Şimdi Ara

ARABA İLE BALKANLAR TURU - BELGRAD BAŞLANGIÇ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
8.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eylül ayında 3 arkadaş balkanlar turu yapacağız, biletleri belgraddan gidiş - geliş aldık, toplam 6 gün.
    2 gün belgradı gezdikten sonra sırasıyla aşağıdaki gibi araçla gezmeyi düşünüyoruz.
    Belgrad -> Saraybosna -> Mostar -> Budva -> Üsküp -> Belgrad

ARABA İLE BALKANLAR TURU - BELGRAD BAŞLANGIÇ

Bu rotada budva da ve üsküp te 1 er gün kalacağız.
    Araç kiralamada pek çok yazı var, ülkeler arası geçişlerde özellikle sırp plakalı araçta dikkat etmemiz noktalar neler? Rotamızda sıkıntı yaşayacağımız bir bölge var mı ? Bu ülkelere giriş - çıkış yapmaya izin veren rent a car firmaları hangileridir ?

Daha önce giden ve yardımcı olabilecek varsa çok iyi olur.

• 1-2 yıl önce araştırmıştım o yazımı kopyalayıp, bilgileri tekrar kontrol ederek güncelledim.

Balkan ülkeleri tek bir siyasal birliğin içinde olmadıkları için bazı firmalar kiraladığınız araçla diğer Balkan ülkelerine çıkmanıza izin vermez. İzin verenler de ekstra ücret talep eder. Her firmanın kendine göre politikası var.

İnternet sitelerinde bulduğum bilgileri yazayım...

Bildiğiniz gibi Sırplarla hemen hemen bütün Balkan halklarının ilişkileri gergin. Bu yüzden Sırp plakalı araçla gezmek biraz riskli. Sırplardan en çok nefret edenler ise sanılanın aksine Boşnaklar değil Kosovalılar ve Arnavutlar. Ayrıca Arnavutluk Avrupa'nın çalıntı araba merkezi olarak bilinir. Bir istatistiğe göre Avrupa'da çalınan araçların %80'den fazlası Arnavutluk'a gidiyor. Arnavutluk'ta kişi başına düşen Alman otomobili sayısı Almanya'dakinden bile fazla. Şaka değil. Ülkenin nüfusu 2,7 milyon, tahmini Mercedes sayısı 1 Milyon. Arnavutluk kamu düzeni bakanı bile çalıntı Mercedes'le Yunanistan'a girmeye çalışırken yakalanmıştı... Hırsızlık ve Sırp nefreti nedeniyle kiralama firmalarının hiçbiri Arnavutluk'a ve Kosova'ya girmenize izin vermez.

Hemen hemen bütün firmaların şartlarında yurtdışına çıkmak için ekstra ücret alımı, önceden izin alma şartı, yüksek sigorta bedeli, Arnavutluk ve Kosova'ya giriş yasağı mevcut. Ayrıca kaçak yollardan bir şekilde araçla Kosova ve Arnavutluk'a girerseniz araçla ilgili çalıntı, kaza vs. bütün sigortalar geçersiz sayılıyor ve firma size dava açabiliyor. Arnavutluk'ta aracın başına birşey gelme ihtimali yüksek diyebilirim.

2 yıl önce Kosova ve Arnavutluk'a izin veren sadece Europcar'ı görmüştüm. Şimdi kontrol ettim onlar da Kosova ve Arnavutluk'a girişi yasaklamışlar. Europcar Sırbistan dışında geçirdiğiniz her gün için ekstra 4,8 euro alıyor. (Maksimum 10 gün ve 48 euro)

Enterprise ve Alamo firmaları Makedonya, Bosna ve Karadağ için 50 Euro + KDV yurtdışı çıkış ücreti ve 50 Euro da Yeşil Kart Sigorta için alıyor. Ayrıca aracı kiralamadan en geç 7 gün önce firmaya başvurup bu ülkelere gideceğinizi belirtmeniz gerekiyor. İzin verirlerse gidebiliyorsunuz.

Budget yurtdışına çıkmanız için 36 Euro + ülke dışındaki her km için 0,3 Euro talep ediyor. Firmaya önceden başvurup izin almanız gerekiyor.

Avis yurtdışı çıkış ücreti olarak yaklaşık 20 euro + vergi alıyor. Hırvatistan veya Bosna'ya girmek isterseniz ekstradan 43 Euro daha alıyorlar. Yine önceden izin gerekiyor.

Sixt firması Sırp vatandaşı olmayan birisi araç kiralarsa 30 Euro ekstra alıyor. Yurtdışına çıkabileceğiniz ülkeler belirtilmiş diğerleriyle aynı ama herhangi bir ekstra ücret belirtilmemiş.

Hertz firması yurtdışına çıkış için 35 Euro + Kdv alıyor. Ama "giriş yapacağınız ülkelere göre bu ücret değişebilir, kiralama ofisinden bilgi alınız" diye not düşmüşler.

AR Rent A Car yurtdışı çıkışı için 30 Euro + geçirdiğiniz hergün için 20 Euro alıyor. Kosova, Arnavutluk'un yanısıra Bosna ve Makedonya'ya da gidemiyorsunuz.

Şartlar bunlar. Firmalarla görüşün, araç kiralarken şartları iyi okuyun. Sadece yurtdışına çıkmanıza izin veren firmadan araç kiralayın. Bu tür Balkan turlarında daha ilk ülkede sınırdan geri dönenleri ve başka sorunlar yaşayanları çok duydum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

1-2 yıl önce araştırmıştım o yazımı kopyalayıp, bilgileri tekrar kontrol ederek güncelledim.

Balkan ülkeleri tek bir siyasal birliğin içinde olmadıkları için bazı firmalar kiraladığınız araçla diğer Balkan ülkelerine çıkmanıza izin vermez. İzin verenler de ekstra ücret talep eder. Her firmanın kendine göre politikası var.

İnternet sitelerinde bulduğum bilgileri yazayım...

Bildiğiniz gibi Sırplarla hemen hemen bütün Balkan halklarının ilişkileri gergin. Bu yüzden Sırp plakalı araçla gezmek biraz riskli. Sırplardan en çok nefret edenler ise sanılanın aksine Boşnaklar değil Kosovalılar ve Arnavutlar. Ayrıca Arnavutluk Avrupa'nın çalıntı araba merkezi olarak bilinir. Bir istatistiğe göre Avrupa'da çalınan araçların %80'den fazlası Arnavutluk'a gidiyor. Arnavutluk'ta kişi başına düşen Alman otomobili sayısı Almanya'dakinden bile fazla. Şaka değil. Ülkenin nüfusu 2,7 milyon, tahmini Mercedes sayısı 1 Milyon. Arnavutluk kamu düzeni bakanı bile çalıntı Mercedes'le Yunanistan'a girmeye çalışırken yakalanmıştı... Hırsızlık ve Sırp nefreti nedeniyle kiralama firmalarının hiçbiri Arnavutluk'a ve Kosova'ya girmenize izin vermez.

Hemen hemen bütün firmaların şartlarında yurtdışına çıkmak için ekstra ücret alımı, önceden izin alma şartı, yüksek sigorta bedeli, Arnavutluk ve Kosova'ya giriş yasağı mevcut. Ayrıca kaçak yollardan bir şekilde araçla Kosova ve Arnavutluk'a girerseniz araçla ilgili çalıntı, kaza vs. bütün sigortalar geçersiz sayılıyor ve firma size dava açabiliyor. Arnavutluk'ta aracın başına birşey gelme ihtimali yüksek diyebilirim.

2 yıl önce Kosova ve Arnavutluk'a izin veren sadece Europcar'ı görmüştüm. Şimdi kontrol ettim onlar da Kosova ve Arnavutluk'a girişi yasaklamışlar. Europcar Sırbistan dışında geçirdiğiniz her gün için ekstra 4,8 euro alıyor. (Maksimum 10 gün ve 48 euro)

Enterprise ve Alamo firmaları Makedonya, Bosna ve Karadağ için 50 Euro + KDV yurtdışı çıkış ücreti ve 50 Euro da Yeşil Kart Sigorta için alıyor. Ayrıca aracı kiralamadan en geç 7 gün önce firmaya başvurup bu ülkelere gideceğinizi belirtmeniz gerekiyor. İzin verirlerse gidebiliyorsunuz.

Budget yurtdışına çıkmanız için 36 Euro + ülke dışındaki her km için 0,3 Euro talep ediyor. Firmaya önceden başvurup izin almanız gerekiyor.

Avis yurtdışı çıkış ücreti olarak yaklaşık 20 euro + vergi alıyor. Hırvatistan veya Bosna'ya girmek isterseniz ekstradan 43 Euro daha alıyorlar. Yine önceden izin gerekiyor.

Sixt firması Sırp vatandaşı olmayan birisi araç kiralarsa 30 Euro ekstra alıyor. Yurtdışına çıkabileceğiniz ülkeler belirtilmiş diğerleriyle aynı ama herhangi bir ekstra ücret belirtilmemiş.

Hertz firması yurtdışına çıkış için 35 Euro + Kdv alıyor. Ama "giriş yapacağınız ülkelere göre bu ücret değişebilir, kiralama ofisinden bilgi alınız" diye not düşmüşler.

AR Rent A Car yurtdışı çıkışı için 30 Euro + geçirdiğiniz hergün için 20 Euro alıyor. Kosova, Arnavutluk'un yanısıra Bosna ve Makedonya'ya da gidemiyorsunuz.

Şartlar bunlar. Firmalarla görüşün, araç kiralarken şartları iyi okuyun. Sadece yurtdışına çıkmanıza izin veren firmadan araç kiralayın. Bu tür Balkan turlarında daha ilk ülkede sınırdan geri dönenleri ve başka sorunlar yaşayanları çok duydum.
    Ayrıntılı bilgi için teşekkürler.

Birkaç firma ile görüşme sağladım. Alamo ile saydığım ülkeler için problem olmayacağını belirtti.
    Romanya ve Bulgaristan girişine izin vermiyorlarmış ilginç bir şekilde.

3 günlük seyahat içinde 65 eur + 50 eur (Green card) fiyat verdiler, şuanlık uygun geldi. Sorun olmayacak sanırım. Alamo'dan i30 kiralıcaz. Gezi sonrası sonuçları yazarım belki buraya.

• Eray-E kullanıcısına yanıt
    Ne yaptınız hocam araç kiraladınız mı ?
    Deneyimleriniz nedir ?
  • Rotada Kosova var. Sırbistan Kosova’yı tanımıyor. Pasaportda Kosova damgası olursa Sırbistan ülkeye almayabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • PyRRhiC P kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

İlk planımız mesajdaki güzergah gibiydi ancak makedonya'ya geçmek için arnavutluk ya da kosova'dan geçmemiz gerekecekti, sırp plakalı araçla geçişi biraz araştırdıktan sonra hiç riskme girmek istemedik ve gezimizi Sırbistan - bosna hersek - karadağ - sırbistan olarak noktaladık çok daha iyi oldu, günü birlik kalmalı gezi çok yorucu oluyor, 2-3 gün kalmak o yerin kültürünü tanıma ve yerleşme bakımından çok daha iyi.

Genel olarak anlatacak olursam;
    Belgrad: Bence çok esprisi olmayan bir şehir, gece hayatı gibi çok övülen bir özelliği olsa da birçok ülke görmüş biri olarak ben o özelliğini çözemedim, eğlendik ama hatta tatsız bir olayda yaşadık, ama sava nehrinde kiraladığımız WTF Lounge House çok çok güzeldi, o ev herşeye değdi belgrad da. Şu var birde Sırp insanları biraz soğuk ve üstten bakan bir kız popülasyonu var, şimdiye kadar gezdiğim ülkelerde en güzel kızlar kesinlikle bu ülkedeydi ama yabancılara bakışı çok sıcak olduğunu söyleyemem tabi bu çıtası yüksek olanlar için geçerli. Yoksa merkezdeki parkta mimarlık okuyan öğrencilerle yaklaşık 1 saat muhabbet ettim, iyi insanlar, yardımseverler ama üst sınıf ile orta sınıf arasındaki insanlık farklı çok fazla. Bir daha gider miyim ? Sanmıyorum.
    Saraybosna: Belgrad'dan Saraybosna'ya giderken yoldan keyif alıyorsunuz bir kere sınırı geçtikten sonra yeşilliğin içinde bir yolda gidiyorsunuz ve zevk alıyorsunuz o yollarda araba kullanmaktan, biz saraybosna'ya girerken herhalde anayola, otobana çıkarız diye beklerken bir bakmışız şehre gelmişiz, yolları geniş değil. Şehir olarak küçük istanbul gibi hissettik, helal et yemeklerinin olması ilk defa rahatça yemek yemenize olanak sağlıyor, özellikle CEVAPİ diye köfteleri var, mükemmeldi, kahvaltı da da börekleri harikaydı. 1 gün kaldık burda ama bir gün daha kalsak kalınırdı, tatlı bir şehir.
    Budva: Saraybosna'dan yola çıktığımızda önce mostar a uğradık oradan yola çıktık daha sonra bir yol ayrımı vardı sağ yol hırvastistan sınırına doğru gösteriyordu, arabadaki gps e de tamam güvenemedik, yukarı yoldan gittik ama bildiğiniz keçi patika yolu, tek şerit yol ve sürekli virajlı kimin geldiğini göremiyorsunuz, ralli pilotu esnasında sürekli viteş değiştirip basmaya çalışarak gidiyorsunuz, ilk defa burda bir polis çevirmesine denk geldik, 80 lerden kalma bir araba, sadece pasportumuza baktı, haritaya baktı, ooo baya yolunuz var demek istedi gönderdi, problem yaşamadık. O yol bitti biz kotor körfezine geldik, haritadan anladığımız köprü var sanıyoruz, bir geldik akşam vakti köprü felan yok, arabalı vapur varmış, onunla geçtik ve budvaya ulaştık, güzel tecrübeydi.

Budva için söyleyeceğim tek birşey var, içini siz doldurun- E-F-S-A-N-E.

Başka sorunuz olursa yardımcı olurum yine.

• Merhaba, ocak sonunda saraybosna'dan başlayıp saraybosna'da bitireceğimiz bir 10 günlük gezi planlımız var, gideceğimiz yollar ocak sonunda nasıl olur yani kar kış engel olur mu yollara yapısına göre düşünceleriniz nelerdir?
    araç kiralama konusunda flypgs'nin resmi ortağı cartravler üzerinden bir araç beğendik fakat yurtdışına çıkma konusunda bazı soru işaretlerim var, öncelikle bosna>karadağ>arnavutluk>makedonya>kosova tekrar dönüş yolu gibi 5 ayrı ülkeye girmek istiyoruz bu ülkelerin girişlerinde yurtdışı ücretinin her seferinde ödemek zorunda mıyız yoksa greencard bütün hepsinin çözümü müdür?
    bununla alakalı detaylı cevap yazarsanız sevinirim. teşekkürler.
  • Arabayla balkan turu için tüm deneyimlerimi yazımda paylaştım beklerim.https://dikeydunyam.com/2018/07/22/vizesiz-balkan-turu/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.