Şimdi Ara

neonumuzu da kendimiz yapalım da herşey elimizden çıkmış olsun..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
1
Favori
34.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet arkadaşlar hazır neonlara o kadar para sayıyoruz ancak incecik ip gibi bişiyi yutturuyorlar bize..
    aslında çok daha önceden var olan ufak boyutta florasanlardan tek farkları daha ince olmaları..
    peki biz neden bu florasanları kullanıp hem daha ucuza mal edip daha fazla aydınlık elde etmiyoruz??
    buyrun hep beraber ufak bi florasan yapalım ve kasamız aydınlık nedir görsün..
    öncelikle kabaca çizeyim yapacağımız bağlantı şeklini..

ardından gelelim malzemelere..

- 8w-13w arası stediğin değerde(dolayısı ile boyutta) istediğiniz renk bir florasan(ben uv olanı seçtim elektrikçilere mor florasan demeniz kolaylık sağlar)
    - 10-13w balast(plc balastı diye de geçer)
    - starter(değerleri yok ama bazen uyuzluk olur uymayan bi starter çıkabilir.. üzerinde w aralıkları yazar eğer 8w altı değer ve üstü değer aralığı ise uygundur bize..)
    - bir adet topraksız erkek fiş
    - ihtiyacınız olduğu kadar 0,75mm(kordon) kablo(min 2mt olması yararınıza..)

- bi miktar da takım taklavata ihtiyaç var, izolasyon için de öneri sıcak silikon ve bant..

takımlarımız, malzemelerimiz tamamsa işe koyulalı hemen..
    florasanımızın 4 tane ucu var bu 4 uca da bi miktar kablo lehimleyelim..

daha sonra karşılıklı 2 uç seçelim. örneğin florasanı yatay tutalım ve alt tarafta sağlı sollu 2 uç olsun üst tarafta sağlı sollu 2 uç olsun(kısacaso çizdiğim resimdeki gibi tutalım florasanımızı..)
    bu şekildeyken altta kalan ya da üstte kalan 2 ucu alalım ve starterin iki ucuna lehimleyelim..

bu işlemden sonra ayrı bir parça kablo alalım uçlarını açalım ve fişimizin 2 girişine vidalayalım.. fişimizin kapağını kapatmayı unutmayalım tabiiki..

bu fişe bağladığımız kablonun diğer uçlarını da sıyıralım ve bi tanesini balastın bir girişine girelim diğerini de florasanın bacaklarına bağlı olup boşta kalan kablolardan birinle birleştirelim. eğer açma kapama anahtarı istiyorsak bu birleştirdiğimiz kabloları anahtarın 2 ucuna girebiliriz..

florasanda boşta kalan bir kablomuz var onu da balastın boşta kalan deliğine sokup vidaladığımızda geriye izolasyon yapmak kalıyor..
    eğer kısa devre yaptırmadan ve açık bir yere değip çarpılmadan test edebileceğinize inanıyorsanız fişe takıp deneyebilirsiniz..
    izolasyonda sıcak sılıkonu florasanın her iki ucunu kapatmakta kullanabilirsiniz.. boşta kalan açık bir kabloyu da bantla sarmalısınız..
    gerekli izolasyonlardan sonra gelelim sonuca..
    yatağım ve mor florasan..

kolon kabiimin üzerinde duran süs niyetli, normalde yeşil üzerine BEYAZ çizgili tenis topları

kasaya yerleştirdim ancak pek uv duyarlı bişi olmadıı için pek anlaşılmıyor.. altta da sese göre yanan ledlerim var dışında kağıt sarılı şekilde..

fosforlu yıldızlar buldum bi kaç tane onlar parlıyor mor ışıkta ve bi de ledlerin dışındaki kağıt..

bu da o ledi sistem diğer taraftan görünüşü..

eğer ledler şunuza gittiyse ve/veya sese karşı gösterdikleri tepkiyi merak ediyorsanız:
    http://resim.donanimhaber.com/m_16307109/tm.htm adresinden detaylara ulaşabilirsiniz..

• istediğm üzerine yapılmış bir çalışma umarım forumdaki tüm arkadaşlaea faydalı olur necoinside ellerine sağlık.

• evet selim arkadaşın isteği üzerine böyle bi çalışma gerçekleştirdim..
    dediğin gibi inş birileri faydalanır..
  • tek dez avantajı kalabalık ve 220 ile calısması sen bu aralar taktın 220 ye ama hadi hayırlısı
    bu arada normal katotlara göre cok daha performanslı bende hazır olarak almıstım bi aralar
  • kalabalıkiyet o kadar sorun olmuyor ancak 220v olduğu için iyi izole edilmesi gerek..
    ancak aydınlatmayı pc kapalı iken de açabilmek gibi bi avantajı da var..
  • bu arada yatakta cok güzel durmus anladın sen onu
  • zuhaha..
    senin yatağı hatırladım biran nese sen de onu anladın eminim..
  •  neonumuzu da kendimiz yapalım da herşey elimizden çıkmış olsun..

yatagımın nesi var ya

• benim yatağımın nesi vardı sanki??
  • kanka eline saglık güzel paylasım olmuş
  • eyw saolasın ancak asıl amaç birilerini teşvik edip el alışkanlığı kazandırmak ileride elbet lazım olabilecek türden uğraşlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necoinside -- 3 Eylül 2007; 0:25:18 >
  • 12v luk araç için satılan hazırları da var aynı florasanın genelde taksici, minibüscü abilerimiz alıp takıyolar
    gerçi hazır aldıktan sonra pc için neon var

emeğine sağlık neco güzel çalışma olmuş
    aman dikkat et 220v 12 ye benzemez walla
  • evet dediğin gibi hazır olduktan sonra normal neon da var asıl amaç maliyeti en aşağı çekmek buradaki malzemeler max 5ytl tutar..
    bu arada 8 yıldan fazla elektrikçilik deneyimim var.. 220v vız gelir tırs gider.. gözünün önünde elimle tutayım istersen elektrik olan kablonun açık ucunu.. ama yine de saol uyarın için elbet tehlikeli iş ama bizim bi sözümüz var.. elektrik elektrikçiyi çarpar mı heç?
  • TEBRİKLER GUZEL BİR ÇALIŞMA OLMUS

Umarım herkez yararlanır cunku necoinside arkadasım bu işlerden anladığı gibi sorunlarınızada yardımcı olur
  • teşekkür ederim benim duymak istediğim 2. en iyi şey bunlar ama ilk duymak istediğim de birilerinin bu bilgileri paylaşı bişiler yapmış olması..
  • eline sağlık
  • Neco Sen Bayagı İlerledin Bizede Sölemiyorsn Çok Gzel Yöntem
  • Kasanın içinden 220 Dolasması Pek Hos Durmaz Bence
  • gerekli izolasyon varsa çok da sorun olmaz bence ancak yine de güven meselesi..ahşap kasalar için daha ideal bi yöntem. sonuçta aksilik durumunda kasa sisteme elektrik iletmez anca kablolar felan sisteme değerse sorun çıkar..
  • Mor floresanları biliyordum ama düşünmemiştim iyi oldu aldım floresanımı yaptım bende hazır kasamı modlarken sağol :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.