Şimdi Ara

MOTOR, donanım, şasi kısacası arabadan anlayanlar bu baslık altında toplanalım. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.444
Cevap
2
Favori
97.361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    karabükten memnun değilmisin doğum yerimdir..
    fakülte nerde sizin karabüğün ???

bende motor meslek lisesi mezunuyum ama 4 yılık kazanamadım 2 yıllık teknikerlik okudum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: noss

yok burdayım arkadaslar otomobil kacınca viteste giderken stop ederse etsin bir sure gider ama vitesler buyudukce hıza daha megilli hale geldigi icin 5 vites ki yani son vitesse buna overdrive vitesi denir.Overdrive vitesinde buyuk dislilerle dondugu icin cevrim daha kolay olur ve daha uzun sure gider
    stop etsede araba...

eyvah eyvah hoca sen de anlamadın galiba. motorun dönmediğine eminim. yani sağa çekip frene basmadan kendi kendine motor kompresyonu olmadan durduğuna şahidim arabanın. zaten öyle olmasa haşırt diye bi titrer öyle stop ederdi araba. anahtarı çevirir çevirmez boşa atmış gibi hiç titremeden gitmeye devam ediyor araba. hatta fast and furious ta 200le giderken motor stop edince teker kilitlenip spin atıyodu esas oğlan. "hadi lan öyle bişey olmuyo" demiştik biz de izlerken. çünkü olmuyo. dur bu haftasonu yengenin arabayla bi daha deniyim. hatta yengenin telefonuyla videoya alıp koyacam buraya

• Arkadasım soyle diyim sen arac stop ettiginde sen debriyaja basıp baskı balatayı kavramadan cıkartmadıgın icin motorun diger aktarma organları ve tum yuruyen motor arkasamının belirli bir surtunme oldugu icin arac zamanla durur.Fast and furious taki olay cok farklı :)
  • İstanbuldan gelen biri icin zor karabukte yasamak ondan bi alıp veremegim yok yoksa karabuk le
  • nty2000 senin dediğini annamadık galiba biz..
    2f 2f de arabanın tekerleğinde bişi kırılıyor arabanın sol teker kilitleniyor..
    bir araba seyir esnasında boştada olsa bir müddet gider ama sonra durur bunun nedeni ise sürtünme..
    tekerlekler ne kadar yuvarlak olup dönsede yere sürtündükleri için birde araç gittikçe ataletini kaybettiği için yavaşlar.

ama ne olursa olsun motor stop etse bile eğer vitese takarsan tekerleklerdeki güç motoru çevirir...
    kontağı açınca yakıt hava karışımı motora girer vede ateşlemede başlar bu nedenle o hızdan motor devam eder...
  • bence arkadas(nlty2000) diyorki araba stop ettiginde motorla tekerleklerin baglantısı kesiliyor, bunuda araba stop etmis halde giderken hic titresim olmamamasından ve debriyaja basıp cekince fark olmamasından anlıyorum demis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi silencer -- 11 Ekim 2005, 3:47:23 >
  • işte demek istediğimiz ..
    eğer boşa almazsan yada debriyaja basmazsan motorlar tekerleklerin BAĞLANTISI KESİLMEZ...

nty 2000 herhalde tam farkına varamadı yaptığı şeyin...

bu arada eğer viteste araba çalışmadan akıyorsa debriyaja basınca fark kesinlikle olur..

nty 2000 sen dedinğin gibi bir daha dene...
  • nlty 2000 şu dediklerimi bir dene
    otomobil giderken motoru durdur
    tekrar kontağı aç ama marş basma
    ayağını debriyajdan çek (vitesteyken)
    otomobil çalışırsa tekerleklerle motorun bağlantısı kesilmiyor
    çalışmazsa senin dediğin doğru ama senin otomobilde ciddi bir arıza var demektir ...
    2 X 2 = 4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okyaypay -- 11 Ekim 2005, 8:39:30 >
  • evet arkadslar baska soru?
  • denemiş mi merak ettim?
  • fiat albealarda 1.2 16valf 80 hp motor kullanılmasına ve
    1000 kg civarı ağırlığa rağmen neden fabrika verileri 9,4 ş.içi
    yakıt tüketimi gösterir ve gerçekte de baya bi fazla yakar bu araçlar.
    motorun kotu üretimi mi buna sebep oluyor....
  • bence albea aslında hiç de hafif bir araç değil o motora göre fiatın o motoru ilk 5000 km ciddi manada fazla yakıyor ama sonradan normale dönüyor motorun asıl avantajı şehir içinde , şehir dışında küçük hacimler zaten fazla ekonomik değiller. söylediklerim palio için geçerli albeayı bilmem o daha ağır.
  • araçta klima varmı???
    büyük bir ihtimalle motora fazla yük bindiği için olabilirmi diye düşünüyorum..

tahminimce 1.2 motor o kadar yakmaması lazım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: okyaypay

bence albea aslında hiç de hafif bir araç değil o motora göre fiatın o motoru ilk 5000 km ciddi manada fazla yakıyor ama sonradan normale dönüyor motorun asıl avantajı şehir içinde , şehir dışında küçük hacimler zaten fazla ekonomik değiller. söylediklerim palio için geçerli albeayı bilmem o daha ağır.

araçta klima var da onu açmadan tüketimi ölçüyorum.
    birde mesela servise bunu göstermek istesek fazla
    yakıp yakmadığına bakmaları için elektronik cihazlar var
    herhalde orda bir sorun varsa göstermesi gerekir dimi.
    birde bu tip kontrollerin bir adı var mı ve motorun neresinin
    kontrol edilmesi gerekir.

saygılar

• "bilgisayara sokmak istiyorum" diyeceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okyaypay -- 12 Ekim 2005, 14:11:31 >
  • quote:

"bilgisayara sokmak istiyorum" diyeceksin

aynen öle test cihazı ile motorun herhangi bir elektronik parçasında sorun varmı yanlış bilgiler varmı yada motor çalışırken değerleri standart mı gibisinden bilgilere bakılabiliyor (bizde yani VW de öyle)

bunlard bişi çıkarsa zaten sorun vardır demektir..

tabiki mekanik bir sorun varsa anlaşılamaz
  • quote:

"bilgisayara sokmak istiyorum" diyeceksin

• sen git de odrin onlar anlar
    ama sakın kapıdaki bekçiye deme dayağı yersin
  • Soyledigin fiat albealar sehir ici icin uretilmis aracalardır okyaypay ında dedigi gibi kucuk motor hacimli araclar sehir dısında buyuk hacimli motorlara gore cok yakar.Aracını katalog degerlerindeki benzin yakma degerleriyle karsılastır bi asagı yukarı aynıysa sorun yok varsa tabiki servis (Bunlar normal kullanımlar icin gecerlidir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noss -- 12 Ekim 2005, 15:18:28 >
  • @ataman_74 gönendemi çalışıyosun???
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.