Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (66. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: trybskts

quote:

Orijinalden alıntı: mstfkbs

Arkadaşlar KTÜ Makina Müh. Mezunuyum.

3 yıl önce işe başladım. İmalat Mühendisi olarak görev yapmaktayım.

3 yıl içinde sac metal üzerine ne varsa öğrendim. Başlangıç maaşım 1500 TL idi.

Solidworks öğrendim, AUTOCAD öğrendim, Inventor'e aşina oldum.

Proje okuma kabiliyetimi zirveye çıkardım.

İngilizcem yazma ve okuma anlama seviyesinde iyi ancak konuşma seviyesinde orta düzeyde. Şimdi de ingilizce eğitimlerine başlayacağım.

Bugün geldiğim noktada 2500 TL maaş alıyorum ve patronum beni kaybetmemek için kırk takla atıyor. EN önemli nedeni ise bir firmada ne kadar uzun süre geçirirseniz o firma için o kadar vazgeçilmez olursunuz.

Burada yapılan birçok yorum palavra. Mühendislik ölmez ve piyasanın yetişmiş mühendislere ihtiyacı var.

Siz kalıcı olun , sabredin ve hedefe ulaşın.

Bir de 1000 lira gibi meblalara işe başlayıp, mühendisliğin saygınlığını ayaklar altına almayın. Piyasada az veya çok olabilir. Siz mühendissiniz bunu asla unutmayın !

3 yıl önce 1500 TL ile işe başlamışsın , 3 yıl için kendini baya geliştirmişsin , şu anda 2500 TL alıyorsun ve patron seni tutmak için 40 takla atıyor ?

Hocam yanlış anlama ama 3 yılda kendini o kadar geliştirmene rağmen 1500'den sadece 2500'e çıkman övünülecek değil , üzücü bir durum. 3 yıllık mühendis olarak bile hala memur maaşını yakalayamamış olsam kafayı yerdim sanırım.

Niye birisinin hevesini kırıyorsunuz ki? Ya da siz bu cürreti nasıl buluyorsunuz. Adam okumuş mis gibi 2500 lira maaş alıyor. Herkes sizin gibi aç gözlü olmayabilir. Kusura bakmayın kardeşim. 2500 lira ile de doyulur. Hala maaş tartışması yapıyorsunuz. İşte sizin gibiler yüzünden ülke gelişmiyor. Adam belki işini çok seviyor ve maaşına çok takılmıyor. Adam için para ile satın alınamayacak huzur ve mutluluk gibi kavramlar daha önemli. Hala konu boyunca insanlar yok şu maaş yok bu yok şu. Ya kardeşim Allah aşkına bırakın bunları. Sevdiğiniz işi yapın.

• bu ülkede mühendislik tamamlama sınavı diye bişey var her yer mühendisten geçilmiyor durumumuz vahim
  • Kendimden örnek vereyim...

Kimya Mühendisiyim...2011 yılında ilk iş tecrübem olarak sektöründe üst sıralarda bir firmanın, her ne kadar Türkiye'de Ar-Ge mi var dense de, Ar-Ge departmanında proje mühendisi olarak işe başladım.

2011 yılı başlangıç maaşım 1100 tl idi.
    Şu an aynı firmada 4.yılımı doldurdum ve proje şefliğine terfi edildim.Aldığım Maaş 3200-3300 tl. Arada bir yarım maaş,tam maaş kadar primler ile birlikte daha da yukarıya çıkıyor senelik kazancım.

Halimden memnun muyum? Ehh işte çok şükür...Daha fazla kazanabilir miyim? Devlette hayır çünkü şu an 20 senelik şef mühendisler kadar zaten kazanıyorum. Ancak özelde evet daha fazla kazanma şansımız her zaman vardır. Önemli olan kendi şansımızı kendimizin yaratması ve gelen fırsatları doğru değerlendirmek
  • bu ne ya konu lanetli gibi konuyu açan dahil mesajları atanların yarısı ban yemiş
  • Yahu ben muhendisleri 6 7 k para kazandiklarini sanarim 2 3 bin az rakamlar be ben freelancer netten aylik 5 bin banko **** okumadik zamaninda web sektorune verdik kafayi cok sukur yolumuzu boyle bulduk. Yillarca emek verip muhendislik okuyan arkadaslarimiz icin soylediginiz meblalar cok dusuk be yazik valla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KafzieL

Kendimden örnek vereyim...

Kimya Mühendisiyim...2011 yılında ilk iş tecrübem olarak sektöründe üst sıralarda bir firmanın, her ne kadar Türkiye'de Ar-Ge mi var dense de, Ar-Ge departmanında proje mühendisi olarak işe başladım.

Şu an aynı firmada 4.yılımı doldurdum ve proje şefliğine terfi edildim.Aldığım Maaş 3200-3300 tl. Arada bir yarım maaş,tam maaş kadar primler ile birlikte daha da yukarıya çıkıyor senelik kazancım.

Halimden memnun muyum? Ehh işte çok şükür...Daha fazla kazanabilir miyim? Devlette hayır çünkü şu an 20 senelik şef mühendisler kadar zaten kazanıyorum. Ancak özelde evet daha fazla kazanma şansımız her zaman vardır. Önemli olan kendi şansımızı kendimizin yaratması ve gelen fırsatları doğru değerlendirmek

Abi hevesini kırmak gibi olmasında proje müdürü için 3300 az değilmi, sen ufaktan başka yerdede iş bak bence sonuçta belli bir cv yapmışsındır

• Bende aldım diplomayı daha hiç çalışmadım tornacılık yapıyorum çok şükür bişeyler geliyor, kafama göre çalışıyorum rahat valla, gidipte 2-3 bin için başkasının altında çalışmak zor gelir bu saatten sonrada
  • quote:

Orijinalden alıntı: tristran

quote:

Abi hevesini kırmak gibi olmasında proje müdürü için 3300 az değilmi, sen ufaktan başka yerdede iş bak bence sonuçta belli bir cv yapmışsındır

dikkat ettiysen şef yazdım...proje şefiyim daha müdür olamadım... Şu an en az muadillerim kadar kazanıyorum.

Müdür olmak için; yalakalık, ego, dedikodu, bencillik gibi özellikler aranıyor ki bunların hiç biri bende yok

• quote:

Kimya Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. :)

Neler önerirsiniz?

yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

hocam hangi üniden mezunsunuz?

• Decoluce D kullanıcısına yanıt
    Yıldız Teknik
  • quote:

Orijinalden alıntı: qwertyaxe

quote:

Kimya Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. :)

Neler önerirsiniz?

yardımcı olursanız sevinirim.

sen önce bi mezun ol hele...öyle kızlar bana bakmıyor derdine düşeceğine kendimi yeteneklerim doğrultusunda hangi yönde geliştirebilirimin derdine düş

• Cr_9_Tr C kullanıcısına yanıt
    Yeni mezun başladım.ikramiye fln hepsi 2500 küsür oldu yılbaşında(işe başlarke 2400dü).henüz iyileştirme yapılmadı oda 5_6 ay sonra olucak.3000 civarı olur o zmn.

8 ay fln oldu işe gireli.sadece 2 kez cumartesi günü işe gitmedim.bu hafta içi bi gün sabaha karşı 4te çıktm fabrikdn sonra tekrar 11de gelip akşam 9akdr kaldım.

Baya bi esnek çalışma saatimiz var

İst. Tic Üni. End. Müh. %100 burslu.ingizce mülakatta çok zorlanmadım ama teknik ing.yok bunu dile getirdim en babaşta.gerçi ingilzceyle çok fzla işim olmadı henüz

• Konuya genel olarak göz gezdirdim de kafam karıştı iyice. Daha 10. sınıf öğrencisiyim, Yıldız Teknik mekatronik düşünüyorum. Herkes belli başlı 3-4 ünide okumayan işini şansa bırakmış olur diyor. Yıldız Teknik ilerde ne kazandırır sizce bana? Veya başka mühendislik dallarına mı yönelmeliyim?
  • quote:

Yıldız Teknik

Bende bu sene basladim Yildiza makine müh hazirliktayim.

• 2 yabancı dilimin, bildiğim programların, aldığım sertifikaların karşılığı 1500tl civarı işe başlamak mı olacak yani? Hahh
    Tek tek bomba koyarım 1500 teklif eden şirketlere

• 8500 tl kılçıksız + konaklama + 3 öğün + özel sigorta
  • tipik liseli düşüncesi ana amaçtan sapıyosun,ana amaç iş bulmak ve para kazanmak,mekatronik hiç yaygın bişey değil ki ya elektronik oku ya makina,kulaktan dolma bilgilerle yok geleceğin mesleği yok bilmemne,değil kardeşim ben sana söyliyim,geleceğin mesleği denen şeylere inanmayın,daha doğrusu tekrar araştır,iş ilanlarına bakıp kendin karar ver bence kolay gelsin not: itü makina mezunuyum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi green_arrow -- 7 Mart 2015; 11:52:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Emir

2 yabancı dilimin, bildiğim programların, aldığım sertifikaların karşılığı 1500tl civarı işe başlamak mı olacak yani? Hahh
    Tek tek bomba koyarım 1500 teklif eden şirketlere

CV'imizi doldurduğumuz sertifikalar, eğitimler, sınav bilgileri etc... gibi şeylerin gereksizliğini iş hayatına atılınca o kadar çok iyi anlıyorsun ki...

Yeniz mezun bir mühendisin 3 sayfalık CV'sine de denk geldim, 10 senelik mühendisin tek sayfalık CV'sine de...3 sayfayı incelemekten acizler bakmıyorlar bile.

Kendi mesleğim için konuşuyorum haa almışsındır babalar gibi HPLC eğitimini ve sertifikan vardır yaz tabi. Ama kalkıpta 4 saat eğitimini aldığın ve karşılığında 300-400 tl ödediğin ISO 9001-14001 hede hödö eğitimlerini yazmayın cidden yazmayın...

Dediğin doğru 1500 tl mühendis maaşı mı olur? oluyor işte...patronsan 1500 tl'yi bile çok görüyor sana...

Ya o iş için biçilmiş kaftan olduğunu işverene idrak ettirmen gerekiyor iyi bir başlangıç maaşının olması için
    ya uzun süreli staj yaptığın bir yerde kendini sevdirdiysen iyi bir başlangıç yapabilirsin
    ya da amcan dayın görümcen sayesinde yerleştirilirsin iyi bir maaşla başlarsın

• quote:

Orijinalden alıntı: green_arrow

tipik liseli düşüncesi ana amaçtan sapıyosun,ana amaç iş bulmak ve para kazanmak,mekatronik hiç yaygın bişey değil ki ya elektronik oku ya makina,kulaktan dolma bilgilerle yok geleceğin mesleği yok bilmemne,değil kardeşim ben sana söyliyim,geleceğin mesleği denen şeylere inanmayın,daha doğrusu tekrar araştır,iş ilanlarına bakıp kendin karar ver bence kolay gelsin not: itü makina mezunuyum

Yaptığım bazı araştırmalarda aynen dediğiniz gibi yorumlar vardı maalesef. Neye inanıp inanmayacağımı da şaşırmış durumdayım herkes farklı bir şey söylüyor. Biraz daha araştırmam gerekcek anlaşılan. İş ilanlarına hiç bakmamıştım tavsiyeniz için teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.