Şimdi Ara

Nvidia GTX 480 (Fermi) Video inceleme (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
634
Cevap
1
Favori
56.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: disorderpunk

2 gpu içeren aletleri neden 1 gpu içeren aletlerle kıyaslıyorsunuz?

Şu soru senelerdir sorulur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeFurkan

quote:

Orijinalden alıntı: Source

quote:

ya bu overclock yapmayacak kisileri sicaklik ne ilgilendiriyor ?

tasarlayan muhendis zaten onu en kotu sartlarda calisacak sekilde tasarliyor

isterse 200 derece olsun

overclock yapmayacaklarin yorum yapmalarinin mahiyeti nedir ?

Hocam kart normalde sıcak zaten oc ile ne olur tahmin bile edemiyorum

overclock yapacaklarda artik kendileri dusunecekler karti almadan once

herkes kendine gore dusunecek karar verecek

sahsen benim icin ekran kartini sogutmak oldukca basit bir olay

Senin için basit olabilir,benim gibi soğutmadan anlamayan takoz son kullanıcılara ne olacak peki,ben bu kartı aldığımda anakartımda ve sistemin genelinde artan ısıyı da ekstradan düşünmek zorundamıyım,kartı takıp sistemde yumurta pişirmek istemiyorum,bunuda Nvidiadaki mühendis bi zahmet düşünmeli

• quote:

Özel soğutma takarım diyorsan o ayrı ben ekran kartına ekstra soğutma sistemi takmadan sadece kasa modifikasyonu yaparak GTX 295'i soğutmaya çalıştım sadece 5 derece daha soğumuştu kerata Kasaya fazladan 4 fan daha ekledim işlemci sıcaklığıda kasa içersinde kalmasın diye su soğutma sistemi taktım beklediğim sonucu alamadım kart yine ısınıp saat hızlarını düşürüyordu.

• 1200 lira verip gtx 480 alana kadar iki tane tane 5850 alınıp crossfire yapılır üstüne bide sağlam o.c. yapılır .... fermi ye de takr mermiye de
  • quote:

Orijinalden alıntı: disorderpunk

2 gpu içeren aletleri neden 1 gpu içeren aletlerle kıyaslıyorsunuz?

Yanıt basit: hemen hemen aynı fiyatta oldukları icin.

Sen 2 aynı fiyatlı üründen yüksek perf. olanı tercih etmez misin
  • gtx480 elinizde hali hazırda mevcut ise 3d programlarda çalışma ekranı fps değerleri hakkında bir çalışma yapabilirmisiniz?
  • abi videoyu sunan arkadaşın bilgisine hayran oldugum kadar dünyasını merak ediyorum biz kullanıcılar bu kadar yabancı terimleri bilerek kullanmamız mümkün degil....
  • arkadas oc yapmayan için oc potansiyelini napsın demiş son kullanıcı az çok bilgisi varsa oc yapar ama bu kart zaten sıcaklığı ile oc yapılmış değerlerde. oc kullanmadan niye potansiyelini sorguluyosunu ima etmiş de burda kartı övmek için C++ ceya cuda yı öne çıkararnlara niye kızmıyo bireysel kullanıcıların(son kullanıcı) kaçı komplex C++ kullanıyo veya cuda emin ol C++ veya cuda kullanan 1 ise oc yapan 100 kişidir. fizik dx11 testleride dahil 5870 i ortalama %15-%20 arası geçmiş oc 5870 ise 480 ile yarışmış ve 5970 den tokat yemiş. dolayısıyla fiyatlandırma ona göre olması lazımdı ama 1200 den satışa çıkması 1000 liya kadar ineceğini düşünsemde indirim olmayadabilir (5870 çıkış fiyatından daha pahalı şimdi). 1000 lira bile bu kart için çok pahalı bana göre 750 den satılan 5870 i perfor. ını fiyatını düşünürsek daha cazip kılıyor. artık kullanıcılar için bi umut 470 in piyasayı son kullanıcı yönünde değiştirmesi ki 1000 liralık fiyatına bakılırsa oda çok zor görünüyor

• quote:

isterse 200 derece olsun

overclock yapacak kiside artik kendi dusunecek sicakliklari kendisi ayarlicak

ekran karti sicaklik dusurmek oldukca basit bana gore

iyi bir hava sirkulasyonu 20 derece dusuruyor cok rahat

Hocam sen suyun kaynama sıcaklığını biliyor musun ? biz 100 olarak biliyoruz tabi atmosfer basıncına göre değişir. 100 C ısınan bir kart kasayı ne hale getirir hiç düşündün mü? kaldıki yapılan testler bildiğiniz gibi kasa içindeki testler değil DH nin test sistemi masanın üzerine anakart koyularak üzerine takılıp test ediliyor. yani her tarafı açık bir kart 100 C yi geçiyorsa kasa içinde kapakları kapalı içerideki diğer bileşenleri nasıl etkiler hiç düşündün mü? tamam kart belki o sıcaklığa göre hazırlanmış ama anakartın kuzey köprüsü çok ısınırsa sistem kitlenir bunun sıcaklığıda modeline göre 60-80 C civarı kaldı ki Türkiye şartlarında aşırı nemli bölgelerde adana iskenderun gibi oda sıcaklığı 35 C civarındayken kasa içine üfleyen fanlar içeriye 35 C lik sıcaklık üflediğinde zaten potansiyel olarak kasayı ısıtan bir ekran kartı diğer bileşenlere çok zarar verecektir. Cpu ram anakart çok ısınan parçaların başında geliyor. Bunun overclockla alakası yok yani ati 4870 in ilk modelleride 90-95 C ye kadar çıkıyordu ben sırf bu yüzden kartı iade ettim. fan sesinden durulamamasıda cabası.

Nvidia enerji tüketimi ve sıcaklık konusunda hiç bir çalışma yapmamış bence bu kart tam bir düzmece ellerindeki teknolojiye yama yaparak çıkartıkları başarısz bir çalışma. hani herşey baştan dizayn edilecekti hani bu kart çok farklı olacaktı. sıcaklık ve enerji tüketimi sorunun halledemeyen bir teknoloji c++ desteği verse kaç yazar. ayrıca sağlam bir psu şart bu kart için en az 750 watt hatta o bile az gelebilir 480 e bunun maliyeti ne kadar bir bakın fiyatlara nvidia nın hesabı deveye sormuşlar boynun niye eğri diye nerem doğru ki demiş. herşeyi çarpık bir göz boyamadır fermi...

• quote:

Orijinalden alıntı: erkayer62

arkadas oc yapmayan için oc potansiyelini napsın demiş son kullanıcı az çok bilgisi varsa oc yapar ama bu kart zaten sıcaklığı ile oc yapılmış değerlerde. oc kullanmadan niye potansiyelini sorguluyosunu ima etmiş de burda kartı övmek için C++ ceya cuda yı öne çıkararnlara niye kızmıyo bireysel kullanıcıların(son kullanıcı) kaçı komplex C++ kullanıyo veya cuda emin ol C++ veya cuda kullanan 1 ise oc yapan 100 kişidir. fizik dx11 testleride dahil 5870 i ortalama %15-%20 arası geçmiş oc 5870 ise 480 ile yarışmış ve 5970 den tokat yemiş. dolayısıyla fiyatlandırma ona göre olması lazımdı ama 1200 den satışa çıkması 1000 liya kadar ineceğini düşünsemde indirim olmayadabilir (5870 çıkış fiyatından daha pahalı şimdi). 1000 lira bile bu kart için çok pahalı bana göre 750 den satılan 5870 i perfor. ını fiyatını düşünürsek daha cazip kılıyor. artık kullanıcılar için bi umut 470 in piyasayı son kullanıcı yönünde değiştirmesi ki 1000 liralık fiyatına bakılırsa oda çok zor görünüyor

c++'ın bir programlama dili olduğunu ve bununla yapılmış birçok program olduğunu biliyosunuz değilmi?oyunların bile birçoğu c++ ile yapılıyo
    yani cudayla c++ çok farklı,bana göre cuda dan çok daha önemli gpgpu açısından,ama benim asıl merak ettiğim bi program kodları sadece derleyiciyle tekrar derlenerek gpudan yararlanacakmı yoksa kodlar üstünde gpu için tekrardan ayar yapılması gerekiyomu,büyük ihtimal ayar gerekiyodur ama cuda dan ii yinede

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Source

quote:

isterse 200 derece olsun

Hocam kart normalde sıcak zaten oc ile ne olur tahmin bile edemiyorum

Senin için basitte benim için değil..Zaten sorun da o.Herkesin ayrıca su soğutmaya verecek parası var mı? Soğutmayı bırak bu dandik karta 1200 lira verecek parası var mı?

-6 ay bekle (sadece gecikmesi yoksa 1 yılı geçti Fermi masalı)
    -3.2 milyar transistör hikayesi (5850 ve 5870 de 2.15 milyar..Aradaki 1 milyar transistör demek 1 adet 4870 demek)
    -100 derecede çalışan bir gpu
    -1200 TL gibi çılgınca bir fiyat
    -5870 ile aralarında %15 fark?? (Bu da her oyun için geçerli değil)

Hala savunacak nesi var anlamadım? Ben olumlu tek bişey gördüm o da 5870 i geçmesi yani 5870 ve 5970 arasına konumlanması.Ama değer mi? İyice düşünün bakalım..

• 1200 mü ?? Bi kazancı yokki 1200 tl etsin.geçikmesi de çabası.ya komik geliyor bana artık bu nvidia nın yaptıkları.ATI hala tepede.

1200 verip bunu alıcağıma 50-60 tl ye katartik alırım daha iyi.100 derece yapamaz ama bi 5970 alıp kataritikle ısınırken dirt2 oynarım eyefinity ile :D
  • orada bi opencl gordum ben opengl biliyorum o sekilde bi terimdemi var yoksa bi hatamı olmus
  • Tüm konuyu okuyamadım, kartın nvision açıkkenki performans değerleri varmı acaba?

3D'yi açınca %50'ye yakın bir performans düşüşü oluyordu GTX295'de
  • tam bir hayal kırıklığı ...

oysa nedeniyordu 5970 e %20 basar
    gel görki kendisi basıldı
    -sonra fanatikuslar zaten 5970 le yarışmayacaktı ki ninileri söylerler-

5870i geçmiş ışın hızıyla
    neymiş %5 hızlıymışmışmış
    fiyata gelince, yok onu konuşmayalım fanatikuslar 2000 eyro deseniz ucuuuzzz derler

bizde 3d var dediler bakıldıki 2 ekran kartı olmazsa nanananayyy
    -bakınız inceleme video-

elde kaldı bitek pisiX
    eh bu fiyata olsun artık değilmi??

• Çoğu arkadaş yüksek elektrik sarfiyatından bahsetmiş, ancak bu bahsettiğiniz değerin kaç paraya tekabül ettiğinden bahsetmemiş, basit bir hesapla ben söyleyeyim;

Gtx480 ile HD5870 arasında yük altında kullanılan enerji farkı 110W/s şeklinde, günde ortalama 5 saat kartı yük altında çalıştırdığımız varsayarsak;

Mesken kw/s ücreti = 0,213TL

0.11x0.213x5x30 = 3,5TL yapar. Yani bir ayda gtx480 ile 5870 arasındaki elektrik faturası farkı bu kadardır.

Ha bunu kart alınır demek için mi yazdım, kesinlikle hayır. Kasanın içine klima takma zorunluluğu yaratan bir karta bu kadar para verilmez. Bu kartı kullanabilmek için özel soğutuculu modelleri beklemek şart, onlarda nerden baksanız 70-80$ daha pahalı olacak, fiyat performansa bakarsak kesinlikle gtx480 sınıfta kalır.
  • Mesele fatura değil. Enerjiyi verimli kullanmak diye bir şey var. Parası olanlar enerjiyi devamlı sömürdüğü sürece ileride parası olmayanda pahalılıktan kıtlıktan nasiplenir.
  • Arkadaşlar uzun lafın kısası Fehmi ölü doğdu..
  • Arkadaşlar kart zaten donanimhaber ofisinde o.c yapıldığında 95 dereceyi gördü yani standart sıcaklığı daha az olmalı,gerçi ben bu gf100 mimarisi yenilenmeden kart almam daha .gtx260 la yola devam : )
  • Fermi ölü doğduysa, hayal kırıklığıysa devamlı aynı şeyleri sayfalarca yazıp boşuna çene yormanıza ne gerek var. Gpu'lar cpu'lara göre daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilmesi için tasarlanmışlardır siz mühendislerden daha iyi biliyorsanız bu işlerin nasıl olduğunu açıklayında dinleyelim. Üstelik biraz fan hızı arttırıldımı sıcaklık hemen düşer komik yorumlara devam edin siz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 29 Mart 2010; 12:50:12 >
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.