Şimdi Ara

Motorola Defy Ana Başlık (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
2
Favori
9.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ramboizci

quote:

Orijinalden alıntı: Karayell

quote:

ereyondan 12taksit 765'e aldım.
    android 2,2,2 sürüm ile geldi.bataryasında bf5x yazıyor.
    1:bu seride ahize ses sorunu oluyormu?
    2:bazı sitelerde yeşil renkli lenslerde 720p kayıt özellikli rom'ların yüklenemediği
    yüklensede çalışmadığı yazmış.sizce doğruluk payı varmıdır?

hocam bende bu telefonu istiyorum...boş bir zamanınızda ufak bir inceleme isteriz 3-5 tane + - bile yazsanız yeter..
    telefon hayırlı olsun..

forumlardan net bir cevap alamadığım için (benim cihaz yeşil lensli idi)
    bende 7 gün dolmadan iade'ye gönderdim.
    defy+ bekliyeceğim.

1.Ahize sorunu tamamen şansına 4-5 aydır defy kullanıyorum ahize ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Teleservice'te çalışıyorum şimdiye kadar sadece 5 defy geldi ve 5ide ahizeyle ilgiliydi. Toplamda 50 tane defy satıldı desek ahize sorunuyla ilgili geri dönüş oldukça az diyebilirim.
    2.Custom romlarda yeşil lens ile 720p vidyo kaydı yapılamıyor 480p yapılıyor. Orjinal rom'da yeşil lens içinde 720p vidyo kaydı mevcut. Hepsiburada.com'dan arkadaşıma defy aldık gelen defy kırmızı lensliydi.

Telefonun + - lerine gelirsek
    - olarak 2.3 güncellemesinin gelmemesi diyebiliriz buda custom rom ile aşılıyor.
    + olarakta 1540mahlık batarya sayesinde batarya performansı bu sınıfta ürünlere göre biraz daha iyi.
    su toz geçirmeme zaten bilinen artıları.

Alıcak arkadaşlarada kesinlikle custom rom kullanmalarını tavsiye ederim telefonun performansı kesinlikle çok artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skid_row -- 24 Ekim 2011; 0:06:38 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Karayell

quote:

ereyondan 12taksit 765'e aldım.
    android 2,2,2 sürüm ile geldi.bataryasında bf5x yazıyor.
    1:bu seride ahize ses sorunu oluyormu?
    2:bazı sitelerde yeşil renkli lenslerde 720p kayıt özellikli rom'ların yüklenemediği
    yüklensede çalışmadığı yazmış.sizce doğruluk payı varmıdır?

hocam bende bu telefonu istiyorum...boş bir zamanınızda ufak bir inceleme isteriz 3-5 tane + - bile yazsanız yeter..
    telefon hayırlı olsun..

forumlardan net bir cevap alamadığım için (benim cihaz yeşil lensli idi)
    bende 7 gün dolmadan iade'ye gönderdim.
    defy+ bekliyeceğim.

defy + ı bekleyenlerdenim ...

• keşke defy + için göndermeseymişsiniz, xda ve daha bir çok forumda denildiği üzere defy + ve defy arasında donanımsal olarak hiç bir fark yok, (yeşil lensli olanların lens farkı dışında. bu fark yeşil lensin kötü olduğundan değil, sürücülerinden kaynaklanıyor) . motorolanın attığı bir kazık olarak iki cihazında işlemcisi ve donanımı aynı, yani motorola aynı cihazı overclock edip, sadece pilini değiştirip yeni bir telefonmuş gibi piyasaya sürmüş . motorola defy nin işlemcisine omap 3610 demesine rağmen texas int in asla hd çözebilen 3610 işlemci üretmemiş olduğu ortaya çıktı ( ki motorolanın kendi sbf flash lama yazılımı rsd de cihazı omap 3630 olarak görüyor ayrıca wiki linki diyor ki The Defy CPU/GPU is TI OMAP3 architecture OMAP3630 and the PowerVR SGX530 .http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_Defy ayrıca konu ile ilgili xda yapılan tartışmalardan biri http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=917000&page=4 ) . yani defy nin işlemcisinin defy+ ın işlemcisinin fabrikada saat hızları ile oynanmışı olduğunu söyleyebiliriz. kısaca motorola sadece defy nin işlemcisini overclock edip pil boyutunu değiştirip defy + diye piyasaya sürmüş. aynı işlemci olduğu ve işlemcinin normal çalışma hızı 1000 mhz olduğu için sorunsuz voltaj arttırmadan (hatta stok voltajı düşürerek ) normal defy de problemsiz olarak 1000 mhz de çalışabiliyor , hatta cm7 bunu otomatik yapıyor. kısaca defy ve defy + arasında donanımsal olarak pil dışında hiç bir fark yok. motorola bunu hep yapıyor, daha önce motorola tarafından defy de multitouch ın sadece iki parmak desteklediği donanımsal olarak daha fazlasının mümkün olmadığı söylenmişti, sonra bunun yalan olduğu ,donanımsal olarak isterseniz 10 parmak bile kullanabileceğiniz sadece motorolanın bunu yazılımsal olarak kısıtladığı ortaya çıkmıştı (bunu motorola da kabul etti) isterseniz markette bulabileceğiniz bir program ile bu özelliği açabilirsiniz. (kaynak: xda, android hilfe, motorolanın kendi forumları.)
    Kod olayına gelince motorola nın resmi açıklamasına göre o sadece 2011 mart ayına kadar olan üretim için geçerli , ondan sonrakiler de bu hata düzeltilmiş ve bu kod ve mavi işaret kaldırılmış,yani cihazınız mart sonrasında yapılmış ise boşuna üzerinde bf ile başlayan yazı ve mavi nokta aramayın, o tarihten sonra bu kod olayı geçerliliğini yitirmiş ayrıca forumlara göre bu kodlarda pek bir şey ifade etmiyor, bf ve mavi noktalı olup kulaklık sorunu yaşayan cihazlarda var (bu arada bakmanız gereken yer pil değil bütün pillerde zaten bfx yazar, pilin altında kasa da sağ üstteki köşeye bakacaksınız) , mart ayından sonra üretilmiş ise motorolanın resmi açıklamasına göre kulaklık sorunu düzeltilmiş (ki ülkemizdekilerin çoğu en sorunsuz üretim olan 2011 haziran a ait) cihazın sorunsuz olup olmadığını anlamak için bakmanız gereken şey ise msn kodu, cihazın kutusunda ve pili çıkarınca telefonun sağ üst köşesine yapıştırılmış olan etikette msn number olarak yazılmış numaralar buna göre

pil kapağını ve pili çıkarıp msn kodunu bulun (pilin üzerinde değil cihazın üzerinde)

örnek olarak ; mesala msn kodunuz J286NA22XZ

dördüncü numara:yapım yeri
    6-tianjin china
    3,5-hangzhou china
    2,G-the USA
    R-Germany
    W-singapore

5. numara : üretim yılı :
    L-2009 N-2010 Q-2011

6. numara:üretildiği ay
    A-B -ocak C-D - şubat E-F -mart G-H -nisan J-K -mayıs L-M -haziran
    N-P -temmuz Q-R - ağustos S-T -eylül U-V -ekim W-X -kasım Y-Z -aralık

yani J286NA22XZ msn numaralı cihaz buna göre çin de (6) 2010 yılın da (N) ocak ayında üretilmiş (A)

2011 mart sonrasında kulaklık probleminin yeni üretim metodu ile düzeltildiği 2011 haziran ve sonraki aylarda üretilenlerin en sorunsuz parti olduğu söyleniyor.

ayrıca defy vs ile ilgili en sağlam ve iyi kaynak ingilizceniz varsa xda dır, bir sorununuz olduğunda ilk oraya bakın

@ skid_row sana danışmak istediğim bir konu var bugün ya da yarın öm atarım vakit ayırıp cevap verebilirsen sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 24 Ekim 2011; 21:18:08 >

• Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Öyle olmasa bile ben defy+ beklemeyi mağnasız buluyorum 200MHz'lik bir fark hatta işlemciler farklı olsa bile yinede ahım şahım bi değişim olmiycak hatta nerdeyse hiç bir değişim olmiycak. Batarya konusundada defy+ bataryası defy'dede kullanılabiliyor.
    Söylediğine göre benim defy cihazım china nisan 2011 üretimi
  • rica ederim , bende sorunumla ilgilendiğin için teşekkür ederim, evet donanım açısından defy+ ı beklemek ( ki motorola Türkiye defy+ getirmeyeceğini açıkladı,) veya yurtdışından gelen garantisiz cihaza 200 - 300 ytl fazla vermek mantıksız. onun yerine gelirse garantili se xperia active alınabilir. bu arada mugen de defy için 1700 lük pil satıyor, ayrıca defy yi 1000 mhz de kullanmak isteyen SetVsel adlı programı marketten indirip (root yetkileri istiyor) gerekli ayarlama ile voltaj değiştirmeden hatta stok voltajı daha da düşürerek 1000 mhz de kullanabilir. Fakat dediğin gibi 200 mhz lik bir değişimin günlük hayatta bir fark yaratacağını sanmıyorum, yazılım olarak bakınca iş biraz değişiyor motorola sırf defy + satabilmek amacıyla defy ye güncelleme gelmeyeceğini açıkladı, bu da istenirse senin de söylediğin gibi cyanogenmod gibi defy ye tam destek veren oluşumların romları ile aşılabilir. cm şimdiden ics yi defy e port edebilmek için çalışmaya başlamış.

• Arkadaşlar sizden birkaç yardım isteyeceğim.Öncelikle bu rom işinden çok anlamıyorum,garanti bozuluyor diyorlar falan telefon için geri dönülmez bir sorun oluşur mu?Hangi romu nerden indirmem gerekir,hangisi en sağlıklıdır ve performansı yükseltir.En önemlisi bir romu telefona nasıl uygularım,nasıl rom atarım cihazıma?bunların haricinde benimde telefonumda kulaklık sorunu var şimdilik konuşamayacak durumda değil ki zaten bluetooth kulaklık alacağım tamire vermek istemiyorum şimdilik.Son olarak kullanıcılara şunu sormak istiyorum,telefonu yeni açmışım,sadece mesajlara giriyorum veya browser açıyorum,sonra görev yöneticisine bir giriyorum,GMail,Facebook,Müzik falan gibi hiç açmadığım uygulamalar açık görünüyor,kendi kendine bunlar nasıl açılır?nerden engelleyebilirim?Şimdiden tüm cevaplara çok teşekkürler...
  • rom konusu ve defy ile ilgili genel olarak bakmanız gereken tek yerhttp://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=852 internette defy romlarla ilgili bulabileceğiniz herşeyin ana kaynağı burası, dikkat edin bazı romlar kalıcı olabiliyor (çin gingerlar mesela), yani bir alt sürüme düşüremiyorsunuz, yüklemeyi düşündüğünüz hangisi ise xda da ilgili ne var ne yok okuyun ondan sonra kurun, rom yüklemek için telefonu rootlamanız lazım bu da cihazı garanti kapsamında çıkarıyor, downgrade edebileceğiniz bir rom kurmuşsanız tekrar orjinal romu atıp sorunsuzca cihazı tekrar garanti kapsamına alabilirsiniz, en çok tavsiye edilen cm7.1 . yüklemesi, garanti için geri dönmesi diğerlerine nispeten daha kolay , ayrıca Cyanogen modun en çok kullanıldığı ikinci telefon defy olduğu için cm takımı defy ye destek veriyor. chinese yazan romlardan uzak durun çin için üretilen defy nin flaşı farklı ve çin romları normal defy nin flaşının bozulmasına yol açabiliyor, ayrıca çin romlardan 2.2 ye geri dönmesi çok problemliymiş rom konusu çok uzun ve zaten anlatabileceklerim xda dan alıntı olacağı için ana kaynaktan sizin okumanız daha iyi. Genel olarak hangi romu kullanıcaksanız hakkında yazılanları iyi okuyun , sticky mi downgrade edilebiliyor mu bugları neler öğrenin. hiçbir adımı atlamayın, anlamadığınız bir yer varsa uygulamayın.

uygulamalara gelince onlar otomatik olarak sistem ile açılıyor , eğer cpu kullanmıyorlarsa hiç bir zararı yok, ihtiyacınız olduğunda çağırmak için android sistemi onları hazırda bekletiyor, ram ihtiyacı olursa kapatıyor. fakat facebook , gmail gibi belirli aralıklarla güncelleme yapmak için uyanan uygulamaları devamlı senkronize olacak şekilde ayarladıysanız bu pilden götürüyor, ben hiç facebook vs kullanmadığım için bunları dondurdum, çoğu programında otomatik olarak başlamasını engelledim, bunu yapan programları kullanmak için root haklarına sahip olmanız lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 27 Ekim 2011; 3:18:45 >

• Bu açıklayıcı mesaj için çok teşekkür ediyorum.Yabancı da olsa anlayarak hepsini okumaya çalışıcam.Mesela Setvsel denilen program içinde root kullanımını istiyor diyor,bunu nasıl açabiliyoruz,yani sizinde bahsettiğiniz otomatik açılmasını engelleyen programı yükledim diyelim,root kullanım hakkını nasıl veriyorum?Performans için setvsel kullanmak mı yoksa custom rom atmak mı daha iyi ?
  • Programı açtığında direk sorar programa izin vermek istiyomusun diye.

Performans arttırmak için kesinlikle custom rom atmak daha hem donanımsal hemde yazılımsal olarak performans iyileştirmeleri olduğu için
  • rica ederim ,skid_row' un dediği gibi cihaz rootlu ise root hakkı isteyen bir program yükleyip çalıştırınca bir defaya mahsus olarak karşınıza super user ikonu çıkıp programın root haklarına sahip olmasına izin verip vermediğinizi soruyor, evet ve şeçimi hatırlayı işaretleyin, performans için Cm7 öneriliyor, program dondurma için gemini app manager kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim, titanium backup pro nun (ücretli olanın) yaptığı herşeyi yapıyor ve bedava, istemediğiniz programları silmeden sadece freeze komutu ile dondurabiliyor, otomatik açılma durumlarını değiştirebiliyor fakat programı marketten indirebilmek için market enabler gerekiyor (market enabler kullanmadan indirmeye çalışınca google maps vs gibi bu programın ülkemiz için geçerli olmadığı uyarısı çıkıyor (bir de bu iki programı kullanmak için cihazın root edilmiş olması lazım) )

800 mhz bana günlük kullanımda yetiyor ama isterseniz setvessel ile de performans arttırabilirsiniz, ayrıca pil ve cihaz ömrünü uzatmak için stok votajı düşürebilirsiniz, kullanmadan önce yine xda da ki başlığı iyice okumanızı tavsiye ederim, yabancı diliniz az olsa bile anlaşılır, kullanması çok kolay bir program. (programı açınca 33 - 300 Mhz 48 - 600 mhz ve 58 - 800 mhz olarak üç seçenek göreceksiniz soldaki 33, 48 ve 58 stok voltaj değerleri sağdakiler saat hızları, voltajı arttırmaya hiç gerek yok defynin işlemcisi çok iyi bir işlemci ve daha önce dediğim gibi fabrika çıkışı yazılımsal olarak 800 mhz e düşürülmüş insanlar stok voltajı düşürerek 50 - 56 gibi değerler ile 1000 mhz e overclock ediyorlar (cihaz stok olarak 58 - 800 olarak geliyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 27 Ekim 2011; 22:02:54 >

• şu root olayını araştırıyorum şimdi yanlış bişey yapmiyim ya cihaza korkuyorum :) sonra şu programları kurup bi denemek istiyorum performansta çok artış olacakmı diye belki sonra rom atabilirim sorarak okuyarak öğrencez böyle işte
  • Defy de 2.2.2 yi rootlamak çok kolay, başlamak için cihazın şarjı dolu olsun, root etmek için cihazı bilgisayara bağlamak lazım, 5dklik bir işlem fakat bu sırada elektriğin gitmeyeceğinden ve bilgisayarın kapanmayacağından emin olmanız şart, bu yüzden dizüstü veya güç kaynağına bağlı bir pc kullanın bunlar yoksa elektiriğin kesilmesine yol açabilecek yağmur kar vs gibi bir etken yokken işlemlere başlayın

(bu işlem 2.2.2 sürümü içindir, oluşabilecek herhangi bir sorunda sorumluluk kabul etmiyorum, tüm sorumluluk uygulayıcı/kullanıcıya aittir. adımları eksiksiz yapın, işletim sisteminize uygun sürücüleri indirin)

1.SuperOneClickRoot uhttp://shortfuse.org/?p=80 den indirin

2.Motorolanın en son sürücülerini indirin (işletim sisteminize göre 32 bit veya 64 bit)
    [32bits]http://developer.motorola.com/docstools/USB_Drivers/Handset_USB_Driver/
    [64bits]http://developer.motorola.com/docstools/USB_Drivers/Handset_USB_Driver_64/

3.Telefonda USB hata ayıklamasını etkinleştirin (Ayarlar -> uygulama ayarları-> geliştirme ->Usb hata ayıklamasına tik atın)

4. İndirdiğiniz motorola driverini kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın, sürücülerin kurulmasını bekleyin

5.defy yi usb kablosu ile bilgisayara bağlayın

6.Pc eğer eksik driverlar varsa onları indirecek. işlem tamamlandıktan sonra ;

7. zipden çıkardığınız SuperOneClickRootu açıp root a basın

8.işlem başlayacak program bir ara size BusyBox u yüklemek isteyip istemediğinizi soracak , YES i tıklayın

9.İşlem bitince program bize test edip etmeyeceğimizi soracaktır , cancel diyoruz ve defy yi kapatıp açıyoruz

10.defy artık rootlu

alternatif olarak daha karışık, zor bir method
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=9456771

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 28 Ekim 2011; 1:26:17 >

• fıyatlarda bındırım olmuş gene
  • şengüller,ereyon yada satılan diğer firmalarda siyah beyaz seçeneği varmı ? 730 tl fiyat olarak en uygun şengüller gözüküyor ancak siyah-beyaz varmı bilemiyorum.
  • Türkiye'ye sadece siyah geldi yine de isterseniz arayıp sorun, alacaksanız kronik kulaklık sorunu giderilmiş mart 2011 ve sonrası üretim olmasına dikkat edin. (en iyisi haziran 2011 ve sonrası)
  • Bu arada şengüllerde bu model 730 TL den satılmaktadır.Ben beyazı olmadığı için almıyorum.Fiyat 730 u görmesine rağmen bence biraz daha düşmesi gerekiyor.
  • mrhabalar ben bir motorola defy buldum 530 alacğım fakat urun faturasız sorun olur mu??
  • ayrıca alacağım kişiyle konuştum kulaklık sorununu tlsrvice e 200 tl ye yaptırdım faturasıda mevcut dedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur25028

ayrıca alacağım kişiyle konuştum kulaklık sorununu tlsrvice e 200 tl ye yaptırdım faturasıda mevcut dedi

200TL'yemi yaptırmış ?! Ben teleservice'te çalışıyorum ve geçen hafta ekranı kırık defy'nin ekrnaını 100TL'ye değiştirdiler. 200TL biraz fazla sıkmış.
  • sağol kardşm sıfır buldum faturalı 650 o daha mantıklı
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.