Şimdi Ara

NetMASTER CBW-383Z4 DOCSIS 3.0 wireless sorunu (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
319
Cevap
10
Favori
77.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    başlıktaki modemi 2. el aldım, 1 aylık kablonet üyesiyim, vpn bağlantım bile 24 saattir kopmadı. Acaba modem eskidikçe mi sorun oluyor? Ona göre ucuza denk getirirsem 2. el bir tane başka marka model alayım. Isınmayan kopmayan marka model var mı caba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paradox78 -- 11 Mayıs 2014; 22:42:27 >
  • paradox78 P kullanıcısına yanıt
    modem değilde iyi bir router alın modeme bağlayın daha iyi olur ileride adsl geçseniz bile routeri yine kullanabilirsiniz. modeme para vermeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: fakasupi

lehimli antenler

NetMASTER CBW-383Z4 DOCSIS 3.0 wireless sorunu

yok hayır lehimli değil işte,ufl pingtail soketli.çok ufak minicik bir bağlantı.istenirse kolaylıkla değiştirebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paradox78

niye değişmesin yahu, yapan var mı?

o modemlerin sorunu anteninde değil;donanımında yada yazılımında (bence donanımında).
    bir konuya açıklık getireyimde,yanlış fikirler oluşmasın.Modem'lerin antenlerine verebildiği standart bir çıkış gücü vardır.atıyorum mesela ortalama bir modemde genelde 50mv'dur.üreticiler üstüne koydukları anteni
    bu çıkışın karşılayabileceği en uygun DBi'a göre seçip koyarlar.bu değerin çok çok üstüne çıkmak hiçbir kazanç sağlamaz.örnek vermek gerekirse;2-3 dbi orijinal anteni olan bir modeme kalkıpta 15 DBİ bir anten takarsanız
    hiç bir işe yaramaz,aksine daha kötü bile olabilir.yani olayı fazla abartmıycaksınız.mesela 5 dbi anteni olan bir modeme en fazla 10 dbi'lık bir anten fayda sağlar.genelde modemlerde bu anten çıkış gücüne müdahale ettirmediği
    için,böyle bir ayarda yapamazsınız.

diğer bir önemli konu ise;dbi kazançtır.burdaki kazanç TX-RX dir.yani transmission (alım) retransmission (gönderim).basit şekilde açıklamak gerekirse,5 dbi orijinal anteni olan bir modem,en fazla 100 mt'den çekim yapabiliyorsa
    o modeme 10 dbi'lık anten takmakla çekim mesafesi 200 mt OLMAZ.atıyorum mesafe en fazla 110-120 mt civarına yükselir (açık alanda birazdaha fazla olur).peki kazanç ne olur derseniz;modemin TX-RX değeri
    daha stabil ve yüksek olur.örneklemek gerekirse,5 dbi antenle belli bir mesafede 18 mbps ile bağlantı yaptığınızı varsayalım.gene aynı modemle 10 dbi'lık antenle gene 18 mbps'lik bağlantı yapıcak bir mesafede olduğunuzu varsayalım
    bağlantı hızınız aynı olsada,10 dbi'lık antenle bağlantı yaptığınızda wireless'ten daha hızlı veri alış-verişi yaptığınızı görürsünüz.

kendimden bir örnek vermek gerekirse;popcorn hour a-200 media kutum,wireless bağlı.2 dbi'lık antenle 54 mbps hızında bağlantı kuruyordu ve kablosuz aktarım hızı 1 mb/s'idi.8 dbi'lık antenle bağlantı hızım gene 54 mbps ama kablosuz
    aktarım hızı 2 mb/s oldu.
    vs vs vs umarım açıklayabilmişimdir.

• abyss_ati A kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, routerım da var ama evde elektrikli cihaz kalabalığını azaltmaya çalışıyorum. Bir de router elektrik harcamasın istiyorum. Elimdeki 7dbi antenleri uygun bir zamanda deneyeceğim. hele şu dönüştürücüleri alayım, sonucu ayrıca yazarım.
  • quote:

teşekkürler, routerım da var ama evde elektrikli cihaz kalabalığını azaltmaya çalışıyorum. Bir de router elektrik harcamasın istiyorum. Elimdeki 7dbi antenleri uygun bir zamanda deneyeceğim. hele şu dönüştürücüleri alayım, sonucu ayrıca yazarım.

elinde zaten varsa anten değiştir tabi.üzerindekiler 4 dbi'dı sanırım,7 dbi iyi olur.sadece TX anteni değiştirsen yeter,RX anteni değiştirmek hiç bir fayda sağlamıyor (anladığım kadarıyla modemin 383z4 çift anten)
  • tx kablosu kaç santim olan acaba, birine 15 cm yeterliyken diğerine 20 cm yetmeyecekmiş gibi duruyor.
  • quote:

tx kablosu kaç santim olan acaba, birine 15 cm yeterliyken diğerine 20 cm yetmeyecekmiş gibi duruyor.

pcb üzerinde bağlantı noktasının etrafında yazar.ben fotoğraftan pek okuyamadım.yanlış hatırlamıyorsam modem sana doğru bakarken soldaki anten olması lazım.
    her halukarda 15 cm yeterli olması lazım,sen genede mt ile ölç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abyss_ati -- 12 Mayıs 2014; 13:27:42 >
  • yanıtlar için teşekkürler. modemi açtım baktım rx ya da tx yazmıyor hiç bir yerinde. 1 ay sonra deneyeceğim. olacağını tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abyss_ati

quote:

niye değişmesin yahu, yapan var mı?

o modemlerin sorunu anteninde değil;donanımında yada yazılımında (bence donanımında).
    bir konuya açıklık getireyimde,yanlış fikirler oluşmasın.Modem'lerin antenlerine verebildiği standart bir çıkış gücü vardır.atıyorum mesela ortalama bir modemde genelde 50mv'dur.üreticiler üstüne koydukları anteni
    bu çıkışın karşılayabileceği en uygun DBi'a göre seçip koyarlar.bu değerin çok çok üstüne çıkmak hiçbir kazanç sağlamaz.örnek vermek gerekirse;2-3 dbi orijinal anteni olan bir modeme kalkıpta 15 DBİ bir anten takarsanız
    hiç bir işe yaramaz,aksine daha kötü bile olabilir.yani olayı fazla abartmıycaksınız.mesela 5 dbi anteni olan bir modeme en fazla 10 dbi'lık bir anten fayda sağlar.genelde modemlerde bu anten çıkış gücüne müdahale ettirmediği
    için,böyle bir ayarda yapamazsınız.

diğer bir önemli konu ise;dbi kazançtır.burdaki kazanç TX-RX dir.yani transmission (alım) retransmission (gönderim).basit şekilde açıklamak gerekirse,5 dbi orijinal anteni olan bir modem,en fazla 100 mt'den çekim yapabiliyorsa
    o modeme 10 dbi'lık anten takmakla çekim mesafesi 200 mt OLMAZ.atıyorum mesafe en fazla 110-120 mt civarına yükselir (açık alanda birazdaha fazla olur).peki kazanç ne olur derseniz;modemin TX-RX değeri
    daha stabil ve yüksek olur.örneklemek gerekirse,5 dbi antenle belli bir mesafede 18 mbps ile bağlantı yaptığınızı varsayalım.gene aynı modemle 10 dbi'lık antenle gene 18 mbps'lik bağlantı yapıcak bir mesafede olduğunuzu varsayalım
    bağlantı hızınız aynı olsada,10 dbi'lık antenle bağlantı yaptığınızda wireless'ten daha hızlı veri alış-verişi yaptığınızı görürsünüz.

kendimden bir örnek vermek gerekirse;popcorn hour a-200 media kutum,wireless bağlı.2 dbi'lık antenle 54 mbps hızında bağlantı kuruyordu ve kablosuz aktarım hızı 1 mb/s'idi.8 dbi'lık antenle bağlantı hızım gene 54 mbps ama kablosuz
    aktarım hızı 2 mb/s oldu.
    vs vs vs umarım açıklayabilmişimdir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu modeme lanet olsun.
    Yine aynı sorun.. Kontrol Kanalını 7 yaptım 1 gün her 2 odada da 20mbps üstü hız aldım zar zor 50mbps internet olmasına rağmen. Diğer oda yine 3mbps civarına düştü.

Vallahi ben bu işi anlamadım. Modemin bulunduğu oda ve içerdeki odalarda Laptop kullanıyoruz ama şu düşük hız sorunu gene başladı. “Kontrol Kanalı” karşısını 1 yapmıştım, her iki odada da +40mbps hız alıyordum yaklaşık 10 gün önce. Bugün yine bir hız testi yapayım dedim gördüklerim şaşırtıcı. Modemin bulunduğu odada 40mbps alırken, içerdeki odada hız yine 3mbps'ye düştü.. Bu sefer “Kontrol Kanalı” karşısını 13 yaptım, her iki odada da +20mbps hız almaya başladım şimdide. Bu “Kontrol Kanalı” neye göre çalışıyor bunu anlayamadım ben mantığı nedir yani? Niye sürekli bozuluyor ben bunlamı uğraşacağım sürekli.. Bıktım.

Model: CBW-383Z4

@NetMASTER_

Kablolu Olarak bağladığımda aldığım hız: Yani akk durumu veya herhangi bir hız sorunu yok. Bütün problem modemden kaynaklanmaktadır. Ayarladığım Kontrol kanalı bir kaç saat içinde etkisini kaybediyor. Stabil olarak düzenli hız alamıyorum her iki odada da.

Ya modem değişimi istiyorum farklı bir versiyonla ya da uydunetin söylediği motorola veya netmaster demişti motorolayı istiyorum bıktım bu sorundan.

• uydunet turuncu fırsata kaydolacağım sanırım başlıkta yazan modemden verecekler ben wifi sinyalinin daha güçlü olması için modemi kablolu alsam bir de yanına farklı bir marka router alabilir miyim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir senelik gözlemlerim sonucunda şunu söyleyebilirim ki wireless problemilerimin %90'ı wireless'a ikinci bir cihaz bağlandığı anda ya da kısa bir müddet sonra ortaya çıkıyor. Yani tek cihazla bağlı iken çok az problem yaşıyorum.

Hatta geçen sene yaptığım şu testte de;http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=80003765 aynı şekildeydi. Ne zaman ki ikinci bir cihaz wireless'a bağlandı, hızlar çakılmaya başladı. Dikkat edin acaba sizdeki problem de benimki gibi mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KacaKTV

Bu modeme lanet olsun.
    Yine aynı sorun.. Kontrol Kanalını 7 yaptım 1 gün her 2 odada da 20mbps üstü hız aldım zar zor 50mbps internet olmasına rağmen. Diğer oda yine 3mbps civarına düştü.

Vallahi ben bu işi anlamadım. Modemin bulunduğu oda ve içerdeki odalarda Laptop kullanıyoruz ama şu düşük hız sorunu gene başladı. “Kontrol Kanalı” karşısını 1 yapmıştım, her iki odada da +40mbps hız alıyordum yaklaşık 10 gün önce. Bugün yine bir hız testi yapayım dedim gördüklerim şaşırtıcı. Modemin bulunduğu odada 40mbps alırken, içerdeki odada hız yine 3mbps'ye düştü.. Bu sefer “Kontrol Kanalı” karşısını 13 yaptım, her iki odada da +20mbps hız almaya başladım şimdide. Bu “Kontrol Kanalı” neye göre çalışıyor bunu anlayamadım ben mantığı nedir yani? Niye sürekli bozuluyor ben bunlamı uğraşacağım sürekli.. Bıktım.

@NetMASTER_

Kablolu Olarak bağladığımda aldığım hız: Yani akk durumu veya herhangi bir hız sorunu yok. Bütün problem modemden kaynaklanmaktadır. Ayarladığım Kontrol kanalı bir kaç saat içinde etkisini kaybediyor. Stabil olarak düzenli hız alamıyorum her iki odada da.

Ya modem değişimi istiyorum farklı bir versiyonla ya da uydunetin söylediği motorola veya netmaster demişti motorolayı istiyorum bıktım bu sorundan.

Tıpatıp aynı sorun bende de var. Hatta modemin ikinci kez tamire gitti ve şuan geçici bir modem var aynı modelden fakat aynı sorun devam ediyor. Sürekli kontrol kanalını değiştirmek zorundayım hızımı tam verimli alabilmek için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: naruto_iso

quote:

Bu modeme lanet olsun.

@NetMASTER_

Tıpatıp aynı sorun bende de var. Hatta modemin ikinci kez tamire gitti ve şuan geçici bir modem var aynı modelden fakat aynı sorun devam ediyor. Sürekli kontrol kanalını değiştirmek zorundayım hızımı tam verimli alabilmek için.

Sayın Kullanıcılarımız,

Yaşadığınız sıkıntı için üzgünüz, konuyla ilgili yardımcı olmak isteriz.

Modemden kaynaklanan bir sorun söz konusu olduğunda modemle aynı odada da stabil bir hız alınamaz. Mesajınızda iç odada sorun aldığınız anda modemin yanında sorun almadığını belirttiğinizden ortamda sinyal dağılımını etkileyen bir faktör olduğu anlaşılmaktadır. Farklı modemlerle / destek merkezinde kontrol edilmiş modemle de aynı sorunu yaşamanız ciddi bir sinyal kirliliği olabileceğini gösteriyor.

Her bir kanal bir yayın frekansıdır, bu yüzden kanal değişikliği anında stabil bir kanal yakalanırsa sorunsuz kullanım sağlanır. Eğer belli bir kullanımdan sonra farklı bir cihazın sinyali ile etkileşim oluşursa belirtilen dalgalanma, hız düşüklüğü ya da bağlantı kesiklikleri yaşanabilir.

Bu nedenlerle, teknik ekip evinizdeyken modemin yeri değiştirilerek test edilmesi ve başka bir bilgisayarla da denenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, destek hattımız sadece kablosuz yapılandırmayı kontrol edebilmekte ve sorun devam ettiği söylendiğinde cihazı teknik servise almak zorunda kalmaktadır.

Çözümü için modemin yer değişimi / kablosuz router kurulumu yapılabilir.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

@KacaKTV
    @naruto_iso

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NetMASTER_ -- 20 Mayıs 2014; 13:11:01 >

• NetMASTER_ N kullanıcısına yanıt
    Bu sorun herkesde ayni sekilde. Kac yildir ayni yerde kablolu modemi router ile kablosuza cevirdim ama hicbir sorunla karsilasmadim taki bu modemi alana kadar. Kontrol kanali surekli bozuluyor durduk yerde, çözüm istiyoruz. Eve gidince rotwrimi bagliyacagim bakalim hiz dusecek mi. Eger dusmez ise modeminizde istikrar sorunu var.

• quote:

quote:

Bu modeme lanet olsun.

@NetMASTER_

Bu sorun bu modemi kullanan herkeste var hocam. Bir süre sonra sapıtıyor. Ne yaparsan yap kurtaramıyorsun. Arkadaşlar söylemiş, router alıp bu sorundan kurtulabiliyormuş. Bende Asus Rt-N10E 150mbps router var. Yarın ona bağlıyacağım size sonuçları bildiririm.

• quote:

Bu sorun herkesde ayni sekilde. Kac yildir ayni yerde kablolu modemi router ile kablosuza cevirdim ama hicbir sorunla karsilasmadim taki bu modemi alana kadar. Kontrol kanali surekli bozuluyor durduk yerde, çözüm istiyoruz. Eve gidince rotwrimi bagliyacagim bakalim hiz dusecek mi. Eger dusmez ise modeminizde istikrar sorunu var.

Sayın Kullanıcımız,

CBW-383Z4 Kablosuz Kablo Modem ürünü halihazırda 200.000’in üzerinde kullanıcıda online olan bir üründür. Diğer tüm ürünlerimiz gibi, bu ürünümüzle ilgili gerek destek merkezimize iletilen, gerekse de internet üzerinde paylaşılan tüm yorum ve şikayetleri takip ediyor ve raporluyoruz. Bu anlamda, herhangi bir genel donanımsal ya da yazılımsal problem söz konusu değildir.

Öte yandan her bir kullanıcımızın olumlu/olumsuz deneyimleri bizim için son derece önemlidir ve her kullanıcının kendi çevresel koşullarında memnuniyetlerinin artırılması için gerek destek merkezimizle, gerekse de yazılım geliştirmelerimizle hizmet vermekteyiz. Her şeye rağmen, sinyal kirliliği yoğun olan ya da yalıtımlı yüzeylerin bulunduğu ortamlar için kimi zaman modemin dahili router’ı ve 2 dBi’lık anten çekim gücü yeterli gelmeyebilir. Kablosuz çıkış gücü daha yüksek bir harici router ile kurulum yapmak diğer çözümlerin yetersiz kaldığı durumlarda bizim de önerdiğimiz bir yöntemdir.

Dilerseniz cihazınızı kontrolü için destek merkezimize gönderebilirsiniz. Cihazın seri nosunu iletirseniz, ücretsiz kargo için size bir kayıt açabiliriz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NetMASTER_ -- 21 Mayıs 2014; 11:34:03 >

• quote:

quote:

quote:

Bu modeme lanet olsun.

@NetMASTER_

Bu sorun bu modemi kullanan herkeste var hocam. Bir süre sonra sapıtıyor. Ne yaparsan yap kurtaramıyorsun. Arkadaşlar söylemiş, router alıp bu sorundan kurtulabiliyormuş. Bende Asus Rt-N10E 150mbps router var. Yarın ona bağlıyacağım size sonuçları bildiririm.

üstüne basa basa her seferinde dile getiriyoruz,bu modemleri stabil çalıştırmanın bir yolu yok.2 seçenek var 1:başka modem almak (fazla seçenek yok maalesef) 2:router kullanmak.çok güzel routerler var.fiyatlarıda
    gayet makul.hatta ikinci el bile alabilirsiniz.20-30 tl'ye router var.

• abyss_ati A kullanıcısına yanıt
    Birde motorola var hocam motorola veya netmaster mi demislerdi salak gibi netmaster dedim motorola nasil acaba

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.