Şimdi Ara

Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM İncelemesi [Terminator I]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
2.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM İncelemesi [Terminator I]

Selam millet. Fan incelemelerini neredeyse iki üç güne bir inceleme şeklinde yayınlamaya devam ediyorum. Bildiğiniz gibi zaman içinde test prosedürlerini sürekli güncelledim ve artık nihai aşamaya geldiğimden testlerin geliş yoğunluğu da sıklaştı. Son haliyle eski incelemeleri tekrar güncellenmiş şekilde görebilirsiniz. Noctua'nın IPPC ve Redux fanlarını çıktıkları zaman incelemiştim fakat aradan iki seneden fazla zaman geçti. Ayrıca bu incelemelerde IPPC fanlarının 3000 RPM'lik versiyonları yoktu. Bu ve bundan sonraki incelemelerde NF-F12 ve NF-A14'ün 3000 RPM'lik fanlarını inceleyip daha sonra incelediğim Redux ve IPPC serisi fanların incelemelerini tekrar güncelleştireceğim. Bakalım bu 3000 RPM'lik psikopat neler yapabiliyor.

Bu incelemeden IP52 modeli test ediliyor. IP67 modelinin artısı suya ve toza dayanma limitlerinin daha yüksek olması.

Söz konusu Noctua olunca dolu dolu bir kutu içeriği bekliyor ama kullanım alanı endüstriyel düşünüldüğünden kutu içeriğinden çıkan sadece dört adet metal vida.

Industrialppc[Protected Performance Cooling] serisi siyah renge sahip ve performanstan ödün vermek istemeyen kişilere hitap ediyor.Serinin adından da anlaşıldığı gibi bu fanlar Endüstriyel ağır işler için tasarlanmış.Kullanılacakları yer düşünülerek toz,su ve yüksek sıcaklıktan korunması için inşa malzemesi olarak cam elyafı takviyeli polimid kullanılmış.NF-A14 ve NF-F12 olarak iki farklı model bulunuyor ve her iki modelde de 2000 RPM ve 3000 RPM hız seçeneklerinin yanında 3 PIN ve 4 PIN olarak da farklı alternatifler var. Industrialppc serisiyle yenilenen renk ve hız seçeneklerine ilave olarak tek fazlı motor yerine üç fazlı motor kullanılmış

Focused Flow™ Frame

Soğutucu blokları ve radyatör gibi zorlu alanlarda kullanılmak amacıyla tasarlanmış Focused Flow teknolojisiyle statik basınç artırılmaya gidilerek geleneksel rakiplerine göre oldukça yüksek bir grafik çiziyor.

NF-F12'nin motordan çıkan kanatları açısal değişiklikle tasarlanmıştır ve Vortex-Control çıkıntıları vardır. İki özellik de gürültü'nün daha geniş bir frekans aralığında dağılmasını sağlayarak fanın gürültü düzeyinin insan kulağına daha kabul edilebilir bir seviyeye gelmesini sağlar

AAO Çevreve[Advanced Acoustic Optimisation(Gelişmiş Akustik Optimizasyon) titreşim önleyici pedlerle birlikte Noctua’nın iç ve özel yüzey tasarımı sayesinde peformans/ses özelligi artar.

Fanların uç kısımlarındaki oyuklar sayesinde,kanatların hava akımı emiş yerinden ayırarak kanat sesini ve hava akımını ve basıncı arttırır

NF-F12 industrialPPC’nin bir diğer gelişmiş özelliği kademeli hava girişidir. Fanın girişine türbülans ekleyerek katmanlı havanın türbülanslı havaya dönüştürülmesini kolaylaştırır. Golf toplarında da benzer teknoloji kullanılmaktadır.

Bu fanı endüstriyel alanlarda kullanım için uygun kılan en önemli özellik yapı malzemesinin cam elyafı ile güçlendirilmiş polimidden olması. Bu sayede hem dış engellere hem de yüksek sıcaklıklara dayanabiliyor. NF-F12 industrialPPC-2000 PWM'i diğer fanlardan ayıran bir diğer önemli özelliğiyse IP52 toz ve su korumasına sahip olması. Bu korumayı da motor ve baskı devre kartındaki özel vernik kaplamasıyla sağlıyor. IP52 sertifikasına sahip fanlar dakika da 3MM su damlasına mazur kalabilirken IP67 sertifikasına sahip fanlar suyun 1M altında çalışabiliyor.

Noctua IPPC serisiyle birlikte üç fazlı motor tasarımına geçti.

Çoğu sıradan fanlar, tek fazlı ve 4 slotlu motorlar kullanır. Noctua’nın industrialPPC modelleri ise 3 fazlıdır ve 6 slota sahiptir. Bu sayede slotlar arası daha yumuşak geçişler sağlar. Titreşimde azalma olur, enerji verimliliği üst seviyededir.

Detaylı performans testleri kısmında sonuçların birine girmemesi için aşağıdaki tabloda fanın 1V-12V arasındaki tüm ses seviyesi, statik basıncı, hava akımını gibi verileri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sonuçta fanı sadece son devirde kullanmıyoruz. Onun için hangi devirde ne yapıyor bilinmesi önemli. Eğer başka fanlarla aynı devirlerde sergiledikleri performans farkına bakmak istiyorsanız bu detaylı tabloyu diğer karşılaştıracağınız fan inceleme konusunda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde fanın oluşturduğu sesin spektrum analizini görebilirsiniz. Kırmızı renk ortam sesini temsil ediyor. Yeşil Renk 6V, Mor Renk 9V, Fuşya Renk 12v

Normalde video kayıtlarında fan 12V'da çalışırken yapıyordum ama artık kayıtlarda 1V-12V arasındaki tüm performansını görebilirsiniz.

Yaklaşık iki yıl önce fan incelemesi serüvenine başladım. Amacım yapılabilecek en detaylı testleri yapmaktı. Bir süre araştırıp teçhizatları topladıktan dört ay sonra birkaç fan incelemesi çıkardım ortaya. Daha sonra ekipmanlarımın kalitesiz olduğunu düşünerek ufak iyileştirmelere gidip bir sene sonra bir kaç fan incelemesi daha yayınladım. Ama hala eksik kısımlar vardı. Bunları da düzelttikten sonra karşınızda eksiksiz bir biçimde karşınızda bulunuyorum. İki yıllık AR-GE aşaması tamamlandı ve yeni ekipmanlarımla birlikte eksiksiz fan incelemeleri yapmak için hazırım.

1- Heatsink ve Radyatör [Sogutucular] Üstünde Performansı

İlk başlarda soğutma performansı testleri için işlemciyi kullanıyordum fakat neredeyse bir yılı aşkın süredir sistemin uzay montaj olmasından dolayı canım sıkılıyor ve buna ilave olarak sürekli işlemciyi stres programlarıyla kastırdıgım için anası ağlamıştı .Düşünüp taşınırken başka incelemelerde de görmüş olduğum, işlemciyi simüle edecek bir düzenek kurmaya karar verdim. Bunun için işlemci boyutlarında bir bakır bloğa ,ısı kaynağı olan dirençlere ve oluşacak ısıyı ölçmek için bir termometreye ihtiyaç vardı. İlk iş olarak ısıyı yayabileceğim bir element lazımdı ve bunlardan en uygunu bakır levhalardı. Daha iyi iletkenler var fakat çok uçuk maliyetlerle karşılaşacağımdan başka alternatiflere yönelmedim. Aldığım bakır levha 5 CM yüzey alana ve 1.5 CM kalınlığı sahip. Isıyı yayacak alanı bulduğuma göre bana bir ısı kaynağı lazım. İlk başlarda peltier düşündüm fakat soğuk tarafın sıcaklığını ayarlanamadığından sorun oluşturma ihtimali yüksekti. Daha sonra araştırırken fişek rezistansları gördüm ve istediğim boyutlarda da temin edebiliyordum. İki adet 200W 0.8MM*4MM fişek rezistans tercih ettim ve boyutlarına göre bakır bloğa rezistansları yerleştirmek için delik açtırdım. Artık elimde iki adet 200W ısı kaynagı vardı. İşlemciyi fazlasıyla simule ettiğine eminim çünkü soğutucu olmadan çalıştığında 30 sn de 160 derecelere ulaşıyor. Diğer sorun ise bu ısınmanın stabil olup olamayacağıydı. Mesela on dakika çalıştırdığımda 200 dereceyi bulan blok başka bir zaman tüm ortam şartları aynı olmasına rağmen 210 derece oluyorsa bu tüm testin çuvallayacağı anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için yapılabilecek tek iş sabit voltaj alabileceğim bir devreydi. Malum elektrik hatlarımız düzgün olmadığından dalgalanmalar mevcut ve voltaj değişiklikleri de rezistansın ısınmasını direkt etkiliyor. Onun için tüm test boyunca Inform Sinus 1000VA online ups kullandım.

Bu aşamalardan sonraki sorunsa blokta ki ısının nasıl ölçüleceğiydi. Bunun için ayriyeten kaliteli bir dijital ve log dosyası tutup bilgisayara atan bir termometreye gerek var. Bunun için UN-IT U325 ve Voltcraft K204 kullanıyorum. Bloktaki sıcaklığı ölçmek için bakır bloğun tam ortasına bir delik açtırdım ve buraya K Tipi yivli 1 metrelik probu tutturdum.

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor. Böyle bir hesap yapmamdaki amaç A fanını test ederken oda sıcaklığı 25 dereceyken diğer fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bu detayı tabloya yazabilirim fakat bu seferde çok fazla veri olacağından kafa karışıklığına yol açabilir. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım (ki bu çok fazla kafa karıştırır) ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla sonuçları paylaşacağım.

1A-Hava Sogutma Performansı[HeatSink Üzerinde]

Artık işlemciyi simüle edecek bir ısı kaynağımız olduğuna göre bundaki ısıyı iletmek için heatsink lazımdı.Testte 120MM ve 140MM fanları test edebilmek için Noctua'nın NH-U12S ve NH-U14S soğutucularını kullandım. Tek soğutucuda kullanabilirdim ama fanın kendi boyutlarında iki farklı soğutucu kullanmak fanın gerçek anlam performansını anlamamız için daha iyi bir yöntem.

Soğutucuyu bloga montaj etmeden önce Noctua NT-H1 sürdüm ve blokları montajladım. Ufak bir dipnot düşeyim. Benim elimde işlenmiş 3 tane bakır blok bulunuyor. Yani 140MM ve 120MM fanı ayrı soğutucularda test ederken bloğu sökmem gerekmiyor.Yani montajı bakır blok ve soğutucu ayrılmamak üzere bir kere yapıyorum.Bundaki amacım her montajda macunun farklı uygulanmasından dolayı oluşabilecek hata payını en aza indirmek, macun israfını önlemek ve montaj sırasında kaybedilen vakitten kazanç.

Montaj bittikten sonra rezistansları fişe takıyoruz ve blok ısınmaya başlıyor. Toplam test süresi 25 dakika. Bu 25 dakika boyunca her sıcaklık anlık olarak bilgisayara saniye saniye kaydediliyor ve ben bunların ortalamasını alıyorum. Diğer teste geçmeden önce blogun ortam sıcaklığına inmesini bekliyorum ki testlet tutarlı olsun.

Eğer test edeceğim fan elimde bir taneyse Push[Fan ısıyı radyatörden üfleyerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] ve Pull [Fan ısıyı radyatörden çekerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] olmak üzere iki farklı konumda test yapıyorum. Ama aynı fandan iki taneyse Push ve Pull yöntemine ilave olarak Push/Pull yöntemini de ekliyorum .

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklıgından işlemci sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersen delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir fanı test ederken oda 25 dereceyken diger fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla çalışacağım.

1B- Su Sogutma Performansı [Radyatör Üzerinde]

Soğutucular üzerinde performans testlerinin ikinci ayağı olan fanların radyatör üstünde performansı.

İlk önce su soğutmadaki kullandığım bileşenleri aktarayım.

İşlemci Blogu:Swiftech Apogee Gtz
    Pompa :Thermaltake P500
    140 MM Radyator: XSPC EX120 (35 MM Kalınlıgında)
    120 MM Radyator: XSPC EX140 (36 MM kalınlıgında)

120 lik ve 140 lık fanları ayrı ayrı test edebilmek için kendi boyutlarında iki farklı radyatör kullandım. İki farklı su soğutma sistemi kuracak teçhizatım olmadığı için radyatörleri bir bünyede topladım fakat vanalar yardımıyla hangi fanı test edeceksem test etmeyeceğim fanın radyatörünün vanalarını kapatıyorum ve oraya su akışı olmadığından test etmediğim radyatörü aradan çıkartmış oluyorum.

Bundan sonraki test aşamaları yukarıda paylaştığım yöntemle birebir aynı olduğundan tekrardan yazmayacağım.

2-Hava Akımı Ölçümü

Bunu için bir Anomemeter'a ihtiyaç var. Çok farklı fiyatlarda Anemometreler var fakat benim tercih ettiğim ürün CEM DT-8880. Piyasadaki en kaliteli cihaz değil ama fiyat performans oranı yüksek bir ürün. Hava akımını ölçmek için daha önceden ufak bir kutu yapmıştım fakat Noctua ve Noiseblocker mühendisleriyle konuştuğumda bu kutunun yetersiz olduğunu öğrendim. Hal böyle olunca 120MM ve 140MM fanları aynı ayrı test etmek için iç hacmi 50CM X 50cM iki adet kutu yaptım. Kutu içerisi izolasyon malzemeleri kaplı. Diğer detaylar bende kalsın. Kutunun bir ucuna fanı diğer ucundaki deliğeyse Anemometre'nin probunu yerleştiriyorum.

Tetleri on iki farklı [1V-2V-3V-4V-5V-6V-7V-8V-9V-10V-11V-12V] voltaj aralığında yapacağım paylaştığım değerler CFM yerine daha hassas olduğu için FPM cinsinden değerler olacak. FPM kavramını biraz açacak olursam FPM=ft/min yani Feet Per Minute. İsterseniz bu sonucu CFM'ye de çevirebilirsiniz. Kutunun boyutlarını m2 çevirip FPM ile çarpmanız yeterli.

Unutulmaması gereken en önemli husus buradaki sonuçların sitelerde yer alan sonuçlar ile karşılaştırılmamalı çünkü tamamen farklı ortamlarda, farklı test araçlarıyla ve farklı birimlerde ölçüm yapıldı. Temel amaç testin kendi içinde tutarlılığını sağlayarak testteki fanların sonuçlarını başarılı bir şekilde karşılaştırmak .

3- Basınç Ölçer

Beni ölçüm konusunda en çok zorlayan kısım bu oldu. İlk başta ebay'dan 50$ bir manometre aldım ama ölçüm hassasiyeti az olduğu için işime yaramadı. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve firmaların teknik uzmanlarından aldığım bilgiler statik basıncın ev ortamında bu tarz cihazlarla ölçmenin imkansız olduğuydu. Durum böyle olunca araştırmalarım sonucunda piyasada bulunabilecek en hassas manometre olan Extech HD755 aldım .Manometrenin ölçüm aralığı 0.5 psi.

Burada paylaştığım sonuçları sitedeki yazan sonuçlarla karşılaştırmayınız. Çünkü tamamen farklı ölçüm yöntemleri kullanılıyor ve benim bu sonuçları paylaşmamın amacı test ettiğim diğer fanlarla aradaki farkın ortaya çıkması. Yani kendi içinde tutarlı sonuçlar elde etmek.Test ederken yine 1V-12V arası değerleri test ettim.

Hava akımını ölçmek için kullandığım kutuları basınç ölçümünde de kullanıyorum.

4-Ses Ve Görüntü

Video kaydını Canon 650 & 50MM F1.4 ile yaptım. Ses kaydı için fZoom H1 kullandım. Sesi desibel cinsinden ölçmek içinse CEM DT-85A'i kullandım. Video da gördüğünüz gibi fan boştayken bir standdın üzerinde duruyor. Kullandığım stand XSPC'nin radyatör standı. Titreşim yapmaması için Noiseblocker'in vida setini kullandım.. Videoda fan hızının ve voltaj değerinin gözükmesi için Lamptron FC5V2 kullandım. Fanları test ederken atx güç kaynağı kullanmak yerine ayarlanabilir dc güç kaynağı MCH-305D-2 kullandım. Ayarlanabilir dc güç kaynağında voltaj hem daha stabil hem de çekilen amper değeri de gözüküyor. Fan hızını ölçmek için kullandığım takometre UNI-T UT372

Ses ölçümleride 1V-12V arasındaki tüm değerlerde yapılacaktır.Ayrıca video da fanları boşta,heatsink ve radyatör üzerinde Push-Pull-Push/Pull gibi konumlarda da test ettim.Çünkü fanların ses seviyeleri boşta ve soğutucu üzerinde ses seviyeleri degişiyor.Bunda da en önemli etken statik basınç değeri.

Bugün yayınlayacağım incelemede bu test aşaması yer almayacak fakat bu teste ilerleyen günlerde Minidsp UMIK-1 ile yapmış olduğum sesin spektrum analizini içeren tablolarda ekleyeceğim. Ses düzeyini anlatabilmek için desibel cinsinden paylaşılan skorlar yetersiz kalır.

5- Engelli Hava Akımı

Bu yeni metodu ilk defa bu incelemede kullanacağım. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi 16 CM çapında yaklaşık 60 CM uzunluğunda fan testi için geliştirilmiş bir silindir var. Silindir üzerindeki sticker'dan görüldüğü gibi ürün Corsair'den temin edilmiş. Değiştirilebilir aparatları sayesinde hem 120MM hem 140MM fanlar test edilebilir. Silindirin içinde iki tane mesh gözüküyor. Bunların amacı fanların önünde bir engelle karşılaştığında hava akımının ne kadar etkileneceğini göstermek. Normal test aşamalarını tamamladıktan sonra bu kısmı sona bıraktım. İlk başta testi içindeki engelleri kaldırarak yapıp daha sonra bunu standart halde yaptı. İki denememde de aldığım sonuçlar neredeyse aynıydı. Testleri bu şekilde yaptığım zamanda bu test aşamasının bir manası kalmıyordu. Durum böyle olunca bende yeni engeller ekledim. Bunların arasında toz filtreleri ve radyatörler var. Denemelerimden sonra en mantıklı çözümün engel olarak radyatör olduğunu gördüm ve Asetek'in 40 CM kalın bir radyatörünü kullandım. Bu radyatör hava akımını ciddi anlamda engelliyor. Bu aşama aslında gerçek hayatta kullanımı daha çok yansıtıyor çünkü fanlar heatsink, radyatör, toz filtreleri, kasa kapağı gibi engellerle karşılaşıyor.

Performans Testleri

Normalde 120MM ve 140MM fanların sonuçları ayrı tablolarda paylaşıyordum fakat bu testte Corsair'in sadece 120MM fanları olduğu için sonuçlarda 140MM fanlar olmayacak. 1V-12V arasında elde ettiği sonuçları yukarıda ayrı olarak paylaştım. Bu tablodaki sonuçlar fanların 12V'da yani tam güçte çalışırken elde ettiği sonuçlardır.

Fanların ses seviyesi ve diğer fanlarla karşılaştırması.

Engelli hava akımı testleri. Diğer testlerde olduğu gibi bu testte 1V-12V arasında tekrarlandı.

Fanların Noctua NH-U12S üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Heatsink performansı.

Fanların XSPC EX120 üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Radyatör performansı.

Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM'nin Türkiye fiyatı 142 TL. Ben beklerim Amazon üzerinden alırım derseniz 20 TL daha karınız olur. Bu bir fan için yüksek bir fiyat gibi gözükebilir ama pazarda şu an için bu ürünün alternatifi yok. Alternatifi yok derken sadece 3000 RPM'lik dönüş hızından bahsetmiyorum. Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM aslında iş istasyonu gibi zorlu senaryolarda uzun süre sorunsuzca kullanılmak üzere tasarlanmış bir fan. Bu dayanıklılığını altı fazlı rotor yapısı, yüksek sıcaklığa ve dış etkenlere dayanıklı cam elyafı takviyeli polimid yapısı ve iki seviyedeki toz/su korumasıyla sağlıyor. Testteki en hızlı fan olması sebebiyle tüm alanlarda performans olarak lider. Çalışma hızı bu kadar yüksek olunca son hızda rahatsız edebilecek bir ses çıkarması da kaçınılmaz. Fan son devri bu kadar hızlı olduğu için başlangıç seviyesi de yüksek oluyor ve 800 RPM başlangıç hızı. Günlük kullanıcı için bu yüksek bir seviye. Ben genel haliyle bu fanın standart bir kullanıcı için fazla olduğunu düşünüyorum. Ancak performanstan taviz vermek istemeyen, sesi sorun etmeyen kullanıcılar için doğru bir tercih olur. Noctua kalitesinden ve IPPC'nin endüstriyel dayanıklılığından faydalanmak isteyen normal kullanıcının 2000 RPM'lik versiyona yönelmesi daha mantıklı bir tercih. Ayrıca bu canavarın 24V'da çalışan IP52 ve IP67 korumalı alternatifleri de var. Zorlu senaryolarda kullanıma uygun güçlü bir fan arıyorsanız bulunduğumuz ülke sınırları içinde Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM'in alternatifi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 19 Ocak 2018; 19:15:33 >

• Muthis bir inceleme. Noctua f12 pwm de olsaydı keşke. Cooler master 2000rpm in yerine taktım ayni performansi 1500 rpm olmadan aliyorum. Sonuç muthis sessizlik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eline sağlık üstad her zamanki gibi mükemmel bir inceleme olmuş.

Noctua, fan ve soğutucu işinin ferrarisi kesinlikle. Sıvı soğutma işine ne zaman girip ortalığı toz duman edecekler merak ediyorum.
  • Eline sağlık hocam,ortalığı Toys"R"Us oyuncağı kıvamında fanlar sarmışken bu işi hakkıyla,kaliteli yapan firmaların fanlarının unutulmadığını görmek güzel oldu.
  • İşte bize lazım olan konular bunlar ya
    Muhteşem bir inceleme olmuş her zamanki gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YoğunBelKası -- 16 Ocak 2018; 19:33:36 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bunlardan 4 tane alsak drone yapabiliyok mu
  • @sleepingawake

Bu hafta içinde 1500 ve 2000'lik NF-F12'de gelir.

@white_predator

O parmak koparan Delta'larla yapılır. Bundan anca mutfak için rondo olur
  • Uzun zamandir boyle inceleme gormemistim eline saglik

Donanimhaberin ,donanimhaber oldugu yillara dondum bi an :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 19 Ocak 2018; 2:13:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

@sleepingawake

Bu hafta içinde 1500 ve 2000'lik NF-F12'de gelir.

@white_predator

O parmak koparan Delta'larla yapılır. Bundan anca mutfak için rondo olur

NF-F12 beklediğim gibi en verimli işlemci fanı gibi. İyi bir tercih yapmışım demek. İnceleme tam oldu şimdi elinize sağlık.

Bu arada kasayı aldım, Silverstone Pm01 Rgb. Muazzam bir hava akışı var. Ekran kartı blower fanlı 1080, boşta 29c derece, max 77c, işlemci ryzen 1600x genelde 4.0 ghz kendi oc yapıyor 60c max. İdle 40c derece Cooler Master 212+Noctua F12 Pwm 1500. Ama 300 devirde bu sıcaklıkta.

Kasa beklediğimden sessiz mesh panel olmasına rağmen. Neredeyse duyamıyorum açık mı. Pwm'siz kasa almamak gerek bunu öğrendim. Fanlar 14cm 4 adet, tam hıza geldiğinde ciddi gürültü yapıyor.

• okurken zevk aldığım bi çalışma yapmışsın gerçekten tebrik ederim.. bu tarz çalışmaların devamını bekliyoruz .. iyi çalışmalar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.