Şimdi Ara

MOTOR, donanım, şasi kısacası arabadan anlayanlar bu baslık altında toplanalım. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.444
Cevap
2
Favori
97.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: KIRVE029

dostum seni bana ALLAH gönderdi
    şimdi bende yeni polo comfort var abs li şu başta ki hava takviyeli fren diye bi konuda yazmışsın ya polo da da hava takviyelimi abim yeni golf aldı frene dokununca zınk diye duruyo arkadşta corsa absli var oda öle bende öle olmuyo yavaş alıyo ve öle birden kızaklamıyo vw böle desem golf te kızaklıyo aniden şöförü öne doğru sallayacak kadar etkili benimki küçük araba desem corsa da da öle benimde havalıysa havasını mı aldırmam lazım yoksa polo da bu hep bölemi arabadan son derece memnunum ama bu olaya sıkılıyorum biraz arabayı ank dan aldım sivastayım burdada servis yok sen vw servisteymişsin hele gurban bi el at şu olaya

Golf le polo arasında 3,5 metrelik fren farklı var 100 km fren yapıldıgında.Bu fark belki etki ediyor olabilir.Polo'nun frenleri hava takviyeli degil hava kanallı disklidir.Fren hidroligine baktır,disklerini kontrol ettir,pedal ayarına baktır... gibi seyler soyleyebilirimdim ama araban 0 anladıgım kadarıyla yeni almıssın 0 km bir arabada boyle seyler pek olmaz ama yinede istersen bi baktır servise goturup.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noss -- 19 Ekim 2005, 12:36:11 >

• quote:

Orjinalden alıntı: noss
    Polo'nun frenleri hava takviyeli degil hava kanallı disklidir.

??????!!!!!!!!!!
    vakum takviyesi yok mu şimdi? reno12 gibi mi? ne diyosun?!
  • quote:

Orjinalden alıntı: nlty2000

quote:

??????!!!!!!!!!!

Hava takviyeli fren denilen mekanızma icerdeki havanın sıkıstırılmasıyla bir basınc olusturulup bu basıcın kampana yada fren disklerine iletilmesi yolu ile calısır.Hava kanallı disk ise ap ayrı bi sey diskin uzerindeki hava kanalları diskin ısınması halinde fren yaptıkca sogutmak amacıyla konulmus hava kanalları vardır.Isındıkca diskler verimi duser sogutulmsaı icin yapılmıstır diskleri anlasılacagı gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noss -- 19 Ekim 2005, 14:26:09 >

• pek alakalı olmadı ama konu modiyeden açılınca bende ekleyim dedim,bazı arkdaşlar pm den resim falan istedi ekleyim dedim bende...

MOTOR, donanım, şasi kısacası arabadan anlayanlar bu baslık altında toplanalım.

resimde pek belli olmadı ama gerçekden inan daha uzun bir alev çıkıyor

özellik olarak ise araba çok sade ama inan bu araba ile bmw yada son model spor arabaları geçmek çok zevkli oluyor yanıma kadar gelmelerine izin veriyorum tam beni geçerken vitez düşüp bir aslıyorum rakibim dumur oluyor... rakipim en son egsozun patlama sesini duyuyor

• quote:

Orjinalden alıntı: osman1571
    yani araba 160hp falan ama hafifliğinden dolayı torku çok yüksek... bu araba ile honda type-r ,toyota celica,s200 çokda fazla kasmadan geçdim

Hafiflikten dolayı torkun yükselmesi olayını biraz daha açar mısın ?

• ataman usta ön takımın bozulması hidrolik direksiyonun sertleşmesine sebep olurmu.?bide başka hangisebeplerle direks.sertlerşir. ne yapılır??
    teşekkürler...
  • arkadaşlar kusura bakmayın şirkette işler yoğun vede devamlı giremiyorum..
    evde de taşınmadan dolayı daha hat nakil olmadı vede giremiyorum..şimdi cafedeyimm..

ilk olarak polo ile başlıyayım..
    fren havalarına balatalara filan baktır.
    sorun da olmaya bilir . çünkü sen golf ile polo yu karşılaştırmışsın..
    ikisinin ağırlığı,motor kuvvetleri, boyutları farklı araçlar..
    bu nednele lastik ebatları fren sistemi parçaları balataların disklerin boyutları ,balataların diske sürttüğü alanı farklı bu nedenle aynı performansı almaman normal ...

bu arada collezione arkadaşım .. ben usta değilim :)
    tabiki mesleğim otomobiller bayağı bilgim var (en azından 2 yıllık okudum :) )

ama ön takımdaki bozukluğa nedne olan parçalar eğer sıkışma gibi bişiler yapıyorsa sertleşme olabilir...

ama başka sorunda olabilir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Collezione

ataman usta ön takımın bozulması hidrolik direksiyonun sertleşmesine sebep olurmu.?bide başka hangisebeplerle direks.sertlerşir. ne yapılır??
    teşekkürler...

Gerci bana sormamıssın soruyu ama hidrolik kacagı,direksiyon kutusundaki sorunlar(dislilerin asınması,carpılması vb)rot,rotil uclarındaki bozukluklar genelde belirli yerlerde direksiyonun zor donmesi veya takılması gibi sorunlar olabilr aktarma organındaki aksamlıkların hepsi direksiyona etki edebilir.
  • hocam tork nedir? motorun tekerleklere verebildiği çevirme momentidir...
    şimdi araba hafif olunca tekerlekde daha rahat zorlanmadan döner yani arabanın gücü daha çok yansımış olur tekerleklere... onu demek istedim örneğin yokuş çıkarken motora binen yük artmaktadır bundan dolayı arabanın gücü tam olarak tekerleğin dönüşüne yansımaz...

yanlışım varsa hocalar düzeltsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: osman1571

pek alakalı olmadı ama konu modiyeden açılınca bende ekleyim dedim,bazı arkdaşlar pm den resim falan istedi ekleyim dedim bende...

özellik olarak ise araba çok sade ama inan bu araba ile bmw yada son model spor arabaları geçmek çok zevkli oluyor yanıma kadar gelmelerine izin veriyorum tam beni geçerken vitez düşüp bir aslıyorum rakibim dumur oluyor... rakipim en son egsozun patlama sesini duyuyor

Motor saglam olabilir ama hersey motor degilidir arabada aerodinamik,kaporta,şasi ve daha bir suru sey.Sen o arabaları anca duz yolda gecersin senin araban virajlı yolda o arabalar kadar yol tutamaz Dikkat et fazla basma araban dağılmasın

• noss haklı ..
    sadece drag larda vede düz yolda geçersin..
    zaten ulusal draglarda var bir tane turuncu kamlumbağa..
    inanamayacaksınız orijinal motoru nda modifiye var.. vede mod lu 106 GTI ları geçiyor...
  • quote:

quote:

quote:

??????!!!!!!!!!!

Hava takviyeli fren denilen mekanızma icerdeki havanın sıkıstırılmasıyla bir basınc olusturulup bu basıcın kampana yada fren disklerine iletilmesi yolu ile calısır.Hava kanallı disk ise ap ayrı bi sey diskin uzerindeki hava kanalları diskin ısınması halinde fren yaptıkca sogutmak amacıyla konulmus hava kanalları vardır.Isındıkca diskler verimi duser sogutulmsaı icin yapılmıstır diskleri anlasılacagı gibi

hoca ne diyon anlamıyorum.
    bildiğim her arabada aynı sistem var: westinghouse + emme manifoldundan westinghouse'a giden hava hortumu. şimdi poloda bunların hangisi eksik? diski karıştırma, disk ayrı olay. zaten hava kanallı yada hava soğutmalı diske "hava takviyeli" denmez. "havalı fren"i diyosan, o ağır taşıtlardaki kompresörlü fren değil mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

??????!!!!!!!!!!

hoca ne diyon anlamıyorum.
    bildiğim her arabada aynı sistem var: westinghouse + emme manifoldundan westinghouse'a giden hava hortumu. şimdi poloda bunların hangisi eksik? diski karıştırma, disk ayrı olay. zaten hava kanallı yada hava soğutmalı diske "hava takviyeli" denmez. "havalı fren"i diyosan, o ağır taşıtlardaki kompresörlü fren değil mi?

Senin dedigin gibi standart olan arabaların cogunda bu sistem vardır.Polo'da bunlardan biri eksik demiyorum ya bir arıza vardır yada durus mesafesi oyledir diyorum.Hava ile calısan frenler 2 ye ayrılar:1-hava takviyeli frenler (genellikle agır vasıtalarda kullanılır) 2-Havalı frenler

• hava lı frenler noss dediği gibi kamyon gibi ağır araçlardaki yaardımcı sistemlerdir..

ama binek araçalrda bildiğimiz westinghause sistemi vardır..

diskler ise ayrı bir olaydır hava kanalları...
  • sorun değil ben düzlükde hepsinin eline veriyorumya o bana yeter benim zaten 2 tane arabam var draglar yada sokak yarışlarında kullanıyorum vosvosu çok yakıyor
  • Arkadaslar burda olmasını istediginiz seyler varsa tavsilerinizi de buraya yazabilirsiniz belli konular hakkında bilgilenmek gibi isteklerinizi veya otomobiller hakında bilgi almak isteklerinizi yada diger aklınıza gelen oneri ve sorularınızı buraya yazabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noss -- 21 Ekim 2005, 15:20:02 >
  • quote:

Arkadaslar burda olmasını istediginiz seyler varsa tavsilerinizi de buraya yazabilirsiniz belli konular hakkında bilgilenmek gibi isteklerinizi veya otomobiller hakında bilgi almak isteklerinizi yada diger aklınıza gelen oneri ve sorularınızı buraya yazabilirsiniz

+1905

sorular nerde :)
  • S
    quote:

Orjinalden alıntı: ataman_74

quote:

Arkadaslar burda olmasını istediginiz seyler varsa tavsilerinizi de buraya yazabilirsiniz belli konular hakkında bilgilenmek gibi isteklerinizi veya otomobiller hakında bilgi almak isteklerinizi yada diger aklınıza gelen oneri ve sorularınızı buraya yazabilirsiniz

+1905

sorular nerde :)

Soru filan yok ya herkes herseyi biliyor anlamak zor adamlar gidip bos yere konu acıyor orda 1 tane soru icin burda biz cevaplıyoruz elimizden geldigince ama.Sanırım zaten herkes herseyi biliyosa burda da yazmanın bi anlamı yok topici kapatsam mı diye dusunuyorum. Benim yapacagım bi kac tavsiyeler vardı otomobil kullanıcılarına ondan da vazgectim nasılsa ilgilenen yok...

• noss al sana soru:
    165/75R13 lastik satan var mı? ben bulamadım. michelinin yabancı sitelerinde /zaten türkiyede sitesi yok) görünüyor ama türkiyede yok.
    jantım 5" genişlikte.
    bunyu cevapla daha zor soru geliyor
  • quote:

noss al sana soru:
    165/75R13 lastik satan var mı? ben bulamadım. michelinin yabancı sitelerinde /zaten türkiyede sitesi yok) görünüyor ama türkiyede yok.
    jantım 5" genişlikte.
    bunyu cevapla daha zor soru geliyor

Bu konuda yardım edemeyecegim ben satıs islerinden anlamam.Teknik konularda yardımcı olabilirim
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.