Şimdi Ara

NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi] (86. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.753
Cevap
4
Favori
46.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • JAMES WEBBB GALİBA GENE ERTELENECEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

---------------------------------------------------------------------

NASA, James Webb Uzay Teleskobu Görevini Durdurmak Zorunda Kaldı

NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi]

Dünyanın en önde gelen kurumlarından olan NASA, koronavirüs nedeniyle çalışmalarını durdurmak zorunda kalıyor. En önemli görevler arasında olan James Webb Uzay Teleskobu'nun yapımına ara verildi. Mars 2020 görevinin ise ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor.

Koronavirüsten hasar alan birçok kurumdan bir diğeri de NASA oldu. Geçtiğimiz günlerde NASA, hızlıca yayılan virüsün yayılımını en aza indirmek ve çalışanlarının sağlığını korumak için olası proje gecikmelerini de göz önüne alarak bazı merkezlerinde evden çalışma sistemine geçilmesine karar vermişti. NASA yetkililerinin söylediklerine göre, etkilenen görevler arasında James Webb Uzay Teleskobu da bulunuyor.

NASA'da çalışan astrofizikçi Thomas Zurbuchen ve bir kaç yetkili ile birlikte düzenlenen bir toplantıda Başkan Donald Trump'ın 2021 yılı için bütçe talebi hakkında konuşulacaktı fakat görünüşe bakılırsa bu konu 2. plana atılmış. Zurbuchen, konuşmasına şu şekilde başladı: "Şu noktada yapacağımız şey fil prensibi adını verdiğim şeyi uygulamak: Eğer bir odada fil varsa bunun hakkında konuşuruz. Biz de bugün koronavirüs hakkında ve virüsün bilimi nasıl etkilediğinden konuşacağız. Daha sonra, iş konuşmaya devam edeceğiz."

https://www.webtekno.com/nasa-gorevlerini-durdurmak-zorunda-kaliyor-h88450.html

• ESA NASA'nın uzaya gönderdiği teleskobu HUBBLE'ın görevde ki 30 . yıldönümü ansına çekilen fotoğraflardan bir derleme yayınlamış 26 Nisanda yayınlanmış;

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C72FBB06E

ESA NASA'nın uzaya gönderdiği teleskobu HUBBLE'ın görevde ki 30 . yıldönümü ansına çekilen fotoğraflardan bir derleme yayınlamış 26 Nisanda yayınlanmış;

Reis 3.11deki gorselde arapca Muhammed (sav) yaziyor sanki

Sol ortadaki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Arapça bilmediğim için bir şey diyemem algıda seçicilik de olabilir

ama bildiğim kesin bir şey var uzayla ilgili edwin hubble tarafından fiziki ispatlanmış evrenin genişlediğini bulmuştu hubble

bu durum Kuran-ı Kerimde açık açık anlatılır

﴾47﴿ Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz.----zariyat 47

http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=51&ayet=47

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 19 Mayıs 2020; 23:4:21 >
  • quote:

Arapça bilmediğim için bir şey diyemem algıda seçicilik de olabilir

ama bildiğim kesin bir şey var uzayla ilgili edwin hubble tarafından fiziki ispatlanmış evrenin genişlediğini bulmuştu hubble

bu durum Kuran-ı Kerimde açık açık anlatılır

﴾47﴿ Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz.----zariyat 47

http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=51&ayet=47
    Üstat google gorsellere "arapca Muhammed" yaz

Aynisi ya ben gorur gormez fark ettim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Konu Güncelleme ;

Konuyu Takip edenler için söylüyorum bu videoyu ilk defa gördüm video Curiosity Descent Imager kamerasının ham görüntülerinin doğrudan tam çözünürlüklü görüntülenmesidir

Curiosity aracının ısı kalkanından ayrıldıktan sonra mars yüzeyine inerken ön kısmında yer alan kameranın çektiği görüntüler iniş anına ait görüntüler

animasyonda canlandırılan şu andan itibaren gerçekleşen durumu görüntülemiş kamera;

https://www.youtube.com/watch?v=gwinFP8_qIM&feature=youtu.be&t=110

görüntülerin kaynağının burası olduğunu belirtmiş yayıncı kanal sahibi ;

https://mars.nasa.gov

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

curiosity'e ait yeni görüntüler;(yukarıda ki iniş anına ait görüntüyü çeken kameradan gelenler)

farklı kamera;

----------------------------------

https://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/msss/02765/mcam/2765ML0144930010806095E01_DXXX.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------

Hamza yukarıda bahsettiğin olayda inan bilgim ve tecrübem olmadığı için evet dersem yalan söylemiş olurum o yüzden bir şey diyemem bilen varsa onlara danışmak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 20 Mayıs 2020; 14:38:29 >

• NASA YENİ UZAY TELESKOBUNU DUYURDU ;

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-telescope-named-for-mother-of-hubble-nancy-grace-roman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 20 Mayıs 2020; 18:23:51 >

• Öner bir şey danışacaktım sence şu ürünler alınır mı ? yani demek istediğim bunların kalitesi konusunda bilgin var mı ? ben bayramdan sonra eğer vazcaymazsam teleskop yapım işine girişecem

mercek: link

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONU GÜNCELLEME;

SPİTZER KIZIL ÖTESİ TELESKOBUNUN ÇEKTİĞİ RESİMLERİ İÇEREN SİTE;

http://www.spitzer.caltech.edu/final-voyage#images

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 24 Mayıs 2020; 11:52:40 >

• Hepsi 205 tl ise fiyat guzel, ancak bu kadar mercege ihtiyac yok.
    6, 15 ve 40 mm mercekler bence yeterli. Yanlarina 2x barlow aldin mi yetecektir.

Ama tek satilmiyorsa da bu fiyata bu kadar lens guzel.

Teleskop yapim isine ben de baslamak istiyorum.
    Kendim yapicam diye elimdeki 200mm lik koca teleskobu sattim, kaldim teleskopsuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öner -- 24 Mayıs 2020; 12:27:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Öner

Hepsi 205 tl ise fiyat guzel, ancak bu kadar mercege ihtiyac yok.
    6, 15 ve 40 mm mercekler bence yeterli. Yanlarina 2x barlow aldin mi yetecektir.

Ama tek satilmiyorsa da bu fiyata bu kadar lens guzel.

Teleskop yapim isine ben de baslamak istiyorum.
    Kendim yapicam diye elimdeki 200mm lik koca teleskobu sattim, kaldim teleskopsuz.
    teşekkürler cevap için bu arada bayramdan sonra Ankara sitelerde aksilik olmazsa cam kestirip 25 ya da 30 cmm çaplı teleskop yapım işine girişecem acelem yok 5-6 ay zaman ayıracam yani yavaş yavaş

amacım gezegen ve olursa asteroid gözlemi sence bu bahsettiğim çaplar yeterli olur mu yoksa daha küçük çaplarda iş görür mü

aslında elimde çap hesaplaması ile amaçları ile ilgili türkçe kaynak ve videolar var teleskop yapımına yönelik ama sana da bir danışayım dedim yani bayramdan sonra ki 2 -3 hafta içinde camı kestirmeye gidecem elimde ki kaynakları iyice okuyup karar verip tavsiyen var mı amacım sadece gezegen gözlemi temel olarak

• Gezegen gözlemi için sana zoom kapasitesi gerekecek.
    Bunun için aynanın "F" oranının yüksek olması avantajlı olur.
    Eğer derin uzay, yıldız kümeleri, nebulalar deseydin F oranını 4 veya 5 gibi küçük yap derdim.
    Ayna çapı için 25 cm güzel, 30 cm çok daha güzel ama 30cm lik aynayı konumlayacak tüp yapmak biraz zor olur.

Teleskopta birinci kural açıklıktır.. Yani ayna ya da mercekli olsun farketmez çapı ne kadar büyük olursa o kadar iyi.
    Yani 25 cm mi 30 cm mi dersen kesinlikle 30 cm.
    Ama ciddi anlamda büyük olacaktır.

Aşağıdaki resimde benim kullandığım 20 cm lik.
    Buna göre bir oran kurarsın artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Öner

Gezegen gözlemi için sana zoom kapasitesi gerekecek.
    Bunun için aynanın "F" oranının yüksek olması avantajlı olur.
    Eğer derin uzay, yıldız kümeleri, nebulalar deseydin F oranını 4 veya 5 gibi küçük yap derdim.
    Ayna çapı için 25 cm güzel, 30 cm çok daha güzel ama 30cm lik aynayı konumlayacak tüp yapmak biraz zor olur.

Teleskopta birinci kural açıklıktır.. Yani ayna ya da mercekli olsun farketmez çapı ne kadar büyük olursa o kadar iyi.
    Yani 25 cm mi 30 cm mi dersen kesinlikle 30 cm.
    Ama ciddi anlamda büyük olacaktır.

Aşağıdaki resimde benim kullandığım 20 cm lik.
    Buna göre bir oran kurarsın artık.

tüp aramıyacam Altıgen şekilli tahtadan yapıcam tüpü huş ağacı marin kontrplak diyorlar çok sağlamdır sitelerde kestirecem ağacı autocad çizimini yapayım az çok anlıyorum çizimden

tüp olayını araştırdım bulmak çok zor istenilen ölçülerde

camıda buldum sitelerde aklımda şu an 25 cm çaplı 19 mm kalınlığında soda kireç camından yapmak var

çapı büyütürsem 2 adet 19 mm lik camı birbirine kaynak yaptıracam bakıcam ama aşındırma işlemini büyük ihtimal belediye parkında yapıcam o sese kimse dayanmaz tahminim

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sky- -- 7 Haziran 2020; 11:50:19 >
  • Merhaba arkadaşlar,

Bende teleskoba merak sardım bu aralar

Başlangıç için önereceğiniz bir model var mıdır ?

Celestron 21023 Cometron cihazını kullanan var mı ?
  • Ayna icin aldigin fiyat nedir?
    Eger uygun gelirse ben de ordan alayim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öner kullanıcısına yanıt
    20 cm 19 mm için 150 tl aldım bir yerden

25 cm 19 mm için 250 tl aldım bir yerden burası su jeti ile kesileceğini söyledi bu fiyatı veren ayrıca aynaları kaynak yapabilceciğini söyledi 2 aynayı birbirine

bayramdan sonra gidip bi komple araştıracam o zaman tam netleşir

ben şahsen şöyle dikkatle düşündüm 25 cm çapdan sonra ki aynalar için müstakil evin olmadığı müddetçe adama zulüm olur en fazla 25 cm zaten o da tek aynayla oluyor bildiğim kadarı ile kaynağa gerek olmayacak tüpü de aliminyum buldum galiba 85 tl civarı tutuyor ikincil aynayı da aynı yerden almayı planlıyorum önce herşeyi bir netleştireyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 25 Mayıs 2020; 14:56:6 >
  • Bu vidyoyu dinlersen,İzlersen verdiğin bilginin Diyanet tarafından yalanlandığını görürsün,Gerçekleri ve Doğruları öğrenmek isteyen sorgulamaya mecburdur.

• General Darknes kullanıcısına yanıt
    yapımla uğraşırım dersen yapmaya çalış ama zorlu süreçtir onun dışında yok sadece gözlem yapacam diyorsan mercekli bir teleskop işini görür

bütçene göre mercekli teleskop alırım dersen ''https://www.hepsiburada.com/ara?q=Celestron+PowerSeeker+'' celestron powerseker serisi işini görür mercekli olanlara bakıcaksın aynalı olanlara değil

onun dışında aynalı yapmayı deneyebilirim dersen yapım aşamaları ile ilgili olarak şöyle bir kaynak var

https://www.academia.edu/7069680/SD%C3%9C_-ATY_BURAK_G%C3%9CDER_Teleskop_Sistemleri_Ayna_Yap%C4%B1m_Aleti_Cilalama_Lap%C4%B1n%C4%B1n_Yap%C4%B1m%C4%B1

• Sen bunları bi netleştir, bana haber edersin.
    Ben maalesef Sakarya'dayım ve burda çok fazla araştırma imkanım olmuyor.
    Ordan alıcam gibi görünüyor benim de.
    Şu yasaklar bi kalksın da ben de ufaktan bir hazırlıklara başlayacağım.
  • quote:

yapımla uğraşırım dersen yapmaya çalış ama zorlu süreçtir onun dışında yok sadece gözlem yapacam diyorsan mercekli bir teleskop işini görür

bütçene göre mercekli teleskop alırım dersen ''https://www.hepsiburada.com/ara?q=Celestron+PowerSeeker+'' celestron powerseker serisi işini görür mercekli olanlara bakıcaksın aynalı olanlara değil

onun dışında aynalı yapmayı deneyebilirim dersen yapım aşamaları ile ilgili olarak şöyle bir kaynak var

https://www.academia.edu/7069680/SD%C3%9C_-ATY_BURAK_G%C3%9CDER_Teleskop_Sistemleri_Ayna_Yap%C4%B1m_Aleti_Cilalama_Lap%C4%B1n%C4%B1n_Yap%C4%B1m%C4%B1
    teşekkür ederim hocam ,

hafta içi şu modeli sipariş edeceğim
    https://www.hepsiburada.com/celestron-powerseeker-70az-teleskop-p-OUTCL21036?magaza=Prestij%20Ticaret

• 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.