Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
1.582
Cevap
16
Favori
639.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Motorlu araç trafik belgesinde 2 kişi görünüyor.

Trafik tescil belgesinde ise koltuk sayısı bölümü 5 görünüyor

Bir çelişki var ama anlamadım
  • Emniyete gidip dosyasına baktırmaktan başka bir çare yok.Sigortacının birine dersen senin için bakar.Zaten muayende de büyük ihtimal bu sorun karşına çıkar.Vaktin varken netliğe kavuştur.
  • Merhaba arkadaşlar.

2005 model cdti easytronic aracım var. Depoyu fulledik geçen hafta. (Euro Dizel) Şuan çeyrek depodan biraz daha fazla yakıt gözüküyor. KM : 560 (İstanbul-Tekirdağ, İstanbul şehiriçi - 100 ü geçtiğimiz oldu 140 a kadar)

Tam olarak bilmiyorum ama herhalde 700 yapacak yakıt bitinceye kadar.

Bu arada yeni şöförüz ilk aracımız kullanmayı öğreniyoruz yavaş yavaş.
    Sizin verdiğiniz rakamlara göre şuanda bizim yaptığımız km'nin alakası yok gibi gözüküyor.
    Acaba ne önerirsiniz yakıt sarfiyatını azaltmak için. Neler yapmalıyız veyahut yapmamalıyız.

Bide bakım zamanı geldi. Acaba bu yüzden yakıt fazla tüketiyor olabilirmi.

Saygılar.
  • Gaz pedalına yumuşak bas yeter
  • Başka?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sfaction

Başka?

Hava Filtresini 7500 km de değiştirmeyi dene, ama en etkili sonucu gaza yumuşak basarak gerçekleştirirsin.
    Devir 2500 ü geçince yakıtta artış çok normal...
  • Tşkler ilginiz için. Corsayı seviyorum abi. Bide otomatik çok rahat ettiriyor sıpa. :D
  • arkadasım aracın henüz yeni.. bu yüzden olabilir.. + 15.000 veeee 30.000 bakımından sonra acayip fark ediyor MAZDA B-2500 çift kabin pick up 2.5Lt. 110bygir.. 0 aldık 2005'de 1 dépo mazot ile 2.5-3.5 arası tutunca deviri 0.30 (300binlira) yakıyordu fakat şimdi 40binde araba 0.22-0.25 arası yakıyor.. anlatabildim mi?? dizel arabayı 1.8- 1.9 devirin altında sürmekte cok yakmasına neden olur 3.5 ün üstünde sürmekte cok yakıt demektir vee dediin gibi genelde 3000 devir geçmezsen 110-115 arası olur..

>>EGER YARDIMCI OLABİLDİYSEM SEVİNDİM<<
  • ve şunu eklemek istiyorum.. 30.000 bakımından önce uzun yoLda yani şehirler arası yolda meseLa(antalya-ankara) 0.28 bin fln yakıordu şmdi şehir içi 0.25 ...
  • ya arkadaşlar bana biri yardımcı olabilirmi?? geçen ay corsa 2009 1.3 cdti sport aldım. umarım hayırlı olmuştur ve benide aranıza kabul edersiniz.
    aldığımda arabam 8 aylık ve 17000 küsür km civarındaydı. suan 18500'de ve 3. depo benzinimin son çeyreğindeyim. ilk depoyu son çeyrekte fulledim ikinci depoyu ışık yanında 3. depoyuda ışık yanınca fulledim. yani 2 depo + 1 çeyrekle 17000de aldıımı varsayarsam 1500 km yani :(( ya bu durumda 1 depo bana 660 km ye gelio. bunun içindeee istanbuldan bursaya geldim oda var bide ilk aldığımda 17000 küsürdü küsüratı saymıyorum. ağlıcam yaaa!!!!

ilk iki depoda benzin nasıl yakıyor diye bakmadım bakma ihtiyacı duymadım.heycan işte. ama bu 3. depoda arkadaşlarım kaç yakıo bak dediler bende sıfırladım km'yi veeeee ilk çeyrekte baya gitti 200 km üstü. a ne guzel dedim ya süper az yakıo fakat sonradan sanki bişeyler oldu ve yakıtı içmeye başladı :((((((( ya çeyrek depo kalmasına çeyrek deponun 6'da biri fln var suan 450,5 km gittim. ya forumlarda okuyorum delirecem birsürü arkadaş yok şehir içi 800 km şehir dışı 1000 km falan diyor. nasıl kullandığımı söyliim evet biraz seri kullanıyorum genelde deviri 2500 3500 arası tutuyorum. zaten şehir içinde 90 üzerine çıkamam da yani çıkıorum arada 100 110 fln yapıorum. oda cevre yolu işte ana caddelerde fln. hiç 5'e takmıyorum yani çok az. gazamı çok basıyorum bilmiyorum ki... çok yavaşladığım zamanlarda hep 1 e atıyorum. full şehir içi kullandım. ya arabamı çok seviyorum çok severek aldım forumları takip ettim çok ekonomik olduğu söyleniyor. sizce normalmi? benim kullanımıma bağlı olarak bukadar çok fark edermi?

ya şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

• Geçen hafta 2006 Model Opel Corsa 1.3 Essentia aldım. Araç 34,670 de idi. Hatasız, sadece şehir içinde kullanılmış, genellikle yatmış ve hiç zorlanmamış bir araç. Sizlere İstanbul-Adana arası yaptığımız yolculuktaki yakıt tüketimim konusunda bilgi vereceğim.

Sultanbeyli Otoban çıkışındaki Shell den V-Power ile depoyu fulledim. Mazot 3,05 Tl idi. Km yi sıfırladım. Araçta 3 kişi vardı. 2 şoför yola çıktık. Yükümüz pek yoktu. Yol boyunca tabiri caiz ise basa basa gittik. (130-160 arası genelde 140 km ile. ) Bir ara yokuş aşağı km den 180 i gödüm.

Aksarayda yol üzerindeki Shell de durduk. Sultanbeylide sıfırladığım km 515 km yi gösteriyordu. Tekrar depoyu fullediğimde 100 Tl tuttu. Yani 515 km de 32 lt mazot (100 km de 6.2 lt) yakmış olduk. Yani son zamla km de 194 kuruş yaktık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bidehr

Geçen hafta 2006 Model Opel Corsa 1.3 Essentia aldım. Araç 34,670 de idi. Hatasız, sadece şehir içinde kullanılmış, genellikle yatmış ve hiç zorlanmamış bir araç. Sizlere İstanbul-Adana arası yaptığımız yolculuktaki yakıt tüketimim konusunda bilgi vereceğim.

Sultanbeyli Otoban çıkışındaki Shell den V-Power ile depoyu fulledim. Mazot 3,05 Tl idi. Km yi sıfırladım. Araçta 3 kişi vardı. 2 şoför yola çıktık. Yükümüz pek yoktu. Yol boyunca tabiri caiz ise basa basa gittik. (130-160 arası genelde 140 km ile. ) Bir ara yokuş aşağı km den 180 i gödüm.

Aksarayda yol üzerindeki Shell de durduk. Sultanbeylide sıfırladığım km 515 km yi gösteriyordu. Tekrar depoyu fullediğimde 100 Tl tuttu. Yani 515 km de 32 lt mazot (100 km de 6.2 lt) yakmış olduk. Yani son zamla km de 194 kuruş yaktık.

Bence biraz fazla yakmıssın arkadasım.Bendede 2006 cdti easytronic var karma kullanımda 160ın uzerını gormedim.Bakım zamanı yaklastıgında yakıt tuketımı hafıf artıyor bılgıne...Hayırlı ugurlu olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi millercoholic -- 6 Şubat 2010; 19:17:14 >

• o kadar basmayla bence oldukça iyi yakmış..
  • imzamdaki araçla 4kişi ayrıca tavan bagajında 4snowboard ist-kartalkaya-ist 700km gibi bi mesafede 55litre yaktı ama otoyol genelinde 160la seyrettik dağ yoluda karlı oldugu içın dvsuk 8.hteşte geçtik
  • arkadaşlar BOR POVER'i tavsiye ediyorum.
    Aracınızın yağ değişiminde mutlaka motorunuza koydurun. Fiyatı 60 tl ama kesinlikle 10,000 lik yağda parasını çıkarıyor.
  • Herkeze selamlar. Sizlere basa basa yaptığım yakıt denememi bir önceki yazıda paylaşmıştım. 1.3 CDTI motor şuan 38.000 binde 2006 model corsaya sahibim. 1 hafta önce yağ ve yağ filtresi değişimini yaptırdım. Ankara-Adana yolculuğum arasındaki denememi sizlere aktaracağım. Ankara da Shell den depoyu taşana kadar V-Power ile fulledim ve saat 13.00 da yola çıktım. mazotun litresi 3.06 idi. Yol boyunca hızımı 80-90 arası tutmaya çalıştım. Sollamalarda ancak 100 ü gördüm. Yolda boştu. Genelde kamyon ve tırlar vardı. Hafif rampalarda aracı devirden düşürmemek için 5 den 4 de attım. Aracı genelde 2000 devir de tutmaya çalıştım. 1700 deviri hiç aşağı inmedim. Pozantıdan sonra rampa aşağılarda hız eğer 80 i düşmüyorsa ayağımı gazdan çektim. Adanaya saat 18.30 ulaşabildim. KM de 471 i gösteriyordu. Yine shelle çektik. 50 Tl ye yine taşana kadar mazot doldurduk. Tam 16,7 lt mazot almış olduk. Yani hesaba dökecek olursak 50/471= 0,106 yani km de 106 kuruş yaktı. Şu zamlı fiyatla bu miktar beni çok şaşırttı. Dönüşte de bu hızla devam......

• yakıt tüketiminiz 3.54lt/100km çıkmışki oldukça güzel bir değer diye düşünüyorum.. lastik ebatlarınız nedir acaba?
  • Süper değer bende rekor olarak karışık 800 km'de 3.9 u yakalamıştım
  • Üzerindekiler orjinal lastikleri 165/65/14.

Arkadaşlar dizel arabalarda yakıt tüketimi bir çok nedenle ilişkilidir. Arabanın lastik ebatları, yağ ve diğer motor bakımları, aracın üzerindeki cilası, rot-balans ayarları, aracın yükü, vb. mekanik unsurlar olduğu gibi kullanıcınında çok büyük etkisi vardır.
    Bu değerleri yakalarken dikkat ettiğim en önemli şey aracın devirini 1750-2000 arasında tutmam ve 80-90 km hızı aşmamam oldu. Aracı yolculuk sırasında hiç zorlamadım. Vites değişimleri yine bu değerler arasında oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bidehr -- 17 Şubat 2010; 10:19:35 >
  • benim aracımdaki lastikler 185/55/15, aynı şartlarda yakıtı ancak 4 litreye düşer herhalde..
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.