Şimdi Ara

Muayeneden önce Egzoz emisyon ölçümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
5.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba haftaya muayane için randevu alacağım fakat incelediğimde muayaneden önce egzoz ölçüm emisyonu gerekiyor yazıyor. Bunun yapılıp yapılmadığını nereden öğrenebilirim? Aracı 1 yıldır bende ama bilemiyorum yapıldı mı yapılmadı mı?

• e devletten bakabilirsin

• Orada muayenede yapıyorlar zaten. Araştırmana gerek yok.

• Egzoz Emisyon Ölçümü olmadan normal muayeneye giremiyorsunuz. Muayene istasyonunda girişinizi yapan vezne görevlisi bunu kendi sistemlerinde görüyor. Doğal olarak da muayene tarihiniz geldiyse, egzoz emsiyon ölçüm tarihiniz de gelmiştir.

• E devletten tarihini gorebilirsiniz. Muhtemelen tuvturk ile ayni tarihtir. tavsiyem tuvturke gitmeden 1 hafta once disarda bir yerde ekzos muayenesini yaptirin olur da ekzostan gecemezseniz duzelttirecek zamaniniz olur. Tuvturkte ekzos muayenesi de yapiyorlar ama orada hic taviz gostermezler dışarıdakiler yine bir sekilde yardimci oluyor gaza fazla veya eksik bastiriyorlar vs.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • E devlette cevre şehircilik bakanlığı başlığı altında yazar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muayeneye gidiyorsun, vezne de ruhsatı veriyorsun, oradaki bayan sana otomatik olarak egzos ve muayene gerekli diyecek, ücreti bu kadar diyecek ve sen nakit ödeyeceksin. Dışarıdaki yan TÜVTÜRK Egzos binasında egzos muayenesini yaptırıp geri gelin diyecek, 5 dk. da bitecek muayene, evrakları geri götüreceksin ve bu sefer muayene sırasına gireceksin.

Yok önceden git yaptır olayı falan yok artık, TÜVTÜRK binasında yapıyorlar muayene ile birlikte. Arkadaşların yazdığı gibi yok oraya bak, buraya git, şurda yaptır olayı yok.

• Bethesta kullanıcısına yanıt
    Nasıl yok? Ben sanayide muayeneden önce yaptırdım

• quote:

Orijinalden alıntı: prometheus1900

Nasıl yok? Ben sanayide muayeneden önce yaptırdım

Ben yaptırmadım, ayrıca şirkette bir sürü araç var, hiçbirine yaptırmıyorum. TÜVTÜRK muayene istasyonunda muayene randevu saatinizden 5dk önce yapıyorlar zaten. Önce egzos sırasına, sonra muayene sırasına giriyorsunuz. Egzos'ta dolu olsa bile 5dk sürüyor sıranın size gelmesi.

Her muayene istasyonunda var, insanlar neden dışarıda parayla yaptırıp fazladan zaman harcar, hiç anlamıyorum.

Muayeneden önce Egzoz emisyon ölçümü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 4 Kasım 2020; 13:25:48 >

Araç yeni ise sıkıntı yok muayene istasyonunda egzost yaptırma işi dediğiniz gibi. Ama eski model bir araçsa dışarıda 1-2 hafta önce egzost muayenesini yaptırmakta her zaman fayda var. İstasyonda o an geçmezse genel muayeneye almıyorlar aracı. Randevunuz yanmış oluyor. (paranız yanmıyor ama gününüz yanıyor. 2. randevuda yine geçemezseniz bu sefer paranızda yanıyor.) Tekrar randevu almak zorunda kalıyorsunuz.

Dışarıda egzost muayenesini yaptırabiliyorsunuz bilginiz olsun.Öyle birşey var.

Ek : Tüvturkde gişede egzost + genel muayene parasını verdikten sonra egzostu yaptırıp tekrar gişeye gidip evrak teslim etmiyorsunuz. Size verilen sıra numarasını takip edip genel muayeneye giriyorsunuz. Onlarca araç götürdüm hiç birinde egzostdan sonra içeri girip evrak vermedim..

• quote:

Orijinalden alıntı: eloq

Araç yeni ise sıkıntı yok muayene istasyonunda egzost yaptırma işi dediğiniz gibi. Ama eski model bir araçsa dışarıda 1-2 hafta önce egzost muayenesini yaptırmakta her zaman fayda var. İstasyonda o an geçmezse genel muayeneye almıyorlar aracı. Randevunuz yanmış oluyor. (paranız yanmıyor ama gününüz yanıyor. 2. randevuda yine geçemezseniz bu sefer paranızda yanıyor.) Tekrar randevu almak zorunda kalıyorsunuz.

Dışarıda egzost muayenesini yaptırabiliyorsunuz bilginiz olsun.Öyle birşey var.

Ek : Tüvturkde gişede egzost + genel muayene parasını verdikten sonra egzostu yaptırıp tekrar gişeye gidip evrak teslim etmiyorsunuz. Size verilen sıra numarasını takip edip genel muayeneye giriyorsunuz. Onlarca araç götürdüm hiç birinde egzostdan sonra içeri girip evrak vermedim..

1. Dışarıda yaptırılabildiğini biliyorum, hatta TÜVTÜRK istasyonlarına yakın bir sürü özel yer oluyor, sadece dışarıda yaptırmanın mantığını hiç anlamıyordum, eski/yeni araç açıklamasını mantıklı buldum.
    2. İçerideki veznedeki kadın evrakları düzenliyor, ama muayene evrağını egzos tan sonra veriyor. Geçen hafta gittim, aynı muamele vardı. Ruhsatı kenara koyuyor, egzosu yaptırınca sıra numarası almadan geri gelin, muayene evraklarını teslim edeceğim diyorlar. Ama belki TÜVTÜRK istasyonlarında prosedürler farklıdır, ben devamlı Haraçcı istasyonuna götürüyorum.
    3. Egzos muayenesinden geçemeyen duymadım hiç, daha çok muayeneden kalıyorlar. 30 yıllık kara/beyaz duman atan araçları bile geçiriyorlar egsoz muayenesinde. Muayenede ise özellikle hafif kusurlu olmadan geçemiyor araçlar. Kesin far ayarı bozuk ve motor şasi no okunmuyor yazıyor, üstelik götürdüğüm araçlar XC90, A7 falan. Hepsi de sıfıra yakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 4 Kasım 2020; 14:4:16 >

2 sene önce başıma gelen olayı anlatayım .

Aracım 2001 model . Muayeneye girmeden 10 gün önce işyerime yakın her gün önünden geçtiğim bir yerde egzosta girdim.Geçmedi. Çocuk çok uğraştı sağolsun geçirmek için ama olmadı . Aracın benden önceki sahibi kat ı iptal ettirip susturucu takmış. Kat taktırıp tekrar egzost yaptırdım öyle geçti. Sonrasında normal muayeneden geçtim. direkt istasyona gitseydim dönüşüm olmayacaktı..

15 gün sonraya yeniden randevu alıcam . Ama yine egzostu dışarda yaptıracağım. Ne olur ne olmaz..

Dışarda egzostu yaptırınca muayene istasyonununda ordan oraya uğraşmıyorsunuz. Genelde istasyona girince aracın içinden gişelerdeki numaraları okuyacak şekilde geriye park edip , evrak işlerini halledip arabaya geçiyorum . İstasyon içinde dolanmayı sevmiyorum şahsen.

Orhanlı istasyonu evlere şenlik mesela bu konuda. Kim kime dum duma. Alan dar yerinizden bir çıkınca bir daha yer bulamıyorsunuz.Adam 2 saat önceden gelmiş kanala yakın ortaya park edip evrak işleri için basıp gidiyor , o ara size sıra geliyor.. O andavallılar yüzünden manevra yapıp kanala gitmeye uğraşıyorsunuz vs vs..

Dudulu ve Sancaktepede güvenlikler yer gösteriyor mesela. En azından Orhanlı gibi kaos yok ve alanları geniş.

Far ayarı, Motor no okunmuyor , yağ kaçağı, cam filmi var. Lpgliler için etiket yok, stepne bağlantısı uygun değil . Genelde yazılan şeyler.

Muayene istasyonunda sıra beklememek için. Egzoz için o kadar sıra oluyor ki bazen, sadece egzoz için en az yarım saat fazladan beklemek gerekiyor. İmkan varsa 1 gün öncede egzozu dışarıda yaptırmak çok daha rahat etmeyi sağlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: fractal design

Muayene istasyonunda sıra beklememek için. Egzoz için o kadar sıra oluyor ki bazen, sadece egzoz için en az yarım saat fazladan beklemek gerekiyor. İmkan varsa 1 gün öncede egzozu dışarıda yaptırmak çok daha rahat etmeyi sağlıyor.

Bende size bir tüyo vereyim o zaman, belki her yerde geçerli değildir, ama bu benim tecrübelerim ve çok rahat ediyorum artık.

Muayene istasyonuna Saat 13'e randevu alsanız, 15'e de randevu alsanız saatlerce sürüyor, randevulu olmanız fark etmiyor, saatlerce sıra bekleyebiliyorsunuz.

Randevu alırken EN SON randevuyu alın. Çaışanlar mesai saati bitti mi fazla çalışmıyorlar ve eve gidiyorlar. Siz mesai bitiminden önceki en son randevuyu da alsanız, muayenizi bitirmeden gidemiyorlar.

Saat 14:00'de randevusu olan da, 15:00 de randevusu olan da bazen 17:30 de çıkıyor, ama 17:00'a randevu alan da 17:30'de çıkıyor. Acemi iken işim erken bitsin diye en erken muayeneleri almaya bakardım, sonra bunun saçmalık olduğunu fark ettim, randevu alırken sadece son randevu saati boş ise alıyorum, yoksa başka güne bakıyorum. Böylece 30dk. bitiyor işiniz.

• Edevlet araçlarım sayfasında görebilirsin

siz olayı cok yanlıs anlaşmışsınız.egzoz muayene ücreti ayrı olarak ödeniyor 55-60 lira gibi bi ücreti var.

ben ankarada ilk muaneyemde tüvtürkün içinde yaptırayım dedim 1 saat sıra bekledim. sonra yok gaza bas, tam bas bir sürü işlem. dısarda tüvtürk onaylı bi yere gidiyosunuz aracı baglıyor geçiyorsunuz.

tavsiye dısarda yaptırılması

• bu işleri niye karman çorman yaparlar anlamıyorum. bir sefer muayeneye girdimi her şeyine baksalar olmuyor mu, ayrı ayrı bir ton hikaye, hele ki benim gibi hiç bilmeyenler için tam bir bulmaca, bakalım muayene zamanı gelince mecbur öğreniriz

• Herkes bişiler yazmış hocam her muayenede ilk egzos ölcümü yapılmıyor mu ? Neyin kafasını yaşıyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: Bitmişim.

Herkes bişiler yazmış hocam her muayenede ilk egzos ölcümü yapılmıyor mu ? Neyin kafasını yaşıyorsunuz

Benim gittiğim yerde kanalın sonunda yapılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yakuza283 kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim ve gittiğim yerlerde hep girişte sağda randevu aldıktan sonra direkt oraya yönlendirdikten sonra sırayı bekliyoruz ve her muayenede oluyor bu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.