DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
## Nokia C5-03 İncelemesi | S^1 - 3.2' - 3G - GPS - WLAN - GPS - İNCE TASARIM ##
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
555
Cevap
3
Favori
146.390
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Cep Telefonları >> Nokia >> Symbian >> S60 v3 >> S60 v5 >> ## Nokia C5-03 İncelemesi | S^1 - 3.2' - 3G - GPS - WLAN - GPS - İNCE TASARIM ##
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
      645 Mesaj
      18 Aralık 2010 21:52:23
      Tanıtıcı Video

Tanıtım

Finlandiya'lı üretici Nokia, dokunmatik ekranlı akıllı telefon yelpazesini genişletiyor. Nokia'nın uygun fiyatlı telefonlarını simgeleyen C serisinin en yeni üyesi olan C05-03, uygun fiyatına karşın çağın pek de gerisinde kalmayan bir donanıma ve yazılımsal niteliklere sahip.

Nokia 5800'ın torunu olarak adlandırdığımız c5-03, Symbian^1 (eskilerin söylemiyle Symbian S60) içeriyor.

Genel Özellikleri:

* Quad-band GSM/GPRS/EDGE desteği
      * Tri-band 3G, 10.2 Mbps HSDPA ve 2 Mbps HSUPA desteği
      * 3.2" 16M-renk TFT LCD rezistif dokunmatik ekran
      *640 x 360 pixel çözünürlük
      * 5 megapixel fixed-focus kamera ve VGA video @ 15fps kaydı; geotagging
      * Symbian S60 OS
      * 600 MHz ARM 11 CPU and 128 MB RAM
      * Wi-Fi 802.11 b/g; UPnP
      * GPS ve A-GPS, sesli navigasyon; ücretsiz şehir rehberi ve trafik bilgisi
      * Dijital pusula
      * 40MB on-board storage, microSD 16GB'e kadar; 2GB kart birlikte geliyor
      * Akselerometre
      * Standard 3.5 mm audio jack
      * Stereo FM Radio, RDS
      * microUSB port (şarj)
      * Flash ve Java desteği
      * Stereo Bluetooth 2.0
      * Çok iyi ses kalitesi
      * Sesli komut

Dezavantajları:

* Symbian S60 yeterince stabil değil
      * Limitli 3. parti yazılım desteği
      * Ekranın görüş açısı düşük ve güneş altında yeterli değil
      * Flaş ve lens koruyucusu yok
      * Döküman düzenleme yok (ücretli bir upgrade ile yapabilirsiniz); PDF okuyucu yok
      * Telefonu kulağa yakınlaştırdığınızda algılayıp ekranı kapatan sensör yok
      * DivX ve XviD desteği yok
      * Video arama yok
      * Akıllı arama yok

%80'i geri dönüştürülebilir malzemeden olan c3-05, çevre dostu özelliğiyle dikkat çekiyor.

Kullanıcı Arabirimi

Kinetic Scrolling özelliğinin 5800'dan daha iyi olduğunu gözlemledik.

Üç ayrı ana ekran seçeneği var.

Mesajlaşma

5800'dan alışık olduğumuz mesajlaşma sistemi oldukça basit.

Galeri: Çok yavaş

Galeri herşeyiyle kullanışlı. Fakat tek problem hız. Sürekli kasmalar oluyor. Bir fotoğrafı görüntülemek için bile bir kaç saniye bekliyoruz.
      Zoom işlevi de bu yavaşlıktan nasibini alıyor.

Müzik oynatıcı: Değişiklik yok

Video oynatıcı ve RDS'li Radyo istekleri karşılıyor.

Kamera

5 mp'lik kamera flash barındırmıyor. Fakat fixed-focus özelliği var.

Karşılaştırma: (Belli bir noktaya yapılan zoom baz alınmıştır)

Nokia C5-03

Samsung I5800 Galaxy 3

Apple iPhone 4

Resmin orijinali;

Daha ayrıntılı incelemek için: http://www.gsmarena.com...hone2=3395&idPhone3=3275

Video kaydı: Kötü

En fazla 13 fps ile kaydedebildiğimiz VGA videoların yalnızca MMS ile acil gönderilmesi gereken videolar olduğuna karar kıldık. Telefonun en kötü yanı belki de bu.

Harika bağlantı özellikleri

Nokia C5-03 oldukça gelişmiş bağlantı seçeneklerine sahip. Daha ucuz Nokia 523x ailesinden veya 5530 XpressMusic ve the 5250 gibi değil, C5-03 hepsine şu yönden sahip: 3G, WiFi ve GPS.
      GPRS, EDGE ve 3G; HSDPA (10.2Mbps) özellikleri kullanıma hazır. GSM/EDGE 3G - 900/1900/2100 MHz doğal olarak telefonun içinde.

Diğer bağlantı özellikleri ise Wi-Fi b/g ve Bluetooth 2.0 A2DP ve bir microUSB port. C5-03'ü bilgisayarla bir çok yoldan senkronize edebilirsiniz:PC Suite, Mass storage, Image transfer ve Media transfer. Bu sefer USB şarj, USB port ile mümkün.

Nokia C5-03, 80MB dahili belleğe sahip (40 MB'tan daha azı boş), microSD kart ile artırılabilir. 2 GB'lık kart ise kutu içeriğine dahil.

Yetenekli web browser

Alışık olduğumuz web browser Nokia kullanıcılarını tatmin eder nitelikte.

Sosyal sitelere bağlantılar

Facebook, Twitter, MySpace, Friendster ve hi5 için hızlıca ulaşabileceğiniz programlar mevcut

GPS: Fevkalade navigasyon

Kullanım kolaylığıyla dikkatimizi çekti. Ücretsiz şehir rehberi ve trafik bilgilendirmesi oldukça yardımcı

Son sözler

Tasarımıyla dikkat çeken C5-03, beğenimizi topladı. Ufak dezavantajlara sahip olsa da eksikleriyle işi olmayan kullanıcılar gönül rahatlığıyla bu telefonu alabilir.
      Flaşı olmazsa olmaz bulan, Symbian'a ve Nokia'nın rezistif ekranlarına antipatisi olanlar başka telefonlara bakabilir.

Fotoğraflar: Gsmarena
      İnceleme: Yumuklu Sucurta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yumuklu sucurta -- 22 Aralık 2010; 0:06:37 >

• Binbaşı
      1217 Mesaj
      20 Aralık 2010 12:41:15
      tesekkurler paylaşım için...

• Onbaşı
      20 Mesaj
      20 Aralık 2010 14:42:49
      güzel telefona benzior.x3-02 den gayet ii.aklıma yattı bu telefon :)

• Onbaşı
      17 Mesaj
      21 Aralık 2010 23:51:28
      Facebook'daki videolar izlenebiliyormu acaba? ben aldım iki gün oldu çok hafif tatlı bir telefon.

• Yarbay
      7502 Mesaj
      21 Aralık 2010 23:56:10
      Nokia 5800'ın torunu olarak adlandırdığımız c3-05, Symbian^1 (eskilerin söylemiyle Symbian S60) içeriyor.

ilk cümlede yazım hatası var c3-05 yazılmış , c5-03 olcaktı

bu arada çok güzel inceleme olmuş , telefon da çok iyi gerçekten

• Yüzbaşı
      645 Mesaj
      22 Aralık 2010 00:07:41

quote:

Orijinalden alıntı: Mertcan.

Nokia 5800'ın torunu olarak adlandırdığımız c3-05, Symbian^1 (eskilerin söylemiyle Symbian S60) içeriyor.

ilk cümlede yazım hatası var c3-05 yazılmış , c5-03 olcaktı

bu arada çok güzel inceleme olmuş , telefon da çok iyi gerçekten

düzelttim, teşekkürler :)

• Yüzbaşı
      581 Mesaj
      22 Aralık 2010 09:23:34
      bu telefondan etkilenmiştim, özellikle tasarım açısından nokia'nın hantallıktan çıkıp daha güzel dizaynlar da üretebildiğini düşündüm. fakat bu başlığı okuyunca beğenim sadece tasarımda kaldı. dezavantajlar olarak sıralanan maddeler epey önemli eksiklikler. diğer markaların orta segmente hitap eden yeni modellerinin bazılarında var olan özellikler bu telefonda yok yani. avantajları diye sıralananlarsa (16 milyon renk hariç) zaten standartlaşan özellikler.

ayrıca şu ifade gerçekse, yavaşlık nokia'ya yakışmamış:

quote:

Galeri: Çok yavaş
      Galeri herşeyiyle kullanışlı. Fakat tek problem hız. Sürekli kasmalar oluyor. Bir fotoğrafı görüntülemek için bile bir kaç saniye bekliyoruz.
      Zoom işlevi de bu yavaşlıktan nasibini alıyor.

ama tabii bu dezavantajlar avantaj hanesinde olsaydı, nokia bu modeli daha pahalı sunardı, o da bir gerçek. yakın zamanda yeni bir model almayı düşünüyorum, belki bu model olabilir diye de düşünüvermiştim ama suya düştü. kısmet değilmiş :)

• Yarbay
      2414 Mesaj
      22 Aralık 2010 09:40:14
      İnceleme için teşekkürler , dizayn , şıklık ve birçok konuda iyi , eksikleri var ancak birçok
      kişinin ihtiyacını fazlasıyla görecektir...

• Çavuş
      65 Mesaj
      22 Aralık 2010 15:56:06
      Öncelikle konuyu hazırlayan arkadaşı tebrik ederiyorum güzel bir inceleme olmuş..
      Telefonun dış tasarımı oldukca hoş, özellikle ince oluşu çok hoş.Yukarıda arkadaşımızın bir sorusu vardı facebook videoları izleniliyormu bende merak ediyorum eger bir sorun çıkmazsa bu telefondan almayı düşünüyorum bende.

• Yarbay
      6216 Mesaj
      27 Aralık 2010 22:25:55
      alıp inceliycek biri varmı acaba?

N8 gibi symbian3 mü var bunda? keşke oled ekran ve kamera flaşı olsaymış

• Teğmen
      126 Mesaj
      30 Aralık 2010 23:58:25
      peki 5800 ı mı yoksa bunu mu tavsiye edersiniz?

• Teğmen
      138 Mesaj
      31 Aralık 2010 16:22:38
      Ben 5800 ve c5-03 arasında çok kararsız kaldım ve iki gün önce c5-03 aldım. Çok doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. açık havada fotoğraf çekimi 5800 dan daha iyi ve telefon 5800 a göre çok kibar. 480 TL ye taksitli olarak satın aldım. Tavsiye ederim

• Yarbay
      2781 Mesaj
      31 Aralık 2010 17:49:37
      bende almayı düşünüyorum , bir arkadaşım sordu internetten sadece teknik özelliklerine fiyatına bakarak ona uygun olduğuna karar verdik ve aldı, fakat aksilikler iş güç yüzünden bir türlü arkadaşımla görüşüp telefonunu inceleme fırsatı bulamadım :D
      bende almayı düşünüyorum özellikle bağlantı özellikleri gps ve ekran görünümü dizayn olarak bakıldığında geçen sene aşağı yukarı aynı fiyata aldığım samsung s5233w den bariz olarka üstün değiştirme vaktim geldide geçiyor bile

İnceleme için tşk. ederim nokia kısmında bu telefonla ilgili pek yorum inceleme konusu yoktu burdan devam eder artık herhalde

• Çavuş
      84 Mesaj
      01 Ocak 2011 19:08:36
      GPRS bağlantısın ücretli mi yoksa ücretsiz mi Nokia C5-03 ün

• Yüzbaşı
      674 Mesaj
      04 Ocak 2011 23:47:04
      bu telefonun dokunmatiği 5800 gibi mi yoksa iphone'ların dokunmatiği gibi mi. yani kalemle yazılabilen plastik ekrana mı sahip???

• Yüzbaşı
      926 Mesaj
      05 Ocak 2011 00:38:39
      @Lethero

5800 gibi rezistif ekrana sahip.

• Binbaşı
      1126 Mesaj
      06 Ocak 2011 17:23:34
      bu cihazı kullanan varmı? 5800 ile arasında hangisi tercih edilir?

HYUNDAİ İ30 MODE 1.6 CVVT OTOMATİK SİYAH
      * IPHONE6 64GB SPACE GRAY *
    • Yarbay
      8673 Mesaj
      06 Ocak 2011 23:38:10
      5800 dusunuyordum ama bunu gorunce hem daha yeni model hem de 5800 cok fazla yayıldıgından acaba dedim ?

• Yüzbaşı
      291 Mesaj
      10 Ocak 2011 18:18:12
      bugün manisa merkez bimekste cihazı deneme şansım oldu,görünüşüne ve ele oturuşuna hasta oldum,dokunmatik performansı hiç fena değil nokia 5530 ve 5800 gibi cihazları kullandım bunu daha başarılı buldum diyebilirim,menü geçişleri hızlı,birde fotoğraf denedik göze kötü gelmiyor,tabi çok kaliteli çekim yapmak isteyenler için değil,yine de beğendim,işletim sisteminin biraz dönemin gerisinde kalması düşündürdü beni,en azından symbian 3 cihazlarda yaygınlaşırken.ama neredeyse şarjlı pil almak için girdiğim şubeden c5-03 ile çıkıyordum zor tuttum kendimi

• Yarbay
      8673 Mesaj
      11 Ocak 2011 15:36:06
      5800 ile arada cok kalınır

Reklamlar
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.