Şimdi Ara

Müslüman olanlara soruyorum; eğer alaskada doğup büyüseydiniz islamı tercih edermiydiniz? (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
3
Favori
17.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
147 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SLIFE

Dinleri öğrenmek için "denemek" gerektiğini iddia eden sensin dostum.

Tabi okumuşsundur, burda zaten donanımhaberde birşeyi okumayan mı var. Herkes herşeyi okumuştur her mesajta görebilirsin.

Alıntıları Göster

Ben boşa atıp tutmam.Birşeyi denemen lazım değil.Ona aracılık eden o değerlere bağlı yerleri gör incele insanlara bak.Ben sana dinleri takı seti gibi dene demiyorum.

Yerinde gördüm inceledim.İsrail,İran,Arabistan,Fas,ABD,Fransa,İngiltere,Polonya,Almanya,Rusya ve daha bir çok yeri görme imkanım oldu bundan 10 sene öncesinde zaten buralarda dolanmıyordum o süre zarfında.Kur etkeni imkanların olması diplomatik olarakta sıkıntılı bir dönem olmayışından doya doya dolaştım merak ettiğim şeyleri inceledim.Dinleride inceledim.İnsanların bağlılığını ne derece dine bağlı olduklarını ne derece dürüst olduklarını tabi olup olmadıklarını vs.

Bunun ötesinde değerlendirmelerde bulunup neticelendirdim.Sen kendi kafanın etrafında dönen yani kendi çevrende yaşıyorsun dinini ama dünya çok farklı.Bir yazı bir kelam bir sözü bile farklı yerinden anlayıp bimbir şeye sündürüyorlar.Her bir insan bencil ve emeli doğrultusunda herşeyi farklı yorumluyor.

Anlatabildim mi.Senin din diye kabul ettiğin etken pek çok islam denilen olgu ile yönetilen ülkede kabul görmüyor misal.Hristiyanlar ve ya diğer etmenler bunu aşmışlar baya vahşete katliama neden olan olaylar olmuş elbet kolay değil.İslam ve hristiyanlıktan öte kendi içinde yaşayan hindistan japonya ve çinde bulunan bazı dini inanışlar bana göre daha insancıl ve kendi içinde yaşayan olgular neden mi isteyen gelir katılır isteyen ise gelmez.

Yayılmacı amaç güden hiç birşey hoşgörü dağıtmaz etrafına.Bu zamanda kadarda dağıtmadı.

Sen ayrı bir dünyada din yaşıyorsun.Asyadaki avrupadaki afrikadaki ortadoğudaki abdde yaşayan farklı bir dünyada yaşıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Ben boşa atıp tutmam.Birşeyi denemen lazım değil.Ona aracılık eden o değerlere bağlı yerleri gör incele insanlara bak.Ben sana dinleri takı seti gibi dene demiyorum.

Yerinde gördüm inceledim.İsrail,İran,Arabistan,Fas,ABD,Fransa,İngiltere,Polonya,Almanya,Rusya ve daha bir çok yeri görme imkanım oldu bundan 10 sene öncesinde zaten buralarda dolanmıyordum o süre zarfında.Kur etkeni imkanların olması diplomatik olarakta sıkıntılı bir dönem olmayışından doya doya dolaştım merak ettiğim şeyleri inceledim.Dinleride inceledim.İnsanların bağlılığını ne derece dine bağlı olduklarını ne derece dürüst olduklarını tabi olup olmadıklarını vs.

Bunun ötesinde değerlendirmelerde bulunup neticelendirdim.Sen kendi kafanın etrafında dönen yani kendi çevrende yaşıyorsun dinini ama dünya çok farklı.Bir yazı bir kelam bir sözü bile farklı yerinden anlayıp bimbir şeye sündürüyorlar.Her bir insan bencil ve emeli doğrultusunda herşeyi farklı yorumluyor.

Anlatabildim mi.Senin din diye kabul ettiğin etken pek çok islam denilen olgu ile yönetilen ülkede kabul görmüyor misal.Hristiyanlar ve ya diğer etmenler bunu aşmışlar baya vahşete katliama neden olan olaylar olmuş elbet kolay değil.İslam ve hristiyanlıktan öte kendi içinde yaşayan hindistan japonya ve çinde bulunan bazı dini inanışlar bana göre daha insancıl ve kendi içinde yaşayan olgular neden mi isteyen gelir katılır isteyen ise gelmez.

Yayılmacı amaç güden hiç birşey hoşgörü dağıtmaz etrafına.Bu zamanda kadarda dağıtmadı.

Sen ayrı bir dünyada din yaşıyorsun.Asyadaki avrupadaki afrikadaki ortadoğudaki abdde yaşayan farklı bir dünyada yaşıyor.

Alıntıları Göster

Daha ilk cümlende ilk yazdığında 180 döndün, gerisini okumama gerek bile yok.

• Ne oldu cevabı almayım diye blok atmışın.Kimin ne halt olduğu belli ve açık.Kaç kaç anca kaçarsın.Korkaklar özgüvensizler kaçar. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 29 Ekim 2020; 17:22:21 >
  • Şu an nasıl diğer dinleri araştırmıyorsam, onlarla ilgilenmiyorsam ; İslam ile de ilgilenmezdim.

• bence atladığımız önemli bir nokta var. bizim dinimizde de diğer batıni dinlerde de son peygamberin bizim peygamberimiz olduğu veya en azından son semavi dinin islam olduğu kabul ediliyor.

o yüzden hristiyan veya musevi olanlar da en azından merak ederler son din neymiş diye biz de başka dinde olsak merak ederdik araştırırdık diye düşünüyorum.

ama şu an ileri düzeyde islamofobi yapılıyor büyük devletler tarafından. bütün bu yanlış yargılardan sıyrılıp günümüzde islam dinine girmek bile cenneti nasip eder insana . inşallah hak yolu bulurlar arayan gayrimüslimler de.

• Senin sunduğun argüman klasik kader anlayışı üzerine, klasik kader anlayışını artık gelenekçi müslümanlar bile kabul etmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun klasiği mi olur? 2x2=4 bitti 1 milyon yıl sonra sonuç yine aynı. 1000 yıl önce ömer hayyam bu çelişkiyi dile getirmiş zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4D62BFE91 -- 29 Ekim 2020; 19:9:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Roumiruez

Alaskada doğsaydım bu ne saçma sapan, ilkel bir din derdim. Araştırdıktan sonra hakikaten de saçma sapanmış derdim.

• İki sınıf insan vardır. Doğup büyüdüğü, öğrendiği dini kabul eden. Arayıp bulan. Arayan muhakkak gerçeğe ulaşır. Dinin olup olmadığını da araştırarak öğrenebilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Araştırırım, müslüman olurum" diyen canlılar; bugün hangi farklı dini araştırdınız, okudunuz, ve aralarında mukayese ettiniz de Alaska'da dinleri araştırıp Müslüman olacaksınız?

Bütün dinler "Ben doğruyum, Ben hak din'im" diyor. Var mı "Benden sonra X dini gelecek ve ben geçerliliğimi yitireceğim, artık yeni din geçerli olacak" diyen bir din? Yok.

Farzedinki hak din "İslam" değil de , tarihte gelmiş olan "ABC" adında bir din. Aranızda, "ya hak din İslam değilse" diyen ve dünya üzerindeki yüzlerce din'i araştıran ve "ABC" dinine ulaşmaya çalışan bir canlı türü var mı?

BENCE YOK VE ARANIZDAKİ HİÇ BİR CANLI TÜRÜ DE DİĞER DİNLERİN DOĞRU OLMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNÜP ARAŞTIRMAYACAK.

Şimdi benim bu cümlelerimi arka tarafıyla yorumlayıp çemkirecek olan canlı türlerine yazmak istiyorum; dini inancınıza saygı duyuyorum ama ezbere konuşmanıza saygı duymuyorum.

İyi günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyibe -- 29 Ekim 2020; 20:12:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

Bazıları araştırıp müslüman olurdum deyip müslümanlığın en mantıklı din olduğunu söylemeye çalışmış.

1: yaratıcı daha ben bebekken cennet ya da cehennem hangisine gideceğimi biliyordu

2: yaratıcının bildiği sonuç değişmez

3: şimdi gidip istediğin günahı ya da sevabı işleyebilirsin hiç farketmez çünkü ortada değişmeyen bir sonuç var.

Diyelimki yaratıcı sınav sonrası 0-100 arası puan verecek, 50 ve sonrası cennet 50 nin altı cehenneme gidecek, yaratıcı daha beni yaratmadan önce projemi çizer hesaplamayı yapar sınav sonucum 30 çıkar henüz ortada ben yokum sadece projem ve sınav sonucum var 30!, projede ufak bir değişiklik yaparak sınav sonucunu değiştirebilir neden müdahale etsin dersen projenin ilk halini çizerek zaten müdahale etmiştir.

Tanrı sonucu bilse de ben yine de dünyaya gelmeden direk cehenneme gitmeyi kabul etmezdim. Tanrı ya itiraz ederdim. Gönder dünyaya sonucu hep beraber görelim diye.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Ayı parmağı ile ikiye yarmış, Burak at ilen yedi kat semaya çıkıp Allah ile perde olmaksızın görüşmüş bir peygamber ümmetiyim ben tabbbiiiliki inanırdım dermişiiim

• quote:

Orijinalden alıntı: Hermes Marka Çanta

Yaratıcı, yarattıklarını sınava tabi tutacaksa bunu en adil şekilde yapmalıdır. Kaldıki dünya hayatı adil bir sınav için hiç uygun değil. Buna sebep olarak insanların farklı yaşlarda ölmesi, doğup buyudükleri yerler ve şartlar, aileleri, içinde bulundukları toplumları vs diye bu sebepleri çoğaltabiliriz.

Sizin mantıkla en adil düzeni sağlayan belediyelerin park ve bahçe çalışanları. Çünkü çimenler aynı zamanda ekiliyor. Tüm bakımları aynı zamanda yapılıyor. Bir cimin diğerinden neredeyse hiç farkı yok. Sonları bile aynı. Düşündüm de siz burada yaşayan bir çim olsaydınız çok daha adil bir düzende yaşayıp bunu sağlayanlara haşa taparcasına baglanabilirdiniz!

Oysa dünyamızda insanların tıpatıp aynı olması mümkün değil. Yaşam süresi, yasam kalitesi, cinsiyeti, fiziksel ve ruhsal davranışları..... farklı.

Tam adalet nasıl olabilir? Örneğin insanlar tam olarak kaç yıl yasamalidir? Kaç çocuğa sahip olmalıdır? Nasıl bir ortamda yasamalidir? Eğitim almak ve çalışmak zorunda olmalimidir? Niye dünyanın bir kısmı geceyken diğer kısmı gündüz değilmi? Aynı anda gündüz ve gece olsun! Hatta farklı mevsimler bile adil değil!

Senin yediğin nefis yemeği niye aynı zamanda bir başkası yiyemiyor? En mutlu hissettiğin anı, herkes aynı şekilde niye yasiyamiyor?

Hatta bir böcek türü öyle zipliyorki, bilim adamları insan ile kıyaslandığında, insanın da bir sicrayista 210 katlı binaya tek seferde ziplamasi gerekirdi.

Uzun lafın kısası, acı olmalıki tatlı, çirkin olmalıki güzel, kötülük olmalıki iyilik, ölüm olmalı ki yaşam farkedilsin. Bunu en iyi şekilde düzenleyip devam etmesini sağlayan yaratıcı yı haşa görmezden gelene hicbirsey söylememek belkide cok şey söylemek gibidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Ayı parmağı ile ikiye yarmış, Burak at ilen yedi kat semaya çıkıp Allah ile perde olmaksızın görüşmüş bir peygamber ümmetiyim ben tabbbiiiliki inanırdım dermişiiim
    İslâm ülkesinde doğmuşsun islami bilmiyorsun, bence alaskada doğmuş olsan doğru bilme ihtimalin daha fazla olurdu ;)

• Hipersonic kullanıcısına yanıt

Alttaki paragrafı tekrar gözden geçir hocam sonucu belirleyen yaratıcı zaten.

Neresi yanlış

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

Alttaki paragrafı tekrar gözden geçir hocam sonucu belirleyen yaratıcı zaten.

Yine de kabul etmezdim. Sen eder miydin ? Tanrı dese ki ben sadece cennette gidecekleri bildiğim için dünyaya gönderiyorum. Sen orada bana karşı asi olacaksın sonucu ben biliyorum. Ben açıkçası yine de dünyaya gelmeyi isterdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Neresi yanlış

Neresi doğru?

Hepsi doğru

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.