Şimdi Ara

OPEL ASTRA J KASA 1.6 CDTI 110 /136 HP (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.712
Cevap
56
Favori
414.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam şunu sormak istiyorum bizim araç GM ailesinden. Dexos 2 öneriyor araca. Bu dexos 2 gibi sertifikalar katı çerçeveler içinde verilmiyor mu? Eğer veriliyorsa lubex Mv-La 5w30 almak ile bu liqui moly arasında aşırı bir fark olmaz diye düşünüyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheRebeliousTR

Hocam şunu sormak istiyorum bizim araç GM ailesinden. Dexos 2 öneriyor araca. Bu dexos 2 gibi sertifikalar katı çerçeveler içinde verilmiyor mu? Eğer veriliyorsa lubex Mv-La 5w30 almak ile bu liqui moly arasında aşırı bir fark olmaz diye düşünüyorum?
    https://www.gmdexos.com/brands/dexos2/index.html

Bu listede dexos 2 onayına sahip yağlar mevcut. Lubex bu listede yok. Tercih sizin. Şahsen ben kullanmam.
  • Mercedes 229.52 sertifikası var ve Mercedes sitesinde listeli ürün.https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.52_en.html#close
    Dexos siteyi güncellenmemiş olabilir mi acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: TheRebeliousTR

Mercedes 229.52 sertifikası var ve Mercedes sitesinde listeli ürün.https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.52_en.html#close
    Dexos siteyi güncellenmemiş olabilir mi acaba?
    Olabilir tabii ki de lubexte dexos 2 onayını göremedim. Varsa bir link atabilir misiniz?
  • ppzrg kullanıcısına yanıt
    Dexos 2 yi bende bulamadım. Eğer Mercedes i diyorsanız atmıştım linki https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.52_en.html#close
    Mercedes lubex in 2 ürününüde listelemiş. Doğrusu ben güvendim markaya. Belgin yağ tsk ya yıllardır yağ veriyormuş. Lubex de alt markası. N11 den 5W30 MV-LA aldım. 1 haftaya koyarım yorum yapabildiğim kadar yaparım.

• hayırlı olsun size...
  • karatepe kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederiz :)
  • Yakın zaman da 75.000 km bakımı yaptıran oldu mu? Değişen parçalar neler?
  • derde35 D kullanıcısına yanıt
    standart rutin bakım hocam. artı olarak mazot filtresi son bakımda değişmediyse o değişir. v kayışı değişebilir. ben de değişti. başka bir şey yok.

• Merhaba. Astra J 1.6 Dizellerde 6 ileri M32 Şanzıman bulunmakta. Bunların fabrika dolum şanzıman yağının iyi olmadığı ayrıca yağ çok ısındığı için çok yıprandığını ve 40000km'de bir değiştirilmesi gerektiğini okudum. Sadece Astra J değil Opel ve Fiat grubunun tüm M32 şanzımanlı araçları için geçerliymiş bu. Bu hafta kendim şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Gelişmeler hakkında bilgi veririm. Motul 75w80 Siparişini verdim bile.
    Beklediğim en belirgin iyileşme 1. vitesten 2. vitese geçişteki kemikli sesin geçmesi.
    Hocam merhaba Bende yağı değiştirmeyi düşünüyordum. Değişim sonrası bilgi verirseniz çok güzel olur. Şanzıman Kaç litre yağ alıyor
  • opel yetkili servislerinde kullanılan parçalar kaç yıl süreyle garantili. faturanızda kaç yıl garantili olduğu yazıyor.
    opel genel merkeze sordum, bayilerimize gittiğinizde size bilgi vereceklerdir diyor. her bayi kendi kafasına göre mi garanti süresi veriyor dedim, net cevap alamadım. yani bana şunu diyemedi; bütün yetkili servislerimizde kullanılan parçalarda garanti süresi (atıyorum) 3 yıldır.

yetkili servise gidip bu konuda net bilgisi olan var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: derde35

Hocam merhaba Bende yağı değiştirmeyi düşünüyordum. Değişim sonrası bilgi verirseniz çok güzel olur. Şanzıman Kaç litre yağ alıyor
    Kusura bakmayın geç dönüş yaptım. Şanzıman yağını değşmek için alttaki boşaltma tapasını açmak yerine doldurma tapasından yağ çekme makinesi ile çektirdim. 1.5 litre yağ çıktı 1.7 litre yağ doldurdum. Normalde almayı beklediğim miktar 2 litrenin üzerindeydi. Ya üst tapadan çekince bir miktar tabanda kaldı çekemedim, ya da gerçekten içindeki miktar o kadardı.bundan sonra her bakımda muhakkak şanzıman yağını değiştireceğim ömrü uzatmak için. Biraz eziyetli iş aslında. Aküyü sökmek filan gerekiyor. Değişim sonrası bir fark hissedemedim ancak çıkan yağ çok koyu renkli idi. M32 Şanzımanda yağ değişiminin yağ ömrünü uzattığını çok yerde okudum . Devam edeceğim ara ara değişmeye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ppzrg -- 7 Eylül 2020; 13:39:38 >

Öyle sık sık değişmenize gerek yok sanırım litre fiyatı da normal yağdan baya yüksek.

Bunun bir aralığı vardır dayanım ömrü. Şanzıman yağlarının 400-500 dereceleri gördüğünü duymuştum ama emin değilim.

Hondalarda kitapçıkta mesela 60 bin yazıyor Türkiyede servisler 40 binde bir gelin diyorlar. Honda da birde serviste değişince baya indirim yapıyorlardı. dışarda değişmeden ekonomik oluyordu.
  • soru.yorum kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz doğru şanzıman yağı motor yağı kadar fazla ısınmıyor. Otomatiklerde basınca maruz kaldığı için biraz daha çabuk özelliğini kaybeder.
    Dolayısıyla ağır bakımlarda değişmesi yeterli olur. Otomatiklerde 60 bin, manuel şanzımanda da hadi 60 olmasa da en azından 70-80 bin gibi değişse iyi olur.

M32 6 ileri şanzıman, alltan tapayı tam açıp boşaltınca 2 litrenin biraz üstünde eski yağ çıkıyor. 3 litre 75w-80 motul yağın hepsini aldı üstten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soru.yorum

Öyle sık sık değişmenize gerek yok sanırım litre fiyatı da normal yağdan baya yüksek.

Bunun bir aralığı vardır dayanım ömrü. Şanzıman yağlarının 400-500 dereceleri gördüğünü duymuştum ama emin değilim.

Hondalarda kitapçıkta mesela 60 bin yazıyor Türkiyede servisler 40 binde bir gelin diyorlar. Honda da birde serviste değişince baya indirim yapıyorlardı. dışarda değişmeden ekonomik oluyordu.
    Normalde Manuel şanzıman yağının bu kadar sık değişmesi tabi ki gerekmez ancak M32 ler ile ilgili özel bir durum var. Ayrıca kendim yağ ticareti ile uğraştığımdan erişimim çok kolay istedğim yağa. Dolayısı ile her bakım değişeceğim. Teşekkür ederim
    Saygılarımla
  • quote:

Orijinalden alıntı: soru.yorum

Yanmanın olduğu motorun içindeki yağ bile yarış pistine çıkılsa 130-140 dereceleri görür. Siz egzoz gazı sıcaklığıyla karıştırdınız muhtemelen.

Şanzıman yağı motor yağı kadar da ısınmaz. O sebeple değişim periyodu çok uzundur.

• projeleriniz için yenilenen sayfamıa bekleriz Astra J kullanıcıları ....

https://www.face****.com/groups/opel.tr/

• Arkadaşlar merhaba. Araç almayı düşünüyorum. Astralar sevdiğim araçlar ama internette çok fazla şey okudum ve hiçbir şey anlamadım. J ve K kasalar varmış. Bunların kendilerince sorunları falan da varmış sanırım. Benim düşündüğüm model 2015-2016-2017 1.6 CDTİ Sport-Business-Editon falan olabilir. Full ya da full un bi tık altı olsun istiyorum. Bunların farkları genel olarak göz ardı edilebilir mi? Otomatik alsak kronik sorunları var mı ? Bahsettiğim yıllara ait olanlar J mi K mi hangi kasaya ait? Genel bilgi verirseniz sevinirim.

• Arkadaşlar sağ ve sol 4 parça boyalı harici orijinal 2016 dizel otomatik 136lık Astra 94.000km de turbo basınç sensörü arızası vermiş durumda. Tanıdıktan almayı düşünüyorum yakında servisten çıkacak. Bu arıza kronik midir ? İleride sıkıntı çıkarır mı ? 155.000 fiyat mi ?

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.