Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: büyük-körük

arkadaşlar meslek tamamen kazandıracağı paraya göre seçilmez. bunu söylemem bazılarınıza saçma gelebilir. çünkü öss de derece yapanların çoğu sırf geliri iyi diye tıp seçiyor. her meslekte iyi gelirleri olan insanlar var. burada önemli olan kendine uygun olan mesleği seçmek. bilgisayardan nefret eden biri bilgisayar mühendisliğinde ne kadar yükselebilir ki? meslek seçerken mesleğin kazandırdığı paraya değil kendi ilgi ve becerilerinize uyuyor mu ona bakın

+1 hangisi daha çok para kazandırıyo diye tercih hatası yapıp pişman olmayın. önemli olan mutlu olacağın mesleği yapman. mutlu olursan işini iyi yapar iyi para kazanırsın zaten. kendimden örnek veriyorum aile yüzünden bu sene inşaat müh. seçtim ama şimdi bırakıp hayalim olan pc müh. için seneye sınava gireceğim. orada mutlu olurum.

• türkiyede şansı olan kesinlikle mühendislik okumasın, tıp yazsın en iyisi o
  • yüksek lisans yapmakla uğraşmayın, mühendislik okuyacak ideale sahip olanlar yurt dışıan gitsinler ne kadar farklı biryer oldugunu gorurler

yuksek lisans zaman kaybıdır türkyied euğraşılmaz bazıalrının oyuncagı olursunuz , onun yerine yurt dışında birşeyler yapın göreceksiniz size deger veriyorlar. gidin orda dogrudan doktora yaparsınız aynı zamanda çalışırsınız

30 sene ülkeye geri dönüp aynı tas aynı hamam hiç birşeiynd egişmedigini görürsünüz
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

türkiyede şansı olan kesinlikle mühendislik okumasın, tıp yazsın en iyisi o

İşte o kolay değil. "Tıp yazsın." demekle olmuyor. Zaten tıp fakültesinin taban puanları, tercih edenlerin bolluğundan ve tercih edenlerin de genelde yüksek puan almış adaylar olmasından yüksek. Bu iyice yükseltir. Rekabet kızışır iyice.

Ayrıca tıp, herkesin kaldıracağı bir şey değil. Bir de sağlık sektöründe elektriğin, elektroniğin, makinenin, yazılımın, kimyanın önemi büyük ve bu gitgide artıyor. Yani tıp da bir nevi mühendisliğin uygulama alanlardan biri.

Bir de sen ne mezunusun? Ne yaptın da böyle uçuk kaçık cümleler kuruyorsun ki? Gerçekten bol tecrüben varsa, piyasayı böyle çok iyi biliyorsan, eyvallah... Umarım kedi-ciğer ilişkisi değildir seninki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 3 Ocak 2010; 15:46:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mrkilic27

Arkadaşlar bir sürü yorum yapılmış..Hepsine şöyle bi gözattımda her kafadan bir ses çıkıyor...Arkadaşlar Üniversiteyi 2,75 ya da 3,00 üzeri ortalama ile bitirmiş,ingilizcenin yanında başka bir yabancı dil öğrenmiş,kendini geliştirmiş,stajını iyi yerde yapmış bir mühendisin ben şu şartlarda 3000 TL nin altına düşeceğine inanmıoyurm..O 500 TL 1000 Tl alan arakdaşlar üniversite okurken yatmış olan arkadaşlardır ve yıl uzatan arkadaşlardır...Herkes mühendis olamıyor...Bundan dolayıda mesleğinizi küçük görmeyin düşük maaşları kabul etmeyin...

yok artık be 3000 TL'si ya bu krizde kim kime 3bin lira verecek? senin bahsettiğin donanımda insanlar krizden önce 2000-2200lira falan alıyolardı ama şimdi 1700lira gibi..

edit: bu arda düşük maaşı kabul etmeme olayına katılıyorum şahsen 1500lira altına çalışmam (endüstri okuyorum).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talbot Lago -- 3 Ocak 2010; 16:24:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nonpareil

quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

Var tabi ki olmaz mı. Bilgisayarını, dilini geliştir her kapı açıktır senin için Ben dereceyle Ankara Ünv. Jeofizik Mühendisliğini bitirdim. GRE ve TOEFL sınavlarını kendi çabamla vereceğim ve seneye araştırma görevlisi olarak inşallah University of Texas, Austin'de petrol üzerine mastera gidiyorum

O hiç olmadı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Amerika'da master bursları var ona başvurmayı düşünüyorum. Kazanmak için ALES 75+ ve ortalama 2.75+ istiyorlar. Sen başarılı olduktan sonra dediğim gibi her kapı açık

Ayrıca şu an Enerson Mühendislikte arazide çalışıyorum 1000TL maaşla. Daha çok yeni başladım, maaşım artacaktır. Ancak bu yukarda bahsettiklerimden birini yaparsam en az 3500 TL maaşla iş bulabileceğim Shell, BP, Exxon, Petrobrass gibi petrol şirketlerinde işe girersem 5000+ dolar maaş veriyorlar

mışlarla mişlerle gelecek zaman kipleriyle olmuyor bu işler.... zaten bütün bu şirketler kapısını sana açmış koş diyor sana

Bir tane bile miş yok mesajda. Adam o kadar net izah etmişki durumu herhangi bir hayal ürünü olacak şeye yer dahi bırakmamış. Sen nasıl mışla mişle olmuyor dedin bilmiyorum artık.

• bu arda hala lisede ki arkadaşlara sesleniyorum inanılmaz bilgisayarcı açığı var bu ülkede bi program bilen adam arıyoduk 4000TL maaş vericektik ama adam bulamadık bilgisayara kafası yatan bilgisayar okusun ve kendini geliştirsin!
  • hacı 10 dil bilincen herşeyi gleiştircen ortalaan 4 üzerinden 20 olcak arkadai varmış 5bin yuro + akbil veriyorlarmıs

türkiyede 10 sene uğraşıp maaşlı köle olacaksınız. ben diyorum ki mutu degilseniz bunlar size saçm ageliyorsa durmayın kaçın buralardan, illa okuyacaksnız gidip tıp okuyun bi tek o konuda bizim millet size tüm parasını sunar
  • quote:

Orijinalden alıntı: maghapas

quote:

Orijinalden alıntı: Mrkilic27

Arkadaşlar bir sürü yorum yapılmış..Hepsine şöyle bi gözattımda her kafadan bir ses çıkıyor...Arkadaşlar Üniversiteyi 2,75 ya da 3,00 üzeri ortalama ile bitirmiş,ingilizcenin yanında başka bir yabancı dil öğrenmiş,kendini geliştirmiş,stajını iyi yerde yapmış bir mühendisin ben şu şartlarda 3000 TL nin altına düşeceğine inanmıoyurm..O 500 TL 1000 Tl alan arakdaşlar üniversite okurken yatmış olan arkadaşlardır ve yıl uzatan arkadaşlardır...Herkes mühendis olamıyor...Bundan dolayıda mesleğinizi küçük görmeyin düşük maaşları kabul etmeyin...

yok artık be 3000 TL'si ya bu krizde kim kime 3bin lira verecek? senin bahsettiğin donanımda insanlar krizden önce 2000-2200lira falan alıyolardı ama şimdi 1700lira gibi..

edit: bu arda düşük maaşı kabul etmeme olayına katılıyorum şahsen 1500lira altına çalışmam (endüstri okuyorum).

Bence Mrkilic27 haklı. Ben şu an bilgisayar mühendisliğinde okuyorum. Ve bu bölüm için bence yukardakileri sağlayan hiçkimse 3000den aşağıda çalışmamalı. Hem sende demişsin 4000 lira maaş verecektik diye. Belki de sadece bilgisayar mühendisliğinde bu paralar vardır. Diğer bölümleri pek bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

quote:

Orijinalden alıntı: Yordis

adam 30 yaşında 5000 tl ye ulaşsa senede 60.000 alacak. 10 yılda 600.000 tl... ya adamların 10 yılda kazandığı parayı yeri geliyo 1 ayda harcıyorum ya üzülüyorum sonra o adamları düşününce. Nası yaşanır o kadarcık parayla. Bi de kazandıkları paranın büyük bi kısmı fatura, kira, aidata gidiyodur.

Yaşın ufak tabi.Bu da bir dönem,ileride atlatman dileğiyle genç.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MartNisan

quote:

11.5 yaşımdayım 3 ay sonra 12ye gircem :D

Burda yapılan birçok belaltı espirisini anlayamıyorsundur.

anlıyorum ben. 11,5 yaşımdayım herşeyin farkındayım.

Not:Görgüsüzlüğün lüzumu yok,zengin olsan bile milletin bilmesine gerek yok.

Parayla imanın kimde olduğu belli olmaz demişler.

role play yapıyorum ben bu forumda be hacu. farklı rollere bürünüyorum devamlı çaktırma senin gibi sazanlar inanıyo bazen.

• quote:

Orijinalden alıntı: qRueL

3.Harita Mühendisliği: En çok garibime giden meslek deli paralar dönüyormuş duyduğuma bu adamlar tam olarak ne iş yapar ?

Harita mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği. Gerçekten deli paralar dönüyor ama işçiye faydası yok, patron parayı götürüyor. Mühendis özelde 1500 TL'ye talim.

İşimiz ölçme.. Hani yollarda görürsünüz şu tiplerden:

Mühendis Maaşları

Bu işin ölçme kısmı. Halihazır harita üretirler. Bunun yanında GPS ölçmeleri, jeodezide astronomik hesaplamalar, fotogrametride uzay fotoğrafları, hava fotoğrafları, yersel fotogrametri-lazer taramalar falan var. Son zamanların göz bebeği ise CBS-GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri - Geographic Information System). Adres Bilgi Sistemi, Mezarlık bilgi sistemi, kent bilgi sistemi falan yapılıyor..

Bunun yanında kamu ölçmeleri zıngırtısı var -ki hiç sevmem-, bunlar da taşınmaz değerleme, arazi toplulaştırma işi yapıyorlar.

Netice itibariyle işsiz kalmaz mezun olan kişi ama diğerlerinde olduğu gibi çok beklenti içerisinde olmamak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: budden

quote:

3.Harita Mühendisliği: En çok garibime giden meslek deli paralar dönüyormuş duyduğuma bu adamlar tam olarak ne iş yapar ?

Harita mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliği. Gerçekten deli paralar dönüyor ama işçiye faydası yok, patron parayı götürüyor. Mühendis özelde 1500 TL'ye talim.

Mühendis Maaşları

Bu işin ölçme kısmı. Halihazır harita üretirler. Bunun yanında GPS ölçmeleri, jeodezide astronomik hesaplamalar, fotogrametride uzay fotoğrafları, hava fotoğrafları, yersel fotogrametri-lazer taramalar falan var. Son zamanların göz bebeği ise CBS-GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri - Geographic Information System). Adres Bilgi Sistemi, Mezarlık bilgi sistemi, kent bilgi sistemi falan yapılıyor..

Bunun yanında kamu ölçmeleri zıngırtısı var -ki hiç sevmem-, bunlar da taşınmaz değerleme, arazi toplulaştırma işi yapıyorlar.

Netice itibariyle işsiz kalmaz mezun olan kişi ama diğerlerinde olduğu gibi çok beklenti içerisinde olmamak lazım.

Yoldaki bu aletlerin ne işe yaradığını hep merak ediyordum.

• bilg muhleri aç gezceksiniz aç nefesiniz kokcak, mühendisseniz patron sizi ezecek 40 yaşıan kadar maaş talim eşek olarak gezceksiniz

ne mutlu olcaksınız ne size deger vercekler
  • quote:

quote:

Mühendis Maaşları

Teodolit dedikleri vatandaş bu mu oluyor...

• quote:

bilg muhleri aç gezceksiniz aç nefesiniz kokcak, mühendisseniz patron sizi ezecek 40 yaşıan kadar maaş talim eşek olarak gezceksiniz

ne mutlu olcaksınız ne size deger vercekler

Önceki iletimde sorduğum şeylere hâlâ yanıt vermedin, gerizekalıca, idiotça cümleler kurup kaçıyorsun.

Ne mezunusun? Ne iş yapıyorsun şu an? Nasıl böyle uçuk kaçık cümleler kurabiliyorsun ki? Kedi-ciğer ilişkisi mi bu yaptığın? MIT'i, RWTH Aachen'i, Harvard'ı mı bitirdin?
  • :D kanka ben sizi uyarıyorum , sen kimsin bunu okuyan yüzlerce varsa elbet akıllı birileri anlıyordur
  • quote:

:D kanka ben sizi uyarıyorum , sen kimsin bunu okuyan yüzlerce varsa elbet akıllı birileri anlıyordur

Neyse. Sırf ortalığı kızıştırmak(!) için boş boş şeyler yazan ne idüğü belirsiz bir üye olduğun, aynı şeyleri 3 kere tekrar etmeme rağmen yanıtlamayınca belli oldu.

Sana kendi endosporunda mutlu hayatlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 3 Ocak 2010; 17:30:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

quote:

quote:

Mühendis Maaşları

Teodolit dedikleri vatandaş bu mu oluyor...

Bunlar elektronik teodolitdir. Daha çok "Total Station" olarak bilinir.

• adres ver hemen gelip anlatayım sana
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

:D kanka ben sizi uyarıyorum , sen kimsin bunu okuyan yüzlerce varsa elbet akıllı birileri anlıyordur

Neyse. Sırf ortalığı kızıştırmak(!) için boş boş şeyler yazan ne idüğü belirsiz bir üye olduğun, aynı şeyleri 3 kere tekrar etmeme rağmen yanıtlamayınca belli oldu.

Sana kendi endosporunda mutlu hayatlar.

Alacakaranlık hocam valla iyi oturtma yapmışsın.Tadından yiyemez o arkadaş....

Mükemmel konu olmuş.Bildiklerini paylaşan bütün arkadaşlara,abilere varsa ablalarıma teşekkür ederim..

Bu sene tercih yaparken aklımda bulunduracağım bir konu olacak...

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.