Şimdi Ara

o ekran kartı o kadar vram kullanamaz gereksiz diyenler gelin (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
2.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • facebook grubundakiler bu dediklerimi anlamayabilirler normal böyle bir durum daha önceden yeni yeni başlıyordu (oyunların vrami fazla kullanması) şuanda bunun ihtiyacı hissediliyor

Ancak şu daha anlaşılabilir;

mesela ryzen 3600 alın içine single 4gb ram takın istenilen performansı vermeyecektir oyunlarda takılma dahi olacaktır

ama ryzen 3100 alıp 16gb(2x8) ram alırsanız çok daha iyi sonuçlar elde edilir yüksek fps vermez ancak oyunlar daha akıcı olur.

Ram örneğini denemek isteyen denesin VRAM içinde aynı şeyler geçerli...
  • yoo forumda da otuz kamyon adam vardı, "8 gb bu kartlara fazla, 4 gb alın geçin, 8 gb kullanana kadar kart çöp olur" diye

geldiğimiz noktada 1080p medium ayarlarda bile 7-8 gb vram dolduran oyunlar türedi. yeni nesil 16 gb vramli konsollara geçtiğimizde de bu durum daha da ağırlaşacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 25 Ağustos 2020; 5:48:14 >
  • açık dünya oyunları vram i sömürüyor ben 8 gb aldım
  • Vram artık oyunlardaki kaplama çözünürlükleri ve vertex sayıları arttıkça daha da önemli hale geliyor. Daha pek çok irili ufaklı veri vram'i dolduruyor, yüksek çözünürlükler, AA çözümü ve seviyesi vesaire.

Vram'i dikkate almak lazım ekran kartı alırken.
  • benim anladığım ram çözünürlükte işe yarıyor.
    mesela 1080p çözünürlükten 4k ya geçerken fps değişmemesi için kart ram kullanmak isteyecektir. ram yetmez ise fps düşer.
  • soporo kullanıcısına yanıt
    16gb gddr6 hafıza var yeni konsollarda. Bu saatten sonra AAA bir oyunun 8gb ile çalışacağını düşünmek çok iyimser olur. vram arttırımına giderler ise diye bir şey yok. çoktan gittiler. sadece o oyunlar daha piyasaya çıkmadı.
  • Konsollardaki 16gb Apu'nun kullanacağı paylaşımlı bellek miktarıdır, yani oyun sistem belleği olarak 12gb falan tüketiyorsa, yeni nesile de geçmiş olsun. Pc'lerde bellek paylaşımlı kullanım olmadığından daha avantajlı her zaman, sistem belleği minimum 16gb ve ekran kartı 8gb olanlar sorun yaşamaz kolayca. Bellek miktarı gpu'nun gücü ile orantılı olduğu kadar, günümüzde de 8gb artık standart oldu, örnek 6gb'lık 2060 yerine 8gb 2060s almak daha avantajlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 25 Ağustos 2020; 12:24:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Miller

Konsollardaki 16gb Apu'nun kullanacağı paylaşımlı bellek miktarıdır, yani oyun sistem belleği olarak 12gb falan tüketiyorsa, yeni nesile de geçmiş olsun. Pc'lerde bellek paylaşımlı kullanım olmadığından daha avantajlı her zaman, sistem belleği minimum 16gb ve ekran kartı 8gb olanlar sorun yaşamaz kolayca. Bellek miktarı gpu'nun gücü ile orantılı olduğu kadar, günümüzde de 8gb artık standart oldu, örnek 6gb'lık 2060 yerine 8gb 2060s almak daha avantajlıdır.
    6 gb 1660 neyse de 6 gb 2060 tam bir facia
    aradaki fiyat farkına değmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

yoo forumda da otuz kamyon adam vardı, "8 gb bu kartlara fazla, 4 gb alın geçin, 8 gb kullanana kadar kart çöp olur" diye

geldiğimiz noktada 1080p medium ayarlarda bile 7-8 gb vram dolduran oyunlar türedi. yeni nesil 16 gb vramli konsollara geçtiğimizde de bu durum daha da ağırlaşacak
    uzun zamandır hem donanımdan hem de oyunlardan uzağım. fhd çözünürlükte, medium ayarlarda hangi oyun 7-8 gb vram kullanıyorum dostum?

Umarım sizin dediğiniz gibi bir olay gerçekleşmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soporo -- 25 Ağustos 2020; 16:3:40 >
    marvels avengers, horizon zero dawn ve microsoft flight simulator

hepsi de son 1 ay içerisinde çıktı

7-8 biraz iddialı olmuş ama genel fikir değişmiyor yine de..

o ekran kartı o kadar vram kullanamaz gereksiz diyenler gelin

1080p medium için bu vram tüketimleri fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 25 Ağustos 2020; 16:32:14 >

• tabi ki de çok fazla. Dediğin gibi bir durum olursa kullanılan tüm 5600 xt'ler, 2060'lar, 2070'ler ve türevi kartların hepsi vram darboğazına girecek. Gpu gücü yeterli olsada vram yetersizliğinden dolayı tam anlamıyla hak etiğimiz performansı alamayacağız demek bu
  • Nvidia ve AMD neden vram konusunda cimri bu kadar. En baba ekran kartında bile vram az aslında en düşük yeni kartta 16gb olsa kimsenin derdi kalmaz. Rtx 2080ti de RE 2 ultra açtım oyun 13gb v ram istiyordu belki yazılımsal ama kırmızı ile yazması sinir bozuyor çok mu pahalı orasını bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    o söylemi neden yaptığımı da söyleyeyim, ben avengers oynarken med ayarlarda bi noktada 7 gba kadar şiştiğini gördüm. ama tabii ki şişme fakötür bu. videoy cekenler hızlıca ayar değiştirip kısa bukleler verdikleri icin cok anlasılmıyor. tabi ki oyunu acip kapatip cozulebilir ama mesela yarım saat süren haritada sonlara doğru 6.5-7 gb vram kullanım gördüğümü cok net hatırlıyorum

benzer şekildfe horizon zero dawnda da yarım saatlik oynanış sonrası 6.7 gb gördüğüme eminim, yine med ayarlardaydım

avengersin betası bitti, horizon zero dawnı da iade ettim. 1.8 tflops 5.5 gb vramli ps4de sabit ve sıkıntısız çalışan oyun pcde gtx 1080 ile ps4 ayarlarında 50 fpsye düşüp 6-7 gb vram + 10 gb ram tüketince, üstüne de 10 dakikada bir crash atınca iade ettim. gtx 1060ın da 30 fpsye düştüğü bir oyun oldu bu [nasıl oluyorsa]

ps4den 2 katı performans almak için 4.5 katı donanım istiyorlarsa, bu yeni nesil konsollar gelince pc oyunculuğunun hali ne olacak bilemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: snakefatih

Nvidia ve AMD neden vram konusunda cimri bu kadar. En baba ekran kartında bile vram az aslında en düşük yeni kartta 16gb olsa kimsenin derdi kalmaz. Rtx 2080ti de RE 2 ultra açtım oyun 13gb v ram istiyordu belki yazılımsal ama kırmızı ile yazması sinir bozuyor çok mu pahalı orasını bilmiyorum
    pahalı olur mu? toplu alım yapıyor o firmalar ve gayet de ucuza geliyor

ama işin çakallık tarafı var. bi de piyasadaki oyunlar durumu var. oyunlar hep currentgende kaldığı için vram ihtiyacı artmıyor. kart üreticileri de gizli gizli aynı naneyi sunmaya devam ediyorlar

yukarıdaki adam çok doğru demiş. bir gtx 1070in 8 gb olması ve 2080 superin 8 gb olması tam bir facia ve komedi. 8 gb pascal serisiyle bitmesi gereken bir değerdi. turing en azından 12-16 gb gibi değerlere çıkmalıydı. nvidia turing serisiyle çok insanı oyuna getirmiş oldu. ampere serisinde de bunu yapacaklar, 10 gb 3080 satacaklar, yine kırpık bir kart olacak.

sonra iş ciddiye bindiğinde de şak diye 16 gba uçuracaklar kartları. bu tabii ki benim düşüncem. yanılabilirim de, ama bu kadar yıl 8 gbda kalınması saçma. hele ki 4 yıllk 70 serisi bir kart bile 8 gbken.

2080 en az 12 gb vram ile gelmeliydi. hiçbi oyun yapımcısı oturup "yaw 2080 ve 2080 superde 8 gb var ona göre 4k texturelerini optimize edelim" demez. "piyasadaki dominant 4k ekran kartı 16 gb 4080 ona göre yapalım gerisi de taş yesin" derler.

1080pde belki idare eder 8 gb. bilemem. ama 1440p ve 4k için 12-16 gb arası naneler gerekecektir , bence bunun kaçışı yok

• Bu aslında ekran kartının içeride kendisini darboğaza sokması anlamına geliyor bir taraf yüksek diğer taraf düşük bunu gösterip 3090ti gibi bir kartta herşey sınırları zorlayabilir ama kaç kişi alabilecek orası da var. Genel kullanıcıya oyuncuya yüksek vram sunsalar 16gb gibi belki yeni nesil kartları çok satamayacaklar ne de olsa mevcut vram yeterli olacak her yeni çıkan oyun için bile. Bence bunu ince ince düşünüp ona göre strateji belirliyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: snakefatih

Bu aslında ekran kartının içeride kendisini darboğaza sokması anlamına geliyor bir taraf yüksek diğer taraf düşük bunu gösterip 3090ti gibi bir kartta herşey sınırları zorlayabilir ama kaç kişi alabilecek orası da var. Genel kullanıcıya oyuncuya yüksek vram sunsalar 16gb gibi belki yeni nesil kartları çok satamayacaklar ne de olsa mevcut vram yeterli olacak her yeni çıkan oyun için bile. Bence bunu ince ince düşünüp ona göre strateji belirliyorlar
    valla benim bildigim bir şey var, o da gereksinimler hep şak diye yükseldi, hiç yavaş yavaş yükselmedi

bende 2 gb r7 265 vardı mesela, 2 gb yettiği yere kadar gitti. ama şak diye 4 gba geçilmişti. 720pye alsan bile çok fayda etmiyordu, çünkü çözünürlük ve ayar düşürmek bi yere kadar vram gereksinimi düşürüyor

teknolojiyi bilerek vermeyip sonra şak diye "bakın 16 gb yaptık!1" deme faktörü de var.

bunu intel de yaptı, bak sana güzelce tablo hazırlayayım

i5 7400 - 2017nin başı - 4 çekirdek 4 izlek - en büyük keriz avlama işlemcis
    i5 8400 - 2017nin sonu - 6 çekirdek 6 izlek - sadece 6 ay sonra ryzen 5'e karşı +2 çekirdek eklenmiş sürümü. i5 7400den fersah fersah iyi.

intel isteseydi ddr4 i5 neslini 6 çekirdek ile başlatabilirdi. ki yapması gereken de buydu, keza oyunların çekirdek gereksinimleri de orta menzil için 6 çekirdeğe işaret ediyordu.

ama intel sadece bununla eksik kalmadı, birçok insanı hyperthreading gibi elzem olan bir teknolojiden de alıkoydu. ta ki ht ekleyip "bakın koyduk biz çok iyiyiz işlemcilerimizi geliştiriyoruz!" kafasıyla ht ekleyene kadar,

i5 10400f - 2020 ortası - 6 çekirdek 12 izlek

şu tabloya bakarsan, o kadar çok insanı mağdur etmiş oldular ki aklın şaşar. bunda pazar payında lider olmalarının avantajı var. amd tarafına bakarsan, ryzen 5ler 2017den beri 6 çekirdek 12 izlek çıkıyor.

intel önce 4/4, sonra 6/6, sonra da 6/12 yaparak sahte bir "işlemcilere level atlatıyoruz" imajı yaratıyor.

aslında yaptıkları şey, daha önce verebilecekleri şeyleri kısıtlayıp asıl vermeleri gereken performansa adım adım, nesil nesil ilerlemeleri.

nvidia da bunu vram, dlss vb. taktiklerle yapıyor

--

demiyorum ki intel ve nvidia kakadır. sonuç olarak amd de rx 5700xtden bir kamyon sattı ama bu kartta da gelecek namına hiçbir şey yok. ne ray tracing var, ne dlss muadili bir nane var, üstelik bu da 8 gb. 8 gb rx 580 satan adamlar 5700xt gibi kaslı kartı da 8 gbdan saldılar piyasaya. amd de ekran kartında aynı olayı kullanıyor yani.

işlemci tarafında ise pazar payı tamamen. yoksa amdnin de lüksü olsa onlar da önce 4/4 yapayım, sonra 6/6ya çıkarayım, sonra 6/12 yapayım derdi. ama öyle bir lüksü yoktu.

gelgelelim, ekran kartı tarafında da belli başlı lüksleri yok ki 5700xt performansında bi kartı 2060 super civarı bir fiyata satıyorlar. bu da işin başka bir tarafı

---

kısacası teknoloji dünyası çok zalim ve acımasız. yapacak cok bir şey yok. nokta atışı yapmak lazım. mesela zamanında 8 gb 1070 almış biri nokta atışı yapmıştır. 4 yıldır çatır çatır oynar, 2-3 yıl daha oyunlarını oynar. ama 2018in sonunda 8 gb 2080 almış birinin bence "niye böyle oldu ya ühü textureü ultra yapamıyorum" demeye hakkı yok. 2 yıl önceki 70 serisi kart bile 8 gb iken aldığın 2080in 8 gb olmasının ardında kötü kokular alamıyorlarsa, yapacak çok da bir şey yok

--

şimdi nvidia bi nesil sonra şak diye 16 gb 4080 çıkarsa, herkes bi şaşırır. "vay be, 8 gbdan şak diye 16 gba geçtiler wow" der herkes. olan 10 gb 3080, 8 gb 2080 almış olanlara olur.

demiyorum ki 2080 ile 16 gb ver. orta karar bir şey ver işte. 8 gb da olmasın ya.

neyse olan oldu, bekleyip izleyeceğiz. 8 gb optimizasyonu iyi olan oyun olursa benim de işime gelir. bende de kıçıkırık bi gtx 1080 var. ama hiç umudum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 25 Ağustos 2020; 17:22:27 >

• snakefatih kullanıcısına yanıt
    Amd okadar cimri değil aslında Gtx 780ti 3gb'ken 290x 4gb çıktı ve 8gb versiyonu da çıktı.

Gtx 980 4gb - 980ti 6gb ile 390x 8gb çıktı. Amd Fury
    X diye bir kart yaptılar 4gb dı ama hbm belleklerin ilk sürümüydü deneysel bir karttı.

Rx 480 4 ve 8gb'a karşı gtx1060 3 ve 6gb çıktı.

Vega 64 8gb çıktı ama altta göstereceğim video daki özellik sayesinde vegalara özel hbm 2 bellek kullanan kartlarda çalışıyor bu özellik hbcc 8gb üstü vram kullanabiliyor gpu hatta performans artmış normalde sistem ramini ekran kartı kullanırken düşmeli değişik..

5700xt rtx 2070 e karşı benzer ram ile çıktı ama daha uygun fiyata genellikle bir üst performans veriyordu.

Vega 7 Tam kapatamadı performans olarak ama 2080 e karşı 16gb çıktı.

Vega mimarisine özel hbcc demo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 25 Ağustos 2020; 17:37:43 >

• İşin acı tarafı bu konuda yapabileceğimiz bişey yok adam bir teknoloji çıkarırken ona uygun oyunları da çıkarıyor rtx destekli oyunlar gibi oyun firmalarına destek veriyor bana Özel oyun yap diye belki bazı özel programlar bile olabilir o kartın teknolojisine özel çalışan daha iyi sonuç veren

• quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

valla benim bildigim bir şey var, o da gereksinimler hep şak diye yükseldi, hiç yavaş yavaş yükselmedi

bende 2 gb r7 265 vardı mesela, 2 gb yettiği yere kadar gitti. ama şak diye 4 gba geçilmişti. 720pye alsan bile çok fayda etmiyordu, çünkü çözünürlük ve ayar düşürmek bi yere kadar vram gereksinimi düşürüyor

teknolojiyi bilerek vermeyip sonra şak diye "bakın 16 gb yaptık!1" deme faktörü de var.

bunu intel de yaptı, bak sana güzelce tablo hazırlayayım

i5 7400 - 2017nin başı - 4 çekirdek 4 izlek - en büyük keriz avlama işlemcis
    i5 8400 - 2017nin sonu - 6 çekirdek 6 izlek - sadece 6 ay sonra ryzen 5'e karşı +2 çekirdek eklenmiş sürümü. i5 7400den fersah fersah iyi.

intel isteseydi ddr4 i5 neslini 6 çekirdek ile başlatabilirdi. ki yapması gereken de buydu, keza oyunların çekirdek gereksinimleri de orta menzil için 6 çekirdeğe işaret ediyordu.

ama intel sadece bununla eksik kalmadı, birçok insanı hyperthreading gibi elzem olan bir teknolojiden de alıkoydu. ta ki ht ekleyip "bakın koyduk biz çok iyiyiz işlemcilerimizi geliştiriyoruz!" kafasıyla ht ekleyene kadar,

i5 10400f - 2020 ortası - 6 çekirdek 12 izlek

şu tabloya bakarsan, o kadar çok insanı mağdur etmiş oldular ki aklın şaşar. bunda pazar payında lider olmalarının avantajı var. amd tarafına bakarsan, ryzen 5ler 2017den beri 6 çekirdek 12 izlek çıkıyor.

intel önce 4/4, sonra 6/6, sonra da 6/12 yaparak sahte bir "işlemcilere level atlatıyoruz" imajı yaratıyor.

aslında yaptıkları şey, daha önce verebilecekleri şeyleri kısıtlayıp asıl vermeleri gereken performansa adım adım, nesil nesil ilerlemeleri.

nvidia da bunu vram, dlss vb. taktiklerle yapıyor

--

demiyorum ki intel ve nvidia kakadır. sonuç olarak amd de rx 5700xtden bir kamyon sattı ama bu kartta da gelecek namına hiçbir şey yok. ne ray tracing var, ne dlss muadili bir nane var, üstelik bu da 8 gb. 8 gb rx 580 satan adamlar 5700xt gibi kaslı kartı da 8 gbdan saldılar piyasaya. amd de ekran kartında aynı olayı kullanıyor yani.

işlemci tarafında ise pazar payı tamamen. yoksa amdnin de lüksü olsa onlar da önce 4/4 yapayım, sonra 6/6ya çıkarayım, sonra 6/12 yapayım derdi. ama öyle bir lüksü yoktu.

gelgelelim, ekran kartı tarafında da belli başlı lüksleri yok ki 5700xt performansında bi kartı 2060 super civarı bir fiyata satıyorlar. bu da işin başka bir tarafı

---

kısacası teknoloji dünyası çok zalim ve acımasız. yapacak cok bir şey yok. nokta atışı yapmak lazım. mesela zamanında 8 gb 1070 almış biri nokta atışı yapmıştır. 4 yıldır çatır çatır oynar, 2-3 yıl daha oyunlarını oynar. ama 2018in sonunda 8 gb 2080 almış birinin bence "niye böyle oldu ya ühü textureü ultra yapamıyorum" demeye hakkı yok. 2 yıl önceki 70 serisi kart bile 8 gb iken aldığın 2080in 8 gb olmasının ardında kötü kokular alamıyorlarsa, yapacak çok da bir şey yok

--

şimdi nvidia bi nesil sonra şak diye 16 gb 4080 çıkarsa, herkes bi şaşırır. "vay be, 8 gbdan şak diye 16 gba geçtiler wow" der herkes. olan 10 gb 3080, 8 gb 2080 almış olanlara olur.

demiyorum ki 2080 ile 16 gb ver. orta karar bir şey ver işte. 8 gb da olmasın ya.

neyse olan oldu, bekleyip izleyeceğiz. 8 gb optimizasyonu iyi olan oyun olursa benim de işime gelir. bende de kıçıkırık bi gtx 1080 var. ama hiç umudum yok.

Alıntıları Göster
    çok iyimser yaklaşmayın arkadaşlar. Bu saydığınız firmaların hepsi kapitalist.

İntel'in karşısında o dönem adam gibi bir cpu üreten amd olsa böyle olmazdı.

Amd'nin, intel'e en son "dur kardeş sen hayırdır" dediği tarih 2005'dir. 2005 tarihinde dur demesinin nedeni ise Amd'nin ilk çift çekirdeği üretmesi ve o dönemde karşısına çıkarılan pentium işlemcilerden çok daha iyi olmasıdır. Hem daha az ısınıp hem de daha iyi performans veriyorlardı ve üstelik fiyatları da daha ucuzdu.

Ne zaman core 2 duo işlemcilere geçildi intel ipleri tekrar eline aldı. Ve kullanıcıları bir keriz edası ile soydu. Peki bu durum ne zaman değişti? Tabi ki senin de söylediğin gibi 2017 senesinde değişti. Çünkü amd bize ilk defa zen çekirdekli işlemcileri gösterdi ve bu zen çekirdekli işlemciler bir önceki nesil olan fx işlemciler gibi çöp değildi. Zen mimarisi geliştirilerek günümüzdeki zen2 ler çıktı ve 2019 itibari ile ilk tercih amd oldu ve eğer böyle giderse aynı durum intel'in başına gelecek.

peki sizlere soruyorum. İntel'in bize yaptığını amd neden yapmasın?

Şu anda piyasada ipleri eline alan ve istediği gibi hareket eden bir nvidia var. Amd dediğimiz üretici amiral bir kart bile çıkaramadı. 2080 Ti'ın karşılığı yok.

Uzun lafın kısası teknolojiyi bizlere bir anda vermeleri ancak rekabet varken olur. Umarım amd gpu konusunda kendini toplar ve bizler de hak ettiğimiz hizmeti alırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soporo -- 26 Ağustos 2020; 7:51:49 >

• yapabilir tabii ki neden yapmasın, ben zaten yapmaz demiyorum canım :)

benim bu konudaki yaklaşımım bu zaten, en mantıklı yaklasım dengeyi saglamak. zaten öyle ya da böyle bu firmalar hep birbirlerini dengeleyecekler. o yüzden ben amd işlemciye şans verdim. çünkü intel karşısında bence çok güzel işler çıkardılar. ben amd alcam, o amd alacak, şu amd alacak ki amd intele karşı biraz daha pay kazansın, dengeye gelsinler. denge halinde de görüyoruz ki intel de mecburen i5 serisini 6/12 yaptı. yani bu herkesin işine yaradı.

tek tarafın dominant olması her zaman kötüdür. vram konusunda ise ne yazık ki hep bi ağızdan bi nesil boyunca kartlar 8 gb çıktı. ona da yapacak cok bir şey yok, izleyip görecez ne kadar iş yapcak ne kadar tıkanacak.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.