Şimdi Ara

MSI 5850 Dikey Çizgiler? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
0
Favori
7.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

quote:

Orijinalden alıntı: Kumandan

Kronik ati sorunlarından biridir. Kartınızı garantiye göndermeniz gerekiyor, başka bir çözümü yok. Fanlar gelmeden kaçayım ben.

ati ye laf yok höyyyyttttt

atiye laf atanın kafasını kırarım ati ile kaç kere gta sa bitirdim hey gidi günler....mazisi büyük anlatsam sığmaz 4 sene

• quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Ben sorunun ne olduğunu sanırım buldum.
    Bu olay merkezi işlemci(CPU) ya da kuzey köprüsünün saat hızlarının kararsızlıklarından kaynaklanıyor.Az önce işlemci,anakart ve ekran kartı OC li bir şekilde GTA IV oynamak istediğimde çizgi çizgi ekranla karşılaştım.Herhalde dedim ki ekran kartına yapılan OC den kaynaklanıyor.Ekran kartını fabrika çıkış hızlarına çekip tekrar oyuna girdiğimde aynı çizgilerle karşılaştım.
    Bende ki sorun anakartımın HT-NB saat hızlarındaki kararsızlıktan meydana geldi.İşlemci ve Anakartınızın kararlı çalıştığından emin olun mutlaka.
    Zaten arkadaşta I7 sistemle tekrar karşılaşmadığını söylüyor.Sebebi kararlı hızlarda işlemcisini kullanıyor.Sanıyorum OC yok I7 li sistemde.
    Bu sorunun ekran kartıyla uzaktan yakından alakası yok arkadaşlar.OC siz bir sistemde meydana geleceğini sanmıyorum.Yine de büyük konuşmak istemem.

Aynı sorunla bende karşılaştım dün arkadaşın sitemde ekran kartımı denerken. 790FX-GD70 ile max fsb yapıp açtıktan sonra olmuştu yüksek ihtimal dehşet arkadaşımızın dediği gibi bi problem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DarkisT -- 5 Ocak 2010; 0:02:18 >

• Aynı sorunu bende hd5770 de yaşadım ve garantiye yolladım 19 gün bekledim.Kesinlikle Ya işlemci overclock la yada ekran kartını oc yaparken çıkıyor bu.

Garantide yazan sonuç

3dmark06 ve Futurmark testlerinden başarıyla geçmiştir ekran kartı sorunsuzdur.Ekran kartını bugün garantiden aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f.e.a.r -- 5 Ocak 2010; 0:04:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkisT

quote:

Bu olay merkezi işlemci(CPU) ya da kuzey köprüsünün saat hızlarının kararsızlıklarından kaynaklanıyor.Az önce işlemci,anakart ve ekran kartı OC li bir şekilde GTA IV oynamak istediğimde çizgi çizgi ekranla karşılaştım.Herhalde dedim ki ekran kartına yapılan OC den kaynaklanıyor.Ekran kartını fabrika çıkış hızlarına çekip tekrar oyuna girdiğimde aynı çizgilerle karşılaştım.
    Bende ki sorun anakartımın HT-NB saat hızlarındaki kararsızlıktan meydana geldi.İşlemci ve Anakartınızın kararlı çalıştığından emin olun mutlaka.
    Zaten arkadaşta I7 sistemle tekrar karşılaşmadığını söylüyor.Sebebi kararlı hızlarda işlemcisini kullanıyor.Sanıyorum OC yok I7 li sistemde.
    Bu sorunun ekran kartıyla uzaktan yakından alakası yok arkadaşlar.OC siz bir sistemde meydana geleceğini sanmıyorum.Yine de büyük konuşmak istemem.

Aynı sorunla bende karşılaştım dün arkadaşın sitemde ekran kartımı denerken. 790FX-GD70 ile max fsb yapıp açtıktan sonra olmuştu yüksek ihtimal dehşet arkadaşımızın dediği gibi bi problem.

Evet hocam onca zaman oldu kullanıyorum kartı.Vantage yapmak için HT-NB yi 2400 yaptım kararlılık testi yapmadım.Normalde işlemcinin 3.9 ghz da kararlı olduğunu biliyorum.Neyse Vantage,Heaven testlerini yaptım sorun çıkmamıştı.
    Az önce GTA IV oynayayım dedim o çizgiler çıktı.Daha önce bir kere dahi görmedim.

Bu arada siz o noktaları ne yaptınız.Kartı geri yolladınız mı garantiye yoksa sorunu çözdünüz mü?
    quote:

Orijinalden alıntı: f.e.a.r

Aynı sorunu bende hd5770 de yaşadım ve garantiye yolladım 19 gün bekledim.Kesinlikle Ya işlemci overclock la yada ekran kartını oc yaparken çıkıyor bu.

Garantide yazan sonuç

3dmark06 ve Futurmark testlerinden başarıyla geçmiştir ekran kartı sorunsuzdur.Ekran kartını bugün garantiden aldım.

Çünkü gerçekten sorun yok kartta.Anakart ya da işlemci kararsızlığından çıkıyor şimdi daha da iyi kavrayabiliyorum.

Benim bilgisayarımda OC olmasada çıkıyor diyen var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -dehşet- -- 5 Ocak 2010; 0:08:58 >

• quote:

Evet hocam onca zaman oldu kullanıyorum kartı.Vantage yapmak için HT-NB yi 2400 yaptım kararlılık testi yapmadım.Normalde işlemcinin 3.9 ghz da kararlı olduğunu biliyorum.Neyse Vantage,Heaven testlerini yaptım sorun çıkmamıştı.
    Az önce GTA IV oynayayım dedim o çizgiler çıktı.Daha önce bir kere dahi görmedim.

Bu arada siz o noktaları ne yaptınız.Kartı geri yolladınız mı garantiye yoksa sorunu çözdünüz mü?

Yok çözülmedi malesef bu gün geri yolladım . Hatta özellikle eski oyunlarda denedim göndermeden önce AA açınca çıkıyodu noktalar gene hiç zorlamayan bi oyun bile olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DarkisT -- 5 Ocak 2010; 0:11:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkisT

quote:

Yok çözülmedi malesef bu gün geri yolladım . Hatta özellikle eski oyunlarda denedim göndermeden önce AA açınca çıkıyodu noktalar gene hiç zorlamayan bi oyun bile olsa.

Anladım hocam umarm sorun karttadır değişip gelir sizde rahat edersiniz.Peki başka makinada denediniz mi?

• quote:

quote:

Şimdi dikkat ettim bu konu altında aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlarımızda olmuş.Ve işlemcilerine baktığımda hep OC li olduğunu gördüm.
    Zaten @cz arkadaşımızda aynı durumdan söz etmiş.Ve sorunu merkezi işlemciye voltaj vererek çözmüş.

evet şu andaki sistemimde overclok yok.daha önce denediğim tüm sistemlerde overclock vardı.ama sorun buysa eğer işlemci,anakart overclock yapmaksa yani çözüm yapmamak mı yoksa daha çok mu voltaj vermek olacak.kararlılığı sağlamak için?

• quote:

Anladım hocam umarm sorun karttadır değişip gelir sizde rahat edersiniz.Peki başka makinada denediniz mi?

Evet denedim arkadaşımın sisteminde ve hatta dükkandaki athlon x2 4000+ makinemde bile yaptı. Satın aldığım firmanın istanbulda olmaması büyük şansızlık oldu benim için, ayrıntılı bi dvd hazırladım arıza ile alakalı videolardan oluşan paketledim ve gönderdim. Yarın sıfırını yollarız dediler bakalım artık .
  • @alixalix

OC yapmamak değil tabi ki.OC yaptığımız bileşenlerin kararlılığından emin olmak.
    Kararlı olduğu müddetçe bir sorun çıkaracağını sanmıyorum.
  • İşlemci oc ile kesin kanıya vardım şuanda demin işlemcim 2.66@3.22 de çalışıyordu saatleri full çektim kıpkırmızı ekranda kaldı.Tekrar biostan çektim stabil ayarlarına tekrar saatleri fulle çektim ve 3dmark vantage başarıyla sonuçlandı.

MSI 5850 Dikey Çizgiler?

MSI 5850 Dikey Çizgiler?

• quote:

Orijinalden alıntı: alixalix

quote:

quote:

Şimdi dikkat ettim bu konu altında aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlarımızda olmuş.Ve işlemcilerine baktığımda hep OC li olduğunu gördüm.
    Zaten @cz arkadaşımızda aynı durumdan söz etmiş.Ve sorunu merkezi işlemciye voltaj vererek çözmüş.

evet şu andaki sistemimde overclok yok.daha önce denediğim tüm sistemlerde overclock vardı.ama sorun buysa eğer işlemci,anakart overclock yapmaksa yani çözüm yapmamak mı yoksa daha çok mu voltaj vermek olacak.kararlılığı sağlamak için?

arkadaşım gerçektende sorunu çözmüş olabilirsin.6 gün oldu hala bende 5850 bir sorun vermiyor.daha öncesindeyse resmen gün yüzü göstermiyordu.senden bişey istiycem ekran kartını iyi bir overclock yapıp işlemciyi ise zorlamadan biraz bilgisayarını kullanırmısın.yani sorun işlemci,anakart overclockundansa ekran kartı overclock yapınca bir sorun çıkmaması lazım.5850 yi overclock yapmadan kullanmak istemem.i7 overclock yapmasamda olur şimdilik sonuçta yetiyor oyunlara..

• quote:

Orijinalden alıntı: f.e.a.r

İşlemci oc ile kesin kanıya vardım şuanda demin işlemcim 2.66@3.22 de çalışıyordu saatleri full çektim kıpkırmızı ekranda kaldı.Tekrar biostan çektim stabil ayarlarına tekrar saatleri fulle çektim ve 3dmark vantage başarıyla sonuçlandı.

Geçmiş olsun =)
  • Benim de bugün OC yapacağım tuttu NB-HT ye.İyi ki yapmışım diyorum şimdi.Birilerinin işine yaradıysa ne mutlu bana.

Ama daha önce @cz arkadaşımız bu konuda bilgi vermiş.Sanıyorum gözden kaçtı.
  • Arkadaşlar aynı sorunla bende karşılaştım sonra birden kesilde tabir caizse rock solid oldu.Acaba niye
    Kişisel tahminlerim:

1.Ekran kartı driverında sorun var.Sadece CCC ı kaldırdığımda sorun ortadan kalkıyo ?

Ne yani CCC de sorunmu var eee ?

Overclock yokkende yaptı bunu ?

2.Kart tüm testleri geçti vantage heaven 2006 aklınıza ne gelirse pat masaüstünde hiç bir şey yokken yine dikey çizgi?

Dedim abi bu ne? Bu kadar olurmu kart bozuk olsa hiç bi testi geçemez

3.Burası biraz karmaşık iyi okuyun

Şimdi overclock yapıyorum Ati Overvolttan voltajı sona dayadım sonra çekirdeği 930 rami 1250 ye getirdim her şey süper testler oyunlar

Sonra eski haline çekerken ati overvoltta eski voltajlara çektim pattt yine çizgiler karşımda ? Şimdi nası iş bu ?

Biosuna girdim kartın ve 3 farklı bios voltajı olduğunu gördüm

Burdan görceğiniz gibi 3 farklı hız ve 3 farklı voltaj seçeneği var.

MSI 5850 Dikey Çizgiler?

Büyük olasılıkla kart 3d yüklemede bazen profilleri değiştiriyo ve geçtiği 775/1010 luk değer için gerekli olan voltaj 0.9 da kalıyo veya daha altı ve kart kilitleniyo
    Evet ram hatası olma olasılığı çok yüksek yani ram voltajları profil değişirken sıkıntı yaşıyo ve kilitleniyo.Peki bunun harici durumlarda oluyomuydu evet.
    CCC kontrolü ele aldığında tekrar düşürüyo hızları 157/300 e ve tekrara çekerken yine voltajdan boom.

Özetle burda sıkıntı yaratan durum ram voltajlarının değişmesi sonucu unstabil olması ve çakması ayrıca aynı şey çekirdek içinde geçerli

Yaptığım yeni testte ram değerlerini 1300 e çektim voltajlı olarak çekirdeği sabit tuttum.Overvolttan voltajı düşürdüm pattt yine çubuklar yani suçlu büyük ihtimal ramler ama bozuk değiller

Şimdi yaptığım teste ise 775/1300 testinde geçti.

Sorunlu olması ihtimal yerler benim kişisel sıralamam:

1.Catalyst Control Center
    2.Aynı anda Msi Afterburner catalyst atiovervolt kullanımı.
    3.Ekran kartının ram frekanslarına uymayan voltaj değerleri
    4.Overclock sırasında veya overclock olmadan görülen profil değişimleri.
    5.9.11 çok hata verirken bu oranın 9.12 de azalması ve CCC kaldırıldığında 0 a yakın hata vermesi.Driver kaldırılmıyor.

İlginç bulduğum bi sonuç daha var normal kartlarda GPU-Z de birinci çekirdek hızları o.c sırasında değişir ve ikinci çekirdek ona uyar.Burda tersi bu durum var.Bende 2. çekirdeğin hızı o.c oluyo nası iş.Yada şöyle bi durum var yerleri 4870 x2 deki gibi değil ters olabilir.Sorun yaratmıyo.Bios flashladım birinci gözüken çekidek normal 2. gözüken değişmiş nası iş?

MSI 5850 Dikey Çizgiler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.E.B Sup -- 5 Ocak 2010; 0:49:31 >

• @EMRES754

Overdrive'daki saat hızları sınırını aşıyor musunuz?
    Eğer aşıyorsanız zaten PowerPlay teknolojisini yani o profil geçişlerini devre dışı bırakmış oluyorsunuz.Overdrive'daki sınırlar aşılırsa kart sadece çıkarttığınız saat hızlarında çalışıyor.

Ki bende profil geçişleri devre dışı iken yaptı.Yani teziniz böylece çürümüş oluyor.
  • şu HD5*** serisi kartları alanlara hayret ediyorum neyinize yetmiyor şu kartlara volt veriyorsunuz oc sınırlarını zorluyorsunuz 5700 serisi tamamda 5800 serisini anlamak zor....9600gt 1.5 senedir kullanıyorum oc dahi yapmadım korkumdan ..gerçi kendinden overclocklu hemide bayağı..
  • Şüphelerim git gide Catalyst Control Central a doğru kaymaya başladı.İkinci diskten Counter Strike oynuyodum ne o.c var ne de CCC si bile açılmadı daha pat yine gitti.Bende sildim CCC yi sorun yok nası iş anlamıyorum.
  • Overclock la alakası var mı tam bilmiyorum ama okuduğum forumlarda bazı kişiler sorunlarına şöyle çözümler bulmuş

1.Bios da unganged seçeneğini ganged olarak değiştirmek
    2.Ekran kartının güç girişine güç kaynağından gelen 2 farklı hattı(2 adet birbirinden ayrı gelen 4 pin i 6 pin e değiştiren aparatı kullanarak) bağlayarak
    3.Ekran kartına ramlerine biraz voltaj vererek
    4. Ekran kartının soğutucusunun olmadığı taraftaki ramlerin üstüne heatsink takarak
    5.Ekran kartı fan hızını %55 veya %60 sabit kullanarak
    6.2d de ki frekans ve voltaj değerlerini 3d dekine ayarlayıp bu ayarda kullanarak
    7.Anakart biosu güncelleyerek
    8.Ekran kartı biosu güncelleyerek
    9.Pci exp frekansını 100Mhz den 98 e düşürmek

Ben buradakileri yapın ya da deneyin demiyorum ama şu an 5xxx serisinde sorun var, bi şekilde hallolacak ben 4.yü yaptım sadece bu arada overclocklu kullanmıyorum . Ayrıca bios update veya unganged-ganged seçeneği de bende mümkün değil. Güç kaynağına güvenemeyenlerin 2.yi denemelerinde fayda var 2 hdd güç kablosunu 6pin ekran kartı girişindekine değiştirebilen kablonuz varsa deneyiniz. Ancak bağlarken güç kaynağından çıkan farklı 2 hattı kullanınız. Bakalım yeni sürücüyü ve ya aticilerin sorunlara nasıl cevap vereceğini bekliyorum

@EMRES754 kardeş dediklerin mantıklı bende öyle düşünüyorum güç seçenekeleri geçişlerinde bi sorun oluyor ancak güç kaynağı bi anda ekran kartının istediği 10larca wattı mı karşılayamıyor yoksa dediğin gibi CCC ya da voltajlarda mı bi sorun var artık zamanla görüceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RocKWooD -- 5 Ocak 2010; 0:58:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

şu HD5*** serisi kartları alanlara hayret ediyorum neyinize yetmiyor şu kartlara volt veriyorsunuz oc sınırlarını zorluyorsunuz 5700 serisi tamamda 5800 serisini anlamak zor....9600gt 1.5 senedir kullanıyorum oc dahi yapmadım korkumdan ..gerçi kendinden overclocklu hemide bayağı..

OC'yi ben günlük kullanım için değil sadece merakımdan yaptım.Normalde Overdrive'dan dahi OC yapıp kullanmıyorum kartı.Sadece kartın OC potansiyelini görmek için yaptım bugün ve sonuç beni oldukça tatmin etti.Sonrasında tekrar kendi saat hızlarına geri döndüm.Sistemimi tamamiyle OC'siz kullanıyorum.Güç tüketimi benim için oldukça önemli.

Bugün yaptığım OC.(1000/1200(4800) (GPU/Bellek) 1.212 volt ile).Ve sonuç:
     MSI 5850 Dikey Çizgiler?

• @cz ve @dehşet arkadaşların teorileri benim karttaki sorunun sebebine bayağı ışık tutuyor ve doğru gibi gözüküyor.bu arkadaşlara teşekkürler, şimdi biraz beyin jimnastiği yaparsak bu sorun genelde 5xx0 serisi ati kartlarda meydana geliyor.çünkü bende 4850 ve 8800gts 512 vardı ve sistem her türlü overclocka maruz kalsada başıma gelmiyordu böyle şeyler.bu 5xx0 serisi kartların anakart overclock olduğu zaman bir uyumsuzluk yarattıkları bu teorilere göre aşikar.bu durumun nedeni pci-ex veri yolunun sistem overclock yapıldığında yeterince beslenemesi olabilir.ama kafa karıştıran neden diğer kartlarda böyle bir şey olmuyor.ve çözüm rastgele bir şekilde önceden stabil olarak çalıştığını bildiğimiz sistemler 5x00 kartlar takıldğında voltaj vermek mi olacak?aslında ingilizcesi kuvvetli olan arkadaşların atiyle temasa geçmesi güzel olabilirdi.çözüm bir şekide belki yazılımla dahi çözülebilir.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.