Şimdi Ara

Mouse ' da dpi nedir arkadaşlar (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
12
Favori
265.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

@musAKka hocam siz yüksek dpi düşük sens oynayın diyorsunuz ancak bu konuyu araştırırken bir forumda şöyle birşeye denk geldim :

DPI Dots Per Inch demektir yani inç başına mouse sensörünüzün okuyacağı nokta sayısı, örneğin mouse DPI ınız 400 se mouseunuzu bir yöne doğru 1 inç(2,54 santimetre) kadar ittiğinizde mouse sensörü yani gözü 400 tane "dot" "pixel" ya da nokta okumuş oluyor. Bu ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, en stabil performans için çözünürlüğünüzün toplamına en yakın DPI ı ayarlamak olacaktır. Örneğin 1024x768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI iniz 2 sinin toplamı olan 1792 ye en yakın olan DPI olmalıdır. Bu yüzden örneğin DeathAdderlarda 1800 dpi ve 3500 dpi seçeneği bulunuyor. ( 3500 dpi 1920x1080 ya da 1920x1200+ oynayanlar için ).

Siz ne düşünüyorsunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: E.Cullen

bir hortta benden gelsin :

@musAKka hocam siz yüksek dpi düşük sens oynayın diyorsunuz ancak bu konuyu araştırırken bir forumda şöyle birşeye denk geldim :

DPI Dots Per Inch demektir yani inç başına mouse sensörünüzün okuyacağı nokta sayısı, örneğin mouse DPI ınız 400 se mouseunuzu bir yöne doğru 1 inç(2,54 santimetre) kadar ittiğinizde mouse sensörü yani gözü 400 tane "dot" "pixel" ya da nokta okumuş oluyor. Bu ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, en stabil performans için çözünürlüğünüzün toplamına en yakın DPI ı ayarlamak olacaktır. Örneğin 1024x768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI iniz 2 sinin toplamı olan 1792 ye en yakın olan DPI olmalıdır. Bu yüzden örneğin DeathAdderlarda 1800 dpi ve 3500 dpi seçeneği bulunuyor. ( 3500 dpi 1920x1080 ya da 1920x1200+ oynayanlar için ).

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Merhabalar,

DPI açıklaması doğrudur; yani bir inç'lik mouse hareketinde sensörün tanıdığı nokta (piksel) sayısıdır.

Ancak ayar konusunda önemli bir kısım atlanmış. Eğer sizin mouse'u kullandığınız ortam 2D bir ortamsa (mesela masaüstünde kullanmak ya da strateji oyunu gibi sabit ekranda imleci hareket ettirmek gibi..) dediğiniz mantıklı. Ancak söz konusu mouse kullanımı 3D bir ortamda hareketi direkt etkiliyorsa (ör: herhangi bir FPS oyununda) durum biraz farklılaşıyor. Bunu ayrıntılı anlatabilirim ama biraz uzun sürecek ve an itibariyle griple savaştığım için bunu sonraya aktaralım.

Zaten buna karşın bahsettiğiniz hesaplama olması gereken ideal DPI değerini değil, minimum DPI ayarını gösterir. DPI'yı daha yukarı çekmek (mesela 8000 DPI'ya ayarlamak) eğer kullandığınız mouse'un algılayıcı kalitesi düşük değilse size hiçbir negatif durum oluşturmaz. Sadece ucuz mouselarda adam reklam yapmak için kutusuna örneğin 5000 DPI yazar ama siz 5000'e ayarlarsınız, bu sefer mouse'ta saçma sapan atlamalar vs. oluşur). Onun haricinde düzgün bir mouse'ta yüksek DPI'da tarama ve algılama kalitesi yükseldiği için haliyle imleç hızı da artacaktır, bunu da sensitivity ayarını düşürerek dengelersiniz.

Son zamanlarda Counter Strike'a ağırlık verdim ve hem evimde hem de iş yerimde fırsat buldukça oynuyorum. Evimde 3500 DPI'lık DeathAdder v2 var ve hiçbir sorun olmadan oynuyorum. Ancak iş yerimde ise 1000 DPI'lık A4Tech X7 mouse var ve özellikle nişan alırken çok zorlanıyorum çünkü crosshair'ı istediğim noktaya getiremiyorum. Mesela çok uzakta bir adam var ve kafasına ateş etmem lazım. Adamın kafasına hizalarken imleç ya sağda ya da solda kalıyor, adamın kafasının tam ortasına getiremiyorum. Mecburen klavyede yön tuşları ile hafifçe hareket ederek istediğim noktaya getirebiliyorum.

Biliyorum, Counter Strike zaten yavaşça hedef alınıp ateş edilen bir oyun değil ve oyuncular hem klavye hem de mouse kullanarak nişan alıyorlar fakat bu her halükarda eksiklik. Özellikle diğer oyuncuları gözden takip ettiğimde aynı durumda olduklarını rahatlıkla görebiliyorum. Mesela eleman Dust_2 haritasında bombayı kurmuş ve köşeye saklanarak elinde AWP ile bir noktayı kesmek istiyor. Ama düşük DPI'da oynadığı için imleci tam istediği noktaya bir türlü getiremiyor, bu sefer klavye ile sağa sola kayarak ince ayar yapmak zorunda kalıyor. İşte yüksek DPI'da böyle bir derdiniz asla olmaz. Klavye ile sağa sola kaymadan sadece mouse'u kullanarak 1 piksellik kapı aralığına bile hedef alabilirsiniz.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musAKka -- 24 Temmuz 2014; 1:40:12 >

• teşekkür ederim çok hızlısınız , başınızı şişirdim hasta hasta ama k.bakmayın bir kaç sorum daha var

1 - inşallah bayramdan sonra A4 TECH XL-750BH alacağım, 3600 dpi'da kullanırsam sorun çıkartır mı bu mouse ?
    2 - bir de mouse hz konusu var hocam genel olarak mouselar 500 hzde stabil çalışıyor diyorlar ama 1000 hzde de sorun çıkartmayan mouselar var, genel olarak cs oynamak için kaç hz kullanmalıyız ? ( çoğunluk 500 hz diyor ancak ben mousenin sorun çıkartmasından korktukları için böyle kullandıklarını düşünüyorum)
  • quote:

teşekkür ederim çok hızlısınız , başınızı şişirdim hasta hasta ama k.bakmayın bir kaç sorum daha var

1 - inşallah bayramdan sonra A4 TECH XL-750BH alacağım, 3600 dpi'da kullanırsam sorun çıkartır mı bu mouse ?
    2 - bir de mouse hz konusu var hocam genel olarak mouselar 500 hzde stabil çalışıyor diyorlar ama 1000 hzde de sorun çıkartmayan mouselar var, genel olarak cs oynamak için kaç hz kullanmalıyız ? ( çoğunluk 500 hz diyor ancak ben mousenin sorun çıkartmasından korktukları için böyle kullandıklarını düşünüyorum)

Rica ederim, cevabım anlaşılabildiyse ne mutlu

1- Açıkçası A4 TECH XL-750BH mouse'u kullanmadım ama kullanan çok vardı, DPI konusunda sorun çıkartacağını sanmıyorum. A4 genelde algılayıcı değil de malzeme kalitesi konusunda biraz ucuza kaçıyor, düzgün kullanılırsa da uzun yıllar gidebiliyor.

2- Hz konusu da DPI gibidir; Hz'in yüksek olması (yani tepki süresinin düşük olması) iyidir. Bunu aynen oyundaki ping gibi düşünebiliriz. Ancak söylediğin doğru, ilk dönem 1000 Hz'lik birçok mouse'ta sorunlar oluşabiliyordu. A4 TECH XL-750BH'te de böyle bir sorun meydana gelebilir. 500 Hz ile problem yaşamadan kullanabilirsin. Zaten aradaki fark hissedilecek türden değil.

• teşekkür ederim steam cs alacağım sizi de ekleyebilir miyim
  • quote:

teşekkür ederim steam cs alacağım sizi de ekleyebilir miyim

Elbette, steam profilim imzamda mevcut.
  • Ben 2 yıldır XL-760H x7 mouse kullanıyorum anti titreşim özellikli bir mouse yani mouse havaya kaldırdığınızda mouse pad i okumuyo böylece mouse kaldırıp kaydırırken sarsılmıyor sapmıyor 0 sorunu var hiç bir yeri bozulmadı hani mouse malzemesi dandik diyorlarya bende böyle birşey yok 2 senedir ^^ ayrıca 1000hz 500hz 250hz ve 125hz ayarları var değiştirebiliyorsunuz ve 100 400 600 800 1200 1600 2000 2500 ve 3600dpi ayarı var ortasında bir tuş var buna basınca örnek ben kırmızı renkte 3600 dpi sarı renkte 1600 dpi ve 600 dpi'dede ışıksız olarak böyle bi ayar yaptım yani dpi profilinizi oluşturabiliyorsunuz harika bir mouse açıkcası ama artık kablolu mouse lara sinir olmaya başladım bf4 oynuyorum doğrusu oynayamıyorum hep bi istediğim yere hareket ettiremem hissi veriyor takılıyor gibi yani özgürlük hissimi yok ediyor kablosuz mouse almayı düşünüyorum ama 1000hz olmasını istiyorum sizin bi öneriniz varmı 50-60 tl yi geçmesin yeter dpi yüksek olursada güzel olur :) sorum musAKka'ya bu arada .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ILosMasTeR -- 27 Temmuz 2014; 19:41:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ILosMasTeR

Ben 2 yıldır XL-760H x7 mouse kullanıyorum anti titreşim özellikli bir mouse yani mouse havaya kaldırdığınızda mouse pad i okumuyo böylece mouse kaldırıp kaydırırken sarsılmıyor sapmıyor 0 sorunu var hiç bir yeri bozulmadı hani mouse malzemesi dandik diyorlarya bende böyle birşey yok 2 senedir ^^ ayrıca 1000hz 500hz 250hz ve 125hz ayarları var değiştirebiliyorsunuz ve 100 400 600 800 1200 1600 2000 2500 ve 3600dpi ayarı var ortasında bir tuş var buna basınca örnek ben kırmızı renkte 3600 dpi sarı renkte 1600 dpi ve 600 dpi'dede ışıksız olarak böyle bi ayar yaptım yani dpi profilinizi oluşturabiliyorsunuz harika bir mouse açıkcası ama artık kablolu mouse lara sinir olmaya başladım bf4 oynuyorum doğrusu oynayamıyorum hep bi istediğim yere hareket ettiremem hissi veriyor takılıyor gibi yani özgürlük hissimi yok ediyor kablosuz mouse almayı düşünüyorum ama 1000hz olmasını istiyorum sizin bi öneriniz varmı 50-60 tl yi geçmesin yeter dpi yüksek olursada güzel olur :) sorum musAKka'ya bu arada .

Merhabalar,

Açıkçası o paraya alacağınız kablosuz mouse'un performansı 20 TL'lik kablolu mouse performansına denk gelir. Ayrıca ucuz kablosuz oyuncu mouse'ları genelde çok fazla pil tüketirler. Kaliteli bir kablosuz oyuncu mouse'u arıyorsanız biraz paraya kıymanız şart. Mesela 90 TL civarına Bloody R8 var ama referans olamam.

• musAKka kullanıcısına yanıt
    a4tech R4 nasıldır ? 59 tl bana göre biraz kazık hatta ama malzeme kalitesini pas geçinde gerisini yorumlayın ^^

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ILosMasTeR -- 28 Temmuz 2014; 0:14:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ILosMasTeR

a4tech R4 nasıldır ? 59 tl bana göre biraz kazık hatta ama malzeme kalitesini pas geçinde gerisini yorumlayın ^^

Pil tüketmeyen, adeta içen, sözde kablosuz oyuncu mouse'udur.
    pil önemli değil ya şarj edilebilir birşey alırız performansı nasıl oyunlarda bilgin varmı .
  • musAKa bir sorum olacaktı ben 7 ay önce a4 tech xl-750 bh almıştım media mark tan cd sini yükledim tavsiyeler diyim şimdi yanlıs hatırlıorum böyle yazıyordu öneriler 800*600 400 dpi 1024*768 800 dpi falan devam ediyordu siz ise sens i düşürün dpi çoğaltın. kafam çok karıstı fakat şu an 1024*768 800 dpi sens 1 de oynuorum çok rahat ve memnunum ha bide mouse aldıktan 5 ay sonra usb aygıtı tanınmadı diyor laptop kullanıyorum win8 cevap verirsen çok mutlu edeceksin beni.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Musakka bi soru da benden sana zahmet cevaplayıver. razer goliathus control almayı düşünüyorum. ama speed ile control arasında ne gibi farklılıklar var. ürünleri inceleme imkanım yok çünkü yaşadığım şehirde bu ürünleri satan yer yok.
  • @musAKka

Abi windowstan mouse hızını düşürmenin oyuna etkisi var dedin

3500 dpi de windows mouse hızı en yüksekte, şimdi ben windostaki hızı ortaya getirsem dpi 6000 yapsam nasıl olur sensitiv değiştirmeden

Bu arada cod4 için konuşuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bursaspor.16 -- 28 Ağustos 2014; 15:58:10 >
  • Konuya bak 7 Yıldır devam ediyor :))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet ama çok yararlı bi konu :)
  • Merhaba arkadaslar.Ben bir FPS oyuncusu olarak kaliteli hizli ve saglam bi mouse ariyorum ha bu arada cozunurlugum 1280x1024 internette mouse ararken bir mouse buldum. Konuda dpi nin yuksek olmasi daha iyi diye bir soz duydum buldugum mouse :

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/oyuncu-mouse-oyun-mouse-gamer-gaming-mause-154261100?

Mouse guzel mi bi yardim edin lutfen :)

Hocam merhaba size sormak istedigim bir soru var ben 4000 dpi lik bir mouse alicam EVEREST SMX-R1 RAMPAGE alicam ben de sizin gibi cs felan oynuyorum sorun olur mu benim icin cunku onceki mouse um logitech g500 du.

• Şu konu herhalde DPI ayarı hakkında en fazla yanlış bilginin bir araya toplandığı konu olabilir. Sayfalarca yüksek DPI'ın daha iyi olduğuna dahil yanlış bilgi koyulmuş.

Şu röportajda Logitech'in 15 senelik, en üst rütbeli mouse mühendisi olan François Morier (Senior Engineer) ve Chris Pate (Senior Product Manager) mouse'ların sensör teknolojisi üzerine detaylı teknik bilgi veriyor.

Konu başlıkları arasında:
    > Laser mouse'ların (aydınlatma için VCSEL (vertical-cavity surface-emitting laser) kullanan) yüzey seçiciliği ve cloth pad'lerdeki acceleration'u(veya speed-ratelated accuracy variance/hıza bağlı isabet varyansı) üzerine yapılan teknik açıklamalar. Özellikle laser mouse'ların cloth pad'ler üzerindeki %5 varyansına (acceleration) karşı hard pad'lerdeki %2 civarı varyansı güzel bir açıklama olmuş.
    >DPI'ın tekniksel anlamda nasıl arttırıldığı (Sensor'un imaging matrix'ini daha ufak parçalara bölerek) ve yüksek DPI'daki sensörlerin yüzey düzensizliklerinden (Surface Noise), artan şekilde, nasıl olumsuz şekilde etkilendiği.
    >Oyunların WM_Input (Windows input'u) kullanmayışı, Direct/Raw Input tercih etmeleri
    >Mouse teknolojisin geçtiğimiz yıllardaki gelişimi.
    >Tape Fix'in LOD'u azaltıp PCS'i düşürmesi.

mevcut.

İlgilenenlerin okumasını tavsiye ederim.

• Arkadaslar acil cevap lazım. BEN genellikle assassin's creed ya da Cod gibi oyunlar oynuyorum.Ekran çözünürlüğü 1920x1080 yurtdışından 3200 dpi game mouse siparis etmeyi düşünüyorum yeterli midir ve mouse padlar yurtdışında 1 ya da 2 dolar yeter mi o tarz birsey alinsa ve 3200 dpi aldım diyelim onun dpi ni dusurebiliyor muyuz bilgisayar üzerinden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramahey34 -- 25 Nisan 2015; 12:02:59 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.