Şimdi Ara

27mhz kumanda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
20.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar şu hepimizin bildiği uzaktan kumandalı basit oyuncak arabalar var.bunların kumandaları birbirine uyarmı? çünkü arabaların ve kumandaların üzerinde hep aynı frekans 27mhz yazıyor.bugün bit bit pazardan ayrı ayrı kumanda ve iki tane araba aldım.kumandanın ışığı yanıyor arabalarında ışıkları yanıyo ama kumanda etmiyor.çalıştığına emin olduğum başka kumanda denedim oda olmadı.hepsi 27 mhz.

• Kumanda üzerindeki entegrenin (numarası tam hatrımda degil şuan ama galiba 11-12 idi )bacakları arasındaki direnci; alıcı devrenin 5-6 nolu bacakları arasındaki dirence uyarlarsan çalışır

kısaca kumanda ve alıcı devreyi sökünce entegrenin iki bacagı arasında k ohm cinsinden direnç göreceksin bunları birbirine uyarla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 18 Eylül 2011; 22:10:33 >
  • müsait bir zamanda bakacağım.geç oldu şimdi hele pazar akşamı hiç çekilmez,yarın iş var.
  • Kristal varsa üzerindeki frekansa bakın. Kumanda ve alıcı devredeki frekanslar aynı olmalı.
    Ucuz modellerde kullanılmamış olabilir ama bazılarında değiştirilebilecek şekilde soketli kristaller vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: garfie

Kristal varsa üzerindeki frekansa bakın. Kumanda ve alıcı devredeki frekanslar aynı olmalı.
    Ucuz modellerde kullanılmamış olabilir ama bazılarında değiştirilebilecek şekilde soketli kristaller vardır.

frekansın 27mhz oldugu mesajda belirtilmiş zaten Soketli kristaller pahalı modellerde vardır farklı frekansta kullanılması için soketli yapılmıştır ''konuda geçen nesne basit oyuncak arabalar'' bunlarında kumandalarında kristal vardır ,kart üzerine lehimlenmiştir.
  • kumandayı çatlak varmı diye bakmak içinsökmüstüm evet krisal var.ama lehimlimi soketlimi dikkat etmedim.akşam gidince bakayım tekrar.
  • Selamlar.
    27 MHz denilince , fiz 27.000 MHz akla gelmesin arkadaşlar. RC ( REMOTE CONTROL ) yani uzaktan kumandalar için belli frekanslar kullanılın 27 MHz bandında :

http://rcsource.hobbypeople.net/faqs/freqlist.htm
    26.995
    27.045
    27.095
    27.145
    27.195
    27.255
    gibi...
    Bir alıcı vericinin birbirine uyması için öncelikle frekanslarının aynı olması gerekir. Ondan sonra da data alışveriş protokollerinin uyuşması gerekir. Sadece bu işler için üretilmiş entegreler var olduğu gibi , tekil elemanlarla haberleşme / data alışverişi sağlayan sistemler de mevcuttur. Şayet kristalin üzerindeki frekansı ve kullanılan entegreyi belirtebilirseniz çözüm arayabiliriz.
    Saygılar.
  • evet.kumandanın üzerindeki kristal 27.145 mhz.Entegre TX2 kodlu. arabanın üzerinde ise kristal yok.SM6135W kodlu entegre var.
  • Selamlar.
    Sadece bunları bulabildim ( arkadaşımızın da bulduğu gibi , pdf çince !!! :( )

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/152941/ETC1/SM6135W.html
    http://www.chinaasic.com/en/images/products/filelist/sm6135w%20datasheet%20en.pdf
    http://mangaloreanrobots.blogspot.com/2011_06_01_archive.html

O linkteki 3 tekil sayfanın 3. sünde bir şema var net belli olmasa da. Ancak şu belli ki , alıcıda frekans ayarı , bobinle yapılıyor!
    Saygılar.
  • bu basit oyuncaklara kumanda uyarlamak o kadarda zor degil devrenin data protokolünü birbirine uyarladıktan sonra pirinç uçlu ayar tornavidası ile alıcı üzerindeki bobin ayarlanınca iletişim saglanabilir
  • bu tip entegrelerin bacak isimleri bana komik gelir.

İleri
    Geri
    Sağ
    Sol
    Turbo
  • oyuncak araba kumandaları çok dandiktir,eğer 25-30 tl gözden çıklartırsan otomobil kitleme kumandaları var 4 kanallı oto sanayisinden bulabilirsin.
  • benim oğlan arabayı kırarak sorunu çözmüş sağolsun.:-):-):-) devre sağlam onun üzerinde deneme yapıcam.bu araç kumanda olayını ilk defa duydum,elimde var bir denerim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.