Şimdi Ara

Mosfet amfilerin ses tonu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Slm forumdaşlar sorumun cevabını araştırdım ana pek açıklayıcı bilgi bulamadım doğrusu.

Sorum şöyle Mosfet amfilerin sesi gerçekten Class A ve lambalı amfilerin ses tonu ile aynımı ve diğer transistörlü amfilere göre dezavantajları nelerdir ?

• class a ne alaka? lambalilarin sesi gibi değil. kesin.
  • Bipolar transistörlü amfilere göre mosfet amfilerin seslerinin tizlerde daha "ipeksi" olduğu ancak bass'larının bipolar transistörler kadar "vurucu" olmadığı söylenir.

Nelson Pass'in single ended transistörlü ve mosfet'li bazı class A tasarımlarının sesinin lambalı amfileri andırdığı söylenir.

Bunlar hepsi söylenti tabi... :)

Bence genel olarak Class A'nın ses tonundan bahsetmek hata olur. Class A'nın sesi saf su gibi berraktır.
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Yani Class A amfilerin sesi daha cok lambalilara yakın diyebiliriz.
    Peki sesi güzel olan hangı marka amfıler var mesela ben genellikle Sugden ismini çok duyuyorum.
  • nadeto kullanıcısına yanıt
    Eğer konuştuğumuz Class A lambalı bir amfi değilse,
    "Yani Class A amfilerin sesi daha cok lambalılara yakın diyebiliriz. " saptaması çok hatalı.
    Daha önce the_cantan'ın dediği gibi, "class a ne alaka?"

Class A başka bir şey, lambalı amfi başka bir şey...
    Class A ile lambalı amfiyi özdeşleştirmeyin.
    Class A lambalı da olabilir, transistörlü de, mosfet de...

Lambalı amfilerin sesini de genelleştirmek doğru değil.
    Sesi nötr'e yakın olan da var, yüksek oranda çift sayılı armonik üretenler de var. Kimi bu tür distorsiyonu müzikal buluyor.

Sugden'in dışında Class A denilince ilk aklıma gelen isim Nelson Pass.
    Bildiğim kadarı ile Accuphase de bu konuda tanınmış bir firma.
    Accuphase çok iyi. Fakat Japon markaları içinde benim favori markalarım Luxman ve Esoteric.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzdağı -- 5 Şubat 2018; 16:37:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buzdağı

Accuphase çok iyi. Fakat Japon markaları içinde benim favori markalarım Luxman ve Esoteric.

Luxman'i ben de eskiden sever sayardım.
    Ancak geçen sene bu forumda Class A olduğu iddia edilen bir Luxman'den bahsedildi...
    Rakamlar aklımda değil, örnek olarak söyleyeyim... Çıkış gücü 2x100W, arkasındaki plakette tükettiği güç 150W...
    Oysa gerçek Class A olsa o güçte bir Class A en az 600-700W tüketir.
    Demek Luxman'in çakma class A modelleri de var.
  • Hocam ustalar varken bana düşmez ama bir amfi class a yapıda pre katı lambalı power katı mosfet çıkışlı olabilir genelleme yapmak yanlış. Genelde lambalı amfiler trafo çıkışlı class a veya class ab yapıdadır ama hybrid dediğimiz çıkışları mosfet veya transistörlü amfilerde var (bunlarda class a veya ab yapıdadır).
    Üstad peki Esoteric nasıldır sizce? Ben dinlemiş ve bir hayli beğenmiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzdağı -- 9 Şubat 2018; 9:34:14 >
  • Buzdağı kullanıcısına yanıt
    Esoteric markasını daha önce duyduğumu hatırlamıyorum, sizden duydum.
    Dinlediğiniz Esoteric marka amfinin model numarasını hatırlıyor musunuz?
    Esoteric, Teac firmasının High End markası olarak doğmuştu 80'lerde (Tıpkı Panasonic-Technics gibi). Teac'ın VRDS gibi bir çok teknolojisini kullanır ürünlerinde. Duyduğum kadarıyla en iyi SACD transport/player bu firmanınmış. Kasım ayında Almanya'ya gittiğimde F-03 model A sınıfı entegresini dinlemiştim fakat aklım Grandioso F1 modelinde kaldı. Onu dinleyemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzdağı -- 9 Şubat 2018; 9:34:57 >
  • Buzdağı kullanıcısına yanıt
    F-03 firmanın Class A tasarımı anladığım kadarı ile... Sesinin iyi olmasını anlayabiliyorum.

Anlayamadığım iki şey var:
    1. Firma entegre amfi tasarımlarında Class A kullanmış ama nedense power amfilerinde Class A kullanmamış...
    2. Entegre amfilerinde 3-Band Tone Control (Treble/Middle/Bass) ile övünüyor. Ton kontrollara karşıyım. Sesi düzelttiklerine değil daha da bozduklarına inanıyorum. Böyle bir ton kontrol bence piyasa işi bir amfiye daha yakışırdı.
  • Asagida esoritic Homepage ni buldum.

https://www.esoteric-highend.eu
  • Burada Esoteric cihazlarını beğenecek pek az kişi vardır lakin; MBL, AMR vb. markaların CD player tasarımları hep bunların geçmişindeki cihazlarından esinlenmedir. Hoparlör konusunda ar-ge vb. Tannoy ile birlikte tasarlıyorlardı.

Zamanında VRDS 10 ve 20 model cihazlarını denedim güzel cihazlardı dönemine göre ama kopya cd olayını unutmanız lazım. Amfi konusuna gelince piyasada dönen daha çok forumlarda konuşulan tartışılan şimdinin bilindik cihazları varken pek kimse yanaşmaz görüşündeyim.

En aklımda kalan modeli şu idi player olarak. P-0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Delerıum -- 6 Şubat 2018; 1:14:30 >

bazan -Kurşun ile fikir ayrılıklarımız olabilir ama evet Class A farklı Class AB farklıdır. bunlar lambalı veya transistörlü olsun; amplilerin çalışma yani devre sınıfıdır. zaten çalışma sınıfları arasında fark var. ki Pure Audio dendi mi akla Class A gelmelidir.

hepsi bir kenara SS ve/veya VT temelli olan amplilerin sesinin aynı olmasını bekleyemeyiz. böyle bir şey olmaz. Class A olan bir tranzistörlü ampli ve Class A olan(Single Ended doğrusu da anlaşmak kolay olsun.) vakum tüplü ampli arasında da ses açısından çok fark fark vardır...

keza hibrit amplide aynı şekilde. piyasada ki amplilerin pre katının %90 kusur belkide Class A yapıdadır. çıkış katı ise AB Sınıfıdır. çıkış katı ve/veya giriş katı tercihe bağlı olarak Class A olabilir AB olabilir B olabilir...vb. ama çalışma sınıfı değişmez. örneğin bende ki Class B sınıf yani Push-Pull tüplü ampli Dynacort Eminent IIT. bunun giriş katı tranzistörlü; çıkış katı tüplü EL34'lü faz birleştirici çıkış trafolu ampli.
    çalışma sınıflarıyla lambalı ve tranzistörlü malzeme birbirine karıştırılmamalı.

Merhaba,
    sizi çok anlıyorum. saf Class A görmek varken firmaların bu Class A ile benzer veya bir tutma meraklarını anlıyorum. pazarlama bence. Super Clasa A, AA Class vs. anca çok nahoş görmüyorum. iyi bir şey çünkü. şöyle ki çakma dediğiniz benimde yüksek bayas lı ama AB sınıfı dediğim bu sınıf; normal AB Sınıfı amplilere nazaran bias akımı daha yüksektir. 100mA-200mA kusur gibi. bu da Class AB sınıfında yaşanan geçiş distorsiyonunu eliminie eden daha doğrusu azaltan bir uygulamadır. NPN-PNP yapı sözkonusu oolduğunda SS Class A için dahi bu bias akımının öneminden bahsetmeme gerek yok. zira PP girişli Class A ampliler N. Pass dahi Threshold, Zen Amp. gördüğümüz durum ve bunu ben tüm katlarıyla Pure Class A görme sevdasındayım. niyeyse bu konuda böyle takıntılıyım. bu husuta en sevdiğim şemalardan Mosfet amfilerin ses tonu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Delerıum

Burada Esoteric cihazlarını beğenecek pek az kişi vardır lakin; MBL, AMR vb. markaların CD player tasarımları hep bunların geçmişindeki cihazlarından esinlenmedir. Hoparlör konusunda ar-ge vb. Tannoy ile birlikte tasarlıyorlardı.

Zamanında VRDS 10 ve 20 model cihazlarını denedim güzel cihazlardı dönemine göre ama kopya cd olayını unutmanız lazım. Amfi konusuna gelince piyasada dönen daha çok forumlarda konuşulan tartışılan şimdinin bilindik cihazları varken pek kimse yanaşmaz görüşündeyim.

En aklımda kalan modeli şu idi player olarak. P-0

Üstad, dediğim gibi ben çok etkilendim. Bence gayet başarılı cihazları var. Hele Grandioso serisi bambaşka. Neden beğenilmeyeceğini düşündünüz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzdağı -- 9 Şubat 2018; 9:35:55 >

• Delerıum kullanıcısına yanıt
    VRDS bile tek başına aldırır.

bir tek bu markaların medikal cihaz görüntülerinden kurtulmaları lazım. acayip kıl oluyorum şahsen. sanki ultra utopik sentetik elektronik devri gibi futuristik zamanlar.
  • Üstad, sizden de bir yorum rica etsek Esoteric için?
  • Pardon son kısmı yeni farkettim. Belli başlı dönen cihazlar, markalar yüzünden demek istedim. Bileni anlayanı elbet alır kullanır bizim toplum biraz bağnaz malum ona nükte ettim biraz üstü kapalı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.