Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.582
Cevap
16
Favori
639.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

04 subat bugun arabayi tekrar fulledim yenı degerleri sizinle paylasiyorum

bugun arabayı acayıp fulledım, benzın tastı yanı okadar
    yenı km ve lt hesabi asagidadir

km-para hesabina gore
    yıne shellden aldim bugun itibari ile 2.44 lt fiyati euro dizelin...
    2.44 ytl * 41 lt = 100 ytl odedim
    yaptigim kilometre 842 km
    dolayisiyla 100/842=119 kurus km'de yaktigim paradir

km-lt hesabi
    100 km de yaktigim lt hesaplama icin
    4100/842=4.87lt

yaptigim km yıne kocaeli izmit-sakarya esentepe kampus arasi duble yol 33 km, git gel 66 km yaptim
    (3 km cok dik yokus var)
    yolda toplam 10 isik var...
    Sehır ıcı kullanımım gecenkıne gore daha azalmıstır 100 km cıvarı (gecen ay 150 km'ıdı).

simdide arabanin toplam kac kilometre yapabilecegine bakalim
    kapasite 45lt olduguna gore
    45*100 / 4.87 lt =924 km yapabiliyorum bir depo ile....

Bu sefer kullanım olarak su kurallar uydum,
    yine 90 km yi nerdeyse hic gecmedim....80 -90 arasi gittim....
    vıtesi yukarıdaki gıbı degılde, 2100 devırde vıtes buyuttum.
    yanı deviri cok düşük tuttum
    araba hiç ama hiç bağırmadı
    bu seferki, bence en onemlı ozellıgım
    kalkıslarda kesınlıkle cok yavas ıvmelenmemdır,
    turboyu hıc devreye sokmamaya calıstım...
    birde yolda gidip gelirken toplam 4-6 km yokus asagı var.. oralarda bosa aldım
    tabi bu yakıt tuketımının, istasyon ile de alakası olabılır...
    daha merkezı bır shell ıstasyonundan almıştım, bu seferde oyle yaptım....

Neyse sonuc olarak bu yaptıklarımla
    795 km den 924 km yol yapabılıyorum bır depo ıle, buda nerdeyse 130 km fazladan yaptım demek oluyor
    100 km de 5.66 dan 4.87 lt ye cektım.
    kmde 142 den 119 kurusa ındı... (hemde bu devırde)
    eminim duz yolda, tamamen sehırler arası yapsam, bu rakam 1000 km ye yaklasırdı...

iste boyle arkadaslar, herkesin ne kadar harcadigini, istatistiksel olarak hala bekliyorum....

selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdarkuyuk -- 4 Şubat 2009; 20:37:48 >
  • Biraz da gaz pedalına nazik basmaya ayağını alıştırırsan en az bir extra bir 50 km daha eklersin.Birde 80 i geçmemeye çalış.Bu da sana en az bir extra 50 km daha menzil sağlar.850 km de çok iyi bir rakamdır.Biraz daha kasarsanız 100 YTL ile hedefiniz olan 1000 km ye ulaşırsınız.
  • 100 tl ile 980 km yol..uzun yol.90-100-110 km arası hızla.bu arada depo full..

yuh dedim ilk dizel aracım olunca 2007 new corsa şaşırmamak elde diil...
  • Saniyorum bu yeni kasalarin dizel motorlari onceki versiyona gore gelistirilmis
    75 den 90 hp ye cikartilmis
    o yuzden uzun yolda daha az yakmasi normal....
    ama sen yinede cok iyi yapmissin... 980 km cok iyi bir rakam bence...
  • Merhaba

Opel Corsa 1.3 Essentia 2005 Model aracımın kronik sorunu direksiyondaki sol korna düğmesi yırtıldı. Acaba bunu İstanbul Avrupa yakasında nereden temin edebilirim. Birde bunu ben değiştirebilirmiyim, değiştirebiliyorsam bununla ilgili resimli açıklama varmıdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serdarkuyuk

Saniyorum bu yeni kasalarin dizel motorlari onceki versiyona gore gelistirilmis
    75 den 90 hp ye cikartilmis
    o yuzden uzun yolda daha az yakmasi normal....
    ama sen yinede cok iyi yapmissin... 980 km cok iyi bir rakam bence...

Uzun yol olunca güzel ama şimdide şehir içi kullanımındayım bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.Değerleri sizlerle yine paylaşırım.
  • Ayni sorun benim aldigim arabada da var...daha 2 yil gecmis yirtilmis...
    aksesuarcilarda bulunabili mi acaba
    daha once degistirmis arkadas varsa bizi yonlendirebilir mi?

bu arada evvelki gun opel bayiine gittim, ekcan kocaeli
    beyini update ettiler
    sag kapi nin dengesi bozulmustu, onu yaptilar
    on camurluk hafif dusuktu...(carpmadan) ona icten kaynakla duzelltiler. bide asagidaki siyah kapak dusmustu onu taktirdim
    arabanin genel bi bakimini yaptilar.... yagi irti zirti ok mi diye...
    fatura geldi 173 milyon....
    pazarlik vs... 122 milyona anlastik....
    sizce nasil arkadaslar...pahali mi?

birde, on silecekleri degistirmek istiyorum, gicirdiyorlar artik
    %25 indirimli 27 milyon dediler. sadece lastigi degistiremiyorlarmis, komple aparatin degismesi gerekiyormus...
    pahali degil mi sizce....bunu nerden ucuza kapatabiliriz... aksesauarcilarda varmidir...
    yada degistiren arkadas varsa bizi bilgilendirebilirmi, hangi marka vs...uygundur....

son olarak, arabaya cruise control taktirmak icin siparis verdim...bakalim gelince sizi bilgilendiririm....
    selamlar
  • Arkadaslar umarım iyisinizdir

bugun itibari ile hız sabitleyici takmiş bulunuyorum
    arabanın tesisatı yokmus... ama beyninde programı varmış
    tesisat ve hız sabitleyici kolunun toplam işçilik dahil fiyatı
    170 milyon, usta ile deneme sürüşüne cıktım.....(kocaeli ekcan da)
    super bişeymış
    sandığımdan daha da akıllı bir sistem....
    daha kendim kullanma fırsatı bulamadım ama
    yakıt ekonomisi de sağlıyor
    umarım bir dahaki sefere 1000 km yapabilirim

herkese iyi gunler dilerim
    selamlar
  • Aksesuarcılarda metre işi silecek lastiği satıyorlar istediğin kadar kesip takabilirsin ben öyle yaptım memnunum.
  • OPEL CORSALARIN YEDEK PARÇA FİYATLARI ÇOK PAHALI DEĞİL BENCE SERVİSE ADIM ATMA. BOSTANCI SANAİYİDE ÇOK ÇEŞİT YAN SANAYİSİ VAR. ORJİNAL KALİTESİNDE YEDEK PARÇA ÜRETEN FİRMALAR VAR. BEN ARACIMI BOSTANCI SANAYİDE DİLSA OTO SABRİ USTAYA GÖTÜRÜYORUM. GERÇEKTEN ÇOK HESAPLI OLUYOR. GEREKSİZ MASRAFLAR ETTİMİYOR. ARACINIZA GEREKEN İLGİYİ GÖSTERİYOR. TAVSİYE EDERİM .
  • quote:

Orjinalden alıntı: Buzmavi

Merhaba

Opel Corsa 1.3 Essentia 2005 Model aracımın kronik sorunu direksiyondaki sol korna düğmesi yırtıldı. Acaba bunu İstanbul Avrupa yakasında nereden temin edebilirim. Birde bunu ben değiştirebilirmiyim, değiştirebiliyorsam bununla ilgili resimli açıklama varmıdır.

arkadaşım korna butonu servislerde satılıyor degiştirmesi çok basit tornavidayla çektigin zaman eline geliyor
  • ama otomatik vites kendisi 2500 devir civari bir ust vitese atiyor? Yakit tuketimini azaltmak icin corsa dizel gibi bi araci kac devirde kullanmak lazim?
  • şehir içi 660 km yaptı araç corsa c 2004 model dizel chipli
  • arkadaşlar, 2007 model orjinal kazasız boyasız hatasız gümüş gri otomatik honda civic hybrid aracım satılıktır, kazasız boyasız otomatik honda jazz, otomatik honda city, otomatik toyota yaris, otomatik dizel opel corsa, otomatik 1.2 benzinli opel corsa, otomatik renault clio3 hb gibi araclarla takas olabilir, ilgilenen arkadaşlar olursa bana pm atınız...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkeralav

haa birşey daha dizel araçlar devirli kullanılmalı 3000 ve 4000 devir arası düşük devir daha fazla yakıt tüketimi saglar

Bilmiyorsun bari sallama arkadaşım.
  • Ankarada benzinlik olarak 1.5 senelik ortalama alınmış istatistik değerlerim aşağıdaki gibidir.

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel
  • Arkadaşlar merhaba forumu inceledim harika hatta tam bana göre diyebilirim.

2001 clio vardı benzinli 1,4 0,200 kuruş yakıyordu çok yakıyor diye sattım.Duydum ki citroen berlingo 0,140-0,160 kuruş yakıyormuş 2008 model 2.el aldım almaz olaydım Yakıt aynen Doğru hatta bazen daha düşük tem de kullanıyorum.Seyrantepe-Esenler arası işe gelip giderken kullanıyorum.100 tl. mazot alıyorum en az 650 km. yol gidiyorum ancak o zaman ışık yanıyor.Amma velakin gel gelelim vergisine yıllık vergi 630 tl. her yıl muayenesi 120 tl.yıllık sigorta 280 tl. toplam:1030 tl.hiç kıpırdamadan.Kesinlikle karar verdim 1,3 motor binek araç alacağım araştırıyorum bakıyorum opel corsa dizel 1,3 motor çok hoşuma gidiyor.arkadaşlar ne tavsiye edersiniz.artı ilgilenen varsa 2008 model citroen berlingo mu satıyorum :))
  • Arkadslar
    merhaba su anda hedefim 1.3 cdti almak..
    101 hp fabia var sehir ici - dısı cok yol yapmaya basladım diye dizel almaya karar verdim. (sehir ici 6.8 -7 lt benzin yakıyorum)

1.3 vergi avantajı dolayısı ile aklımı celdi, o da sadece pundto-corsada var
    yalnız bu işi cozemedim.
    punto ile sehirdısı 1000-1100 sehir ici 800+ yaptım diyen de var benım fabia ile yakıtıgmı yakan da

burada da corsada 0.1 tl ile 0.2 tl arasında rakamlar dolanıyor ne iş????
    dizel corsa ne yakıyor sonuc olarak yoksa bizi lpg ci yapmayın.
    --------------
    Ayrıca Mak. Muh.yim
    otomotiv dersinden ogrendigim en faydalı bilgi.

MAKSİMUM TORK=MİNİMUM YAKIT TUKETİMİ
    bu konuda arkadasımızın verdigi oneriyi mutlaka dikkate alın.

oyle 50 yıllık usta vs de hikaye kardeslerim...bu isim ilim meselesi...

ustanın verdigi bilgi berberin kendini dermatoloji uzmanı yda reprezantların kendini dr sanması gibi birşey

maksimum tork=minimum yakıt tuketimi

benzinli icin bunu soran arkadaslara gelince benzinlilerin handikapı bunu yuksek devirde yakalıyor (ki bunu firmalar dusurmeye calısıyor eskiden 4-4.500 civarı iken simdi 3-3500 arasına cekiyorlar ve bir devirde değil devir aralıgına cekmeye calısıyor)
    su anda yuksek devirde yakaladıgı icin de hız yukselmiş hali ile tuketimde maks. torktan elde edilecek avantaj ruzgar direnci,yukse hız vb den dolayı elde edilememektedir.

---

hulasa alalım mı bi cdti tup mu takalım :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: napsakki

Arkadslar
    merhaba su anda hedefim 1.3 cdti almak..
    101 hp fabia var sehir ici - dısı cok yol yapmaya basladım diye dizel almaya karar verdim. (sehir ici 6.8 -7 lt benzin yakıyorum)

1.3 vergi avantajı dolayısı ile aklımı celdi, o da sadece pundto-corsada var
    yalnız bu işi cozemedim.
    punto ile sehirdısı 1000-1100 sehir ici 800+ yaptım diyen de var benım fabia ile yakıtıgmı yakan da

burada da corsada 0.1 tl ile 0.2 tl arasında rakamlar dolanıyor ne iş????
    dizel corsa ne yakıyor sonuc olarak yoksa bizi lpg ci yapmayın.
    --------------
    Ayrıca Mak. Muh.yim
    otomotiv dersinden ogrendigim en faydalı bilgi.

MAKSİMUM TORK=MİNİMUM YAKIT TUKETİMİ
    bu konuda arkadasımızın verdigi oneriyi mutlaka dikkate alın.

oyle 50 yıllık usta vs de hikaye kardeslerim...bu isim ilim meselesi...

ustanın verdigi bilgi berberin kendini dermatoloji uzmanı yda reprezantların kendini dr sanması gibi birşey

maksimum tork=minimum yakıt tuketimi

benzinli icin bunu soran arkadaslara gelince benzinlilerin handikapı bunu yuksek devirde yakalıyor (ki bunu firmalar dusurmeye calısıyor eskiden 4-4.500 civarı iken simdi 3-3500 arasına cekiyorlar ve bir devirde değil devir aralıgına cekmeye calısıyor)
    su anda yuksek devirde yakaladıgı icin de hız yukselmiş hali ile tuketimde maks. torktan elde edilecek avantaj ruzgar direnci,yukse hız vb den dolayı elde edilememektedir.

---

hulasa alalım mı bi cdti tup mu takalım :D

3 yıl 101 lik fabia choice kullandıktan sonra satıp 2007 yeni kasa 1.3 cdti 75 dizel corsa aldım. yaklaşık 10 aydır kullanıyorum ve 10.000 km yaptım.
    öncelikle alıp binip sattığım 15-16 araba arasında buna astra, vectra, toyota, honda ve leon dahil choiceden daha iyi yol tutan ve frenleri bu kadar mükemmel bir arabaya binmedim. bunu öncelikle belittikten sonra;
    corsa hakkındaki izlenimlerimi kısaca aktarırsam;
    75 hp motor performans ağırlıklı değil ama ekonomi olarak düşünürsen mükemmel. birincisi bandrol vergisi fabianın nerde ise yarısı. ikincisi şehir dışında 90-100 km. sabit hızlarda 100 km.de 4 lt tüketimi rahatlıkla yakalayabilirsin üstelik arabada 2-3 kişi ile.
    ben 6 ay önce arabada 3 kişi ve bağajla, sakin kullanım 90 km. sabit hızda 100 km. kullanıp 92 krş. yaktığını da gördüm. şehir içerisinde ise benim kullanım şartlarım çok estkrem olmakla birlikte şu örneği verirsem anlayacaksın.
    aynı kullanım şartlarında 100 km.de fabia 11-12 lt, leon 14 lt yakarken corsa 7-8 lt yakıyor birde mazotun daha ucuz olduğunu düşünürsek benzinli arabalara nazaran para olarak yarı yarıya yakıyor.
    zaten mesleğin makina müh. olduğundan teferruata girmeden kullanım özelliklerini yazarsam;
    1. vites sadece arabayı hareket ettirmek, ikinci vites ivmelenmek için, 3 ve daha sonrası tork gücünü gösteriyor. ben motor ve şanzumana bor power koydum, arada bir depoya kaliteli enj.temizleyici ilave ediyorum.arabayı 30.000 km. de almıştım ancak aldığım zamanlar performansı bu kadar değildi.
    bu yazdıklarımdan sonra perfomansta hatırı sayılı bir iyileşme oldu fabiamı aratmıyor.
    motor sesine gelince sessiz, özellikle tdi lerle kıyaslarsan benzinli gibi.
    15.000 km.de bir 40 lira olan 10-40 yarı sentetik yağ koyuyorsun (skoda tdi lerde 7-500-10. 000 km.de 110-120 lira olan 505-1 onay kodlu yağ kullanılıyor) periyoodik bakım masrafları tdi lerin yarısı kadar.
    yol tutuşu, frenleri, kullanımı tatminkar.
    chip yaptırmayı düşünürsen 75 hp 100 hp.lere kadar çıkabiliyor.
    sonuç olarak ben sıkı bir skodacı ve 3 skoda forumunda da hala üye olan birisi olarak fazla km. yapmamama rağmen hem bandrol, hem yakıt ekonomisi, 1700-2100 devir bandında verdiği yüksek torku, sessiz çalışan motoru, düşük bakım giderleri, yaygın servis ağı ve piyasadaki geçerliliği nedenlerinden dolayı corsayı tercih ettim ve çok memnunum.
    tüple uğraşmaktansa temiz ve bakımlı bir dizeli tercih etmenizi tavsiye ederim.
  • Selamlar,

2006 Corsa Cdtı kullandım 2 yıl. Böyle bir ekenomik bir araç yok. Vergi avantajınız var ve yakıt sarfıyatınız çok az.

2006 Corsa Cdtı Arabamla İstanbul- Çeşme yaptım ve belirli aralıklarla klima açık, bir hafta gündüz ve gece şehir içi gezintisi, Çeşmeden de Kuşadası'na geçiş, tam olarak 1050 km yol yaptım. Hız olarakta 90-100 olarak değişiyordu. Bu arada ışık yandığında 1050 km gösteriyordu.

Şimdi ise 2008 Ecoflex dizel Corsam var. Araştırmalarıma göre Cdtı dan daha düşük yakıt tüketimi diye yazıyor. 90 lira ile Her gün işe git gel, 35km 730 km yol yaptım.

Ben ışıklarda araçlyarı görüyorum, gaza basıyorda basıyor, o araba dizel olsada az yakmazki, Dizeli ekenomik olarak aldıysanız ekenomik sürün, hem motor ömrü için hem cebiniz için. Kimse benden 10 dakika önce vardınız diye para vermiyor.

Ecoflex bir Corsan varsa belediye otobüs parasına gezersin. Ben böyle bir ekenomi görmedim.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.