Şimdi Ara

Nvidia Gtx 670 Cuda Teknolojisi (3ds Max)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
6.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ben Profesyonel Manada 3ds Max Kullanıyorum. Ekran Kartım Şuan Gtx 670. Bundan Önce Ati 6990 Kullanıyordum.. Şimdi Gelelim Asıl Meseleye. Bu Cuda Olayını Nasıl Aktif Edebilirim. Neredeyse Render'a 10-15 Kat Arası Hız Katıyormuş. Yani Direk Ekran Kartını Takmakla İş Bitmiyor Sanırım. Ayarlamaların Yapılması Gerekiyor Fakat Gerekli Dökümanı Bulamadım Maalesef. Yardımlarınızı Bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: beray07

quote:

Orijinalden alıntı: Hasan Aktas

Arkadaşlar Ben Profesyonel Manada 3ds Max Kullanıyorum. Ekran Kartım Şuan Gtx 670. Bundan Önce Ati 6990 Kullanıyordum.. Şimdi Gelelim Asıl Meseleye. Bu Cuda Olayını Nasıl Aktif Edebilirim. Neredeyse Render'a 10-15 Kat Arası Hız Katıyormuş. Yani Direk Ekran Kartını Takmakla İş Bitmiyor Sanırım. Ayarlamaların Yapılması Gerekiyor Fakat Gerekli Dökümanı Bulamadım Maalesef. Yardımlarınızı Bekliyorum.

Hocam profesyonel olduğunuzu belirtmişsiniz ancak 670 ile 3dsmax kullanılmayacağını düşünememişsiniz k.bakmayın.CUda teknolojisini kullanmak için ayar yapmaya gerek yok.Size QUadro kart lazım 2 gündür bu anlamda soru soranlar oluyor aynı şeyi diyorum.Gtx 200 serisi kartınız olsaydı bios değiştirerek performans artıyordu ancak bu sonradan kalktı.Oyun oynamıyor iseniz 670 i satıp Quadro serisi bir ekran kartı almanızı öneririm.

Büyük Bir Bölümünü Oyun İçin Kullanıyorum Zaten Kartın Profesyonel Derken Elbette Kendi Çapımda Yüksek Poliganlı Çalışmalar Yapıyorum. Fakat Oyun Önemli Bir Yer Tuttuğu İçin Quadro Alamam. Fakat İnternette İngilizce Birsürü Sayfa Var. Youtube'da Örnek Videolar Var. Sonuçta Üst Düzey Bir Kart. Elbette Performans Artışını Sağlayacak Şeyler Vardır.

• quote:

quote:

Arkadaşlar Ben Profesyonel Manada 3ds Max Kullanıyorum. Ekran Kartım Şuan Gtx 670. Bundan Önce Ati 6990 Kullanıyordum.. Şimdi Gelelim Asıl Meseleye. Bu Cuda Olayını Nasıl Aktif Edebilirim. Neredeyse Render'a 10-15 Kat Arası Hız Katıyormuş. Yani Direk Ekran Kartını Takmakla İş Bitmiyor Sanırım. Ayarlamaların Yapılması Gerekiyor Fakat Gerekli Dökümanı Bulamadım Maalesef. Yardımlarınızı Bekliyorum.

Hocam profesyonel olduğunuzu belirtmişsiniz ancak 670 ile 3dsmax kullanılmayacağını düşünememişsiniz k.bakmayın.CUda teknolojisini kullanmak için ayar yapmaya gerek yok.Size QUadro kart lazım 2 gündür bu anlamda soru soranlar oluyor aynı şeyi diyorum.Gtx 200 serisi kartınız olsaydı bios değiştirerek performans artıyordu ancak bu sonradan kalktı.Oyun oynamıyor iseniz 670 i satıp Quadro serisi bir ekran kartı almanızı öneririm.

Evet render yapıyosanız 3ds max kullanıyosanız ayrı bir bilgisyar yapacaksınız, oyun bilgisayarı ayrı olacak i5-i7 + GTX serisi ekran kartı, 3ds max için render için Xeon + Quadro olacak. Render,3ds max ve oyun için aynı bilgisayar kullanılmaz bence

• yukarıda verilen cevapları dikkate almayın!!! Quadro almanıza gerek yok!

Eğer 3ds max 2011 kullanıyorsanız ve "Advantage Pack" sahibi iseniz iray randerer seçerek ekran kartınızın cuda core larını kullanıp render işlemini gpu ya yükleyebilirsiniz.
    Eğer 3ds max 2012 kullanıyorsanız iray kendiliğinden gelecektir. iray renderer ile cuda kulanabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ascha

yukarıda verilen cevapları dikkate almayın!!! Quadro almanıza gerek yok!

Eğer 3ds max 2011 kullanıyorsanız ve "Advantage Pack" sahibi iseniz iray randerer seçerek ekran kartınızın cuda core larını kullanıp render işlemini gpu ya yükleyebilirsiniz.
    Eğer 3ds max 2012 kullanıyorsanız iray kendiliğinden gelecektir. iray renderer ile cuda kulanabilirsiniz.

Şu linke bakabilir misiniz 3ds Max 2012'de GTX 670 kullanılabiliyor mu ;
    http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/syscert?siteID=123112&id=18844534&results=1&stype=graphic&product_group=6&release=2012&os=8192&manuf=1&opt=0
    Ayrıca şu konuya da bakabilirsiniz ;
    http://resim.donanimhaber.com/m_63955417/mpage_1/f_/key_//tm.htm

• quote:

quote:

Ne kadarda eminsiniz kendinizden.Çizim bittikten sonra render alırken görürüm 670 in cuda larını kullanıyormu kullanmıyor mu.O dediğiniz anlık çizimi doldururken işe yarıyor.SOnrası işlemci ve ram de.200 liralık quadro gtx 480 i bile fazlasıyla geçiyor bu konuda.Boşuna server kullanıp quadro grafik birimli laptopta çiziyorum.Haklısınız bizi dikkate almasın siz aşmışsınız..

iray ile render alırsanız işlem yükünü gpu kaldırır.
    mentalray veya vray ile render alırsanız cpu ya yük biner.
    bir de vray lt diye birşey var 2009 dan beri. ama kullananını görmedim. onun da cuda kullandığını okumuştum.
    önce belirtiğim motorları deneyin kurcalayın sonra cevap yazın.

iray kullanmanız için 2011 advantage pack sahibi olamanız (orjinal lisans gerektirir) veya 3ds max 2012 kullanmanız gerekir

• İşyerinde fazlasıyla quadro kullandım. Çalışma ekranında görmek için evet güzel fakat çalışma bittikten sonra render alacaksın illaki ve ister quadro ister normal kart farketmez yük işlemciye binecektir. Çalışma ekranında normal viewporttan biraz daha iyi görmek içinde bir karta 3-4 bin verilmeyeceği kanaatindeyim. gtx670 her türlü yeter. Render olayında yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemcinin işlem kabiliyeti ve bol miktarda ram devreye giriyor. 3-4 saatte çıkış alınan bir renderı quadro ile viewport ekranında realtime olarak görüceğini sananlar hayal dünyasında yaşamasınlar bir zahmet. Ayrıca olay ekran kartında bitseydi birton film firması renderfarm a yatırım yapmaz her makineye birer quadro 6000 takar işi bitirirlerdi.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ne kadarda eminsiniz kendinizden.Çizim bittikten sonra render alırken görürüm 670 in cuda larını kullanıyormu kullanmıyor mu.O dediğiniz anlık çizimi doldururken işe yarıyor.SOnrası işlemci ve ram de.200 liralık quadro gtx 480 i bile fazlasıyla geçiyor bu konuda.Boşuna server kullanıp quadro grafik birimli laptopta çiziyorum.Haklısınız bizi dikkate almasın siz aşmışsınız..

bir de vray lt diye birşey var 2009 dan beri. ama kullananını görmedim. onun da cuda kullandığını okumuştum.

iray kullanmanız için 2011 advantage pack sahibi olamanız (orjinal lisans gerektirir) veya 3ds max 2012 kullanmanız gerekir

Lisanslı kullanıyorum zaten kendim almasamda.Demek istediğim oyun pc si ile çizim pc si ortak olmuyor 2 farklı kart gerektiriyor vs.Dediğiniz motorlarıda biliyorum merak etmeyin ama gtx serisi bir kart ile çizime başlamak bence yanlış.200 tl ye quadro kartlar satılıyor onlarla başlamak daha iyi olur.

Hocam sizce 200 tl lik quadro 1000 tl lik 670 ten daha mı iyi çizim için. Bu dediğinize kendiniz de inanıyormusunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: _MaxPayne_

quote:

Şu linke bakabilir misiniz 3ds Max 2012'de GTX 670 kullanılabiliyor mu ;
    http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/syscert?siteID=123112&id=18844534&results=1&stype=graphic&product_group=6&release=2012&os=8192&manuf=1&opt=0
    Ayrıca şu konuya da bakabilirsiniz ;
    http://resim.donanimhaber.com/m_63955417/mpage_1/f_/key_//tm.htm

kullanılabilmesi için certified hardware olmasına gerek yok.

viewportta ve render da quadroların mutlak avantajı olabilir ancak gtx serisi kartlar kullanılamaz demek yanlış.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Lisanslı kullanıyorum zaten kendim almasamda.Demek istediğim oyun pc si ile çizim pc si ortak olmuyor 2 farklı kart gerektiriyor vs.Dediğiniz motorlarıda biliyorum merak etmeyin ama gtx serisi bir kart ile çizime başlamak bence yanlış.200 tl ye quadro kartlar satılıyor onlarla başlamak daha iyi olur.

200 tl lik quadro ya çok eski seridir ve güncel certified hardware ünvanını yitirmiştir ya da güncele yakın serinin giriş seviyesidir. her iki ihtimalde de gtx 670 daha iyi tercihtir.

yukarıdaki motorlar için de düzeltme yapayım.

iray max 2012 advantage pack te veya max 2013 de var.

• quote:

670 i gereksiz yere yormak bana saçma geliyor.200 tl olmasın 500-600 tl lik olsun ama quadro olsun.Amaçları farklı ne kadar cuda var isede günlük kullanımlar ve oyun performansı için var.Tamam ben sözümü burda tamamlıyorum ve tekrar diyorum çizim ve oyun pc leri ayrı olmalıdır ayrı dünyalardır.

Niye yorulsun ki insan mı bu. Valla dostum ofisteki pc'imde quadro 5000 var. Hergün akşama kadar birton programla cebelleşiyorum. Aralarında viewport ekranı hariç çok net bir fark göremedim. (viewporttada öyle ahım şahım bir görüntü çıkmıyor normalinden biraz daha iyi tepki veriyor sadece (render görüntüsünü realtime olarak viewportta görme olayı tamamen hikayeden ibaret)) Aftereffects cs6 da fark çıkabilir gpu ya yüklenebiliyorsun çünkü yenilik getirmişler. Fakat evde 3d çizimler ile uğraşan bir insan için quadro son derece gereksiz ve pahalı bir hata olucaktır. 3d render da hiç bir farkları yok normal kartlarla render ekran kartının işi değildir çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escapethelife -- 1 Ağustos 2012; 21:33:47 >

• Quadro kullanımı sadece ve sadece milyonluk poligonlu sahip sahneler için yararlı.Belli bir sokak tasarlarsınız poligonları düşüktür .Bump ile idare edersiniz kaplamayı buna göre düzenlersiniz .Bunun için quadro kullanmaya gerek yoktur.

Ama bir iş için bir site tasarlarsınız içinde rpc ler olur arabalar insanlar hayvanlar vs + milyonluk poligonlu sahip autocad den çıkma bina tasarımlarınız olur veya oldukça kaliteli iş istendiği için poligonu arttırarak çalışmak zorunda kalırsınız organik çizimler için bump ta sizi kurtarmayacaksa işte o zaman quadro kartlar devreye girer sizin hayatınızı kurtarır böyle işlerde.

Quadro kartlarında genelde kurumsal olarak alınmasının nedeni detaylı ve yüksek poligonlu işler almasındandır.Böyle bir işiniz yok ise herhangi güncel bir ekran kartı yeterli olacaktır.

Gelelim programlarda cuda ile render kısaltmaya.Modelleme programlarında bu tür ayarlar olmaz.Ayalar vray,mental ray vs gibi ışıklandırma paketleri altında eğer cuda ile derlenmişse size cuda çekirdeklerini efektif bir şekilde kullanmanıza olanak tanır.Bu yüzden bu programcıklar içindeki ayarları karıştırmanızı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 1 Ağustos 2012; 23:54:54 >

• Ya aslında benim de pek bir bilgim yok bu konularda, şimdi ben 3ds Max, AutoCad ile çizim ve render yapacak olsam çok yüksek poligonlu olmayan sahnelerde, GTX 670 kullanırken hiçbir sorun çıkmaz değil mi (Quadro olmadığı için uyumluluk sorunları vb.) ?
  • quote:

Ya aslında benim de pek bir bilgim yok bu konularda, şimdi ben 3ds Max, AutoCad ile çizim ve render yapacak olsam çok yüksek poligonlu olmayan sahnelerde, GTX 670 kullanırken hiçbir sorun çıkmaz değil mi (Quadro olmadığı için uyumluluk sorunları vb.) ?

Yok Sorun Çıkarmaz. Benim En Başta Konuyu Açmamdaki Amaç Render'ı Hızlandırmaktı Zaten Cuda Sayesinde. Yoksa Şuana Kadar Açtığım Yüksek Poliganlı Hiçbir Sahnede Zorlanmadım.
  • quote:

quote:

quote:

Ya aslında benim de pek bir bilgim yok bu konularda, şimdi ben 3ds Max, AutoCad ile çizim ve render yapacak olsam çok yüksek poligonlu olmayan sahnelerde, GTX 670 kullanırken hiçbir sorun çıkmaz değil mi (Quadro olmadığı için uyumluluk sorunları vb.) ?

Yok Sorun Çıkarmaz. Benim En Başta Konuyu Açmamdaki Amaç Render'ı Hızlandırmaktı Zaten Cuda Sayesinde. Yoksa Şuana Kadar Açtığım Yüksek Poliganlı Hiçbir Sahnede Zorlanmadım.

3ds Max ile GPU Rendering yapılabiliyor mu ?

Konuyu Neden Açmışım Baksana Zaten Nasıl Yapabileceğimi Arıyorum.

• quote:

Konuyu Neden Açmışım Baksana Zaten Nasıl Yapabileceğimi Arıyorum.

Neyse onu boşverin de GPU Rendering'i CUDA Toolkit ile yapabilirsiniz, şu linkten indirebilirsiniz ;
    http://www.nvidia.com/content/cuda/cuda-downloads.html
  • Merhaba arkadaşlar. Epey yoğun cevaplama olmuş bu konuda, konuyu sağolsun NVidia da o kadar muallakta bıraktı ki işler birbirine karışmış:

bu CUDA olayı güzel olacak inşaallah render konusunda. Birçok başka program da video işlemeden tut da efekt ekleme raytracing hesaplarında, hatta global aydınlanma işlemlerinin hesaplarını yapmada bile ekran kartının bu CUDA özelliğini kullanabiliyor. Arkadaşlardan birinin söyledği gibi IRay Max'ta Cuda kullanarak render yapabilen süper bir render sistemi. CUDA realtime raytracing hesabı bile yapabilen bişey, aslında bir hesaplama kütüphanesi. Her işi yapabilecek şekilde de özelleştirilebiliyor. Hesap yükünü işlemciden alabiliyor. (Bu programcıları ilgilendiren kısmı elbette)

Fakat dostum Kepler çipli kartlarda, yani seninkisi gibi GTX 6xx serilerinde bugün itibarı ile henüz çalışır durumda değil. Max 2013 Product Update 4 ile gelmedi. Yasal kullanıcılara sunulan Subscription Extension içinde de yok gibi görünüyor. Nvidia, Iray'i Kepler için güncelledi fakat henüz Autodesk, 3dsMax içine eklemedi mereti. Ben de beklemedeyim, zira bir tane GTX680 bir tane de GTX670 im var.

GTX ler sağda solda söyleniyor - yüksek sayıda CUDA çekirdeğine sahip ama mhZ hızı düşük tutularak (3 katı bulan Cuda çekirdeğine karşı 1/3 gibi hız düşüklüğü ile) yine GTX 580 lerin kaldığı yerden yoluna devam edecek gibi görünüyor. Zira Nvidia da, bunu söylüyor GTX 600 serilerinde CUDA performansı değil önemli olan "Watt başına performans" diyorlar. Yani elektrik harcaması düşükmüş. Hikaye elbet- dileselerdi o CUDA adedini direk aynı güçte yaparlardı, uçardık 3 katı performans ile -ama yapmazlar- asla yapmamışlardır. Gıdım gıdım ilerlemeye devam.

Workstation grafik kartları ile oyun kartlarını ayıran Quadro Geforce ayrımı bugüne değin biraz tırışkadan bir ayrım olmuştu.Demek istediğim, GTX 580 - oyun kartı türünden malum- Quadro'yu da Tesla kartları da geride bırakıyordu CUDA işlemlerinde- Firma da yok çok ısınıyor ama ömrü az gak guk diyordu. Quadrolar sadece daha iyi soğutmaya sahip ve bir de IRAY gibi render sistemleri için Geforce lardan fazla hafızaya sahiptiler. Tek artısı bu hafıza idi. Çünkü Iray normal ram i kullanamıyor. (henüz) Ekran kartında 2GB ramin varsa 1 milyon poligon biraz da textür oldu mu render etmiyordu. 4 bile az ya, Quadro şart oluyordu çünkü en üst ram 3GB idi, Geforce larda. 6 GB ram li Quadrolar var- 9000 TL falan. Tam bir soygun!!! 4 ramli 590 malum çift işlemcidir, o da 2gb olarak görünüyor.

Şimdi bunu niye anlattım: Korkum o ki Quadro Geforce ayrımını ciddi ciddi koyacak diye biraz endişeliyim. Ama Geforce lar da ucuz değil, ayrıca tüm Nvidia ekran kartları Cuda hızlandırmasına sahip olacak da dediler, sanırım aynı tas aynı hamam devam edecek. Quadrolara belki biraz daha hız farkı koyabilirler.
    Yakında Iray'in ram kısıtlamaları da kalkacak ortadan bunun da müjdesini vermiş olayım. Paging çalışmaları sürüyormuş.

Max'ın çalışma ekranlarında her zaman olduğu gibi ekran kartı desteği acayip derecede yavaş. Cuda'nın o alanda sanıyorum etkisi ya hiç yok ya da yok denecek kadar az. Viewport işlemlerinde işlemcinin çok çekirdeğini de kullanmıyor meret. Ne yapacağız bu programla bilmiyorum. :) Ömür törpüsü olmaya bi kaç sene daha devam edecek- XBR versiyonunu dört gözle bekliyoruz. Üç aşamalı geçiş dediklerinin ilk ikisi slate material editor ve ribbonları yaptılar malumunuz. Bir aşaması daha kalmış oluyor ondan ne yumurtlayacaksa. Milletin yorumları görseniz, çoğu "bu ribbonlar nasıl kapanır diyo soruyorlar bize" diyor Autodesk yetkilisi. Du bakalım kör topal bi yerlere doğru gidiyor 3dsmax. Ama çok bug ve sorunu var. Biran evvel çözmeliler. Hala yıllar öncesinin sorunları duruyor çözülmemiş halde....

Son olarak: Cuda Toolkit yalnız programcılar için bir araç 3D kullanıcısı için birşey değil. CUDA nın yazılım kütüphaneleri falan. O bize pek yaramaz. :)

Bi eklenti daha : Mental Ray 3.11 ile beraber Kepler desteği gelmiş bulunuyor.www.autodesk.com u sıkça ziyaret etmek gerek.:)
    Hadi Autodesk çabuk biraz!!! GTX 700 ler çıkmadan artık gelsin yani...

Sevgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Byteman3D -- 22 Ağustos 2012; 22:57:09 >

• Cuda kullanarak render yapacaksanız(Tabiki render motorunun desteklemesi lazım) gtx 580-590 gibi bir kart almanızı öneririm.Gtx 6xx serisinde cuda ile ilgili birşeylerin kısıldığını okumuştum.O yüzden gpu çekirdeği bayağı küçülmüş.gtx 460 ve 465 kullandım renderda.Gf100 ler daha hızlı polimorp motoru çok olduğundan(gtx 465 460 dan bayağı hızlı renderda)
    Ucuz yollu kart arayanlarında bilgisine..
  • 3ds maxte render alırken Ekran kartı kullanılmaz, yok öyle bi dünya, hele ki düz ekran kartının 3ds max e bir faydası hiç olmaz. olur diyenler açsın baksın sistem kaynaklarına. Ramda pek önemli değildir, yüklü sahnelerin poligon tanımlamaları aşamasında ram kullanılır, orda sıkıntı olursa unloading geometry sorunu olur, vray kullanıyorsanız da ayarlar system settings te ayarını yaparsınız. Render esnasında önemli olan tek şey işlemcidir. Ekran kartı ki quadro fire gl gibi kartlar kullandığınızda viewport ta kasılmaları azaltır, fps yükseltir, yüksek poligon çalışmanızı sağlar. çalıştığım pc de quadro 2000 var, işin aslı öyle çokta fark olmuyor, sürücüleri felan herşeyide yüklü.

Cuda benim bildiğim after effect ve premiere de kullanılıyor render esnasında, yani 3ds max te değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı:

Workstation grafik kartları ile oyun kartlarını ayıran Quadro Geforce ayrımı bugüne değin biraz tırışkadan bir ayrım olmuştu.Demek istediğim, GTX 580 - oyun kartı türünden malum- Quadro'yu da Tesla kartları da geride bırakıyordu CUDA işlemlerinde- Firma da yok çok ısınıyor ama ömrü az gak guk diyordu. Quadrolar sadece daha iyi soğutmaya sahip ve bir de IRAY gibi render sistemleri için Geforce lardan fazla hafızaya sahiptiler. Tek artısı bu hafıza idi. Çünkü Iray normal ram i kullanamıyor. (henüz) Ekran kartında 2GB ramin varsa 1 milyon poligon biraz da textür oldu mu render etmiyordu. 4 bile az ya, Quadro şart oluyordu çünkü en üst ram 3GB idi, Geforce larda. 6 GB ram li Quadrolar var- 9000 TL falan. Tam bir soygun!!! 4 ramli 590 malum çift işlemcidir, o da 2gb olarak görünüyor.

Şimdi bunu niye anlattım: Korkum o ki Quadro Geforce ayrımını ciddi ciddi koyacak diye biraz endişeliyim. Ama Geforce lar da ucuz değil, ayrıca tüm Nvidia ekran kartları Cuda hızlandırmasına sahip olacak da dediler, sanırım aynı tas aynı hamam devam edecek. Quadrolara belki biraz daha hız farkı koyabilirler.

Konudaki tüm mesajları okudum. Program kısmına girmeyip, olaya farklı bir açıdan bakacağım; her ne kadar bu mesajın yazılmasının üzerinden zaman geçmiş olsa da...

Bu ayrım yapıldı bile. Nvidia artık oyun ve iş kartlarını bariz şekilde GTX 600 serisiyle birlikte ayırmış durumda. Yani firma, "İş için kullanacaksanız bundan böyle size oyun kartlarını kullanmanıza izin vermeyeceğim veya kısıtlayacağım; işinize gelirse" diyor. Bunu, ekran kartı testlerindeki sayısal hesaplama sonuçlarına bile bakarak anlamak mümkün. Şu anda GTX 680, şu anda kimi sayısal uygulamalarda bir 7870 kadar bile olamıyor mesela. Nvidia bunu yaparken, AMD'nin sayısal hesaplama alanındaki potansiyeli ise artıyor. Bunun için aşağıdaki linke de göz atmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle de Rubisco'ya ait mesajlara.

Render için işlemci mi ekran kartı mı önemlidir ?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.