Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1.5 yil tecrubeli bilgisayar muhendisiyim...Kendi aldigim maasi soylemeyecegim ama son 2 ayda 5-6 teklif geldi...

Verdikleri 3250 - 3500 arasi...Yer Istanbul...

Not: Ben de ogrenciyken cok merak ettigim icin yazdim bunu...Yere, kisiye ve pozisyona gore degisir tabiki bu araliklar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sum 41 -- 3 Ocak 2010; 2:00:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sum 41

1.5 yil tecrubeli bilgisayar muhendisiyim...Kendi aldigim maasi soylemeyecegim ama son 2 ayda 5-6 teklif geldi...

Not: Ben de ogrenciyken cok merak ettigim icin yazdim bunu...Yere, kisiye ve pozisyona gore degisir tabiki bu araliklar...

bende bir bilgisayar müh. öğrencisi olarak merak ediyorum. acaba hangi okuldan mezunsunuz ve ek sertifikalarınız filan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sum 41

1.5 yil tecrubeli bilgisayar muhendisiyim...Kendi aldigim maasi soylemeyecegim ama son 2 ayda 5-6 teklif geldi...

Nereden mezunsunuz ?
  • Yeditepe mezunuyum...Herhangi bir sertifikam yok, almaya da calismadim zaten...Bildigim kadariyla bazi alanlarda sertifika isteniyor ama benim alanim icin bu gecerli degil...

Acikcasi yazacak cok sey var...Is hayati, ise alim sureci vs ilginc olaylar...Ogrenciyken onemli olacagini dusundugunuz seyler is hayatinda insanlarin umrunda olmayabiliyor...

• Yalnız yorumlara baktığım zaman şöyle bir saçmalık görüyorum..Mesela bir pc müh. 2-3 bin arası alıyor diye başkasıda bu kadar maaş alıcak diye bişey yok..O 2-3 bini alan kendi kişiliği,bilgisi ve tecrübesi sayesiyle o kadar alıyordur..Ama bi başkasında o kadar alıcak diye bişey yok..Ondan dahada fazla alabilir,dahada az alabilir..Sonuçta bu maaş olayı tamamiyle size ve ilk 4-5 sene için geçerli olan etikete bağlıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JP!!!!!!! -- 3 Ocak 2010; 2:18:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yordis

adam 30 yaşında 5000 tl ye ulaşsa senede 60.000 alacak. 10 yılda 600.000 tl... ya adamların 10 yılda kazandığı parayı yeri geliyo 1 ayda harcıyorum ya üzülüyorum sonra o adamları düşününce. Nası yaşanır o kadarcık parayla. Bi de kazandıkları paranın büyük bi kısmı fatura, kira, aidata gidiyodur.

Yaşın ufak tabi.Bu da bir dönem,ileride atlatman dileğiyle genç.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MartNisan

quote:

11.5 yaşımdayım 3 ay sonra 12ye gircem :D

Burda yapılan birçok belaltı espirisini anlayamıyorsundur.

anlıyorum ben. 11,5 yaşımdayım herşeyin farkındayım.

Not:Görgüsüzlüğün lüzumu yok,zengin olsan bile milletin bilmesine gerek yok.

Parayla imanın kimde olduğu belli olmaz demişler.

• bende tekstil mühendisligi okuyorum. konuda hic bahsedilmemis sanirim bu bölümden. cok az mezun veren bir bölüm. bildigim kadariyla is sıkıntısı yok fakat düsük maas oldugu bir gercek. sizinde bildikleriniz veya tanidiklariniz varsa bilgilerinizi bekliyorum arkadaslar
  • Gidin okul öncesine babadan biraz paracık varsa açın kreşinizi arkanıza yaslanın Zorunlu eğitime girdi zaten. Kreşiniz isim yaparsa mühendisleri katlarsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: taken21

bende tekstil mühendisligi okuyorum. konuda hic bahsedilmemis sanirim bu bölümden. cok az mezun veren bir bölüm. bildigim kadariyla is sıkıntısı yok fakat düsük maas oldugu bir gercek. sizinde bildikleriniz veya tanidiklariniz varsa bilgilerinizi bekliyorum arkadaslar

Dostum bu bilgileri nerden aldın..Ayrıca yanlış anlama ama senin Dünya dan haberin yok..Bide iş sıkıntısı yok yazmışssın..Tekstil müh. bu seneki öss puanlarına hiç baktın mı..Neden tekstil müh. puanları 5 sene öncesine göre aşırı bir şekilde düştü..itüdeki en düşük puanı 320;onun dışında kalan ünilerde 260-280 arası gidip geliyor..Çok az mezun veren bir bölüm demişssin ama bu yıl 1100 kişi girmiş..Hadi onuda geçtim..Hiç mi haber izlemiyorsun..Tekstil fabrikalarının yarısından çoğu battı..Tekstil müh.leri işsiz kaldı..Sen ise iş sıkıntısı yok demişssin..Dokuz Eylül üniversitesinin 2007 girisşindeki puanı 322 ydi..Şimdi ise 280 e ne kadar düştü..Çünkü son krizden sonra Tr de tekstil bitti ve tercih yapanlar bunları gördüğü için tekstil müh. yanaşmıyorlar bile..Ben sana iş bulamazsın demiyorum ama tekstil sektörü bi 10 sene kadar kendine gelemez..Google a tekstil ile ilgili haberleri arattır.İçini karartmak istemem ama Tr deki haberleri hiç izlemediğin çok belli..

• Su ürünleri Müh.3.sınıftayım varmı hiç forumda bu işi yapan ne kadar maaş alıyor varsa eğer?
  • quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

quote:

Orijinalden alıntı: FullTimeHaCKeR

Ne mühendisi olduğuna göre değişir

+1

ben kendi branşımı anlatayım makine mühendisi son sınıf ogrencisiyim birebir tanık olduğum ilk ağızdan duyduklarımı soyleyeceğim

bikere ilk hayata atıldığında oyle büyük paralar hayal etmek yanlış 600 bile verseler eyvallah deyip başlamak lazım bence(!) çünkü endüstride teorinin yanında pratik de gerekiyor yeni mezunda pratik olmadığından (genel itibariylE) düşük maaş vermeleri gayet normal ha tecrübe kazandıktan sonra fazlasını istersen hakkındır birkaç ornek vereyim derincedeki yapıtek çelik sanayiye başlarsan 1250 liradan başlarsın ford otosanda yeni mühendisler 1500 ile başlıyor fakat aradıkları kriterler var sonuçta koca bi fabrika öte yandan (buna inanmayacaksınız ama gerçek) izmitteki brisa bridgestone lastik fabrikası mastersız makine mühendislerini 2600den işe alıyor hatta referans ile başvurmayı planlıyorum aklıma gelenler bunlar dahası geldikçe yazarım buraya ;) ha buarada bir de endüstri mühendisine ornek vereyim benim sınıftan arkadaşın sevgilisi 1000lira ile iş başı yapmış çok fazla tecrübesi yok diye biliyorum işte oyle :)

aklıma geldi kocaeli makine mezunu odtü kaynak mühendisliği masterlı bir abimiz su an izaydaşta 11bin lira senede 16 maaş ile çalışıyor buna kimse inanmıyor ama ilk ağızdan duyduğum için kimseyi inandırma çabasında olmayacağım:) neden bu kadar yüksek alttarafı kaynaklardan sorumlu demeyin basınçlı kaplardaki kaynaklardan biri atsa izmiti silerler haritadan:) çok büyük sorumluluk anlayacağınız:)

bunun gibi adamlar piyasayı düşürüyor, odada binlerce kez konuşuldu, hiç bir mühendis belli paranın altına evet dememeli

ee bizim millet elini avucunu açar , tükürüge şükür derse ezdikçe ezerler. her işe eşek gibi koşar sırtından kamçıyı eksik etmezler.

• Arkadaşlar bir sürü yorum yapılmış..Hepsine şöyle bi gözattımda her kafadan bir ses çıkıyor...Arkadaşlar Üniversiteyi 2,75 ya da 3,00 üzeri ortalama ile bitirmiş,ingilizcenin yanında başka bir yabancı dil öğrenmiş,kendini geliştirmiş,stajını iyi yerde yapmış bir mühendisin ben şu şartlarda 3000 TL nin altına düşeceğine inanmıoyurm..O 500 TL 1000 Tl alan arakdaşlar üniversite okurken yatmış olan arkadaşlardır ve yıl uzatan arkadaşlardır...Herkes mühendis olamıyor...Bundan dolayıda mesleğinizi küçük görmeyin düşük maaşları kabul etmeyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

quote:

Orijinalden alıntı: FullTimeHaCKeR

Ne mühendisi olduğuna göre değişir

+1

ben kendi branşımı anlatayım makine mühendisi son sınıf ogrencisiyim birebir tanık olduğum ilk ağızdan duyduklarımı soyleyeceğim

bikere ilk hayata atıldığında oyle büyük paralar hayal etmek yanlış 600 bile verseler eyvallah deyip başlamak lazım bence(!) çünkü endüstride teorinin yanında pratik de gerekiyor yeni mezunda pratik olmadığından (genel itibariylE) düşük maaş vermeleri gayet normal ha tecrübe kazandıktan sonra fazlasını istersen hakkındır birkaç ornek vereyim derincedeki yapıtek çelik sanayiye başlarsan 1250 liradan başlarsın ford otosanda yeni mühendisler 1500 ile başlıyor fakat aradıkları kriterler var sonuçta koca bi fabrika öte yandan (buna inanmayacaksınız ama gerçek) izmitteki brisa bridgestone lastik fabrikası mastersız makine mühendislerini 2600den işe alıyor hatta referans ile başvurmayı planlıyorum aklıma gelenler bunlar dahası geldikçe yazarım buraya ;) ha buarada bir de endüstri mühendisine ornek vereyim benim sınıftan arkadaşın sevgilisi 1000lira ile iş başı yapmış çok fazla tecrübesi yok diye biliyorum işte oyle :)

aklıma geldi kocaeli makine mezunu odtü kaynak mühendisliği masterlı bir abimiz su an izaydaşta 11bin lira senede 16 maaş ile çalışıyor buna kimse inanmıyor ama ilk ağızdan duyduğum için kimseyi inandırma çabasında olmayacağım:) neden bu kadar yüksek alttarafı kaynaklardan sorumlu demeyin basınçlı kaplardaki kaynaklardan biri atsa izmiti silerler haritadan:) çok büyük sorumluluk anlayacağınız:)

bunun gibi adamlar piyasayı düşürüyor, odada binlerce kez konuşuldu, hiç bir mühendis belli paranın altına evet dememeli

ee bizim millet elini avucunu açar , tükürüge şükür derse ezdikçe ezerler. her işe eşek gibi koşar sırtından kamçıyı eksik etmezler.

Piyasa dediğin daha çok düşecek.Asgari ücrete çalışan mühendisler yok mu?Var iş bulamayanda var.Okumuşun okulu bitirmişin kimse işe almıyor evden para gelmiyor artık senden kendini kurtarmanı bekliyorlar zaten tecrübende yok seni kimse takmaz mecbursun kabul etmeye.Başlangıç olarak 1500-2000 istemen patron milletinin hiç umrunda olmaz her yıl 4-5 makine müh mezun oluyor onların verdiği paraya razı olacak birileri mutlaka bulunur.Bazıları sadece zorunluluktan mühendis istihdam ediyor.Okulda öğrendiğin teorik bilginin pratikte uygulamasını öğrenmek gerekir az paraya da olsa tecrübe kazanmak önemli.Piyasa dediğin ileride çok daha düşecek her yıl kontenjanlar acayip artıyor 5-10 yıl sonra elini sallasan mühendise çarpacak para almadan işi öğrenmeye çalışanlar olursa şaşırmamak gerek.

• Ben birde başka konuyu soracağım. Yüksek lisansın mühendisliklerde nasıl bir önemi var. Ben inşaat müh. okuyorum. Mesela inşaat müh için yüksek lisans gerekli birşey mi yoksa zaman kaybı mı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

Ben birde başka konuyu soracağım. Yüksek lisansın mühendisliklerde nasıl bir önemi var. Ben inşaat müh. okuyorum. Mesela inşaat müh için yüksek lisans gerekli birşey mi yoksa zaman kaybı mı...

arkadaşım ben şöyle biliyorum, yüksek lisans yapmakla birlikte zaten belli bi konuda uzman oluyosun ve ordan çıkınca bu konuda herşeyi yapablirim diosun, ayrıca artık şirketlerde genel müdürlük yapmak için yüksek lisans yapmış olman gerekio..
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

Arkadaşım, ben diyorum ki...

akıllı efendi çalışkan idealist değer isteyen yaptığı şeyin karşılığını isteyen, yani mutlu olmak isteyen varsa

kesinlikle mühendislik türkiyede okumasın universite farketmez, bu ülkede mühendis kültürü yok, piyasa sürünürsünüz, hayatınız boşa geçer

kesinlikle yurtdışına gidin mutlu olmak istiyorsanız.

Herkesin yurtdışına çıkma olanağı yok. Çok duyuyorum "Ben şu üniversiteyi bitireyim de X ülkesine çıkayım." laflarını da, bunun basit bir şey olduğunu sanmıyorum.

Türkiye'de mühendislerin gerçek mühendislik yapmadığı konusuna da maalesef katılıyorum. Üniversitede 4 (Tabii, 4 yılda biterse...) yıl boyunca gördükleri hayvan gibi formüllerin, yüksek matematiğin, yüksek fiziğin ne kadar işe yaradığı, meslek hayatında kullanıldığı biraz ayrı bir tartışma konusu. Bir akrabam kimya mühendisi. Bana neler yaptığını anlatıyor ve anlattığı şey projelere imza çakmak. Ciddi söylüyorum.

O yüzden Türkiye'de mühendis kültürü olsa da olmasa da sayısal öğrencileri mühendislik tercih edecek yine. Sürünse de, hayatı boşa geçse de...

Önceki iletimde saydıklarımı tekrar sayayım. O sağlık bölümlerini (tıp, eczacılık, diş hekimliği vb.) herkes kaldıramaz. Zaten ağır bölümler, taban puanları da yüksek. Fen-edebiyat fakültelerini geçin. Öğretmenliklerin de durumu ortada. Mimarlık iyi. Eee, ne kaldı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 3 Ocak 2010; 14:00:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: assassintr

quote:

Ben birde başka konuyu soracağım. Yüksek lisansın mühendisliklerde nasıl bir önemi var. Ben inşaat müh. okuyorum. Mesela inşaat müh için yüksek lisans gerekli birşey mi yoksa zaman kaybı mı...

arkadaşım ben şöyle biliyorum, yüksek lisans yapmakla birlikte zaten belli bi konuda uzman oluyosun ve ordan çıkınca bu konuda herşeyi yapablirim diosun, ayrıca artık şirketlerde genel müdürlük yapmak için yüksek lisans yapmış olman gerekio..

Tamam yüksek lisans çok faydalı ancak yeni mezun birini geniş yetkilerle yönetici yapmazlar.Bazı şirketlerde uyduruk müdürlükler var.Sadece adı müdür aslında şef pek bir yetkisi yok.Türkiyedeki işletmlerin %98'i kobi zaten.Kurumsallaşmış şirket çok az sen ne kadar müdür olsanda patronun kuklası durumundasın.
    Sadece üniversite eğitimi iş hayatı için yetmez.İşin uygulamasını öğrenmek çok önemli.Uygulamada birçok şey kitaplarda gösterildiği gibi yapılmıyor.Bence üniversiteyi bitiren hemen iş hayatına atılsın gerekirse it gibi çalışıp üçe beşe bakmadan işi öğrensin.Yüksek lisans 1-2 sene sonra yapılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

quote:

Tamam yüksek lisans çok faydalı ancak yeni mezun birini geniş yetkilerle yönetici yapmazlar.Bazı şirketlerde uyduruk müdürlükler var.Sadece adı müdür aslında şef pek bir yetkisi yok.Türkiyedeki işletmlerin %98'i kobi zaten.Kurumsallaşmış şirket çok az sen ne kadar müdür olsanda patronun kuklası durumundasın.
    Sadece üniversite eğitimi iş hayatı için yetmez.İşin uygulamasını öğrenmek çok önemli.Uygulamada birçok şey kitaplarda gösterildiği gibi yapılmıyor.Bence üniversiteyi bitiren hemen iş hayatına atılsın gerekirse it gibi çalışıp üçe beşe bakmadan işi öğrensin.Yüksek lisans 1-2 sene sonra yapılabilir.

zaten mezun olduktan hemen sonra kim kimi müdür yapıyo, anca akraba şirketlerinde görülür o demek istediğim elinde sonunda işe yarıcak bu yüksek lisans, ben şahsen makinanın kalbi almanyada yüksek lisans yapmak istiyorum, bunun için çalışıyorum ya..ordan geldikten sonra da 1500-2000 arası başlarsam ne mutlu bana=))
    benim anlamadığım bizm mühendisler çok az parayı kabul edebilcek kadar düşmüş durumdalar, dier sektörlerde biraz bşi değişsin hemen eylem protesto falan yapıyolar ama ben bunu bizm meslekte hiç görmedim

• quote:

quote:

quote:

quote:

zaten mezun olduktan hemen sonra kim kimi müdür yapıyo, anca akraba şirketlerinde görülür o demek istediğim elinde sonunda işe yarıcak bu yüksek lisans, ben şahsen makinanın kalbi almanyada yüksek lisans yapmak istiyorum, bunun için çalışıyorum ya..ordan geldikten sonra da 1500-2000 arası başlarsam ne mutlu bana=))
    benim anlamadığım bizm mühendisler çok az parayı kabul edebilcek kadar düşmüş durumdalar, dier sektörlerde biraz bşi değişsin hemen eylem protesto falan yapıyolar ama ben bunu bizm meslekte hiç görmedim

Sizin eczacılar,doktorlar gibi lobileriniz yok odalarınız pasif sadece aidat toplamayı biliyor eylem yapmazlar.Her biriniz ayrı yerlerde para kazanmaya çalışıyorsunuz birlik olamazsınız.Madem almanyada okuyacaksın oraya alışırsan ve uyum sağlarsan buraya dönmezsin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sizin eczacılar,doktorlar gibi lobileriniz yok odalarınız pasif sadece aidat toplamayı biliyor eylem yapmazlar.Her biriniz ayrı yerlerde para kazanmaya çalışıyorsunuz birlik olamazsınız.Madem almanyada okuyacaksın oraya alışırsan ve uyum sağlarsan buraya dönmezsin.

işte ben de bu anlayışın bitmesini istiorum, 18 yaşındayım ve bu konuda hiç bir şey yapamam, odalar biraz daha aktif olsa bu eziyeti çekmezdik zaten..ayrıca ben buralıyım, buranın ekmeğini yedim ve almanyada görüp öğrendiğim şeyleri buraya katmaya çalışırım, orası için hizmet etmem..

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.