Şimdi Ara

Mouse ' da dpi nedir arkadaşlar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
12
Favori
265.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Doppelgangbanger

quote:

Orijinalden alıntı: musAKka

DPI ile mouse hızını farklı kefelere koymak lazım. DPI ayarı mouse'un hızını arttırmak için değildir. Ancak DPI'yı yükselttiğinizde tarama çözünürlüğü artacağı için mouse'un da hızı dolaylı yoldan artacaktır. Zaten bu yüzden ayrıca "sensitivity" ayarı vardır.

Siz mouse'un DPI'ını en üste çıkartın. Eğer kaliteli bir mouse'unuz varsa ve yüksek DPI'da donanımsal olarak sorun oluşmuyorsa en yüksek DPI ayarında kullanın.

Bunu yaptıktan sonra mouse hızını sadece ama sadece sensitivity ayarı ile düzenleyin.

Neden en yüksek DPI ayarında kullanmamız gerekiyor?

Bir önceki sayfada açıklama yapmıştım. Özellikle 13 Şubat 2013; 1:02:15 tarihli mesajıma göz atarsan anlayacağını düşünüyorum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Reisenshi

ben leuage of legends diablo tarzı oyunlar oynuyorum.. Zaten laptop da oynamam bana dez avantaj sağlıyor bari iyi bi mause kullaniyim diyorum önerileriniz çok önemli zira ben öyle pc ye bi optik ause alıp kullanan daha FPS, DPI, Ping flana bunları yeni duymuş cahil cuhelayım :D bu işten tek kelime anlamam :) bana şunu al şurdan al derseniz iyi olur.. Desteğinizi rica ederim.. İsterseniz PM de atabilirsiniz..

Belli bir bütçen varsa ona göre tavsiyede bulunmak daha mantıklı olacaktır.

Benim bütçem 100 lira musAKka. Bana hangi mouse'u önerirsin?
  • quote:

quote:

quote:

ben leuage of legends diablo tarzı oyunlar oynuyorum.. Zaten laptop da oynamam bana dez avantaj sağlıyor bari iyi bi mause kullaniyim diyorum önerileriniz çok önemli zira ben öyle pc ye bi optik ause alıp kullanan daha FPS, DPI, Ping flana bunları yeni duymuş cahil cuhelayım :D bu işten tek kelime anlamam :) bana şunu al şurdan al derseniz iyi olur.. Desteğinizi rica ederim.. İsterseniz PM de atabilirsiniz..

1- Mouse'u nasıl tutarsın? Palm mı yoksa claw mu?

Mouse ' da dpi nedir arkadaşlar

2- Elin büyük müdür?

3- Hangi oyunları oynarsın?

4- Önceden kullanıp memnun kaldığın ve kalmadığın mouse'lar var mı?

5- Sıfır mı alacaksın yoksa 2. el de olabilir mi?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

1- Mouse'u nasıl tutarsın? Palm mı yoksa claw mu?

2- Elin büyük müdür?

3- Hangi oyunları oynarsın?

4- Önceden kullanıp memnun kaldığın ve kalmadığın mouse'lar var mı?

5- Sıfır mı alacaksın yoksa 2. el de olabilir mi?

1- Palm şeklinde tutarım.

2- Elim biraz büyüktür. XL-747H bile elime tam oturmuyor, biraz ufak kalıyor.

3- FPS türü oyunlar oynuyorum, genellikle Wolfteam oynuyorum.

4- G300 almıştım çok ufak geldi iade ettim. G400 almıştım onun da tuşu bozuk olduğundan iade ettim ama o da bi garip geldi bana. Sanki tasarımı dışarı taşmış gibi tepesi çok yukarıdaydı. Onu da pek beğenmedim.

5- Sıfır almayı düşünüyorum.

6- İlaç kullandığımdan dolayı bende dikkat dağınıklığı var, mouse'u pek iyi kontrol edemiyorum. Karşımdaki adam sağ sol yapınca hedef almam zorlaşıyor. Mesela bir yazıyı bile kolaylıkla seçemiyorum. DPI'ı azaltınca da mouse yavaş kalıyor.

Edit: Çözünürlüğü 1280*720'ye almıştım hedef daha iyi gözüksün diye, o yüzden pek iyi hedef alamıyormuşum. 1920*1080'e aldım şimdi güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doppelgangbanger -- 10 Temmuz 2013; 21:31:36 >
  • G300 zaten notebook mouse'undan hallicedir, pek oyun oynamaya müsait olduğunu düşünmüyorum.

G400 ise ergonomisi ile ödüller almış MX518'in yeni halidir ve benim kullanımını en çok beğendiğim 2 mouse'tan biridir (diğeri de DeathAdder v2)

G9x olması için elin küçük ya da claw şeklinde kullanmak gerekir, onu da eledik.

Bu durumda G500 de biraz şişman gelebilir sana ama aslında mevcut fiyat aralığında güzel bir mouse'tur. Fakat bana G400 mü G500 mü diye sorsan her daim G400 derim.

Steelseries Kinzu desen onun de acceleration problemi var, FPS oyunlarında ciddi sorun olabiliyor.

Aslında 2. el düşünürsen temiz garantili DeathAdder v2'yi yaklaşık 100 TL'ye bulabilirsin diye tahmin ediyorum.
  • quote:

G300 zaten notebook mouse'undan hallicedir, pek oyun oynamaya müsait olduğunu düşünmüyorum.

G400 ise ergonomisi ile ödüller almış MX518'in yeni halidir ve benim kullanımını en çok beğendiğim 2 mouse'tan biridir (diğeri de DeathAdder v2)

G9x olması için elin küçük ya da claw şeklinde kullanmak gerekir, onu da eledik.

Bu durumda G500 de biraz şişman gelebilir sana ama aslında mevcut fiyat aralığında güzel bir mouse'tur. Fakat bana G400 mü G500 mü diye sorsan her daim G400 derim.

Steelseries Kinzu desen onun de acceleration problemi var, FPS oyunlarında ciddi sorun olabiliyor.

Aslında 2. el düşünürsen temiz garantili DeathAdder v2'yi yaklaşık 100 TL'ye bulabilirsin diye tahmin ediyorum.

2. el düşünmüyorum ya.

Peki o zaman G400 alıcam madem öyle.
  • DPI'ı 2500'e getirip hassasiyeti 35'e mi 50'ye mi ne getirince daha iyi oluyordu şimdi aklımda değil. O ayar çok iyiydi. Ben zaten ilaç kullandığım için elimi iyi kullanamıyorum. Yani piksel piksel mouse'u hareket ettirebileceğimi sanmıyorum. Benim dediğim ayarda, -tabi mousepad de mouse'u biraz yavaşlatıyor- kaba olarak hedef alıyordum ve mouse yavaş olduğu için karşımdaki adamı takip etmesi daha kolay oluyordu. Ve bir de bileğimi oynatmıyordum mouse'u kullanırken. Bileğimle elim aynı hizada hareket ediyordu. Böylece daha iyi hedef alabiliyordum. Dün iyiydi anlamaya çalışıyordum hangi ayarın daha iyi olduğunu. Ama malum işte ilaç kullandığımdan pek anlayamıyorum. Bugün de bir garip geldi. Neyse bakıyorum.

Edit: DPI 2500, hassasiyet ayarı ise 35'te sonuç çok iyi. DPI'ı 3600'e yükseltince şu anki kullandığım hıza ayarlayamıyorum hassasiyeti kısıp. Çözünürlük de 1280x720'de bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doppelgangbanger -- 11 Temmuz 2013; 18:12:08 >
  • Yüksek DPI daha iyidir falan bunlar teoride arkadaşlar. Mouse'u 3600 DPI'a alınca hangi hassasiyete getirirsem getireyim şu anki kontrolü sağlayamıyorum. 2500 DPI + 50 hassasiyet çok iyi vuruşlar yapmamı sağlıyor.
  • konu güzel olmuş faydalı. ben xl 755k kullanıyorum. kesinlikle tavsiye etmem. dpi 1600'ün üstüne çıkınca hemen atlamalar başlıyor. mouse'u kaldırınca(bunu çok kullanıyorum) bayağı bir kayıyor cursor. bu da oyunda titreme olması demek çok kötü gerçekten. g100 hızlıal'da bayağı indirime girmiş alıp deneyeceğim bakalım sonuçları yazarım buraya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_tol -- 13 Temmuz 2013; 0:14:49 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mrmeram

Beyler bugün A4 Tech X7 XL-750BK mouse aldım 60 liraya. Pek bir bilgim yok fonksiyonlarıyla ilgili ama şunları söylemek istiyorum. Cs 1.6 oynayıcısıyım. Sensitivity düşük olsa mouse dpi si yüksek olsa ya da sensitivity yüksek dpi düşük olsa ne farkedecek bana bir açıklar mısınız ? Misal sensitivity 1 de dpi 2500 de oynuyorum ya da sensitivity 10 da dpi 800 nesi farklı bunların. ikisinde de aynı noktaya ulaşmak için mouse u aynı çeviriyorum . Bir de cs oynarken sapma oluyor bazen acaba altlık alsam düzelir mi? sağolun şimdiden

Aslında yukarıda açıklamıştım. Düşük DPI'da basamak aralıkları fazla olur, bu yüzden tam istediğin noktaya getirmen zorlaşacaktır.

Farzedelim ki; düşük DPI'da 10'ar 10'ar pixel atlarken yüksek DPI'da 2'şer 2'şer atlayabilir. Bu da ne demektir? Mesela 74. pixele imleçi getirmek istiyorsun ancak düşük DPI'da 10,20,30,40,50,60,70,80... diye gidiyor, aradaki 74'ü atlıyor. Fakat yüksek DPI'da 2,4,6,8,10.........70,72,74,76,78.... diye gidiyor ve böylece 74. pixele ulaşabiliyorsun.

Örneğin şu resim de güzel açıklar:

Buradaki karelerin her bir köşesi senin mouse'unu getirebileceğin yer diye düşün. Yüksek DPI'da (higher DPI) mesela sağ üst köşedeği TAKC yazısında T harfini seçebiliyorsun ancak düşük DPI'da (lower DPI) imleci oraya getiremiyorsun.

Anlık sapmalar genellikle kalitesiz mousepad'ler yüzünden olur. Giriş seviyesi oyuncu mousepad'leri bile en azından sapma derdinden seni kurtaracaktır diye tahmin ediyorum.

DeathAdder2013 kullanıyorum, normalde windows ayarlarındaki pointer hızı kısmı 6/12 de iken 3500 DPI ile kullanıyorum, şimdi denedim de pointer hızını 4/12'ue çekip 6400 DPI'yı da benzer pointer hızıyla kullanabiliyorum. Hangi seçeneği tercih etmeliyim?

Not: Bütün mouse ivmelendirmeleri kapalı bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathWarrior -- 13 Temmuz 2013; 1:24:16 >
  • quote:

Yüksek DPI daha iyidir falan bunlar teoride arkadaşlar. Mouse'u 3600 DPI'a alınca hangi hassasiyete getirirsem getireyim şu anki kontrolü sağlayamıyorum. 2500 DPI + 50 hassasiyet çok iyi vuruşlar yapmamı sağlıyor.

Yüksek DPI'da kullandığın mouse kadar kullandığın mousepad de önemlidir. Eğer mousepad'in yüzeyi elin ufak hareketlerini algılarken sorun yaşatıyorsa bu söylediğin normal. Ayrıca bahsettiğin kişisel rahatsızlığın da bunda etkili olabilir. Çünkü DPI sadece mouse'un senin elinin en ufak harektelerini bile algılamasıyla ilgili. Eğer elinin titreme gibi bir durumu varsa elbette en ufak hareketleri bile algılarken istemsiz sapmalar yaşayabilirsin.

@DeathWarrior, eğer önceden kullandığın hassasiyeti yakaladıysan mutlaka 6400 DPI ile devam et derim, mouse'un hakkını vermiş olursun.
  • quote:

quote:

Yüksek DPI daha iyidir falan bunlar teoride arkadaşlar. Mouse'u 3600 DPI'a alınca hangi hassasiyete getirirsem getireyim şu anki kontrolü sağlayamıyorum. 2500 DPI + 50 hassasiyet çok iyi vuruşlar yapmamı sağlıyor.

Yüksek DPI'da kullandığın mouse kadar kullandığın mousepad de önemlidir. Eğer mousepad'in yüzeyi elin ufak hareketlerini algılarken sorun yaşatıyorsa bu söylediğin normal. Ayrıca bahsettiğin kişisel rahatsızlığın da bunda etkili olabilir. Çünkü DPI sadece mouse'un senin elinin en ufak harektelerini bile algılamasıyla ilgili. Eğer elinin titreme gibi bir durumu varsa elbette en ufak hareketleri bile algılarken istemsiz sapmalar yaşayabilirsin.

@DeathWarrior, eğer önceden kullandığın hassasiyeti yakaladıysan mutlaka 6400 DPI ile devam et derim, mouse'un hakkını vermiş olursun.

Kullandığım mousepad 3 liralık bir mousepad'di ve mouse'u yavaş algılıyordu. Şu an Razer Goliathus Speed Edition kullanıyorum. 3600 DPI'da çok hızlı. Şimdi hassasiyeti kısarak deneyeceğim. İşte mouse en ufak hareketi algıladığı ve hızlı olduğu için kontrol edemiyordum. Hassasiyeti azaltınca da 2500 DPI'daki kadar iyi kontrol edemiyordum. İlaçlar sadece dikkat dağınıklığına bağlı olarak mouse'u iyi kontrol edemememe neden oluyor, başka bir şey değil. Ki zaten hassas hedef alabilecek durumda da değilim, kabaca hedef almak yetiyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doppelgangbanger -- 13 Temmuz 2013; 14:47:53 >
  • quote:

quote:

quote:

Kullandığım mousepad 3 liralık bir mousepad'di ve mouse'u yavaş algılıyordu. Şu an Razer Goliathus Speed Edition kullanıyorum. 3600 DPI'da çok hızlı. Şimdi hassasiyeti kısarak deneyeceğim. İşte mouse en ufak hareketi algıladığı ve hızlı olduğu için kontrol edemiyordum. Hassasiyeti azaltınca da 2500 DPI'daki kadar iyi kontrol edemiyordum. İlaçlar sadece dikkat dağınıklığına bağlı olarak mouse'u iyi kontrol edemememe neden oluyor, başka bir şey değil. Ki zaten hassas hedef alabilecek durumda da değilim, kabaca hedef almak yetiyor bana.

Kabaca nişan aldığın yüksek hızlı oyunlarda zaten 2500 dpi ile 3200 dpi arasındaki farkı hissetmek çok zor olur. O yüzden 2500 ile devam etmen bir sıkıntı yaratmaz.

Aslında Goliathus Speed yerine Control belki senin açından biraz daha iyi bir tercih olabilirdi. Ama alıştıktan sonra sorun yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Kabaca nişan aldığın yüksek hızlı oyunlarda zaten 2500 dpi ile 3200 dpi arasındaki farkı hissetmek çok zor olur. O yüzden 2500 ile devam etmen bir sıkıntı yaratmaz.

Aslında Goliathus Speed yerine Control belki senin açından biraz daha iyi bir tercih olabilirdi. Ama alıştıktan sonra sorun yok.

Steelseries QcK Mini alıcam ya onun yüzeyini sevdim. Hem mouse'u kontrollü kullanmanı sağlıyor hem de çok da yavaş algılamıyor, iyi kayıyor.
  • musAKka kullanıcısına yanıt
    Hocam birde şu g400 ün kablosuzunu söylersen süper olur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: danceinthedark

G400'ün kablosuzu var da ben mi bilmiyorum?
  • quote:

quote:

Galiba sadece ikimiz bilmiyoz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aykio

quote:

quote:

Galiba sadece ikimiz bilmiyoz

Yani aynı özellikleri gösteren kablosuz bir model :D aynısını demiyorum
  • merhabalar az geç kaldım sanki :) dpi için herkese teşekkürler size şunu demek isterim a4 alacağınıza Razer Deathadder alın 4 5 yıl rahat kullanırsınız (şahsen ben 2 yıldır kullanıyorum) pek alakası yok ama dpileri yüksek kaliteli ve harika performans ):
  • Bir hortta benden,

internet cafede, lol, cs, call of duty gibi oyunlar için nasil bir maus önerirsiniz?

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-toptan-compaxe-cm-x5-usb-kutulu-oyun-mouse-156173772/detay

http://www.toptanbilgisayar.net/everest-sm-913-usb-siyah-1600-dpi-oyuncu-mouse-pmu109763 Everest SM-913 Usb Siyah 1600 Dpi Oyuncu Mouse

Bu everest modellerini uzun zamandir kullanmiyorum. Denildigi gibi 1600dpi midir acaba?

Bir de Gigabyte m6900 modeli var. Çözünürlük :3200 dpi Sanırım bu model fiyat olarak baktığın zamanda en iyisi. 50 lira fiyatı var.

X7'ler hakkinda pek iyi referanslar duymuyorum.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.