Şimdi Ara

Nokia 5800 İç temizlik anlatımı (resimli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
3
Favori
17.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Forumda birkaç kişi Nokia 5800’ın içinin tozlanmasından şikayetçiydi. Ayrıca belki birgün gelir içini açmak gerekirse faydalı olabilieceğini düşündüğüm için bu konuyu açmaya karar verdim. Umarım faydalı olur çünkü internette’de araştırdım bu küçük tozlar nedense koruma olmasına rağmen ben dahil bir kaç kişiye’de girmiş. Bu küçük yaratıklar insanın canını sıkıyor o yüzden temizlemek lazım.
    İşleme başlamadan önce gereken malzemeler:
    - Nokia 5800
    - Uzun bir tırnak
    - Şeffaf bant (yaklaşık 6 cm )
    UYARI: Kapatma işlemini hızlı yapmakta fayda var. Tozların tekrar girmemesi için

İşleme başlarsak eğer önce ellerinizi sıvı sabunla temizleyin.. Sonra telefonu boş bir yere koyun

Sonra altta gösterdiğim yerden tırnağınızı sokun ama sakın benim gösterdiğim cisim gibi sert bir cisimle açmaya kalkmayın zarar verirsiniz. Göstermek için onu kullandım :)

Sonra tırnağınızla aşağıya doğru tırnakları kaldırarak sürükleyin tıpkı aşağıdaki gibi olacaktır.

Aynı şekilde karşı tarafıda yapacağız. Onun için aşsağıdaki resimdeki gibi hafıza kartı ve sim yuvasının oradan tırnağınızı sokun

Sonra önce yukarı çıkıp oradaki tırnakları çıkartıp, karşı tarafada yaptığımız gibi aşağıya doğru tırnağınızla tırnakları kaldırarak aşağıya doğru sürükleyin. Korkmayın bir şey olmaz

Daha sonra en zor yere geldik… Alt kısmın tırnaklarını çıkartmaya.. Önce soldan tırnağınızı sokun ve sürükleyin fakat biraz kuvvet uygulamak gerekli çünkü en kalın tırnaklar telefonun altında bulunmakta

Soldaki kalın tırnağı çıkarttıktan sonradiğer tırnak hemen çıkar. Çünkü o biraz daha küçük.. Aynı şekilde üstteki resimdeki yerdeyken tırnağınızı sürükleyin

Evet, şimdi ön çerçeve açıldı.

Daha sonra korkmadan dokunmatik paneli yani ön çerçeveyi zıt yöne koyabilirsiniz bir sakıncası yoktur. Aşağıdaki resimdende görüldüğü gibi tozlar kendini belli ediyor :)

En fazla 6cm’lik bir bant koparın

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekrana yapıştırıp bantları kalıcı şekilde alabilirsiniz. Bantın kalktığı yere tozlar bir daha zor yapıştığı için üfleyince gidiyorlar. Bantı uygularken ekrana elinizin değmemesine dikkat edin. Kenarlarda görülen beyaz çizgilerden destek alarak bantı çekin yoksa ekran elinize gelebilir. En önemliside, ekran kapalıyken bant işlemini yapmaktır. Tuş kiliti yani yada kesin olsun diye telefonu kapabilirsiniz. Ekran açıkken yaparsanız LCD ekran içindeki özel kristal sıvı bozulacaktır ve telefonların ekranına bastırdığımızda çıkan baskı lekesi gibi bir leke kalacaktır. O yüzden ekran kapalıyken yapın :)

Bu şekilde başa bela tozları alıyoruz :)

Sıra dokunmatik panele geldi. Buraya bantı tamamen yapıştırmaya gerek yok. Ufak dokunuşlarla tozları alabilirsiniz ama yine parmaklarınızın değmemesine dikkat edin !

Evet telefonun içini temizledikten sonra sıra geldi kapatma işleminde… Biraz zor herkes yapamıyor ama o kadarda zor değil. İlk önce üst tarafı, alttaki resimdeki gibi takıp hafifçe bastırın ve ÇIT diye bir ses duyacaksınız

Yukarıdaki gibi olunca artık korkmadan ön çerçeveyi rahatlıkla bastırıp takabilirsiniz. Ama kademe kademe gidin, ilk önce ortasını, sonra geri kalan bölgeyi bastırın.. Aşağıdaki gibi olacaktır

Sonuç aşağıdadır. Açıklama gereksinimi duydum çizik ekranda değil, jelatindedir :D

Umarım faydalı olmuştur.

NOT: ALINTIDIR

http://www.chip.com.tr/blog/karub/nokia-5800-ic-temizlik-anlatimi-resimli_5539.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dmitri Karamazov -- 13 Ağustos 2010; 13:49:57 >

• çok faydalı bir konu olmuş,ayrıca bende bu konuya önemli bir destekte bulunayım.ana ekranda yes ve no diyim yada arama cevaplama ve arama kapatma düğmelerinin üzerindeki dokunmatik kısma dokunulduğunda çıkan çıt çıt seslerini ben kendi çabamala kestim.resimdeki kırmızı işaretle gösterdiğim metal parçayı ok yönünde yani alt kısma doğru hafifçe itiniz ve çıt sesinin yok olduğunu göreceksiniz fikir tamamen bana aittir,tarif için üstteki resmi kullandım.

• Güzel bi konu olmuş 5800 kullanan biri olarak ilerde lazım olabilir. Resimleri s/image yaparsan sayfa daha kolay açılır hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIMERIDER

çok faydalı bir konu olmuş,ayrıca bende bu konuya önemli bir destekte bulunayım.ana ekranda yes ve no diyim yada arama cevaplama ve arama kapatma düğmelerinin üzerindeki dokunmatik kısma dokunulduğunda çıkan çıt çıt seslerini ben kendi çabamala kestim.resimdeki kırmızı işaretle gösterdiğim metal parçayı ok yönünde yani alt kısma doğru hafifçe itiniz ve çıt sesinin yok olduğunu göreceksiniz fikir tamamen bana aittir,tarif için üstteki resmi kullandım.

Güzel yöntem ama bende çıt diye bir ses yok

• Tuşlar sert ondanmi yapıyor bu sesi
  • Temizlerken dikkat edin şu parçası çıkıp düşebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: harun_tr

Temizlerken dikkat edin şu parçası çıkıp düşebiliyor.

+
    Dokunmatik ekran bandına dikkat edin o aradaki bağlantı kopması olası bir durum. Cihaz Dikkatli açılmalı Tuş Takımının ordan hafifçe üst trafa doğru kaldırılmalı çat çut diğer nokianın değiş tokuş kapaklarını açar gibi dengesiz hareketler dokunmatik bantını koparacaktır...

Bunun dışında faydalı bi o kadarda tehlikeli bir konu

Bu işlemi yaparken olası olumsuzluklar Teknik servislere yine gün doğduracak yine ön kapak değişimi tamiri yapıcaklar.

itiraf ediyorum hiç bir nokia teknik servisini sevmiyorum

quote:

Orijinalden alıntı: TIMERIDER

çok faydalı bir konu olmuş,ayrıca bende bu konuya önemli bir destekte bulunayım.ana ekranda yes ve no diyim yada arama cevaplama ve arama kapatma düğmelerinin üzerindeki dokunmatik kısma dokunulduğunda çıkan çıt çıt seslerini ben kendi çabamala kestim.resimdeki kırmızı işaretle gösterdiğim metal parçayı ok yönünde yani alt kısma doğru hafifçe itiniz ve çıt sesinin yok olduğunu göreceksiniz fikir tamamen bana aittir,tarif için üstteki resmi kullandım.

Evet Çıt çut çıtırtılarını o kısımdan giderebilirsiniz güzel açıklamışsın.
    O kırmızı ile işaretlediğin alana (Ekran ve Tuş takımı boşluğu) SIM KARTI sokup aşağı doğru o kısımı hafif bastırmak yeterli aradaki boşluk bir sim kart kalınlığında olmalı...

• Gùzel paylaşım.Hep yaparım bu işlemleri.
  • bildiğim kadarıyla cihazın bu kısmını açmak cihazı garanti dışı bırakıyor dikkatli olun
  • quote:

Orijinalden alıntı: enesfurkandemir

bildiğim kadarıyla cihazın bu kısmını açmak cihazı garanti dışı bırakıyor dikkatli olun

Zarar vermediğin sürece sorun olmaması lazım.
  • birde açmak işin telefonla birlikte verilen penayı kullanabilirsiniz
  • selo bant ekranda leke bırakmıyor mu
  • paylaşım için teşekkürler ama ben yine de açmayı düşünmüyorum
  • uuuyy çok sakat iş bu yahu:S ben denemem kalsın.... fakat yöntem için teşekkürler.
  • telefon eskiyince yaparım şimdi cicim aylarındayız saol :=)
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

selo bant ekranda leke bırakmıyor mu

Bırakır heleki bu havalarda sıcak bir ortamda bantın leke yapması kaçınılmaz!
    Mümkünse Klimalı bir ortamda uygulayın...

Selabantın yapışkansı yüzeyi ekranda kalırsa taş yaparken göz çıkarmış olursunuz. Herhangi bir sıvı madde veya baskı yaparcasına bir kuru bezle silmeyin. Selabant lekesi kaldıysa yine sela bantla o lekeyi yüzeyden temizleyin...
  • Beni dinleyin siz o ekranı açmayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: PIERzig

Beni dinleyin siz o ekranı açmayın

Ben olsam ben de açmazdım.

Birkaç toz için deymez o riske.
  • hiçbirşey olmadı
    çocuk oyuncagı süper de oldu retemiz oldu telefon ... teşekkürler
  • Hiç toz girmedi ekrana ama belki çok ilerde lazım olur açarım..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.