Şimdi Ara

Motorola sbg6580 Docsis 3.0 Modem Bağlantı Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
2
Favori
13.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar yurt dışından Motorola SBG6580 (http://www.motorola.com/Consumers/US-EN/Consumer-Product-and-Services/Cable-Modems-and-Gateways/SBG6580-SURFboard-eXtreme-Wireless-Cable-Modem-Gateway-US-EN ) Wriless modem aldım 2 aydır verimli bir şekilde kullanırken,modem internete girmemeye başladı (hiçbir şekilde bağlanamadım web sayfaları hiç yüklenmedi) ve bende reset attım devamlı kopmalar olmaya devam etti ve müşteri hizmetlerini aradığımda hiç online olmadığı söylendi ve servis yollandı servis başka bir modem taktı önce wriless dan bağlanamadı sonra ethernetten kendi modemini çalıştırdı ve benim modem de sorun olduğunu söyledi önerisi olana arkadaşlar varmı ? yerdımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

• Merhab Yedikule. Bende aynı modemi getirttim. 15 gün sorunsuz çalıştı, 1 haftadır çalışmıyor. Herşey normal gibi gözüküyor ama modem uydunet'den ip alamıyor. Gelip baktılar, kendi modemleri ile denediler sorun yok. Anlaşılan modem elimizde patladı ve bende ne yapacağımı bilmiyorum
  • Cok enteresan bi durum, uydunetin kendisinin bu cihazi devre disi birakmasindan baska bi ihtimal gözükmüyor gibi.
  • cidden nasıl olurki... 10 numara modem normalde
  • Ben de anlamıyorum. 10 gün sorunsuz çalıştı. Bir akşam eve gittim, modemi açtım. ON, SEND, RECEIVE ve ONLINE ışıklarının tümü yanıoyor ama internete giremiyordum. Modeme bağlandım, herşey normal ama Uydunet'den IP alamamış gözüküyordu. Numaralarını aradım birşey diyemediler, servis yönlendirdiler. Birşey diyemediler derken "bilgisayarınız IP almamış dediler". Nerden biliyorsunuz dedim, karşıdaki kişi modeme bağlıyım dedi. Bilgisayarımın modemdeki DHCP den IP aldığını, IP sininden ne olduğunu söyledim. Daha bişey diyemedi. 4-5 bina yakındaki bir yakınımın modemi aldım denemek için taktım oda bağlanmadı. O binaya benim modemi götürdüm orada da bağlanmadı. Yakınımın modemi benim evde bağlanmadı ama kendi yerinde bağlandı. Tekrar arayıp haftasonu servis istedim geldi inceledi, biryerleri arayıp çözmeye çalıştı ama nafile. Kendi test modemini taktı, frekans ayarı yaptı onun modemi ile çalıştı. Benim modemde frekan ayarı yok, daha doğrusu modem kendisi otomatik tespit ediyor ve ayarlanacak yer disable. Bu şekilde 10 gün sorunsuz çalıştır.

Gelen kişiye sordum, "Modemler bağlansın diye uydunet'de MAC adres set ediyorsunuz. Sadece benim binamdan mı bağlanabilir?" diye. Yakınımın modemi burada onun için mi çalışmadı öğrenmek için. Bana böyle bir kısıt olmadığını. Sadece bölgesel olarak frekansların farklı olduğunu. Kendisi buraya Sarıyer'den geldiği için kendi modeminde Sarıyerin frekansı yerine buranın frekansını set ettiğini söyledi. Hadi benim 6580 de frekansı ben set edemiyorum. Yakınımın modemi 3-4 bina yan tarafya niye çalışmadı onu anlamadım. Frekanslar binadan binaya değil, bölgeden bölgeye değişiyormuş sonuçta.

Forumu açan arkadaşın durumunu da görünce kendi vermedikleri, yada TR'de sattırmadıkları modemleri zamanla tespit edip engelliyor olabilirlermi diye düşümedeim dersemde yalan olur. Öyle isede tespit etmem imkansız gibi birşey. Ne zaman yapabilirim bilmiyorum ama modemi Amerikaya geri gönderip sorunlumu tespit ettireceğim ve ona göre Uydunet'in TTNET'den ne kadar dürüst olduğuna kanaat getireceğim ama yine olan modeme verdiğim 131$ a olacak.

Birde nette söyle bir döküman buldum. 8-9 yıl öncenin dökümanı. Rekabet Kurulunun kendi satmadıkları modemleri engellemeleri ile ilgili kararını içeriyor. Eskiden açık açık yaptıklarını şimdi nasıl olsa tespit edemezler diye gizli yapmadıklarından nasıl emin olabiliriz?
    http://www.telkoder.org.tr/files/2-decision/RK_KabloModem.doc

Motorolanın bu modemi zaten kaç kişide vardır. Belki de sadece 2. Onlarında durumu malum. Varsa Motorala SBG6580'i olan ve aylardır kullanan yazarsa sevinirim. En azında boşuna mı evham yapıyorum onu bilmiş olurum.
  • peki static ip alsaniz olmazmi acaba!?
  • Bir sekilde anlıyorlar ve sonrada devre harici bırakıyorlar.
  • Arkadaşlar böyle bir uygulamayı Türksat yapmıyacaktır. Çünkü modem satışını ne kendisi yapıyor nede modem satarak kar etmek gibi bir amaç yapıyor. Bunu ttnet yapıyor derseniz inanırım fakat Türksat devlet firması yanı kar amacı güderek plan yapılmıyor...
  • Modem sorunsuz gayet iyi çalışıyor şükür, 6 aydır
    Network Acsess hangi durumda ?

Information
    Standard Specification Compliant DOCSIS 3.0
    Hardware Version 1
    Software Version SBG6580-3.1.0.0-GA-07-180-NOSH
    Cable Modem MAC Address xxxxxxxxxxxxxxx
    Cable Modem Serial Number xxxxxxxxxxxxx
    CM certificate Installed

Status
    System Up Time 4 days 18h:31m:29s
    Network Access Allowed
    Cable Modem IP Address ---.---.---.---

Startup Procedure
    Procedure Status Comment
    Acquire Downstream Channel Locked
    Connectivity State OK Operational
    Boot State OK Operational
    Configuration File
    Security Disabled Disabled

Downstream Bonded Channels
    Channel Lock Status Modulation Channel ID Frequency Power SNR
    1 Locked QAM256 125 537000000 Hz 4.5 dBmV 39.8 dB
    2 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    3 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    4 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    5 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    6 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    7 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB
    8 Not Locked Unknown 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dB

Upstream Bonded Channels
    Channel Lock Status US Channel Type Channel ID Symbol Rate Frequency Power
    1 Locked TDMA and ATDMA 3 2560 Ksym/sec 37000000 Hz 43.7 dBmV
    2 Not Locked Unknown 0 0 Ksym/sec 0 Hz 0.0 dBmV
    3 Not Locked Unknown 0 0 Ksym/sec 0 Hz 0.0 dBmV
    4 Not Locked Unknown 0 0 Ksym/sec 0 Hz 0.0 dBmV
  • Gelişme varmı arkadaşlar ?
  • Jackdaniels™ Downstream Bonded Channels kanal kilitlenmesi tek kanal; bendeki netmaster 4 kanal kilitliyor.... driverı güncellemek gerekebilir... nette tek kanalla 4 kanal farkediliyor,,,,

Geri Yön Kanal Birleştirme
    Kanal Kilit durumu Modülasyon Kanal ID Frekans Guc SNR Duzeltilebilirler Duzeltilemezler
    1 Kilitli QAM256 30 543000000 Hz 10.9 dBmV 42.3 dBmV 1850 188
    2 Kilitli QAM256 29 537000000 Hz 9.6 dBmV 41.8 dBmV 1886 83
    3 Kilitli QAM256 31 561000000 Hz 9.8 dBmV 42.2 dBmV 1643 69
    4 Kilitli QAM256 32 567000000 Hz 10.1 dBmV 42.2 dBmV 1568 69
    5 Kilitli değil Bilinmiyor 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dBmV 0 0
    6 Kilitli değil Bilinmiyor 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dBmV 0 0
    7 Kilitli değil Bilinmiyor 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dBmV 0 0
    8 Kilitli değil Bilinmiyor 0 0 Hz 0.0 dBmV 0.0 dBmV 0 0
  • Arkadaşlar amerikadan gelen modem yerine türkiye'den motorola sb6120 docsis 3.0 modem aldım aynı problem yine oldu genel müdürlüğe yazdım baağırtı çağırtı derken bi şekilde düzeldi ne yaptınız dedim arayan adamı sistemden yeniden kayıt açtık dediler..şimdi yeniden aynı problem çıktı yine modemde sorun diyolar acaba docsis 3.0 olmasından mı kaynaklanıyor çözüm önerisi olan var mı..
  • Vahim bi durum gercekten. Bende merak ediyorum bu sorunun nedenini. Simdi docsis 3 e gecisde tereddütlüyüm. Az parada degil modemler pahali.
  • Arkadaşlar bugün motorola türkiye dispiritörü olan vizyon kominikasyonla konuştum yaptıkları testleri docsis 3.0 modemle yapmaları gerektiği ve modemde bir sorun olmadığını türksat ın sisteminden kaynakladığı bilgisini almış bulunmaktayım sizlerle de paylaşmak istedim biraz sonra türksat genel merkezi ile görüşecem onların vereceği cevap ne olacak bakalım
  • Merhaba arkadaslar,ben de Usa dan Motorola Sbg6580 kablosuz modem aldim.Ama modem Mac adresi tanitilmasina ragmen bir turlu ip almadi.Elemanlar geldi gitti.Frekanslari olctuler ve birtakim ayarlar yaptilar sebekede.Ama sonuc gene ayniydi.İp alinimiyor.Modem arizali dediler ciktilar isin icinden.Ses cikarmadim.Hemen saticiyla irtibata gecip yeni bir modemle degistirmesini rica ettim.Kabul etti.Birkacgun sonra eski modemi gonderdim ve yerine yenisini aldim.Ilk isim uyduneti arayip mac adresini vermek oldu modemin.Ama sonuc gene ayniydi.Bunun uzerine hem modemden hem posta masraflarinda hem de uyduneti hic kullanamadigimdan magdur oldugumu,modemin arizali olamayacaginin teyit edildigini soyledim mus hizmetlerine.Yeniden servis gonderecekler.Bakalim ne olacak.Ama kararliyim bu sefer ustlerine gitmeye.Diger sorunu olan arkadaslarda bir cozum bulunursa ve burada bunu paylasirlarsa cok sevinirim.Hoscakalin
  • Belliki sistemde bi sorun var ve bunu kabullenemediklerinden sapasaglam olan modeme bozuk diyerek isin icinden cikmaya calisiyorlar. Bana sorarsaniz mahkemeye basvurup bu adamlara hadlerini bildirmeniz cok dogru olacaktir. Müsterinin magdur edildigi yetmezmis gibi birde enayi yerine kayuluyor.
  • Arkadaşlar docsis 3.0 modemleri ne yapacaksınız, neden alıyorsunuz? 15 Mbps ve 20 Mbps mi kullanıyorsunuz?
  • ileriye dönük olsun diye alıyordur, ne zararı var?

ayrıca docsis 3.0 modemler tek kanaldan değil 4 kanaldan bağlanıyor o da performans için güzel bir özellik.
  • Bence docsis 3 e geciste sistemde sorun oldugundan 20 mbit üzeri tarifelere hala gecemediler. Baksaniza bukadar insanin sorun yasamasi tesadüfmü sizce!
  • Adamlar fuarda 100mbt testi yapmışlardı 1 sene önce :D 2023 beklicez artık...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.