H

Teğmen
05 Ağustos 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 30 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar,

Samsung S8500 Wave telefonumda bada 1.2 sistem var. İnternet profili GPRS WAP seçili, mobilvizyon sayfasına girince tv kanal logoları görünüyor, ama örneğin TRT1'i tıklayınca açılmıyor, "Tekrar Dene" veya "Bağlantı Başarısız" diyor.

Yardımlarınızı bekliyorum...
Arkadaşlar,

Aşağıda cihazın özellikleri var, ama benim merak ettiğim cep telefonundan yer öğrenme imkanı var mı? Örneğin çocuğumuza Android bir cep telefonu aldık ve Bizim Android cep telefonuna kuracağımız bir uygulama ile çocuğumuzun yerini takip etme imkanı var mıdır?

Garmin GTU 10
http://www.baytekin.com.tr/urun.aspx?KID=101&CODE=010-00887-10

sitesinde Garmin GTU 10 diye bir ürün gördüm, fiyatı 670 TL ve ufak bir cep telefonu büyüklüğünde. Çocuğunuz çantasına koyup yerini internette görebiliyorsunuz. bu cihazı aldıktan 2 sene sonra yıllık 40$/yıl ücreti var. Cihaz koordinatını uydudan alıyor ve Vodafone baz istasyonuna aktrıyor, bu bilgi ise www.garmin.com sitesine aktarılıyor. Siz de bu siteye şifreyle girip çocuğunuzun yerini öğreniyorsunuz.

Teknik Özellikler:
GTU 10, çocuklarınız, evcil hayvanlarınız, otomobiliniz gibi sevdiğiniz herşeyin GPS Teknolojisi ile takibini yapar.
Böylece, GPS teknolojisini web tabanlı izleme servisi ile birleştirir. Siz bilgisayarınızdan ücretsiz Garmin Tracker uygulaması ile istediğiniz zaman kolayca takip edebilirsiniz.
Belirlediğiniz alanlar dışına çıkıldığında uyarı alırsınız.
GTU 10, küçük, hafif ve sugeçirmez GTU 10 bir sırt çantasına ve evcil hayvanınıza, sizin için önemli olan herşeye kolaylıkla bağlanır.
Yeni Bir GTU satın aldığınızda 1 yıl standart kapsam haritası ile birlikte gelir. Yapmanız gerekenwww.garmin.com'dan hesap oluşturmak.
Web üzerinden arkadaşlarınızı da davet ederek cihazınızı takip edebilirsiniz.
Geçmişe yönelik bilgileri saklı tutar.
Cihazınızı kişiselleştirin, düşük pil ve hız uyarıları gibi performansınızı etkileyecek seçenekleri siz belirleyebilirsiniz.
Samsung Wave S8500 cep telefonuma Ndrive10 yükledim. Ancak Google earth ile hazırlamış olduğum kml poi lerimi ndrive a nasıl atacağımı bilmiyorum. Bu konuda cevaplarınızı bekliyorum.
Ndrive sitesine baktım, Samsung cep telefonları Bada işletim sistemi için Ndrive çıkarmışlar, ancak yeni olduğu için henüz türkiye haritası olan versiyonu yok. Ne zaman çıkacağı konusunda Başarsoft ile görüştüm, ancak bunun Ndrive'ın kararı olduğunu ve ham haritayı onlara gönderdiklerini söylüyorlar.

Samsung S8500 ünde Ndrive çalıştıran varsa, cevaplarınızı bekliyorum...
Samsung Omnia SGH-i900 cep telefonu almayı düşünüyorum, ama GPS anteni nasıl çalışıyor merak ediyorum. Bu cep telefonunda Garmin, iGO8 kullanan var mı?
Sayın Gezi ve Navigasyon Severler,

Bir ile, ilçeye veya tursitik bir beldeye gitmeden önce hazırlık yapmak ve mutlaka görülmesi gereken yerleri belirlemenin yararlı olacağını düşünüyorum. Aslında ben böyle yapıyorum, örneğin İzmire gideceğim zaman turistik yerleri çıkartıp koordinatları ile navigasyon cihazıma atıyorum. Böylece kaç gün kalacaksam ona göre plan yapıp kaydettiğim yerlere mutlaka gidiyorum.

Gezdiğimiz önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerleri herkesle paylaşmak amacı ile bu konu başlığını açtım. Aslında bu tarz turistik ve gezi maksatlı forumlar var, ancak bizler gibi navigasyon cihazı kullananlar için bu yeterli olmuyor çünkü noktaların Koordinatları verilmiyor. Bu açığı kapatmak için gezilen yerlerin koordinatlarını herkesin kullandığı Google Earth programı ile verip altına da açıklama yaparsak kullanışlı olur. Herkese iyi geziler...
Saygıdeğer Navigasyon Severler,

İz kayıt ile ilgili olarak Nüvi 200W için aşağıdaki linkte daha önce uzunca bilgiler verilmiş. Ancak bizim cihazımız Garmin Nüvi 200 olduğu için arada farklar var. Bu sebeple Nüvi 200 cihazında iz kayıt özelliğini kullanmak için yapılması gerekli ve karşılaşabilecek problemleri bu forumda paylaşacağız.
Nüvi 200W için daha önce verilen bilgiler (sarikanarya567'ye teşekkürler):
http://forum.donanimhaber.com/m_24662343/mpage_5/tm.htm

Kendi Nüvi 200 cihaz tecrübelerimi aşağıda yazıyorum:
Şu an Gamrin Nüvi 200 içindeki güncel Software versiyonu 5.0 dır. Ancak iz kayıt özelliğini kullanabilmek için cihaza 3.4 software versiyonunu kurmak gerekiyor. Çünkü 3.4 sürümünden daha güncel sürümlerde Garmin firması iz kayıt özelliğini kapattı. Sofware versiyonuna aynı zamanda firmware de deniyor. Nüvi 200 için 3.4 software (Firmware) versiyonunu aşağıdaki linkten yükleyebilirsiniz:
http://www.gawisp.com/perry/nuvi/
Burada nuvi200_340.exe 'yi download edeceksiniz.
Daha sonra Nüvi 200 ü bilgisayara takıp, nuvi200_340.exe yi çalıştıracaksınız. Ancak bu yükleme sırasında elektrik kesilirse Nüvi 200 kullanılamaz hale gelebilir. Bu yükleme süresi 10 saniye civarındadır. Yükleme bitince nüvi 200 'ün bilgisayar bağlantısını çıkarmanız isteniyor. cihazın USB kablosunu sökün, zaten daha sonra cihaz açılacak ve kendi kendine 3.4 sürümünü kuracak. Kurarken de cihaz ekranında DOWNLOADER DOWNLOADING gibi yazılar göreceksiniz, bitince de normal olarak açılacak. Daha sonra cihazın Ayarlar-Sistem-Hakkında menüsünden girip Software Version 3.40 olduğunu görün. Artık gönül rakatlığı ile iz kaydı yapabilirsiniz.

İz kaydı yapmak için uyduları bulduktan sonra;
Menü ekranında Haritaya Bak butonuna basın.
Harita ekranında sağ aşağıdaki Hız butonuna basın (eğer rota vermişseniz Varış butonuna basın).
Daha sonra Hız Göstergesi üzerine 10 saniye boyunca elinizi basılı tutun.
Daha sonra ekrana Shutdowns ekranı gelecek, burada Next butonuna basın.
Veeee böylece Logging Control ekranına geldik. Burada Start Recording butonuna basınca iz kayıt başlıyor. Ve harita yani sürüş ekranına geri dönüyor, yalnız ekranın orta üst kısmında şeffaf bir STOP butonu çıkıyor. Bu stop butonuna basınca iz kayıt durduruluyor.

Bu kayıtları görmek için cihazı bilgisayara takın. G:\Garmin\Logs (Garmin cihazının iç hafızası) altında klasör olacak. Benim oluşan klasör ismi 20090723_054432 . Ve bu klasörün içinde de gps.bin ve nav.bin diye iki adet data oluşuyor. Bunlardan gps.bin datasını kullanıyoruz.

Benim yaptığım iz kaydı 6 noktadan oluşuyor ve boyutu 216 bayt. Cihaz her saniyede 1 adet kayıt alıyor. Bu demektir ki 6 saniyelik kayıt 216 bayt ise, 1 saatlik kayıt = 126 KB (kilobayt).

Karşılaştığım Problem:
İlk başta 3.4 versiyonunu yükledim ve Start Recording yaptım, daha sonra kaydı bitirmek için sürüş ekranında STOP'a bastım. Fakat cihazı bilgisayara bağlayınca, G:\Garmin\ altında yani iç hafızada Logs diye bir klasörün olmadığını gördüm, halbuki iz kaydını yapmıştım.
Bunun sebebi cihazda virüs var ve muhtemelen Logs klasörünü oluşturamıyordu. Ben cihazı bilgisayara takıp G:\Garmin\ içinde kendim Logs isimli yeni bir klasör oluşturdum. Daha sonra cihazın kablosunu çıkarıp uyduya bağlanıp tekrar iz kaydı yaptım. Ve sonra bilgisayardan cihaza bağlanınca G:\Garmin\Logs\20090723_054432\gps.bin datasının olduğunu gördüm.

Genel Bilgiler:
İki farklı tür iz kaydı vardır. Garmin Nüvi 200 cihazının yaptığı iz kaydı Raw Data türüdür. Raw Data ham kayıt anlamına geliyor, ve nerde olursan ol bulunduğun noktayı kayıt ettiğini gösteriyor, bu tür kayıt en iyi ve kaliteli türdür. Raw data türünde kayıt sınırı yoktur. İstersen günlerce kayıt yapabilirsin. Ancak şuna dikkat etmek gerekiyor: örneğin Garmin nüvi 200 cihazının iç hafızası 240 MB, ve boş yer 22 MB ise, iz kaydı yaparken kaydın 20 MB'ı geçmemesi gerekiyor. Aksi halde Nüvi 200 kilitleniyor ve çalışmıyor. Bu türün artı yönleri sınırsız kayıt yapması ve her yeri kaydetmesidir. Negatif yönü ise hafıza dolarsa cihazın kilitlenmesidir. Bunun önüne geçmek için hafıza dolmadan önce cihazı bilgisayara bağlayıp G:\Garmin\Logs altındaki kayıtların silinmesi gerekiyor.

İkinci tür iz kaydı ise Breadcrumbs yöntemi olup, bu türde sadece haritada işlenmiş yol üzerinde kayıt yapmaktadır ve 10000 nokta sınırı vardır. Breadcrumbs türü iz kaydını kullanan cihaza örnek olarak Nüvi 760 verilebilir. Bu türün eksi yönü kayıt sınırı olması ve sadece yol üzerinde kayıt yapmasıdır.

İz kayıtlarını Google Earth de görmek için gps.bin datasını *.gpx türüne çevirmeniz gerekiyor. Bunu da Nutrak progarmı ile yapabilirsiniz (wNutrak v0.16a)

Linkler:
http://www.gpspassion.com/FORUMSEN/topic.asp?TOPIC_ID=98909 (41 sayfa forum)
http://www.marcforrest.com/2007/11/15/garmin-nuvi-200-track-hack/ (Fotoğraflar var)
http://www.anpo.republika.pl/download.html (wNutrak v0.16a progarmını donload edebilirsiniz)
http://e-trex.info/fw/nuvi/ (Diğer Garmin Nüvi modelleri için iz kaydı software versiyonları)
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konu altında Garmin nüvi 200 cihazı ile Yaklaşım Alarmlarını işleyeceğiz.
Garmin nüvi 200 cihazlarında https://my.garmin.com sitesinden Safety Camera Subscription databesini
yükleyerek Yaklaşım Uyarılarını aktif edebilirsiniz.

1- Garmin nüvi 200 cihazını bilgisara takın. https://my.garmin.com sitesine girin.
2- Kayıt olmak için sayfanın sağ altındaki "Create new account" tıklayın. ilgili
yerleri doldurunca, otomatik olarak kendi sayfanızı açıyor.
3- Daha sonra "myProducts" sekmesini tıklayıp "Register" yazısına
tıklayın. "Garmin device" seçin, sonra Serail number girmeniz istenecek. Bu numara cihazın altında yazan numaradır. Bunu da girdikten sonra işlemi tamamlayın.
4- Daha sonra myProducts sekmesine tıklayıp, orada nüvi 200 yazısına
tıklayın. başlığı Product Details olan sayfa gelecek. Orada Safety Camera Subscription yazısına tıklayın.
5- gelen sayfada Activate your free trial tıklayın. Ve Connect butonuna
basın.
Hakkında
Forum İmzası:
2005 Toyota Corolla Sport HB
Garmin Nüvi 200
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 8 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 246
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 60.184 (Bu ay: 126)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.