Şimdi Ara

NAVİGASYONCUNUN GEZİ REHBERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
4
Favori
12.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bir ile, ilçeye veya tursitik bir beldeye gitmeden önce hazırlık yapmak ve mutlaka görülmesi gereken yerleri belirlemenin yararlı olacağını düşünüyorum. Aslında ben böyle yapıyorum, örneğin İzmire gideceğim zaman turistik yerleri çıkartıp koordinatları ile navigasyon cihazıma atıyorum. Böylece kaç gün kalacaksam ona göre plan yapıp kaydettiğim yerlere mutlaka gidiyorum.

Gezdiğimiz önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerleri herkesle paylaşmak amacı ile bu konu başlığını açtım. Aslında bu tarz turistik ve gezi maksatlı forumlar var, ancak bizler gibi navigasyon cihazı kullananlar için bu yeterli olmuyor çünkü noktaların Koordinatları verilmiyor. Bu açığı kapatmak için gezilen yerlerin koordinatlarını herkesin kullandığı Google Earth programı ile verip altına da açıklama yaparsak kullanışlı olur. Herkese iyi geziler...

• İSTANBUL (Anadolu Yakası)

Büyük Ada - 40.952124°, 29.096570°
    Bostancıda arabayı otoparka park edip Adalar vapuruna binin. Vapur kalktıktan 1 saat sonra Büyük adaya ulaşıyor, çünkü tüm adaları dolaşıyor. Büyük adada mutlaka fayton turu yapmanızı tavsiye ederiz. Küçük tur: 40TL, büyük tur: 50 TL.

Oyuncak Müzesi - 40.975972°, 29.070661°
    Ziyaret Saatleri: 09.30 -18.00 Hafta İçi, 09.30-19.00 haftasonu (Müze Pazartesi günleri kapalıdır).

Optimum Outlet AVM - 40.988599°, 29.084760°

Çiya Sofrası - 40.989275°, 29.024225°
    Bu restoran civarı trafiğe kapalıdır. Bu sebeple aracınızı Kadıköyde büyük otoparka (40.990028°, 29.019751°) park etmenizi tavsiye ederiz 24 saati 5TL. Çiya Sofrasının ünü Amerika’dan Japonya’ya kadar, dünyanın dört bir yanına yayılmış. Yemek yemeği seven herkesin en az bir defa uğraması gereken bir mekan. Kabak tatlısı üzerine tahin ve ceviz parçaları, ceviz tatlısı yanında kaymak, kereviç (dışı hamur içi ise antep fıstığı bir tatlı) yanında köpük gibi bir helva, kesinlikle denemenizi tavsiye edeceğim lezzetlerden.

Türk Balon - 40.991106°, 29.019099°
    Aracınızı Kadıköyde büyük otoparka (40.990028°, 29.019751°) park etmenizi tavsiye ederiz 24 saati 5TL. Bu balon ile İstanbul seyri doyumsuz.

Kız Kulesi - 41.021145°, 29.006862°
    Salacak'ta kız kulesine ait otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Randevu aldıysanız hem otopark hem kız kulesine bot ile ulaşım ücretsiz. Giyim olarak esofman harici hersey mumkun. Tel : 0 216 342 47 47. Kuledebar fiyatları makul kişi başı 10 – 30 TL. Ancak restoran fiyatları fix menü 60 YTL + müzik ücreti 20 TL.

Çamlıca Tepesi - 41.028681°, 29.069890°

Çömlek Restoran - 41.027277°, 29.070949°
    özellikle güveçte kuru fasulyesi harika.

Yaprak Dökümü dizisinin çekildiği köşk - 41.042735°, 29.045022°
    Beylerbeyinde diğer köşkleri de görmenizi tavsiye ederiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyin10

İSTANBUL (Anadolu Yakası)

Büyük Ada - 40.952124°, 29.096570°
    Bostancıda arabayı otoparka park edip Adalar vapuruna binin. Vapur kalktıktan 1 saat sonra Büyük adaya ulaşıyor, çünkü tüm adaları dolaşıyor. Büyük adada mutlaka fayton turu yapmanızı tavsiye ederiz. Küçük tur: 40TL, büyük tur: 50 TL.

Oyuncak Müzesi - 40.975972°, 29.070661°
    Ziyaret Saatleri: 09.30 -18.00 Hafta İçi, 09.30-19.00 haftasonu (Müze Pazartesi günleri kapalıdır).

Optimum Outlet AVM - 40.988599°, 29.084760°

Çiya Sofrası - 40.989275°, 29.024225°
    Bu restoran civarı trafiğe kapalıdır. Bu sebeple aracınızı Kadıköyde büyük otoparka (40.990028°, 29.019751°) park etmenizi tavsiye ederiz 24 saati 5TL. Çiya Sofrasının ünü Amerika’dan Japonya’ya kadar, dünyanın dört bir yanına yayılmış. Yemek yemeği seven herkesin en az bir defa uğraması gereken bir mekan. Kabak tatlısı üzerine tahin ve ceviz parçaları, ceviz tatlısı yanında kaymak, kereviç (dışı hamur içi ise antep fıstığı bir tatlı) yanında köpük gibi bir helva, kesinlikle denemenizi tavsiye edeceğim lezzetlerden.

Türk Balon - 40.991106°, 29.019099°
    Aracınızı Kadıköyde büyük otoparka (40.990028°, 29.019751°) park etmenizi tavsiye ederiz 24 saati 5TL. Bu balon ile İstanbul seyri doyumsuz.

Kız Kulesi - 41.021145°, 29.006862°
    Salacak'ta kız kulesine ait otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Randevu aldıysanız hem otopark hem kız kulesine bot ile ulaşım ücretsiz. Giyim olarak esofman harici hersey mumkun. Tel : 0 216 342 47 47. Kuledebar fiyatları makul kişi başı 10 – 30 TL. Ancak restoran fiyatları fix menü 60 YTL + müzik ücreti 20 TL.

Çamlıca Tepesi - 41.028681°, 29.069890°

Çömlek Restoran - 41.027277°, 29.070949°
    özellikle güveçte kuru fasulyesi harika.

Yaprak Dökümü dizisinin çekildiği köşk - 41.042735°, 29.045022°
    Beylerbeyinde diğer köşkleri de görmenizi tavsiye ederiz.
    BEYPAZARI

Yaşayan Müze - 40.170935°, 31.917796°
    Bu konak Beypazarı'nın ileri gelen tüccarlarından Katırcıoğlu Ali'nin torunu, Büyük Abbas Ahmet'in oğlu Abbaszade Mustafa Efendi tarafından 19. yüzyılda yapımına başlanılan ve 2 yıl içerisinde tamamlanan yan yana iki konaktan birisidir. Beypazarı'nın kuzeyinde, bir tepenin yamacındaki kayalıklara sırtını veren konak; Osmanlı döneminin mimari yapısını yansıtmaktadır. Şu anda "Yaşayan Müze" olarak Türkiye'de yeni bir müzecilik anlayışının tek örneğidir. Yaşayan Müze'nin içerisinde göreceğiniz bazı aktiviteler şunlardır: Ebru, Hat Sanatı, Ihlamur Baskı, Kurşun Dökümü, Türk kültüründe kahve ve şerbet kültürü, Türk Masalları Anlatımı, Hacivat-Karagöz Perde Oyunu, Çocuk oyunları, oyuncakları ve aktiviteler...

Hıdırlık Tepesi - 40.165831°, 31.916255°
    Hıdırlık Tepesi şüphesiz ki Beypazarı'na gelenlerin kendilerini buldukları ilk nokta. Eski ve yeni şeklinde Beypazarı'nı ikiye ayıran tepe. Hıdırlık tepesinin o virajlı yokuşuna sardığınızda sizleri mükemmel bir manzaranın beklediğine ikna olursunuz. Bir kaç dakika sonrasında yeni diye tabir ettiğimiz bölge ayaklarınızın altındadır. Aracınızı park edip 50 metre kadar daha ilerlediğinizde ise Osmanlı mimarisinin ihtişamı karşısında büyülenirsiniz. Adeta sizi kendisine doğru çeker.

Suluhan Kervansarayı - 40.168609°, 31.918885°
    Yapı, tarihi çarşının güneybatı ucunda yer alan ve ortasındaki su öğesinden dolayı halk tarafından “Suluhan” olarak adlandırılmış, tipik bir Osmanlı şehir içi hanıdır. 1998’de başlatılmış olan restorasyon “Restore et-işlet-devret” modeli ile 2008 yılında tamamlandı.

Alaaddin Sokak ve Gümüşçüler Çarşısı - 40.169306°, 31.918073°
    Türkiye Turizminin kalbi haline gelmeyi başarmış sokaklarından bir tanesidir. Tüm el sanatları, yöresel gıdaları ve tarihi yapıları bir arada bulabileceğiniz eşsiz bir sokaktır Alaaddin Sokak. Bu sokakta Beypazarı Kültür Evi, hemen karşısındaki Doğa Evi ve sonrasında da gümüşçüler çarşısı yer alıyor. Ayrıca Bakırcılar çarşısını da gezmenizi tavsiye ederiz. Tarhana, erişte, havuç lokumu, cevizli sucuk ve BEYPAZARI KURUSU almadan ayrılmayın.

Halk Eğitim Merkezi - 40.164640°, 31.920809°
    Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, özellikle kilim, battaniye, gümüş işlemeciliği (telkari), ipek bürgü, bez dokuma el sanatlarını tanıma ve deneyimleme fırsatı buluyoruz. Haftanın 7 günü üretilen ürünler Beypazarı'na ziyarete gelenlerin uğrak yeri olan halk eğitim merkezinde satışa sunuluyor.

Zindancık Tesisleri (Restoran)- 40.177103°, 31.920917°
    Misafirlerine lezzetli yemeklerin yanı sıra yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip olan İnözü Vadisi’nin eşsiz manzarasını sunan zindancık tesisi; özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yemyeşil doğasıyla göz doldurur. Et suyu ile pişirilen pilavıyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakan Uruş Kapaması; tesisimizin en özel yemeklerindendir. Beypazarı'nın yöresel yemekleri olan uruş kapama, tarhana çorbası, yaprak sarması, beypazarı güveci ve 80 katlı baklava tavsiye ederiz. Tel: 0312 7636008.

• quote:

BEYPAZARI

Yaşayan Müze - 40.170935°, 31.917796°
    Bu konak Beypazarı'nın ileri gelen tüccarlarından Katırcıoğlu Ali'nin torunu, Büyük Abbas Ahmet'in oğlu Abbaszade Mustafa Efendi tarafından 19. yüzyılda yapımına başlanılan ve 2 yıl içerisinde tamamlanan yan yana iki konaktan birisidir. Beypazarı'nın kuzeyinde, bir tepenin yamacındaki kayalıklara sırtını veren konak; Osmanlı döneminin mimari yapısını yansıtmaktadır. Şu anda "Yaşayan Müze" olarak Türkiye'de yeni bir müzecilik anlayışının tek örneğidir. Yaşayan Müze'nin içerisinde göreceğiniz bazı aktiviteler şunlardır: Ebru, Hat Sanatı, Ihlamur Baskı, Kurşun Dökümü, Türk kültüründe kahve ve şerbet kültürü, Türk Masalları Anlatımı, Hacivat-Karagöz Perde Oyunu, Çocuk oyunları, oyuncakları ve aktiviteler...

Hıdırlık Tepesi - 40.165831°, 31.916255°
    Hıdırlık Tepesi şüphesiz ki Beypazarı'na gelenlerin kendilerini buldukları ilk nokta. Eski ve yeni şeklinde Beypazarı'nı ikiye ayıran tepe. Hıdırlık tepesinin o virajlı yokuşuna sardığınızda sizleri mükemmel bir manzaranın beklediğine ikna olursunuz. Bir kaç dakika sonrasında yeni diye tabir ettiğimiz bölge ayaklarınızın altındadır. Aracınızı park edip 50 metre kadar daha ilerlediğinizde ise Osmanlı mimarisinin ihtişamı karşısında büyülenirsiniz. Adeta sizi kendisine doğru çeker.

Suluhan Kervansarayı - 40.168609°, 31.918885°
    Yapı, tarihi çarşının güneybatı ucunda yer alan ve ortasındaki su öğesinden dolayı halk tarafından “Suluhan” olarak adlandırılmış, tipik bir Osmanlı şehir içi hanıdır. 1998’de başlatılmış olan restorasyon “Restore et-işlet-devret” modeli ile 2008 yılında tamamlandı.

Alaaddin Sokak ve Gümüşçüler Çarşısı - 40.169306°, 31.918073°
    Türkiye Turizminin kalbi haline gelmeyi başarmış sokaklarından bir tanesidir. Tüm el sanatları, yöresel gıdaları ve tarihi yapıları bir arada bulabileceğiniz eşsiz bir sokaktır Alaaddin Sokak. Bu sokakta Beypazarı Kültür Evi, hemen karşısındaki Doğa Evi ve sonrasında da gümüşçüler çarşısı yer alıyor. Ayrıca Bakırcılar çarşısını da gezmenizi tavsiye ederiz. Tarhana, erişte, havuç lokumu, cevizli sucuk ve BEYPAZARI KURUSU almadan ayrılmayın.

Halk Eğitim Merkezi - 40.164640°, 31.920809°
    Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, özellikle kilim, battaniye, gümüş işlemeciliği (telkari), ipek bürgü, bez dokuma el sanatlarını tanıma ve deneyimleme fırsatı buluyoruz. Haftanın 7 günü üretilen ürünler Beypazarı'na ziyarete gelenlerin uğrak yeri olan halk eğitim merkezinde satışa sunuluyor.

Zindancık Tesisleri (Restoran)- 40.177103°, 31.920917°
    Misafirlerine lezzetli yemeklerin yanı sıra yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip olan İnözü Vadisi’nin eşsiz manzarasını sunan zindancık tesisi; özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yemyeşil doğasıyla göz doldurur. Et suyu ile pişirilen pilavıyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakan Uruş Kapaması; tesisimizin en özel yemeklerindendir. Beypazarı'nın yöresel yemekleri olan uruş kapama, tarhana çorbası, yaprak sarması, beypazarı güveci ve 80 katlı baklava tavsiye ederiz. Tel: 0312 7636008.

Alıntıları Göster
    Next cihazlarda photonav özelliği var. Resimden koordinatı alıp navigasyonda kullanabiliyor. Bu tip yerlerin fotolarını klüpte kendi kullanıcıları için paylaşıma açmışlar.
    Burada yaptığınız açıklamalarla o özellik birleştirilebilse gerçekten tüm Türkiye için çok güzel bir gezi rehberi hazırlanabilir.

Elinize sağlık.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azzurami -- 17 Eylül 2009; 17:59:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: azzurami

Next cihazlarda photonav özelliği var. Resimden koordinatı alıp navigasyonda kullanabiliyor. Bu tip yerlerin fotolarını klüpte kendi kullanıcıları için paylaşıma açmışlar.
    Burada yaptığınız açıklamalarla o özellik birleştirilebilse gerçekten tüm Türkiye için çok güzel bir gezi rehberi hazırlanabilir.

Elinize sağlık.

Saygılar.

Alıntıları Göster
    Merhaba
    Sayın hüseyin-10 ; Öncelikle bu güzel konuyu açtığınız için teşekkür ediyor ve bu güzel paylaşıma bende ortak olmak istiyorum.
    Next Navigasyon cihazımı aldığımdan beri , daha bir gezi meraklası oldum ve bir yere gezi amaçlı gitmeden önce , görülmesi gereken sanatsal-kültürel-tarihi-turistik yerleri belirleyip,cihazıma kaydediyorum.Gittiğimiz yerdede bu kaydettiğim adres üzerlerine tıklayıp,cihazımın yönlendirmesini başlatıyorum.Aşağıda İstanbul ile ilgili olarak Akdoğan ÖZKAN’ın kitabından ve Gezi Türkiye 2009 kitabından alıntılar yaptım.Buradan onlarada teşekkür ediyorum.Kitaplarda daha detaylı bilgi mevcuttur.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi - 41°0’35’’N, 28°58’7.8’’E
    Çemberlitaş-Beyazıt arasındaki üç komşu medrese;Çorlulu Ali Paşa,Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ve Koca Sinan Paşa Medereseleri,Osmanlı tarihine damgasını vurmuş üç sadrazamın adını taşır.
    Günümüzde şehrin en popüler kahvelerinden birinide içinde barındıran Çorlulu Ali Paşa Medresesi,Divanyolu güzergahının en güzel mola duraklarından biridir.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’ndeki Güneş Saati - 41°1’39’’N, 29°0’59.6’’E
    1769 yılında yapılan , Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’ndeki güneş saati,türünün en güzel örneği.Şehirde bir kereliğine de olsa vakti ona göre ayarlayabilmek ne güzel olurdu.

Galata Mevlevihanesi - 41°1’44.60’’N, 28°58’30.50’’E
    İstanbul’un en eski Mevlevi tekkesi olan 500 yıllık Galata Mevlevihanesi;Mevlana’nın izinde , ilahi aşkın coşkulu raksı , sema için kapılarını herkese açıyor.

Küçük Ayasofya Medresesi’nde Neyzen İlyas Çelikoğlu - 41°0’13.1’’N, 28°58’20.5’’E
    Neyzen Tevfik’in yaşayan tek öğrencisi.Ney için ‘’delik deşik olmuş sinesinden çıkan feryat ve iniltileri ile insanlara sırlar fısıldayan dosttur’’denilir.

Çilingoz - 41°31’36’’N, 28°13’9’’E
    Löngöz ormanları ile çevrili bir derenin Karedenize karıştığı güzel bir koy Çilingoz.İstanbul’un en güzel ekosisteme sahip mesiresi olan bölge ilkbahar yada sonbahar aylarında şehrin en huzurlu hafta sonu sığınaklarından biri oluyor.

Ağva - 41°7’49’’N, 29°50’30’’E
    İstanbul’a 1,5 saat mesafedeki Ağva,hem şehrin kaotik havasından kaçıp huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler,hemde dereleri,denizi ve ormanı ile sportif aktivite meraklıları için son derece uygun bir sayfiye beldesi.

İsmail Dede Efendi Evi - 41°0’14.9’’N, 28°58’48.9’’E
    Osmanlı ve Doğu müziğinin son büyük üstadı İsmail Dede Efendi’nin 19.yüzyılda 28 yıl yaşadığı Ahırkapı’daki ev,bu gün hem ilk Türk Musikisi Müzesi hemde dünyevi ile uhreviyi buluşturmak isteyen müzikseverlerin hafta sonu uğrak yeri.

Avrupa’nın En Büyük Ahşap Binası - 40°51’45.9’’N, 29°7’26.6’’E
    Büyükada'da yer alan ; Dünyanın ikinci büyük,avrupa’nın en büyük ahşap binası.1898 de otel amaçlı inşa edilen ve 1903-1964 arasında kesintiler ile Rum Yetimhanesi olarak hizmet veren 206 odelı bina.

Atatürk Arboretumu - 41°10’39’’N, 28°59’9.8’’E
    2 bin civarında bitki çeşidinin yaşadığı Kemerburgaz yolun , Bahçeköy mevkiindeki; Atatürk Arboretumu şehrin en temiz sığınağı.

Rüstem Paşa Camisi - 41°1’7.3’’N, 28°58’8.8’’E
    Newswek tarafından ‘’Avrupanın en güzel tarihi camisi’’olarak gösterilen camii,İznik çinilerinin Osmanlı’daki doruk noktasını tüm motifleri ile gösteren bir desen kataloğu,bir baş yapıt gibidir.

Hamidievvel Cami - K41.04509° , D29.04564°
    Beylerbeyinde iskeleye bitişik camii,Boğaziçinin en güzel camilerinden birisidir.1788’de 1.Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır.

Kulindağ - 41°9’42.80’’N, 29°11’15.60’’E
    Beykoz,Mahmut Şevket Paşa Köyü mevkiinde; Zümrüt bir vadinin yamacında , insana başka İstanbul’da varmış dedirten bir dağ evi Külindağ.Doğayı sevenleri,romantik bir gökyüzünü seyretmek yada göktaşı yağmurlarını izlemek için gidebileceği bir huzur sığınağı.

Kanlıca İsmail Ağa Kahvesi - K41.09996° , D29.06554°
    Beykoz Kanlıca Mahallesinde,deniz kenarındaki 1870 yılından beri hizmet veren tarihi kahveye gidip,güzel bir kahve ve meşhur kanlıca yoğurdu yiyebilirsiniz.

Karikatür ve Mizah Müzesi – K41.01646° , D28.95554°
    Fatih Kırkçeşme Mahallesindeki Müze,Gazanfer Ağa Külliyesi içindedir.Yerli ve yabancı 20.000’den fazla orijinal karikatür sergilenmektedir.

Hidiv Kasrı Çubuklu - K41.10497° , D29.07387°
    Yürüyüş parkurları,sabah-öğle-akşam yemek servisleri,pasta-çay-kahveli kafe bölümü,geniş gül bahçesi ile Hidiv Kasrı hafta sonu rotalarından biri olabilir.

Paşabahçe Cam Fabrikası Fabrika Satış Mağazası - K41.12076° , D29.09888°
    Beykoz’daki fabrika satış mağazasında , makine ve el işçiliği ile üretilmiş cam eşyaları uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Bilmeyenler ve konuya ilgi duyanlar için söylüyorum.Navigasyon cihazlarında ,istediğimiz bir adrese gitmek için bir çok yol var.Ya adres girerek , ya poi denilen Point of ıneterests ; Önemli ihtiyaç noktası.Yani hastane,eczane,cami,otel,otopark,lokanta,banka atmsi,banka şubesi,benzin istasyonu,havaalanı,tiyatro,müze,resmi daireler,alış veriş merkezleri,tarihi yerler vb.gibi daha bir çok yer ismi girerek.(Yaklaşık 400 bin poi).Yada gitmek istenilen adresin koordinatlarını kaydederek.( Bana diğer iki yol daha basit geliyor.)

Diğer markalarda nasıldır bilmiyorum ama; İGO tabanlı,Başarsoft Haritalı Next Navigasyon cihazlarında koordinat kaydı ile hedef kaydetmek:
    Cihazı açıp Navigasyon-Bul-Koordinatı Bul adımlarını tıklıyoruz.Karşımıza Koordinat giriş ekranı geliyor.3 koordinat görüntüleme biçimli koordinat girebiliyoruz .Gireceğimiz koordinatın biçimini , Koordinat giriş ekranı altında yer alan , koordinat görüntüleme biçimi butonunu tıklayarak seçebiliyoruz.Bu seçim sonucunda üstte yer alan ve Kveya N ile başlayan kısma , enlem koordinatı değerlerini ; D veya N ile başlayan kısmada boylam koordinatı değerini sanal klavye yardımı ile girip,OK'yi tıklayıp,Hedef Olarak Ayarlaya basıyoruz.Rotamız otomatik olarak hesaplanacak ve yola çıkmaya hazır hale gelecektir.

Biraz öncede bahsettiğim gibi , açıklama yeni arkadaşlara biraz karışık gelebilir.Fakat çok kısa zamanda insan alışıyor.Hatta diğer iki yol yani hedefin adresini girerek veya hedefi cihaza kayıtlı poi'lerden aratarak gitmek çok basit oluyor.

Ayrıca sizden ricam , mümkünse bu güzel konu başlığınıhttp://www.turkeyforum.com/satforum/forumdisplay.php?f=325 linkinede konu başlığı olarak taşıyabilirmisiniz.Ordada Donanım Haberde olduğu gibi , navigasyona gönül veren bir sürü dostumuz var.
    Tekrar teşekkürlerimle,
    Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: kartalkaya19

Merhaba
    Sayın hüseyin-10 ; Öncelikle bu güzel konuyu açtığınız için teşekkür ediyor ve bu güzel paylaşıma bende ortak olmak istiyorum.
    Next Navigasyon cihazımı aldığımdan beri , daha bir gezi meraklası oldum ve bir yere gezi amaçlı gitmeden önce , görülmesi gereken sanatsal-kültürel-tarihi-turistik yerleri belirleyip,cihazıma kaydediyorum.Gittiğimiz yerdede bu kaydettiğim adres üzerlerine tıklayıp,cihazımın yönlendirmesini başlatıyorum.Aşağıda İstanbul ile ilgili olarak Akdoğan ÖZKAN’ın kitabından ve Gezi Türkiye 2009 kitabından alıntılar yaptım.Buradan onlarada teşekkür ediyorum.Kitaplarda daha detaylı bilgi mevcuttur.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi - 41°0’35’’N, 28°58’7.8’’E
    Çemberlitaş-Beyazıt arasındaki üç komşu medrese;Çorlulu Ali Paşa,Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ve Koca Sinan Paşa Medereseleri,Osmanlı tarihine damgasını vurmuş üç sadrazamın adını taşır.
    Günümüzde şehrin en popüler kahvelerinden birinide içinde barındıran Çorlulu Ali Paşa Medresesi,Divanyolu güzergahının en güzel mola duraklarından biridir.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’ndeki Güneş Saati - 41°1’39’’N, 29°0’59.6’’E
    1769 yılında yapılan , Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’ndeki güneş saati,türünün en güzel örneği.Şehirde bir kereliğine de olsa vakti ona göre ayarlayabilmek ne güzel olurdu.

Galata Mevlevihanesi - 41°1’44.60’’N, 28°58’30.50’’E
    İstanbul’un en eski Mevlevi tekkesi olan 500 yıllık Galata Mevlevihanesi;Mevlana’nın izinde , ilahi aşkın coşkulu raksı , sema için kapılarını herkese açıyor.

Küçük Ayasofya Medresesi’nde Neyzen İlyas Çelikoğlu - 41°0’13.1’’N, 28°58’20.5’’E
    Neyzen Tevfik’in yaşayan tek öğrencisi.Ney için ‘’delik deşik olmuş sinesinden çıkan feryat ve iniltileri ile insanlara sırlar fısıldayan dosttur’’denilir.

Çilingoz - 41°31’36’’N, 28°13’9’’E
    Löngöz ormanları ile çevrili bir derenin Karedenize karıştığı güzel bir koy Çilingoz.İstanbul’un en güzel ekosisteme sahip mesiresi olan bölge ilkbahar yada sonbahar aylarında şehrin en huzurlu hafta sonu sığınaklarından biri oluyor.

Ağva - 41°7’49’’N, 29°50’30’’E
    İstanbul’a 1,5 saat mesafedeki Ağva,hem şehrin kaotik havasından kaçıp huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler,hemde dereleri,denizi ve ormanı ile sportif aktivite meraklıları için son derece uygun bir sayfiye beldesi.

İsmail Dede Efendi Evi - 41°0’14.9’’N, 28°58’48.9’’E
    Osmanlı ve Doğu müziğinin son büyük üstadı İsmail Dede Efendi’nin 19.yüzyılda 28 yıl yaşadığı Ahırkapı’daki ev,bu gün hem ilk Türk Musikisi Müzesi hemde dünyevi ile uhreviyi buluşturmak isteyen müzikseverlerin hafta sonu uğrak yeri.

Avrupa’nın En Büyük Ahşap Binası - 40°51’45.9’’N, 29°7’26.6’’E
    Büyükada'da yer alan ; Dünyanın ikinci büyük,avrupa’nın en büyük ahşap binası.1898 de otel amaçlı inşa edilen ve 1903-1964 arasında kesintiler ile Rum Yetimhanesi olarak hizmet veren 206 odelı bina.

Atatürk Arboretumu - 41°10’39’’N, 28°59’9.8’’E
    2 bin civarında bitki çeşidinin yaşadığı Kemerburgaz yolun , Bahçeköy mevkiindeki; Atatürk Arboretumu şehrin en temiz sığınağı.

Rüstem Paşa Camisi - 41°1’7.3’’N, 28°58’8.8’’E
    Newswek tarafından ‘’Avrupanın en güzel tarihi camisi’’olarak gösterilen camii,İznik çinilerinin Osmanlı’daki doruk noktasını tüm motifleri ile gösteren bir desen kataloğu,bir baş yapıt gibidir.

Hamidievvel Cami - K41.04509° , D29.04564°
    Beylerbeyinde iskeleye bitişik camii,Boğaziçinin en güzel camilerinden birisidir.1788’de 1.Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır.

Kulindağ - 41°9’42.80’’N, 29°11’15.60’’E
    Beykoz,Mahmut Şevket Paşa Köyü mevkiinde; Zümrüt bir vadinin yamacında , insana başka İstanbul’da varmış dedirten bir dağ evi Külindağ.Doğayı sevenleri,romantik bir gökyüzünü seyretmek yada göktaşı yağmurlarını izlemek için gidebileceği bir huzur sığınağı.

Kanlıca İsmail Ağa Kahvesi - K41.09996° , D29.06554°
    Beykoz Kanlıca Mahallesinde,deniz kenarındaki 1870 yılından beri hizmet veren tarihi kahveye gidip,güzel bir kahve ve meşhur kanlıca yoğurdu yiyebilirsiniz.

Karikatür ve Mizah Müzesi – K41.01646° , D28.95554°
    Fatih Kırkçeşme Mahallesindeki Müze,Gazanfer Ağa Külliyesi içindedir.Yerli ve yabancı 20.000’den fazla orijinal karikatür sergilenmektedir.

Hidiv Kasrı Çubuklu - K41.10497° , D29.07387°
    Yürüyüş parkurları,sabah-öğle-akşam yemek servisleri,pasta-çay-kahveli kafe bölümü,geniş gül bahçesi ile Hidiv Kasrı hafta sonu rotalarından biri olabilir.

Paşabahçe Cam Fabrikası Fabrika Satış Mağazası - K41.12076° , D29.09888°
    Beykoz’daki fabrika satış mağazasında , makine ve el işçiliği ile üretilmiş cam eşyaları uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Bilmeyenler ve konuya ilgi duyanlar için söylüyorum.Navigasyon cihazlarında ,istediğimiz bir adrese gitmek için bir çok yol var.Ya adres girerek , ya poi denilen Point of ıneterests ; Önemli ihtiyaç noktası.Yani hastane,eczane,cami,otel,otopark,lokanta,banka atmsi,banka şubesi,benzin istasyonu,havaalanı,tiyatro,müze,resmi daireler,alış veriş merkezleri,tarihi yerler vb.gibi daha bir çok yer ismi girerek.(Yaklaşık 400 bin poi).Yada gitmek istenilen adresin koordinatlarını kaydederek.( Bana diğer iki yol daha basit geliyor.)

Diğer markalarda nasıldır bilmiyorum ama; İGO tabanlı,Başarsoft Haritalı Next Navigasyon cihazlarında koordinat kaydı ile hedef kaydetmek:
    Cihazı açıp Navigasyon-Bul-Koordinatı Bul adımlarını tıklıyoruz.Karşımıza Koordinat giriş ekranı geliyor.3 koordinat görüntüleme biçimli koordinat girebiliyoruz .Gireceğimiz koordinatın biçimini , Koordinat giriş ekranı altında yer alan , koordinat görüntüleme biçimi butonunu tıklayarak seçebiliyoruz.Bu seçim sonucunda üstte yer alan ve Kveya N ile başlayan kısma , enlem koordinatı değerlerini ; D veya N ile başlayan kısmada boylam koordinatı değerini sanal klavye yardımı ile girip,OK'yi tıklayıp,Hedef Olarak Ayarlaya basıyoruz.Rotamız otomatik olarak hesaplanacak ve yola çıkmaya hazır hale gelecektir.

Biraz öncede bahsettiğim gibi , açıklama yeni arkadaşlara biraz karışık gelebilir.Fakat çok kısa zamanda insan alışıyor.Hatta diğer iki yol yani hedefin adresini girerek veya hedefi cihaza kayıtlı poi'lerden aratarak gitmek çok basit oluyor.

Ayrıca sizden ricam , mümkünse bu güzel konu başlığınıhttp://www.turkeyforum.com/satforum/forumdisplay.php?f=325 linkinede konu başlığı olarak taşıyabilirmisiniz.Ordada Donanım Haberde olduğu gibi , navigasyona gönül veren bir sürü dostumuz var.
    Tekrar teşekkürlerimle,
    Saygılar

Alıntıları Göster
    Elinize sağlık kartalkaya19,
    Çok güzel bir çalışma olmuş. Böyle nadide yerlerin koordinatlarını başka yerde bulmak zor, anca gidip görenlerin yardımı ile öğrenebiliyoruz, katkılarınızın devam etmesi dileği ile...

İSTANBUL (Avrupa Yakası)

Dolmabahçe Sarayı - 41.037270°, 28.995974°
    Salı, çarşamba, cuma, cumartesi, pazar 09:00-15:00 saatlerinde açık, Pazartesi ve perşembe kapalıdır. Ücretler: Selamlık 15 TL, Harem 10 TL, camlı köşk+saat müzesi 4 TL.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi - 41.036064°, 28.985797°
    İstanbula ilk defa geliyorsanız mutlaka gezmelisiniz.

Nişantaşı ve Teşvikiye Caddesi - 41.050782°, 28.992725°

Ortaköy Boğaz Turu - 41.048389°, 29.027092°
    Boğaz turu yaptıktan sonra ortaköyün meşhur kumpirinden de yemenizi tavsiye ederiz.

Tavacı Recep Usta - 41.077023°, 29.021559°
    Kaburga dolması, içli köfte ve dondurmalı irmik helvası menünün sadece küçük bir kısmı…
    Konuklarını "Hoşgeldiniz, başım üstüne" diye karşılayan ustaya gidip de, `kendi icadım` dediği tavasına, kaburga dolmasına, küçük bir kepçeyle içilen bol köpüklü ayranına hayran kalmayan yok gibi. Süleyman Demirel`den Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik`e, Deniz Baykal`dan Mesut Yılmaz`a pek çok siyasetçinin müdavimi olduğu `Tavacı Recep Usta` şimdi de New York`ta şube açmaya hazırlanıyor.

İstinyepark AVM - 41.109704°, 29.031380°
    İstanbul`un yeni alışveriş merkezi İstinye Park, ünlülerin akınına uğruyor. 27 aylık bir çalışmanın sonunda inşa edilen lüks mekanda 300`ü aşkın mağaza bulunuyor.

Emirgan Korusu - 41.111395°, 29.057330°
    Boğaz'ın en güzel yerlerinden maviyle yeşilin buluştuğu mekanlardan biri olan Emirgan Korusu'nda yer alan Sarı Köşk, tarihi yapısı ve görkemiyle romanlarda okuduğumuz eski konakları anımsatıyor. Her gün sabah 09.00 ve gece 23.00 arasında açık olan Sarı Köşk'te fiyatlar belediyenin diğer işletmelerinde olduğu gibi makul ve kredi kartları geçerli.

Sakip Sabanci Müzesi - 41.106171°, 29.055822°
    Müze giriş ücreti 10 YTL. Salı, Perşembe, Cuma, Pazar : 10.00-18.00, Çarşamba, Cumartesi : 10.00-22.00 arası açık (Pazartesi kapalı).

Çınaraltı Cafe - 41.104855°, 29.056531°
    İstanbul'da böyle çaybahçesi bulmak zor. Yer toprak ve çimen. Dürüm tostları denemeye değer.

Cevahir AVM - 41.063559°, 28.991742°
    Türkiyenin en büyük birinci, Dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezini Şişlide gezebilirsiniz.

Aşşk Cafe - 41.057923°, 29.035620°
    Istanbul'un ilk 10 mekani arasinda gösterilen gidip görülmesini siddetle tavsiye ettigimiz mekanlardan biri. Rengarenk minderleri, begonya çiçekleri, hafif müzik ile rahat, sakin ve huzurlu bir ortam.

Miniatürk Müzesi - 41.059119°, 28.950029°
    Türkiye ve Osmanlı coğrafyasındaki 3 bin yıllık yaşanmışlığın izlerini taşıyan eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk`ü, 5 yılda yaklaşık 3,5 milyon kişi gezdi. Tarihi yapıların maketlerinin yer aldığı açık hava müzesi her gün 09:00 - 18:00 arası açık.

Teleferik ve Pierloti Cafe - 41.049880°, 28.934021°
    Teleferikle çıkılan Meşhur pierloti cafeden istanbul manzarası…

Panorama 1453 Müzesi - 41.018519°, 28.917697°
    Dünyanın tek “kubbeli panoramik” müzesi.

Sur Ocakbaşı (Restoran) - 41.017647°, 28.955518°
    Sur tavası ve büryan kebabı…

Eminönü - 41.016794°, 28.974855°
    Aracınızı otoparka parkedip gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Mısır çarşısını gezin mutlaka, ve arka kapısından çıkınca her çeşit eşyanın satıldığı sayısızz dükkan var ilgi alanınıza göre gezebilirsiiz. Mısır çarşısından aradığınız her çeşit baharatı bulabilir bu arada değişik lokum&şekerleme çeşitlerinden alabilirsiniz. Yine mısır çarşısının hemen sol tarafındaki Evcil hayvan&çiçek pazarını gezebilirsiniz. Değişik çiçekler ve değişik evcil hayvanları yakından görebilirsiniz. Elektroniğe meraklıysanız Doğubank ve tahtakale gezilmeli.

Kapalı Çarşı - 41.009570°, 28.964130°
    Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

Yenibosna Sosyete Pazarı - 41.006833°, 28.822818°
    Haftasonları 10.00-22.00 saatleri arasında açık. 1800 tezgah olan pazarda tişörtler, kazak, bolero, eşofman üstleri ve takı satılıyor. Tel : (212) 551 08 08

Galata kulesi - 41.025836°, 28.973938°
    Halic’in, tarihi İstanbul’un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesinden görülür. Limanı ve şehri gözetlemek gayesi ile kurulan kule değişik amaçlarda asırlarca kullanıldıktan sonra, günümüzde de orijinaldeki gibi, manzarayı seyretme işi görmektedir. Asansör ile çıkılan kulenin üst iki katı restaurant ve gece kulübü olarak organize edilmiştir.

Bahçeşehir Pazartürk - 41.065923°, 28.673393°
    Cumartesi ve Salı günü kurulan semt pazarı Çok büyük olup 35.000 m2 alanda toplam 2000 tezgah bulunmaktadır

Ünlüer Gurme Restoran - 40.915771°, 29.132536°
    Antep mutfağı. Cumartesi akşamları canlı müzik olarak fasıl var. Tamamen akustik ve mikrofonsuz sanat musikisi eşliğinde. Mekanda alkol yok. Rezervasyon Gereklidir. Tel : 0216 441 28 69. Yemeklerden "Halep işi"ni ve Yuvalama çorbası tavsiye ederim. Çift kişi 60 YTL.

• quote:

Elinize sağlık kartalkaya19,
    Çok güzel bir çalışma olmuş. Böyle nadide yerlerin koordinatlarını başka yerde bulmak zor, anca gidip görenlerin yardımı ile öğrenebiliyoruz, katkılarınızın devam etmesi dileği ile...

İSTANBUL (Avrupa Yakası)

Dolmabahçe Sarayı - 41.037270°, 28.995974°
    Salı, çarşamba, cuma, cumartesi, pazar 09:00-15:00 saatlerinde açık, Pazartesi ve perşembe kapalıdır. Ücretler: Selamlık 15 TL, Harem 10 TL, camlı köşk+saat müzesi 4 TL.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi - 41.036064°, 28.985797°
    İstanbula ilk defa geliyorsanız mutlaka gezmelisiniz.

Nişantaşı ve Teşvikiye Caddesi - 41.050782°, 28.992725°

Ortaköy Boğaz Turu - 41.048389°, 29.027092°
    Boğaz turu yaptıktan sonra ortaköyün meşhur kumpirinden de yemenizi tavsiye ederiz.

Tavacı Recep Usta - 41.077023°, 29.021559°
    Kaburga dolması, içli köfte ve dondurmalı irmik helvası menünün sadece küçük bir kısmı…
    Konuklarını "Hoşgeldiniz, başım üstüne" diye karşılayan ustaya gidip de, `kendi icadım` dediği tavasına, kaburga dolmasına, küçük bir kepçeyle içilen bol köpüklü ayranına hayran kalmayan yok gibi. Süleyman Demirel`den Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik`e, Deniz Baykal`dan Mesut Yılmaz`a pek çok siyasetçinin müdavimi olduğu `Tavacı Recep Usta` şimdi de New York`ta şube açmaya hazırlanıyor.

İstinyepark AVM - 41.109704°, 29.031380°
    İstanbul`un yeni alışveriş merkezi İstinye Park, ünlülerin akınına uğruyor. 27 aylık bir çalışmanın sonunda inşa edilen lüks mekanda 300`ü aşkın mağaza bulunuyor.

Emirgan Korusu - 41.111395°, 29.057330°
    Boğaz'ın en güzel yerlerinden maviyle yeşilin buluştuğu mekanlardan biri olan Emirgan Korusu'nda yer alan Sarı Köşk, tarihi yapısı ve görkemiyle romanlarda okuduğumuz eski konakları anımsatıyor. Her gün sabah 09.00 ve gece 23.00 arasında açık olan Sarı Köşk'te fiyatlar belediyenin diğer işletmelerinde olduğu gibi makul ve kredi kartları geçerli.

Sakip Sabanci Müzesi - 41.106171°, 29.055822°
    Müze giriş ücreti 10 YTL. Salı, Perşembe, Cuma, Pazar : 10.00-18.00, Çarşamba, Cumartesi : 10.00-22.00 arası açık (Pazartesi kapalı).

Çınaraltı Cafe - 41.104855°, 29.056531°
    İstanbul'da böyle çaybahçesi bulmak zor. Yer toprak ve çimen. Dürüm tostları denemeye değer.

Cevahir AVM - 41.063559°, 28.991742°
    Türkiyenin en büyük birinci, Dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezini Şişlide gezebilirsiniz.

Aşşk Cafe - 41.057923°, 29.035620°
    Istanbul'un ilk 10 mekani arasinda gösterilen gidip görülmesini siddetle tavsiye ettigimiz mekanlardan biri. Rengarenk minderleri, begonya çiçekleri, hafif müzik ile rahat, sakin ve huzurlu bir ortam.

Miniatürk Müzesi - 41.059119°, 28.950029°
    Türkiye ve Osmanlı coğrafyasındaki 3 bin yıllık yaşanmışlığın izlerini taşıyan eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk`ü, 5 yılda yaklaşık 3,5 milyon kişi gezdi. Tarihi yapıların maketlerinin yer aldığı açık hava müzesi her gün 09:00 - 18:00 arası açık.

Teleferik ve Pierloti Cafe - 41.049880°, 28.934021°
    Teleferikle çıkılan Meşhur pierloti cafeden istanbul manzarası…

Panorama 1453 Müzesi - 41.018519°, 28.917697°
    Dünyanın tek “kubbeli panoramik” müzesi.

Sur Ocakbaşı (Restoran) - 41.017647°, 28.955518°
    Sur tavası ve büryan kebabı…

Eminönü - 41.016794°, 28.974855°
    Aracınızı otoparka parkedip gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Mısır çarşısını gezin mutlaka, ve arka kapısından çıkınca her çeşit eşyanın satıldığı sayısızz dükkan var ilgi alanınıza göre gezebilirsiiz. Mısır çarşısından aradığınız her çeşit baharatı bulabilir bu arada değişik lokum&şekerleme çeşitlerinden alabilirsiniz. Yine mısır çarşısının hemen sol tarafındaki Evcil hayvan&çiçek pazarını gezebilirsiniz. Değişik çiçekler ve değişik evcil hayvanları yakından görebilirsiniz. Elektroniğe meraklıysanız Doğubank ve tahtakale gezilmeli.

Kapalı Çarşı - 41.009570°, 28.964130°
    Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

Yenibosna Sosyete Pazarı - 41.006833°, 28.822818°
    Haftasonları 10.00-22.00 saatleri arasında açık. 1800 tezgah olan pazarda tişörtler, kazak, bolero, eşofman üstleri ve takı satılıyor. Tel : (212) 551 08 08

Galata kulesi - 41.025836°, 28.973938°
    Halic’in, tarihi İstanbul’un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesinden görülür. Limanı ve şehri gözetlemek gayesi ile kurulan kule değişik amaçlarda asırlarca kullanıldıktan sonra, günümüzde de orijinaldeki gibi, manzarayı seyretme işi görmektedir. Asansör ile çıkılan kulenin üst iki katı restaurant ve gece kulübü olarak organize edilmiştir.

Bahçeşehir Pazartürk - 41.065923°, 28.673393°
    Cumartesi ve Salı günü kurulan semt pazarı Çok büyük olup 35.000 m2 alanda toplam 2000 tezgah bulunmaktadır

Ünlüer Gurme Restoran - 40.915771°, 29.132536°
    Antep mutfağı. Cumartesi akşamları canlı müzik olarak fasıl var. Tamamen akustik ve mikrofonsuz sanat musikisi eşliğinde. Mekanda alkol yok. Rezervasyon Gereklidir. Tel : 0216 441 28 69. Yemeklerden "Halep işi"ni ve Yuvalama çorbası tavsiye ederim. Çift kişi 60 YTL.

Alıntıları Göster
    İZMİR

Konak Katlı Otopark - 38.415817°, 27.129006°
    Arabanızı bu otoparka parkederek, saat kulesi, kemeraltı çarşısı, kızlarağası hanını yürüyerek gezebilirsiniz. Kızlarağası hanından kordonboyuna veya Kültürparka olan mesafe ise 1 km. Bu sebeple kordonboyuna araçla gitmeyi tavsiye ederim, böylece kültürpark ve senivç pastanesi daha rahat gezilir.

Saat Kulesi - 38.418851°, 27.128725°
    Konak alanı İzmir kentinin merkezidir. Buradaki saat kulesi de kentin sembolü sayılır. 1838-1814 arasında Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılına armağan olarak yapılan kuleyi ve İstiklal Savaşı’nın başlangıcı sayılan ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in tabancasında her zaman bir güvercin göreceğiniz heykelini arkanıza aldığınızda, yani denize sırtınızı dönüp yürüdüğünüzde çok büyük bir alanı kaplayan tarihi çarşı Kemeraltı’na girersiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı - 38.418279°, 27.133400°
    Kemeraltı Çarşısı, Mezarlıkbaşı semtinden itibaren deniz cephesini içine alan bir kavis çizerek Konak Alanına ulaşır. Günümüzde de Kemeraltı Çarşısı İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkanlarının yanı sıra, modern iş merkezleri, mağazaları, sinemaları ve kafeteryaları ile her türlü alışverişe hitap edebilen bir site görünümündedir. Kemeraltı’ndaki esnaf lokantalarında İzmir köfte, kokoreç ve söğüş mutlaka yiyin.

Kızlarağası Hanı - 38.421183°, 27.132898°
    İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı’dır. Yapının 1745 yılında tamamlandığı sanılmaktadır. 1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı’nda çok çeşitli el sanatları ürünleri, halılar, deri kıyafetler ve çarıcı hediyelik eşyalar bulunabilir.

Konak Vapur İskelesi - 38.418568°, 27.126043°
    Vapura binerek Karşıyakaya geçin. Eski evleri arkalara sıkıştırmış modern yapıları ile Karşıyaka çarşısı (38.456399°, 27.117920°) görülmesi gereken yerlerdendir.

Kordonboyu - 38.433833°, 27.137843°
    İzmir'i hiç görmeyenlerin bile bildiği ve ününü hakeden bir güzelliktedir. Kordonboyu İzmir’in sahil gezi yoludur, yol boyunca lokantalar ve publar sıralanır. Kaldırıma konulan masaların arasından insanlar yürür.

Kültür Park ve İzmir Fuarı - 38.426981°, 27.139903°
    Kültürpark, İzmir’in kent içinde yeşilin en yoğun olduğu alanlarından biridir. Hayvanat Bahçesi ile Lunaparkı ile, Akdeniz’in tipik palmiye ağaçları ve yeşil bitki örtüsüyle, spor ve eğlence tesisleriyle İzmirlilerin başlıca rekreasyon alanıdır.

Sevinç Pastanesi - 38.434721°, 27.142264°
    Alsancak Sevinç Pastanesi ve Konak'taki YKM taa... Bizans döneminden beri buluşma noktasıdır. Büyük İskender’in yavuklusuyla burada buluştuğu anlatılır.

Forum Bornova AVM - 38.449178°, 27.209090°

Kadifekale - 38.413708°, 27.144035°
    İzmir’i kuşbakışı görmeye ne dersiniz? O zaman Kadifekale’ye veya Asansör’e çıkacağız. 186 metre yükseklikteki Kadifekale’nin kalesi Büyük İskender tarafından yaptırılmıştı. Bugün batıdaki beş kulesi ile güneydeki duvarları ayaktadır.
    Burada bir çay içip İzmir’i, körfezi seyretmeli.

Asansör - 38.409006°, 27.117466°
    Musevi işadamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa’nın üst kısmına çıkmak isteyenlere kolaylık sağlaması için yaptırılan asansör, günümüzde İzmir’in prestij noktalarından birisi olmuştur. Estetik değerlerin ön planda olduğu binaya 1928 yılında yapılan düzenleme Asansör’ü sosyal ihtiyaçları karşılayan bir merkez haline getirmiştir. Tarihi Asansör 1992 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından günün şartlarına uygun bir şekilde restore edilerek kültür kompleksi halini almıştır.

Teleferik - 38.387469°, 27.044407°
    Teleferik tesisleri doyumsuz manzarasıyla gelenleri büyülemektedir. Spor ve doğa severler için geniş imkanlar sunulan tesislerde, yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri ile sporseverler heyecanlı anlar yaşayabilirler.

Karagöl (krater gölü) - 38.557567°, 27.218661°
    Karşıyaka’nın arka tarafında yükselen Yamanlar Dağı’na 40 km’lik bir yolla çıkılıyor. Tepede büyük bir çamlık içinde yüzme havuzu ve restoranı ile güzel bir mesire yeri var. Buradan 20 dakika ötede ise güzel bir krater gölü olan Karagöl. Gölün kenarındaki çamlar altında piknik yapmak isterseniz malzemenizi İzmir’den getirmelisiniz.

İnciraltı - 38.412181°, 27.032686°
    Çeşme yolundan ilerleyip Balçova girişinin karşısına dönerek dev okaliptus ağaçlarının arasından bir kaç kilometre ilerlerseniz kimi şık, kimi salaş balıkçı lokantalarıyla karşılaşacaksınız. Burası İnciraltı’dır.
    Son yıllarda yeniden ilgi görmeye başladı. Havaya göre açık veya kapalı alanda oturup iyi bir yemek yiyebilirsiniz.

Kazak Vadisi (Alaş Kımız Çiftliği) - 38.398697°, 27.449850°
    Türkiye’nin tek kımız üretim yeri küçük bir Kazakistan gibi. Çiftlik çalışanları Kazak kıyafetleri içinde, otağın dekorasyonu da Kazak usulü yapılmış. Burada sergilenen yöresel el sanatları ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor. Ayrıca otağdaki görevliler tarafından konuklara Kazak kültürü hakkında bilgi veriliyor. Çiftliğin lokantasında geleneksel kazak yemeklerini tadabilir, kımız içebilirsiniz. Lokantanın mönüsünde kolay kolay her yerde yeme olanağı bulamayacağınız çok değişik lezzetler var: Dana etli sebze, Özbek pilavı, buharda pişmiş mantı, kespe köje çorbası, bavursak, alaş salatası, çiğ börek, özel hazırlanmış sucuk kazı, kavurdak, şaşlık, kömürde tavuk budu, ızgara köfte bunlardan bazıları. Çiftlikte ata binme olanağınız da var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 24 Eylül 2009; 9:55:05 >

• quote:

İZMİR

Konak Katlı Otopark - 38.415817°, 27.129006°
    Arabanızı bu otoparka parkederek, saat kulesi, kemeraltı çarşısı, kızlarağası hanını yürüyerek gezebilirsiniz. Kızlarağası hanından kordonboyuna veya Kültürparka olan mesafe ise 1 km. Bu sebeple kordonboyuna araçla gitmeyi tavsiye ederim, böylece kültürpark ve senivç pastanesi daha rahat gezilir.

Saat Kulesi - 38.418851°, 27.128725°
    Konak alanı İzmir kentinin merkezidir. Buradaki saat kulesi de kentin sembolü sayılır. 1838-1814 arasında Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılına armağan olarak yapılan kuleyi ve İstiklal Savaşı’nın başlangıcı sayılan ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in tabancasında her zaman bir güvercin göreceğiniz heykelini arkanıza aldığınızda, yani denize sırtınızı dönüp yürüdüğünüzde çok büyük bir alanı kaplayan tarihi çarşı Kemeraltı’na girersiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı - 38.418279°, 27.133400°
    Kemeraltı Çarşısı, Mezarlıkbaşı semtinden itibaren deniz cephesini içine alan bir kavis çizerek Konak Alanına ulaşır. Günümüzde de Kemeraltı Çarşısı İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkanlarının yanı sıra, modern iş merkezleri, mağazaları, sinemaları ve kafeteryaları ile her türlü alışverişe hitap edebilen bir site görünümündedir. Kemeraltı’ndaki esnaf lokantalarında İzmir köfte, kokoreç ve söğüş mutlaka yiyin.

Kızlarağası Hanı - 38.421183°, 27.132898°
    İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı’dır. Yapının 1745 yılında tamamlandığı sanılmaktadır. 1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı’nda çok çeşitli el sanatları ürünleri, halılar, deri kıyafetler ve çarıcı hediyelik eşyalar bulunabilir.

Konak Vapur İskelesi - 38.418568°, 27.126043°
    Vapura binerek Karşıyakaya geçin. Eski evleri arkalara sıkıştırmış modern yapıları ile Karşıyaka çarşısı (38.456399°, 27.117920°) görülmesi gereken yerlerdendir.

Kordonboyu - 38.433833°, 27.137843°
    İzmir'i hiç görmeyenlerin bile bildiği ve ününü hakeden bir güzelliktedir. Kordonboyu İzmir’in sahil gezi yoludur, yol boyunca lokantalar ve publar sıralanır. Kaldırıma konulan masaların arasından insanlar yürür.

Kültür Park ve İzmir Fuarı - 38.426981°, 27.139903°
    Kültürpark, İzmir’in kent içinde yeşilin en yoğun olduğu alanlarından biridir. Hayvanat Bahçesi ile Lunaparkı ile, Akdeniz’in tipik palmiye ağaçları ve yeşil bitki örtüsüyle, spor ve eğlence tesisleriyle İzmirlilerin başlıca rekreasyon alanıdır.

Sevinç Pastanesi - 38.434721°, 27.142264°
    Alsancak Sevinç Pastanesi ve Konak'taki YKM taa... Bizans döneminden beri buluşma noktasıdır. Büyük İskender’in yavuklusuyla burada buluştuğu anlatılır.

Forum Bornova AVM - 38.449178°, 27.209090°

Kadifekale - 38.413708°, 27.144035°
    İzmir’i kuşbakışı görmeye ne dersiniz? O zaman Kadifekale’ye veya Asansör’e çıkacağız. 186 metre yükseklikteki Kadifekale’nin kalesi Büyük İskender tarafından yaptırılmıştı. Bugün batıdaki beş kulesi ile güneydeki duvarları ayaktadır.
    Burada bir çay içip İzmir’i, körfezi seyretmeli.

Asansör - 38.409006°, 27.117466°
    Musevi işadamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa’nın üst kısmına çıkmak isteyenlere kolaylık sağlaması için yaptırılan asansör, günümüzde İzmir’in prestij noktalarından birisi olmuştur. Estetik değerlerin ön planda olduğu binaya 1928 yılında yapılan düzenleme Asansör’ü sosyal ihtiyaçları karşılayan bir merkez haline getirmiştir. Tarihi Asansör 1992 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından günün şartlarına uygun bir şekilde restore edilerek kültür kompleksi halini almıştır.

Teleferik - 38.387469°, 27.044407°
    Teleferik tesisleri doyumsuz manzarasıyla gelenleri büyülemektedir. Spor ve doğa severler için geniş imkanlar sunulan tesislerde, yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri ile sporseverler heyecanlı anlar yaşayabilirler.

Karagöl (krater gölü) - 38.557567°, 27.218661°
    Karşıyaka’nın arka tarafında yükselen Yamanlar Dağı’na 40 km’lik bir yolla çıkılıyor. Tepede büyük bir çamlık içinde yüzme havuzu ve restoranı ile güzel bir mesire yeri var. Buradan 20 dakika ötede ise güzel bir krater gölü olan Karagöl. Gölün kenarındaki çamlar altında piknik yapmak isterseniz malzemenizi İzmir’den getirmelisiniz.

İnciraltı - 38.412181°, 27.032686°
    Çeşme yolundan ilerleyip Balçova girişinin karşısına dönerek dev okaliptus ağaçlarının arasından bir kaç kilometre ilerlerseniz kimi şık, kimi salaş balıkçı lokantalarıyla karşılaşacaksınız. Burası İnciraltı’dır.
    Son yıllarda yeniden ilgi görmeye başladı. Havaya göre açık veya kapalı alanda oturup iyi bir yemek yiyebilirsiniz.

Kazak Vadisi (Alaş Kımız Çiftliği) - 38.398697°, 27.449850°
    Türkiye’nin tek kımız üretim yeri küçük bir Kazakistan gibi. Çiftlik çalışanları Kazak kıyafetleri içinde, otağın dekorasyonu da Kazak usulü yapılmış. Burada sergilenen yöresel el sanatları ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor. Ayrıca otağdaki görevliler tarafından konuklara Kazak kültürü hakkında bilgi veriliyor. Çiftliğin lokantasında geleneksel kazak yemeklerini tadabilir, kımız içebilirsiniz. Lokantanın mönüsünde kolay kolay her yerde yeme olanağı bulamayacağınız çok değişik lezzetler var: Dana etli sebze, Özbek pilavı, buharda pişmiş mantı, kespe köje çorbası, bavursak, alaş salatası, çiğ börek, özel hazırlanmış sucuk kazı, kavurdak, şaşlık, kömürde tavuk budu, ızgara köfte bunlardan bazıları. Çiftlikte ata binme olanağınız da var.

Alıntıları Göster
    KAPADOKYA (Nevşehir)
    2006 yılında Ürgüpe gittiğimde bir kaya otelinde kalmıştım ingilizcede cave otel diye geçiyor muazzam bir mekan dünyada eşi benzeri yok. Gidenlerin kaya şeklinde odalarda kalmasını tavsiye ederim. Dışarıda sıcaklık 32 derece iken, kaya odanın içinde sıcaklık 25 derece oluyor ve dışarıdan girince bazen üşüyorduk. Bence Kapadokya bölgesi için yapılacak gezi 2-3 gün olmalı, fazlası sıkıcı oluyor. Yukarıda geçen yerlerin çoğunu gezdim, gezerken de gördüm ki benim yurdumu daha çok yabancılar geziyor. İspanyol, ingiliz, japon, rus, hollanda, vs. birçok yabancı turist vardı. Hatta bir tane gezi turuna katıldık herkes yabancı, rehber ingilizce anlatıyordu. Kapadokyaya gideceklere bir sonraki mailimde gezilerini iyi ayarlayabilmeleri için Firmaların tur programlarını da vereceğim.

Derinkuyu Yeraltı Şehri - 38.375761°, 34.736080°
    Bulunmuş en büyük yeraltı şehridir. Derinkuyu Yeraltı Şehri çevresinde hediyelik eşyaların sergilendiği tereklerde yerini alan bez bebekler oldukça revaçta. Bu yeraltı şehri Frikler zamanındandır. Burası düşmandan korunmak için oluşturulmuştur. Düşman istilası ile yeraltı şehrinin kapıları kapatılmış ve 80 m. Yükseklikteki bacalardan havalandırma sağlanmıştır. Derinkuyu yeraltı şehrinden 11 kat aşağıya inilebiliyor, henüz açılmamış olan ve devam eden diğer katları da vardır. Bugüne kadar açılmış ve bulunmuş kısmı 4 kat olup yeraltı şehri diğer yeraltı şehirleriyle bağlantılı. Tahminlere göre Derinkuyu 3000 - 5000 insanı barındırabiliyordu. Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ziyaretçilerin ilgisini çeken kuyu mevcuttur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri - 38.459893°, 34.751402°
    8 katlı olup ilk katı erken dönem tarihlenmektedir. Roma ve Bizans dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ziyarete açıktır. Tüf kayalara oyulmuş bu yeraltı şehrinde dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.

Özkonak Yeraltı Şehri - 38.807168°, 34.840998°
    Özkonak kasabasında bulunan yeraltı şehri, İdiş Dağı'nın kuzey yamaçlarında volkanik, granit bünyeli tüf tabakalarının oldukça kalın olduğu bir yerde yapılmıştır. Yeraltı şehri henüz tam olarak temizlenmemiş olup temizlendiği kadarıyla ziyarete açılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi - 38.640625°, 34.845128°
    M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Tüm tur gezi programlarına dahil edilir.

Zelve Açık Hava Müzesi - 38.669693°, 34.863751°
    Zelva vadisi Kapadokyada çok özel bir manzaraya sahiptir.1953'de burası bir yerleşim yeriydi. 20. yy. kadar Zelve, Hristiyan ve Müslümanların beraber yaşadığı bir yerdi. 1967'de açık hava müzesine çevrildi. Labirent bir yola sahip olan bu vadi keşfedilebilir. Burada manastırlar, kiliseler, yerleşim yerleriyle, tünel, değirmen, cami gibi yapılar bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi - 38.629867°, 34.805214°
    En iyi Kapadokya manzarasına hâkimdir. Doğu Roma döneminde, korunaklı yapısı ile Arap akınlarına karşı kolayca savunma sağlamıştır. Kalenin içerisine oyulmuş eski bir mağara bulunmaktadır. Mağaraya üç yol ile girilir ve bu yollar geniş bir salonda birleşir. Yolların birinde taş kapı, ardında da nöbetçi odası mevcuttur. Kalenin içerisinde başka dehlizler de bulunmakla birlikte, bunların bazıları çökmüş bazıları ise molozla dolmuştur. Tüm tur gezi programlarına dahil edilir.

Ortahisar Kalesi - 38.620134°, 34.863700°
    Ortahisar’ın en önemli özelliği, bünyesindeki yeraltı kentleridir. Kolayca şekillendirilebilen bir kaya yapısına sahip olan kalede yerin altına oyulmuş doğal soğuk hava depoları bulunmakta olup, bu depolarda günümüzde narenciye saklanmaktadır.

Ihlara Vadisi - 38.253583°, 34.302064°
    Türkiye`nin önemli doğa harikalarından olan Aksaray`daki ünlü Ihlara Vadisi`ne 382 basamaktan oluşan merdiven ile inilip çıkılmaktadır. Dünyanın en ünlü vadilerinden biri olan Ihlara vadisinin uzunluğu 14 km Kanyon şekli insanları büyülüyor. Türkiye`nin en önemli kültür merkezlerinin başında gelen ve barındırdığı çok sayıda kilise ve şapel, tarihi değeri ve doğa güzelliğiyle özellikle fotoğraf tutkunlarını kendisine çeken Ihlara Vadisi, bölgenin en fazla ziyaret edilen yerleri arasında geliyor.

Kızıl Çukur Vadisi - 38.652342°, 34.861645°
    Avanos'a bağlı Cavuşin'de gezilen yerlerden biri de "Kızıl Çukur Vadisi". Kızılımsı toprak rengi nedeniyle akşam gün batımında kırmızıya boyanan vadide en ilginç renkler yağmur sonrası batan güneşte yaşanıyor. Yürüyüş parkuru 5 km olan vadide Kaya Kilisesi bulunmaktadır. Kapadokya'nın en güzel yürüyüş parkurlarından biri olan Kızılvadi - Zindanönü Vadisi - Güllüdere Vadisi ve Çavuşin rotasında yürüyerek Çavuşin Köyü varıp bir çay molası verin.

Sarıhan Kervansarayı - 38.711963°, 34.909151°
    Kapadokya Bölgesi'ndeki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Sarıhan Kervansarayı çoğu gezi turunun programında yer almaktadır.

Narlıgöl Krater Gölü - 38.344082°, 34.460664°
    Tabiat harikası ve bölgedeki tek krater gölü olan Narlıgöl çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Paşabağları - 38.677941°, 34.854692°
    Bölgedeki tek üç başlı peribacaları arasında bir gezinti yapıp fotoğraf çekebilirsiniz. Paşabağ’daki Peribacalarının bölgede kendilerine özgü yapıları ve biçimleri vardır. Konik olmalarına rağmen, çoğunlukla bir boyun kısımları ve bir de şapkaları vardır. Bazılarının bir gövde üzerinde birden fazla bacası vardır. Bu peribacalarının yaşları ve oluşumları Kapadokya’daki diğer peribacalarına göre daha iyi gözlenebilir. Doğal erozyon ile ortaya çıkmış çeşitli kaya katmanları belirli bir yapı oluşturmuşlar ve artık bağımsız ve aerodinamik bir yapı oluşturmuşlardır. Paşabağ’ın diğer bir adı da “Keşişler Vadisi”dir. Aralarında dolaştıkça buraları ilk defa kimlerin keşfettiği anlaşılır vadideki üç şapkalı bir peribacası St.Simon Barınağı olarak bilinir. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Güvercinlik Vadisi - 38.632342°, 34.809333°
    Kuş saraylarını görmek için, Güvercinlik Vadisi’ne gelen turistler burada fotoğraf molası vermektedirler. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Ağzıkarahan Kervansarayı (Hoca Mesut Hanı) - 38.445663°, 34.141880°
    Turistlerin uğrak yeridir. Bu hanı kitabesinden öğrenildiğine göre Hoca Mesut Bin Abdullah yaptırmış, hanın hol kısmı I.Alaaddin Keykubat zamanında 1231’de, avlusu II.Gıyasettin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında, 1237’de tamamlanmıştır. Ağzıkara Han, handan çok kuleleri, duvarları ile bir kale görünümündedir. Bunun da nedeni İpek Yolu üzerinde bulunan, kervanların güvenli bir şekilde konaklamalarını sağlamaktır. Aynı zamanda da Moğol saldırılarına karşı kale amaçlı olarak da kullanılmıştır.

Mustafapaşa (Sinasos) - 38.583854°, 34.898091°
    20. yüzyılın başlarına kadar Rum ve Türklerin birlikte yaşadığı bir kasabadır. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına tarihlenen eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği arz ederler. Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesi turistlerin uğrak yeridir. Mustafapaşa’nın batısında yer alan Gömede Vadisi morfolojik açıdan Ihlara Vadisi’nin küçük bir benzeridir. Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi kaya oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir. Ayrıca Osmanlı döneminde inşa edilmiş güzel taş ve ağaç işçiliği gösteren bir kervansaray da bulunmaktadır.

Asmalı Konak (dizinin çekildiği konak) - 38.633051°, 34.907093°
    atv'de yayınlanan televizyonun sevilen dizisi "Asmalı Konak", Ürgüp'e gelen ziyaretçilerin önemli duraklarından biri oldu. Dizinin çevrildiği Asmalı Konak 2 Milyon TL. ücretle gezilirken dizide sanatçıların kullandığı aksesuarlar yöreye gelenlere turistik eşya olarak satılıyor.

Dervent Vadisi - 38.632832°, 34.836657°
    Gezi tur programlarında yer alır. Peribacası ormanı denebilecek bir yer. Bir de peribacalarının değişik şekillere benzetildiği bir yerdir. Peribacasının biri deve şeklinde, diğeri meryemana şeklinde gibi…

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi - 38.942185°, 34.561978°
    Hacı Bektaş-i Veli Türbesini, Balım Sultan Türbesini, Nadar Avlusunu, Üçler Çeşmesini, Dergâh Avlusunu, Aslanlı Çeşme’yi, Hazret Avlusunu, Altılar Kapısını, Hasbahçe’yi, Çilehane’yi ve Kırklar Meydanı’nı ziyareti sonrası Deliklitaş’ı ziyaret edebilirsiniz. Hacı Bektaş-ı Veli’nin 1248-1337 tarihleri arasında yaşadığı sanılmaktadır. Nişaburludur. Çocukluğu ve gençliği Horasan’da geçmiş, Hoca Ahmet Yesevi ocağında felsefe, sosyal ve müspet ilimler öğrenimi görmüş ve daha sonra Anadolu’ya gelerek bugünkü Hacıbektaş ilçesinde bir dernek kurmuştur.

Çavuşin Köyü - 38.669841°, 34.840863°
    Avanos yolunda yer alan Nevşehir'e 18 km. uzaklıktaki Cavuşin, terk edilmiş hayalet şehir görünümünde. Önce çatlayıp, daha sonra yıkılan dev bir kaya etrafına kurulu eski yerleşim, vahşi ve ürpertici bir görünüm kazanmış.

Tafana pide ve kebap salonu - 38.718405°, 34.846545°
    Avanos'un merkezindeki Tufana Pidecisi'ne uğramadan geçmeyin, testi kebabı, güveçte kuru fasulye ve pideleri ile çok meşhur. Avanoslular ona "Dünyayı dolaşan pideci" adını takmışlar. Ben gittiğim zaman ispanyol turist grubu 2 hafta boyunca her gün gelip testi kebabı yemişti.

Taşkınpaşa Köyü cami ve medresesi - 38.492338°, 34.952002°
    Yerli turistlerin uğrak yeridir. Damsa köyü merkezinde yer alan Taskinpasa Camii, Karamanlilar Dönemi'ne aittir. Kesme tastan insa edilmis cami, kible yönünde üç nefli, on bir tonozla örtülüdür. Kemerler mermer baslikli payeler üzerine oturur. Camiinin üzeri ise düz toprak damdir. Halen Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilenen cevizden kakma tekniginde yapilmis mihrabi, bugüne kadar kalan tek ahsap örnek olmasi nedeniyle önemlidir. Karamanogullari'na ait medrese ise 22.60x23.85 m ölçülerindedir. Portalı, mescitteki mihrabi, kapi ve pencereleri düzgün kesme taslardan duvarlari ise moloz taslarla örülüdür.

Soğanlı Köyü - 38.336280°, 34.987531°
    Turistler, köy civarındaki kiliselerin ziyareti ardından Köy içindeki restorantta köy yemeklerini yiyerek gezilerine devam ederler. İlk olarak Kayseri iline bağlı Soğanlı köyünde kadınlar tarafından yapımına başlanan bez bebekler, son yıllarda Nevşehir'de de ev hanımlarının geçim kaynağı oldu ve Derinkuyuda satılmaya başlandı.

Karakuş Restorant (kayalara oyulmuş otantik restoran) - 38.615492°, 34.906820°
    Karakuş, doğal kayalar içinde 100,000 m2 den fazla bir alana yayılan eğlence merkezidir. İçerisinde iki kaya restaurant vardır. Geleneksel türk mutfağının lezzetlerini tatmanın yanısıra çeşitli aktiviteleri izleyebileceğiniz, ilginç hayvanları görebileceğiniz, doğa ile iç içe mutlu birgün geçirebileceğiniz ortam konuklarını beklemektedir.www.karakusrestaurant.com

Kozaklı Kaplıcaları - 39.216901°, 34.849576°
    Kayseri-Ankara karayoluna 24 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Her mevsim 27–93 derece sıcaklığa sahip olan kaplıca suyu, klor, sülfat, bikarbonat ve kalsiyumdan oluşan bir bileşime sahiptir. Kaplıca suyunun Ph değeri 6,7-7 olup; romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Konaklama için toplam 102 odalı ve 309 yatak kapasiteli motel tesisleri mevcuttur.www.divaibis.com -www.rozaresort.com.tr – altınsu termal.

Sayan Onyx Taş Atölyesi - 38.700126°, 34.841798°
    Bölgenin yarı değerli volkanik taşlarının işlendiği onyx taş atölyesi ve mağazası turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Onyx atölyesinde taş imalatını görerek üst kattaki mağazadan satın alabilirsiniz. Burada onyx taşından imal edilmiş vazolar, fincan takımları, süs eşyaları, ayrıca gümüş ve altın mücevherler, pırlantalar, elmaslar satılmaktadır.

Özgür Çömlekçilik Atölyesi - 38.701883°, 34.841852°
    Avanos Kızılırmağın üzerinden geçerek ulaşılan bir nevi çömlek cenneti. Müzelerde sergilenen antik çağlardan kalma kaplardan örnek alınarak yapılan çömlekler, kaplar arasında gagalı testi ve vazolar en çok ilgi çeken parçalar. Avanos'ta çömleklerin nasıl yapıldığını gösteren show atölyelerinde uygulama imkanı da bulunabiliyor.

Sentez Halı Atölyesi - 38.714250°, 34.838222°
    Nevşehirdeki ünlü halı atölyelerinden bir tanesi. 9500 m2 lik halı atölyesi ve showroom ile turistlerin ilgi odağı. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Bazaar54 - 38.701602°, 34.842723°
    Halı sektörünün öncü firmalaradırndan olan Bazaar54, gezi tur programlarında ziyaret edilmektedir.

• merhaba arkadaşlar
    bunu konu için herkese teşekkürler.

bir arkadaş bunları upoi formatına çevirebilir mi acaba....?
  • quote:

KAPADOKYA (Nevşehir)
    2006 yılında Ürgüpe gittiğimde bir kaya otelinde kalmıştım ingilizcede cave otel diye geçiyor muazzam bir mekan dünyada eşi benzeri yok. Gidenlerin kaya şeklinde odalarda kalmasını tavsiye ederim. Dışarıda sıcaklık 32 derece iken, kaya odanın içinde sıcaklık 25 derece oluyor ve dışarıdan girince bazen üşüyorduk. Bence Kapadokya bölgesi için yapılacak gezi 2-3 gün olmalı, fazlası sıkıcı oluyor. Yukarıda geçen yerlerin çoğunu gezdim, gezerken de gördüm ki benim yurdumu daha çok yabancılar geziyor. İspanyol, ingiliz, japon, rus, hollanda, vs. birçok yabancı turist vardı. Hatta bir tane gezi turuna katıldık herkes yabancı, rehber ingilizce anlatıyordu. Kapadokyaya gideceklere bir sonraki mailimde gezilerini iyi ayarlayabilmeleri için Firmaların tur programlarını da vereceğim.

Derinkuyu Yeraltı Şehri - 38.375761°, 34.736080°
    Bulunmuş en büyük yeraltı şehridir. Derinkuyu Yeraltı Şehri çevresinde hediyelik eşyaların sergilendiği tereklerde yerini alan bez bebekler oldukça revaçta. Bu yeraltı şehri Frikler zamanındandır. Burası düşmandan korunmak için oluşturulmuştur. Düşman istilası ile yeraltı şehrinin kapıları kapatılmış ve 80 m. Yükseklikteki bacalardan havalandırma sağlanmıştır. Derinkuyu yeraltı şehrinden 11 kat aşağıya inilebiliyor, henüz açılmamış olan ve devam eden diğer katları da vardır. Bugüne kadar açılmış ve bulunmuş kısmı 4 kat olup yeraltı şehri diğer yeraltı şehirleriyle bağlantılı. Tahminlere göre Derinkuyu 3000 - 5000 insanı barındırabiliyordu. Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ziyaretçilerin ilgisini çeken kuyu mevcuttur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri - 38.459893°, 34.751402°
    8 katlı olup ilk katı erken dönem tarihlenmektedir. Roma ve Bizans dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ziyarete açıktır. Tüf kayalara oyulmuş bu yeraltı şehrinde dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.

Özkonak Yeraltı Şehri - 38.807168°, 34.840998°
    Özkonak kasabasında bulunan yeraltı şehri, İdiş Dağı'nın kuzey yamaçlarında volkanik, granit bünyeli tüf tabakalarının oldukça kalın olduğu bir yerde yapılmıştır. Yeraltı şehri henüz tam olarak temizlenmemiş olup temizlendiği kadarıyla ziyarete açılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi - 38.640625°, 34.845128°
    M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Tüm tur gezi programlarına dahil edilir.

Zelve Açık Hava Müzesi - 38.669693°, 34.863751°
    Zelva vadisi Kapadokyada çok özel bir manzaraya sahiptir.1953'de burası bir yerleşim yeriydi. 20. yy. kadar Zelve, Hristiyan ve Müslümanların beraber yaşadığı bir yerdi. 1967'de açık hava müzesine çevrildi. Labirent bir yola sahip olan bu vadi keşfedilebilir. Burada manastırlar, kiliseler, yerleşim yerleriyle, tünel, değirmen, cami gibi yapılar bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi - 38.629867°, 34.805214°
    En iyi Kapadokya manzarasına hâkimdir. Doğu Roma döneminde, korunaklı yapısı ile Arap akınlarına karşı kolayca savunma sağlamıştır. Kalenin içerisine oyulmuş eski bir mağara bulunmaktadır. Mağaraya üç yol ile girilir ve bu yollar geniş bir salonda birleşir. Yolların birinde taş kapı, ardında da nöbetçi odası mevcuttur. Kalenin içerisinde başka dehlizler de bulunmakla birlikte, bunların bazıları çökmüş bazıları ise molozla dolmuştur. Tüm tur gezi programlarına dahil edilir.

Ortahisar Kalesi - 38.620134°, 34.863700°
    Ortahisar’ın en önemli özelliği, bünyesindeki yeraltı kentleridir. Kolayca şekillendirilebilen bir kaya yapısına sahip olan kalede yerin altına oyulmuş doğal soğuk hava depoları bulunmakta olup, bu depolarda günümüzde narenciye saklanmaktadır.

Ihlara Vadisi - 38.253583°, 34.302064°
    Türkiye`nin önemli doğa harikalarından olan Aksaray`daki ünlü Ihlara Vadisi`ne 382 basamaktan oluşan merdiven ile inilip çıkılmaktadır. Dünyanın en ünlü vadilerinden biri olan Ihlara vadisinin uzunluğu 14 km Kanyon şekli insanları büyülüyor. Türkiye`nin en önemli kültür merkezlerinin başında gelen ve barındırdığı çok sayıda kilise ve şapel, tarihi değeri ve doğa güzelliğiyle özellikle fotoğraf tutkunlarını kendisine çeken Ihlara Vadisi, bölgenin en fazla ziyaret edilen yerleri arasında geliyor.

Kızıl Çukur Vadisi - 38.652342°, 34.861645°
    Avanos'a bağlı Cavuşin'de gezilen yerlerden biri de "Kızıl Çukur Vadisi". Kızılımsı toprak rengi nedeniyle akşam gün batımında kırmızıya boyanan vadide en ilginç renkler yağmur sonrası batan güneşte yaşanıyor. Yürüyüş parkuru 5 km olan vadide Kaya Kilisesi bulunmaktadır. Kapadokya'nın en güzel yürüyüş parkurlarından biri olan Kızılvadi - Zindanönü Vadisi - Güllüdere Vadisi ve Çavuşin rotasında yürüyerek Çavuşin Köyü varıp bir çay molası verin.

Sarıhan Kervansarayı - 38.711963°, 34.909151°
    Kapadokya Bölgesi'ndeki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Sarıhan Kervansarayı çoğu gezi turunun programında yer almaktadır.

Narlıgöl Krater Gölü - 38.344082°, 34.460664°
    Tabiat harikası ve bölgedeki tek krater gölü olan Narlıgöl çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Paşabağları - 38.677941°, 34.854692°
    Bölgedeki tek üç başlı peribacaları arasında bir gezinti yapıp fotoğraf çekebilirsiniz. Paşabağ’daki Peribacalarının bölgede kendilerine özgü yapıları ve biçimleri vardır. Konik olmalarına rağmen, çoğunlukla bir boyun kısımları ve bir de şapkaları vardır. Bazılarının bir gövde üzerinde birden fazla bacası vardır. Bu peribacalarının yaşları ve oluşumları Kapadokya’daki diğer peribacalarına göre daha iyi gözlenebilir. Doğal erozyon ile ortaya çıkmış çeşitli kaya katmanları belirli bir yapı oluşturmuşlar ve artık bağımsız ve aerodinamik bir yapı oluşturmuşlardır. Paşabağ’ın diğer bir adı da “Keşişler Vadisi”dir. Aralarında dolaştıkça buraları ilk defa kimlerin keşfettiği anlaşılır vadideki üç şapkalı bir peribacası St.Simon Barınağı olarak bilinir. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Güvercinlik Vadisi - 38.632342°, 34.809333°
    Kuş saraylarını görmek için, Güvercinlik Vadisi’ne gelen turistler burada fotoğraf molası vermektedirler. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Ağzıkarahan Kervansarayı (Hoca Mesut Hanı) - 38.445663°, 34.141880°
    Turistlerin uğrak yeridir. Bu hanı kitabesinden öğrenildiğine göre Hoca Mesut Bin Abdullah yaptırmış, hanın hol kısmı I.Alaaddin Keykubat zamanında 1231’de, avlusu II.Gıyasettin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında, 1237’de tamamlanmıştır. Ağzıkara Han, handan çok kuleleri, duvarları ile bir kale görünümündedir. Bunun da nedeni İpek Yolu üzerinde bulunan, kervanların güvenli bir şekilde konaklamalarını sağlamaktır. Aynı zamanda da Moğol saldırılarına karşı kale amaçlı olarak da kullanılmıştır.

Mustafapaşa (Sinasos) - 38.583854°, 34.898091°
    20. yüzyılın başlarına kadar Rum ve Türklerin birlikte yaşadığı bir kasabadır. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına tarihlenen eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği arz ederler. Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesi turistlerin uğrak yeridir. Mustafapaşa’nın batısında yer alan Gömede Vadisi morfolojik açıdan Ihlara Vadisi’nin küçük bir benzeridir. Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi kaya oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir. Ayrıca Osmanlı döneminde inşa edilmiş güzel taş ve ağaç işçiliği gösteren bir kervansaray da bulunmaktadır.

Asmalı Konak (dizinin çekildiği konak) - 38.633051°, 34.907093°
    atv'de yayınlanan televizyonun sevilen dizisi "Asmalı Konak", Ürgüp'e gelen ziyaretçilerin önemli duraklarından biri oldu. Dizinin çevrildiği Asmalı Konak 2 Milyon TL. ücretle gezilirken dizide sanatçıların kullandığı aksesuarlar yöreye gelenlere turistik eşya olarak satılıyor.

Dervent Vadisi - 38.632832°, 34.836657°
    Gezi tur programlarında yer alır. Peribacası ormanı denebilecek bir yer. Bir de peribacalarının değişik şekillere benzetildiği bir yerdir. Peribacasının biri deve şeklinde, diğeri meryemana şeklinde gibi…

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi - 38.942185°, 34.561978°
    Hacı Bektaş-i Veli Türbesini, Balım Sultan Türbesini, Nadar Avlusunu, Üçler Çeşmesini, Dergâh Avlusunu, Aslanlı Çeşme’yi, Hazret Avlusunu, Altılar Kapısını, Hasbahçe’yi, Çilehane’yi ve Kırklar Meydanı’nı ziyareti sonrası Deliklitaş’ı ziyaret edebilirsiniz. Hacı Bektaş-ı Veli’nin 1248-1337 tarihleri arasında yaşadığı sanılmaktadır. Nişaburludur. Çocukluğu ve gençliği Horasan’da geçmiş, Hoca Ahmet Yesevi ocağında felsefe, sosyal ve müspet ilimler öğrenimi görmüş ve daha sonra Anadolu’ya gelerek bugünkü Hacıbektaş ilçesinde bir dernek kurmuştur.

Çavuşin Köyü - 38.669841°, 34.840863°
    Avanos yolunda yer alan Nevşehir'e 18 km. uzaklıktaki Cavuşin, terk edilmiş hayalet şehir görünümünde. Önce çatlayıp, daha sonra yıkılan dev bir kaya etrafına kurulu eski yerleşim, vahşi ve ürpertici bir görünüm kazanmış.

Tafana pide ve kebap salonu - 38.718405°, 34.846545°
    Avanos'un merkezindeki Tufana Pidecisi'ne uğramadan geçmeyin, testi kebabı, güveçte kuru fasulye ve pideleri ile çok meşhur. Avanoslular ona "Dünyayı dolaşan pideci" adını takmışlar. Ben gittiğim zaman ispanyol turist grubu 2 hafta boyunca her gün gelip testi kebabı yemişti.

Taşkınpaşa Köyü cami ve medresesi - 38.492338°, 34.952002°
    Yerli turistlerin uğrak yeridir. Damsa köyü merkezinde yer alan Taskinpasa Camii, Karamanlilar Dönemi'ne aittir. Kesme tastan insa edilmis cami, kible yönünde üç nefli, on bir tonozla örtülüdür. Kemerler mermer baslikli payeler üzerine oturur. Camiinin üzeri ise düz toprak damdir. Halen Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilenen cevizden kakma tekniginde yapilmis mihrabi, bugüne kadar kalan tek ahsap örnek olmasi nedeniyle önemlidir. Karamanogullari'na ait medrese ise 22.60x23.85 m ölçülerindedir. Portalı, mescitteki mihrabi, kapi ve pencereleri düzgün kesme taslardan duvarlari ise moloz taslarla örülüdür.

Soğanlı Köyü - 38.336280°, 34.987531°
    Turistler, köy civarındaki kiliselerin ziyareti ardından Köy içindeki restorantta köy yemeklerini yiyerek gezilerine devam ederler. İlk olarak Kayseri iline bağlı Soğanlı köyünde kadınlar tarafından yapımına başlanan bez bebekler, son yıllarda Nevşehir'de de ev hanımlarının geçim kaynağı oldu ve Derinkuyuda satılmaya başlandı.

Karakuş Restorant (kayalara oyulmuş otantik restoran) - 38.615492°, 34.906820°
    Karakuş, doğal kayalar içinde 100,000 m2 den fazla bir alana yayılan eğlence merkezidir. İçerisinde iki kaya restaurant vardır. Geleneksel türk mutfağının lezzetlerini tatmanın yanısıra çeşitli aktiviteleri izleyebileceğiniz, ilginç hayvanları görebileceğiniz, doğa ile iç içe mutlu birgün geçirebileceğiniz ortam konuklarını beklemektedir.www.karakusrestaurant.com

Kozaklı Kaplıcaları - 39.216901°, 34.849576°
    Kayseri-Ankara karayoluna 24 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Her mevsim 27–93 derece sıcaklığa sahip olan kaplıca suyu, klor, sülfat, bikarbonat ve kalsiyumdan oluşan bir bileşime sahiptir. Kaplıca suyunun Ph değeri 6,7-7 olup; romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Konaklama için toplam 102 odalı ve 309 yatak kapasiteli motel tesisleri mevcuttur.www.divaibis.com -www.rozaresort.com.tr – altınsu termal.

Sayan Onyx Taş Atölyesi - 38.700126°, 34.841798°
    Bölgenin yarı değerli volkanik taşlarının işlendiği onyx taş atölyesi ve mağazası turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Onyx atölyesinde taş imalatını görerek üst kattaki mağazadan satın alabilirsiniz. Burada onyx taşından imal edilmiş vazolar, fincan takımları, süs eşyaları, ayrıca gümüş ve altın mücevherler, pırlantalar, elmaslar satılmaktadır.

Özgür Çömlekçilik Atölyesi - 38.701883°, 34.841852°
    Avanos Kızılırmağın üzerinden geçerek ulaşılan bir nevi çömlek cenneti. Müzelerde sergilenen antik çağlardan kalma kaplardan örnek alınarak yapılan çömlekler, kaplar arasında gagalı testi ve vazolar en çok ilgi çeken parçalar. Avanos'ta çömleklerin nasıl yapıldığını gösteren show atölyelerinde uygulama imkanı da bulunabiliyor.

Sentez Halı Atölyesi - 38.714250°, 34.838222°
    Nevşehirdeki ünlü halı atölyelerinden bir tanesi. 9500 m2 lik halı atölyesi ve showroom ile turistlerin ilgi odağı. çoğu gezi tur programında yer almaktadır.

Bazaar54 - 38.701602°, 34.842723°
    Halı sektörünün öncü firmalaradırndan olan Bazaar54, gezi tur programlarında ziyaret edilmektedir.

Alıntıları Göster
    Dünyanın mutlaka görülmesi gereken 25 yerden biri olan Kapadokya için turizm firmaları gezi programları düzenliyorlar. Aracınızla kapadokyayı gezerken fikriniz olur.

Turizm Firmalarının Kapadokya Günlük Tur Programları

1.Tur: Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya turunda ilk durağımız, çok farklı kaya oluşumlarıyla meşhur Devrent Vadisini ziyaret. Devrent Vadisindeki kaya oluşumlarının arasında kısa bir yürüyüş sonrası Kapadokya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Zelve Açık Hava Müzesi'ni ziyaret. Bir sonraki durağımız olan Paşabağlarında İlginç ve bölgedeki tek üç başlı peribacaları arasında bir gezinti ve fotoğraf molasından sonra öğle yemeği için çanak ve çömleği ile meşhur Avanos’a hareket. Yemekten sonra isteğe bağlı olarak bir çanak atölyesini gezdikten sonra, fresklerle(duvar resmi) süslenmiş kayadan oyma kiliselerin yoğun şekilde görüldüğü Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret. Son olarak bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı ayaklarımızın altında hissettirecek manzara seyri ardından günümüzü tamamlıyoruz.

2.Tur: Kapadokya Güzel Atlar Diyarı Kapadokya turunda ilk durağımız bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı ayaklarımızın altında hissettirecek bir manzara seyri ve ardından Kapadokya bölgesinin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyareti. Ardından eski bir Rum kasabası olan Mustafapaşa veya diğer bir adıyla Sinasos kasabası ve Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesinin ziyareti ardından öğle yemeği için Ürgüp’e hareket. Öğle yemeği ardından Ürgüp’teki yerel şarap mahzeninde şarap tadımı. Son olarak bölgenin en güzel vadilerinden biri olan Kızılçukur Vadisinde bir buçuk saatlik yürüyüş. Bu yürüyüş esnasında kaya içine oyularak yapılmış ‘Kolonlu Kilise’sini de ziyaret ediyoruz. Yürüyüşümüzün son bulduğu Çavuşin Köyündeki Eski Çavuşin Köyünü ve Çavuşin Kalesini geziyoruz.

3.Tur: Bölgenin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyareti. Bir sonraki durak bölgedeki tek krater gölü olan Narlı Göl’de 10 dakikalık fotoğraf molası ardından Ihlara Vadisi’ne hareket. Yaklaşık 5 kilometrelik bir vadi yürüyüşünden sonra, vadinin içinde bulunan Belisırma Köyü'nde öğle yemeği. Öğle yemeği ardından Selime'deki manastırları ziyaret ve dönüşümüzde yol üzerindeki Ağzıkarahan Kervansarayı'nı ziyaret. Son olarak Kapadokya’nın o eşşis manzarasını aklınıza kazımak için Paşabağları’nın tepesinden son 1 saatlik günbatımı seyri.

4.Tur: Kapadokya’daki turumuza ilk olarak eski bir Rum kasabası olan Mustafapaşa ve ya diğer bir adıyla Sinasos kasabası ve Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesinin ziyaretiyle başlıyoruz. Ardından Taşkınpaşa Köyündeki Cami ve Medresenin ziyaretiyle turumuza devam ediyoruz. Daha sonra Soğanlı Köyüne ulaşarak, köy civarındaki kiliselerin ziyareti ardından Köy içindeki restorantta köy yemeklerini de tadarak bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek ardından Kaymaklı yer altı şehrine ulaşım için hareket ediyoruz. Bölgenin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyaret ediyoruz. Son olarak Kapadokya’nın o eşşis manzarasını aklınıza kazımak için Paşabağlarının tepesinden son 1 saatlik günbatımı seyri.

5.Tur: Güzel Atlar Diyarı Kapadokya turumuzda bölgenin en güzel vadilerinden biri olan Kızılçukur Vadisinde bir buçuk saatlik yürüyüş. Bu yürüyüş esnasında kaya içine oyularak yapılmış ‘Kolonlu Kilise’sini de ziyaret ediyoruz. Yürüyüşümüzün son bulduğu Çavuşin Köyündeki Eski Çavuşin Köyünü ve Çavuşin Kalesini geziyoruz. Bir sonraki durağımız Paşabağları, Paşabağlarındaki ilginç ve bölgedeki tek üç başlı peri bacaları arasında bir gezinti ve fotoğraf molasından sonra Kapadokya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Zelve Açık Hava Müzesinin ziyareti ardından Zelve Açık Hava Müzesi’nde öğle yemeği yiyoruz. Ardından fresklerle(duvar resimleri) süslenmiş kaya oyma kiliselerinin yoğun şekilde görüldüğü Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Son olarak bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokyayı ayaklarımızın altında hissettiricek manzara seyri ardından günümüzü tamamlıyoruz.

6.Tur: İlk durağımız Kapadokya'nın altın kapısı olarak da bilinen Ihlara Vadisi, Hasandağı'nın eteklerinde yer alan ve içinden Melendiz Irmağının geçtiği bu muhteşem vadi tabanında yapacağımız bir doğa yürüyüşüyle sırasıyla Ağaçaltı, Yılanlı ve Sümbüllü Kilisler görüldükten sonra Aksaray'dan ayrılırken yine bir başka doğa harikası olan Narlıgöl Krater Gölü ve Jeotermal alanında fotoğraf molası veriyoruz. Bu molamız sonrası turumuzun en etkileyici ziyaretlerinden birini gerçekleştirmek üzere bölgenin en büyük yeraltı şehirlerinden olan Derinkuyu veya Kaymaklı Yeraltı şehrini geziyoruz. Bu ziyaret sonrası öğle yemeğimizi almak üzere (serbest) merkezi Kapadokyaya doğru hareket ediyoruz. Yemek sonrası Avanos'un binlerce yıllık geçmişi olan el sanatı çanak-çömlek hakkında bilgi almak üzere bir çömlek atölyesini ziyaret ederek bölgenin yarı değerli volkanik taşlarının işlendiği onyx atölyesi ziyareti yapılarak Göreme Vadilerini en güzel gören noktalardan birinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası, bölgenin en yüksek seyir noktası olan Uçhisar Kalesi'ne çıkıyoruz. Uçhisar kalesi ziyareti sonrası Uçhisar Güvercinlik Vadiside görülerek Ürgüp'e doğru hareket ediyoruz. Burada anne, baba ve çocuk olarak bilinen peribacaları ile ünlü Asmalıkonak ve şarap mahzenlerini ziyaret ediyoruz.

7.Tur: ilk durağımız çok ilginç peri bacası oluşumları ile çeşlitli canlı veya nesnelere benzetilen peribacalarını görebileceğimiz Dervent Vadisi, Vadide verdiğimiz mola sonrası dev gövdeli peribacalarının bulunduğu Aktepe eteklerindeki Paşabağ vadisi ve buradaki keşiş hücreleri ile St. Simon şapelide görülerek bölgeden ayrılarak İzmit'e hareket. Yolda Anadolu'nun en iyi korunmuş sultanhanlarından olan Ağzıkarahan Kervansarayı'nı ziyaret ediyoruz.

8.Tur: gezimize Göreme açık hava Müzesinden başlıyoruz Öğle yemeğimiz ardından turumuza Uçhisar Kalesi’ni ,Güvercinlik vadisini Kızılvadiyi gezerek devam ediyoruz. Avanosta Çanak Çömlek atölyelerinde Kızılırmak toprağını işleyerek birbirinden güzel testiler Çömlekler yapmaya çalışıyoruz Zelvede doğanın kendiliğinden oluşturduğu ve oluşturmaya devam ettiği birbirinden ilginç peri bacalarını görüyoruz.

9.Tur: Ihlara vadisi’ni geziyoruz ve Kaymaklı Yer altı şehrine doğru yola çıkıyoruz.Yer altı Şehri turumuzu tamamladıktan sonra Yeni ve Eski Asmalı Konak gezisi.

10.Tur: Gün içinde Göreme Açıkhava Müzesi, Karanlık Kilise, Zelve Açıkhava Müzesi, Çavuşin ve Paşabağ'ı geziyoruz. Avanos’un ünlü çömlek atölyelerinden birini gezip, çömlek yapımı hakkında bilgi edindikten sonra Kızılçukur'daki manzara seyri ile geziyi bitiriyoruz.

11.Tur: ilk olarak özellikle Rum mimarisinin etkin örneklerini görebileceğimiz Sinasos gezisiyle güne başlıyoruz. İlk Asmalı Konak'a da evsahipliği yapan Sinasos'ta Rum mimarisi hakkında detaylı bilgilendirmenin ardından Ürgüp'e dönüyoruz. Son Asmalı Konak'ın da bulunduğu Ürgüp'ü gezdikten sonra Turasan Şarap Fabrikası Mahzeni'nde şarap üretimi hakkında ilk ağızdan bilgi alıp alışveriş yapıyoruz. Bir sonraki durağımız Kapadokya Bölgesi'ndeki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Sarıhan Kervansarayı. Avanos'taki öğle yemeğinin ardından Hacıbektaş'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde sadece Gülşehir'de olan mantar biçimindeki peri bacası oluşumlarını görme olanağımız oluyor. Hacıbektaş'ta Bektaşi kültürü hakkında bilgi edinip, dergahı gezdikten sonra Uçhisar Kalesi'nden manzara seyriyle günü sonlandırıp Onyx Atölyesi'ni ziyaret ediyoruz. Hava şartlarına bağlı olarak sabahları balon turu (150-230 € arası) ekstra etkinlikler arasındadır.

12.Tur: ilk durağımız bölgenin en cok ziyaret edilen yeralti sehri Derinkuyu Yeraltı Şehri. 7 Katlı yeraltı şehrini gezdikten sonra Narlıgöl Krater Gölü'nde fotoğraf molası. Sonraki durağımız ilginc dogal yapisi ve kayalara oyulmus kiliseleriyle Kapadokya Bölgesi'nin en önemli inziva yerlerinden biri olan Ihlara Vadisi. Yaklaşık 1,5 saatlik vadi gezisi ve yürüyüşün ardından gezimizi sonlandırıyoruz.

13.Tur:
    Avanos gezisi (Çanak –Çömlek üretim atölyelerinin gezilmesi )
    Devrent Vadisi - Pasabağı gezisi (Peri Bacalarının görülmesi)
    Çavusin eski köyü gezisi, Göreme sehir merkezi gezisi
    Göreme Açık Hava müzesi gezilmesi ( Kızlar Mnastırı,Aziz Basil Kilisesi,Elmalı Kilise, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise,Karanlık Kilise, Katherina Kilisesi, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise, Kiler, Mutfak ve Yemekhane)
    12:30 Öğle Yemek Molası
    Uçhisar kalesine çıkılması ve bölgenin yüksekten seyri, Güvercinlik vadisi görülmesi,
    Kaymaklı Yer Altı Sehri gezilmesi
    Ürgüp Turasan şarap fabrikası üretim tesisleri görülmesi ve alısveris imkanı

14.Tur: Derinkuyu yeraltı şehri gezisi, Ihlara vadisi gezisi yürüyüs ve Kaya kiliselerin görülmesi, Belisırma köyü gezisi , 12:30 Öğle Yemek molası (Yöresel lezzetler esliğinde ), Selime manastırı gezisi , Ağzıkarahan Kervansarayı gezilmesi

• quote:

Dünyanın mutlaka görülmesi gereken 25 yerden biri olan Kapadokya için turizm firmaları gezi programları düzenliyorlar. Aracınızla kapadokyayı gezerken fikriniz olur.

Turizm Firmalarının Kapadokya Günlük Tur Programları

1.Tur: Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya turunda ilk durağımız, çok farklı kaya oluşumlarıyla meşhur Devrent Vadisini ziyaret. Devrent Vadisindeki kaya oluşumlarının arasında kısa bir yürüyüş sonrası Kapadokya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Zelve Açık Hava Müzesi'ni ziyaret. Bir sonraki durağımız olan Paşabağlarında İlginç ve bölgedeki tek üç başlı peribacaları arasında bir gezinti ve fotoğraf molasından sonra öğle yemeği için çanak ve çömleği ile meşhur Avanos’a hareket. Yemekten sonra isteğe bağlı olarak bir çanak atölyesini gezdikten sonra, fresklerle(duvar resmi) süslenmiş kayadan oyma kiliselerin yoğun şekilde görüldüğü Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret. Son olarak bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı ayaklarımızın altında hissettirecek manzara seyri ardından günümüzü tamamlıyoruz.

2.Tur: Kapadokya Güzel Atlar Diyarı Kapadokya turunda ilk durağımız bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı ayaklarımızın altında hissettirecek bir manzara seyri ve ardından Kapadokya bölgesinin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyareti. Ardından eski bir Rum kasabası olan Mustafapaşa veya diğer bir adıyla Sinasos kasabası ve Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesinin ziyareti ardından öğle yemeği için Ürgüp’e hareket. Öğle yemeği ardından Ürgüp’teki yerel şarap mahzeninde şarap tadımı. Son olarak bölgenin en güzel vadilerinden biri olan Kızılçukur Vadisinde bir buçuk saatlik yürüyüş. Bu yürüyüş esnasında kaya içine oyularak yapılmış ‘Kolonlu Kilise’sini de ziyaret ediyoruz. Yürüyüşümüzün son bulduğu Çavuşin Köyündeki Eski Çavuşin Köyünü ve Çavuşin Kalesini geziyoruz.

3.Tur: Bölgenin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyareti. Bir sonraki durak bölgedeki tek krater gölü olan Narlı Göl’de 10 dakikalık fotoğraf molası ardından Ihlara Vadisi’ne hareket. Yaklaşık 5 kilometrelik bir vadi yürüyüşünden sonra, vadinin içinde bulunan Belisırma Köyü'nde öğle yemeği. Öğle yemeği ardından Selime'deki manastırları ziyaret ve dönüşümüzde yol üzerindeki Ağzıkarahan Kervansarayı'nı ziyaret. Son olarak Kapadokya’nın o eşşis manzarasını aklınıza kazımak için Paşabağları’nın tepesinden son 1 saatlik günbatımı seyri.

4.Tur: Kapadokya’daki turumuza ilk olarak eski bir Rum kasabası olan Mustafapaşa ve ya diğer bir adıyla Sinasos kasabası ve Kasaba merkezindeki ‘Aios Vasilios’ kilisesinin ziyaretiyle başlıyoruz. Ardından Taşkınpaşa Köyündeki Cami ve Medresenin ziyaretiyle turumuza devam ediyoruz. Daha sonra Soğanlı Köyüne ulaşarak, köy civarındaki kiliselerin ziyareti ardından Köy içindeki restorantta köy yemeklerini de tadarak bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek ardından Kaymaklı yer altı şehrine ulaşım için hareket ediyoruz. Bölgenin en derin ve geniş yeraltı şehirlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin ziyaret ediyoruz. Son olarak Kapadokya’nın o eşşis manzarasını aklınıza kazımak için Paşabağlarının tepesinden son 1 saatlik günbatımı seyri.

5.Tur: Güzel Atlar Diyarı Kapadokya turumuzda bölgenin en güzel vadilerinden biri olan Kızılçukur Vadisinde bir buçuk saatlik yürüyüş. Bu yürüyüş esnasında kaya içine oyularak yapılmış ‘Kolonlu Kilise’sini de ziyaret ediyoruz. Yürüyüşümüzün son bulduğu Çavuşin Köyündeki Eski Çavuşin Köyünü ve Çavuşin Kalesini geziyoruz. Bir sonraki durağımız Paşabağları, Paşabağlarındaki ilginç ve bölgedeki tek üç başlı peri bacaları arasında bir gezinti ve fotoğraf molasından sonra Kapadokya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Zelve Açık Hava Müzesinin ziyareti ardından Zelve Açık Hava Müzesi’nde öğle yemeği yiyoruz. Ardından fresklerle(duvar resimleri) süslenmiş kaya oyma kiliselerinin yoğun şekilde görüldüğü Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Son olarak bölgenin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokyayı ayaklarımızın altında hissettiricek manzara seyri ardından günümüzü tamamlıyoruz.

6.Tur: İlk durağımız Kapadokya'nın altın kapısı olarak da bilinen Ihlara Vadisi, Hasandağı'nın eteklerinde yer alan ve içinden Melendiz Irmağının geçtiği bu muhteşem vadi tabanında yapacağımız bir doğa yürüyüşüyle sırasıyla Ağaçaltı, Yılanlı ve Sümbüllü Kilisler görüldükten sonra Aksaray'dan ayrılırken yine bir başka doğa harikası olan Narlıgöl Krater Gölü ve Jeotermal alanında fotoğraf molası veriyoruz. Bu molamız sonrası turumuzun en etkileyici ziyaretlerinden birini gerçekleştirmek üzere bölgenin en büyük yeraltı şehirlerinden olan Derinkuyu veya Kaymaklı Yeraltı şehrini geziyoruz. Bu ziyaret sonrası öğle yemeğimizi almak üzere (serbest) merkezi Kapadokyaya doğru hareket ediyoruz. Yemek sonrası Avanos'un binlerce yıllık geçmişi olan el sanatı çanak-çömlek hakkında bilgi almak üzere bir çömlek atölyesini ziyaret ederek bölgenin yarı değerli volkanik taşlarının işlendiği onyx atölyesi ziyareti yapılarak Göreme Vadilerini en güzel gören noktalardan birinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası, bölgenin en yüksek seyir noktası olan Uçhisar Kalesi'ne çıkıyoruz. Uçhisar kalesi ziyareti sonrası Uçhisar Güvercinlik Vadiside görülerek Ürgüp'e doğru hareket ediyoruz. Burada anne, baba ve çocuk olarak bilinen peribacaları ile ünlü Asmalıkonak ve şarap mahzenlerini ziyaret ediyoruz.

7.Tur: ilk durağımız çok ilginç peri bacası oluşumları ile çeşlitli canlı veya nesnelere benzetilen peribacalarını görebileceğimiz Dervent Vadisi, Vadide verdiğimiz mola sonrası dev gövdeli peribacalarının bulunduğu Aktepe eteklerindeki Paşabağ vadisi ve buradaki keşiş hücreleri ile St. Simon şapelide görülerek bölgeden ayrılarak İzmit'e hareket. Yolda Anadolu'nun en iyi korunmuş sultanhanlarından olan Ağzıkarahan Kervansarayı'nı ziyaret ediyoruz.

8.Tur: gezimize Göreme açık hava Müzesinden başlıyoruz Öğle yemeğimiz ardından turumuza Uçhisar Kalesi’ni ,Güvercinlik vadisini Kızılvadiyi gezerek devam ediyoruz. Avanosta Çanak Çömlek atölyelerinde Kızılırmak toprağını işleyerek birbirinden güzel testiler Çömlekler yapmaya çalışıyoruz Zelvede doğanın kendiliğinden oluşturduğu ve oluşturmaya devam ettiği birbirinden ilginç peri bacalarını görüyoruz.

9.Tur: Ihlara vadisi’ni geziyoruz ve Kaymaklı Yer altı şehrine doğru yola çıkıyoruz.Yer altı Şehri turumuzu tamamladıktan sonra Yeni ve Eski Asmalı Konak gezisi.

10.Tur: Gün içinde Göreme Açıkhava Müzesi, Karanlık Kilise, Zelve Açıkhava Müzesi, Çavuşin ve Paşabağ'ı geziyoruz. Avanos’un ünlü çömlek atölyelerinden birini gezip, çömlek yapımı hakkında bilgi edindikten sonra Kızılçukur'daki manzara seyri ile geziyi bitiriyoruz.

11.Tur: ilk olarak özellikle Rum mimarisinin etkin örneklerini görebileceğimiz Sinasos gezisiyle güne başlıyoruz. İlk Asmalı Konak'a da evsahipliği yapan Sinasos'ta Rum mimarisi hakkında detaylı bilgilendirmenin ardından Ürgüp'e dönüyoruz. Son Asmalı Konak'ın da bulunduğu Ürgüp'ü gezdikten sonra Turasan Şarap Fabrikası Mahzeni'nde şarap üretimi hakkında ilk ağızdan bilgi alıp alışveriş yapıyoruz. Bir sonraki durağımız Kapadokya Bölgesi'ndeki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Sarıhan Kervansarayı. Avanos'taki öğle yemeğinin ardından Hacıbektaş'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde sadece Gülşehir'de olan mantar biçimindeki peri bacası oluşumlarını görme olanağımız oluyor. Hacıbektaş'ta Bektaşi kültürü hakkında bilgi edinip, dergahı gezdikten sonra Uçhisar Kalesi'nden manzara seyriyle günü sonlandırıp Onyx Atölyesi'ni ziyaret ediyoruz. Hava şartlarına bağlı olarak sabahları balon turu (150-230 € arası) ekstra etkinlikler arasındadır.

12.Tur: ilk durağımız bölgenin en cok ziyaret edilen yeralti sehri Derinkuyu Yeraltı Şehri. 7 Katlı yeraltı şehrini gezdikten sonra Narlıgöl Krater Gölü'nde fotoğraf molası. Sonraki durağımız ilginc dogal yapisi ve kayalara oyulmus kiliseleriyle Kapadokya Bölgesi'nin en önemli inziva yerlerinden biri olan Ihlara Vadisi. Yaklaşık 1,5 saatlik vadi gezisi ve yürüyüşün ardından gezimizi sonlandırıyoruz.

13.Tur:
    Avanos gezisi (Çanak –Çömlek üretim atölyelerinin gezilmesi )
    Devrent Vadisi - Pasabağı gezisi (Peri Bacalarının görülmesi)
    Çavusin eski köyü gezisi, Göreme sehir merkezi gezisi
    Göreme Açık Hava müzesi gezilmesi ( Kızlar Mnastırı,Aziz Basil Kilisesi,Elmalı Kilise, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise,Karanlık Kilise, Katherina Kilisesi, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise, Kiler, Mutfak ve Yemekhane)
    12:30 Öğle Yemek Molası
    Uçhisar kalesine çıkılması ve bölgenin yüksekten seyri, Güvercinlik vadisi görülmesi,
    Kaymaklı Yer Altı Sehri gezilmesi
    Ürgüp Turasan şarap fabrikası üretim tesisleri görülmesi ve alısveris imkanı

14.Tur: Derinkuyu yeraltı şehri gezisi, Ihlara vadisi gezisi yürüyüs ve Kaya kiliselerin görülmesi, Belisırma köyü gezisi , 12:30 Öğle Yemek molası (Yöresel lezzetler esliğinde ), Selime manastırı gezisi , Ağzıkarahan Kervansarayı gezilmesi

Alıntıları Göster
    Antalyalılar,
    Gaziantepliler,
    Kahramanmaraşlılar, neredesiniz....

• quote:

Antalyalılar,
    Gaziantepliler,
    Kahramanmaraşlılar, neredesiniz....

Alıntıları Göster
    Hüseyin arkadaşımıza konu ve içerik için çok teşekkürler. Ancak önerim, daha fazla ilgi için gezi sitelerine de taşınmasıdır. Hatta özel bir site açılması belki daha da uygun olur. Benden de küçük bir katkı.

Samsun

Sizlere Karadenizin orta kesiminde bulunan en büyük şehrini yakından tanıyabilmek için altı farklı mekanın adreslerini veriyorum. Bu mekanların tempolu gezilmesi yarım günüzü alsa da, geziden memnun kalacağınıza inanıyorum.

Atakum Sahili ve Yeşilyurt AVM - N41.331665°, E36.290034° : Yeşilyurt AVM’nin terasından 20km’yi geçen kumsalı ve Karadenizin hırçın dalgalarını izleyebilirsiniz.

Amisos Tepesi ve Teleferik - N41.321661°, E36.323255° : Teleferikle tarihi mezarların bulunduğu tepeye çıkabilir, manzaralı bir restoranda güzel yemekler yiyebilirsiniz.

İstiklal Caddesi - N41.288592°, E36.331209° : İşlek caddelerden bir tanesi. Şehri yakından tanımak için geçmenizi öneririm.

Sevgi Gölü - N41.285604°, E36.345504° : Keyifle oturup, sohbet edebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Transit geçenlere mola için kesinlikle tavsiye ederim.

Bandırma Vapuru - N41.272617°, E36.367324° : Atatürk’ün silah arkadaşları ile Samsun’a çıkış yaptığı vapurun bire bir kopyası, içi müze gibi hazırlanmış.

Meşe Tesisleri - N41.261792°, E 36.367573° : Doğu tarafından şehre bakabileceğiniz ve açlığınızı giderebileceğiniz güzel ferah bir mekan.

• quote:

Orijinalden alıntı: master90

Hüseyin arkadaşımıza konu ve içerik için çok teşekkürler. Ancak önerim, daha fazla ilgi için gezi sitelerine de taşınmasıdır. Hatta özel bir site açılması belki daha da uygun olur. Benden de küçük bir katkı.

Samsun

Sizlere Karadenizin orta kesiminde bulunan en büyük şehrini yakından tanıyabilmek için altı farklı mekanın adreslerini veriyorum. Bu mekanların tempolu gezilmesi yarım günüzü alsa da, geziden memnun kalacağınıza inanıyorum.

Atakum Sahili ve Yeşilyurt AVM - N41.331665°, E36.290034° : Yeşilyurt AVM’nin terasından 20km’yi geçen kumsalı ve Karadenizin hırçın dalgalarını izleyebilirsiniz.

Amisos Tepesi ve Teleferik - N41.321661°, E36.323255° : Teleferikle tarihi mezarların bulunduğu tepeye çıkabilir, manzaralı bir restoranda güzel yemekler yiyebilirsiniz.

İstiklal Caddesi - N41.288592°, E36.331209° : İşlek caddelerden bir tanesi. Şehri yakından tanımak için geçmenizi öneririm.

Sevgi Gölü - N41.285604°, E36.345504° : Keyifle oturup, sohbet edebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Transit geçenlere mola için kesinlikle tavsiye ederim.

Bandırma Vapuru - N41.272617°, E36.367324° : Atatürk’ün silah arkadaşları ile Samsun’a çıkış yaptığı vapurun bire bir kopyası, içi müze gibi hazırlanmış.

Meşe Tesisleri - N41.261792°, E 36.367573° : Doğu tarafından şehre bakabileceğiniz ve açlığınızı giderebileceğiniz güzel ferah bir mekan.

Alıntıları Göster
    master90 teşekkürler, Samsun gibi güzide bir şehrimizi gezmek isteyenler için çok güzel yerler verdiniz.

Safranbolu, Amasra, Kastamonulular, neredesiniz.... Batı Karadeniz turu yapmak isteyenler için yardımlarınızı bekliyoruz.

• quote:

master90 teşekkürler, Samsun gibi güzide bir şehrimizi gezmek isteyenler için çok güzel yerler verdiniz.

Safranbolu, Amasra, Kastamonulular, neredesiniz.... Batı Karadeniz turu yapmak isteyenler için yardımlarınızı bekliyoruz.

Alıntıları Göster
    En kısa zamanda Kastamonu ile ilgili bilgileri göndermeye başlayacağım.Güzel bir konu,çok yararlı olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobalt37 -- 11 Ekim 2009; 14:59:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobalt37

En kısa zamanda Kastamonu ile ilgili bilgileri göndermeye başlayacağım.Güzel bir konu,çok yararlı olacak.

Alıntıları Göster
    Selamlar,

Konu çok güzel olmuş. Antalya'da anlatılması, yaşanması ve görülmesi o kadar çok yer var ki. Bunlardan sadece bir tanesinin koordinatını vereceğim. Antalya merkezde oturmama rağmen 100 km yolu gözümde büyütmeden gittiğim bir yer. Sakinlik, huzur ve görüp görebileceğiniz en güzel koya sahip burası. Burası neresi mi?

Adrasan:

36.30604,30.464916

• quote:

Orijinalden alıntı: ysaglam

Selamlar,

Konu çok güzel olmuş. Antalya'da anlatılması, yaşanması ve görülmesi o kadar çok yer var ki. Bunlardan sadece bir tanesinin koordinatını vereceğim. Antalya merkezde oturmama rağmen 100 km yolu gözümde büyütmeden gittiğim bir yer. Sakinlik, huzur ve görüp görebileceğiniz en güzel koya sahip burası. Burası neresi mi?

Adrasan:

36.30604,30.464916

Burası kalabalık değil fakat ben denize sadece ailemle girmeyi severim diyenler için yine aynı yerde. Cumartesi günleri sahilin sadece sizin olma şansı % 80..

Buyrun koordinatları:

Adrasan:

36.296979,30.474615

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gareysar -- 11 Ekim 2009; 18:30:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gareysar

quote:

Orijinalden alıntı: ysaglam

Selamlar,

Adrasan:

36.30604,30.464916

Burası kalabalık değil fakat ben denize sadece ailemle girmeyi severim diyenler için yine aynı yerde. Cumartesi günleri sahilin sadece sizin olma şansı % 80..

Buyrun koordinatları:

Adrasan:

36.296979,30.474615

Alıntıları Göster
    konuyu açan arkadaşa teşekkürler, hakaten çok güzel olmuş çok faydalı olacağı belli. ben de karar verebilip de bi cihaz alabilirsem size katılıcam hayırlısıyla...

• quote:

Orijinalden alıntı: goalya

konuyu açan arkadaşa teşekkürler, hakaten çok güzel olmuş çok faydalı olacağı belli. ben de karar verebilip de bi cihaz alabilirsem size katılıcam hayırlısıyla...

Alıntıları Göster
    BURSA GEZİ REHBERİ

Merhaba Dostlar

Bursa’da oturan ve gezmeyi,yeni yerler keşfetmeyi,navigasyonu; Özellikle aldığı Next Navigasyon cihazı ile birlikte daha bir seven kardeşiniz olarak sizlere , Bursa ile ilgili bir gezi rehberi hazırlamaya çalıştım.

Gezi rehberini,rotaları hazırlarken , düzgün rotalar seçmeye hazırlamaya çalıştım.Yani çok fazla gidişli dönüşlü olmadan,şehrin bir doğusuna, bir batısına , sonra tekrar doğusuna gitmeden , rotaları ayrı başlıklarda vererek mümkün olduğunca düzgün bir güzergah çizmeye çalıştım sizlere.

Bu ve diğer gezilerinizi hayırlı kazasız belasız geçirmenizi diliyorum.

BURSA

Evliyaları , Türbeleri,Külliyeleri,Hanları,Yüzyıllık Evleri,Tarihi Kapalı çarşısı,Teleferiği,Tarihi Camileri, Mimari Yapıları,600 Yıllık Çınarları, Tarihi Çarşılı Irgandı Köprüsü,Tarihi Evleri,Kaplıcaları,Çinisi, İpeği,Havlusu,Kestane Şekeri,İskender Kebabı, ,Mudanya’sı,Trilye’si,Cumalıkızık’ı,Misi’si ve Uludağ’ı ile Bursa’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden bulunmaktadır.

1. ROTA BAŞLANGICI

Bursa Kent Meydanı AVM. – K 40.19587°, D 29.06069°
    Kent Meydanı, adından da anlaşıldığı gibi ortasında 10.000 metrekarelik büyük bir meydanı olan, geniş gezinti alanları bulunan bir yer. Alışveriş Merkezi, yeraltında birbirine bağlı ve entegre olan üç ana binadan oluşuyor.

Alışveriş merkezinde ; Pierre Cardin,Zara , Mavi Jeans, Waikiki, Adidas, Gloria Jeans, Greyder, Reebok, Puma, Colin’s, Tiffaniy, DNR, Sony Center, Teknosa, Teknolojiks, Samsung, Hacıoğlu, Burger King, Sbarro, Starbuck Coffees , Cafe Crown, Mado Cafe vs.vs gibi mağazalar yer alır.Alışveriş dışında da birçok aktivite ve olanağı bünyesinde barındırıyor. Çok önemli sanat olaylarına ev sahipliği yapan bir sergi salonu var. Ayrıca sosyal yaşama renk getiren ve farklı gösterilere imkan tanıyan büyük bir amfi tiyatrosu da bulunuyor.

Adres. Santral Garaj Mah. Kıbrıs Şehitleri Cad. No:64 Osmangazi / BURSA

Tel. 0224 255 44 60

Aracımız Kent Meydanı AVM’nin otoparkında iken , dilerseniz 90 metre ilerdeki Uludağ Kebapçısına yürüyerek gidebiliriz.

Uludağ Kebapçısı - K 40.19529°, D 29.06139°
    1964 yılından beri kebabın Bursa’daki adreslerinden biride burasıdır.Cemal Ustanın bu ufacık dükkanı Bursa’da çok meşhurdur.Gün içinde saat 3’e kadar etler bitmektedir.Eğer kalabalık bir grup iseniz veya saat 3’ü geçmiş ise , az önce tanıttığımız,Kent Meydanı AVM’deki şubesine de gidebilirsiniz.Çünki burası saat 22.00’a kadar açık.

Cemal Usta , sadece Bursa kebabı sunuyor, mönüsünde başka bir kebap çeşidi bulunmuyor. Bu nefis kebabın yanında , içecek olarak yöresel üzüm şırası nefis gidiyor. Kebapta dana ve kuzu etini birlikte kullanıyorlar. Kebabının en önemli özelliklerinden biri İnegöl yöresinde yediği diğer otlar yanı sıra kekik otu ile de beslenen kuzu eti kullanması. Kekik ete başka bir lezzet katıyormuş. Diğer bir özelliği ise eti hazırlarken etin sinirlerini ayırmaları. İskender kebabın bir farklı özelliği de yaprak şeklinde açılmış parça et ve kıyma halindeki etin bir arada kullanılması. Kıymada kemik sıyrığı kullanmakta kebabın lezzetini artıran unsurlardan birisiymiş çünkü kemiğe yakın olan et her zaman lezzetli olurmuş. Cemal Usta her sabah 5’de kalkıyor, yaklaşık 4 saat süren bir çalışma ile etlerini hazırlıyor. Günde ortalama 60-70 kg et sattıkları oluyormuş, yoğun günlerde bu rakam 100 kg’ları buluyormuş. Kendisine bu kadar meşhur olduğu halde neden daha fazla büyümek istemediği sorarsanız “Çok ta gözümüz yok, az olsun temiz olsun”.yanıtını alırsınız.Tel:0224 254 72 64

Bağdat Hurma Tatlıcısı - K 40.19532°, D 29.06131°
    41 yıldır hizmet veren bir tatlıcı.Tadına bakmanızı tavsiye ederim.Bursa yöresine özgü bu tatlıyı,İstanbul’a da göndermeye başlamışlar.

Bursa’ya ; arabaları ile değil de otobüs ile gelen misafirlerimiz; şehirler arası terminalden ,santral garaj mevkiine giden otobüse binecekler.Otobüslerde Bukart adlı kartlı geçiş sistemi vardır.Otobüse bindikleri yerlerden bukartları temin edebilirler.Santral Garaj durağı bu otobüsün son durağıdır.Buraya geldiklerinde , buradan Altıparmak ve Heykel semtine ( Bursa Merkezi,Ulucami,Hanlar,Kapalıçarşı,Kent Müzesi Mevkii) taksi dolmuşlar ile gidebilirler.Taksi Dolmuş; 1 kişi 1-TL 40-Krş.

Altıparmak Caddesi - K 40.19032°, D 29.05178°
    Uludağ Kebapçısından sonra,aracımızı Kent meydanı AVM.otoparkından alıp,Altıparmak caddesine doğru ilerliyoruz.( Taksi dolmuş ile gitmek istersek,Kent Meydanı önünden Altıparmak ve Heykel semtlerine dolmuş var.Bir kişi 1lira 40 kuruş-Ekim 2009 fiyatı)

Altıparmak Caddesi; Bursa’nın eski ve her zaman işlek caddelerinden birisidir.Cadde üzerinde sağlı sollu mağazalar vardır.

Zafer Plaza A.V.M. - K 40.18716°, D 29.05931°
    Mağazalar, restoran ve cafeler, süpermarket, sinema, eğlence alanlarıyla Bursa'da Türkiye ve dünyanın en seçkin markalarının yer aldığı uluslararası standartlarda çağdaş bir alışveriş ve yaşam merkezi ,zafer plaza.120 mağaza var.Tel : 0224 225 53 90

Tophane Meydanı – K 40.18663°, D 29.05751°
    Bursa merkezinde ve Kente hakim olan bu yüksek tepede bir taraftan çayınızı yudumlarken diğer yandan Bursa’nın panoramik görüntüsünü seyredebilirsiniz.Meydanda 1905 yılından günümüze gelen bir saat kulesi vardır.

Bursa Kalesi,Hisar Kapı ve Surlar – K 40.18552°, D 29.05791°
    Bursa’da Osmanlılar öncesinden kalan en önemli eser surlardır.Bu surları şehrin kurucusu Bitinyalılar yaptırmış; Roma ve Bizanslar koruyup güçlendirmiştir.Osmanlılar ise surları dahada güçlendirerek günümüze gelmesini sağlamışlardır.Bu gün bu surları büyükçe bir bölümü yok olmuştur.Günümüzde surların en belirgin olarak görülebilfiği kısım,Tophanedeki Hisar Kapı ( Saltanat kapısı ) denilen kısımdır. Bölgedeki anıtsal yapılar Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri,Saat Kulesi,Şehadet Camisi,Kurtuluş Savaşı anıtıdır.Özellikle bu bölgedeki Osmanlı mimarisi içinde özgün bir yere sahip olan Bursa evlerinin çoğu restore edilmiştir.En güzel örnek kale sokaktır.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri- K 40.18663°, D 29.05751°
    Tophane meydanında,tophane parkının içinde yer alır.Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin türbesi girişte soldadır.Oğlu Orhan Gazi’ye vasiyeti üzerine , aynı yerdeki Saint Elias Manastırı ,Bursa’nın fethinden sonra mescide çevrildi ve Osman Gazi buraya defnedildi.Daha sonra Osman Gazinin oğlu ; Osmanlıyı beylikten devlete geçiren, döneminde Rumeliye ayak basılan ,halka kendini sevdirmiş bir bey olan Orhan Gazi ( Tophane parkına girişte sağda kalan türbe ) ve Pek çok hanedan mensubunun buraya gömülmesi ile Osmanlının ilk hanedan mezarlığı teşekkül etmiş oldu.

Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı – K 40.18663°, D 29.05751°
    Tophane parkının girişinde Osman Gazi turbesi ile parkı çevreleyen demir parmaklıklar arasındadır.Anıt Bursa’nın kurtuluşu sırasında şehit düşen askerler anısına yapılmıştır.Anıtın çevresinde , şehit 11 askerin mezarları bulunmaktadır.

Kale Sokak –
    Tophane semtinde , Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinin karşısında ; Asırlık eski Bursa evlerinin bulunduğu doğal müze görünümündeki ,Osmanlı Bursa’sını yaşatan bir sokaktır.Sokaktaki karşılıklı on kadar ev,Osmanlı sivil mimari örneklerine göre restore edilmiştir.

Haraççıoğlu(Cizyederzade) Medresesi Sosyal Tesisleri – K 40.18383°, D 29.05706°
    Bursa’nın ilk yerleşim bölgesi olan Hisar içinde , kavaklı caddesi üzerinde , kültürel amaçlı sosyal tesistir.1700’lü yıllarda medrese olduğu ve Bursa’nın ikinci büyük kütüphanesine sahip olduğu bilinmektedir.Yakınındaki Üftade Camii ve Türbesi ile bir huzur beldesi olan medrese ,şehrin gürültüsünden uzak,sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir merkezdir.Bahçesi restoran ve çay bahçesi olarak hizmet vermektedir.

Üftade Camii ve Türbesi – K 40.18292°, D 29.05756°
    Haraçcıoğlu medresesinden devam ettiğimizde , Bursa’nın manevi sahiplerinde Üftade Hazretleri’nin camii ve türbesine çıkarız. Ulu camide gençlik yıllarında müezzinlik yapan Mehmet Muhyiddin o güzel davudi sesi ile Bursalıları mest eder ve vakit gelse de o ezan okusa diye beklenirdi.Bir gün Cami mütevellisi,her namaz öncesinde ahaliye türlü manevi lezzetler yaşatan bu genç ve heyecanlı delikanlıyı mükafatlandırmak ister ve kendisine birkaç akçelik maaş tayin eder.Muhyiddin bu maaş teklifini kabul ettiği günün gecesinde bir rüya görür , rüyasında ‘’ Mertebenden üftade ( düştün ) oldun ‘’ sözüne maruz kalır.Ertesi gün ‘’Nasıl böyle bir hata yaptım’’ diyerek hemen verilen maaşı terk eder.O günden sonrada Farsçada ‘’düşmüş,aşık,biçare’’manasına gelen ‘’Üftade’’ hitabını kullanmaya başlar.

Muradiye Külliyesi - K 40.18292°, D 29.05756°
    Muradiye semtinde , II.Murad (Fatih Sultan Mehmed’in Babası) tarafından yaptırılan,Cami,hamam,medrese,imaret(aş evi) ile hanedana ait 12 turbeden oluşur.Osmanlı sultanları tarafından Bursa’da yaptırılan son külliyedir. Muradiye Türbeleri adeta Fatih’in aile kapristanıdır.Zira Fatih’in annesi,babasıiebesi,zevcesi,oğulları,torunları hep bu türbelerde yatmaktadır.Türbelerin önünde devrilmiş bir ulu çınar gövdesi dikkate çeker.Büyük ihtimalle II.Murad devrinden kalan 600 yıllık bir ağaçtır.

Osmanlı Evi Müzesi – K 40.19147°, D 29.04564°
    Muradiye medresesinin karşısına denk gelir.Halk arasında Fatih’in doğduğu ev olduğu rivayet edilir ama doğru değildir.Çünki Fatih Edirne sarayında doğmuştur.Osmanlı evi,plan ve süslemeler açısından XVII.yy.Osmanlı hayat tarzını sergilemektedir.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi – K 40.19166°, D 29.04612°
    Müzede , Osmanlı dönemine ait 70 kıyafet,400 parça takı ve değişik etnografik eserler sergilenmektedir.Müzenin bahçesi Osmanlı çay bahçesi olarak düzenlenmiştir.Muradiye Mah. Kaplıca Cad. Aralık Sok.Ziyarete açık saatler: 10:00 – 17:00 (Pazartesi hariç hergün)Tel: 0224. 221 35 42

Darülziyafe Sofrası – K 40.19099°, D 29.04652°
    Muradiye Külliyesinin karşısında , Osmanlı yemeklerini yiyebileceğiniz bir mekandır.II.Murat Cad.No:36 Tel:0224 64 39

Hüsnü Züber Evi – K 40.18999°, D 29.04512°
    Muradiye semtinde XIX.yy ahşap Osmanlı konağıdır.1988 yılında sanatçıikoleksiyoncu Hüznü Züber tarafından alınmış,resrore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.Müze Osmanlı konağı olarak dekore edilmiştir.Ziyarete Açık Saatler: 10:00 – 17:00 (Pazartesi hariç hergün)Tel: 0224. 225 48 13

Buradan sonra heykel mevkiine yani ulucami,hanlar,Kapalıçarşı mevkine gitmek için geri dönüyoruz.Öncelikle aracımızı otoparka bırakıp,yürüyüş mesafesinde yer alan , yerleri gezeceğiz.

Aracımızı park edip şehrin merkezini gezmek için 2 otopark önerisi.vede şehrin merkezinde otel önerisi :

Bursa Spor Katlı Otoparkı - K 40.18227°, D 29.06472°
    Şehir merkezinde bir otoparktır.Aracınızı park edip Ulu Cami,hanlar bölgesi,Kapalıçarşı kısmını rahatlıkla gezebilirsiniz.1 saate kadar 4.5-TL ; 2 saate kadar 5-TL ; 4 saate kadar 6,5-TL ; 8 saate kadar 8-TL

Koca Ahmet Katlı Otoparkı – K 40.18378°, D 29.06592°
    Bu otoparkta şehir merkezinde yer alan bir otoparktır.

Hotel Dikmen – K 40.18206°, D 29.06164°
    3 yıldızlı bir otel.Ekim2009 fiyatı,iki kişi oda kahvaltı toplam120-TL/Gecelik.Şehrin merkezindedir.Cami ve hanlar,kapalıçarşı yürüyüş mesafesindedir.Tel:0224 224 18 40

Hotel Artıç – K 40.18343°, D 29.06136°
    3 yıldızlı bir otel.Ekim2009 fiyatı,iki kişi oda kahvaltı toplam120-TL/GecelikŞehrin merkezindedir.Cami ve hanlar,kapalıçarşı yürüyüş mesafesindedir.Tel:0224 224 55 05

Hotel Kent –
    3 yıldızlı bir otel.Ekim2009 fiyatı,iki kişi oda kahvaltı toplam140-TL/Gecelik.Şehrin merkezindedir.Cami ve hanlar,kapalıçarşı yürüyüş mesafesindedir.Tel:0224 223 54 20

Şimdi gezintiye devam edelim.

Ulu Cami – K 40.18400°, D 29.06150°
    Bursa merkezde , Atatürk caddesi üzerinde yer alan Ulu Cami ; Namaz kılmaktan,muazzam maneviyat yüklü atmosferinden,müezzinin içinize işleyen güzel sesinden hep etkilendiğim bir camidir.

Osmanlı Devletinin dördüncü padişahı Yıldırım Bayezit Han,Haçlılarla 1396 yılında Niğbolu savaşının yapmıştı.Rivayete göre savaş öncesi Allah’a dua etmiş ve zafer gerçekleşirse yirmi cami yaptıracağı vaadinde bulunmuştur. Zaferi kazanıncada bu vaadini yerine getirmek istemiştir.Bu niyetini damadı olan Seyyid Emir Sultan Hazretleri’ne açar.Emir sultan ise 20 cami yerine , müminlerin toplanmasına vesile olacak 20 kubbeli bir cami yaptırmasını padişaha teklif edince,Padişahta yirmi kubbeli ulu camiyi yaptırmaya karar verir.

Türkiye’deki Ulu camilerin en büyüğü olan ve yaklaşık beş bin kişinin namaz kılabildiği Ulu cami 1399 yılında ibadete açılmıştır.İlk imamlığınıda Mevlid yazarı Süleyman Çelebi yapmıştır.

Ulu Cami’ye girdiğimizde dikkati ilk çeken,caminin ortasında camekanlı kubbenin altında büyük bir şadırvanın olmasıdır.Rivayete göre,bu şadırvanın yerinde yaşlı bir kadının evi varmış ve kadın bütün teklif ve ısrarlara rağmen evini vermek istememiş.Onun için sonradan alınan bu yer ‘’kadının rızası olmadan namaz kılınması doğru olmaz’’ düşüncesi ile ilk etapta caminin iç avlusu şeklinde boş bırakılmış olup,sonraları buraya bugünkü şadırvan yaptırılmıştır.Havuzun üstüne denk gelen kubbe camekanlıdır.Bu sayede Ulu camiye aydınlık büyük oranda buradan sağlanır. Çok zengin Hat Sanatı örneklerine sahiptir. Bir nevi Hat Sanatları Müzesi gibidir.

Üç boyutlu Kabe resmine dikkat edin.Değişik yönlerden bakıldığında Kabe ve kapısı bakan kişiye dönük görünmektedir. Sanki sizi davet eder gibidir.

Emir Han –K 40.18477°, D 29.06174°
    Bursa’ya yapılan ilk bedesten olması bakımından önemli olan han, Bursa çarşısının çekirdeğini oluşturur. Osmanlı hanlarının ilk örneklerinden sayılır.Günümüzde handa,alt kaltta 36,üst katta 37 olmak üzere 73 dükkan vardır.

Kapalı Çarşı – K 40.18445°, D 29.06261°
    Bursa Kapalı Çarşı aslında istanbul Kapalı Çarşıdan sonra Osmanlı Çarşıları içinde en büyük kapalı çarşı kompleksine sahiptir. Bursalılar için geleneksel alışveriş mekanıdır.Burada her türlü ihtiyacı kolaylıkla karşılayabilmek ve hanların ortasındaki avlularda soluklanabilmek mümkündür.Kapalıçarşı bölgesi , Osmanlının ilk döneminden itibaren birbirine yakın mesafelerde inşa edilmiş han ve bedestenlerin günümüzde birleşmesi oluşmuştur.Büyük depremlerden ve 1958 yılındaki yangından zarar gören çarşı,restore edilerek sürekli yenilenme durumundadır.

Koza Han – K 40.18424°, D 29.06396°
    ‘’Koza’’ ipekböceğinin içinde büyüdüğü,ipek kılıfının adıdır.Koza han , koza satışı yapılan yer anlamında kullanılmıştır.Tarihte ipekyolunun Anadoludaki en önemli duraklarından bir olan handır.Bursa , Osmanlı döneminde ipekböcekçiliğinin merkezi durumunda idi,Bursa’da elde edilen ipek ile dokunan kumaşlar,Bursa ipeğinin ününü dünyaya yaymıştı.Günümüzde ise , Çin’in suni ipek üretimi ile baş edemeyerek yok olmuştur.Koza Hanın iç avlusunun ortasında altı şadırvan olan kubbeli bir mescit,mescidin civarında da çay bahçeleri bulunur.

Bursa Kent Müzesi – K 40.18272°, D 29.06679°
    Kent Müzesi’nde; Bursa kentinin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılır.Müzenin bodrum katında yer alan ‘Tarihi Esnaf Sokağı’nda; Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı özgün dekor ve canlandırmalarla tanıtılmaktadır.Giriş katında kentin tarihi gelişimi, birinci katta ise Bursa’nın özellikleri ve değerleri tematik olarak anlatılır. Bursa Kent Müzesi, kentin tam merkezinde bulunan Atatürk heykelinin arkasındadır.Atatürk Cad. Cumhuriyet Meydanı, Heykel. Ziyarete Açık Saatler: 09: 30 - 17:30 (Pazartesi hariç hergün) Tel: 0224. 220 26 26

Kebabçı İskender – K 40.18323°, D 29.06530°
    Bursa’da benim misafirlerimi yönlendirdiğim 3 iskender kebapçıdan biridir.Merkezde hanlar ve Kapalıçarşı bölgesine çok yakındır.Zaman zaman dükkan önünde içeri girmek için sıra beklyenler ile karşılaşırım.1 porsiyon İskender Kebap fiyatı : 18-TL, İçecek:3-TL ( Ekim/2009 Fiyatı)

İskender Fahri Yavuz İskenderoğlu – K 40.18250°, D 29.06855°
    Bursa merkezdeki,diğer İskendercimizde burası.Bir öncekine göre daha geniş bir yeri vardır. 1 porsiyon İskender Kebap fiyatı : 16-TL, İçecek:3-TL ( Ekim/2009 Fiyatı)

Küçük Saray Pideli Köfte – K 40.18307°, D 29.06153°
    Pideli köfte , Bursa’nın en eski lezzetlerinden birisidir.Aslında İskender kebaptan esinlenerek yapılmış bir yemektir.İskenderden farkı,pidelerin üzerinde döner yerine küçük köftelerin bulunmasıdır. 1 porsiyon pideli köfte fiyatı : 7-TL, İçecek:2-TL ( Ekim/2009 Fiyatı)

Aynalı Çarşı Pide ve Cantık Salonu - K 40.18449°, D 29.06294°
    Kapalı çarşı esnafının uğrak yeri olan ,cantık ve pide salonudur.Cantık bildiğim kadarı ile pide hamuruna yuvarlak ve daha küçük olarak biçim verip,ortasına kıyma veya kaşar,kuşbaşı ,lor konulması ile oluyor.Bu salonada aileniz ile rahatça gelebilirsiniz.22 yıldır aynı yerde.Ortam küçük,çarşı içi ama temiz,personel güleryüzlü.1 adet kıymalı cantık fiyatı:1,75-TL,ayran 1.5-TL (Ekim/2009 Fiyatı )

Çiçek Izgara – K 40.18456°, D 29.06482°
    Bursa’nın en güzel ızgara mekanlarından birisidir.Izgara et , köfte,piyaz çeşitleri vardır.11-21.30 arası açıktır.Tel: 0224 221 12 88

Lalezar Türk Mutfağı Lokantası – K 40.18210°, D 29.06887°
    Eğer , yukarıda saydığımız kebap , köfte , pide türü bir şey yemek istemiyorsanız,sulu yemek arıyorsanız,işte yine şehrin merkezinde tavsiye edeceğim.bir lokanta.Burayada ailecek güvenle gidebilirsiniz.

Kafkas Kestane Şekeri ve Pastanesi – K 40.18307°, D 29.06565°
    Kestane şekeri Bursanın özgün tatlarındandır.Eskiden Uludağ eteklerinde çokça yetişen kestane meyvesinden üretilen bu şeker günümüzde Dünyanın dört bir yanına Bursa’nın adını taşıyan bir öz değer olmuştur.Fiyatları : Küçük Boy: 17-TL , Orta Boy:27-TL,Büyük Boy: 32-TL’dir.(Ekim/2009 Fiyatı.)

Ulus Pasta ve Şekerleme – K 40.18361°, D 29.06096°
    1928 yılından beri faliyet gösteren bir pastane.Badem ezmesi,fıstıklı cevizli güllü lokumları,karadut şerbeti güzel.

Cafe Koza – K 40.18346°, D 29.06372°
    Bursa merkezde biraz cadde üstü olması sebbi ile , araba gürültüsü olsada; Ulu cami ve hanlar bölgesini seyreyleyip, bir çay kahve içmek için güzel bir yer.

Mahvel Kahvehanesi – K 40.18075°, D 29.06997°
    Gökdere üzerindeki Setbaşı Köprüsü’nün güney-doğu ucunda yer alan tarihi kahvedir. Günümüzde Mahfel-Mado adıyla işletilmektedir.Bursa’nın en eski kahvesi olarak bilinir. 1890’larda çekilmiş fotoğraflarda Mahfel Kahvesi’ni görmek mümkündür. Çınar gölgeli bir bahçesi vardır.Mahfel Mado’nun alt katında bir desanat galerisi yer almaktadır.

Irgandı Çarşılı Köprüsü – K 40.18188°, D 29.07122°
    Dünyada sadece 4 tane bulunan bir tarihi çarşılı köprüdür.Köprü üzerinde oymacı,sedefkar,tezhip ve hat atolyesi,nakışhane,ebru çalışması yapılan mekanlar bulunmaktadır.

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi – K 40°10’38.43’’, D 29°04’16.39’’
    TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye‘nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi’dir. Toplam 17.000 m2 ‘lik bir alanı kapsayan, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası TOFAŞ tarafından restore edilerek, 28 Haziran 2002‘de müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi”, sadece eski araba müzesi değildir. Onlar Anadolu’daki binlerce yıllık araba sanayiinin ve kültürünün canlı ve etkili köşe taşlarıdır. Anadolu tasarım tarihinin çok değerli ve anlamlı ürünleridir. Bu “yeni ustaların, eski ustalara” bir teşekkürüdür. Ücretsiz gezilebilen müze, pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 arası açık. Tel: 0224 329 39 41 Umurbey.Mah.Kapıcı Sokak.Yıldırım.

Türk İslam Eserleri Müzesi – K 40.18142°, D 29.07364°
    Önceleri Arkeoloji Müzesi yapıtlarının sergilendiği Yeşil Medrese, 1975 yılından itibaren Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak hizmete girmiştir. Binada 12. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan maden, keramik, ahşap, işleme, silah, el yazması kitaplar, sikke, kitabeler ve mezar taşları ile etnografik malzeme teşhir edilmektedir.Yeşil Külliye Yanı, Yeşil Mah. Yeşil Cad.Ziyarete Açık Saatler: 10:00 – 17:00 (Pazartesi hariç hergün).Tel: 0224. 327 76 79

Yeşil Cami – K 40.18195°, D 29.07455°
    Yeşil semtinde bulunan cami, 1419 yılında, Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Yeşil Cami, Bursa’nın olduğu kadar Türkiye’nin en güzel tarihsel yapılarından biridir. Yapıda, bazı Bizans döneminden kalma yapı malzemesi de kullanılmıştır. Yeşil Camii’nin girişindeki taç kapı, Türk taş oymacılığının güzel bir ürünüdür. Caminin büyük bölümü çini ile kaplıdır. İç duvarlar, tavanlar, mahfiller ve geçiş eyvanları tümüyle çiniyle kaplıdır. Camideki çini işçiliğinin en mükemmel örneklerinden biri de, on metreden yüksek olan mihrabıdır. Çeşitli geometrik motiflerle çiçeklerin yer aldığı mihrap, caminin en güzel yerlerinden biridir. Pencere kapakları, devrin ahşap işçiliğinin güzel örneklerindendir. Cami içinde güzel bir şadırvan vardır. Şadırvanın tek parçadan yapılmış fıskiyesi eşsiz inceliktedir.

Yeşil Türbe – K 40.18183°, D 29.07472°
    Yıldırım Bayezıt’ın oğlu Çelebi Sultan Mehmet’in kendisi için yaptırdığı türbe , ölümünden 40 gün önce bitmiştir.Kendisine haz vakarı ile duran ve tamamen çini dekarasyona sahip sandukası Türbenin içindedir.Türbe’ye yeşile bakan mavi (firuze-turkuaz) çiniler ile kaplı olmasından dolayı halk tarafından ‘’Yeşil Türbe’’ ismi verilmiştir.Yeşil Camiinin karşısında olan Türbe günümüze kadar ulşan en muhteşem çinili mihraba sahiptir.

Yeşil Antikacıları – K 40.18183°, D 29.07472°
    Yeşil Külliyesinin etrafındaki açık hava müzesini andıran dükkanlardan mobilya ve ev eşyalarının dışında cam sanatı,sedef işçiliği,gümüş,metal eşya,gramafon,eski halı,takı gibi her tür eski eşyayı ve antikayı alabilirsiniz.

Yeşil Kahvehanesi – K 40.18183°, D 29.07472° / Yüce Hünkar Cafe - K 40.18240°, D 29.07482°
    Burada çay , türk kahvesi molası vererek dinlenebilirsiniz.

Emir Sultan Türbesi ve Emir Sultan Cami - K 40.18025°, D 29.08493°
    Emir Sultan, Bursa’ya Yıldırım Bayezıd döneminde Buhara’fan gelerek yerleşen tarikat ehli bir büyük zattır.Peygamber Efendimize(sav) soyundan geldiği için’Emir’’ adını,gönüllere taht kurduğu için ‘’Sultan’’unvanını almıştır. Sultan Yıldırım Bayezit’in damadı olan büyük zatın yattığı türbede kendisinden başka hanımı iki kızı ve oğlu Emir Ali yatmaktadır.Günümüzde kentin en önemli ziyaretgahlarından biri olarak saygı görmektedir.Nişanlanan,evlenen gençler,sünnet edilen çocuklar Emir Sultan’ı mutlaka ziyaret eder,atılan adımların hayırlara vesile olmasını dilerler.Türbe gün boyunca ziyaretçilerle dolar taşar. Emir Sultan camiside,hanımı tarafından ,Emir Sultan adına yaptırılmıştır.

Yıldırım Bayezid Türbesi Camii ve Yıldırım Külliyesi - K 40.18732°, D 29.08177°
    Yıldırım Kulliyesi – Cami,türbe,medrese,darüşşifa,hamam,çeşme ve su kemerinden oluşan ve Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan külliyedir.Yıldırım Bayezid’in Türbeside bu külliyenin içindedir.

YILDIRIM CAMİ - Yıldırım Camii, Yıldırım semtindeki tepe üzerinde Yıldırım Külliyesi’nin ortasında yer almaktadır. 14. yüzyılın sonlarında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan camii, zengin taş işçiliğiyle dikkat çekmektedir.

Bulunduğu bölgedeki kuvvetli lodoslar ve depremler nedeniyle iki minaresi de yıkılmış olan caminin bugün kullanılan minaresi yakın tarihte betondan yapılmıştır.

Yıldırım Camii’nde giriş eyvanına mukabil yanlarda iki oda vardır. Bu odalara dışarıdan da girilebilmektedir. Ortada arka arkaya iki kubbe, yanlarda birer eyvan ile birer ocaklı ve küçük pencereli oda bulunur. İki ana kubbeyi birbirinden ayıran büyük kemerde ve pencerelerde kullanılan Bursa Kemerleri, camiye ayrı bir özellik kazandırmaktadır.

Yıldırım Camii’nin merkez kubbesi, iç mekana ferahlık veren bir yüksekliğe sahiptir. Duvarları kesme taşlarla kaplıdır. Namaz kısmı ve yandakieyvanlar zeminden yüksektir ve eyvanların üstü sivri tonozların oluşturduğu sekiz köşeye oturan kubbeyle örtülmüştür. Kare plan üzerine oturan mihrap kubbesi ise sekiz sıra stalaktitli yaşmak ile örtülüdür.

Köşelerinde cilalı yeşilimsi mermer sütunlar vardır. Caminin doğu ve batısındaki odalar alçıdan, ufak, büyük hücreli ve maşalıklıdır. Stalaktit saçaklı, geniş ajurlu, on iki yıldızlı ve yeşil çini parça kakmalı, süslü nesih ve kufi hatla yazılı hadis ve dualarla bezenmiş odalar çapraz tonozla kaplıdır. Ön cephede yer alan ayaklar ve bunları bağlayan kemerler kurşuni renkli mermerden yığma olarak yapılmıştır. Revak, beş kubbe ile örtülüdür.

YILDIRIM MEDRESESİ

Yıldırım Camii’nin kuzeybatısında yer alan Yıldırım Medresesi, 1399 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmıştır.

Dershanenin yıldız ve düz tuğlalarla yapılan süslemeleri, güzellikleriyle göz doldurmaktadır.

YILDIRIM DARÜŞŞİFASI

Yıldırım Camii’nin 250 m. doğusunda yer alan Yıldırım Darüşşifası, külliyenin bir parçası olarak 1390-1394 yılları arasında Yıldırım Beyazıd tarafından inşa ettirilmiştir.

İlk Osmanlı Hastanesi olarak kabul edilen Darüşşifa’nın açıldığı dönemde 1 başhekim, 2 hekim, 2 eczacı, 2 şerbetçi, 1 aşçı ve bir ekmekçiden oluşan kadro ile hizmet verdiği bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Beyazıd' ın isteği üzerine Mısır Sultanı Berkok tarafından, o dönemin ünlü doktorlarından Şemsettin Sagir de hastanede görevlendirilmiştir. Akıl ve sinir hastalıklarının da tedavisinin yapıldığı kuruluşta, sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa da tedavi görmüş ve sağlığına kavuşmuştur.

Cumalı Kızık Köyü - K 40.17693°, D 29.17294°
    Osmanlı yerleşimlerinin yavaş yavaş Bursa civarına kaydırıldığı dönemde kurulmuş 700 yıllık bir vakıf köyü Cumalıkızık. Osmanlı’nın erken dönemine ilişkin sivil mimarinin en güzel örneklerini barındıran, tarihi dokusunu günümüze dek koruyabilmiş bir açık hava müzesi aynı zamanda...
    Bursa’ya 20 dakika mesafedeki 700 yıllık Osmanlı köyüdür.Bol bol fotoğraflık malzeme ile döneceğiniz Cumalıkızıkta kahvaltı yapmanızı tavsiyederiz.

Konaklama İsteyenler için 2 öneri :

Bulanlar Konak Tel:0224 372 48 69

Mavi Boncuk Pansiyon Tel:0224 373 09 55

Bursa’nın 10 kilometre doğusunda, Bursa-Ankara karayolundan Uludağ eteklerine sapan yol, kilometre sonra Cumalıkızık köyüne ulaşıyor. Bursa’nın yanı başında bulunan yerleşim, hiç apartmanı olmayan, mimari dokusu bozulmadan günümüze ulaşmış ender köylerden biri. Uludağ eteklerinde yer alan Cumalıkızık köyünün kuruluşu çok eskilere dayanıyor. Orhan Gazi Bursa’ya girmeden önce birçok yerleşim alanı kurmuş: Bayındırkızık, Derekızık, Hamamkızık, Değirmenlikızık, Fidyekızık. Bunların arasından topluca gidilip cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık denmiş. Köyler birbirine yakın olduğu için, bir sigara içimlik sürede birinden çıkıp diğerine ulaşılıyormuş. Birbirine yakın köylerdeki evler de iç içe inşa edilmiş. 700 yıllık cami, evlenme törenleri ile bayramlarda kullanılan tarihi hamam, Sanatevi ve Etnografya Müzesi Cumalıkızık’ta görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Tarihi evleri, camisi, çeşmesi, daracık sokakları, çağa ayak uyduran yaşantısıyla Osmanlılar'dan kalan bu sevimli köy, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmuş. Tamamı sit alanı olan köy içinde beton yapı apartman hiç yok. 350 haneli Osmanlı köyünün şirin ve sağlıklı yapıları çeşitli restorasyonlarla günlük hayata ayak uydurmuş.Kimisi gözlemeci, kır lokantası, bazısı pansiyon olmuş. Köyün daracık sokaklarında yürürken kendinizi tiyatro dekoru içinde sahnede hissediyorsunuz. 700 yıl öncesine dayanan tarihi evlerde film çevirenlere bile rastlıyorsunuz. Yerli köy halkı köylerini ziyaret eden turistlere evlerine gelmiş konuk misafirperverliği gösteriyor. Narenciye dışındaki kiraz, ceviz, kestane başta olmak üzere ahududu, meyve ve sebzeleri yetiştirmek için yaptıkları çalışmaları gözlemliyorsunuz. Çalışkan köy halkının bir kısmı ise köy evlerinin bahçelerine açtıkları gözleme üniteleri ile konukları hem soluklandırmak, hem köy atmosferini yaşatmak, hem de patatesli, peynirli, patlıcanlı, tahinli çeşitli otların ilavesiyle hazırlanan gözlemeleri damak zevkinize sunuyorlar. Fotoğraf çekmek, resim yapmak gibi sanatsal faaliyetlere imkan veren Cumalıkızık Köyü'nden ayrılıp bu defa 3 km öteye, Bursa'dan 12 km uzaklıkta yer alan Saitabat Şelalesi'ne geliyorsunuz.

Saitabat Şelalesi - K 40.14881°, D 29.23722°
    Bursa’dan 12 km uzaklıkta yer alır.

Coşkun bir şelale... Gürül gürül sesi ile akarak önünüzden koşarcasına geçiyor. Su sesine karışan alabildiğince kuş sesi... Yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alan... Saitabat Şelalesi işte böyle bir atmosfer sunuyor sizlere...

Bu ortamda piknik ve spor yapmak, yemek yiyip yürüyüşe çıkmak ve dinlenmekten başka yapılacak pek bir şey yok.

Uludağ eteklerindeki bu mekan büyük bir bahçe görüntüsünde. Şelalenin aktığı kanyon ve suyun yarattığı serinliği yaşamak insanın yaşama arzusunu da artırıyor.

Çevredeki kır lokantalarında piknik yapmanın tadına doyamazken, doğa harikası ortamda ayrılmak istemiyorsunuz

2. ROTA BAŞLANGICI

Kültürpark – K 40.19220°, D 29.04712°
    Bursa kent merkezinin oksijen deposu olarak bilinen kültürpark; çay molası verebileceğiniz,yürüyüş ve spor yapabileceğiniz,göl kıyısında orurabileceğiniz,yazın çocuklarınızla ailecek hoş vakit geçirebileceğiniz,çınar,kestane ağaçları ile bezeli yemyeşil bir parktır.Bursa’nın en büyük dinlenme yeri olan park içinde,sandalla gezilen bir göl alanı,çay bahçeleri,lokantalar,lunapark,Arkeoloji müzesi ve festivallerin yapıldığı açık hava tiyatrosu bulunur.

Hotel Çelik Palas – K 40.19602°, D 29.03919°
    Atatürk’ün 2.şubat 1928 de ,Çelik palas ta konaklarken yazdığı yazı:
    Bursa: 2, Şubat, 1938
    Bu defa Bursa'yı ziyaretim münasebetile Bursa'nın resmî ve hususî bütün teşekkülleri ve güzel şehrinizin bütün vatandaşları tarafından hakkımda ızhar edilen sevgi ve saygıdan çok duygulandım. Modern bir zihniyetle ve temiz bir konforla vücuda getirilen Çelik Palas'ta beni konuklayan Bursa'lıların yüksek müsafirperverliklerinden çok mütehassis oldum. Burada Türk milletinin siyasî ve medenî yüksekliğini gösteren parlak deliller gördüm. Bunda mütevellit tahassüs ve teğekkürlerimin sevgili Bursa'lılara iblâğını rica ederim.

Bursa kaplıcalarının büyük ve medenî ihtayaçlarından birini karşılayan Çelik Palas otelinin, Bursa Belediyesinin de himmet ve muavenetile daha fazla inkişaf edebilmesini temin için bu otelin âit olduğu şirketteki (34.840) Türk liralık hissemi Belediye'ye terkediyorum. Aynı zamanda vaktile Bursa Belediyesinin (1923) tarihinde bana hediye etmiş olduğu otel bahçesine muttasıl k&oum;şkü de bütün müştemilatı ile Belediye'ye hibe ettim. Bu köşk otelin bir anneksi olarak kullanılacak ve Bursa Belediyesi bu köşün bedelini takdir ettirerek Şiketten o mikdar hisse senedi mübayaa edecektir. K.ATATÜRK
    Tel:0224 233 38 00

Atatürk Müzesi – K 40.19504°, D 29.04010°
    Çelik Palas otelinin hemen yanında , 19 yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan bir köşktür.Bursa’yı ikinci ziyareti sırasında satın alınarak,Atatürk’e armağan edilmiştir.Atatürk’te binayı 1938 de Belediyeye armağan etmiştir.Köşk 1973 yılında Atatürk müzesi olarak açılmıştır.Salon ve odalarda Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile birlikte sergilenmektedir.Tel:0224 234 77 16

Süleyman Çelebi Anıt Mezarı – K 40.20151°, D 29.02882°
    Yıldırım Bayezıd’ın divan imamı iken Ulu Cami açılınca Orada imamlığa başlayan ve vefatına kadar da imamlığı sürdüren Süleyman Çelebi yaklaşık 600 yıldır dünyada en çok okunan , Hz.Muhammed’in kişiliğini anlatan ve öven Mevlüd’ün yazarıdır.Çekirge semtine giderken solda kendisine bir anıt mezar yapılmıştır.

Karagöz Müzesi – K 40.20151°, D 29.02882°
    Karagöz evinde Prof.Dr.Metin AND’ın 61 parçadan oluşan , Karagöz figürleri koleksiyonunu gezebilir ve gölge oyunu ustalarından gösteri izleyebilirsiniz.Tel:0224 232 18 71

İnkaya Çınarı ve Köyü – K 40°10’56.23’’, D 29°01’00.30’’
    Çekirge yolu üzerinden , Uludağ’a çıkarken 3km uzaklıkta inkaya köyünde,600 yıllık tarihi çınar ağacının gölgesinde otorup çayınızı yudumlayıp veya köylülerin ürünlerinin yer aldığı bir kahvaltı yapabilirsiniz.Yada mevsimin meyvelerinden yiyebilirsiniz.İnkaya köyünü geride bırakıp yola devam ederseniz uludağa kadar çıkarsınız ama biz onu diğer bir rota ya dahil edip , şehir turumuza devam edelim.

Misi Köyü (Gümüştepe) – K 40.18038°, D 29.97535°
    Bursa’nın merkezinden 12 km.uzaklıkta,doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş başka bir güzellikle sizi ağırlar tarihi eski bir rum köyü olan Misi köyü.

Korupark AVM. – K 40.25022°, D 28.95864°
    Bursa-Mudanya yolu üzerinde, yüzlerce mağaza ve 9 sinema salonunun bulunduğu bir alış veriş merkezidir.İstanbul’daki cevahir ve Ankara’daki Ankamall’dan sonra Türkiye’nin 3.büyük AVM’si olduğu söylenir.

Özdilek AVM. - K 40.26772°, D 28.94869°

Mudanya - K 40.37662°, D 28.88514°
    Bursa’ya 20 km uzaklıktaki Mudanya,Bursa’nın en eski liman kentlerinden biridir.Rumlardan kalma mahalleleriyle ve sahilindeki deniz turizmi ile dikkatiçeken mudanya’dansahilyolu ile batıya doğru gidilirse bölgenin en şirin beldelerinden Trilye/Zeytinbağı Siği/Kumyaka köylerine gelinir.

Mudanya Montania Otel - K 40.37233°, D 28.89094°

Mudanya Mütareke Müzesi - K 40°22’45.31’’, D 28°52’58.34’’

11 Ekim 1922 tarihinde TBMM hükümeti ile ihtilaf devletleri arasında Türk-Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının , Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı tarihi evdir. Rus asıllı tüccar Aleksandr Ganyanof’a ait olan ev, Mudanyalı iş adamı (şeker kralı) Hayri İpar tarafından satın alınarak onarılmış ve 1937 yılında Mudanya Belediyesi’ne bağlı bir müzeye dönüştürülmüştür. 1959 yılında Eski Eserler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Bodrum ve çatı katı dışında 2 katlı bir ahşap evdir. 19.yy sonlarının mimari yapısına sahiptir. Arsa alanı 800 metrekare, bina alanı 400 metrekaredir. 13 odası ve 2 büyük salonu vardır. Birinci katta mütarekenin imzalandığı salon ve görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü’nün çalışma odası, üst katta İsmet Paşa ve yaverlerinin yatak odaları yer almaktadır. İsmet Paşa’nın çalışma odasında Paşa’nın kızgın olduğu bir anda yumruğu ile ikiye böldüğü mermer masa sergilenir. Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu evde o döneme ait fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.Tel: (0224) 544 10 68

Siği Köy (Kumyaka) – K 40.38016°, D 28.85216°
    Mudanya ilçesinin sayfiye köylerinden biridir.Mudanya ve Zeytinbağı’nın ortasında , Roma-Bizans döneminden kalma eski bir kenttir.Siği sahilinde,denize nazır asma ağaçlarının gölgesinde , sessizliğin sesini dinleyerek çay keyfi yapabilirsiniz.

Trilye(Zeytinbağı) – K 40.38454°, D 28.78934°
    Bursa’ya bağlı Mudanya sahilinin keşfedilmemiş cennet köylerinden biridir.Balığı ve Zeytinyağı ile meşhurdur.Konaklama için : Hotel Trilye 0224 563 22 20 , Savarona Pansiyon 0224 563 26 08 , Çınar Butik Otel 0224 563 20 33

-------------------------------------------------------------------------

DİĞER

SUKAYPARK – K 40°14’06.74’’, D 29°02’30.24’’
    Türkiye’nin ilk kablolu Su Kayağı Tesisi (Sukay Park) Bursa’nın Osmangazi ilçesinde faaliyet göstermektedir. Bursalılar kışın Uludağ’da karda, yazın Çukurca’daki suni gölün üzerinde kayak keyfi yaşarlar. Tesis, 35 bin metrekarelik gölet ve 5 bin metrekarelik ada ile yeşil alanlardan oluşuyor. Göletin derinliği 1,5 metre. Tesisin ortasında çeşitli cemiyet ve eğlencelere hizmet verebilecek ada bulunuyor. Adaya ulaşım, gölet altındaki tünelden sağlanıyor. Tesiste, su kayağının yanı sıra voleybol, tenis kortları ve kauçuk atletizm parkuru gibi birçok spor bir arada yapılabiliyor

Bursa Yeşilinin Minyatürü – Botanik Park - K 40.21767°, D 29.03956°
    Bursa’da yeşil kuşak kapsamında, kente bol oksijen, yeni dinlenme ve sağlıklı spor alanları kazandırmak amacıyla İzmir-İstanbul yolu üzerinde Bursa Hayvanat Bahçesi’nin bitişiğinde kurulmuştur.1998 yılında hizmete açılan Soğanlı Botanik Parkı; 400.000 m2’lik alanında, 150 türden 8000 ağaç, 76 türden 100.000 çalı, 20 türden 50.000 yer örtücü ve 27 türden 6000 gül ile Bursa Ovası’nı korumakla birlikte, bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara da açık bir parktır. Ziyaretçilerine sağlıklı yaşam için spor yapma imkânı da sunulan parkta 12 kilometrelik doğal yürüyüş yolları, doğal koşu yolu, 1 kilometrelik soğuk asfalt kaplamalı bisiklet yolu ve göletler bulunur. Parkta bisiklet kiralamak mümkündür.Botanik Park’ta 17. 18. ve 19. yüzyıllara ait bazı ünlü eski Bursa evlerinin benzerleri inşa edilmiştir ve restoran, cafe, kebap salonu olarak hizmet vermektedir. Botanik Park’ta Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi adlarla değişik bahçe alanları oluşturulmuştur. Her yıl uluslararası Lâle Festivali nedeniyle 200-250.000 lâle ekilir

Bursa Hayvanat Bahçesi – Bursa Zoo Park - K 40.21828°, D 29.04706°
    1998′de hizmete açılan ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği (EAZA) üyesi olan Hayvanat Bahçesi içinde 206.600 m2’lik bir alanı kapsayan meşe ağırlıklı 3.000 ağaç, 32.000 çalı, 14.300 yer örtücüsü ve çiçek bulunmaktadır. Ayrıca, 3.750 metrelik yürüyüş yolu ve 6.185 metrekarelik 11 gölet vardır. Bursa Zoo Park’ta, yılan, timsah, zebra, iguana, pelikan, ördek, flamingo, deve kuşu, kartal, atmaca, şahin, akbaba, baykuş, kelaynak, ayı, kurt, yaban domuzu, deve, geyik, ceylan, leopar, lama, yaban eşeği, arslan, maymun, tavus kuşu gibi hayvanlar; köy tarzında düzenlenen binalarda da çeşitli kümes hayvanları, sülün, güvercin, papağan gibi kuşlarla, at, inek, koyun ve keçi gibi evcil hayvanlar bulunur. Hayvanat Bahçesi toplam 500 adet ve 67 farklı türde hayvan barındırmaktadır.Hayvanat Bahçesi’nde eski köy evleriyle köy yaşantısının canlandırması da yapılmaktadır. Bursa Hayvanat Bahçesi doğal yaşama uygun olarak düzenlenmiş hayvan barınakları ile Türkiye’nin en büyük ve Avrupa standartlarındaki tek hayvanat bahçesidir.

Merinos Kültür Parkı - K 40.19945°, D 29.04896°

VE ŞİMDİDE ULUDAĞĞĞĞĞ

ULUDAĞ

Karayolu ile Uludağ’a

Bursa’dan 36 km olan karayolu ile kendi arabanızla Uludağ’a çıkmayı düşünüyorsanız, kentin batısındaki Çekirge yolu 3. km’deki İnkaya Köyü’nde, 600 yıllık tarihi İnkaya Çınar Ağacı’nın gölgesinde, köylülerin en güzel ürünlerinin servis edildiği nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Uludağ’dan dönüşte ise çapı 3, yüksekliği ise 35 metre olan bu anıt ağacın gölgesinde yorgunluk çayı içebilirsiniz. Yola devam ettiğinizde yolun hemen kenarında özellikle kış aylarında geyiklerin toplanarak koruma altına alındığı “Geyik Çiftliği” dikkatinizi çekecektir. Geyik Çiftliği’nden sonra Uludağ Milli Park sınırlarına da girmiş oluyorsunuz.

Kirazlıyayla’ya ulaşıncaya kadar sağlı sollu birçok et ve mangal restoranı göreceksiniz. Kirazlıyayla mevkiinde yol ikiye ayrılır. Birinci yol sizi Sarıalan’a götürürken, ikinci yol da sizi Soğukpınar köyüne götürür. Köyün yakınında Aras Şelalesi’ne de uğrayabilirsiniz. Bu köyden Keles’e, Keles’ten de yörük şenliklerinin yapıldığı Kocayayla’ya ya da İnegöl’e kadar gidebilirsiniz. Tabii ki altınızda iyi bir cip olmalı. Şüphesiz yol boyunca bol bol fotoğraf malzemesi toplayacaksınız.

Teleferik ile Uludağ’a

Uludağ teleferiği, Türkiye’nin en uzun teleferiğidir. Yıldırım’daki Teleferik semti(K40.17201°, D 29.08343° ) ile Uludağ’daki Sarıalanyaylası arasında, 1963 ‘te kurulmuştur. Kadıyayla istasyonundaki aktarma ile toplam 4766 metre uzunluğundadır. 374 metrelik rakımdan başlayan yolculuk, yaklaşık 20 dakika sonra 1634 metrelik rakımda sona erer.

Yıldırım semtindeki Teleferik kalkış istasyonuna arabasız gidecek olanlar,Heykel(Merkez) semtinde,Bursa Kent Müzesinin yanından kalkan dolmuşlara binerek,teleferik kalkış istasyonuna gidebilirler.

Teleferik ile kayak takımlarını taşımak yasaktır. Bu nedenle sadece piknik ve doğa yürüyüşü gibi amaçlarla Uludağ’a gidenler teleferiği kullanır, kayak için gidenlerin karayolu ile ulaşımı tercih etmesi gerekir.( Ya kendi araçları ile yada Bursa Merkez Tophane semtinden kalkan dolmuşlar ile Uludağ’a çıkabilirler.)

Teleferik Tel: (224) 327 74 00

1963 yılından bu yana kullanılan Teleferik, Bursa’nın Teleferik semtinden 20 dakikada bir kalkar. 30 kişilik kabinler ile önce 1235 metre yükseklikteki Kadıyayla’ya gelinir, orada kabin değiştirilir ve 1621 metre yükseklikteki Sarıalana’a giden kabinlere binilir. Yolculuk her iki kademe arasında yaklaşık 8’er dakika sürer. Uzunluğu 4817 metre olan Teleferiğin ilk durağı olan Kadıyayla’da sadece durak binası ve hediyelik eşya dükkânı vardır. Sarıalan’da kır gazinosu, hediyelik eşya satış dükkanları, piknik alanları, et-mangal lokantaları, bungalovlar, çadır alanları gibi tesisler bulunur.

Bursa merkezde Tophane semtinden kalkan , Taksi dolmuşlarla da gelebileceğiniz Sarıalan’da “kendi pişir, kendin ye” restoranlarında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.Özellikle Palabıyık lâkaplı Cemâl Amca’nın yerini tavsiye ederiz.

Daha ileri gitmek isteyenler, Sarıalan’dan minibüse binerek 7 km. uzaklıktaki Oteller Bölgesi’ne gidebilir. Değişiklik olsun isterseniz eğer; Sarıalan’dan iki kişilik telesiyejlere binerek biraz daha ilerideki Çobankaya Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Çobankaya’ya ulaştığınızda, bütün ovanın ayaklarınızın altına serildiği Bakacak mevkiinde yorgunluk çayı içmeyi sakın unutmayın. Hava açıksa Marmara Denizi’ni hatta İstanbul’un siluetini dahi bu tepeden görebilirsiniz.

Hava açıksa, teleferik yolculuğu oldukça keyifli olur. Şehriyle, ovasıyla bütün Bursa’yı aynı anda görebilir, fotoğraflayabilirsiniz. Kimi zaman çam ve kestane ağaçlarının, kimi zaman da “Kaynana Çukuru” gibi derin uçurumların üzerinden geçerek Uludağ’a ulaşabilirsiniz. Bu arada her direk geçişinde teleferiğin biraz sallandığını hatırlatalım ki bu sizi korkutmasın.

Eğer hava kapalı veya yağmurlu ise topraktan fışkıran o tertemiz oksijeni içinize çekerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ya da kar tutmuşsa oteller bölgesinden kiralayacağınız kayak takımlarıyla Uludağ’ın keyfini kayarak çıkarabilirsiniz. Uludağ’a sabahları Bursa Merkez Tophane semtinden kalkan, taksi-dolmuşlara binerek karayolu ile çıkabilirsiniz. Dönüşünüzü teleferik ile yapabilirsiniz. Ya da teleferik ile Uludağ’a çıkıp, taksi dolmuşlarla karayolundan dönüş yapabilirsiniz.Otelinizde dinlendikten sonra yapacağınız bir hamam sefası bütün yorgunluğunuzu üzerinizden atacaktır.

Hamamlar ve Kaplıca :
    Günümüze gelebilen Bursa merkezindeki kaplıcaların en tanınmışları; Sultan I. Murat tarafından yaptırılan Eski Kaplıca, K 40.20271°, D 29.02401° ;

Sultan I. Bayezit tarafından yaptırılan Kükürtlü Kaplıca (Uludağ Üniv. Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Kükürtlü Caddesi Tel: 0224. 234 76 87) ;

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Yeni Kaplıca K 40.19886°, D 29.03858°( Kükürtlü Mahallesi Yeni Kaplıca Caddesi No: 6 Osmangazi/BURSA Tel: 0224. 236 69 68) ;

Kara Mustafa Paşa’nın kendi adına yaptırdığı Kara Mustafa Paşa Kaplıcaları’dır. K 40.19937°, D 29.03806°

Ayrıca I. Murat dönemine ait Gırçık (Çıkçık) Hamamı, 14. yüzyıla ait Çekirge Hamamı ve Sultan II. Murat dönemine ait Çakırağa Hamamı’nda günlük yoğun tempo içerisinde yorulan vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Şifalı suların bulunduğu kaplıcalarda ise yıpranan ruh ve beden sağlığınızı tazeleyip yenileyebilirsiniz.Asırlardır imparatorları, kraliçeleri, sultanları iyileştiren, hastalara derman olan Bursa kaplıcalarının suları; yüksek enerjisiyle iyileştirici etkisi olduğuna inanılan kehribara benzetilir.

Bursa Kara Yolu İle Ulaşımı
    Bursa, karayolu ulaşım ağını bölge ve ülke ölçeğinde taşımaktadır. İlin karayolu ağı toplam 5.055 km.dir. İçBatı Anadolu“nunİstanbul“a veAvrupa“ya açılımında, aynı şekilde dış ülkelerden ve İstanbul”dan İç Batı Anadolu ve Ege”ye olan ulaşımın bağlantı noktasıdır. Aynı zamanda Trakya ve İç Batı Anadolu gibi en kalabalık bölgeleri birbirine bağlamaktadır. Bursa,kısmen bölgeler arası bütünleşmeyi sağlayan bir şehir niteliğine sahiptir.

Şehir içinde Belediye Otobüslerini kullanabileceğiniz gibi, taksi-dolmuşlarla hemen hemen her noktaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Metro hattını da kullanabilirsiniz. Kamuya ait metro, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarından sorunsuz faydalanmanız için daha önceden büfelerde satılan günlük biletlerden almanızı tavsiye ediyoruz.

Bursa Deniz Yolu İle Ulaşım
    Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığı Güzelyalı Hızlı Feribot İskelesi sayesinde, İstanbul-Bursa arasında hızlı arabalı feribot ulaşımı ile günlük 1500 aracın dışında binlerce insan Osmangazi ve Orhangazi adları verilen hızlı feribotlarla Bursa’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Anadolu’ya 75 dakikada taşınmaya başladı.

Bursa kent merkezine 15 dakika mesafedeki Güzelyalı İskelesi bünyesinde 370 metrelikrıhtım, 10 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda iskele, 1380 metrekarelik terminal binası, 150 metre dalgakıran, 560 metrekare ikmal binası ve 200 araçlık otoparkbulunmaktadır. 400 yolcu kapasiteli terminal binasının içerisinde bekleme salonu, kafeterya, satış üniteleri, bilet gişeleri, güvenlik odası, ofisler ve VİP salonu yer almaktadır.

Yenikapı - Güzelyalıarasında hizmete giren hızlı feribot ile istanbul’dan Bursa’ya 75dakikadaulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Bursa’ya, Bursa’dan İstanbul’a her gün 17.30 - 10.30 ve 21.00 saatlerinde hızlı feribot ile gidebilirsiniz. Ayrıca cuma günleri sabah 11.30’da karşılıklı ek seferler düzenlenmektedir. Seferler ve diğer deniz ulaşımı hakkındawww.ido.com.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz.

İDO Deniz Otobüsü

http://www.ido.com.tr/

Mudanya: (224) 544 30 60

Yalova: (226) 812 04 99

Yenikapı: (212) 458 26 45

Yenikapı İDO: (212) 516 12 12

İDO Danışma: (212) 444 4 436

Arabalı Vapur

Topçular Mevkii: (226) 363 43 19

Eskihisar Mevkii: (262) 655 60 31

Bu Gezi Rehberini Hazırlarken Yararlandığım Kaynaklar :

Bursa Turistik Kent Rehberi - Nezaket ÖZDEMİR

Bursa Gezi Rehberi – Zafer İHTİYAR

Bursa Kent Rehberi – Bursa Büyük Şehir Belediyesi

Ve de BEN ( kartalkaya19 )

• HATAY (ANTAKYA)

Antakya yöresini çekici kılan ve tarihi boyunca göçlere açık olmasını sağlayan; yaşamı kolaylaştıran iklim koşulları ve verimli topraklarının yanı sıra Anadolu'yu Çukurova yoluyla Suriye ve Filistin'e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmasıdır. Hatay, inanç turizmi merkezleri, antik kentleri ve yaylalarıyla Türkiye'deki önemli turizm potansiyeline sahip illerden birisidir.
    2006 yılında Hatay’a gittiğimde aşağıdaki yerlerin bir kısmına uğramıştım. Şehrin çok farklı bir dokusu var çünkü 3 semavi dinin birlikte yaşandığı bir yer burası. Taihi çarşıyı gezerken künefenin temel mazlemesi olan tel kadayıfın imalat aşamalarını görebilirsiniz.

Tarihi Uzun Çarşı - 36.202850°, 36.164016°
    Eski evleriyle kaplı bir mahalle arkasında rengârenk görüntüsüyle birbirinden ilginç portreler ve dükkânlarla, Tarihi Uzun Çarşı enstantaneler sunuyor. Çarşı yolunda gecenin geç saatlerine kadar açık künefe dükkanları var. Uzun Çarşı'nın ikinci can alıcı noktası peynirciler ve nar ekşisi satıcılarının olduğu bölüm. Narenciye bolluğu içinde, kırmızı şalvar biberlerle süslü kebap ve lahmacunlar Adana, Urfa ve Antep'teki gibi burada da sıkça karşımıza çıkıyor.

Petek Cafe ve İskenderun sahil şeridi - 36.594828°, 36.163257°
    Türkiyede bulunan cok nadir pastanelerden biri. Mekanda ne ararsanız var gercek anlamıyla herseyi bulunan ve en ust duzeyde kalite ve hizmet anlayısı olan biryer. En begendigim urunleri künefe, kazandibi, napolyon ve acıbademleri. İskenderun bölgesine has güzel tatların güzel bir mekan eşliğinde sunumu için gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Arkeoloji Müzesi - 36.202232°, 36.160486°
    Mozaik koleksiyonu zenginliği yönünden dünyada ikinci, para koleksiyonu yönünden ise üçüncü sırada yer alır. Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik, ve İskenderun'da yapılan kazılarda bulunan çeşitli süs eşyaları, heykeller, mezarlar da sergilenen eserler arasındadır. Müze Tel:(+90-326) 214 61 68

Habib-i Neccar Camii - 36.201435°, 36.165226°
    Anadolu'da yapılan ilk cami olarak bilinir. Cami Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami Osmanlı dönemi eseridir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde Hz. İsa'nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya( Pavlos) ile onlara ilk inanan ve şehit edilen ilk kişi olan Antakyalı Habib-i Neccar'ın türbesi bulunur. Antakya şehri, İslam Devleti'nin lideri Hz. Ömer'in komutanlarından Ubeydullah Bin Cerrah tarafından 636 yılında fethedildiği dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve Hz. İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde, bir cami inşa edilmiştir. 1098 yılında Haçlılar'ın eline geçen ve 1099'da Antakya Prensliği halini alan şehri Memluk Sultanı Melik Zahir Baybars fethedince camiyi yeniden yaptırmıştır. Caminin medrese duvarlarında üzerinde Baybars'ın adı olan bir kitabe vardır. Depremlerden zarar gören cami ve minaresi birçok kez yenilenmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi - 36.757024°, 36.203629°
    Dörtyol ilçesindedir. Külliye, câmi, bedesten, hamam ve kervansaraydan meydana gelmiştir. Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Taş işçiliği şâhânedir. Câminin giriş kapısı renkli mermerden yapılmıştır.

Ulu Cami - 36.202040°, 36.161935°
    Sultan Selim Câmii de denir. Yapım târihi belli değildir. On altıncı asırda yeniden yapıldığı veya tâmir gördüğü tahmin edilmektedir. Selçuklu mîmârîtarzını andırır. Minâresi 1985 senesinde yeniden yapılmıştır.

Saint Pierre Kilisesi - 36.209237°, 36.178343°
    Antakya’ya iki km uzaklıkta, Habibi Neccar Dağı üzerindedir. Tabiî bir mağaradır. Havârilerden Petrus’un burada konakladığı rivâyet edilir. Gotik stilindeki bu kiliseyi Haçlılar yapmıştır. M.S. 29’da Petrus, vaazları ile Hıristiyanlığı yaymıştır. Mağara içinde günahkârlar hamamı ve gizli tüneller vardır.

Antakya Kalesi - 36.199147°, 36.178178°
    Kaleyi İskender’in generallerinden Selevkos yaptırmıştır. Devrin en büyük kalelerinden biri idi. Bizans İmparatoru Nikeforos zamânında tâmir edilmiştir. Surları İstanbul surlarından sonra Türkiye’nin en uzun surlarıdır. 30 km uzunluğunda olup, 360 burcu vardır. Bir kısmı yıkık vaziyettedir.

Titus Tüneli - 36.120151°, 35.923857°
    Samandağ ın 5 Km. kuzeyinde denize hakim yamaçlarda M.Ö. 300 yıllarında Seleuykos Nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan antik kenttir. Kentin, dağın hemen bitiminde, dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. Sellerin bu limanı doldurması tehlikesi ortaya çıkınca imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı. Tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları , yüksekliği 7 mt. genişliği 6 mt olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı , böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 mt si tünel , kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevliğe kadar 1380 mt. dir.

St. Simen Manastırı - 36.091499°, 36.035756°
    Hatay’a gidince görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Harbiye Mesire Yeri ve Eski Antakya Evleri - 36.129786°, 36.144288°
    Antalya il merkezine 7 km. mesafede olup her tarafı yeşillik olan güzel bir piknik yeridir. Antik çağın ünlü Daphne kentidir. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı. Ancak şiddetli depremler bu şehri yerle bir etmiş, günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamıştır. Harbiye, şimdilerde çok ilgi gören mesire yeri, yayla olup aynı zamanda heykeller, turistik eşya yönünden önemli bir beldedir. Yöredeki tezgahlarda dokunan doğal ipekler ise gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok aranan kumaşlardandır.

Bakras Kalesi - 36.425809°, 36.224626°
    İskenderun’un Ötençay köyündedir. Kızıldağ eteğinde karakol kalesi olarak kurulmuştur. Kale içinde sağlam bir kilise bulunmaktadır.

Belen Kervansarayı - 36.491028°, 36.196138°
    Kânûnî Sultan Süleymân devrinde yaptırılmıştır. Han, hamam ve câmiden müteşekkildir. Günümüzde kullanılmakta olan hamam ve câmi klâsik Osmanlı mîmârî tarzındadır.

Hasan Baba - 36.588791°, 36.171986°
    Bakan ve Milletvekillerinin uğrak yeridir. 1983 yılından bu güne kadar İskenderun halkına İskender kebabını sevdiren ve Bursa’dan dünyaya yayılan İskender Kebabı’na daha ayrıcalıklı bir lezzet katan Ergün Dengiz, İskenderun’da bu işi layığı ile yapan ve parmakla sayılanların arasında ‘Ustamız’ diye adlandırılan bir usta.

Sultan Sofrası - 36.204117°, 36.162260°
    Antakya'ya gelindiğinde uğranacak ilk mekanlardan. Çeşit çeşit Antakya yemeği. Daha önce tatmadığınızdan emin olabilrsiniz. İşte o lezzetlerden bazıları: Yoğurt aşı çorbası, Katıklı börek, Oruk (içli köfte), Saçta Oruk, Kaytaz böreği, Kağıt kebabı, kireç köpüğünde yapılmış Kabak Tatlısı, Ceviz Tatlısı ve Peynirli Künefe

Ferah Künefe ve Künefeciler Meydanı - 36.202306°, 36.161751°
    Antakya'daki ilk ve en çok tercih edilen künefecisidir. Künefesi oldukça lezzetli ve güzeldir. Künefeyi sade, dondurmalı ve kaymaklı alabilirsiniz. Dondurması da künefesi kadar iddialıdır...

• quote:

HATAY (ANTAKYA)

Antakya yöresini çekici kılan ve tarihi boyunca göçlere açık olmasını sağlayan; yaşamı kolaylaştıran iklim koşulları ve verimli topraklarının yanı sıra Anadolu'yu Çukurova yoluyla Suriye ve Filistin'e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmasıdır. Hatay, inanç turizmi merkezleri, antik kentleri ve yaylalarıyla Türkiye'deki önemli turizm potansiyeline sahip illerden birisidir.
    2006 yılında Hatay’a gittiğimde aşağıdaki yerlerin bir kısmına uğramıştım. Şehrin çok farklı bir dokusu var çünkü 3 semavi dinin birlikte yaşandığı bir yer burası. Taihi çarşıyı gezerken künefenin temel mazlemesi olan tel kadayıfın imalat aşamalarını görebilirsiniz.

Tarihi Uzun Çarşı - 36.202850°, 36.164016°
    Eski evleriyle kaplı bir mahalle arkasında rengârenk görüntüsüyle birbirinden ilginç portreler ve dükkânlarla, Tarihi Uzun Çarşı enstantaneler sunuyor. Çarşı yolunda gecenin geç saatlerine kadar açık künefe dükkanları var. Uzun Çarşı'nın ikinci can alıcı noktası peynirciler ve nar ekşisi satıcılarının olduğu bölüm. Narenciye bolluğu içinde, kırmızı şalvar biberlerle süslü kebap ve lahmacunlar Adana, Urfa ve Antep'teki gibi burada da sıkça karşımıza çıkıyor.

Petek Cafe ve İskenderun sahil şeridi - 36.594828°, 36.163257°
    Türkiyede bulunan cok nadir pastanelerden biri. Mekanda ne ararsanız var gercek anlamıyla herseyi bulunan ve en ust duzeyde kalite ve hizmet anlayısı olan biryer. En begendigim urunleri künefe, kazandibi, napolyon ve acıbademleri. İskenderun bölgesine has güzel tatların güzel bir mekan eşliğinde sunumu için gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Arkeoloji Müzesi - 36.202232°, 36.160486°
    Mozaik koleksiyonu zenginliği yönünden dünyada ikinci, para koleksiyonu yönünden ise üçüncü sırada yer alır. Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik, ve İskenderun'da yapılan kazılarda bulunan çeşitli süs eşyaları, heykeller, mezarlar da sergilenen eserler arasındadır. Müze Tel:(+90-326) 214 61 68

Habib-i Neccar Camii - 36.201435°, 36.165226°
    Anadolu'da yapılan ilk cami olarak bilinir. Cami Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami Osmanlı dönemi eseridir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde Hz. İsa'nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya( Pavlos) ile onlara ilk inanan ve şehit edilen ilk kişi olan Antakyalı Habib-i Neccar'ın türbesi bulunur. Antakya şehri, İslam Devleti'nin lideri Hz. Ömer'in komutanlarından Ubeydullah Bin Cerrah tarafından 636 yılında fethedildiği dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve Hz. İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde, bir cami inşa edilmiştir. 1098 yılında Haçlılar'ın eline geçen ve 1099'da Antakya Prensliği halini alan şehri Memluk Sultanı Melik Zahir Baybars fethedince camiyi yeniden yaptırmıştır. Caminin medrese duvarlarında üzerinde Baybars'ın adı olan bir kitabe vardır. Depremlerden zarar gören cami ve minaresi birçok kez yenilenmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi - 36.757024°, 36.203629°
    Dörtyol ilçesindedir. Külliye, câmi, bedesten, hamam ve kervansaraydan meydana gelmiştir. Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Taş işçiliği şâhânedir. Câminin giriş kapısı renkli mermerden yapılmıştır.

Ulu Cami - 36.202040°, 36.161935°
    Sultan Selim Câmii de denir. Yapım târihi belli değildir. On altıncı asırda yeniden yapıldığı veya tâmir gördüğü tahmin edilmektedir. Selçuklu mîmârîtarzını andırır. Minâresi 1985 senesinde yeniden yapılmıştır.

Saint Pierre Kilisesi - 36.209237°, 36.178343°
    Antakya’ya iki km uzaklıkta, Habibi Neccar Dağı üzerindedir. Tabiî bir mağaradır. Havârilerden Petrus’un burada konakladığı rivâyet edilir. Gotik stilindeki bu kiliseyi Haçlılar yapmıştır. M.S. 29’da Petrus, vaazları ile Hıristiyanlığı yaymıştır. Mağara içinde günahkârlar hamamı ve gizli tüneller vardır.

Antakya Kalesi - 36.199147°, 36.178178°
    Kaleyi İskender’in generallerinden Selevkos yaptırmıştır. Devrin en büyük kalelerinden biri idi. Bizans İmparatoru Nikeforos zamânında tâmir edilmiştir. Surları İstanbul surlarından sonra Türkiye’nin en uzun surlarıdır. 30 km uzunluğunda olup, 360 burcu vardır. Bir kısmı yıkık vaziyettedir.

Titus Tüneli - 36.120151°, 35.923857°
    Samandağ ın 5 Km. kuzeyinde denize hakim yamaçlarda M.Ö. 300 yıllarında Seleuykos Nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan antik kenttir. Kentin, dağın hemen bitiminde, dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. Sellerin bu limanı doldurması tehlikesi ortaya çıkınca imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı. Tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları , yüksekliği 7 mt. genişliği 6 mt olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı , böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 mt si tünel , kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevliğe kadar 1380 mt. dir.

St. Simen Manastırı - 36.091499°, 36.035756°
    Hatay’a gidince görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Harbiye Mesire Yeri ve Eski Antakya Evleri - 36.129786°, 36.144288°
    Antalya il merkezine 7 km. mesafede olup her tarafı yeşillik olan güzel bir piknik yeridir. Antik çağın ünlü Daphne kentidir. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı. Ancak şiddetli depremler bu şehri yerle bir etmiş, günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamıştır. Harbiye, şimdilerde çok ilgi gören mesire yeri, yayla olup aynı zamanda heykeller, turistik eşya yönünden önemli bir beldedir. Yöredeki tezgahlarda dokunan doğal ipekler ise gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok aranan kumaşlardandır.

Bakras Kalesi - 36.425809°, 36.224626°
    İskenderun’un Ötençay köyündedir. Kızıldağ eteğinde karakol kalesi olarak kurulmuştur. Kale içinde sağlam bir kilise bulunmaktadır.

Belen Kervansarayı - 36.491028°, 36.196138°
    Kânûnî Sultan Süleymân devrinde yaptırılmıştır. Han, hamam ve câmiden müteşekkildir. Günümüzde kullanılmakta olan hamam ve câmi klâsik Osmanlı mîmârî tarzındadır.

Hasan Baba - 36.588791°, 36.171986°
    Bakan ve Milletvekillerinin uğrak yeridir. 1983 yılından bu güne kadar İskenderun halkına İskender kebabını sevdiren ve Bursa’dan dünyaya yayılan İskender Kebabı’na daha ayrıcalıklı bir lezzet katan Ergün Dengiz, İskenderun’da bu işi layığı ile yapan ve parmakla sayılanların arasında ‘Ustamız’ diye adlandırılan bir usta.

Sultan Sofrası - 36.204117°, 36.162260°
    Antakya'ya gelindiğinde uğranacak ilk mekanlardan. Çeşit çeşit Antakya yemeği. Daha önce tatmadığınızdan emin olabilrsiniz. İşte o lezzetlerden bazıları: Yoğurt aşı çorbası, Katıklı börek, Oruk (içli köfte), Saçta Oruk, Kaytaz böreği, Kağıt kebabı, kireç köpüğünde yapılmış Kabak Tatlısı, Ceviz Tatlısı ve Peynirli Künefe

Ferah Künefe ve Künefeciler Meydanı - 36.202306°, 36.161751°
    Antakya'daki ilk ve en çok tercih edilen künefecisidir. Künefesi oldukça lezzetli ve güzeldir. Künefeyi sade, dondurmalı ve kaymaklı alabilirsiniz. Dondurması da künefesi kadar iddialıdır...
    Süper bir konu, süper paylaşımlar. Teşekkürler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.