Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (488. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.532
Cevap
202
Favori
1.864.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 486487488489490
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    Doğru. Orj yağı 5 30 dur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5w 30 ile 5w 40 arasında cok fark var mi?

Önceki bakımda Usta transporter araca bp'nin 5w 40 yağını koymuş, ustayi değiştirdim yeni usta bakim zamani castrol magnetech 5w 30 koyacam, castrol'le anlaşmamız var, başka bi marka yağ kullanmıyoruz dedi.

Şimdi bu arac (2006 model 210 bin) 10.000 km de bp'nin yağıyla 2.5 - 3 litreye yağ eksiltiyor. Daha kaliteli yağ ile değiştirildiğinde yine ayni oranda yağ eksiltme olur mu?

Kullanım şekli, kısa mesafeler, şehir ici, yük taşıma vss.

Ben yağ eksiltme yazdım ama ustanın demesine göre yağ yakıyor.

• caner4141 kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim.
  • Kef14 kullanıcısına yanıt
    Eğer 5w40 da belirttiğiniz miktar yağ eksiltiyorsa yani yağ yakıyor ise ,5w30 yağında daha fazla yag yakma olması mümkündür .Bu nedenle ikinci haneyi 40 altına düşürülmemesini öneriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 12 Ağustos 2017; 19:16:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vezir kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme ve öneriniz için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kef14 -- 12 Ağustos 2017; 22:32:48 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yarin bende volvo s40 1.6 d aracima 5w40 yag koyduracagim bizim ulkemizin sartlarina daha uygun bi yag oldugunu dusunuyorum bilmiyorum sizin fikriniz nedir kisinda 5w 30 la daglar kadar fark olacagini sanmiyorum

Vezir hocam spacer hakkinda dusunceleriniz neler 10 mm lik spacerla orjinal saplamalarini kullanmamizin bi sakincasi varmi sizin fikriniz nedir bu isle ugrasan tornaci 7075 aliminyumunu kullandigini iddaa ediyor 5. Senesinde bi makina muhendisi ogrencisi olarak pek inandiricida gelmedi bana dinamik hesaplarinin icindende cikamadim siz ne dersiniz saygilarimla

• Benzinli-Dizel ortak yağlarda ACEA C2, C3 yazıyor. Bunun ACEA A, B karşılığı nedir?

• aracım 2014 opel astra1.6 benzin+lpg

5w 30 mu yoksa 5w 40 mı kullanmalıyım bıde tam sentetik olmalı? bakımı ilk kez yan servıse yaptırıcam. hangı yag tercıh olunur? yardımcı olursanız memnun olurum

• kozlulum67 K kullanıcısına yanıt
    Lpg de genelde piston ustu harareti 30 ile biten benzin kullanimindaki araclarda 40 ile biten yag tavsiye ediyor yag rehberi.

• quote:

Orijinalden alıntı: froster2006

Lpg de genelde piston ustu harareti 30 ile biten benzin kullanimindaki araclarda 40 ile biten yag tavsiye ediyor yag rehberi.

yani 5w 40 daha mantıklı. bu arada hangi markayı tavsıye edersınız?

• Iyi bir tam srntetik.

Mobil 1 0w/40

Motul x-ces 5w/40

• quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

Yarin bende volvo s40 1.6 d aracima 5w40 yag koyduracagim bizim ulkemizin sartlarina daha uygun bi yag oldugunu dusunuyorum bilmiyorum sizin fikriniz nedir kisinda 5w 30 la daglar kadar fark olacagini sanmiyorum

Vezir hocam spacer hakkinda dusunceleriniz neler 10 mm lik spacerla orjinal saplamalarini kullanmamizin bi sakincasi varmi sizin fikriniz nedir bu isle ugrasan tornaci 7075 aliminyumunu kullandigini iddaa ediyor 5. Senesinde bi makina muhendisi ogrencisi olarak pek inandiricida gelmedi bana dinamik hesaplarinin icindende cikamadim siz ne dersiniz saygilarimla

5w40 dizel araçlar için daha uygundur eğer dpf yoksa .Ancak 5w30 da olabilir ancak araç eskiyince 5w40 geçilmesi uygun olur

Whell spacer işleri geniş yanaklı lastiklerin offset işi için uygulanıyor .Hesap kitap işi ancak aracın orijinal lastikkerimden farklı ölçüler her zaman aracı yormaktadır .

En doğrusu önce gerekli mi ilgili siteden kontrol edilsin sonra diğer summitt sitesi performans işleri için doğru bir yerdir ,oradan ne ölçü gerekli bakılabilir .

https://m.summitracing.com/search/part-type/wheel-spacers

http://www.willtheyfit.com/

• Kef14 kullanıcısına yanıt
    Mobil 1 5W50 kullan. Tam sentetik
  • Vezir Hocam;
    Daha önce özelden de yazışmıştık. Şu anda satılan özellikle benzinli Japon araçları 0W20 viskoziteye sahip yağları öneriyor. Ancak, piyasada Castrol, Mobil gibi markaların 0W20 yağları bulunmuyor.

Eneos Premium Ultra 0W20 ve Motul 8100 Eco-Lite 0W20 yağlar var piyasada, bunların yerine Mobil 1 ESP 5W30 ya da Castrol EDGE 5W30 kullanmak daha mantıklı değil mi?

Saygılar
  • toes T kullanıcısına yanıt
    Fabrlka olarak 20 ile biten yağ önerisine 30 ile biten yagı araç yeni iken ömermem .araç erken yaşlanır ama zaten kmsi yüksek ise belki olabilir .

Her markanın bu viskositeleti var ama sanırım Türkiye de bulunamıyor .yakında gelir ,gelmeyen birşey kalmadı artık ABD de veya avrupada olan .

30 sene evvel hiçbir şey yoktu doğru dürüst ,şimdi talep olunca internet siteleri ithal ediyorlar .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 14 Ağustos 2017; 23:44:5 >
    Fabrlka olarak 20 ile biten tag onerisine 30 ile biten yagı ataç yeni iken ömermem .araç erken yaşlanır ama zaten kmsi yüksek ise olabilir .

Her markanın bu viskositeleti var ama sanırım Türkiye de bulunamıyor .yakında gelir ,gelmeyen birşey kalmadı artık ABD de veya avrupada olan .30 sene evvel hiçbir şey yoktu doğru dürüst ,şimdi talep olunca internet siteleri ithal ediyorlar .

http://www.castrol.com/en_us/united-states/motor-oil/0w-20-motor-oil.html

http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/0w20.aspx?p=2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 14 Ağustos 2017; 23:49:23 >

• altrea kullanıcısına yanıt
    Eski usta "10.000 km'de 2.5 - 3 litre eksiltiyor, sonra ki bakımda 10W-40 koyalım, eksiltme azalır, motor biraz sesli çalışır" demişti. Bu arada bu motor 7 litre yağ alıyor.

Doğru üstadım firmaların hepsinin ürünü var ama şu anda piyasada sadece belirttiğim yağları bulabiliyoruz. Umarım yakın zamanda gelir, belki de servislere geliyordur.

O zaman 0W20 kullanacağım çünkü araç yeni km çok az, teşekkürler...
    Aracı satıyorlarsa, orijinal viskositedeki yağını da getirtecekler yoksa satış açısından sıkıntı olur

Servis ler kitaoöığa uygun yağı değilde kendi kar marjlarının en çok olan yağ satıcısı ile anlaşma yapıyorlar maalesef .Bu konuda da yarı sentetikler çok kar bıraktığını sanıyorum ki en fazla yönelim bu yönde .tam sentetik serileri orijinal fiyatı bile pahalı olunca müşteriden fazla para isteyemiyorlar .en azından görece küçük şehirlerde böyle

Bu birazda distribütörlerden kaynaklanıyor üstadım. Suzuki'nin Ankara'da iki tane yetkili satıcı ve servisi var, ben aracı aldığım bayinin yetkili servisine sordum biz yağ değişimlerinde 5w30 kullanıyoruz dediler. Diğerine henüz sormadım ama distribütörlerin bu konularda yetkili servislerine zorunluluk getirmesi lazım diye düşünüyorum.

İlgisiz ve sadece kar odaklı distribütörlerle bu iş zor biraz, en azından forumlar ve forumlarda sizin gibi gerçekten bilimsel şekilde konuyu bilen mühendisler var da nasıl davranacağımızı öğrenebiliyoruz.

Öyle 100.000 TL verip araç sahibi olmak da zor, bu servis ve ustalarla aracı sorunsuz olarak uzun yıllar kullanmak da zor.
  • 
Sayfa: önceki 486487488489490
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.