Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (487. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 485486487488489
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • Kitapçıkta 5w30 yada 5w40 önerilmesi, 0w30 kullanılmaması gerektiği anlamına gelir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AAABBBTR42 A kullanıcısına yanıt
    Belki iklim şartlarınız göz önünde bulundurulursa kullanılabilir. Ama asıl olan üretici tavsiyesidir.
  • Konya geçen sene hayatının en soğuk kışını geçirdi, o nedenle 0w30 yağ kullanmak istedim, kitapçıkta önerilen 5w30 yada 5w40 yerine.

Tek kişi kullanılan, yük altına girmeyen, yokuş görmeyen, lpg'siz araçta sorun olmayacağinı düşünüyorum.

Ne dersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: AAABBBTR42

Konya geçen sene hayatının en soğuk kışını geçirdi, o nedenle 0w30 yağ kullanmak istedim, kitapçıkta önerilen 5w30 yada 5w40 yerine.

Tek kişi kullanılan, yük altına girmeyen, yokuş görmeyen, lpg'siz araçta sorun olmayacağinı düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Kullanılmamalı, ince oldugu için motoru koruyamayabilir, yada yağ pompası yağı ince oldugu için basamayabilir, üreticinin tavsiye ettiği yağı kullanmakta fayda var

• quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

quote:

Konya geçen sene hayatının en soğuk kışını geçirdi, o nedenle 0w30 yağ kullanmak istedim, kitapçıkta önerilen 5w30 yada 5w40 yerine.

Ne dersiniz?

Kullanılmamalı, ince oldugu için motoru koruyamayabilir, yada yağ pompası yağı ince oldugu için basamayabilir, üreticinin tavsiye ettiği yağı kullanmakta fayda var

Vay arkadaş:)

Yetkili servis kafasına göre 10w40 koyunca oluyor, biz şartnamelerine, teknik verilerine uyan 0w30 koyunca olmuyor

Vazgeçtim 0w30'dan

• Yağ pompası yağı ince olduğu için basamayabilir derken? Var mı bunun teknik açıklaması

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • EKE58 kullanıcısına yanıt
    Yağ pompası konusunu iki satır yazarak anlatmak zordur ancak özetle tasarımına göre basabileceği psi basınç için belirli viskositede yağ beklentisi vardır .kalın yağ da ince yağ da istenmeyen noktalarda ise problem olsa olasılığı vardır .Ama konuyu da abartmamak lazım adıl sorun pompanın dişlisindeki aşınma veya yatak problemi ise yağ suç bulmak olayı da yanlış yorumlanmasına neden olabiliyor .

Yani ağzınızdaki dişler aşınmış ve gençken ki şeklinde değilse yiyeceğin kalitesine suç bulmak gibi bir şey

Neyse konu oldukça basitten derine kadar inen bilgi deneyim ve kullanım koşulları gerektirebilecek kadar detayı vardır .

En iyisi ustaların videolarını koymak çünkü tamir de en çıkan pompa videoları için artık çok geç ,onlara dişçi lazım .

https://youtu.be/tOiHdIXVWE8

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

quote:

Ne dersiniz?

Vay arkadaş:)

Yetkili servis kafasına göre 10w40 koyunca oluyor, biz şartnamelerine, teknik verilerine uyan 0w30 koyunca olmuyor

Vazgeçtim 0w30'dan

yetkili servis keyfinden 10w40 koymuyor, yarı sentetik oldugu için neredeyse yarı fiyatı daha ucuz olduğu için.
    ayrıca 10w40 dogrudur diye hiç kimse de demiyor.

• metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Soruyu sorarken ben de tam tersini düşünmüştüm, 1.2 atmosferik fındık motorun canı neyki birde kalın yağı pompalamakla uğraştıracaksın, 0w30 kullan araba rahatlasın dedim ama tam tersi yanıt geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAABBBTR42 -- 28 Temmuz 2017; 0:9:46 >
  • AAABBBTR42 A kullanıcısına yanıt
    5w40 ya da 5w30 kullanmayı düşünebilirsiniz 0w30 kadar ince değil neticede

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5w30'unda 0w30 kadar ince olanını bulursunuz mesele o değil, buradaki paylaşımlar daha bilinçli kullanımla ve merakla alakalı.

0w ve 5w aynı akışkanlığa sahip iki yağdan siz hangisini seçersiniz mesela? Baz yağlar aynı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAABBBTR42 -- 28 Temmuz 2017; 10:16:34 >
  • Arkadaşlar Selamlar... Aracımız 2.0 TDI Jetta 140 HP

Aracımda serviste daha önce 5-30 Yağ kullanılmış...

Şimdi ben ilk defa kendim sipariş vermek istiyorum...

http://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-edge-5w-30-ll-ww-onayli-dpf-partukullucam-suyu-ut2017-P119653972

ürün bu...

bunların yanında , aracım için 4 lü filtre seti sipariş vermek istiyorum...

http://urun.n11.com/filtre-setleri/tum-volkswagen-dizeller-icin-4lu-filtre-seti-bosch-marka-P43070052

bunlara sanayide toplam ne kadar işçilik öderim? aracım 1 yıllık bakımı geldi... 10.000 KM oldu...

başka neler yapmayı önerirsiniz?

• Ben yağ değişim süresi konusunda bu kadar korkutulmaya şüpheli yaklaşıyorum.

Aldığınız sıfır araçlar depolarda ne kadar bekliyor, hele ki kampanya kovalayıp sene sonunu bekleyip önceki yıl tescilli araç aldıysanız minimum 1 yıldır motor yağı üstünde demektir.

1 yıldır üstündeydi yağı, 1 yılda siz bindiniz 2 yılın sonunda değiştirdiniz. Üstelik buna rodajda oluşabilecek aşınmalara bağlı açığa çıkacak metal parçalarıda dahil kullanmaya devam ettiniz.

Ama o aracın orjinal yağı, şöyle kaliteli böyle süper denebilir. Bizde burada tüm teknik şartnamelere ve teknik verilere en uygun yağları seçiyoruz.

Peki bize gelince niye yağ beklemez, 8.000km'de olsa değiştireceksin 1 yıl dolunca muhabbeti dönüyor.

Km'nin bir önemi yok, her şey süreyse niye TBN sülfat hths o şu bu bakıyoruz?

Mantıklı bir teori bekliyorum:)

• Üstadlar benim aracım birkaç gün binmedigimde sabah ilk çalıştırdıgımda pata pata pata iki metal birbirine vurur gibi bir ses çıkıyor rolantide iken debriyaja bastıgımda ses kesiliyor ayagımı debriyajdan çektigimde ses tekrar başlıyor bu 2-3 DK DEVAM ediyor sonra ses kesiliyor birdaha ses yapmıyor.

Bu sizce neyden bir usta şanzıman yağın kalın geliyordur dedi (daha önce motor inmiş belkide kalın yag kondu)

bazısı debriyaj bilyesi diyor

bazısı komple debriyaj diyor

bu işin aslını bilen varmı

Eger şanzıman yağı kalın geldigi içinse hangi yağdan kaç litre almam lazım

Araç 2009 dacia logan 1.5 dci 65.000 km
  • Arkadaşlar merhaba. Aracım hyundai elantra 2006 model 1.6 motor benzinli. En kısa sürede lpg taktıracağım ama yağ konusunda kararsızım. Castrol magnetec start-stop 5w 30 mu alsam yoksa shell helix 5w 30 mu alıyım? Lpg taktıracağım zaman fark edermi yağ?

• merhaba arkadaşlar hayırlı günler
    2013 model 1.6mjet 55 binde linea model araca sahibim motor yağı 5w-30 koymuşlar geçen sefer bu yağ tercihi doğru mudur yoksa değiştirmeli miyim?
  • ok5800 O kullanıcısına yanıt
    Bura yerine castrol, mobil yağ secici uygulamasını kullansanız daha iyi olurdu

• metinTasci M kullanıcısına yanıt
    kullandım zaten hepsi farklı bir şey söylüyor.
    5w-30 5w-40 5w-50 hangisi daha iyi anlayamadığım için cevap istedim.
  • ok5800 O kullanıcısına yanıt
    yaşadığınız yerin iklimine göre istediginiz yağı alın, ince yağ soğukta daha iyi olur

• Arkadaşlar castrol 5w 30 start stop aldım geçen yılda bundan almıştım memnun kalmıştım ama markalarda kararsız kaldım shell helix,mobil ya da castrol diye castrol aldım

• 
Sayfa: önceki 485486487488489
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.