Şimdi Ara

Mouse ' da dpi nedir arkadaşlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
12
Favori
265.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mouse ' da dpi nedir arkadaşlar çok merak etti algılama hızı diye biliyorum yarın inş. A4 TECH X750F-1 LASER GAME MOUSE USB SİYAH almayı düşünüyorum bu mouse'da bi tuş varmış 6 kademeli DPI (600-800-1200-1600-2000-2500) die geçiyo ayrıca bende mouse pad yok bi sorun olurmu ???
    Cs için alıyorum yani fps oyunu :)

• quote:

Orijinalden alıntı: umut9334

3600 DPI cs için çokmu

Alıntıları Göster
    1- Düşük DPI - Yüksek Sensitivity => örnek: |__________|_______x____|__________|

2- Yüksek DPI - Düşük Sensitivity => örnek: |___|___|___|___|___|___|___|___|___|

Eğer mouse hızınızı bir standarta oturttuysanız, yukarıdaki iki durumda da mouse'un hareket hızı aynı şekilde ayarlanabilir. Ama tercih edilmesi gereken her zaman 2. seçenektir çünkü düşük DPI kullanırken (1. seçenekte) aradaki X noktasına mouse imlecini götüremezsiniz. Ancak yüksek DPI kullanırken (2. seçenekte) çizgi aralıkları daha kısa olduğu için aradaki hedeflere ulaşabilirsiniz.

Biraz karışık oldu sanırım, ama özetle:

Yüksek DPI her zaman iyidir. Eğer yüksek DPI'da mouse'unuz çok hızlı hareket ediyorsa (ki etmesi normal) oynadığınız oyunun ya da Windows'un mouse hassasiyetini (sensitivity) düşürmeniz yeterli olacaktır.
    Aslında yukarıda açıklamıştım. Düşük DPI'da basamak aralıkları fazla olur, bu yüzden tam istediğin noktaya getirmen zorlaşacaktır.

Farzedelim ki; düşük DPI'da 10'ar 10'ar pixel atlarken yüksek DPI'da 2'şer 2'şer atlayabilir. Bu da ne demektir? Mesela 74. pixele imleçi getirmek istiyorsun ancak düşük DPI'da 10,20,30,40,50,60,70,80... diye gidiyor, aradaki 74'ü atlıyor. Fakat yüksek DPI'da 2,4,6,8,10.........70,72,74,76,78.... diye gidiyor ve böylece 74. pixele ulaşabiliyorsun.

Örneğin şu resim de güzel açıklar:

Buradaki karelerin her bir köşesi senin mouse'unu getirebileceğin yer diye düşün. Yüksek DPI'da (higher DPI) mesela sağ üst köşedeği TAKC yazısında T harfini seçebiliyorsun ancak düşük DPI'da (lower DPI) imleci oraya getiremiyorsun.

Anlık sapmalar genellikle kalitesiz mousepad'ler yüzünden olur. Giriş seviyesi oyuncu mousepad'leri bile en azından sapma derdinden seni kurtaracaktır diye tahmin ediyorum.
    Merhabalar,

DPI açıklaması doğrudur; yani bir inç'lik mouse hareketinde sensörün tanıdığı nokta (piksel) sayısıdır.

Ancak ayar konusunda önemli bir kısım atlanmış. Eğer sizin mouse'u kullandığınız ortam 2D bir ortamsa (mesela masaüstünde kullanmak ya da strateji oyunu gibi sabit ekranda imleci hareket ettirmek gibi..) dediğiniz mantıklı. Ancak söz konusu mouse kullanımı 3D bir ortamda hareketi direkt etkiliyorsa (ör: herhangi bir FPS oyununda) durum biraz farklılaşıyor. Bunu ayrıntılı anlatabilirim ama biraz uzun sürecek ve an itibariyle griple savaştığım için bunu sonraya aktaralım.

Zaten buna karşın bahsettiğiniz hesaplama olması gereken ideal DPI değerini değil, minimum DPI ayarını gösterir. DPI'yı daha yukarı çekmek (mesela 8000 DPI'ya ayarlamak) eğer kullandığınız mouse'un algılayıcı kalitesi düşük değilse size hiçbir negatif durum oluşturmaz. Sadece ucuz mouselarda adam reklam yapmak için kutusuna örneğin 5000 DPI yazar ama siz 5000'e ayarlarsınız, bu sefer mouse'ta saçma sapan atlamalar vs. oluşur). Onun haricinde düzgün bir mouse'ta yüksek DPI'da tarama ve algılama kalitesi yükseldiği için haliyle imleç hızı da artacaktır, bunu da sensitivity ayarını düşürerek dengelersiniz.

Son zamanlarda Counter Strike'a ağırlık verdim ve hem evimde hem de iş yerimde fırsat buldukça oynuyorum. Evimde 3500 DPI'lık DeathAdder v2 var ve hiçbir sorun olmadan oynuyorum. Ancak iş yerimde ise 1000 DPI'lık A4Tech X7 mouse var ve özellikle nişan alırken çok zorlanıyorum çünkü crosshair'ı istediğim noktaya getiremiyorum. Mesela çok uzakta bir adam var ve kafasına ateş etmem lazım. Adamın kafasına hizalarken imleç ya sağda ya da solda kalıyor, adamın kafasının tam ortasına getiremiyorum. Mecburen klavyede yön tuşları ile hafifçe hareket ederek istediğim noktaya getirebiliyorum.

Biliyorum, Counter Strike zaten yavaşça hedef alınıp ateş edilen bir oyun değil ve oyuncular hem klavye hem de mouse kullanarak nişan alıyorlar fakat bu her halükarda eksiklik. Özellikle diğer oyuncuları gözden takip ettiğimde aynı durumda olduklarını rahatlıkla görebiliyorum. Mesela eleman Dust_2 haritasında bombayı kurmuş ve köşeye saklanarak elinde AWP ile bir noktayı kesmek istiyor. Ama düşük DPI'da oynadığı için imleci tam istediği noktaya bir türlü getiremiyor, bu sefer klavye ile sağa sola kayarak ince ayar yapmak zorunda kalıyor. İşte yüksek DPI'da böyle bir derdiniz asla olmaz. Klavye ile sağa sola kaymadan sadece mouse'u kullanarak 1 piksellik kapı aralığına bile hedef alabilirsiniz.

Saygılar.
  • Cs için 800 dpi yeter. 1600 de uzaktaki adama nişan alman zor olur. Yani anlıyacağın dpi arttıkça mousun hassasiyeti artar ve daha detaylı hareket eder
  • quote:

Orijinalden alıntı: Trio

Cs için 800 dpi yeter. 1600 de uzaktaki adama nişan alman zor olur. Yani anlıyacağın dpi arttıkça mousun hassasiyeti artar ve daha detaylı hareket eder
    2500 dpi diye seviniyodum bende :(
    ty tirio
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimfb

2500 dpi diye seviniyodum bende :(
    ty tirio

Alıntıları Göster
    dpi (dots per inch) inch basina dusen nokta sayisi demek... sadece mouse degil mesela yazici tarayici gibi cihazlarda da tarama ya da baski yogunlugu degeri olarak ifade edilir. inch basina dusen nokta sayisi ne kadar yuksek olursa baski yada senin mouse'nin algilamasi o kadar yuksek olur
  • 2500 en iyisi a4 ün mausu var f1 ondan al bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: _-Murat-_

2500 en iyisi a4 ün mausu var f1 ondan al bence
    monitör çözünürlüğün neyse ona yakın dpi mouse al mesela 1280x1024 çözünürlük için 1200 dpi yeterli olacaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ¥

monitör çözünürlüğün neyse ona yakın dpi mouse al mesela 1280x1024 çözünürlük için 1200 dpi yeterli olacaktır

Alıntıları Göster
    Eğer sıkı bir oyuncuysan 2500 dpide kullanmazsın zaten,zaptedemezsin mousu.Ayrıca a4tech x7 lerde çok sapma oluyor,dandik bir laseri var. Tavsiye etmem.
    Ms 1.1 var bende 400 dpi. Anlayacağın dpi'nin yüksek olması değil,sapma olmaması önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Freed0mm

Eğer sıkı bir oyuncuysan 2500 dpide kullanmazsın zaten,zaptedemezsin mousu.Ayrıca a4tech x7 lerde çok sapma oluyor,dandik bir laseri var. Tavsiye etmem.
    Ms 1.1 var bende 400 dpi. Anlayacağın dpi'nin yüksek olması değil,sapma olmaması önemli.

Alıntıları Göster
    valla şaşırdım kaldım ozgur06 forumu çok araştırdım bi topicte bu mouse'dan memnun kalan çok kullanıcı vardı hiç de böle şikayeti yoktu bilmiyorum Sırf counter için alıyorum sapma olduğu için yeni bir mouse alıyorum zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimfb

valla şaşırdım kaldım ozgur06 forumu çok araştırdım bi topicte bu mouse'dan memnun kalan çok kullanıcı vardı hiç de böle şikayeti yoktu bilmiyorum Sırf counter için alıyorum sapma olduğu için yeni bir mouse alıyorum zaten

Alıntıları Göster
    3600 DPI cs için çokmu

• quote:

Orijinalden alıntı: umut9334

3600 DPI cs için çokmu

Alıntıları Göster
    1- Düşük DPI - Yüksek Sensitivity => örnek: |__________|_______x____|__________|

2- Yüksek DPI - Düşük Sensitivity => örnek: |___|___|___|___|___|___|___|___|___|

Eğer mouse hızınızı bir standarta oturttuysanız, yukarıdaki iki durumda da mouse'un hareket hızı aynı şekilde ayarlanabilir. Ama tercih edilmesi gereken her zaman 2. seçenektir çünkü düşük DPI kullanırken (1. seçenekte) aradaki X noktasına mouse imlecini götüremezsiniz. Ancak yüksek DPI kullanırken (2. seçenekte) çizgi aralıkları daha kısa olduğu için aradaki hedeflere ulaşabilirsiniz.

Yüksek DPI her zaman iyidir. Eğer yüksek DPI'da mouse'unuz çok hızlı hareket ediyorsa (ki etmesi normal) oynadığınız oyunun ya da Windows'un mouse hassasiyetini (sensitivity) düşürmeniz yeterli olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: musAKka

Alıntıları Göster
    Teşekkürler @musAKka bu faydalı bilgi için. Fareyi istenilen noktaya tek hamlede götürememe gibi bir sorunum vardı, şimdi biraz daha iyi oldu söylediğin şekilde yapınca.

• quote:

@MUSAKKA
    Sağol
  • quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: baharat

Üzerinden çok zaman geçmiş ama bir soru sorayım.
    Elimde A4 Tech 2.4 G6 saver kablosuz mouse var.
    Bu mouse' un dpi ayarı değiştirilebilir mi? Ya da dpi ayarını nasıl öğrenebilirim?

Elinizde ki fare tek seçenek olarak 1000 dpi.Yani dpi ayarı değiştirilemez.En azından internet öyle diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı:    +

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Benim mouse ölmek üzere.. BF3 ve MW3 çıkana kadar bi mouse almayı düşünüyorum. Aslında beğendim bir tane 2000 dpi.. Sorun olur mu oyunda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HAAltuntas

Benim mouse ölmek üzere.. BF3 ve MW3 çıkana kadar bi mouse almayı düşünüyorum. Aslında beğendim bir tane 2000 dpi.. Sorun olur mu oyunda?

Bf3 için 5000 dpi ve üzeri öneririm, tanka falan binince ihtiyacın olacak yüksek dpi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reliq

quote:

Orijinalden alıntı: HAAltuntas

Bf3 için 5000 dpi ve üzeri öneririm, tanka falan binince ihtiyacın olacak yüksek dpi

onlar çok tuzlu

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur06

Bende xl 747h mause var arkadaşlar 3600 dpi di en son sanırım şimdi iş yerindeyim tam hatırlayamadım..Genel olarak memnundum ta ki counter strike de sapma olayıyla karşılaşana kadar..
    Mauseyi yan tarafa kaydırıyorum,ama istemsiz bir şekilde mause çok fazla dönüş yapıyor..Yani az bişey döndürüyorum tam hedefe getirecem birden mause kayıyor ya da sapıyor..Sensivity ya da dpi ayarlarıyla alakalı birşey değil bence..

Bugün de cod:mw3 de rastladım bu olaya..Oyun hiç oynanmıyor,rezalet bir durum..farklı bir mauseyle deneyeyim dedim a4tech g7-630 ile denedim ama onda da aynı sorun vardı..

Dİğer oynadığım hiçbir oyunda problem çıkartmamıltı xl747h mause..sanırım laserleri biraz dandik benim 2 mausenin de ondan oluyor..Ama kendime sormadan da edemiyorum,"neden diğer oyunlarda böyle bir sorun olmuyor ?" diye..

Bugün önerileri dikkate alarak yeni bir pad alacağım..Olmadı artık oyunu bitirmek için bi microsoft mause alırız,ne yapalım :D

• Açılımı Dots Per İnch demek yani cm başına düşen nokta hareket sayısı mouse'un dpi'ı ne kadar fazla ise o kadar hızlı hareket eder imlecin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gorkem.IX

Açılımı Dots Per İnch demek yani cm başına düşen nokta hareket sayısı mouse'un dpi'ı ne kadar fazla ise o kadar hızlı hareket eder imlecin.
    Ben bugün PRIGE 7007 mause aldım . 1600 dpı 800 dpı düşürebiliyorsun bence hızlı ve rahat bende Countger oynuyorum
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.