Şimdi Ara

Ön Düzen // Bağımsız Süspansiyon Tipleri // Yalpa Ekseni // Denge Çubukları // Teknik Bilgiler (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
298
Cevap
51
Favori
67.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 10 numara yazı olmuş gerçekten. Tşk ler.
  • aracımdakı süspansıyon sıstemını bilmiyorum yanlız kullanma klavuzunda almanca (edc) yazıyor sadece bunu anlayabildim süspansiyonlar biraz sert buda bmw nın yapısı ama ben daha cok yumusak arabaları ornegin:vw wento,bora tarzı araçları seviyorum.
    bu araçlar bozuk yollarda yada tatlı kasıslerde cok konforlu sekılde yaylanarak salınarak seyir etmekte.
    sizin de Double Wishbone tipi süspansiyon sistemı kullanan araçlara verebileceğiniz örnekler varmı?
    hangi arabalarda var bu konforlu sistem?
    tesekkurler.
    :imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARNİNG -- 22 Ekim 2012; 0:35:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WARNİNG

aracımdakı süspansıyon sıstemını bilmiyorum yanlız kullanma klavuzunda almanca (edc) yazıyor sadece bunu anlayabildim süspansiyonlar biraz sert buda bmw nın yapısı ama ben daha cok yumusak arabaları ornegin:vw wento,bora tarzı araçları seviyorum.
    bu araçlar bozuk yollarda yada tatlı kasıslerde cok konforlu sekılde yaylanarak salınarak seyir etmekte.
    sizin de Double Wishbone tipi süspansiyon sistemı kullanan araçlara verebileceğiniz örnekler varmı?
    hangi arabalarda var bu konforlu sistem?
    tesekkurler.
    :imla

Double wishbone, genellikle SUV sınıfındaki araçlarda kullanılıyor. Bineklerde double wishbone'un bir başka derivasyonu olan multi-link kullanılmakta tam bağımsız tipte. Ön süspansiyon sistemi zaten genellikle Mc Pherson kullanılıyor. Süspansiyon sertliği süspansiyon sisteminin tipinden daha çok kullanılan amortisör ve yayın damping ratio ve stiffness özellikleri ile alakalı. Konfor odaklı araçlarda double wishbone ve derivasyonları tercih edildiği için nispeten daha yumuşak süspansiyon kullanılmaktadır, ya da sertliği değiştirilebilen adaptif süspansiyonlar.

Ekleme :

Double wishbones are usually considered to have superior dynamic characteristics as well as load-handling capabilities, and are still found on higher performance vehicles. Examples of makes in which double wishbones can be found include Alfa Romeo, Honda and Mercedes-Benz. Short long arms suspension, a type of double wishbone suspension, is very common on front suspensions for medium-to-large cars such as the Honda Accord (replaced by MacPherson struts in 2013+ models), Peugeot 407, or Mazda 6/Atenza, and is very common on sports cars and racing cars.It also provide least camber change at bump and rebound condition.

http://en.wikipedia.org/wiki/Double_wishbone_suspension

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LionTech16 -- 23 Ekim 2012; 1:49:55 >

• Tüm konularınızı okuyorum çok iyi bilgiler gerçekten çok teşekkür eder devamını dilerim.Bu arada yaşınızı ve kullandığınız aracı merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wampaa

Tüm konularınızı okuyorum çok iyi bilgiler gerçekten çok teşekkür eder devamını dilerim.Bu arada yaşınızı ve kullandığınız aracı merak ettim.

Rica ederim. Faydalı olabiliyorsa ne mutlu.

Bu arada ben de neden merak ettiğinizi merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LionTech16

quote:

Tüm konularınızı okuyorum çok iyi bilgiler gerçekten çok teşekkür eder devamını dilerim.Bu arada yaşınızı ve kullandığınız aracı merak ettim.

Otomobil hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi insanların tercihlerini merak ediyorum araştırıyorum bu adam bu kadar bilgili buna biniyor vardır bir hikmeti diye birde yaş olayı gençtir spor almıştır gibi bağlantılar kurarım zihin boş kalmasın

• quote:

quote:

quote:

Otomobil hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi insanların tercihlerini merak ediyorum araştırıyorum bu adam bu kadar bilgili buna biniyor vardır bir hikmeti diye birde yaş olayı gençtir spor almıştır gibi bağlantılar kurarım zihin boş kalmasın

O zaman biraz hayal kırıklığına uğratıcam sizi.

Şu anda ruhsatı bana ait olan bir arabam yok.

Yaşım da genç sayılır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

O zaman biraz hayal kırıklığına uğratıcam sizi.

Şu anda ruhsatı bana ait olan bir arabam yok.

Yaşım da genç sayılır.

Buraya bakmadan mesaj attım kusura bakmayın en kısa zamanda en iyisine sahip olmanız dileğiyle ...

• quote:

Buraya bakmadan mesaj attım kusura bakmayın en kısa zamanda en iyisine sahip olmanız dileğiyle ...

Teşekkür ederim.
  • Gerçekten çok faydalı bir konu olmuş, otomobilinin bir tür uçak olduğunu ve onunla her haltı becerebileceğini zanneden kişiler de okur ve anlar umarım,

tiguan'da ve 2010 serisi 3.20 de hangi düzenler mevcut acaba

Teşekkürler LionTech16
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Efe

Mc Pherson ve Double Wishbone arasındaki farkı ve neden günümüzdeki araçların çoğunlukla Mx pherson kullandıklarını hep merak etmiştim.Sayenizde farklarını anladım.Demek ki üreticiler maliyeti düşük olduğu için günlük kullanım amaçlı normal otomobillerde Mc Pherson kullanıyormuş

Evet, dediğiniz gibi. Ama maliyet kadar önemli olan diğer bir konu da, yer problemi. Double wishbone çok fazla yer kaplıyor. Özellikle tahrik tekerleklerinde. Bu yüzden genelde mc pherson kullanılıyor. Aslında en iyi askı sistemi double wishbone'dur. Formula 1 deki araçlarda görebilirsiniz.

double wishbone u hangi markalar hangi modellerinde kullanıyor ??

• sanırım cevabı kendim buldum:) SUBARU....tüm modellerinde..
  • quote:

Orijinalden alıntı: drakyuz

sanırım cevabı kendim buldum:) SUBARU....tüm modellerinde..

Önceki sayfalarda yazmıştım diye hatırlıyorum. Hangi markaların bu konuda bir adım önde olduğunu da yazmıştım. Vakit bulduğumda tekrar eklerim yeterli bilgiyi bulamazsanız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hexa

Gerçekten çok faydalı bir konu olmuş, otomobilinin bir tür uçak olduğunu ve onunla her haltı becerebileceğini zanneden kişiler de okur ve anlar umarım,

tiguan'da ve 2010 serisi 3.20 de hangi düzenler mevcut acaba

Teşekkürler LionTech16

Tiguan

ön: mc pherson
    arka: multi-link (double wishbone türevi, tam bağımsız)

BMW

ön : mc pherson
    arka : double wishbone

diye hatırlıyorum. Bilgisayara geçince teyit ederim.

• http://www.subaru.com.tr/suspansiyon.aspx bu linkteki kısa açıklamaya dayanarak subaru demiştim...yanılıyor muyum...
  • quote:

http://www.subaru.com.tr/suspansiyon.aspx bu linkteki kısa açıklamaya dayanarak subaru demiştim...yanılıyor muyum...

Doğru. Fakat eksik.

Subaru'da arka süspansiyon sistemlerinde double wishbone standart.

Fakat ön süspansiyon tipleri genel itibariyle çoğu araçta da kullanılan Mc Pherson.

Linkte vurgulanan bütün araçlarda bütün tekerleklerin bağımsız süspansiyona sahip olması ve arka süspansiyonun tüm modellerde double wishbone olmasıdır.

double wishbone : çift salıncaklı tip diye geçer.

• teşekkür ler tüm bu bilgiler icin... önler Mc pherson fakat bağımsız doğru mu anlamisim. ..

• quote:

teşekkür ler tüm bu bilgiler icin... önler Mc pherson fakat bağımsız doğru mu anlamisim. ..

İstersen önce konuyu bir oku.
  • haklısın sayın arkadaşım.. her ikisi de bağımsız süspansiyon muş zaten.. bmw, tiguan da vw nin yaptığını subaru da tüm araçlarında kullanmış.. 4 tekerde de double wishbone kullanan marka var mi

• quote:

haklısın sayın arkadaşım.. her ikisi de bağımsız süspansiyon muş zaten.. bmw, tiguan da vw nin yaptığını subaru da tüm araçlarında kullanmış.. 4 tekerde de double wishbone kullanan marka var mi

Marka olarak değil de model olarak ilk aklıma gelenleri sıralayayım.

Mazda MX-5
    Mazda RX-7
    Mazda RX-8
    Acura Integra
    BMW X5
    Lotus Seven (Caterham Super Seven)
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.