Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

bilg muhleri aç gezceksiniz aç nefesiniz kokcak, mühendisseniz patron sizi ezecek 40 yaşıan kadar maaş talim eşek olarak gezceksiniz

ne mutlu olcaksınız ne size deger vercekler

Ben buna inanmıyorum. Elbet iyi bir işi iyi bir maaşla bulabilirsin. Tabi kendini geliştirdiysen.
  • Hiç kimse atıp tutmasın...Kendini geliştiren(yeni bir dil,programlarda hakimiyet + ekstra birkaç program,iyi bir staj(yurtdışı çok önemli katkı sağlar) ) bir mühendis 3000 TL altına düşmez...Elbette ilk girişte 1500 2000 Tl maaş alırsınız en fazla ama en fazla 6 ay sonra 2500 olur daha sonra da katlanarak devam eder...
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.ali20

beyler endüstri mühendisinden hiç bahseden olmamış Endüstri mühendislerinin genel anlamda durumu nedir ? Örneğin itü gibi biyerden mezun bi endüstri mühendisi ne kadar maaşla başlar?

bi cevap lütfen arkadaşlar ya. endüstri mühendisinin durumu nedir piyasada
  • quote:

quote:

beyler endüstri mühendisinden hiç bahseden olmamış Endüstri mühendislerinin genel anlamda durumu nedir ? Örneğin itü gibi biyerden mezun bi endüstri mühendisi ne kadar maaşla başlar?

İlk girişte diğerlerinden farkı yok.

Bugün İtü elektrik müh. mezunu ilk işe girişte 1200 TL alırsa öpüp başına koyuyor.

• quote:

quote:

tamamen sana ve üniversiteye bağlı ama ortalama 1500TL diyebilirim.
  • Babam İtü Elektrik Mühendisi Mezunu ve Doktora da yaptı..ama size şunu söyleiyim hiçte göründüğü gibi değil.borçlar mı dersin evimizin olmaması mı dersin...Kira desen bin TL kredi kartı borçları falan uzuyoo gidiyo.

benim hedef de İtü elektroink Mühendisliği..Ama Amerika da yaşamımı sürdürmek istiyorum..

Hep dediğim gibi Türkiye de Mühendise para yok !
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThunderVolt

Babam İtü Elektrik Mühendisi Mezunu ve Doktora da yaptı..ama size şunu söyleiyim hiçte göründüğü gibi değil.borçlar mı dersin evimizin olmaması mı dersin...Kira desen bin TL kredi kartı borçları falan uzuyoo gidiyo.

benim hedef de İtü elektroink Mühendisliği..Ama Amerika da yaşamımı sürdürmek istiyorum..

Saydığın sorunların mühendislik maaşlarıyla bir ilgisi yok ki. Herkesin kira problemi, borç problemi vardır. Bizim de oldu. Babam muhasebeci. Yeri geldiğinde kazancı gayet iyi yetiyor; ama sıkıntı yaşadığımız dönemler de oldu. Şimdi ben "X mesleğinde para yok." diyemem bu sorunlara bakarak. Kimisi kira ödemez, kimisi kredi kartı borçlarını şişirmez vb.

Ayrıca Türkiye şartlarında elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliğini geçer. Elektronik sanayimiz pek gelişmiş değil. Elektronik mühendisliği mezunlarının da çoğu bildiğim kadarıyla yazılım sektörüne yöneliyor.

@deserthwak

İleride, üniversiteden mezun olunca fikrim ne olur, değişir mi, bilemeyeceğim. Ama bakmak zorunda olduğum bir ailem yoksa 1200'leri bir süre sonra kabul ederdim.

• quote:

Babam İtü Elektrik Mühendisi Mezunu ve Doktora da yaptı..ama size şunu söyleiyim hiçte göründüğü gibi değil.borçlar mı dersin evimizin olmaması mı dersin...Kira desen bin TL kredi kartı borçları falan uzuyoo gidiyo.

Babanın İtü EE yi bitirip doktora yapması onun çok süper,harika,kreatif bir mühendis olduğunu mu gösterir ?

Ayrıca Amerikadaki teknik üniversitelerde yetişmiş Amerikalılarla nasıl yarışabileceğini düşünüyorsunuz ben anlamıyorum.. Öncelikle Türksün, native-English olayın yok, İTÜ vs. MIT gibi kıyaslama yapmama gerek yok

Herkeste 1 yurtdışı hayali anasını satayım. Ne yurtdışıymış, bizde kuralım bari hayal kurmak bedava

Mühendislikle alakam yok ama üzülüyorum gençliğin böyle şeyler düşünmesini

Türkiye'de mühendise para yok cart yok curt yok afedersiniz ama ... yok

Kız arkadaşımın babası ODTÜ EE mezunu, kendi çabalarıyla şirket kurdu öyle holding değil bildiğiniz KOBİ

Yurtiçinde ve yurtdışındaki pek çok trafo ihalesini alıyor, durumları da Allaha şükür gerçekten çok iyi

Ha adam mezun olduğunda 1 arabası varmış, şimdi 3 arabaları var. Tabi zamanla 40 lı yaşlardan sonra

Türk gençliği istiyor ki, 25 yaşında janti biçimde mezun olayım böyle altıma bmw x5 ler, mankenler girsin paranın ve makam&mevkinin gözüne vurayım.

Hangi dünyada yaşıyorsunuz ben anlamıyorum ? Bu ülkede çalışana ekmek var. Hayat kadını da çalışırsa , doktor da çalışırsa ekmeğini kazanır. Öyle yada böyle, kazanır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Saydığın sorunların mühendislik maaşlarıyla bir ilgisi yok ki. Herkesin kira problemi, borç problemi vardır. Bizim de oldu. Babam muhasebeci. Yeri geldiğinde kazancı gayet iyi yetiyor; ama sıkıntı yaşadığımız dönemler de oldu. Şimdi ben "X mesleğinde para yok." diyemem bu sorunlara bakarak. Kimisi kira ödemez, kimisi kredi kartı borçlarını şişirmez vb.

Ayrıca Türkiye şartlarında elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliğini geçer. Elektronik sanayimiz pek gelişmiş değil. Elektronik mühendisliği mezunlarının da çoğu bildiğim kadarıyla yazılım sektörüne yöneliyor.

@deserthwak

İleride, üniversiteden mezun olunca fikrim ne olur, değişir mi, bilemeyeceğim. Ama bakmak zorunda olduğum bir ailem yoksa 1200'leri bir süre sonra kabul ederdim.

evet o durumu bende biliyorum.bende o yüzden Amerika da yaşamayı düşünüyorum...Sana da BU sene başarılar..ilk kobay siz olcaksınız yeni sisteme seneye biz bi nebze şanslıyız

"Amerika'da yaşamayı düşünüyorum."

@judith güzel özetlemiş. Düşünmek, hayal kurmak güzel bir şey tabii.

Başarı dileklerin için sağ ol canım. 2. yılım bu yıl. Yeni YGS-LYS sistemini de daha çok beğendim. Kobay olmaktan yana hiçbir şikayetim yok. Milyonlarca öğrenci nasıl yapacaksa, ben de öyle yapacağım. Başka hava atacağın bir şey kaldı mı ufaklık?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 4 Ocak 2010; 17:51:54 >

• quote:

Dikkat edersen ben Kreaif lafını kullanmadım babam hakkıda..Konun genelinde sadece "mühendis" vasfı üzerinde konuşuyoruz...ama sana şunu söyliyim şu an babam Bosch da çalışıyor..Şirkete girerken de öyle kreatif mi harika mı diye almıyorlar..İngilizce ve Ağzı laf yapan birini arıyorlar..diğer şirketler de öyle..

amerika dersen ben şimdiye dek Mühendis olup da amerikaya gidicem diyen kimseyi görmedim...MIT ve İTÜ demişsin..MIT gibi bir amacım da yok..Amerika hayal değil hiç birzaman!...hayal olarak görürsen şimdiden pes etmek gibi birşey..İngilizce dersen onun içinde çalışıyorum illaki ..

hem Bosch da çalışıyor hem de Türkiye para yok diyorsun.

Ayrıca inan, bizim de evimiz yok ve borç-harç sürekli eksiden yiyoruz ama bu ülke böyle bu şekilde.

Babam Hacettepe jeoloji müh - hacettepe matematik - istanbul hukuk mezunu ama memurluk yapıyor(üst düzey memur diyelim) Kaç etti, 3 üniversite etti.

Yapma güzel kardeşim, eğer sen isyan eder bu ülkede para yok derse o isyan ederse ben isyan edersem herkes yurtdışına gidicem derse nolacak ?

Amerikayı iş için değil , eğitim için düşünmeliyiz bence. Eğitim ona ok,eyvallah gerçekten teknik ve sosyal açıdan dünyada en iyi.

Güzel bir üniversitenin güzel bir bölümünü bitir
    Amerika'da MBA yap

sonra gel Türkiye'ye.

güzel bir başarı hikayesi arıyorsan

google a : Can İKİNCİ yaz motivasyon olur.

onun maaşı mı ? çok fazla

• Kimse neden doktor maaşlarını söylemiyor onları da öğrenelim de mühendis olunca buraya bakıp ağlarız
  • quote:

Orijinalden alıntı: BU KONU BENİ AŞAR

Kimse neden doktor maaşlarını söylemiyor onları da öğrenelim de mühendis olunca buraya bakıp ağlarız

Konu mühendislik maaşları olduğu için konuşulmuyor olabilir mi?

Ayrıca şunu da söyleyeyim. Doktor maaşları yüksek, evet. Peki sen doktorluk yapabilir misin? Herkes doktorluk yapabilir mi? Herkes tıp fakültesi kaldırabilir mi? TUS'u var, zorunlu görevi var vb.

Günümüzde artık tercihler hep para odaklı oldu. ÖSS'de dereceye girenler hep tıp fakültesine gidiyor. Neden? Ne oldu, birden tıp sevdaları mı yükseldi? Hayır. Çoğunun maddi kaygılardan, iş garantisinden ve prestijten gittiğine eminim. O ekonomik statü olmasa çoğu, milletin ağız kokusunu, derdini çekmez, bütün gün insanlarla uğraşmak istemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 4 Ocak 2010; 18:20:02 >

• Yahu şimdiye kadar aklımda tıp vardı ama şimdi mühendislikte fena gözükmüyor gözüme.Hoş ben Nanoteknoloji Müh.istesem de Türkiye'de okuyacak yer yok(özel hariç ama mali durum el vermez;bursluda zor biraz).Bu aralar Galatasaray Üni. Endüstri Müh. araştırdım biraz.İngilizce,Almanca ve Fransızca(üniyi bitirdikten sonra) biliyor olurum heralde.Peki kendimizi daha ne konularda geliştirmeliyiz bilen var mı?
  • bazıları çok alır bazıları az valla ben iyiyim yine
    özel sigorta+sgk+yemek+servis+800tl+prim+özelyardım(para)+özelsektor
    Schneider Electric Mekanik Montaj Opr.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tjedrea

Yahu şimdiye kadar aklımda tıp vardı ama şimdi mühendislikte fena gözükmüyor gözüme.Hoş ben Nanoteknoloji Müh.istesem de Türkiye'de okuyacak yer yok(özel hariç ama mali durum el vermez;bursluda zor biraz).Bu aralar Galatasaray Üni. Endüstri Müh. araştırdım biraz.İngilizce,Almanca ve Fransızca(üniyi bitirdikten sonra) biliyor olurum heralde.Peki kendimizi daha ne konularda geliştirmeliyiz bilen var mı?

bilkent makine müh. yeni açıldı ve orası tanıttıkları kadarıyla nanoteknoloji üzerinde çalışıcak..ah para olsaydı da orda okuyabilseydik, yada daha sıkı çalışsaydık
  • @assassintr

Hmm Bilkent'te olduğunu biliyordum da işte burs olayı zor,para da yok o yüzden zor gibi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tjedrea

@assassintr

Hmm Bilkent'te olduğunu biliyordum da işte burs olayı zor,para da yok o yüzden zor gibi...

ya aslında zorlasak giderdim, bizimkiler sana ilerde bi ev yerine güzel bi diploma bırakırız bile dediler ama yapmadım bunu..gerçi ben memnunum ya, adam gibi bitirirsek işsiz kalcağımı hiç sanmıyorum
  • bir çoğunuz bu mesleği duymadı yada orman müh ile karıştırıyordur.
    ben bir orman endüstri mühendisiyim.
    çamsan da çalışmaktayım
    yaklaşık 5500 tl maaş alıyorum.
    karadeniz teknik üniversitesi 2003 mezunuyum,

tezli yüksek lisan yaptım
    ingilizce var(ana dil gibi), üstelik hiç bir dil okuluna gitmedim, tamamen kendi çabalarımla
    bir sürü de teklif geliyor, çok güzel birşey bu şımarmamak gerek,
    googlede orman endüstri mühendisliği diye aratırsanız, detaylı bilgi edinebilirsiniz, ülkemizde yeni yeni son 5 yıldır popüler olmaya başladı,
    arkadaşlar şunu sölemeden edemicem isteyenler araştırabilirler,
    orman endüstri mühendisliği, başta canada ve a.b.d olmak üzere yeni zellanda, polonya, isviçre, kolombiya, avustralya, danimarka vs gibi pek çok ülkede çok popülerdir ve eleman ihtiyacı hat safadadır.
    hatta yeni zellenda norveç abd ve canada da orman endüstri mühendisliği bölümü giriş puanı bizim ülkemizdeki boğaz için inşaat seviyesindedir, yani derece yapanlar girmektedir.

bu bölüm çok ağırdır, nerdeyse bir makine müh kadar beyniniz zorlanır,
    sayısal yeteneğinizin ve ezberinizin, vede yorumlayabilme kabiliyetinizin çok iyi olması lzm
    arkadaşlar gülmeyin belki bu arkadaş ne saçmalıyor diceksiniz ama inanın, yılda toplam 750 oem öğrencisinden (ülkemiz için söylüyorum) ortalama 200 ü mezun olabiliyor diyerleri kalıyor gerisini iz düşünün.
    gelecekteki petrol sıkıntısını düşünerek yenilenebilir ve alternatif enerji kaynağı olarak hidrojenden sonra odun 2. sırada gelir,
    haberiniz olsun önümüzdeki 10 yılın kıral mesleği

orman endüstri mühendisliği
    demedi demeyin...

• valla orman müh. duyduk ta bu kadar aldığını tahmin etmiyorduk.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.