Şimdi Ara

Mühendislik hakkında tüm soruları yollayın (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
731
Cevap
28
Favori
24.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam öncelikle elinize sağlık, 1 saate yakın bir süremi aldı okuması. Kimseyi geçiştirmemişsiniz bu kadar sorunun hepsini güzelce cevaplamışsınız. Düzenlesek bir kitap çıkar cevaplardan :D

Tercih döneminde kafam karışık halde, benim de bazı sorularım olacak, durumumdan bahsedeyim:

1- Küçük yaşlarda arabalarla başlamak üzere şu ana kadar hep mekanik aletlere ilgi duydum. Örneğin Mercedesin kamyon test videolarını izlerken arazide o süspanisyonların çalışması tekerleklerin eğilip bükülmesi acayip zevk verir bana. Son zamanlarda ülkedeki gelişmelerin de etkisiyle savunma sanayisi çok ilgimi çekiyor, bu konuyu araştırmaktan, geçmişini öğrenmekten zevk alıyorum. Bu doğrultuda şu ana kadar soran olunca hep makine mühendisliği hedeflediğimi söyledim ama şimdi iş ciddiye binince kafam karıştı. İlgi duymak hevestir geçer diyenler oldu. Meraklı bir insanım, matematik-fizik olarak da orta şekerliyim çalışınca yapabiliyorum. Bu alanlara ilgi duymak mühendislik için yetersiz mi? Sizce mühendis olmalı mıyım? Ayrıca her yerde mühendislik hakkında karamsar şeyler okuyorum, yakın arkadaşlarımın hepsi tıp yazmaya karar verdi iyice kafam karıştı. Biraz refah kaygısı girdi işin içine yani.

2- Sıralamam 14150. İTÜ Makine hedefliyordum ama biraz arkasında kaldım, %50 gibi bir gelme ihtimali var ve itü makinenin tutmama ihtimaline karşı itüde kalmak için altına inşaat mühendisliği falan düşündüm. Bir yandan da inşaat değil de yıldız teknikte makine veya mekatronik mi yazsam diye düşünüyorum. Hatta 3. bir seçenek olarak tıp bile düşünmüyorum değil, yapabileceğimi düşünüyorum. Böyle bir durumda senin tavsiyen ne olur?

Son olarak ailemden bahsedeyim: Kararı bana bırakmış durumdalar ama meraklı bir insanım ve bu özelliğimin mühendislikte değer göreceğini düşünüyorlar o yüzden biraz mühendislikten yana taraf tutuyorlar.

Biraz uzatmış olabilirim ama sağlıklı cevap alabilmek için biraz bilgi vermeye çalıştım. Fikrinizi merak ediyorum şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prlk -- 23 Temmuz 2017; 20:4:15 >

• Bilgisayardan fazla anlamıyorum hatta şimdiye kadar hiç bilgisayarım olmadı, bilgisyar mühendisliğini de elektrik elektronik mühendisliğinide severek yapabileceğimi düşünüyorum. 1. Tercihim bilkent ee

2. Tercihim konusunda çok kararsızım boğaziçi bilgisyar mı yazmalıyım yoksa odtü ee mi? Ya da bilkent bilgisayar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba hocam
    Denizli pamukkale Üniversitesi inşaat mühendisliğinde 29 akademisyen var, MÜDEK denkliği var, URAP sıralamasında ilk 20 içinde. Ama ben Çanakkaleyi çok ama çok seviyorum Çanakkale 18 Mart Üniversitesi inşaat mühendisliği de 2016 - 2017 de açıldı bu sene ikinci öğrencilerini alacak 4 akademisyeni var, MÜDEK denkliği yok URAP da bazen 50. bazen 19. olmuş dengeli değil yani. Çanakkale yi seçsem çok mu yanlış yaparım. Şu an zaten tercihimi yaptım Çanakkaleyi hiç yazmadım bile ama içim içimi yiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redbrown -- 23 Temmuz 2017; 20:20:32 >
  • YTÜ bilgisayar mühendisliğinde verilen eğitimin yazılım/donanım oranlaması ne olur?

Yazılım alanında gelişmek istiyorum doğru tercih mi olur?

Ders programına baktım ama, anlamadım diyebilirim.

• hocam marmara makine ve dokuz eylül makine nasıldır sizce ? bide makine mi mekatronik mi ?
  • prlk kullanıcısına yanıt
    Eyw hocam ne demek merak ettiklerinizi sorun ya öğrenmesi zor oluyor sonra.

Savunma sanayi için merakını anlıyorum ilgili olmak güzel bir şey ama şunu söyleyeim istanbuldaki okullardan fazla öğrenci almıyorlar not oralamanı yüksek tutman lazım oralarda staj yada iş imaknı için.Üni olarak illa İTÜ istiyorsan tabi inşaat mühendisliğini düşünebilirsin ama ben böyle bir olayı önermiyorum sonuçta okul formanın önünde yazan isim millet sizi arkanızda yazan isimle tanımalı bu yüzden istediğiniz bölümü seçin ytü makine güzeldir ama mekatronik seçmemenizi öneririm savunma sanayi için mkatronik düşündüyseniz istanbuldaki okulların şansı zaten düşük birde mekatronik gibi alanda iyice düşüyor şansı.Mühendislik için yeterli mi dersen zaten şuan böyle bir soru soruyarsan fazlasıyla yeterlisin derim.Maaş konusuna da takılma yani evet zor bir dönemde yaşıyoruz gerçekten çalışana para var yani bude günümüzün zorluğu ki olması gereken zorluk e bu zorluk durumunda da okulun yada senin ne mezunun olduğu yada nelerle ilgili olduğun fazla dikkat edilmiyor sadece şuna bakılıyor ne yapıyorsun ve nasıl yapıyorsun.O yüzden çok fazla takılmayın okuldur şehirdir siz kendinizi eğitin çalışacağınız sektörü bilin yada bilgi sahibi olun birisi size sorduğunda neden bu bölümü okuduğunda şundan dolayı merakımı gidermek için diyebilin yoksa puanım buna tutuyordu geldim diyenler çok var :) o diyenlerde mezun olduktan sonra para yok yav krizdeyiz demesinide biliyorlar kaliteli elit olun sizi okul yada başka bir olay sizi kaliteli elit yapmaz.Kuur bakma hocam hızlı yzmam gerekiyor yanlışlara bakmazsan sevinirim yatark yazmak zor oluyor :) birde çok fazla dikkatim dağıldı cevap ermek istedim sorduğun her şeye belki kaçırmış oalbilirim sen gene sorarsan cevaplarım yada merak ettiğin daha başka bir şey varsa yolla gelsin diyeyim :)

• Mu1940sa M kullanıcısına yanıt
    odtü ee ada bilkent bilgisayar daha ön landa hocam boğaziçi bilgisayar biraz altta diyeyim.Tabi istanbulda özel sektörlerde çalışmak için boğaziçi bilgisayar daha iyi diyebilirim dip not olarak
  • mühendis olunca dan bilzerian gibi olma ihtimalimiz kaç hocam
  • Redbrown kullanıcısına yanıt
    Ben inaat mühendisliğinde akademisyen olmayacaksanız pek üniversitenin fark ettiğini düşünmüyorum.Bana kalırsa girişimcilik ruhunu kullan proje çizimlerini öğren programları öğren öğrenciyken bir inşaat mühendisinin yanında çalış hem harçlığını alırısn hem işi öğrenirsin bunun için de üniversitenin herhangi bir standartta olmasına gerek yok
  • EclipseIV E kullanıcısına yanıt
    ytü bilgisayar mühendisliğinin sana ekstara avantajı teknoparklarda güzel kolay imkan sunuluyor yazılım alanında diğer türlü okullar pek size bir şey vermiyor ne yazık ki
  • Wasted0042 W kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle makine hocam.

Dokuz eylülün ders programı daha iyi ytü nünprogramını uyguluyor marmara ise biraz işletme yönü ağır basıyor makinede fazla önemsenmiyor ne yazık ki ama aralarında şehir farkı var ama şehirleri düşünmezsek dokuz eylül derim ben
  • WhoiS_AttaCK W kullanıcısına yanıt
    :))

Hocam pokeri mühendislik yaparkende oynayabilirsin sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum çoğu kişi oyuncuda oluyor.Bu sizin isteklerinize göre değişir.
  • hocam merhabalar öncelikle herkese elinizden geldiği kadar yardım etmişsiniz eminim çok dua almışsınızdır.Benim kafama takılanlar ise 22 yaşındayım üniversite bitince 27-28 yaşında olacağım bazıları 26-27-28 yaşından sonra iyi bir yerde iş bulamazsın ve koca bir hiç olursun,sürünürsün çünkü kimse bu yaştaki tecrübesiz adamı almak istemez diyor haliyle benim de kafamı çok kurcaladı doğruluk payı var mı bunun yardım ederseniz çok duamı alırsınız
  • yaş erkeklerde önemli ama şu şekilde önemli askerlik çoğu yerde erkeklere engel oluyor yoksa büyük kurumsal yerler çok fazla bakmazlar sizin ne olduğunuza onlar için önemli olan işi nasıl yağıtığınız ama askerlik bazen sıkıntı çünkü mezunn olunduğunda direk askeremi gideceksin yoksa biraz işe gittikten sonra mı gidiceksin sıkıntıher zaman bu 23 yaşında mezun olanlar için senin için biraz daha önemli olacağını düşünüyorum askerliğin onun dışında çok fazla dkkat etmezler kaç ayşında olacağını ama küçük firmalar belki sıkıntı çıakrtabilir sen daha askere gidecen geldiğinde çalışmazsan ne olacak gibi filan diye onun dışında sanmıyorum bi engel olacağını
  • quote:

Orijinalden alıntı: Makineciyimçekilin

yaş erkeklerde önemli ama şu şekilde önemli askerlik çoğu yerde erkeklere engel oluyor yoksa büyük kurumsal yerler çok fazla bakmazlar sizin ne olduğunuza onlar için önemli olan işi nasıl yağıtığınız ama askerlik bazen sıkıntı çünkü mezunn olunduğunda direk askeremi gideceksin yoksa biraz işe gittikten sonra mı gidiceksin sıkıntıher zaman bu 23 yaşında mezun olanlar için senin için biraz daha önemli olacağını düşünüyorum askerliğin onun dışında çok fazla dkkat etmezler kaç ayşında olacağını ama küçük firmalar belki sıkıntı çıakrtabilir sen daha askere gidecen geldiğinde çalışmazsan ne olacak gibi filan diye onun dışında sanmıyorum bi engel olacağını

askerliği bedelli yaptıracağım o bakımdan sorun olmaz ama mühendislikte en erimli yaşlar 30lu yaşlardır 27-28 yaşında tecrübesiz bir elemanı kimse işe almak istemez diyorlar

• Küçük firmalar almayabilir amakurumsal yerlerin sorun çıkartacağını sanmam işe alırken sorarlar zaten askerliği ne zaman yapmayı düşünüyosun yada daha askerlik yapmadın mı gibi orada söylersin zaten bedelli yapıcam filan diye sorun çıkartmazlar ama küçük yerler sorun çıkartabilir
  • Hocam yurtdışı masterı detaylica anlatirmisin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam Bilkent cs yle odtu ee yi karsilastirirmisiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Makineciyimçekilin

Hocam itü makine mühendisliği mekanik oalrak dersleri işlemekte onlara çok önem vermekte.Mukavemet makine elemanları 1 2 mukavemet 2 bu gibidersler birbiriyle ilişkili buralarda yıl sektirmemen gerek bu yönden biraz zorlu bir bölüm ancak makinenin alt dallarından olan enerji ve imalat yönünden zayıf olduğunu düşünüyorum ancak mekanik olarak Türkiye'nin en iyisi diyebilirim.Aselsan demişsin onuda söyle açıklayayım savunma sanayi şirketleri genellikle demiyeyim tamamıyla ankarada bulunmakta.Bazı yerler başka illerde de var ancak çoğu ankarada ve ankaradan çıkan okullardanmezunları almakta.İstanbuldaki öğrenciler için kontejyanı çok düşük ancak ben illa istanbulda okuyup aselsanda çalışmak istiyorum dersen ortalamanı yüksek tutman gerekicen birde ingilizce gibi sana ek avantaj sağlayacak olan şeyler lazım ama dediğim gibi ankaradaki okulları ön planda tutuyorlar nedense.

Zamanında ben de bu hatayı yaptım, soran arkadaşlara okul karşılaştırdım, bölüm karşılaştırdım, okumadığım bölümler hakkında fikir verdim tamamen iyi niyetimle. Senin de iyi niyetinden şüphem yok ancak keşke direk okuyan veya buradan mezun kişiler bu tarz soruları yanıtlasalar.

İTÜ Makina bünyesindeki ENERJİ-ISI-TERMODİNAMİK-AKIŞKAN alanlarında çalışan hocalar türkiyenin belkide en iyi hocaları. Başlı başına okulda Enerji Enstitüsü diye bir kurum var, yanlış bilgilendirmeyelim...

Şimdi yapacağım yorum ise senin için değil, yeni mezun arkadaşlarımıza

Sevgili Mezun arkadaşlar, hepiniz geleceğinizi düşünüyorsunuz ancak artık ne kadar maaş olur ne kadar kazanırım 5 yıl sonra gibi şeyler sormayın. Şunu lütfen anlayın artık, yolunuzu sizler çizeceksiniz. İngilizcesi olmayan, bilime inancı olmayan, 4 yıllık üniversite hayatında hiç bir şey yapmayıp sadece okulu bitirmeye çalışacak olan arkadaşlar zaten ya çok zor iş bulacak, ya da birilerinin ittirip kaktırması ile bir yerlere girmeye çalışacak.

Her işten para kazanabilirsiniz, limon satarak da Uçak motoru pervanesinin dinamik analizlerini yaparak da. İlk sıraya mühendislik, ikinci sıraya mimarlık, üçüncü sıraya tıp yazan arkadaşlar, hayattaki amacınız nedir? Sorgulayın...

Hiç birinize kızmıyorum, sadece biraz araştırma ile, doğru ve bilgili kişilere ulaşarak aklınızdaki soruları giderebilirsiniz. Yıllar önce aynı yollardan ben de geçtim, keşke ama keşke abim, kuzenim, kardeşim, hocam vs. herhangi bir yakınım bana yol gösterseydi de şu anki birikimimin 2-3 kat üzerine koyabilseydim.

Dünya insanı olun, sorgulayın, çalışın, çabalayın. Elbet bu tercih dönemi de geçecek, elbet sen de gezeceksin arkadaş ortamlarında içkini yudumlarken instagrama fotoğrafını atacaksın veya üniversite şenliklerinde eğleneceksin, hakkın. Ancak 4 yılın sonunda geriye dönüp baktığında okul hayatına dair bir şeyleri başarabilmiş olman gerekiyor. İster Tıp olsun, ister mühendislik.

Güzel arkadaşlıklar edinin, bulunduğunuz şehri doyasıya gezin, ve en önemlisi bir amaç edinin.

Son olarak, İTÜ Makina Mühendisliği-Uçak Mühendisliği-Uzay Mühendisliği ile spesifik olarak bir şey merak eden arkadaşlar mesaj atabilirler.

Sağlıkla kalınız,

• Hocam ailem ankara dısında endüstri okumaya pek değmez diyor annem babam değil akrabalar) çünkü erciyeste süleyman demirelde falan geliyor.

Bende ikisi arasında kaldım sdü mü erciyes endüstri mi?

Yada pamukkalede makina ama bende makinayı hiç sevmiyorum

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.