Şimdi Ara

Motor tavsiyesi +100cc

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
28
Cevap
0
Favori
12.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

A2 ehliyetini yaklaşık 5 ay önce aldım. Çok motor tecrübem yok. Aracımı satıp şehiriçinde kullanabileceğim bir motor bakıyorum. Kesinlikle 0 km olacak. Bayiden alınıp eve kadar sürülse dahi istemiyorum.

Bütçem 9.000 - 13.000₺ aralığında. 50cc düşünmüyorum. Arada eşimi işe bırakıp oradan şirkete geçme gibi düşüncelerim var. 2 kişi ile 50cc beni yorar gibi geliyor. +100cc olarak baktığım modeller var ancak motor tarafına hiç ama hiç hakim değilim.

1-2 de endişem yok değil. Öncelikle otomobillere çok hakimim. A dan Z ye her şeyini bilirim. Motor tarafında hararet durumu beni ürkütüyor. Göstergesi yok soğutması çok verimli değil. Çok efendice, ani gazlama ani frenleme olmadan saçma sapan motoru sıkıştırmadan şehir içinde kullanacağım. Hararet ile alakalı düşüncelerinizi merak ediyor ve bakındığım 1-2 model hakkında görüş veya farklı tavsiyelerinizi istiyorum.

REVOLT RS7 125cc Euro5

ARORA VERONA 125cc Euro4

MODEL MONDIAL MASH 125cc Euro4

Euro5 ile 4 arasında ciddi fark var mı? 5 çok daha iyidir der misiniz? Birde bildiğiniz bu fiyatlara kesinlikle şunu al veya üstüne en fazla 1.500-2000₺ olmak şartıyla şu kadar daha koy mutlaka bunu al dediğiniz bir öneriniz var mı? Hararet göstergesi olan bir motoru çok isterdim ancak ne yazıkki bu fiyatlarda bu tip motorlarda hararet göstergesi yok sanırsam.

Son olarak depoları 4 litre civarlarında. Yani bu durum beni şaşırttı. Depoyu 3-4 litre daha arttırmak ne kadar bir yere mal olabilirki? Her 200km de bir yakıt mı alacağız?

Ortalama 2.5 litre yakıt tüketimi olur diye düşünüyorum. Düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.

• Merhaba, üniversite bitirdiğim için biraz boşlukta kaldım ve en azından ne yapacağıma karar verene kadar biraz kafa dağıtırm diye scooter alayım dedim. Geçen ay Stmax Roma 50 aldım çünkü önce motorsiklet tecrübelerime dayanarak birdaha karbüratörlü motorsiklet almayacam diye kendime söz vermiştim. Roma 50 'yi çok beğendim malzeme kalitesi, tam enjeksiyonlu motoru herşeyi süperdi de 50cc yetmiyor be abi. Tin tin gezeriz dedik sigortadan yırtalım dedik ama yok yani sakaryanın ağır trafiğinde resmen pestil oluyorsunuz. O yüzden çok severek beğenerek alıp bindiğim motorumu bugün sattım ve 100cc bir scooter arayışına girdim. Zaten a a1 ve a2 ehliyetlerim vardı.

Motorum satılıkta olduğu sürece zaten bir kaç modeli gözüme kestirmiştim. Bu modellerden bana en yakın geleni Apachi Pusat modeli. Saçma sapan kurye motoru tipi olsa da özellikleri beni cezbetti. Bir kere diğer modeller gibi elektronik karbüratörlü değil tam enjeksiyonlu euro5 bir motor. 125cc değil 99cc buda mtv muafiyeti getiriyor çok bi para değilde kafam rahat olsun zaten kafamda yeterince düşünmem gereken şey var bide mtv düşünmiyim. Kırmızı rengi full led göstergeleri 5.5lt yakıt deposu, kurye motoru tipinin avantajı olan ayak uzatma yerleri gibi çok kullanışlı özellikleri görünüyor. Bugün sakaryadaki yetkili bayiye gidip 13500 lira fiyat aldım. Sonra sahibinden sakaryaya ücretsiz teslimat yapan iki motorsiklet firmasındanda 12400 ve 12750 lira teklifler aldım. Değerlendiriyorum bakalım inş sizde gönlünüze göre bir motor bulursunuz. Ha bide diğer hedefimdeki motor haojue vn99 ama onu henüz bulamadım.

Edit: Son olarak sorularınızı cevaplayacaktım onları unutmuşum.

Hararet sorunu: Motorsikletlerde hararet sorunu çözüleli en az 20 sene oluyor. O konuda hiçbir sıkıntı yok. Sadece şunu söylemek istiyorum kullandığım bazı karbüratörlü çinli motorlarda hava çok sıcaksa ve çok zorladıysanız bir süre sonra motor şişme yapıyor. Gücü yaklaşık 10 20% civarında düşüyor bunuda gaz kolunun tepkisinden anlıyorsunuz. Ha ama şişsede patlamaz bişey olmaz.

Euro5 ile 4 arasında ciddi fark var mı? : Hemde hayvan gibi fark eder. Euro4 dediğiniz şey karbüratörlü motorlara elektronik gaz rölesi ekleyip enjeksiyonlu diye yutturulan motorlardır uzak durun. Bu saatten sonra sadece euro5 alınmasını şiddetle tavsiye ederim.

Depo sorunu : 50Cc motorlarda depolar 3.5 litre buda ortalama her 150km'de bir yakıt almanız gerekliliğini doğurur. Ama 100 ve 125 cc motorların çoğunda depo 5.5 litre diye biliyorum ben. Euro5 motorlar benim hesaplarıma göre ortalama 1.9 ile 2.4 litre arasında tüketimleri var yani evet her 200 250 km'de bir yakıt dolduracaksınız. Depo büyürse koltuk altındaki hacim azalır buda istenmeyen bi durumdur. Son bilgi olarak Sym Pro 125 scooterın deposu tam 9 litredir evet tam 9 litre depo var o ufacık scooterda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oKsyqeN -- 6 Ağustos 2021; 19:36:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oKsyqeN

Merhaba, üniversite bitirdiğim için biraz boşlukta kaldım ve en azından ne yapacağıma karar verene kadar biraz kafa dağıtırm diye scooter alayım dedim. Geçen ay Stmax Roma 50 aldım çünkü önce motorsiklet tecrübelerime dayanarak birdaha karbüratörlü motorsiklet almayacam diye kendime söz vermiştim. Roma 50 'yi çok beğendim malzeme kalitesi, tam enjeksiyonlu motoru herşeyi süperdi de 50cc yetmiyor be abi. Tin tin gezeriz dedik sigortadan yırtalım dedik ama yok yani sakaryanın ağır trafiğinde resmen pestil oluyorsunuz. O yüzden çok severek beğenerek alıp bindiğim motorumu bugün sattım ve 100cc bir scooter arayışına girdim. Zaten a a1 ve a2 ehliyetlerim vardı.

Motorum satılıkta olduğu sürece zaten bir kaç modeli gözüme kestirmiştim. Bu modellerden bana en yakın geleni Apachi Pusat modeli. Saçma sapan kurye motoru tipi olsa da özellikleri beni cezbetti. Bir kere diğer modeller gibi elektronik karbüratörlü değil tam enjeksiyonlu euro5 bir motor. 125cc değil 99cc buda mtv muafiyeti getiriyor çok bi para değilde kafam rahat olsun zaten kafamda yeterince düşünmem gereken şey var bide mtv düşünmiyim. Kırmızı rengi full led göstergeleri 5.5lt yakıt deposu, kurye motoru tipinin avantajı olan ayak uzatma yerleri gibi çok kullanışlı özellikleri görünüyor. Bugün sakaryadaki yetkili bayiye gidip 13500 lira fiyat aldım. Sonra sahibinden sakaryaya ücretsiz teslimat yapan iki motorsiklet firmasındanda 12400 ve 12750 lira teklifler aldım. Değerlendiriyorum bakalım inş sizde gönlünüze göre bir motor bulursunuz. Ha bide diğer hedefimdeki motor haojue vn99 ama onu henüz bulamadım.

Edit: Son olarak sorularınızı cevaplayacaktım onları unutmuşum.

Hararet sorunu: Motorsikletlerde hararet sorunu çözüleli en az 20 sene oluyor. O konuda hiçbir sıkıntı yok. Sadece şunu söylemek istiyorum kullandığım bazı karbüratörlü çinli motorlarda hava çok sıcaksa ve çok zorladıysanız bir süre sonra motor şişme yapıyor. Gücü yaklaşık 10 20% civarında düşüyor bunuda gaz kolunun tepkisinden anlıyorsunuz. Ha ama şişsede patlamaz bişey olmaz.

Euro5 ile 4 arasında ciddi fark var mı? : Hemde hayvan gibi fark eder. Euro4 dediğiniz şey karbüratörlü motorlara elektronik gaz rölesi ekleyip enjeksiyonlu diye yutturulan motorlardır uzak durun. Bu saatten sonra sadece euro5 alınmasını şiddetle tavsiye ederim.

Depo sorunu : 50Cc motorlarda depolar 3.5 litre buda ortalama her 150km'de bir yakıt almanız gerekliliğini doğurur. Ama 100 ve 125 cc motorların çoğunda depo 5.5 litre diye biliyorum ben. Euro5 motorlar benim hesaplarıma göre ortalama 1.9 ile 2.4 litre arasında tüketimleri var yani evet her 200 250 km'de bir yakıt dolduracaksınız. Depo büyürse koltuk altındaki hacim azalır buda istenmeyen bi durumdur. Son bilgi olarak Sym Pro 125 scooterın deposu tam 9 litredir evet tam 9 litre depo var o ufacık scooterda.

İyi aksamlar bende bu gun kafadaki 50 cc alma dusuncesi ile arastirmaya cikip sonrada 100cc de karar verdim 13000₺ ye arora special icin pazarlikta anlastim ama gece arastirirken apache pusat 100 hakkinda videolarari bilgileri gordum en sonda sizin yazinizi gordum bulundugum ilceye 2 yakin bayideki fiyatlar 12300₺ ve 12500₺ yarin bunlari arayacagim koruma demiri ve nakliyat dahil fiyatmi ogrenecegim satis sitelerinde apache pusat icin bazi yerlerde euro4 yaziyor siz euro5 yazmissiniz bunu nasil anlariz ve sizce arora specialmi yada apache pusatmi

• @sarigol45 Valla ben kendime birdaha karbüratörlü motor almayacam diye söz verdim bana arora specialı bedava verseler binmem satarım :D Bide aroranın kataloğuna baktım resmen çöplük gibi bir sürü model var seneye yedek parçaları bulunabilecek mi bu kadar modelin belli değil. Apachi markasına karşı ön yargınız varsa Mondial ritmica 100'de önerebilirim o da tam enjeksiyon ama pusattan 1000 lira daha pahalı. Tabi mondial olduğu için yedek parça konusunda muhtemelen uzun yıllar sizi üzmez. Ben pusat için araştırmalarına devam edicem çünkü tüm aydınlatmaları led ve o daha çok hoşuma gitti.

• işinize karışmak gibi olmasın ama sıfır km çin malı alacağınıza 15 20 kmde 14 15 e cok güzel japon ve malezya malı motorlar var örneğin modenas gt 135, tvs neo x3i yamaha crypton , yamaha ybr 125, gibi gibi uzar gider. inanın bana çin malı motorlar ha cok kötü değil ama sıfırı bile 1 sene içinde dökülmeye başlar.

• oKsyqeN kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen pusat alacagim antalyada fabriksii var yedek parca sorunu olmaz sanirim birde ikinci el motor almam gecen yil tvs apache 150cc vardi 4000₺ sattim buyuk motorla isim olmaz artik bana scotur turu lazim gunluk kullanim icin sehir icinde pazara markete alisverise gittigimde daha cok isimi gorecek aroradan vazgectim gibi karburatorlu oldugu icin pusat euro5 mi bunun 2020 leri falan euro4 oluyoda stokta eskimi var acaba yarin anlasirsam kaparo verip pazartesi alabilirim
  • @sarigol45 Aynen hocam alemin ikinci el çöpünü alacağıma çinli sıfır alırım kafam rahat eder. Bugün sattığım motoru 2 bin km.de ikinci el aldım heryeri çizik içindeydi millet sıfır alıyor vuruyo kırıyor türk milleti mal kıymeti bilmiyor aga ben bunu anladım. İnş bizimde bir gün sıfır japona paramız yeter elbet.

Euro konusunda ben bakmadan konuştum hocam katalogda 3 mü yazıyo 4 mü 5 mi bilmiyorum. Bakmanız gereken yerler belli. Egzoz borusuna bakıcaksınız oksijen sensörü var mı diye. Birde ön kaliperda çift fren hortumuna bakıcaksınız cbs var mı diye. Bazıları manetleri telle bağlıyor cbs yaptık diye satıyor ama pusatta çift fren hortumu gözüküyor o yüzden tüm euro 5 normları karşılıyor diye düşünüyorum. Daha detaylı bakarım tekrar görmeye gittiğimde.

Ama alırken ruhsatta model yılında 2021 yazmasına dikkat edin, neredeyse 2022 giricez artık 2020 model motor alınmaz. Üçe beşe bakmayın ordan kaybettiğiniz ikinci elde sıkılıp satarken fazlasıyla geri alırsınız.

• Bu ilandaki 2021 ama tam detay yok yarin buralari arayacagim bilgi icin

Motor tavsiyesi +100cc
    Motor tavsiyesi +100ccsahibinden.com
    Apachi Pusat 2021 Model Scooter / Maxi Scooter Motor Motosiklet Mağazasından Sıfır 11.990 TL - 917752737
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-apachi-2021-model-apachi-pusat-full-enjeksiyonlu-koruma-demirli-917752737/detay

Slm sabah bayi ile fiyati pusatin netlestirdim 12600₺ ye bayiye sordum 2021 model ve euro5 motor var dedi uzerinde birde senin yazdigin mondial ritmika ya baktim onun fiyatida uygun hatta ayni sayilir ozelliklerde ayni nerdeyse sadece mondial ritmika euro4 motor galiba bu konuda bilgin varmi sanki mondial daha cusseli duruyor gibi

• @sarigol45 Merhaba, ritmica büyük ihtimal euro4 hocam.

Motor tavsiyesi +100cc

ritmica'nın ön fren diski hem daha küçük hemde tek fren hortumu olduğundan kombine fren sistemi olmadığı görülüyor. Pusatta ise çift fren hortumu giriyor kalipere. O tam euro5.

Fiyat olarak ben sabah düz 12'ye buldum düzcede ama malesef sadece beyaz rengi kalmış. Kırmızı olanı arıyorum. Cüsse olarak dün bayide ikisinede yan yana baktım birebir aynı cüssedeler. Tabi pusatın led avantajı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oKsyqeN -- 7 Ağustos 2021; 12:26:48 >

Ben renk olarak gri renk alacagim bayide gri ve beyaz birde kirmizi var cizik ve tozlari bu iki renk az belli ediyor ben alirken 3500₺ nakit gerisini 9 aya vade farksiz bolecek bayi ve bulundugum sehire ucretsiz nakliyat var aksam uzeri gidebilirim bayiye su an icin anlastik gibi

• @oKsyqeN Dun bayiye kaparoyu vermistim bu gun motor geldi gri renk ilk acilisini yaptim benzin yoktu fulledim 36? benzin aldi faturasi yarin gelecek plaka islemleri artik saliya biter gibi benzin almaya giderken biraz bastim ama 40 km hizi gecmedim rodajda bunu uzun yolda biraz hizlimi kullanayim bu konuda bilgim yok bayi 500 km sonra servise gel dedi 120 ? ile 150? civari masraf cikar dedi sonraki bakimlar 2000 - 2500 km civariymis

Motor tavsiyesi +100cc

Motor tavsiyesi +100cc

Motor tavsiyesi +100cc

• @sarigol45 Hayırlı olsun hocam ilk bin km motoru yavaş kullanmanız gerekiyor. Nasıl alet titreşim var mı mesela

Tesekkurler motorda oyle asiri bir titreme yok daha once tvs apaci 150 cc kullaniyordum onun yaninda bu bana sessiz titremesiz geldi suspansiyonda gayet guzel yumusak bunlarda zaten arka cift amartisor tercih sebebimin biride buydu birde motorda kullanma kitapcigi goremedim bunlarda cikmiyormu yarin bayiyede soracagim motorda euro4 yada euro5 mevzusu karisik kimi 4 kimide 5 diyor uzerinde usb icin yer var ama usb yok sonradan takilacak model olarak 2021 dedi bayi fatura yarin gelecegi icin onuda faturada kesin olarak gorerim herhalde

• sarigol45 kullanıcısına yanıt

Hocam bende üstte arada kaldıklarım arasında pusat yoktu ama pusat mı alsam. Ne diyorsunuz?

• 34HIL34 kullanıcısına yanıt

Ben cok memmunum dun plakayida cikardim sigortaya 213₺ gitti motor gercekten cok oturakli aroraya gore gidip horme sansiniz varsa bayide gorun isterim

Hocam bunu alıp şimdi direkt şileye falan gidemiyor muyuz? Rodaj olana kadar hız yapmayın vs. olayları varya. Birde bu çok aşırı zorlamadan kaç km hız görüyor

Bayinin bana dedigi ilk 500 km de 40 km uzerine cikma bende ilk 20 km mesafede su ana kadar bu hizla gittim rodaj bitince 80-90 hiz yapar bu hizda normal sonucta 100cc motor ben uzun yol icin dusunmuyorum en fazla 30 km uzakliklara falan giderim gibi

Ritmica100 ile bunun arasında kaldım. Birde bakım durumları nasıl oluyor bunlarda. Çok kısa bakım periyodları diye gördüm. Bakım periyodları ve maliyetleri nedir ortalama

Bana 500 km sonra ilk bakim sonrada 2500km de bir yag bakimi onerdi servis masraf ne cikar bilmiyorum onuda yasayip göreceğiz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.