Şimdi Ara

Müslüman olanlara soruyorum; eğer alaskada doğup büyüseydiniz islamı tercih edermiydiniz? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
3
Favori
17.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
147 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Hepsi doğru

Görülüyor ki Alaskada doğan ile müslüman ülkede doğana hiç eşitsizlik yapılmamış !

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hipersonic kullanıcısına yanıt

Ben olsam diyeceğim şey şu olurdu; zaten sonucu sen belirledin benimle dalga mı geçiyorsun? 2 ömür hakkı versen bile değişmez bir sonuç hazırlamışsın o halde neyin sınavından bahsediyoruz?

Eğer bir yaratıcı varsa emin ol bu kadar düşüncesiz olamaz.

Müslüman olanlara soruyorum; eğer alaskada doğup büyüseydiniz islamı tercih edermiydiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4D62BFE91 -- 29 Ekim 2020; 19:43:41 >
    Ayın ikiye yarılması : Check
    Burak adlı eşekle Miraç meselesi : Check
    Allahla yüzyüze görüşme: Check

Bunların hepsi islamda var birader.

• quote:

Ayın ikiye yarılması : Check
    Burak adlı eşekle Miraç meselesi : Check
    Allahla yüzyüze görüşme: Check

Bunların hepsi islamda var birader.
    Hiçbiri İslam'da yok birader. Birileri afedersiniz kicindan uydurmuş.

Kim uydurmuş kıçından ateistler mi 🤣🤣 Bunlar oldu diyen müslümanlar zaten hayret bişey

• Berbat bir hükümet gelene kadar Hristiyan kalırdım, hain sürüsü ülkeyi sardıktan sonra hali ile dini sorgulamaya başlardım ve dinsiz olurdum. Alaska da yaşam zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kim uydurmuş kıçından ateistler mi 🤣🤣 Bunlar oldu diyen müslümanlar zaten hayret bişey
    Bir kişinin kendine Müslüman demesi onu müslüman yapmaz ki ? Kuran'da ki Müslüman tanımına uyan müslüman gostersene bana

• Zannetmiyorum pek ama dogup büyümek lazimdi oralarda anca ozaman

• Yıllardır dillere pelesenk olmuş bir soru, ama aşağıda yazacaklarım kadar detaylısı hiçbir zaman sorulmaz.

Hristiyanlığın yoğun olduğu bir ülkede doğsaydım hristiyan olurdum.

Budizmin yoğun olduğu bir ülkede doğsaydım budist olurdum.

Dinsizliğin yoğun olduğu bir ülkede doğsaydım dinsiz olurdum. (akıllının biri; senin anan baban atayız olduğu içün sen de atayızsın yuhahaha dese ne dicem kara kara düşünürüm.)

Yunanistan'da doğabilirdim.

Ermenistan'da doğabilirdim.

Bu iki ülkede doğsaydım default olarak şunlardan mahrum kalırdım:

• Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur.
    • Türk isen övün, değil isen itaat et.
    • Bir Türk dünyaya bedeldir.
    • vs vs vs

pkkli bir babadan gelebilirdim.

dhkpcli bir babadan gelebilirdim.

ışidçi bir babadan gelebilirdim.

Edip Yüksel den gelseydim, agnostik müslüman veya deist müslüman olırdum.

badem bıyıklı bir babadan gelebilirdim.

pala remzi bıyıklı bir babadan gelebilirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Savunmadım Çıkar Göster -- 29 Ekim 2020; 21:12:56 >

• marsta doğsaydım yine doğru yolu seçerdim.

yani inanmamayı.Müslüman olanlara soruyorum; eğer alaskada doğup büyüseydiniz islamı tercih edermiydiniz? 

Cüppeli Ahmet

• quote:

Cüppeli Ahmet
    Tam adamı :)

• Çoğu insanın dinleri araştırdığını zannetmiyorum, çevresel faktörler birincil etken seçimlerde. Günümüzde basın, yayın ağırlıklı olarak batılıların elinde, buralarda gösterilen islamda pek iç açıcı değil. Bu durumda sanırım büyük çoğunluk araştırmayı bile düşünmezdi. Çünkü insanlar genelde gördüklerine inanır.

En basitinde Fransa'da Macron açıklamalar yaptı, aslında direk İslamiyeti hedef aldı ki karikatür de karikatür olsa zaten niye gündeme geldi onu da anlamadım, çok basit bir dergi kalite yerlerde, neyse Makron geçenlerde açıklama yaptı biz aslında Radikal İslamı hedef alıyoruz diye bir bakıyorsun hop kiliseye saldırı. Ne alaka şimdi? Bir kez Makron hristiyanlar adına bile açıklama yapmadı ki zaten Fransız yaşam biçimi dediği de laiktir yani radikal islam hristiyan inanç biçimini değil laik Fransız yaşam biçimini hedef alır. Ama şimdi bu görüntüleri ve konuşmaları Alaksa'dan izleyen kişi nasıl düşünür? Tabiki iyi düşünmez.

Kısacası günümüzde İslam dinin imajı çok kötü aslında bu da sürpriz değil çünkü İslamiyet'in aydınlık yüzü olabilen dünyada iki tane devlet olmuştur. Bir tanesi Endülüs İspanyası bugün batı bilimde ve sosyal yaşamda öğrendiklerinin çoğunu buradaki kütüphanelere borçludur yakılıp yıkılmadığı için buralardan hep faydalanmışlardır ikincisi ise Osmanlı yani Türkler. Türkler yani bizler eski gücümüzde olmadığımız müddetçe de islamiyetin imajı tekrardan düzelmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hipersonic

Bir kişinin kendine Müslüman demesi onu müslüman yapmaz ki ? Kuran'da ki Müslüman tanımına uyan müslüman gostersene bana

Alıntıları Göster

Asr ı saadette de mi yoktu?

Asr ı saadette İnsan insanı hediye etti- hatta kimler kimleri hediye etti araştırırsan hemen bulursun.

miras bıraktı

parayla aldı sattı, kiraya verdi.

insan insanı hediye eder mi? Parayla alıp satar mı?

Bir cariye Arap efendisinden hamile kalırsa bebek hür doğar fakat bir köleden bebek yaparsa mal doğurdu olur, bebek de köle hükmündedir. Nasreddin hocanın kazan doğurdu olayı değil mi aynı- kadın için komik değil ama)

İki hisseli bir cariye kendisine sahip efendilerden birinden bebek yapmış.

Öbür adam da bu bebeğin yarısı köledir ve benim hakkımdır demiş. Hadii dönemin hukuki tartışmasına bak- bebeğin yarısı köle doğmuş mudur? Halbuki bir köleden doğsa tamamı mal hükmünde doğacaktı.

İşte hukuki içtihatlar o dönemde.

Ama tabii kurana uygun müslüman yoktu dersin geçeriz boşver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 29 Ekim 2020; 21:19:20 >

• Müslüman olanlara soruyorum; eğer alaskada doğup büyüseydiniz islamı tercih edermiydiniz?
  • İslamın ne olduğunu iyice öğrenirseniz bu ülkenin de Suudi Arabistanın da Müslüman olmadığını anlarsınız.

• +Muhammede vahiy geldiğini kim iddia etti?
    -Kendisi (aksini kimse iddia edemez)
    +Aranızda o vahyi deneyimleyen varmı?
    -hayır tabiki.
    +O zaman beni deneyimlemediğim bişey için kimse sorumlu tutamaz.
    +Ve levki o vahiy gerçek olsa bile

Aynı şeyi cennet cehennem için de söyleyebiliriz, niyayetinde onlarıda kimse deneyimlemedi. Deneyimlenmemiş bir ödül ya da ceza iddiadan öteye geçemez.

• Biz 400-500 km ötedeki bir sehirde yenen yemekleri saçma buluyor, yiyemeyecegimizi iddia ediyoruz. Alaska'da doğmuş olsaydık İslam'ı nasıl kendimize yakın bulurduk? Bulamazdik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Andres Escobar

Alaska olmasına gerek yok

Teksas'ta Katolik bir ailenin çocuğu olarak doğdum ama ben biraz aykırı oldugum için Katoliklikle alakam yok mesela atıyorum

Teksas'tan Washington'a üniversiteye gittim atıyorum takılıyorum hayatım normal akışta

Benim İslam'la hiç bir alakam olmazdı ilk önce duyardım İslam diye bir inanç var işte Ortadoğu'da yaygın hmmm derdim geçerdim

Siz budistlik Hristiyanlık musevilik bakiyormusunuz kitaplarını veya öğretilerini okuyormusunuz Türkiye'de doğdunuz ? Yok değil mi ?

Ben okudum mesela okulum gereği Şamanizm Budizmle de çok ilgilendim

İncili ve tevrati Türkçe okudum ama bunu bir din bir inanç arayışım olduğu için değil sadece milyonlarca insanın inancını merak ettiğim içindi

Hepsini okurken de zevk aldım ama en çok budist öğretileri maniheizm ve şaman öğretileri beni etkiledi

Ben Müslümanım Allah'a ve peygamberine inanıyorum ve ahlaklı iyi bir insan olduğumu düşünüyorum

Ama İslam'ın bana emrettiği hiç bir şeyi yapmıyorum ne namaz ne oruç ne hac ne zekat

Üstüne alkol sigara, kumar gırla gidiyor günahkar bir insanım ama hiç bir insanın hakkını yemem arkasindan gıybet yapmam hiç bir canlıya zarar vermem

Müslümanlari eleştirenlere de gram söz söyleyemem çünkü İslam alemi her türlü hakareti şuan hak ediyor

Zina yaparim ama cunup gezmemde diyormusun

• quote:

Orijinalden alıntı: 120205044

Alaska'da doğmuş olsam "bu teröristler kimmiş niye böyleler" diyerek araştırır sonrada İslam'ı öğrenincede müslüman olurdum muhtemelen. Meselenin derinine inmeyi özünü araştırmayı severim. Çok şükür internet de var..

İnanç işi kalpten gelir. Araştırıp öğrenip kimse bir dine bağlanmaz, tam tersi çok sorgulamaya başlayınca dinden soğur. Siz bağlı olduğunuz için böyle konuşuyorsunuz. Dediğiniz gibi olsa şu internet devrinde insanların dinleri terketme oranı bir dine bağlanma oranından çok daha düşük olurdu.

Alaska eyaletini bilmem ama en fazla araştırıp meselenin özüne inmeyi seven ülkelerden islamı tercih eden pek insan yok.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.