Şimdi Ara

Neden müslüman ülkelerde hep savaş var (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
354
Cevap
3
Favori
11.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: -OdATA-

"Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür." enfal 39

mezhep ve din savaşlarına neden oluyor.

Alıntıları Göster
    Orda aslinda oyke demiyor.
    Neyse senin dinins ana benim dinim bana..
    Tek bir..

Kilic u ekber..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faıthful

Dini daha yoğun yaşadıkları için
    Ee hani huzur islamdaydi
    Ben huzuru göremiyorum
    Elin norveclisi isveclisi huzur icinde yasiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Yoğun çabanız neye yol açtı peki ? Neredeyse aradan sıyrılmış ve tüm dünyanın desteklediği bir pkk devleti felaketine. Önlemek için büyük çaba sarfetmek zorunda kaldık.

Öte yandan Suriye iç savaşına veridğiniz desteğin Türkiye'ye ne kadar ağır zararlar verdiğini neden göremiyorsun.

Milyonlarca geri döneceği şüpheli mülteci.
    Kafa kesmekten hoşlanan tonla cihadçı terörist.
    Suriye'de bize dibine kadar düşman bir yönetimin oluşması.
    Pkk'ya uluslararası meşruiyet.

Sizin Arap sevdanız olmasaydı bütün bu belalar ile uğraşmayacaktık. Başkalarının iç savaşına taraf olmak bizim işimiz değil. Orada bizim halkımızdan insanlar mı var. Evet o zaman taraf oluruz Hatay meselesi gibi, Karabağ gibi ama elin Arabı için Türk askerinin canını ortaya koymak yanlıştır !

Ayrıca iç savaşlara taraf olmak doğru bir strateji değildi ve bu bugün her açıdan iflas etmiş durumda. İstediğimiz hiçbir yerde neredeyse dinci hükümetler kurulamadığı gibi tam tersine bize düşman iktidarlar bir bir yükseldi !
    Asıl bir oralara girmeseydik PKK devleti kurulacaktı. O PKK devleti koridorunu Cerablus Tel Abyad ve Rasulyn'a girerek bitirdik.
    Türkiye bu operasyonlarla PKK devletini bitirdi, sen Ak PArtiyi bu hareketiyle destekleyeceğine çıkmış PKK devleti kuruldu diyorsun.

Biz Suriye'nin iç savaşına müdahil olmak zorundayız, sen burda Türkçülük yaptığın için anlayamıyorsun. O insanlar biziz, 150-200 yıl önce de bizdik, orlar bizimdi, o insanlar da biziz. Ve bu insanları sırf sunni diye öldüren şii bir Eset rejimi var.Eset askeri köye giriyor, köyde sunni yok diye bir köpeğin üzerine benzin döküp sunni köpek yaktık diye sevinen bir Eset rejiminden bahsediyoruz.
    Biz bu insanları korumazsak tarih bizden hesap sorar.

Cihatçı teröristmiş. Halktv'deki Ayşenur ağzı, Merdan Yanardağ ağzı bu.
    ÖSO cihatçı terörist ise, PKK'da laik seküler terörist o zaman, PKK'ya neden laik seküler terörist demiyorsun hadi buyur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novagate -- 16 Şubat 2020; 18:55:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: -OdATA-

"Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür." enfal 39

mezhep ve din savaşlarına neden oluyor.

Alıntıları Göster
    Ateist,deist kardeşlerimiz aslında Kuran'ı doğru şekilde anlamadıkları için İslam'a inanmıyorlar. İlgili ayet olan Enfal 39 ayeti bir kısım Ateistler tarafından Müslüman olmayan herkesle savaşın ve onları yok edin şeklinde anlaşılmaktadır.

Böyle anlaşılmasının sebebi, o kardeşlerimizin dine inanmak istemedikleri için kendilerine bir bahane-geçiştirme arama isteğidir. Elbette biz bu düşünceye de saygılı olmalıyız ve doğrusunu anlatmalıyız.

Konuya dönersek Enfal 39'da geçen fitne bu ayette bildirilmiştir:

“Size ne oluyor ki, ‘Ey Rabbimiz, bizi halkı zalim olan şu memleketten çıkar. Bize, tarafından bir sahip gönder. Bize katından bir yardımcı gönder.’ diyen erkek-kadın ve çocuklar için Allah yolunda savaşmıyorsunuz?’’(Nisa, 4/75)

Yani insanlara yapılan bir zulüm var. Allah diyor ki nerede bir mazlum görürseniz gidiniz ve yardım ediniz, fitneyi bitiriniz. Bu mükemmel bir ahlak olarak alkışlanması gerekirken bazı insanlarca yanlış şekilde eleştiriliyor.

Enfal 39'da "din bütünüyle Allah'ın oluncaya kadar savaşın." kısmı ise İslam'ın yaşanmasını engelleyen zalimler ortadan kalkıncaya kadar savaşın ve İslam'ın özgürce yaşanmasını sağlayın demektir. Yoksa insanlara zorla ve baskı ile İslam'ı empoze edin demek olmadığı açıktır. Nitekim başka bir ayette “Dinde zorlama yoktur.” şeklinde net ifadeler vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kanatlandırmayan_Redbull

Ee hani huzur islamdaydi
    Ben huzuru göremiyorum
    Elin norveclisi isveclisi huzur icinde yasiyor

Alıntıları Göster
    isveçte huzur mu?
    en çok kadına tecavüz vakası isveçte görülüyor.
    huzur dediğin norveç'te ise hayvan genelevleri var.
    ne güzel kandırıyorlar sizi valla kim kandırıyorsa tebrik ederim emeğe saygı.
  • Tamam ben sana şunu söyleyeyim öyleyse.

Orada Sünni cihadcilar mücadeleyi kazansaydi muhtemelen Şiilerin kökünü kaziyacaklardi.

Nefret nefreti doğurur. Oraya tonla silah yollayıp ateşi harlayacagimiza iki tarafı sakinleştirir orta yolu bulabilirsin. O dönem Erdoğan Esad a canım kardeşim diyordu . Esad da demokratikleşme yolunda adımlar atmaktaydi . Silahlı mücadele yerine müzakere desteklenmeliydi.

Bak bugün ne oldu orada Sünni diye agladigin herkes şu vatansız haline geldiler ve bizim ülkemizde sosyolojik patlama yaratmak uzereler.

Politikalarımız bugün Suriye'nin tamamen siilesmesi ile sonuçlandığı gibi Sünni ve Şiiler aradindaki nefret iyice derinleşti...

Türkiye iç savaşı desteklemeyi o müzakere taraftarı olsaydı iç savaş yıllar önce bu kadar siddete neden olmadanbitebilirdi. Böylece ne IŞİD belası ne onun sayesinde PKK belası ortaya çıkardı. Üstelik Suriye'nin demokratikleşme süreci devam ettirilebilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 16 Şubat 2020; 19:7:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Novagate

isveçte huzur mu?
    en çok kadına tecavüz vakası isveçte görülüyor.
    huzur dediğin norveç'te ise hayvan genelevleri var.
    ne güzel kandırıyorlar sizi valla kim kandırıyorsa tebrik ederim emeğe saygı.

Alıntıları Göster
    Türkiyede yok sanki bi bahsettiklerin
    Ulan adamlarin alim gucune bak bide kendine bak
    Medeniyet ve kultur acisindan bakildiginda aradaki fark daglar kadar

• quote:

Tamam ben sana şunu söyleyeyim öyleyse.

Orada Sünni cihadcilar mücadeleyi kazansaydi muhtemelen Şiilerin kökünü kaziyacaklardi.

Nefret nefreti doğurur. Oraya tonla silah yollayıp ateşi harlayacagimiza iki tarafı sakinleştirir orta yolu bulabilirsin. O dönem Erdoğan Esad a canım kardeşim diyordu . Esad da demokratikleşme yolunda adımlar atmaktaydi . Silahlı mücadele yerine müzakere desteklenmeliydi.

Bak bugün ne oldu orada Sünni diye agladigin herkes şu vatansız haline geldiler ve bizim ülkemizde sosyolojik patlama yaratmak uzereler.

Politikalarımız bugün Suriye'nin tamamen siilesmesi ile sonuçlandığı gibi Sünni ve Şiiler aradindaki nefret iyice derinleşti...

Türkiye iç savaşı desteklemeyi o müzakere taraftarı olsaydı iç savaş yıllar önce bu kadar siddete neden olmadanbitebilirdi. Böylece ne IŞİD belası ne onun sayesinde PKK belası ortaya çıkardı. Üstelik Suriye'nin demokratikleşme süreci devam ettirilebilirdi.
    Öncelikle şu cihatççı kavramına bir kaç çift lafım var.
    Ordaki insanlar Allah diyerek motive oluyor, inançları böyle onlar müslüman, Allahuekber diyerek ateş ediyorsa bu bir motive aracıdır. Allahuekber diyerek savaştıkları için onlara cihatçı diyorsan evet cihatçılar, birgün ülkemde savaş olur da bende Allahuekber diye savaşıyorum diye sana göre bende cihatçı olacak isem bende cihatçıyım.

Bu arada müslüman mıısn merak ettim.

Sunni savaşçılar mücadeleyi kazanırsa Şiileri katledecekler iddan sadece bir idda, varsayımla hareket edeemzsin.Biz Suriye'de seçim olmasını istiyoruz, şiileri öldürtmek değil.

Suriyedeki savaşın sebebi Ak Parti değil, ABD Rusya ve İran hatta Eset. Dün Eset PKK ile işbirliği yaptı haberin yok herhalde.

Herşeyin sebebini Ak PArti'ye yükleme saçmalığınızdan ve savaşın gerçek sebebi olan ABD İran Rusya hatta Eset'i hiç görmeme bakış açınızı değiştirirseniz iyi olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kanatlandırmayan_Redbull

Türkiyede yok sanki bi bahsettiklerin
    Ulan adamlarin alim gucune bak bide kendine bak
    Medeniyet ve kultur acisindan bakildiginda aradaki fark daglar kadar

Alıntıları Göster
    huzur sadece para değil, kadınlara tecavüzde number one.
    ne huzur ama sorma..
  • Müslümanlıkla alakası yok cahillikle alakası var, müslüman olmayıp çok kötü durumda olan yoksulluk ve savaşla mücadele eden ülkelerde var

• Kanatlandırmayan_Redbull kullanıcısına yanıt
    Değerli kardeşim bu konudaki bilgi de yanlış. En fazla tecavüz vakası medeni bilinen bir kısım ülkelerde yaşanmaktadır. Türkiye tecavüz olaylarında çok gerilerdedir.
    http://worldpopulationreview.com/countries/rape-statistics-by-country/

Neden müslüman ülkelerde hep savaş var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prf23 -- 16 Şubat 2020; 19:25:26 >

• Sanki sizin sunniler çok masum. Suudilerin yemende yaptığı katliamdan neden bahsetmiyorsun. Bir kaç kızgın genç denilen sunni işidin ırakta yaptıkları neydi. Kaç yüz yıldır alevilerin Türkiye'de çektikleri kimlerin yüzünden.
    Sunni islam denilen nanenin terörist yetiştirme konusunda dünya lideri olması neden acaba
    Gerçek sunnilik bu değil di mi.
    Akp PKK ile savaşıyor. Ne kadar güzel.
    Akp gelmeden önce PKK diye bir şey kalmış mı bir araştırsana.
    Barış süreci safsatası ile adamların bitini kanlandırdınız, ondan sonra kendi yarattığınız canavarla savaşıp prim kasıyorsunuz.
    Feto denilen adam Amerika'ya kaçmıştı AKP den önce.
    Bu adamları orduda general yapan akp, emniyette amir yapan AKP, anayasa mahkemesine sokan, yargıda savci, hakim yapan akp. Sonra bunlarla mücadele edip prim kasan yine akp.
    Siz bu ülkenin bacaklarına vurulan prangasininiz.
    20 yıldır ülke kendi kuyruğunu kovalamaktan başka neyi başardı.
    Global ekonomi tüm zamanların zirvesindeyken, dünya borsaları rekorlar kırarken, 90 li yıllarda kıtlık içinde yaşayan asya ülkeleri 20 yıl içinde dünya gücü haline gelmişken biz hala aynı yerimizde sayıyoruz.
    Sizin gibi adamlar her zaman kandırılacak.
    90 li yılların buhranlı ekonomisi gösterilip halinize şükret diyecekler. Aynı yıllarda şimdi süper güç olan Güney Kore açlıktan ölüyordu halbuki.
    Netice itibariyle bu adamların mezhepçi kafa yapısı, dini merkeze alan düşünce sistemleri, yasakcı zihniyetleri, Osmanlı hayalleri, tek adam düşünceleri başarısız olacak. Bu iki iki daha dört. Bunu siz de anlayacaksınız ama anlayana kadar kaç yıl geçer, ülke ne kadar zaman ve enerji kaybeder bilmiyorum.

• Ona bakarsan bana göre de sen uyuyorsun, bak ben anlayışla karşılıyorum sen laf sokuyorsun bir de gülen yüz koyuyorsun ayıp olmuyor mu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Suriye'deki durumu kısaca özetleyelim.

1 - Esat bir diktatördür. Fakat özellikle Türkiye'nin de teşvikiyle demokratikleşme ve yumuşama yönünde adımlar atmaya yönelen biriydi.
    2 - Suriye'deki ayaklanmacıların geneli köktendincidir. Ayrıca yurtdşından çok sayıda da cihadçı gelmiştir.
    3 - Şu an İdlib'in geneline hakim olan grup Türkiye'ninde terör listesinde bulunan bir islamcı örgüttür.
    4 - Ayaklanmacılar kazadıklarında kuracakları şey İran gibi baskıcı ve insan haklarını geriye götürücü bir din devleti olacaktır ve bu devlet oldukça köktenci olacaktır.

Ben şahsen sınırımızda köktenci bir islam devleti ve sürekli kaynayacak bir savaş alanı oluşmasını istemiyorum. Türkiye'nin ihtiyacı olan şey yeni bir Taliban veya yeni bir Suudi Arabistan değil gerçekten demokratikleşen ve insan haklarına daha saygılı komşulardır.

Ben neden köktenci bir islam devleti kurulmasını destekleyeyim ? Öte yandan Esad yumuşatılarak demokratik seçimlere gidilmesi ve müzakare yoluyla ( şiddet değil ) iktidarın azınlıktan çoğunluğa geçmesi veya el değiştirmesi en sağlıklı yoldur.

Örnek vermem gerekirse Akp silahlı mücadele ile mi iktiadara geldi Türkiye de ? Hayır demokratik seçimlerle ve önümüzdeki seçimde de yine demokratik seçimlerle gidecekler. Bu sayede yani bu yolla iktidar değişirse demokrasi adına, karşılıklı saygı ve insan hakları adına bir adım atılmış olur. Ama şiddete başvurarak şiddet yoluyla iktidar değiştirilirse bunun sonucu kanlı olur ve demokratik olmaz.

Bugün İran'da ne kadar demokrasi var ? Suudi Arabistan'da ne kadar demokrasi var ? Sınırımızda bir İran bir Suudi Arabistan oluşturmak bize ne kazandıracak ?

Şu an ise Suriye iç savaşından en berbat etkilenen ülke biziz mlsf. Dünyada cihadçıları destekleyen ülke olarak görüldüğümüz gibi Pkknın prim yapması ve açıkça desteklenmesine yol açtık. Dün ve bugün bizim izleyeceğimiz strateji mezhep savaşlarına karışıp ülkelerin birbirini kırmasını sağlamak değil. Bu ülkelerde diplomatik gücümüzle gerilimlerin şiddete dönüşmeden diyalog ile çözülmesini sağlamak olmalıydı. Eğer şiddet ortaya çıktıysa bizim temel stratejimiz sınırımızdaki soydaşlarımızı korumak ve Türkiye2ye saldıran Türkiye üzerinde emelleri olan grupların bu iç savaşlardan yararlanarak kendilerine alan açmalarını engellemek olmalıydı.

Eğer biz Suriye iç savaşında taraf olmasaydık. İç savaş çok daha erken ve kansız bir biçimde bitecek bizde nufuzumuzu kullanarak Suriye'nin demokratikleşmesi yönünde baskı kurabilirdik. Ayrıca bu kadar sünni'de vatansız hale gelmezdi. Şimdi sana soruyorum Suriye bu mültecileri geri almazsa biz ne halt yiyeceğiz !

• quote:

Orijinalden alıntı: Panav

Ona bakarsan bana göre de sen uyuyorsun, bak ben anlayışla karşılıyorum sen laf sokuyorsun bir de gülen yüz koyuyorsun ayıp olmuyor mu
    haklısın.özür dilerim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Sanki sizin sunniler çok masum. Suudilerin yemende yaptığı katliamdan neden bahsetmiyorsun. Bir kaç kızgın genç denilen sunni işidin ırakta yaptıkları neydi. Kaç yüz yıldır alevilerin Türkiye'de çektikleri kimlerin yüzünden.
    Sunni islam denilen nanenin terörist yetiştirme konusunda dünya lideri olması neden acaba
    Gerçek sunnilik bu değil di mi.
    Akp PKK ile savaşıyor. Ne kadar güzel.
    Akp gelmeden önce PKK diye bir şey kalmış mı bir araştırsana.
    Barış süreci safsatası ile adamların bitini kanlandırdınız, ondan sonra kendi yarattığınız canavarla savaşıp prim kasıyorsunuz.
    Feto denilen adam Amerika'ya kaçmıştı AKP den önce.
    Bu adamları orduda general yapan akp, emniyette amir yapan AKP, anayasa mahkemesine sokan, yargıda savci, hakim yapan akp. Sonra bunlarla mücadele edip prim kasan yine akp.
    Siz bu ülkenin bacaklarına vurulan prangasininiz.
    20 yıldır ülke kendi kuyruğunu kovalamaktan başka neyi başardı.
    Global ekonomi tüm zamanların zirvesindeyken, dünya borsaları rekorlar kırarken, 90 li yıllarda kıtlık içinde yaşayan asya ülkeleri 20 yıl içinde dünya gücü haline gelmişken biz hala aynı yerimizde sayıyoruz.
    Sizin gibi adamlar her zaman kandırılacak.
    90 li yılların buhranlı ekonomisi gösterilip halinize şükret diyecekler. Aynı yıllarda şimdi süper güç olan Güney Kore açlıktan ölüyordu halbuki.
    Netice itibariyle bu adamların mezhepçi kafa yapısı, dini merkeze alan düşünce sistemleri, yasakcı zihniyetleri, Osmanlı hayalleri, tek adam düşünceleri başarısız olacak. Bu iki iki daha dört. Bunu siz de anlayacaksınız ama anlayana kadar kaç yıl geçer, ülke ne kadar zaman ve enerji kaybeder bilmiyorum.
    Benim sunni ne demek ya? Ben Eset denen şii diktatörün bir köpeğe sunni diyip üzerine benzin döküp sunni köpek diye bir köpeği yakmasından bahsediorum sen bana "senin sunniler" diyorsun.
    Nedir bu Ak Parti müslüman nefreti kini anlamak mümkün değil, bir köpeğin üstüne benzin döküp yakan Eset diyorum alooo..

Işid dediğin zımbırtıyı kuran ABD, ondan da mı haberin yok. Ne sunnisi ne şiisi, ne idüğü belirsiz herifler, sunni şii birbirine kırdırmak için uydurulmuş tiyatro örgüte sunni işid falan diyorsun, nerden hangi cehaletin çöplük medyasını takip ediyorsun?

PKK da 40 yıldır var bak bunları öğren, AKP öncesi PKK kalmamış..çok güzel analiz nerden hangi cahilikten topluyorsun bu saçmalıkları tekrar sorayım.

Yine mersinli cihangir lafları, daldan dala atla barış süreci ile adamların bitini kanlandırmışız,
    o hendekleri kapatırken hendeklere sahip çıkanlara lafın yok mu? yok tabi, neden acaba onlar laikçi seküler partiler oldukları için senin kafadan oldukları için olabilir mi?

Bir generalin 30-40 yılda gennral olduğundan da haberin yok o çplül medyasını takip edersen olacağın bu işte.
    30-40 yıl önce AKP mi vardı acaba bir düşün bakalım.

Belli ki sürekli yalan ve palavra üreten medyanın esirisin, diğer saçmalıklarını da okumadım,
    bu ülkde Ak Parti iktidarı var,
    beğenmiyorsanız yallah israile

• Akp öncesi Öcalan yakalanıp Pkk'nın beli kırılmıştı. Akpnin ilk yıllarında gelen şehit sayısı 0a yakındır. Ama o dönem akpnin yumuşaması ve açılım - ihanet sürecini başlatması ile pkk her alanda güçlenip tekrar ülknin başına bela olmuştur.

Ancak açılım - ihanet sürecinden sonra akılları başlarına gelip gerçekten mücadele etmeye başladırlar.
  • quote:

Suriye'deki durumu kısaca özetleyelim.

1 - Esat bir diktatördür. Fakat özellikle Türkiye'nin de teşvikiyle demokratikleşme ve yumuşama yönünde adımlar atmaya yönelen biriydi.
    2 - Suriye'deki ayaklanmacıların geneli köktendincidir. Ayrıca yurtdşından çok sayıda da cihadçı gelmiştir.
    3 - Şu an İdlib'in geneline hakim olan grup Türkiye'ninde terör listesinde bulunan bir islamcı örgüttür.
    4 - Ayaklanmacılar kazadıklarında kuracakları şey İran gibi baskıcı ve insan haklarını geriye götürücü bir din devleti olacaktır ve bu devlet oldukça köktenci olacaktır.

Ben şahsen sınırımızda köktenci bir islam devleti ve sürekli kaynayacak bir savaş alanı oluşmasını istemiyorum. Türkiye'nin ihtiyacı olan şey yeni bir Taliban veya yeni bir Suudi Arabistan değil gerçekten demokratikleşen ve insan haklarına daha saygılı komşulardır.

Ben neden köktenci bir islam devleti kurulmasını destekleyeyim ? Öte yandan Esad yumuşatılarak demokratik seçimlere gidilmesi ve müzakare yoluyla ( şiddet değil ) iktidarın azınlıktan çoğunluğa geçmesi veya el değiştirmesi en sağlıklı yoldur.

Örnek vermem gerekirse Akp silahlı mücadele ile mi iktiadara geldi Türkiye de ? Hayır demokratik seçimlerle ve önümüzdeki seçimde de yine demokratik seçimlerle gidecekler. Bu sayede yani bu yolla iktidar değişirse demokrasi adına, karşılıklı saygı ve insan hakları adına bir adım atılmış olur. Ama şiddete başvurarak şiddet yoluyla iktidar değiştirilirse bunun sonucu kanlı olur ve demokratik olmaz.

Bugün İran'da ne kadar demokrasi var ? Suudi Arabistan'da ne kadar demokrasi var ? Sınırımızda bir İran bir Suudi Arabistan oluşturmak bize ne kazandıracak ?

Şu an ise Suriye iç savaşından en berbat etkilenen ülke biziz mlsf. Dünyada cihadçıları destekleyen ülke olarak görüldüğümüz gibi Pkknın prim yapması ve açıkça desteklenmesine yol açtık. Dün ve bugün bizim izleyeceğimiz strateji mezhep savaşlarına karışıp ülkelerin birbirini kırmasını sağlamak değil. Bu ülkelerde diplomatik gücümüzle gerilimlerin şiddete dönüşmeden diyalog ile çözülmesini sağlamak olmalıydı. Eğer şiddet ortaya çıktıysa bizim temel stratejimiz sınırımızdaki soydaşlarımızı korumak ve Türkiye2ye saldıran Türkiye üzerinde emelleri olan grupların bu iç savaşlardan yararlanarak kendilerine alan açmalarını engellemek olmalıydı.

Eğer biz Suriye iç savaşında taraf olmasaydık. İç savaş çok daha erken ve kansız bir biçimde bitecek bizde nufuzumuzu kullanarak Suriye'nin demokratikleşmesi yönünde baskı kurabilirdik. Ayrıca bu kadar sünni'de vatansız hale gelmezdi. Şimdi sana soruyorum Suriye bu mültecileri geri almazsa biz ne halt yiyeceğiz !
    Bir köpeği sunni diye üzerine benzin döküp yakacak kadar mezhepçilik yapan Eset diktatörü (diktatör az gelirceza almaya gerek yok) gidecek.
    Ak PArti'nin istediği de bu, Suriye'de tüm kimliklere eşit yaklaşan yeni bir kişi. Bunda yanlış bir şey yok, Türkiye Suriye'de demokratik seçim istiyor, mezhepçilik yapan PKKyı besleyip Türkiyeye salan bir diktatör istemiyr olay bu.

Ha 17 yıldır gönderiyorsunuz Ak Partiyi ama bir türlü gitmiyor, bu ekonomik şartlara rağmen anketlerde açık ara Ak PArti hala önde.
    Ama seçimle sandıkla gidecek demeni takdir ettim en azınan darbeci kafa değilsin.

• quote:

Akp öncesi Öcalan yakalanıp Pkk'nın beli kırılmıştı. Akpnin ilk yıllarında gelen şehit sayısı 0a yakındır. Ama o dönem akpnin yumuşaması ve açılım - ihanet sürecini başlatması ile pkk her alanda güçlenip tekrar ülknin başına bela olmuştur.

Ancak açılım - ihanet sürecinden sonra akılları başlarına gelip gerçekten mücadele etmeye başladırlar.
    Öcalan yakalanması ile PKK'nın terör faliyetlerinin azalmasının bir alakası yok.
    Abdullah Öcalan gider Mahdullah Pöcalan gelir.
    Ak Parti öncesi PKK sadece Çiller döneminde sessiz kaldı, diğer zamanlar yine aynıydı, kaldı ki PKK operasyon yapmıyordu yoksa senin birşey yaptığından falan değil.

Her zaman ne dedik biz, Suriyey girelim beklemeyelim, PKK Suriye'de oraya girelim demedik mi?
    Şimdi girdik bu sefer de "ne işimiz var Suriyede ortadoğu bataklığğjjffss" diyorsunuz.

Ne dediğiniz belli değil, Ak Parti yaparsa neden yaptın, yapmadın neden yapmadın.
    Sizdeki muahelfet kafası böyle çalışır o yüzden 80 sene iktidar yüzü yok, ondan önce zaten tek parti rejjimi, çok parti olsa o da yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novagate -- 16 Şubat 2020; 19:55:54 >

• Pkk sessiz kalmadı. Susturuldu. O baskı devam etseydi tamamen yokolacaklardı.

Öte yandan ben sana diyorum ki iç savaşı desteklemeyip doğrudan pkk balyozu indirmemiz gerekiyordu ! Anlamıyor musun ?

öte yandan acındırmaya edebiyatı yapmayın. Sanki cihadçılar kadın erkek demeden kafa kesmiyordu da diğer herkes suçlu siz meleksiniz. Bırakın bu ayakları arkadaşım.

Durumun geldiği noktada sünni diyorsunda sünniler için şu an durum en berbat halde. Adamlar yurtlarını kaybetti. Esad hiç olmadığı kadar güçlü ve Türk askerlerinin kanı dökülüyoır. Daha ne kadar kötü yönetilebilirdi Suriye süreci ?

Ayrıca ellerine silah verdiğiniz o kadar köktendinci'nin demokratik birşeyler kuracağına inanancak kadar saf mısın arkadaşım ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.