Şimdi Ara

Oksijen Sensörü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
58.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2006 Colt'um var
    Oksijen sensörlerinden birisi arızalı
    Serviste yaklaşık 400 lira tutuyor
    Birkaç kişi ise bu oksijen sensörünün çok önemli olmadığını değiştirmeye gerek olmadığını söylüyor
    Ben tam olarak anlamadım ne işe yaradığını,"egsozdan çıkan oksijen miktarını algılayarak yakıtı ona göre ayarlıyor,arızasında yakıt miktarında artış olabilir" şeklinde açıkladılar
    Ayrıca aracıma LPG taktırsam bu oksijen sensörünün işlevselliği gerekli midir yine?

• Tahminimce yakıtın yanında aracın düzensiz çalışmasına da yol açabilir. Çünkü günümüz enjekskiyonlo araçlarında karbüratörün görevini enjektör ve oksijen sensörü birlikte görüyor. (sadece onlar değil tabi) aynı senin jikleyi çekerek zengin karışım yapman gibi oksijen sensörüyle alınan miktar ayarlanarak senin müdahelene gerek kalmadan hallediliyor iş. e şimdi senin bu parçan arızalı ise yanlış hava alır. yanlış hava yanlış yanma yapar. ya zengin karışım çok yakarsın ya da gerektiği kadar gitmez düzensizlik olur. rolantinin ayarlanması filan sorun olur hep. istersen sen yine bir dene. ne kadar yaktığını bildiğin bir yolda git. ne yaktın bir bak. sonra rolanti devrine bak özellikle soğuk motorda. sanırım kışın olsa daha iyi anladın tabi.
    geçmiş olsun yine de. arızalı ise değiştir derim ben.

quote:

Orjinalden alıntı: Padrino

Selamlar
    2006 Colt'um var
    Birkaç kişi ise bu oksijen sensörünün çok önemli olmadığını değiştirmeye gerek olmadığını söylüyor
    Ben tam olarak anlamadım ne işe yaradığını,"egsozdan çıkan oksijen miktarını algılayarak yakıtı ona göre ayarlıyor,arızasında yakıt miktarında artış olabilir" şeklinde açıkladılar
    Ayrıca aracıma LPG taktırsam bu oksijen sensörünün işlevselliği gerekli midir yine?

• quote:

Selamlar
    2006 Colt'um var

Oksijen sensörü çok önemli bir parçadır. Arızalıysa bir an önce değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten bozuksa arıza lambası da yanıyordur. Bosch Car Service'e de bir sorun, bizim araçlar için oksijen sensörü olabilir. Belki daha uygun fiyat verirler.

Ayrıca bizim araçlar euro3 motordur, yani katalitik konvektörden önce ve sonra 2 ayrı oksijen sensörü var.

Oksijen sensörlerinden herhangi biri bozuk şekilde kullanılırsa yakıt karışım dengesizliği, fazla yakıt tüketimi ve anormal egzos emisyonun yanında, kısa sürede katalitik konvektörü de elinize almanız muhtemeldir ki çok pahalı bir parçadır.

LPG taktırsanız da o oksijen sensörüne ihtiyacınız var yani hiçbir şekilde işlevselliği değişmiyor. Bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi catalyst -- 25 Mayıs 2009; 23:00:15 >

• Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar
  • OKSİJEN (LAMBDA) SENSÖRÜ

Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Oksijen Sensör Arızalarının Tanımı

Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır. Birçok araçta oksijen sensörü arıza lambası mevcuttur. Aynı zamanda, sürücü fazla yakıt sarfiyatından şikayet eder. Arızalı Oksijen Sensörü yakıt sarfiyatının %30 değerine kadar artmasına neden olur. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik Oksijen Sensör arıza belirtileridir ki, bu arızaların hepsi araca uygun bir Oksijen Sensörü takılmak suretiyle giderilebilir.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
    * Aşırı yakıt sarfiyatı
    * Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

Bakım ve Servis

Yeni çıkan çevre koruma yasaları araçlarda katalitik konvertör kullanılmasını ve yılda bir kez emisyon testinden geçmelerini zorunlu hale getirmiştir. Başarısız bir motor ve egzoz emisyon testinin en başta gelen sebeplerinden biri arızalı Oksijen Sensörüdür. Bu nedenle Oksijen Sensörleri her 30.000 km. de bir kez kontrol edilmelidir. Aracınızda yukarıda söz edilen arızalardan birini yaşadığınız zaman Oksijen Sensörü değiştirmekten asla kaçınmayın.

ALINTIDIR.

• dün benim de arıza lambası yandı..servise gittim oksijen sensörü arızalanmış.sipariş ettiler yenisi takılacak
  • bir adet de bana lazım.

oksijen sensörü sizlere ömür
  • quote:

Orjinalden alıntı: han01

dün benim de arıza lambası yandı..servise gittim oksijen sensörü arızalanmış.sipariş ettiler yenisi takılacak

Ne kadar fiyat söylediler?
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: han01

dün benim de arıza lambası yandı..servise gittim oksijen sensörü arızalanmış.sipariş ettiler yenisi takılacak

Ne kadar fiyat söylediler?

fiyat söylemediler.araç garantili ücretsiz değiştiler
  • Arkadaşlar bende honda 2002 civic otomatık var .Arabam istop ediyodu bazı zamanlar rolantideyken .ama arada sırada yapıyordu örn: 3 günde 1 defa gibi.Sonradan da motor ışıgı yandı .Aracı bilgisayara sokturdum ordada lamda sensörü oksijen sensörü arızalı dendi .Benim sorum arabanın stop etmesi .Şu an da arıza ışıgı yanarak kullanıyorum malum para hesabı yapmam gerekiyor sonuçta aylıkcıyım bende fakat araç şu anda yavaşladıgım durmaya yakın ken silkeliyo stop eder gibi oluyo hemen düzeliyo bu sorunlar oksiyen sensörünü degıstırınce duzelırmı ? Başına gelen arkadaşlarımız varmıdır teşekkürler herkese ve oksijen sensorunu arastırdım 175 tl ye taiwan orjınali nı buldum bılmıyorum alsam mı tam orjınal dıyo adam yorumlarınızı beklıyorum .
  • quote:

Orijinalden alıntı: han01

han01 ön oksijen sensörümü yoksa arka mı.araç kaç binde.benimde arka oksijen sensörü değişti 9500km de.
  • anlaşılan bu sensör mitsubishi de biraz sorunlu bir parça.kaç binde değişmesi tgerektiğide önemli.garanti kapsamına giriyor olması güzel.
  • konu hortlamış.benim araç 5000 km deydi yanlış hatırlamıyorsam.fakat ön mü arka mı hatırlamıyorum
  • Benim aracın da arka oksijen sensörü arızalandı ve değişti. Buna ilişkin belge istedim fiyatı işçilik dahil 600-800 tl gibi birşey yazıyordu. allahtan garantiden değişti. Lancer ı olanlara tavsiyem eğer araçlarında düzensiz motor hareketi hissederlerse motor ışığı yanmasa dahi göstermeleri malum yüksek fiyatlı bir parça.
  • aracımın şase numarasını versem bu forumdan tam olarak parça koduna bakabilecek olan birisi var mı ?

parça orjinal olarak mitsubishi parçası değil, sanırım denso dan alıyorlar. veya densoya karşılık bosch parça kodunu verebilecek var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: atayum

aracımın şase numarasını versem bu forumdan tam olarak parça koduna bakabilecek olan birisi var mı ?

parça orjinal olarak mitsubishi parçası değil, sanırım denso dan alıyorlar. veya densoya karşılık bosch parça kodunu verebilecek var mı ?

Sinir küpü bakıyordu ama işini görür mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

Orijinalden alıntı: atayum

aracımın şase numarasını versem bu forumdan tam olarak parça koduna bakabilecek olan birisi var mı ?

Sinir küpü bakıyordu ama işini görür mü?

ben bakarım. sen ver bana şasi numaranı pm den.
  • 2004 Model Lancer, 4G18 motorda kullanılan oksijen sensörü denso marka en ucuz bu sitede bulabildim. Aracın üzerinden çıkan NGK/NTK OZA609-M1 kodlu oksijen sensörü Türkiye'de yok. Servise sordum 936.20 TL Fiyat verdi.

http://www.sparkplugs.co.uk/pages/pricing/ccp/Denso-Lambda-Detail.asp?FRONT=DOX-0313
  • Golf V kullanırken ''NOX sensörü' arızası verdi. Kadrandaki ışık da yandı. O halde yaklaşık 20-25 bin km daha gezdim hiç bişi olmamıştı. Servis fiyatı 900 civarıydı. Arabayı satmaya karar verince Ankara ostim yıldız sanayiinden çıkmasını 300 e bulup taktırmıştım. Arıza ışığı hemen sönmüştü. Ama sanırım oksijen sensörüyle NOX sensörü aynı şey değil. Yıllar önce yine aynı yerden bi arkadaşımın vectrası için çıkma lamda sensörü de almıştım. Bu parçaların ne zaman arıza yapacağı hiç belli olmaz. Kimi 20 yıl sorun çıkarmaz, kimi de 2 yıl sonra gider. Onun için ben olsam yarı fiyatına çıkmasını alırdım
  • Sayın KEDDI
    Sizde bu çıkmacının iletişim numarası var mıdır?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.