Şimdi Ara

Nietzsche'nin bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
6.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster. And if you gaze long into an abyss, the abyss also gazes into you.

Beyond Good and Evil, Aphorism 146

Özellikle

"And if you gaze long into an abyss, the abyss also gazes into you."

Sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

• İngilizce iyi değil hocam. Türkçe çevirisini paylaşabilir misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

İngilizce iyi değil hocam. Türkçe çevirisini paylaşabilir misin?

Hocam internette baktım biraz hiç doğru düzgün bi çeviri yok, ben deneyeyim

"Canavarlarla savaşan, canavar olmamaya dikkat etmelidir. Ve eğer boşluğa uzun süre bakarsan, boşluk da sana bakar."

Hocam tam anlamı vermek çok zor, çünkü "abyss(boşluk)" kelimesinin bir sürü anlamı var. Cehennem anlamına geliyor, sonsuz çukur anlamına geliyor, sonsuzluk anlamına da geliyor daha bir sürü anlamda kullanılabiliyor.

Aynı şekilde "gaze" kelimesi öylesine bi bakmak değil de, derin derin, dikkatle bakmak anlamına geliyor.
  • Abyss uçurum olması lazım.

Bence çevirinin tam karşılığı "körle yatan şaşı kalkar"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

Abyss uçurum olması lazım.

''üzüm üzüme baka baka kararır'' da olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

Abyss uçurum olması lazım.

Tam olarak öyle demek istediğini sanmıyorum. Bu kitap bende vardı cümlenin geçtiği yeri daha dikkatli okumak gerek diye düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • baldur's gate için gayet uygun bir başlık olarak değerlendiriyorum
  • Yeni çıkan Berserk animesinin fragmanında yazılan sözdü bu.Eğer kötülere karşı savaşıyorsan onların kullandığı metodları kullanmaman gerekiyor.Yoksa yok etmek istediğin o kötülere dönüşeceksin.Böyle bir anlamı var kısaca.
  • Hocam o ne güzel ama bir kadar gizemli bir söz ya. Sayenizde Nietzsche'yi tanıdım kitaplarını okuyacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: freakafurkan

Hocam o ne güzel ama bir kadar gizemli bir söz ya. Sayenizde Nietzsche'yi tanıdım kitaplarını okuyacağım

Trollüyo musunuz hocam
  • Yok hocam ya gerçekten çok düşündürücü bir söz
  • quote:

Orijinalden alıntı: freakafurkan

Yok hocam ya gerçekten çok düşündürücü bir söz

Anladım hocam, öyledir
  • Çok bilimsel bir cevap veriyorum: ''Üzüm üzüme baka baka kararır'' sanırım böyle demek istemiş Niçe
  • Canavarlarla savaşan bir kişinin "canavarlaşmamaya" dikkat etmesi gerekir. Eğer sen derin bir çukura uzun süre dikkatle bakarsan, o çukur da sana bakar.

derin çukurdan kasıt karanlık, cehennem yani kötülüğün kendisi. kötülüklerle savaşırken, onlarla etkileşim içine girersin ve kötülüğün ta kendisi olabilirsin. buna çok dikkat et, kendi kişiliğinden, doğru bildiğin değerlerden taviz verme diyor.

mesela buna benzer bir örnek yakın dönem türk tarihinde yaşanmıştır. ermeni terör örgütü asala'ya ve bazı devlet düşmanı mihraklara karşı derin devlet (gladyo) tarafından kurulan kontrgerilla'nın elemanlarından bir kısmı, yıllar sonra dejenere olmuş, uyuşturucu, kaçakçılık, haraç kesme gibi işlere bulaşmıştı. daha sonra da meşhur susurluk kazası yaşanmış ve bu kirli örgüt ortaya çıkmıştı. bu insanlar hala bir kesim tarafından "milliyetçi vatansever" diye anılır, övülür. tamam belki gladyo örgütlenmesinde devlet adına faydalı bir şey yapmış olabilirler. fakat zamanla kendileri daha da kirlenmişlerdir ve azılı birer mafya haline gelmişlerdir. bu da nietzche'nin sözünü doğrular nitelikte bir örnektir. konuyu araştırmak istersen susurluk olayı ve gladyo (kontrgerilla) ile ilgili kitapları okuyabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otofaresi mahsun -- 10 Eylül 2016; 12:24:04 >

• türkçesini çevirecek var mı.

edit:arkadaşlar çevirmiş.

insan ne görüyorsa,yani önündeki örnek neyse o oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otofaresimazlum

Canavarlarla savaşan bir kişinin "canavarlaşmamaya" dikkat etmesi gerekir. Eğer sen derin bir çukura uzun süre dikkatle bakarsan, o çukur da sana bakar.

derin çukurdan kasıt karanlık, cehennem yani kötülüğün kendisi. kötülüklerle savaşırken, onlarla etkileşim içine girersin ve kötülüğün ta kendisi olabilirsin. buna çok dikkat et, kendi kişiliğinden, doğru bildiğin değerlerden taviz verme diyor.

mesela buna benzer bir örnek yakın dönem türk tarihinde yaşanmıştır. ermeni terör örgütü asala'ya ve bazı devlet düşmanı mihraklara karşı derin devlet (gladyo) tarafından kurulan kontrgerilla'nın elemanlarından bir kısmı, yıllar sonra dejenere olmuş, uyuşturucu, kaçakçılık, haraç kesme gibi işlere bulaşmıştı. daha sonra da meşhur susurluk kazası yaşanmış ve bu kirli örgüt ortaya çıkmıştı. bu insanlar hala bir kesim tarafından "milliyetçi vatansever" diye anılır, övülür. tamam belki gladyo örgütlenmesinde devlet adına faydalı bir şey yapmış olabilirler. fakat zamanla kendileri daha da kirlenmişlerdir ve azılı birer mafya haline gelmişlerdir. bu da nietzche'nin sözünü doğrular nitelikte bir örnektir. konuyu araştırmak istersen susurluk olayı ve gladyo (kontrgerilla) ile ilgili kitapları okuyabilirsin.

Yok hocam ya siyasetle politikayla falan hiç ilgilenmiyorum ben

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.