Şimdi Ara

MSI z77a-gd55 anakart, core i5 2500k işlemcim ve sıcaklık sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sorunum CPU sıcaklık sorunu. Bilgisayarı 1 ay önce aldım toplama olarak aldım. Anakartım MSI z77a-GD55 önce RAM slotları çalışmadığı için vatan bilgisayara geri gönderdim ve değişim yapıldı ve yeni anakart dün elime geçti. RAM slotlarında sıkıntı yok ancak CPU sıcaklık sorunu yaşıyorum bu seferde. Önceki fabrikasyondan 2 DIMM slotu arızalı olan anakartta bu değerleri görmüyordu. MSI BIOS unda da 45 derece stabildi. ancak bu yeni gelen aynı marka model anakartta BIOS tayken yani bilgisayar açılır açılmaz. 60 dan başlayıp 70 leri buluyor.
    Hadi dedim acaba bios ta mı yanlış gösteriliyor diye windowsta coretemp ile ölçtüm. sistem boştayken(hiçbir şey yapmazken) 49-52 arasında gidip geliyor. internette gezinirken sıcaklık 60-64 arası oluyor. Hele bu ara tutkum olan diablo3 ü açtığımda sıcaklıklar tavan yapıyor ve 90 ı aşıyor. sizlere printlediğim coretemp görüntüleriyle anlatayım.

İnternette Gezinirken:

http://imageshack.us/photo/my-images/834/nettegezerken.jpg/

diablo3 oynarken max olan seviyede oyundan çıkınca hemen min değerin yanındaki anlık sıcaklık değerine düşmekte:

http://imageshack.us/photo/my-images/59/sistemykte.jpg/

edit: resim paylaşımı konusunda ilk defa paylaştığım için sıkıntı yaşadım o yüzden ayrıca link verdim. sizce sorun neden olabilir acaba işlemci ve işlemci fanı bir ay beklediği için termal macun olabilir mi? Çünkü macunu yenilemedim olduğu gibi taktım tekrar oda zaten fabrikasyon macunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderbolt1984 -- 15 Eylül 2012; 14:58:46 >

• CPU oyun esnasındaki maksimum sıcaklığı 78 C , programın gösterdiği CPU'nin maksimum alabileceği sıcaklık değeleridir.

AIDA64 Extreme Edition programıyla sıcaklıklara bakın ve sonuçları SS olarak atın bakalım değerler aynı mı kontrol edelim.

Masaüstü bilgisayar için minimum 60 C çok fazla bios güncellemesiyle alakalı olacağını sanmıyorum. Fan bakımı ve thermal macun yenilenmesi sorunu giderecektir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saiph -- 15 Eylül 2012; 14:59:12 >
  • İşlemci fanını tam oturmadı galiba yerine
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yunus MF

CPU oyun esnasındaki maksimum sıcaklığı 78 C , programın gösterdiği CPU'nin maksimum alabileceği sıcaklık değeleridir.

AIDA64 Extreme Edition programıyla sıcaklıklara bakın ve sonuçları SS olarak atın bakalım değerler aynı mı kontrol edelim.

Masaüstü bilgisayar için minimum 60 C çok fazla bios güncellemesiyle alakalı olacağını sanmıyorum. Fan bakımı ve thermal macun yenilenmesi sorunu giderecektir..

aslına bakılırsa ben print esnasında biraz zaman kaybettim. oyunu masaüstüne küçültünce sıcaklıklar birkaç sn esnasında 10-12 derece kadar düşüyor. bilerek kırmızı çembere aldım zira o sıcaklıkları görüyor. oyundayken hemen alt-tab ile geçiş yaptığımda görebiliyorum bu sıcaklıkları zaten 90 üzerine çıkınca oyundayken otomatik olarak masaüstüne geçiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: potur

İşlemci fanını tam oturmadı galiba yerine

dostum kontrol ettim fanı. anakartın arkasındanda baktım oturmuş mu diye o yönde sıkıntı yok. acaba mesajda da sonradan editleyerek belirttiğim gibi. anakartın değişimi esnasında işlemci ve fan kenarda bir ay bekledi her ne kadar üzerini kutu ile örtsem de. acaba termal macunda bi sorun mu vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderbolt1984

quote:

Orijinalden alıntı: potur

İşlemci fanını tam oturmadı galiba yerine

dostum kontrol ettim fanı. anakartın arkasındanda baktım oturmuş mu diye o yönde sıkıntı yok. acaba mesajda da sonradan editleyerek belirttiğim gibi. anakartın değişimi esnasında işlemci ve fan kenarda bir ay bekledi her ne kadar üzerini kutu ile örtsem de. acaba termal macunda bi sorun mu vardır.

Termal macunu değişmen zaten senin için daha iyi olucak bende değiştirin sonucuda yazın bakalım ne çıkıcak
  • quote:

quote:

CPU oyun esnasındaki maksimum sıcaklığı 78 C , programın gösterdiği CPU'nin maksimum alabileceği sıcaklık değeleridir.

aslına bakılırsa ben print esnasında biraz zaman kaybettim. oyunu masaüstüne küçültünce sıcaklıklar birkaç sn esnasında 10-12 derece kadar düşüyor. bilerek kırmızı çembere aldım zira o sıcaklıkları görüyor. oyundayken hemen alt-tab ile geçiş yaptığımda görebiliyorum bu sıcaklıkları zaten 90 üzerine çıkınca oyundayken otomatik olarak masaüstüne geçiyor

85 C çıksa pc olduğu gibi kapanır. Dediğim programla sonuçları direk yazı olarak kopyalayabilirsiniz.

Sıcaklıklar 12 C kadar düşüyor diyorsunuz öyle bir sistem varmı acaba sonuçlar yanlış olabilir.

• quote:

quote:

quote:

85 C çıksa pc olduğu gibi kapanır. Dediğim programla sonuçları direk yazı olarak kopyalayabilirsiniz.

Sıcaklıklar 12 C kadar düşüyor diyorsunuz öyle bir sistem varmı acaba sonuçlar yanlış olabilir.

aida 64 ile araçlar-sistem kararlılık testi(stability test) de çıkan pencereden statics sekmesine tıklayarak sonuçları aldım.

sistem boşta:
    http://imageshack.us/photo/my-images/707/sistembota.jpg/

sistem yükte diablo3 açıkken:
    http://imageshack.us/photo/my-images/402/sistemykte.jpg/

• az önce tekrar açtım aida 64 ü ve işlemci sıcaklığı 91-93lerı gördü. çözüm öneriniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderbolt1984 -- 15 Eylül 2012; 16:03:06 >
  • quote:

az önce tekrar açtım aida 64 ü ve işlemci sıcaklığı 91-93lerı gördü. çözüm öneriniz?

Sıcaklıklara ordan bakılmıyor Maksimum 43 C yazıyor.

Programı açınca Bilgisayar - Algılayıcı penceresini açarak bakılır.
  • quote:

quote:

az önce tekrar açtım aida 64 ü ve işlemci sıcaklığı 91-93lerı gördü. çözüm öneriniz?

Sıcaklıklara ordan bakılmıyor Maksimum 43 C yazıyor.

Programı açınca Bilgisayar - Algılayıcı penceresini açarak bakılır.

dostum bu mudur yalnızca sistem yükte işlemini yükledim gene diablo3 açıkken:

http://imageshack.us/photo/my-images/26/adszzr.jpg/

• kardeş senin cpu fanın döndüğüne eminmisin ? yada algılayıda bir problem var? cpu fan kablo soketinin ana kartta cpu fan kısmına takılıp takılmadıgını kontrol etsene bir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can_R6

kardeş senin cpu fanın döndüğüne eminmisin ? yada algılayıda bir problem var? cpu fan kablo soketinin ana kartta cpu fan kısmına takılıp takılmadıgını kontrol etsene bir.

dostum cpu fan dönüyor. ve kabloyu da kontrol ettim doğru yere takmışım. yukarıdaki mesajlarımda da yazdığım gibi fabrikasyon hatalı olarak gelen anakartta bile bu sorunu yaşamamıştım. içimi kemiriyor şimdi acaba anakartta mı sorun var diye. umarım öyle değildir. yoksa bir ay daha bekleyemem.
  • sana şöyle diyim işlemciyi full yük altına al bir işlemci fanının kenar demirlerine elinle dokun bakalım bekle 3-5 saniye elini yakacak kadar sıcaklık varmı diye.bide stok fanmı kullanıyosun.
  • quote:

sana şöyle diyim işlemciyi full yük altına al bir işlemci fanının kenar demirlerine elinle dokun bakalım bekle 3-5 saniye elini yakacak kadar sıcaklık varmı diye.bide stok fanmı kullanıyosun.

evet stok fan kullanıyorum. ama hiçbir şekilde overclock yapmadım.
  • tamam sen bir dediğimi yap bakalım işlemcini yük altına al bir dokun bakalım fanın altındaki demir kızaklara. + sen işlemcine termal macun sürdünmü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can_R6 -- 15 Eylül 2012; 16:44:38 >
  • quote:

tamam sen bir dediğimi yap bakalım işlemcini yük altına al bir dokun bakalım fanın altındaki demir kızaklara. + sen işlemcine termal macun sürdünmü

dostum stress testi yaptım aida 64 ile ve dokundum metal nerdeyse ısınmadı bile. soğuktu. ve sonuç şu şekilde:

http://imageshack.us/photo/my-images/209/adszbmj.jpg/

edit: tabi testi 1 dk filan yaptım uzatmadım fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderbolt1984 -- 15 Eylül 2012; 16:51:18 >
  • bu anakartın sansörleri sorunlu bence dostum.çünkü sen işlemci fanının dibindeki demir kızaklara elini dokundurduğunda cayır cayır yanması gerekir.
  • quote:

bu anakartın sansörleri sorunlu bence dostum.çünkü sen işlemci fanının dibindeki demir kızaklara elini dokundurduğunda cayır cayır yanması gerekir.

nasıl anlayabilirim dostum bunu ya. umarım öyledir. yoksa yeni soğutucu almayı düşünüyorum. windows açılmazken bios a girip ordan kontrol ettiğimde bile kendi kendine 69-70 lere çıkıyor anlamadım gitti.
  • termal macun sürdünmü montaj yaparken ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.