Şimdi Ara

neonumuzu da kendimiz yapalım da herşey elimizden çıkmış olsun.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
1
Favori
34.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • falla sıcı soğutma kullanıyorsan bence gereksizden ziyade şart bişi..
    onun dışında kasaya girebilecek o kadaar çok şeler var ki..
  • çok şey var abicim biliyorumda ben en iisi kasanın yankısmını çıkartıp neonu koyayım alta olsun bitsin

zarar vermez dimi abi çünkü modun m si yok kasada
  • modum m si ile alakalı değil zarar verip vermemesi elbet bi yerden başlamak gerekir ancak izolasyon çok iyi olursa hiç bi sorun olmas..
  • hımmm abi o zmn adama diyim çok iii izolasyon olacak diyim bide abi özelden en baştan malzemeleri fln yazarsan bide adama ne diyim nasıl bi açıklama yapayımda adam anlasın bana bunu yapsın bunları bi zahmet yaparsan sewinirim abi şimdiden çok çok tşk ederim
  • sen malzemeleri boşver o zaman adama git de ki ben 8w lık florasan istiyorum adam sana yapar zati sonra sorar ne renk istiyorsun sen istediğin rengi söylersin sonra bi de kablosunun uzunluğunu sorar sana uyanı söylersin..
  • quote:

Orjinalden alıntı: necoinside

sen malzemeleri boşver o zaman adama git de ki ben 8w lık florasan istiyorum adam sana yapar zati sonra sorar ne renk istiyorsun sen istediğin rengi söylersin sonra bi de kablosunun uzunluğunu sorar sana uyanı söylersin..

abi 8 watt ne 220 watt diodun ben tam çözemediim valla
  • 8watt boyutunu dolayısı ile harcadığı gücü ve yine dolayısı ile verdiği ışık gücünü belirtir..
    220watt değil 220volt tur o da çalışma gerilimi yani fişe takarak çalıştıracaksın manasına gelir..
  • pekala abi şimdi anladım neyin ne olduğunu adama gitcem 8 wattlık florasan istiyorum dicem (bide abi benim oda fln hep mavi kasa sadece gri nasıl bi renk gider onuda sana zahmet akşam akşam senide sorularımla sıkıosan afedersein)rengini sen şimdi söleyecen bende onu dicem adama sonra ben ne dicem
  • falla renk sana kalmış zevkler ve renkler tartışılmaz ancak adama mor dersen ortaya çok farklı bi florasan çıkar.. bu sistem uv sistem.. sadece belirli renkler bu ışıkta parladığı için gerçekten hoş görünüyor ama yine karar senin.. sonuçta kasanın içinde bazı yerleri bu renklerle süsleyip görüntüyü değiştirmek sana kalmış..
    ancak şole bi resim göstertim sana..
     neonumuzu da kendimiz yapalım da herşey elimizden çıkmış olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necoinside -- 9 Eylül 2007; 2:48:34 >
  • Yanyana birden fazla florasan bağlamak istersek hepsine ayrı ayrı starter ve balast mı alacağız?
  • Bu florasanlar ısı üretmiyor mu? Kasa içi sıcaklıklar için riskli olacaktır. Hazır aldığımız Neon ve UV'ler Cold Catot olduğu için ısı üretmiyor ve bilgisayarlar için daha iyi seçim olacaktır.

Emek vermişsin yanlız ellerine sağlık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dentagold

Yanyana birden fazla florasan bağlamak istersek hepsine ayrı ayrı starter ve balast mı alacağız?

seri bi şekilde bağlarsın florasanları bi tane starter ile tetikleyebilir ve florasanların toplam gücüne göre balast bağlarsın.
    örn benim florasan 8w ben 3 tane bağlamak istersem 8x3=24w lık balast kullanmam gerek.
    quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

Bu florasanlar ısı üretmiyor mu? Kasa içi sıcaklıklar için riskli olacaktır. Hazır aldığımız Neon ve UV'ler Cold Catot olduğu için ısı üretmiyor ve bilgisayarlar için daha iyi seçim olacaktır.

Emek vermişsin yanlız ellerine sağlık.

florasan pek fazla ısı yaymıyor.. neonle kıyaslarsak neonun sıcaklığı ile florasanın sıcaklığı arasındaki orantı boyutlarının orantısıyla aynı diyebiliriz..
    ancak balast çok ısınıyor.. zaten kasa içinde tutmak gibi bi niyetim yok; kasa içinden mümkün olduğunca uzakta kalmalı 220v gerilim geçen kablolar elemanlar..

• Doğru anladıysam şöyle değil mi?

Bir de floresanların birisi 8w birisi 10w ise balast 18w mi olacak?
  • evet şema aynen bu ancak farklı wattlarda hiç deneyesim gelmemişti ama eğer oluyorsa aynen senin dediğin gibi olur..
  • Valla süper olmuş. Eline koluna sağlık. En kısa zamanda bende yapıyorum. UV neona ihtiyacım vardı.Şimdi bu bildiğimiz uv ışık dimi? Yani uv duyarlı her ürünü parlatıyo mu?
  • evet uv neondan farkı yok zaten aynısıın kalınının biras sıcak versiyonu (:
  • Öncelikli olarak floresanların ısındığını ve kasa içi sıcaklığı bir miktarda olsa arttırdığını hatırlatmak isterim.Ben floresan lambayı geçen sene Bee Case de kullanmıştım ama benim o kasda ısınma gibi bir sorunum yoktu o yüzden kullandım.Sıcaklıkla boğuşan arkadaşların floresan işinden uzak durmalarını tavsiye ediyorum.

Kullanmak isteyen arkadaşlara bir ipucu da benden.Eğer (sistem gayet basit) fakat yapmakta zorlanıyorsanız.Akvaryumcularda bulabileceğiniz hazır sistemler var.(Akvaryumlarda floresan lambalar kullanılıyor, hazır sistem olarak satılıyorlar) Starter balast filan hiçbirşeyle uğraşmıyorsunuz.Resimde gördüğünüz gibi bir aparat var:

Bu aparatta gerekli herşey mevut sizin yapmanız gereken tek şey bu aparattan çıkan kabloları florasana bağlamak.

Aynı zamanda floresan kafalarına geçmesi için kauçuk bir koruyucusu mevcut (akvaryum içinde su geçirmemesi ve elektrik kaçağı olmaması için) Bu koruyucu kafalar sayesinde sistem izole olmuş oluyor ve de hoş bir görünüm kazanıyor.

Benim kullandığım floresanda akvaryumlarda kullanılan balıkların ihtiyacı olduğu ışığı almaları için gene akvaryumlara özel üretilen pembe renkli bir floresan.Akvaryum içindeki renkleri çok parlak gösteriyordu, kasada da gayet iyi durdu :)

Hepinize kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonwalker_arc -- 11 Eylül 2007; 23:25:43 >

• bilgiler için teşekkür ederim arkadaşım.. şimdi dedim keşke ben söyleseydim bu fikirleri..
    elektronik balast daha güzel ama daha çok ağrıza veren sistem..
    ben mümkün olduğunca sağlam ve ucuzluğu önplana çektiğim için bu tarz bi tarif verdim yoksa ben zaten mesleğim gereği hazır tmsli sistem öneririm tabiiki ancak öyle olduğu zaman zaten hazır neondan pahalıyoa geliyor asıl amaç çok daha ucuza aynı işlevi yaratmak..
  • Fiyatını hatırlamıyorum, fakat ben alırken toplama sistemle hemen hemen aynı paraya denk geldiği için böyle almıştım.Yanlış hatırlamıyorsam arada 1-2 lira gibi bir fark vardı.
  • şuan 8-10ytl kadar tutuyor kapalı sistem.. normal neonla aynı ama benim yaptığım şekilde 5ytl ye düşüyor..
    he eğer ısı sorun değilse normal neon yerinne bu tercih edilmeli çünkü normal neondan çok daha fazla aydınlık söz konusu..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.