Şimdi Ara

Mini kaynak nasıl yapılır. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
11.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli bilgiler ediniyoruz uzmanlarından
  • Merhaba arkadaşlar, konuyu hortlattım. Yardım ederseniz sevinirim.

Elimde çok ince saç var ve bunları kaynak yapmak istiyorum. Fakat elektrotlu kaynak makineleri için çok ince. Aklıma lehim kaynağı geldi, en ucuz yollu nasıl yaparım acaba?

Dekapan, kaynak teli ve bir gazlı torch iş görür mü?

Saygılar
  • OstotheK kullanıcısına yanıt
    ince sacda en basit punta kaynaktır. Saatçilerde mini puntalar görürdüm ve forumda da birçok kere tek bir trafo ile punta kaynağı yapımı hobicilere anlatıldı.

Sarı kaynak yapılabilir. Sac dediniz bunu demir türevi olarak anlıyoruz. Sarı kaynak; ya mini oksijen seti ile, ya çakmak pürmüzün büyük olanları ile ya da sadece tek bir tüpe (oksijensiz) bağlanan yoğun alev püsküren şalamo ile yapılabilir.

Perçin gibi mekanik yöntemler vardır. İki sacın birbirine geçmesini sağlayan bir zımba türü var ki hiç ek malzeme harcamadan kaynak yapmış gibi sacları geçiriyor birbirine. Değişik mekanik kilit yöntemleri de var.

Amacınızı anlatırsanız daha gzel yardımcı oluruz.... Hürmetler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

ince sacda en basit punta kaynaktır. Saatçilerde mini puntalar görürdüm ve forumda da birçok kere tek bir trafo ile punta kaynağı yapımı hobicilere anlatıldı.

Sarı kaynak yapılabilir. Sac dediniz bunu demir türevi olarak anlıyoruz. Sarı kaynak; ya mini oksijen seti ile, ya çakmak pürmüzün büyük olanları ile ya da sadece tek bir tüpe (oksijensiz) bağlanan yoğun alev püsküren şalamo ile yapılabilir.

Perçin gibi mekanik yöntemler vardır. İki sacın birbirine geçmesini sağlayan bir zımba türü var ki hiç ek malzeme harcamadan kaynak yapmış gibi sacları geçiriyor birbirine. Değişik mekanik kilit yöntemleri de var.

Cevap için teşekkür ederim.

Çok ince iki sacı birleştirmek için kullanacaktım. Sanırım en uygunu pop perçin olacak?

• OstotheK kullanıcısına yanıt
    Punta kaynağından daha iyisi olamaz. Tam bu iş için. Mini punta makinaları var.
    AYrıca zımba yöntemi ile iki sacın birbirine geçmesini sağlayan bir taktik aklıma geliyor ki bu da bir çekice bakar.

Saclar ne için?

Mekanik kilit taktiklerinden;https://www.dk-power.com/Download/CCU_154_CROCODILE_GUN.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 18 Eylül 2019; 9:29:31 >
  • Bu konuda bende tm bir çözüm bulamadım punta mak yaptım bazılarını kaynatmıyor bazılarını eritiyor istediğim açıda kaynak yapamıyorum. Normal elektrot gibi ama minik çubuklar olacak ince kaynak yapacak bir sistem olsa
  • Sn. karafetva'nın bahsettiği alet sanırım bu;
    https://www.youtube.com/watch?v=Y45c6Y6FYFU
  • mavi-kaplan M kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz alet de görev alabilir bir kısım yerde. Ancak bu alet bait bir ittme ile geçme yapıyo ve kolay çözülür. Geçme noktasının diğer tarafında ters açılıp ezilmesi gerekir. Yani birleşme noktasında, diğer tarafa geçirilen/atlatılan minik kütle o tarafta genişletilip ezilmelidir. Linkini verdiğim alet tam bu işi yapıyor.

Sadece geçirme çenesi alınabilir manuel olarak da kullanılabilir. Pahalı bişi olsa gerek.

En basiti, iki sacı üst üste koyduktan sonra bir yıldız vursanız, paç da denir, deldiğiniz yıldız kısmın her köşesini geriye doğru çevirip ezseniz idare eder birleşme nokkası elde edersiniz.
  • quote:

Hocam siz bu konuda baya bilgi sahibisiniz galiba benim de şöyle bir problemim var yardımcı olabilir misiniz?

Bizim tencerelerden birini tamirci punta kaynak yaparken yani kullarına, yan taraflarında ne yapmaya çalıştıysa deneme yapmış tencereyi delmis. Reddit forumunda bunu punta kaynak makinesiyle yapabilir miyim diye sordum onlar mapp gas denen bişey dediler daha kolay olur. Mapp gas dedikleri şey de bizim şu küçük purmuzler olduğunu anladım. Bi tane aldım
    Mini kaynak nasıl yapılır.

Sonra sanayiden biri bana argon kaynağı için bu teli verdi. Bu sarı kaynak denilen tel mi acaba?

Bu da tencerenin deliği ve Son hali ki benim sorularim da bu tencere eski rengine nasıl döner ve ben bu teli neden eritemedim? Kıpkırmızı oluyor tel ama erimiyor.

• FaRCoN kullanıcısına yanıt
    Argon teli ve çakmak gazı.....
    Argon teli yüksek sıcaklıkta erir, elektrot gibi. Elektrod çeliktir ve ya demir,1200 üstünde erir. çakmak gazlı pürmüz ise yani oksijen tüpü olmayan, 600 derece vb. Bu pürmüzle zorlasanız sarı teli eritebilirsiniz, bakır kaynağı için derseniz bulursunuz.

Ancak sarı kaynak tencereye uygun da değil, sağlamlığı da yetersiz kalır. Kaynak sağlam olsa bile ince çelik tenceredeki sarı telin kendisi zayıftır. Hobi için yapıyorsanız uğraşın istediğiniz gibi. Ama paslanmaz çelik argon kaynağı yapan bir yer iki saniyede halleder sorununuzu. Endüstriyel mutfak imalatçıları, krom imalatçılarında olur.

Paslanmaz çelik elektrodu ile ya da krom elektrodu ile normal elektrod kaynağında da denenebilir ama hepten bozabilir de. Delebilir dağıtabilir yani.
  • quote:

Argon teli ve çakmak gazı.....
    Argon teli yüksek sıcaklıkta erir, elektrot gibi. Elektrod çeliktir ve ya demir,1200 üstünde erir. çakmak gazlı pürmüz ise yani oksijen tüpü olmayan, 600 derece vb. Bu pürmüzle zorlasanız sarı teli eritebilirsiniz, bakır kaynağı için derseniz bulursunuz.

Ancak sarı kaynak tencereye uygun da değil, sağlamlığı da yetersiz kalır. Kaynak sağlam olsa bile ince çelik tenceredeki sarı telin kendisi zayıftır. Hobi için yapıyorsanız uğraşın istediğiniz gibi. Ama paslanmaz çelik argon kaynağı yapan bir yer iki saniyede halleder sorununuzu. Endüstriyel mutfak imalatçıları, krom imalatçılarında olur.

Paslanmaz çelik elektrodu ile ya da krom elektrodu ile normal elektrod kaynağında da denenebilir ama hepten bozabilir de. Delebilir dağıtabilir yani.
    Sarı tel dediğiniz benim attığım değil mi yani? Sonra ben bu teli aldım elime gelmedi daha. Bu daha çabuk eriyormus hem de herkes tavsiye ediyor neden bilmiyorum

https://www.metalal.net/urun/30-gumus-kaynak-teli-1-5-mm-ad

Bu videodaki arkadaş kullanıyor ama üzerine flux koyuyorum diyor oksijen temasını kesmek için ben teması kesmedigim için mi acaba erimedi?
    https://www.youtube.com/watch?v=wpdhHmCI9m0&app=desktop

Bir de bu tencere eski haline nasıl döner renk anlamında?

• dergul D kullanıcısına yanıt
    Yüksek akım tehlikelidir derken, düşük voltaj yüksek akımdan bahsediyorsunuz değil mi?
    çarparak öldürmez ama yangın çıkartır yada elinizi vs. kötü yakar mı demek istiyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi limbesh -- 14 Nisan 2020; 1:58:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaRCoN

Sarı tel dediğiniz benim attığım değil mi yani? Sonra ben bu teli aldım elime gelmedi daha. Bu daha çabuk eriyormus hem de herkes tavsiye ediyor neden bilmiyorum

https://www.metalal.net/urun/30-gumus-kaynak-teli-1-5-mm-ad

Bu videodaki arkadaş kullanıyor ama üzerine flux koyuyorum diyor oksijen temasını kesmek için ben teması kesmedigim için mi acaba erimedi?
    https://www.youtube.com/watch?v=wpdhHmCI9m0&app=desktop

Bir de bu tencere eski haline nasıl döner renk anlamında?

Alıntıları Göster
    Bir güncelleme yapayım metalal dan aldığım gümüş tel işe yaradı ancak yiyeceklere zararı olur mu bilmiyorum. Sadece çok kolay erittim Zımpara yapmak kaldı.

Argon telinden bahsettmiştiniz, gümüş kaynak teli farklı birşey.
    Sarı tel gümüş kadar sağlığa uygun, metale iyi işleyen ve metalik (grimsi) renkli değil.
    Çakmak gazlı pürmüzler zor eritir. Gümüş tel kolay eriyor da olsa çakmak gazı pürmüzün işi zor.
  • quote:

Argon telinden bahsettmiştiniz, gümüş kaynak teli farklı birşey.
    Sarı tel gümüş kadar sağlığa uygun, metale iyi işleyen ve metalik (grimsi) renkli değil.
    Çakmak gazlı pürmüzler zor eritir. Gümüş tel kolay eriyor da olsa çakmak gazı pürmüzün işi zor.
    Şimdi yaptığım kaynağı elle kontrol ettim tel eridi orayı kapattı ama tencereye yapismamis nasıl iş anlamadım.

Bi de şöyle bişey sormak istiyorum birkaç çeşit gaz varmış ve verdikleri ısı değişiyormus benim kullandığım Çakmak gazi butan gazi diye geçiyomus sanırım. Diğer gazlar nedir? Ben o gazlardan alsam bu aletle kullanabilir miyim?
  • limbesh kullanıcısına yanıt
    gerilim temas üzerinde etkilidir ama, zarar veren akımdır. kaynak gerilimi, deriyi aşamayacak kadar düşük olabilir ama, bu sağlıklı bir deriye göredir. elektrik de standart dışı malzemeler ve uygulamalar her zaman risklidir. kaynak söz konusu olduğunda ise, deri kolayca zedelenebilir.(özellikle, bu tür, standart dışı ve amatör işlerde) yüksek akım söz konusu olduğunda, ufak bir şey bile büyük fark yaratabilir. burada tavsiyeyi verenlere bir şey olmaması, başkasına bir şey olmayacağı anlamına gelmiyor.
    Farklı gazlar var ama bu tip basit pürmüzlerde değil. Kaynak yapmayı bilmiyorsanız bunları yaşarsınız. Tencere gibi ince ve çok geniş bir metal yüzey, yoğun ısı ile kaynatılır.

Eğer tencereyi orjinal yapmak istiyorsanız bahsettiğim gibi argon kaynak olan bir yerde işi bitirirsiniz. Ücretsiz yapacak yer bile çıkar.

Ama hobi için ise; tencereyi ocak gibi bir yerde ısıtırken pürmüzle de kaynak bölgesini kızdırırsınız. Öyle ki, kaynak telini kızdırdığınız yer, alevi çektiğinizde rahatlıkla eritebilmeli. Oksijen kaynağının yapabildiği bu dengeyi ufak oksijensiz pürmüzde yapabilmek kolay olmaz.

Kaynak tozu alın, kanakçıdan az miktar isteyebilirsiniz de. kaynak telini ısıttığınz bölgenin alev yokken kendisinin eritmeyi başaramadında, yapmayın. Bölge kendi kendine eritebilene kadar bekleyin. Aslında az mktar alevle eritip de bölgenin daha iyi kızmasını sağlamak da bir yöntemdir ama tecrübe ister. Mesela alevle eritip adam akıllı kızdırarak hem bölgenin hem de kaynak malzemesinin adam akıllı girişmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer aşşağı kısma damlaması söz konusu ise, altına erimeyecek bir destek koyabilirsiniz.

• dergul D kullanıcısına yanıt
    Oluşabilecek senaryo aklıma gelmiyor ama tamam fazla uzatmayayım konuyu, teşekkürler.
  • quote:

Farklı gazlar var ama bu tip basit pürmüzlerde değil. Kaynak yapmayı bilmiyorsanız bunları yaşarsınız. Tencere gibi ince ve çok geniş bir metal yüzey, yoğun ısı ile kaynatılır.

Eğer tencereyi orjinal yapmak istiyorsanız bahsettiğim gibi argon kaynak olan bir yerde işi bitirirsiniz. Ücretsiz yapacak yer bile çıkar.

Ama hobi için ise; tencereyi ocak gibi bir yerde ısıtırken pürmüzle de kaynak bölgesini kızdırırsınız. Öyle ki, kaynak telini kızdırdığınız yer, alevi çektiğinizde rahatlıkla eritebilmeli. Oksijen kaynağının yapabildiği bu dengeyi ufak oksijensiz pürmüzde yapabilmek kolay olmaz.

Kaynak tozu alın, kanakçıdan az miktar isteyebilirsiniz de. kaynak telini ısıttığınz bölgenin alev yokken kendisinin eritmeyi başaramadında, yapmayın. Bölge kendi kendine eritebilene kadar bekleyin. Aslında az mktar alevle eritip de bölgenin daha iyi kızmasını sağlamak da bir yöntemdir ama tecrübe ister. Mesela alevle eritip adam akıllı kızdırarak hem bölgenin hem de kaynak malzemesinin adam akıllı girişmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer aşşağı kısma damlaması söz konusu ise, altına erimeyecek bir destek koyabilirsiniz.
    Hocam mesajını yeni gördüm teşekkür ederim bilgiler için. Aslında tencereyi bi yandan ısıtmak dediğiniz gibi çok mantıklı. Bu arada ben daha sonra kaynak pastası kullanmanın da önemli olduğunu okudum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Mesela kaynak telinin erise bile metalin üzerinde küçük toplar haline gelip düşmesi durumu pasta eksikliğinden olabilir mi? Kaynak tozu dediğiniz şey pasta yerine geçen bir malzeme o zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FaRCoN -- 25 Nisan 2020; 15:36:54 >

Konu kaynak olunca pasta demeyiz, lehim içindir o kelime. Pek tabii birbirimizi anladıktan sonra fark etmez.
    Kaynak tozu önemli, tel cinsine göre değişir.
    Küçük toplar halinde olması gayet zayıf ısıtaildiğinizden dolayı, erime erimeme arasında kaldığından olsa gerek. Teli yaklaştırmadan önce o biçim kızdırailmeniz lazım.

Ayrıca paslanmaz çeliğe kaynak telleri felan pek akla yatmıyor. Yani tig vb kaynak varken. Krom elektrod da akla geliyor pek tabii.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.