Şimdi Ara

motor soğuk olmasına rağmen radyatör fanı çalışması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
5.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • araç 1.6 dizel otomatik opel astra k. aracı az önce çalıştırdım kısa mesafe otoparka geldim aracı park ettim ki daha motor derecesi oynanamıştı bile sıcaklığı.

indiğimde aracın radyatör fanı çalıştığını fark ettim. ilk defada aracı durduğumda radyatör fanı çalıştığını hatırlıyorum.

bu arada aracı sıkıştırmadım kullanırken normal şehir içi tümsekli beylikdüzü içi hızlan yavaş şeklinde sürdüm

normal midir yoksa baktırmam gereken bir durum var mıdır ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• araç dizel mi? dizel ise dpf temizliği yaptığı sırada fan açması normal sayılabiliyor. Kısa mesafe kullanıyorsanız dpf tıkanmış olabilir.

Eğer bu ihtimali es geçersek fan ile alakalı elektronik devreler ( termik vs ) yada daha kötü olarak Hava akışmetre ( Arıza lambası yakması gerekiyo) arızası baş gösteriyor olabilir.

Motor yıkama çok zararlı bir şey araç komple elektronik yarın devam ederse alın aracı götürün servise yapabilecek birşey yok.
  • Takip edilmeli bir daha tekrarlarsa servise götürün

• klima açık mıydı bi bakın ihtimal dahilinde.

ikinci ihtimal ise aracınızda arıza lambası yanıyor mu ona göre bakılabilir. Eğer arıza lambasıda yanmıyorsa fan ekipmanlarina falan bakılması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_aTRa_X -- 1 Aralık 2017; 12:13:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M_aTRa_X

klima açık mıydı bi bakın ihtimal dahilinde.

ikinci ihtimal ise aracınızda arıza lambası yanıyor mu ona göre bakılabilir. Eğer arıza lambasıda yanmıyorsa fan termiğine falan bakılması gerekiyor.

bakıma yeni götürmüştüm 30 bin. araç motorunu hediye olarak temizlediklerini söylediler. acaba temizlerken bir şey olmuş olabilir mi emin değilim. herhangi bir uyarı ya da gösterge ışığı yanmıyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: aykut12344

quote:

Orijinalden alıntı: M_aTRa_X

klima açık mıydı bi bakın ihtimal dahilinde.

ikinci ihtimal ise aracınızda arıza lambası yanıyor mu ona göre bakılabilir. Eğer arıza lambasıda yanmıyorsa fan termiğine falan bakılması gerekiyor.

bakıma yeni götürmüştüm 30 bin. araç motorunu hediye olarak temizlediklerini söylediler. acaba temizlerken bir şey olmuş olabilir mi emin değilim. herhangi bir uyarı ya da gösterge ışığı yanmıyordu

araç dizel mi? dizel ise dpf temizliği yaptığı sırada fan açması normal sayılabiliyor. Kısa mesafe kullanıyorsanız dpf tıkanmış olabilir.

Eğer bu ihtimali es geçersek fan ile alakalı elektronik devreler ( termik vs ) yada daha kötü olarak Hava akışmetre ( Arıza lambası yakması gerekiyo) arızası baş gösteriyor olabilir.

Motor yıkama çok zararlı bir şey araç komple elektronik yarın devam ederse alın aracı götürün servise yapabilecek birşey yok.

• ısı müşürü (bazı araçlarda, özellikle eski araçlarda fan ve gösterge için ayrı ayrı 2 adet de olabiliyor) herhangi bir sebepten (bozulma, kablo kopması vs.) elektronik kontrol ünitesine ısı bilgisi göndermezse yani kontrol ünitesi(beyin) ısı sensöründen ısı bilgisi alamazsa soğutma sıvısının kaç derecede olduğunu dolayısıyla fanı çalıştırıp soğutma yapmaya gerek olup olmadığını bilemeyeceği için ihtiyati olarak tüm fanları (radyatör, artı varsa klima fanı) en yüksek devirde çevirerek olası bir hararet durumunu önlemeye dair tedbir alır. aracın yeni çalışmış olması hatta bazı araçlarda, motorun çalışmamış sadece kontağın açılmış olması bile farketmez bu durum için.
  • Sıcağı açmışken klima A/C açık kalmış olabilir. Onu kapatıp tekrar bi kontrol edin.

• Müşürden hocam.
  • 3 ihtimal var
    1 klima açık olabilir
    2 fan müşürü arzalı olabilir
    3 motor ve radyatör suyu eksik olursa çabuk ısınır o yüzden erken çalışır
  • quote:

Orijinalden alıntı: 807280

3 ihtimal var
    1 klima açık olabilir
    2 fan müşürü arzalı olabilir
    3 motor ve radyatör suyu eksik olursa çabuk ısınır o yüzden erken çalışır

radyatör suyu azalmış ise uyarı verir mi araç ? yoksa benim mi kontrol etmem gerekir ?

• aykut12344 kullanıcısına yanıt
    araacın teknik özelliklerini tam olarak bilmiyorum elbette bir uyarık lambası yanar ama taki hararet aşamasın olursa geç kalmış olursun sizin kontrol etmenizde fayda var eksik mi veya kaçak var mı şeklinde eğer az bi kaçak varsa bu suğukken tam belli olmayablir ısı ve basınç arttıkça fark edilebilir örneğin araç baya bi ısıya gelmişken çalışır halde bakılmasın da tespit edilir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.