Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ablam kimya mühendisi , çalıştığı yerde 950 lira alıyor. yemin ederim şuanki halinden memnun. o da biliyor ki herkese ilk girişte 3000 lira vermiyorlar aylık. bu konuda bilen de bilmeyen de miktar söylemiş.
  • moleküler biyoloji ve kimya diye bi bölüm var ne yapar ne eder kimya mühendisliği tarzında bişey mi? bölümden mezun olanlar varsa maaş durumları ne
  • Aklı olan türkiyede mühendis olmaz .Özel sektörde birilerinin kölesi olur en ufak bir yanlışda kapı dışarı edilirsiniz..
  • arkadaşlar kimse alınmasın gücenmesin ama şimdi doğruyu konuşmak gerekirse en baba mühendislik makina dır bak bunu kendim makinacı olduğum için söylüyorum

şaka bir yana en genel mühendislik makina mühendisliğidir, her alanda işe girebilen belki de tek mühendislik türüdür. öğrenciliği her ne kadar saç baş yoldurup kafa yedirtsede, başlangıç maaşları her ne kadar diğer birtakım yeni mühendisliklere göre düşük olsada iş imkanı en geniş ve bol mühendisliktir.
    aksini iddia eden varsa açsın tartışma konusunu biz makinacılar tek olalım diğer herkes bir

işin espirisi bu tabi. ciddi konuşmak gerekirse işyeri ayırt etmem kir pas içinde de olsa çalışırım diyorsanız, mühendislik istiyorsanız ve diğer mühensiliklere göre göreceli olarak iş bulma imkanı daha garantili bir meslek istiyorsanız ve 4-5 senelik öğrencilik hayatında diğer bölümlerdeki arkadaşlarınız 40-50 sayfa not ile sınava girerken siz 300-400 sayfalık notları adeta ezbelemeyi ve biraz da sürünmeyi, stresten kel kalma veya beyaz saçlı olma ihtimalini de göze alıyorsanız makina müh. tam size göre
    bu saç konusu ve ders çalışma konusu hariç diğer yazdıklarım tecrübedir birde ben yatarak okudum şimdiye akdar ama o kişiden kişiye değişir tabii

• quote:

Orijinalden alıntı: Serhat_wWw

arkadaşlar kimse alınmasın gücenmesin ama şimdi doğruyu konuşmak gerekirse en baba mühendislik makina dır bak bunu kendim makinacı olduğum için söylüyorum

şaka bir yana en genel mühendislik makina mühendisliğidir, her alanda işe girebilen belki de tek mühendislik türüdür. öğrenciliği her ne kadar saç baş yoldurup kafa yedirtsede, başlangıç maaşları her ne kadar diğer birtakım yeni mühendisliklere göre düşük olsada iş imkanı en geniş ve bol mühendisliktir.
    aksini iddia eden varsa açsın tartışma konusunu biz makinacılar tek olalım diğer herkes bir

işin espirisi bu tabi. ciddi konuşmak gerekirse işyeri ayırt etmem kir pas içinde de olsa çalışırım diyorsanız, mühendislik istiyorsanız ve diğer mühensiliklere göre göreceli olarak iş bulma imkanı daha garantili bir meslek istiyorsanız ve 4-5 senelik öğrencilik hayatında diğer bölümlerdeki arkadaşlarınız 40-50 sayfa not ile sınava girerken siz 300-400 sayfalık notları adeta ezbelemeyi ve biraz da sürünmeyi, stresten kel kalma veya beyaz saçlı olma ihtimalini de göze alıyorsanız makina müh. tam size göre
    bu saç konusu ve ders çalışma konusu hariç diğer yazdıklarım tecrübedir birde ben yatarak okudum şimdiye akdar ama o kişiden kişiye değişir tabii

hocam doğrudur her alanda makina geçerlidir ama o kadar çok makinacı var ki ...Ondan dolayı fazla konuşma bölümünü öveme..Öyle birşey olsa ben o kadar yüksek puan alıp EEE okumam makina okurum...

• Mesajım bulunsun iki sene işe yarıyacak. Arkadaşlar bir de şöyle bir şey varmış bilen arkadaşlar lütfen aydınlatsın beni. Tam olarak bilmiyorum ama. Yurtdışından bir üniversite ile anlaşıyormuşsunuz. Bir yıl burslu okuduktan sonra (11.sınıf) üniversiteye orda başlaıyabilioyurmuşsunuz sanırım. Beni aydınlatan olursa çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

quote:

Orijinalden alıntı: FullTimeHaCKeR

Ne mühendisi olduğuna göre değişir

+1

ben kendi branşımı anlatayım makine mühendisi son sınıf ogrencisiyim birebir tanık olduğum ilk ağızdan duyduklarımı soyleyeceğim

bikere ilk hayata atıldığında oyle büyük paralar hayal etmek yanlış 600 bile verseler eyvallah deyip başlamak lazım bence(!) çünkü endüstride teorinin yanında pratik de gerekiyor yeni mezunda pratik olmadığından (genel itibariylE) düşük maaş vermeleri gayet normal ha tecrübe kazandıktan sonra fazlasını istersen hakkındır birkaç ornek vereyim derincedeki yapıtek çelik sanayiye başlarsan 1250 liradan başlarsın ford otosanda yeni mühendisler 1500 ile başlıyor fakat aradıkları kriterler var sonuçta koca bi fabrika öte yandan (buna inanmayacaksınız ama gerçek) izmitteki brisa bridgestone lastik fabrikası mastersız makine mühendislerini 2600den işe alıyor hatta referans ile başvurmayı planlıyorum aklıma gelenler bunlar dahası geldikçe yazarım buraya ;) ha buarada bir de endüstri mühendisine ornek vereyim benim sınıftan arkadaşın sevgilisi 1000lira ile iş başı yapmış çok fazla tecrübesi yok diye biliyorum işte oyle :)

aklıma geldi kocaeli makine mezunu odtü kaynak mühendisliği masterlı bir abimiz su an izaydaşta 11bin lira senede 16 maaş ile çalışıyor buna kimse inanmıyor ama ilk ağızdan duyduğum için kimseyi inandırma çabasında olmayacağım:) neden bu kadar yüksek alttarafı kaynaklardan sorumlu demeyin basınçlı kaplardaki kaynaklardan biri atsa izmiti silerler haritadan:) çok büyük sorumluluk anlayacağınız:)

bunun gibi adamlar piyasayı düşürüyor, odada binlerce kez konuşuldu, hiç bir mühendis belli paranın altına evet dememeli

ee bizim millet elini avucunu açar , tükürüge şükür derse ezdikçe ezerler. her işe eşek gibi koşar sırtından kamçıyı eksik etmezler.

ben bunun doğru olduğunu konuşmuyorum kaldıki makine mühendisleri odası da pek faydalı şeyler yapmıyor yürüyüşler düzenlemekten başka o yüzden oda doğru soyluyor gibi konuşmak da yanlış... sen yeni mezun olmuşsun daha mühendislik adına bildiklerin kitaptan oteye gidememiş gidiyorsun ve 1500den kapı açıyorsun ben patron olsam almam tamam en en az 1000 lira olmalı ona eyvallah ama hiç tecrübesizsin ve okadar para istiyosun yalan yani patron seni alırken bu bana ne katabilir diye düşünür e sen bişe bilmiyosun işin sana katacakları var üstüne bide para mı yağdırsınlar bence bu yanlış ilk başta pişmek lazım sonra para kovalamak lazım.. bir de soyle bir durum var yine makine üzerine konuşiyim adam geliyor ben 2000 lira istiyorum diyor e ne biliyosun lise terkten mezun bi adamın cv'sinden bir farkı yok cv'nin o zaman ne yapman lazım otekilerden sıyrılman lazım olabildiğince seminerlere sempozyumlara katılman elinden geldiğince program ogrenmen lazım e bunları da yapmıyosan kim alsın seni işe

• quote:

Orijinalden alıntı: tapdk

quote:

Orijinalden alıntı: ArFa_

Ben diş hekimliği okumak istiyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı? örneğin ne kadar kazanırlar okuması zor mudur iş imkanı nasıldır?

bence türkiye'deki 2. (1. eczacılık) temiz iş arkadaşım. tus'la vs ile uğraşmayacaksın, geliri de yüksek, sağlık bakanlığında çalışmak zorunda da değilsin. biraz da büyük şehirde yaşıyorsan başlarsın özel diş hastanelerinde. zannedersem hiçbir diş hekiminin aylık geliri 5 binin altına düşmez, devlet dahil.

öyle bir sallamışsın ki abi keşke o kadar olsa

izmirde özelde 2.000 lira alıyor arkadaşım
    istanbul 2500 civarı
    ısparta mesela 1500 civarı

devlette ise 2500-3000 civarı oluyor dönerle birlikte...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FullTimeHaCKeR

Ne mühendisi olduğuna göre değişir

+1

ben kendi branşımı anlatayım makine mühendisi son sınıf ogrencisiyim birebir tanık olduğum ilk ağızdan duyduklarımı soyleyeceğim

bikere ilk hayata atıldığında oyle büyük paralar hayal etmek yanlış 600 bile verseler eyvallah deyip başlamak lazım bence(!) çünkü endüstride teorinin yanında pratik de gerekiyor yeni mezunda pratik olmadığından (genel itibariylE) düşük maaş vermeleri gayet normal ha tecrübe kazandıktan sonra fazlasını istersen hakkındır birkaç ornek vereyim derincedeki yapıtek çelik sanayiye başlarsan 1250 liradan başlarsın ford otosanda yeni mühendisler 1500 ile başlıyor fakat aradıkları kriterler var sonuçta koca bi fabrika öte yandan (buna inanmayacaksınız ama gerçek) izmitteki brisa bridgestone lastik fabrikası mastersız makine mühendislerini 2600den işe alıyor hatta referans ile başvurmayı planlıyorum aklıma gelenler bunlar dahası geldikçe yazarım buraya ;) ha buarada bir de endüstri mühendisine ornek vereyim benim sınıftan arkadaşın sevgilisi 1000lira ile iş başı yapmış çok fazla tecrübesi yok diye biliyorum işte oyle :)

aklıma geldi kocaeli makine mezunu odtü kaynak mühendisliği masterlı bir abimiz su an izaydaşta 11bin lira senede 16 maaş ile çalışıyor buna kimse inanmıyor ama ilk ağızdan duyduğum için kimseyi inandırma çabasında olmayacağım:) neden bu kadar yüksek alttarafı kaynaklardan sorumlu demeyin basınçlı kaplardaki kaynaklardan biri atsa izmiti silerler haritadan:) çok büyük sorumluluk anlayacağınız:)

bunun gibi adamlar piyasayı düşürüyor, odada binlerce kez konuşuldu, hiç bir mühendis belli paranın altına evet dememeli

ee bizim millet elini avucunu açar , tükürüge şükür derse ezdikçe ezerler. her işe eşek gibi koşar sırtından kamçıyı eksik etmezler.

ben bunun doğru olduğunu konuşmuyorum kaldıki makine mühendisleri odası da pek faydalı şeyler yapmıyor yürüyüşler düzenlemekten başka o yüzden oda doğru soyluyor gibi konuşmak da yanlış... sen yeni mezun olmuşsun daha mühendislik adına bildiklerin kitaptan oteye gidememiş gidiyorsun ve 1500den kapı açıyorsun ben patron olsam almam tamam en en az 1000 lira olmalı ona eyvallah ama hiç tecrübesizsin ve okadar para istiyosun yalan yani patron seni alırken bu bana ne katabilir diye düşünür e sen bişe bilmiyosun işin sana katacakları var üstüne bide para mı yağdırsınlar bence bu yanlış ilk başta pişmek lazım sonra para kovalamak lazım.. bir de soyle bir durum var yine makine üzerine konuşiyim adam geliyor ben 2000 lira istiyorum diyor e ne biliyosun lise terkten mezun bi adamın cv'sinden bir farkı yok cv'nin o zaman ne yapman lazım otekilerden sıyrılman lazım olabildiğince seminerlere sempozyumlara katılman elinden geldiğince program ogrenmen lazım e bunları da yapmıyosan kim alsın seni işe

Anlatamıyorsun ki bunu milleteÜniversiteyi bitirmişsin ama gram tecrübe yok bir meslek lisesi mezunundan mesleki bilgi olarak hiç farkın yokken adam niye 2000 lira maaş versin?Elindeki üniversite diplomasının patrona bir faydası yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mrkilic27

quote:

Orijinalden alıntı: Serhat_wWw

arkadaşlar kimse alınmasın gücenmesin ama şimdi doğruyu konuşmak gerekirse en baba mühendislik makina dır bak bunu kendim makinacı olduğum için söylüyorum

hocam doğrudur her alanda makina geçerlidir ama o kadar çok makinacı var ki ...Ondan dolayı fazla konuşma bölümünü öveme..Öyle birşey olsa ben o kadar yüksek puan alıp EEE okumam makina okurum...

ondan dolayı fazla konuşma derken biraz yazdıklarına dikkat etmeni öneririm, saygılı olalım. ayrıca yazdıklarımı dikkatle okusaydın çok ciddi yazmadığımı anlardın, hatta ben bölümü övmedim yerdim sayılır. kirin pasın içinde çalışmayı göze alıyorsan, okurken zorlanmayı göze alıyorsan ve diğer mühendisliklere göre daha az para kazanmaya rağzıyım diyorsan makina seçilmelidir dedim. o kadar çok makinacı olduğunu bende biliyorum ama ona görede çok iş imkanı var. hemen hemen her alanda çalışabilir, "yerse tabi".
    sen bölümünü övme derken yazının devamında bizi bir güzel yeriyorsun ama. herşey puana bakmaz bunu da unutmamak lazım, tercih meselesidir, ideal meselesidir. bizde zamanında yüksek puanlar aldık tıpı eee yi geçtik makinayı seçtik. tercih meselesidir gerisi hikaye.
    neyse bunun yeri burası değil.
    özet olarak biraz daha dikkatli okuyup daha sonra yorum yapmanızı ve daha saygılı olmanızı beklerim bir mühendis ve mühendis adaylarından.

umarım bu mesajım da yanlış anlaşılmaz, iyi niyetle yazdığımı bilmenizi isterim

• quote:

Orijinalden alıntı: abars

Sektöre göre ve mühendisin kalitesine göre değişir.

Bilgisayar mühendisi: İş imkanı çok ama eleman da çok. Yazılım konusunda yetenekli olunmalı. İngilizce şart. Güncel yazılım trendlerini teknolojilerini sürekli takip gerektiriyor.
    İngilizcesi ii olan .Net-Java yazılımcıları 1500 - 4000 arası alır yeteneklerine göre.
    PHP daha az alır diye tahmin ediyorum. C - C++ yazan sistemciler ve grafikciler ise 2000-4000 arası değişiyodur.
    İş imkanı çok olduğundan işsiz kalma riski azdır ama zordur. sürekli yoğun çalışma gerektirir. Bir de bilgisayar karşısında ömrünü geçirmeyi göze almak gerekir.

Bahsettiğiniz bilgisayar müh deil , yazilimci (coder) pozisyonudur.İyi bir codersaniz firmalarin ar-ge departmanlarinda , bankalarin güvenlik , network alanlarinda
    yüksek ücretlerle çalişma imkanlariniz vardir.

• quote:

Orijinalden alıntı: *seymA

babam hp derki :D mühendis olucaksan inşaat mühendisi yada makina mühendisi olucksn ilk yıllar yurtdışında çalışıp para biriktiriceksn(dolar fln olduu için yüksek oluyo) sonrada dönmek istersen ülkene dönüceksin..mesela bnm babam makina mühendisi yurtdışında çalışıodu iyide para alıyodu ama yutdışı için geç kaldığını düşünüyodu..

Babana katılıyorum , büyük ihtimalle babanın izinden gideceğim .Bana 2000-3000tl yetmez üniversitemde iyi bi üni. değil.Yurtdışı beni bekler :P
  • Fizikten nefret ettiğim için yıllar önce eşit ağırlık seçmiştim. (gerçekten de yıllar olmuş)

Gönlümün 1 köşesi hep İnşaat Mühendisliği ile Endüstri Mühendisliğinde kaldı.

Ha bitirsem napıcaktım, İnşaat ı bitirsem 1 süre başkasının yanında pişip daha sonra krediyle baba desteğiyle kendi inşaat firmamı açardım

(ama büyük ihtimal büyük şirketler size para yedirmezdi)

Endüstri Mühendisliğini bitirseydim, kredi çekip Amerika'ya MBA yapmaya giderdim. Bu şekilde en azından kendi gücümle ayakta kalırdım.

Ayrıca bu işin parasını düşünmeyin, yoksa mutsuz olursunuz. Meslek para için mi yapılır ?

sonradan gelen edit :

2000-3000 TL bana yetmez, üniversitem de kötü ben yurtdışına akarım tarzı laflar gerçekten traji-komik

Kazakistan,Türkmenistan,Libya, Fas gibi az gelişmiş ülkeler hariç hiç bir devlet sizi neden kabul etsin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judith -- 3 Ocak 2010; 21:30:13 >

• tecrübesiz bir mühendise başlangıçta 3000 lira kimse vermiyor. Türkiye de böyle bir uygulama yok ya da çok nadir şans çok az insanın yüzüne gülüyor. benim tanıdığım mühendislerden tekirdağ da 2 senedir çalışan hala 1300 civarı alıyordu. gebze de çalışan 2-3 yıl tecrübeli arkadaşlarım var, 1500-2000 arası alıyorlar. durumları en iyi olan mühendis arkadaşlarım marmara bölgesinde oto ana sanayide çalışıyorlar (ki buralarda maaşlar görece yüksektir), onların maaşları da 3000 e yakın. orta ölçekli ve küçük firmalarda 3000 tl ilk bir kaç yıl için hayaldir. tanıdık diş hekimi arkadaşım da var , kendisi yer açtı ve 6 ay sonra kapattı. parasızlıktan ofisine trenle gidip geliyordu. kapattıktan sonra 2500 liraya özel bir kliniğe girdi.

gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar hala hayal dünyasında yaşıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: budden

quote:

Orijinalden alıntı: qRueL

3.Harita Mühendisliği: En çok garibime giden meslek deli paralar dönüyormuş duyduğuma bu adamlar tam olarak ne iş yapar ?

Harita mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği. Gerçekten deli paralar dönüyor ama işçiye faydası yok, patron parayı götürüyor. Mühendis özelde 1500 TL'ye talim.

İşimiz ölçme.. Hani yollarda görürsünüz şu tiplerden:

Mühendis Maaşları

Bu işin ölçme kısmı. Halihazır harita üretirler. Bunun yanında GPS ölçmeleri, jeodezide astronomik hesaplamalar, fotogrametride uzay fotoğrafları, hava fotoğrafları, yersel fotogrametri-lazer taramalar falan var. Son zamanların göz bebeği ise CBS-GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri - Geographic Information System). Adres Bilgi Sistemi, Mezarlık bilgi sistemi, kent bilgi sistemi falan yapılıyor..

Bunun yanında kamu ölçmeleri zıngırtısı var -ki hiç sevmem-, bunlar da taşınmaz değerleme, arazi toplulaştırma işi yapıyorlar.

Netice itibariyle işsiz kalmaz mezun olan kişi ama diğerlerinde olduğu gibi çok beklenti içerisinde olmamak lazım.

Ortaokuldayken bi abimiz Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği kazanmıştı biz dalga geçiyorduk adını bile söyleyemiyor diye ve o dönem puanıda oldukça mütevaziydi, abimizi BMW içinde görünce

• quote:

Orijinalden alıntı: Torque_

Ortaokuldayken bi abimiz Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği kazanmıştı biz dalga geçiyorduk adını bile söyleyemiyor diye ve o dönem puanıda oldukça mütevaziydi, abimizi BMW içinde görünce

Bkz: Yedi Numara

• Ea lar napsın yahu Hukuku kazanamayan adam otursun ağlasın valla. Gerçi ben bölümümden memnunum fakat kimyam iyi olmadığı için seçemedim işte sayısalı... Yoksa şimdi karşınızda bir Endüstri Mühendisi adayı duruyor olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: budden

quote:

Orijinalden alıntı: qRueL

3.Harita Mühendisliği: En çok garibime giden meslek deli paralar dönüyormuş duyduğuma bu adamlar tam olarak ne iş yapar ?

Harita mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği. Gerçekten deli paralar dönüyor ama işçiye faydası yok, patron parayı götürüyor. Mühendis özelde 1500 TL'ye talim.

İşimiz ölçme.. Hani yollarda görürsünüz şu tiplerden:

Mühendis Maaşları

Bu işin ölçme kısmı. Halihazır harita üretirler. Bunun yanında GPS ölçmeleri, jeodezide astronomik hesaplamalar, fotogrametride uzay fotoğrafları, hava fotoğrafları, yersel fotogrametri-lazer taramalar falan var. Son zamanların göz bebeği ise CBS-GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri - Geographic Information System). Adres Bilgi Sistemi, Mezarlık bilgi sistemi, kent bilgi sistemi falan yapılıyor..

Bunun yanında kamu ölçmeleri zıngırtısı var -ki hiç sevmem-, bunlar da taşınmaz değerleme, arazi toplulaştırma işi yapıyorlar.

Netice itibariyle işsiz kalmaz mezun olan kişi ama diğerlerinde olduğu gibi çok beklenti içerisinde olmamak lazım.

Bende Harita Kadastro Teknik Lise 4. sınıf öğrencisiyim.Hayırlısıyla bir kazansak şu Harita mühendisliğini çok güzel olucak.

• babam itü meteoroloji mühendisi 2bin lira kazanıyor bence hiç tercih etme....
  • quote:

Orijinalden alıntı: tgyefsanesi

babam itü meteoroloji mühendisi 2bin lira kazanıyor bence hiç tercih etme....

Metalurji olmasın o birader... Şunun için düzelteyim. metalurjiciler çok kızıyor bu meseleye meteoroloji mühendisi diyorlar adamlara...
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.