Şimdi Ara

Noctua NF-S12A PWM İncelemesi [İdeal Kasa Fanı]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
10
Cevap
3
Favori
1.162
Tıklama
Tüm Forumlar >> Overclock, Soğutma ve Modifikasyon >> Overclock, Soğutma ve Pc Modifikasyon >> Hava Soğutma >> Noctua NF-S12A PWM İncelemesi [İdeal Kasa Fanı]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  Selam millet. Fan incelemelerini neredeyse iki üç güne bir inceleme olacak şekilde yayınlamaya devam ediyorum ta ki bu incelemeye kadar. İki hafta aranın ardından psikopat 3000 RPM'lik IPPC'lerden sonra bu ve bundan sonraki birkaç incelemede Noctua'nın geleneksel renklerinin kullanıldığı ve daha makul hızlarda olan Premium serisi fanlarını inceleyeceğim. Bu fanlar gerek renklerinden gerekse zengin kutu içeriklerinden dolayı bana sanki daha bir Ncotua'ymış gibi geliyor. Bu incelemedeki modelse Noctua'nın Premium fanları içinden salt kasa fanı olarak nitelendiriği tek fan olan NF-S12A PWM modeli.
  Şimdiye kadar gördüğüm en iyi kutu ve kutu içeriğine sahip. Kutu tasarımı için bayağı ugraşılmış. Önde ve arkada kapaklar yer alıyor ve bu kapakları açtığınızda fanla ilgili teknik detaylara yer verilmiş. Ön kapaktan kutu içeriği ve fan da gözüküyor. Kutu içeriğinde voltaj düşürücü adaptör, kablo uzatıcı, y kablo, plastik ve metal vidalarda yer alıyor.  Fan yapraklarının uçundaki çentikleri Noctua Anti-Stall Knobs olarak adlandırmış. Bu çentikler sayesinde fanın çok yönlülüğü artırıldıgı, radyatör ve heatsinklerde daha iyi performans verdiğini söylüyor. Çerçevede yer alan [AAO (Gelişmiş Akustik optimazyon)] titreşim önleyici padlerle birlikte Noctua'nın iç ve özel yüzey tasarımı sayesinde performans/ses dengesi en iyi seviyeye getirildi. Noctua’s Stepped Inlet Design is an advanced aerodynamic design measure first introduced with the NF-F12 fan. By adding turbulence to the fan’s influx, the Stepped Inlet Design facilitates the transition from laminar to turbulent flow. This measure has an effect similar to the dimple structure of a golf ball in so far as it leads to better flow attachment to the frame, which allows the impeller to suck in more air and hence improves overall airflow efficiency. Fanın çerçevesine bakıldığında dört köşede de basamaklı bir yapı göze çarpıyor. Noctua bu tasarım sayesidne tirübülans yaratılarak fanın daha fazla hava emmesini sagladığını söylüyor. Yani hava akışı verimliliği arttırılıyor. Fanların uç kısımdaki oyuklar sayesinde kanatların hava akımı emiş yerinden ayırarak kanat sesini, hava akımını ve basıncı arttırır.


  Detaylı performans testleri kısmında sonuçların birine girmemesi için aşağıdaki tabloda fanın 1V-12V arasındaki tüm ses seviyesi, statik basıncı, hava akımını gibi verileri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sonuçta fanı sadece son devirde kullanmıyoruz. Onun için hangi devirde ne yapıyor bilinmesi önemli. Eğer başka fanlarla aynı devirlerde sergiledikleri performans farkına bakmak istiyorsanız bu detaylı tabloyu diğer karşılaştıracağınız fan inceleme konusunda bulabilirsiniz.  Aşağıdaki resimde fanın oluşturduğu sesin spektrum analizini görebilirsiniz. Kırmızı renk ortam sesini temsil ediyor.Yeşil 5V, Mor 7V, Fuşya 9V, Sarı 12V  Normalde video kayıtlarında fan 12V'da çalışırken yapıyordum ama artık kayıtlarda 1V-12V arasındaki tüm performansını görebilirsiniz.


  Yaklaşık iki yıl önce fan incelemesi serüvenine başladım. Amacım yapılabilecek en detaylı testleri yapmaktı. Bir süre araştırıp teçhizatları topladıktan dört ay sonra birkaç fan incelemesi çıkardım ortaya. Daha sonra ekipmanlarımın kalitesiz olduğunu düşünerek ufak iyileştirmelere gidip bir sene sonra bir kaç fan incelemesi daha yayınladım. Ama hala eksik kısımlar vardı. Bunları da düzelttikten sonra karşınızda eksiksiz bir biçimde karşınızda bulunuyorum. İki yıllık AR-GE aşaması tamamlandı ve yeni ekipmanlarımla birlikte eksiksiz fan incelemeleri yapmak için hazırım.

  1- Heatsink ve Radyatör [Sogutucular] Üstünde Performansı

  İlk başlarda soğutma performansı testleri için işlemciyi kullanıyordum fakat neredeyse bir yılı aşkın süredir sistemin uzay montaj olmasından dolayı canım sıkılıyor ve buna ilave olarak sürekli işlemciyi stres programlarıyla kastırdıgım için anası ağlamıştı .Düşünüp taşınırken başka incelemelerde de görmüş olduğum, işlemciyi simüle edecek bir düzenek kurmaya karar verdim. Bunun için işlemci boyutlarında bir bakır bloğa ,ısı kaynağı olan dirençlere ve oluşacak ısıyı ölçmek için bir termometreye ihtiyaç vardı. İlk iş olarak ısıyı yayabileceğim bir element lazımdı ve bunlardan en uygunu bakır levhalardı. Daha iyi iletkenler var fakat çok uçuk maliyetlerle karşılaşacağımdan başka alternatiflere yönelmedim. Aldığım bakır levha 5 CM yüzey alana ve 1.5 CM kalınlığı sahip. Isıyı yayacak alanı bulduğuma göre bana bir ısı kaynağı lazım. İlk başlarda peltier düşündüm fakat soğuk tarafın sıcaklığını ayarlanamadığından sorun oluşturma ihtimali yüksekti. Daha sonra araştırırken fişek rezistansları gördüm ve istediğim boyutlarda da temin edebiliyordum. İki adet 200W 0.8MM*4MM fişek rezistans tercih ettim ve boyutlarına göre bakır bloğa rezistansları yerleştirmek için delik açtırdım. Artık elimde iki adet 200W ısı kaynagı vardı. İşlemciyi fazlasıyla simule ettiğine eminim çünkü soğutucu olmadan çalıştığında 30 sn de 160 derecelere ulaşıyor. Diğer sorun ise bu ısınmanın stabil olup olamayacağıydı. Mesela on dakika çalıştırdığımda 200 dereceyi bulan blok başka bir zaman tüm ortam şartları aynı olmasına rağmen 210 derece oluyorsa bu tüm testin çuvallayacağı anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için yapılabilecek tek iş sabit voltaj alabileceğim bir devreydi. Malum elektrik hatlarımız düzgün olmadığından dalgalanmalar mevcut ve voltaj değişiklikleri de rezistansın ısınmasını direkt etkiliyor. Onun için tüm test boyunca Inform Sinus 1000VA online ups kullandım.

  Bu aşamalardan sonraki sorunsa blokta ki ısının nasıl ölçüleceğiydi. Bunun için ayriyeten kaliteli bir dijital ve log dosyası tutup bilgisayara atan bir termometreye gerek var. Bunun için UN-IT U325 ve Voltcraft K204 kullanıyorum. Bloktaki sıcaklığı ölçmek için bakır bloğun tam ortasına bir delik açtırdım ve buraya K Tipi yivli 1 metrelik probu tutturdum.

  Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor. Böyle bir hesap yapmamdaki amaç A fanını test ederken oda sıcaklığı 25 dereceyken diğer fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bu detayı tabloya yazabilirim fakat bu seferde çok fazla veri olacağından kafa karışıklığına yol açabilir. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım (ki bu çok fazla kafa karıştırır) ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla sonuçları paylaşacağım.
  1A-Hava Sogutma Performansı[HeatSink Üzerinde]

  Artık işlemciyi simüle edecek bir ısı kaynağımız olduğuna göre bundaki ısıyı iletmek için heatsink lazımdı.Testte 120MM ve 140MM fanları test edebilmek için Noctua'nın NH-U12S ve NH-U14S soğutucularını kullandım. Tek soğutucuda kullanabilirdim ama fanın kendi boyutlarında iki farklı soğutucu kullanmak fanın gerçek anlam performansını anlamamız için daha iyi bir yöntem.

  Soğutucuyu bloga montaj etmeden önce Noctua NT-H1 sürdüm ve blokları montajladım. Ufak bir dipnot düşeyim. Benim elimde işlenmiş 3 tane bakır blok bulunuyor. Yani 140MM ve 120MM fanı ayrı soğutucularda test ederken bloğu sökmem gerekmiyor.Yani montajı bakır blok ve soğutucu ayrılmamak üzere bir kere yapıyorum.Bundaki amacım her montajda macunun farklı uygulanmasından dolayı oluşabilecek hata payını en aza indirmek, macun israfını önlemek ve montaj sırasında kaybedilen vakitten kazanç.

  Montaj bittikten sonra rezistansları fişe takıyoruz ve blok ısınmaya başlıyor. Toplam test süresi 25 dakika. Bu 25 dakika boyunca her sıcaklık anlık olarak bilgisayara saniye saniye kaydediliyor ve ben bunların ortalamasını alıyorum. Diğer teste geçmeden önce blogun ortam sıcaklığına inmesini bekliyorum ki testlet tutarlı olsun.

  Eğer test edeceğim fan elimde bir taneyse Push[Fan ısıyı radyatörden üfleyerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] ve Pull [Fan ısıyı radyatörden çekerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] olmak üzere iki farklı konumda test yapıyorum. Ama aynı fandan iki taneyse Push ve Pull yöntemine ilave olarak Push/Pull yöntemini de ekliyorum .


  Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklıgından işlemci sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersen delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir fanı test ederken oda 25 dereceyken diger fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla çalışacağım.  1B- Su Sogutma Performansı [Radyatör Üzerinde]

  Soğutucular üzerinde performans testlerinin ikinci ayağı olan fanların radyatör üstünde performansı.

  İlk önce su soğutmadaki kullandığım bileşenleri aktarayım.

  İşlemci Blogu:Swiftech Apogee Gtz
  Pompa :Thermaltake P500
  140 MM Radyator: XSPC EX120 (35 MM Kalınlıgında)
  120 MM Radyator: XSPC EX140 (36 MM kalınlıgında)

  120 lik ve 140 lık fanları ayrı ayrı test edebilmek için kendi boyutlarında iki farklı radyatör kullandım. İki farklı su soğutma sistemi kuracak teçhizatım olmadığı için radyatörleri bir bünyede topladım fakat vanalar yardımıyla hangi fanı test edeceksem test etmeyeceğim fanın radyatörünün vanalarını kapatıyorum ve oraya su akışı olmadığından test etmediğim radyatörü aradan çıkartmış oluyorum.

  Bundan sonraki test aşamaları yukarıda paylaştığım yöntemle birebir aynı olduğundan tekrardan yazmayacağım.
  2-Hava Akımı Ölçümü

  Bunu için bir Anomemeter'a ihtiyaç var. Çok farklı fiyatlarda Anemometreler var fakat benim tercih ettiğim ürün CEM DT-8880. Piyasadaki en kaliteli cihaz değil ama fiyat performans oranı yüksek bir ürün. Hava akımını ölçmek için daha önceden ufak bir kutu yapmıştım fakat Noctua ve Noiseblocker mühendisleriyle konuştuğumda bu kutunun yetersiz olduğunu öğrendim. Hal böyle olunca 120MM ve 140MM fanları aynı ayrı test etmek için iç hacmi 50CM X 50cM iki adet kutu yaptım. Kutu içerisi izolasyon malzemeleri kaplı. Diğer detaylar bende kalsın. Kutunun bir ucuna fanı diğer ucundaki deliğeyse Anemometre'nin probunu yerleştiriyorum.

  Tetleri on iki farklı [1V-2V-3V-4V-5V-6V-7V-8V-9V-10V-11V-12V] voltaj aralığında yapacağım paylaştığım değerler CFM yerine daha hassas olduğu için FPM cinsinden değerler olacak. FPM kavramını biraz açacak olursam FPM=ft/min yani Feet Per Minute. İsterseniz bu sonucu CFM'ye de çevirebilirsiniz. Kutunun boyutlarını m2 çevirip FPM ile çarpmanız yeterli.

  Unutulmaması gereken en önemli husus buradaki sonuçların sitelerde yer alan sonuçlar ile karşılaştırılmamalı çünkü tamamen farklı ortamlarda, farklı test araçlarıyla ve farklı birimlerde ölçüm yapıldı. Temel amaç testin kendi içinde tutarlılığını sağlayarak testteki fanların sonuçlarını başarılı bir şekilde karşılaştırmak .

  3- Basınç Ölçer

  Beni ölçüm konusunda en çok zorlayan kısım bu oldu. İlk başta ebay'dan 50$ bir manometre aldım ama ölçüm hassasiyeti az olduğu için işime yaramadı. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve firmaların teknik uzmanlarından aldığım bilgiler statik basıncın ev ortamında bu tarz cihazlarla ölçmenin imkansız olduğuydu. Durum böyle olunca araştırmalarım sonucunda piyasada bulunabilecek en hassas manometre olan Extech HD755 aldım .Manometrenin ölçüm aralığı 0.5 psi.

  Burada paylaştığım sonuçları sitedeki yazan sonuçlarla karşılaştırmayınız. Çünkü tamamen farklı ölçüm yöntemleri kullanılıyor ve benim bu sonuçları paylaşmamın amacı test ettiğim diğer fanlarla aradaki farkın ortaya çıkması. Yani kendi içinde tutarlı sonuçlar elde etmek.Test ederken yine 1V-12V arası değerleri test ettim.

  Hava akımını ölçmek için kullandığım kutuları basınç ölçümünde de kullanıyorum.
  4-Ses Ve Görüntü

  Video kaydını Canon 650 & 50MM F1.4 ile yaptım. Ses kaydı için fZoom H1 kullandım. Sesi desibel cinsinden ölçmek içinse CEM DT-85A'i kullandım. Video da gördüğünüz gibi fan boştayken bir standdın üzerinde duruyor. Kullandığım stand XSPC'nin radyatör standı. Titreşim yapmaması için Noiseblocker'in vida setini kullandım.. Videoda fan hızının ve voltaj değerinin gözükmesi için Lamptron FC5V2 kullandım. Fanları test ederken atx güç kaynağı kullanmak yerine ayarlanabilir dc güç kaynağı MCH-305D-2 kullandım. Ayarlanabilir dc güç kaynağında voltaj hem daha stabil hem de çekilen amper değeri de gözüküyor. Fan hızını ölçmek için kullandığım takometre UNI-T UT372

  Ses ölçümleride 1V-12V arasındaki tüm değerlerde yapılacaktır.Ayrıca video da fanları boşta,heatsink ve radyatör üzerinde Push-Pull-Push/Pull gibi konumlarda da test ettim.Çünkü fanların ses seviyeleri boşta ve soğutucu üzerinde ses seviyeleri degişiyor.Bunda da en önemli etken statik basınç değeri.

  Bugün yayınlayacağım incelemede bu test aşaması yer almayacak fakat bu teste ilerleyen günlerde Minidsp UMIK-1 ile yapmış olduğum sesin spektrum analizini içeren tablolarda ekleyeceğim. Ses düzeyini anlatabilmek için desibel cinsinden paylaşılan skorlar yetersiz kalır.
  5- Engelli Hava Akımı

  Bu yeni metodu ilk defa bu incelemede kullanacağım. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi 16 CM çapında yaklaşık 60 CM uzunluğunda fan testi için geliştirilmiş bir silindir var. Silindir üzerindeki sticker'dan görüldüğü gibi ürün Corsair'den temin edilmiş. Değiştirilebilir aparatları sayesinde hem 120MM hem 140MM fanlar test edilebilir. Silindirin içinde iki tane mesh gözüküyor. Bunların amacı fanların önünde bir engelle karşılaştığında hava akımının ne kadar etkileneceğini göstermek. Normal test aşamalarını tamamladıktan sonra bu kısmı sona bıraktım. İlk başta testi içindeki engelleri kaldırarak yapıp daha sonra bunu standart halde yaptı. İki denememde de aldığım sonuçlar neredeyse aynıydı. Testleri bu şekilde yaptığım zamanda bu test aşamasının bir manası kalmıyordu. Durum böyle olunca bende yeni engeller ekledim. Bunların arasında toz filtreleri ve radyatörler var. Denemelerimden sonra en mantıklı çözümün engel olarak radyatör olduğunu gördüm ve Asetek'in 40 CM kalın bir radyatörünü kullandım. Bu radyatör hava akımını ciddi anlamda engelliyor. Bu aşama aslında gerçek hayatta kullanımı daha çok yansıtıyor çünkü fanlar heatsink, radyatör, toz filtreleri, kasa kapağı gibi engellerle karşılaşıyor.

  Performans Testleri


  Normalde 120MM ve 140MM fanların sonuçları ayrı tablolarda paylaşıyordum fakat bu testte Corsair'in sadece 120MM fanları olduğu için sonuçlarda 140MM fanlar olmayacak. 1V-12V arasında elde ettiği sonuçları yukarıda ayrı olarak paylaştım. Bu tablodaki sonuçlar fanların 12V'da yani tam güçte çalışırken elde ettiği sonuçlardır.  Fanların ses seviyesi ve diğer fanlarla karşılaştırması.  Engelli hava akımı testleri. Diğer testlerde olduğu gibi bu testte 1V-12V arasında tekrarlandı.  Fanların Noctua NH-U12S üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Heatsink performansı.
  Fanların XSPC EX120 üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Radyatör performansı.


  İncelemedeki NF-S12A PWM modelinin Türkiye fiyatı 110 TL. Amazon üzerinden alırsanız 10 TL daha ucuza geliyor ama o kadar fark için beklemeye değmez. Ancak üç ya da daha üzeri alımlarda daha mantıklı olur. PWM modelinin haricinde aynı fanın FLX ve ULN modelleri de mevcut. Tek farkı hızları olduğu için ve PWM modeli son derece sessiz olduğu için diğer iki model çok mantıklı değil. Eğer klasik Noctua renkleri size göre değilse Chromax ailesinde siyah versiyonu da var ve yaklaşık 17 TL daha pahalı. Ama kutu içeriği yok diyebiliriz incelemedeki modele göre. NF-S12A PWM modeline daha ucuz alternatif isterseniz Redux serisinden NF-S12B incelemedeki modele oldukça yakın performans sergiliyor. Kutu içeriği biraz kırpık fakat rengi gri. S12A kanat yapıs ve kullanım itibariyle kasa fanı olarak tasarlanmış ve bundan dolayı diğer modellere göre statik basıncı düşük kalıyor. Eğer bu fanı tercih ederken radyatör ve işlemci soğutucu blokları yerine kasa içerisinde hava sirkülasyonu sağlaması için görevlendirin. Diğer dikkatimi çeken husus ise normalde başka fanlarda olan hava akımından kaynaklı olan ses S12A-PWM modelinde mevcut değil. Detaylı düşününce fanla ilgili olumsuz bir detay aklıma gelmiyor ama illa kulp takılacaksa fiyatı ve rengi sayılabilir. Renk beğenilmezse alternatifler mevcut, fiyat olarak evet yüksek fiyatlı ama kur bu seviyedeyken ben normal karşılıyorum. NF-S12A PWM sessiz kasa fanı isteyen herkese rahatlıkla önerebileceğim bir çözüm.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 8 Şubat 2018; 11:43:52 >  |
  |
  _____________________________
 • İnceleme nedir? nasıl yapılmalıdır? gibi soruların cevabını bu konuyu okuyunca alıyorsunuz.
  İnceleme diye ürün reklamı yapan editörlere selam olsun.

 • Yarbay
  7041 Mesaj
  kasa'da 2 tane var çok memnunum, fanın sessizliği anlamında şunu söyleyebilirim western digital wd10ezex hdd var bu fan'dan daha sesli çalışıyor hdd'nin güç kablosunu çıkardığımda pc'nin çalıştığını anlamak mümkün değil ne rüzgar sesi ne motor sesi (tabi burada kasanın yeri de önemli benim kasa yerde duruyor.)  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  843 Mesaj
  İnceleme nedir? nasıl yapılmalıdır? gibi soruların cevabını bu konuyu okuyunca alıyorsunuz.
  İnceleme diye ürün reklamı yapan editörlere selam olsun.
  |
  |
  _____________________________
  ASUS P8Z77-V PRO INTEL I7 2600K @5.00GHZ THERMALRIGHT SILVER ARROW SB-E CORSAIR VENGEANCE 4X4 @1866MHZ ASUS GTX760 DIRECTCU II O.C.
  CORSAIR OBSIDIAN 750D ASUS VX239H AH-IPS LED WD CAVIAR BLACK 1TB TAGAN 500W 80PLUS ASUS DRW-24B5ST CREATIVE SB X-FI TITANIUM
  LOGITECH G510 GAMING KEYBOARD LOGITECH G402 HYPERION FURY LOGITECH G230 GAMING HEADSET LOGITECH Z623 2.1 THX

 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Aerosol 34

  kasa'da 2 tane var çok memnunum, fanın sessizliği anlamında şunu söyleyebilirim western digital wd10ezex hdd var bu fan'dan daha sesli çalışıyor hdd'nin güç kablosunu çıkardığımda pc'nin çalıştığını anlamak mümkün değil ne rüzgar sesi ne motor sesi (tabi burada kasanın yeri de önemli benim kasa yerde duruyor.)

  Uzun zamandan sonra bende artık yeni sistemle kasaya geçeceğim, kasa fanı olarak bunları kullanmayı düşünüyorum. Kasa fanı deyince zaten aklımda direkt S12A ve AF120 belirir oldu.
  _____________________________
 • Yarbay
  2239 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: OneTreeHill


  quote:

  Orijinalden alıntı: Aerosol 34

  kasa'da 2 tane var çok memnunum, fanın sessizliği anlamında şunu söyleyebilirim western digital wd10ezex hdd var bu fan'dan daha sesli çalışıyor hdd'nin güç kablosunu çıkardığımda pc'nin çalıştığını anlamak mümkün değil ne rüzgar sesi ne motor sesi (tabi burada kasanın yeri de önemli benim kasa yerde duruyor.)

  Uzun zamandan sonra bende artık yeni sistemle kasaya geçeceğim, kasa fanı olarak bunları kullanmayı düşünüyorum. Kasa fanı deyince zaten aklımda direkt S12A ve AF120 belirir oldu.

  Üstat, yeni kasa toplamadan önce bir de Venturi HF-12 modelini incelemeni öneririm.
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ehhalil


  quote:

  Orijinalden alıntı: OneTreeHill


  quote:

  Orijinalden alıntı: Aerosol 34

  kasa'da 2 tane var çok memnunum, fanın sessizliği anlamında şunu söyleyebilirim western digital wd10ezex hdd var bu fan'dan daha sesli çalışıyor hdd'nin güç kablosunu çıkardığımda pc'nin çalıştığını anlamak mümkün değil ne rüzgar sesi ne motor sesi (tabi burada kasanın yeri de önemli benim kasa yerde duruyor.)

  Uzun zamandan sonra bende artık yeni sistemle kasaya geçeceğim, kasa fanı olarak bunları kullanmayı düşünüyorum. Kasa fanı deyince zaten aklımda direkt S12A ve AF120 belirir oldu.

  Üstat, yeni kasa toplamadan önce bir de Venturi HF-12 modelini incelemeni öneririm.

  Geçenlerde biri daha demişti o fanı. Temin edebilirsem inceleyeceğim.
  _____________________________
 • Binbaşı
  1369 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: OneTreeHill

  quote:

  Orijinalden alıntı: ehhalil


  quote:

  Orijinalden alıntı: OneTreeHill


  quote:

  Orijinalden alıntı: Aerosol 34

  kasa'da 2 tane var çok memnunum, fanın sessizliği anlamında şunu söyleyebilirim western digital wd10ezex hdd var bu fan'dan daha sesli çalışıyor hdd'nin güç kablosunu çıkardığımda pc'nin çalıştığını anlamak mümkün değil ne rüzgar sesi ne motor sesi (tabi burada kasanın yeri de önemli benim kasa yerde duruyor.)

  Uzun zamandan sonra bende artık yeni sistemle kasaya geçeceğim, kasa fanı olarak bunları kullanmayı düşünüyorum. Kasa fanı deyince zaten aklımda direkt S12A ve AF120 belirir oldu.

  Üstat, yeni kasa toplamadan önce bir de Venturi HF-12 modelini incelemeni öneririm.

  Geçenlerde biri daha demişti o fanı. Temin edebilirsem inceleyeceğim.

  Alıntıları Göster
  Dostlar selamlar ufak bir yardıma ihtiyacım var.
  NF-S12A temin edemiyorum buna alternatif kasa önüne quiet 120mm pwn bir model arıyorum, rica etsem akıl verebilir misiniz? yurt içinden kolaylıkla temin edebileceğim bir model önere bilirseniz çok sevinirim, yukarıda corsair af120 yazmışsınız onu tavsiye eder misiniz? veya daha farklı bir tavsiyeniz var mı?
  _____________________________
 • Yarbay
  7074 Mesaj
  2 tane radyötörde kullanıyorum. Açık ara en kaliteli marka. Çirkin kral noctua.

  Bu arada inceleme 10 üzerinden 10 puanlık olmuş.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2239 Mesaj

  Gerçekten sessiz bir fan arıyorsanız, iyi ki NF-S12A temin edememişsiniz. Yukarıda önerdiğim Venturi HF-12'yi bir kez daha önereyim. PWM değil ama NF-S12A kadar kaliteli ve NF-S12A'dan daha sessiz bir fandır.
  |
  |
  VisMortis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  4811 Mesaj

  be quiet! Silent Wings 3 fanları tavsiye ederim. Noctua'dan daha sessiz.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  VisMortis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Belki benim kağıt param bir şekilde döne dolaşa senin cebine girmiştir...
  Bülent ORTAÇGİL
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
canlı radyo dinle
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.