DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
MOTOR ÜFLEMESİ TECRÜBESİ OLANLAR CVP
74
Cevap
3
Favori
133.508
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri >> MOTOR ÜFLEMESİ TECRÜBESİ OLANLAR CVP
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      961 Mesaj
      28 Temmuz 2007 14:09:50 Konu Sahibi
      Arkadaşımın 2,0 97 vektrası var 140 binde relantide iken yağ çubuğunu çektim oraya elimi tuttum vantilatör gibi üflüyor.. Gaza basınca üfleme kesiliyor ki bunun sebebi karter boşlğundan emme manifolduna bağlantı var karterde ki gazı tekrar motora alıyor çevre temizliği için. Yağ kapağını açıyorum relantide ordan da baya üflüyor Gazı yavaş yavaş arttırınca azalarak kayboluyor...Alalalaaaa
      Yani relantide üflüyosa ÜFLÜYODUR. Bence
      Benim arbada relantide üfleme yok sıfır üfleme..relantide iken gaz verince bir an hafif çok hafif oluyor ama devir artarken kayboluyor. Relantide iken gazı yavaş arttırınca hiç üfleme olmadan devir yükseliyor. Ama benimkinde de var o karter havalandırma borusunu emme manifolduna bağlayıp karter gazlarını emme manifolduna veren düzenek.. benimki de 104 binde şimdi benimki de üflüyoda biz mi anlamadık.. Opel üflemiyo da başka bişy mi var. Bu üfleme ne acaba ?
      Benim bildiğim oralardan üfledimi segmanlar yada gömlek segman eskimiş aşınmış demek. Bu işi tecrübe eden varmı..bişyler anlatırsanız sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1999 Siena 16 16V -- 28 Temmuz 2007; 14:14:01 >

|
      |

• Binbaşı
      1826 Mesaj
      28 Temmuz 2007 14:38:45
      Araç 140 binde km düşük opel motoru için,

Eskiden yani 1990 yıllarda araba alırken yağ doldurma kapağını açıp bakardık yağ atıyormu çekme üfleme varmı diye, yağ çubuğunun ordan bakılmaz diye biliyorum çünkü her durumda oradan yağ atar..

Ama sonra ustalarla konuşa konuşa bu işin şehir efsanesi olduğu ortaya çıktı. Artık bilgisayarlı test merkezleri var aracın torkundan ve beygir gücünden ne kadar kaybettiğini aracın modeline ve cinsine göre 200 km/saat civarı hıza çıkararak ve bunun normal olup olmadığını sadece motor için 20 ytl ye eline raporu tutuşturuyorlar.
      |
      |

• Yüzbaşı
      961 Mesaj
      29 Temmuz 2007 00:01:48 Konu Sahibi
      Yani o kadar üfleme sorun değilmidir. Üfleme her araçta olurmu o kadar.. Her araçta varmı ki..

Bu msj çok ilginç bazen gözüküyo bazen kayboluyo .......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1999 Siena 16 16V -- 29 Temmuz 2007; 1:54:10 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      961 Mesaj
      29 Temmuz 2007 01:52:39 Konu Sahibi
      buraya bi cvp yazdım bi ara gözüktü şimdi yok noldu ki..

Gene yazym : O kadar üflemesi sorun değilmi yani..

"Artık bilgisayarlı test merkezleri var aracın torkundan ve beygir gücünden ne kadar kaybettiğini aracın modeline ve cinsine göre 200 km/saat civarı hıza çıkararak ve bunun normal olup olmadığını sadece motor için 20 ytl ye eline raporu tutuşturuyorlar."

Bunu yapan bulsam yaptırcam...
      |
      |

• Binbaşı
      1826 Mesaj
      29 Temmuz 2007 09:24:42
      pm attım. gösterirsiniz
      |
      |

• Teğmen
      164 Mesaj
      26 Aralık 2007 12:15:39
      ben de bu tarz bir test yaptırmak istiyorum ama nerede yaptırabileceğim konusunda bilgim yok,

İst avrupa yakası
      |
      |

• Binbaşı
      1203 Mesaj
      26 Aralık 2007 12:31:31
      Üfleme işi asparagastan ibarettir.

Arabanın marka ve modeline bağlı olarak sıfır araçlarında bir kısmında üfleme vardır..
      |
      |

• Yarbay
      3566 Mesaj
      27 Aralık 2007 01:19:22
      üfleme işi asparagas mıdır? tartışılır...

her motorun üflemesi farklıdır. yani en azından miktar olarak. mesela başlığı açan arkadaş opel vectra b den bahsetmiş. bu arac motor sıfır bile olsa yağ çubuğunu çektiğinizde veya motor yağ ilave kapağını açtığınızda bir miktar üfler. fakat örneğin birçok vw motorunda bu üfleme motor oldukça yıpranmış bile olsa az olur.

motorun üflemesi ancak o aracın normalde ne kadar üflediğini bilen bir ustanın gözlem ve kıyaslamasıyla anlaşılır.

dyno testi yaptırın denmiş. katılmıyorum. dyno testi birçok etkene bağlıdır. aktarma organları, ateşleme sistemi, yakıt kalitesi, hava filtresi gibi birçok etken dyno testinin sonuçlarını etkiler.

yani dyno testi doğrudan motorun aşınma oranını göstermez.

aşınma miktarını ölçmenin en güzel iki yolu vardır .

1- komprasyon testiyle

2- o marka model aracın normalde ne kadar üflediğini bilen bir ustanın üflemeyi gözlemlemesiyle

ayrıca üstten eksantrikli motorlarda motor yağ ilave kapağını açarak üfleme kontrolü yapmak çoğu zaman doğru sonuç vermez. çünkü üstten eksantikli motorlarda kapak açılınca motorun çalışma düzeni bile bozulur. motorun sesi değişir ve bir miktar yağ atar. yağ çubuğu çekilerek daha kesin sonuç alınır. en güzel üfleme tespiti üst kapaktaki tahliye hortumu sökülerek yapılır.

herkese kazasız belasız sürüşler...
      |
      |

• Yüzbaşı
      511 Mesaj
      27 Aralık 2007 16:25:50
      Aslında üflememnin asparagas olmaması lazım çünkü segmanlarda kaçak olursa hafif hafif üfler diye biliyorum ama daha tekni kapasitesi olan arkadaşlarımız bizi aydınlatabilir.

Birde bir arkadaş 140.000 opel için fazla değil demiş ama araç daha önce hararet görmüş olabilir hararet gören motor 40.000 de bile bitebilir.
      |
      |

doğruların kaderidir yanlızlık oyüzden kargalar sürüyle kartallar yanlız gezer
    • Yüzbaşı
      269 Mesaj
      03 Ocak 2008 22:17:25
      valla benim 94 doğanda denedim bugün bayaa bi üfleme var ...hararet gibi bi sorunuda olmadı şimdiye kadar ,gözlemlediğim bi problemde yok aracımda .Ne yapmak lazım şimdi? korkulacak bişey varmı?
      |
      |

• Yarbay
      3566 Mesaj
      03 Ocak 2008 22:22:04
      quote:

Orjinalden alıntı: joker23

valla benim 94 doğanda denedim bugün bayaa bi üfleme var ...hararet gibi bi sorunuda olmadı şimdiye kadar ,gözlemlediğim bi problemde yok aracımda .Ne yapmak lazım şimdi? korkulacak bişey varmı?

çalışmasında ve gücünde bi düzensizlik yoksa, yağ eksiltir o kadar. ekler ekler binersin... şimdilik tabi...

ayrıca üfleme öyle herkesin gözle tespit edebileceği bişey değildir. çıkan duman normal de olabilir, yanan yağın dumanı da olabilir. bunu ustaya göstermekte fayda var...

kolay gelsin...
      |
      |

• Binbaşı
      1203 Mesaj
      04 Ocak 2008 09:22:53
      quote:

Orjinalden alıntı: joker23

Aracınızın 0 km olanındada üfleme vardır.Korkulacak bir durum yoktur.Her üfleme motorda problem olduğu anlamına gelmez.Diğer kısımda dediğim gibi bazı araç modellerinde üfleme motor tasarımı ile ilgilidir..0 Km araçların bir kısmındada üfleme vardır.
      |
      |

• Yarbay
      2210 Mesaj
      04 Ocak 2008 10:42:19
      arkadaşın dizel ,megane 8000 km de baktım ben ondada üfleme var , motordan motora üfleme olur normal bence başka türlü test yapılmalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mendel50 -- 5 Ocak 2008; 8:57:43 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      269 Mesaj
      04 Ocak 2008 18:33:09
      aynen dediğiniz gibi 4000 km de yaklaşık 1lt eksiltiyor yağı. onuda hallediyorum.Zaten gidişinde falan bi sorun yok.ustada şimdilik karışmayalım diyor,zaten araba 13 yaşında bunlar normal diyor..
      quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

Alıntıları Göster

çalışmasında ve gücünde bi düzensizlik yoksa, yağ eksiltir o kadar. ekler ekler binersin... şimdilik tabi...

ayrıca üfleme öyle herkesin gözle tespit edebileceği bişey değildir. çıkan duman normal de olabilir, yanan yağın dumanı da olabilir. bunu ustaya göstermekte fayda var...

kolay gelsin...
      |
      |

• Çavuş
      41 Mesaj
      04 Şubat 2011 12:36:54
      1.6tcdi focus aracımızı gecen gun ustaya goturduk adam yag kapagını actı (bu arada dışarda sıcaklık -2 dereceydı) aractan buhar cıkısı meydana geldı adam motor ufluyo dedı ama sorun şu 1. aracın hızlanmasında hiçbir sorun yok 2 araç yağ eksıltmıyor 3. ekzozdan dumanda atmıyor. sızce bu şartlar altında adamın yorumu dogrumudur+ bu duruma motor katkıları azda olsa bı önlem olabılırmı
      |
      |

• Yarbay
      3312 Mesaj
      04 Şubat 2011 12:49:05
      yağ deposundan üfleme geliyosa silindir bloğu aşınmış veya segmanlar aşınmış kırılmış v.s. olabilir.... Serviseee
      |
      |

Mutluluğu Tüketimde Arayanlar, Birgün Mutluluğu da Tükettiklerinde Çaresiz Kalırlar...
      Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma... Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma...Sessiz kalmak bir şey bilmediğin anlamına gelmez...Çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez... Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun... Bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır... Cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir...
    • Yarbay
      3016 Mesaj
      04 Şubat 2011 13:05:44
      sayın O.B.K....
      asparagasa verdiğiniz cevap için kutlarım.üflemeyen motor olmaz.
      vücudumuzda çeşitli mikroplar barınır,onlarla gül gibi geçinir gideriz amma BİR GÜN yatağa yıkıverir bizi........
      |
      |

• Binbaşı
      1566 Mesaj
      18 Şubat 2011 00:56:45
      quote:

Orijinalden alıntı: troya_82

1.6tcdi focus aracımızı gecen gun ustaya goturduk adam yag kapagını actı (bu arada dışarda sıcaklık -2 dereceydı) aractan buhar cıkısı meydana geldı adam motor ufluyo dedı ama sorun şu 1. aracın hızlanmasında hiçbir sorun yok 2 araç yağ eksıltmıyor 3. ekzozdan dumanda atmıyor. sızce bu şartlar altında adamın yorumu dogrumudur+ bu duruma motor katkıları azda olsa bı önlem olabılırmı

yukarıda da obk uzmanımızın belirttiği gibi yağ kapağından üfleme testi yapılmaz.bunu bilmeyen adam usta da değildir zaten.bunu yağ çubuğunu çekip kontrol etmek en doğrusudur.sonuçta motoru sıfır yaptırıp çalıştırsanız bile üstten egzantrikli motorlarda buhar çıkacaktır.çünkü kapağın altında iki tane egzantrik mili ve 16 adet supap çalışıyor.gönlünüzü ferah tutun.her ustayım diyenin lafına da kulak asıp aracınızdan soğumayın
      |
      |

TOYOTA COROLLA 1.6 ADVANCE MULTİDRİVE S 2013 İNCİ BEYAZ
    • Yarbay
      8673 Mesaj
      18 Şubat 2011 09:46:27
      ne güzel bilgiler var forumda bu gidişle aracın her derdini anlayacağız.
      |
      |

2015 VW Golf 7 1.2 TSI 110 Manuel Comfortline Tungsten Gri
    • Yarbay
      3000 Mesaj
      05 Mart 2011 15:02:51
      aracımı satarken genç bir çoçuk yağ kapağını açıp arabanın motoru üfleme yapıyor demişti. meğer hararet görmemiş yağı düzenli olarak değişmiş motor.

meğer fiyatı düşürmek içinmiş şimdi anladım...
      |
      |

Reklamlar
SEO
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
0,604
1.2.122

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.