Şimdi Ara

Metrobüs rüzgârından elektrik üretilecek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
2.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstemezük diyenler ne zaman çıkar diye bakayım dedim. Hem çıkmışlar ortaya. Bizim milletimiz hayata pozitif bakmayı ne zaman öğrenecek. Avrupa yapsa iyi biz yapsak kötü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seçim öncesi malum kesimi kandırmak için yapılmış bir proje ve haber.

• Metrobüsün üstüne güneş paneli koy, daha çok enerji elde edersin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamunpatra

İstemezük diyenler ne zaman çıkar diye bakayım dedim. Hem çıkmışlar ortaya. Bizim milletimiz hayata pozitif bakmayı ne zaman öğrenecek. Avrupa yapsa iyi biz yapsak kötü.
    Sana mantıklı geliyor yani?

• "Yapılan hesaplara göre 1 kilometrelik hatta konumlandırılacak 300 türbin, 20 bin haneye yetecek kadar elektrik üretecek."

Hesaplamadım ama bu hesabın yanlış olduğu kesin gibi. 20bin hane mi, şaka mı bu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her şey iyi güzel de o güneş paneli ne be kardeşim.Kaldırın onu masraf düşsün.Hiç ekonomik gelmedi.Wifi, deprem ölçmesi vs. tamamen para israfı.

• quote:

Orijinalden alıntı: asderty

"Yapılan hesaplara göre 1 kilometrelik hatta konumlandırılacak 300 türbin, 20 bin haneye yetecek kadar elektrik üretecek."

Hesaplamadım ama bu hesabın yanlış olduğu kesin gibi. 20bin hane mi, şaka mı bu?
    Yalan atanı öpmüyorlar ya Salla gitsin, ben olsam 200bin derdim

• geekon kullanıcısına yanıt
    Belkide 2002 öncesindeki 20bin hanedir. O zaman buzdolabı, televizyon falan yoktu. Aydınlatma da gaz lambasıyla yapılıyordu malum.

• Metrobüs yolcuları arasındaki sürtünme kuvvettinden daha çok elektrik üretirler benden söylemesi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ultramarine caeruleum

Metrobüsün üstüne güneş paneli koy, daha çok enerji elde edersin.
    görüyorum ve arttırıyorum, tirbünü metrobüs üstüne koy köşe ol
  • Adamlar Mercedesin StartUp yarışmasında ön elemeyi geçmiş. Demek ki bir şey var ama siz boş eleştirmeye devam edin. Çünkü siz klavye başında değilsiniz daha iyilerini yaptınız sonuçta

• Adamlar Mercedesin StartUp yarışmasında ön elemeyi geçmiş. Demek ki bir şey var ama siz boş eleştirmeye devam edin. Çünkü siz klavye başında değilsiniz daha iyilerini yaptınız sonuçta

• Rachsuchtig kullanıcısına yanıt
    Mercedes Startup Alman mühendislerin yönetimindeydi, unutmuşuz, bak işe. Üstelik Almanya'da yapılmış yarışma, bak bunu da unutmuşuz, tüh.

• neutumn N kullanıcısına yanıt
    Yooo yarışma Türkiye'de yapılmış hatta linkini bırakayım Mercedes-Benz Türk StartUP Yarışması ama sonuçta yine de büyük bir şirketin düzenlediği standartları da belli bir yarışma ön elemeyi geçebilmişse demek ki potansiyeli olan bir çalışma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rachsuchtig -- 9 Haziran 2018; 16:32:12 >
  • Ne diye böyle bir şeyle uğraşıyorlar ki ? İstanbul'da rüzgar alan binlerce yer var boş araziler var. Dikersin rüzgar gülünü ya da koyarsın güneş panellerini. Bina dikmekten akıllarına gelmiyor galiba.

edit: Aha bak hazır fikir bile var havalimanı yerine madem millet bahçesi yapılacak orada bu tarz sistemlere yer verilebilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krone -- 9 Haziran 2018; 16:40:2 >
  • Rachsuchtig kullanıcısına yanıt
    İroni vardı cümlede, tekrar okumanı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neutumn -- 9 Haziran 2018; 16:42:56 >
  • Krone K kullanıcısına yanıt
    Rüzgar gülleri kuşlara büyük zarar veriyor. Rüzgâr türbinleri kuşların düşmanı
    O yüzden kafanıza göre buraya koyalım şuraya koyalım denemiyor.
    Bir genç mühendis bir proje yapmis aklına farklı bir fikir gelmiş ama bik bik ötüyorsunuz.
    Sonra Türkiye'de mühendisler değer görmüyor, görmez tabi

• Kardeş muhalefet yapmak için muhalefet yapmayın her şeye. Madem ilkokul çoçukları yapardı siz neden yapmadınız? Bu konuda çok şey biliyorsunuz ya klavye delikanlıları! Dış ülkelerde de sanki çok farklı. Adamlar boşluklu kaldırım yaparak mekanik enerjiyi elektrik enerjisine döndürüyorlar. Ha size göre o da neymiş öyle. Boş kaldırıma basarak enerji mi üretilirmiş. Falan filan... Adam güzel bir şey yapmış. Neden biz üretmiyoruz deyip boş boş konuşuyorsunuz ya, adam konuşmamış güzelce düşünüp yapmış işte. Bu arada kendini amorti etmesine gelelim. Kocaaa GES'ler (10 dönüm ve 500kW gücünde) 7 yılda amorti ederken kendini sözde "küçük" gördüğünüz proje 15-20 yılda mı kendini amorti edecek? Ortada zaten kendini amorti edecek doğru düzgün parça yok. Rüzgar türbinine bir alternatör bağlayacak sadece bu kadar. Panellere de akü grubunu ve bunun AC'ye çevrilmesi için inventör takacak. Zaten o panellerin gücü düşüktür. Birçok paneli toplayıp ancak elde edilebilir bir güç üretir. Yani maliyet yok. Panellerden aldığı gücü sanırım o işletme için, türbinlerden aldığı gücü de çevre yerleşim yerlerine dağıtabilir. Enerji kaynaklarına gelirsek. Türkiye bu yıl (Kasım 2017 verilerine göre, yani yeni yıla girerken elimizde bulunan güç) 83.138,9 MW, yani 83,1 TW. Yaklaşık %41'i yenilenebilir enerji kaynakları ve Türkiye yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması için teşvik veriyor. (Bunu hükümet olarak demiyorum. Türkiye olarak diyorum.) GES'de ilk 10 yıl vergi alınmıyor. Ayrıca tesis sahiplerine aylık $ cinsinden üretilen enerji devlete satıldığı için para ödeniyor. Sanırım diğer enerji santrallerinde de aynısını uyguluyorlardır. Rüzgar enerjisinin çoğunu Koç holding elinde bulundurduğu için başka yatırım yapan pek bilmiyorum. Zaten 7 yılda kendini amorti eden sistem daha sonrasında kâr elde etmeye başlıyor. Eğer iyi malzeme kullanırsan 25-30 yıla kadar da kullanabiliyorsun bu sistemleri. (Diğer enerji türlerindeki malzemelerin yıpranma süresi de 10-40 sene arasında değişebilir.) Ayrıca Türkiye, fosil yakıtlardan ziyade en çok doğal gaz (%27.7) ve jeotermal (%1.2) gibi santrallerden enerjisini karşıladığı için doğaya kötü bir katkı sağlamıyor. Dediğiniz termik konusuna gelirsek: İthal kömür olarak (ki bunu desteklemiyorum.) ve yerli kömür olarak toplam %20.1 enerji üretiyor. Buna benzin türevini de katarsanız %20.5 yapıyor. Yani Türkiye temiz enerji kaynakları olarak %79.5 ile gerçekten güzel bir orana sahip. Doğalgazda dışa bağımlı olmamız dışında bu konuyu da destekliyorum. Ayrıca Türkiye'nin enerji kapasitesi o yıl harcanan enerjiye göre güncelleniyor. O yıl fazla kullanılıyorsa yani 83 TW'dan fazla harcanıyorsa, enterkonnekte yapıda olduğumuz için dıştan ithal ediyoruz. (İşte o zaman dıştan ithal etmiş oluyoruz.) Kendimize yetelim mantığıyla gidiliyor ama bunu da desteklemiyorum. Daha fazla yapıp dışarıya da satabiliriz. Sanırım nükleer santralle bunu yapmayı planlıyorlar. Aslına bakılırsa nükleer santral diğer santrallere bakılırsa doğaya en az zararı olan santrallerden birisi. (GES dışında. Atıkları da iyi saklandığı sürece.) Ancak torpillerle giren birisi burada çalışır endişesiyle ben de pek yapılması taraftarı değilim. Türkiye'nin asıl şikayet edilecek kısmı da bu olmalıdır. Birilerinin yapıp da ülkemize yararlı olabilecek projeler değil! Hükümete muhalefet OLABİLİRİZ (kendimi de içine katıyorum) ancak bunun da bir sınırı var. Şu anda küçük bir proje olsa da geliştirilebilir ve sizlerin düşündüğü gibi "kötü" bir proje olsaydı herhalde ben bu kadar yazı yazmazdım değil mi? Sizin mantığınıza göre daha pervaneli tek kişilik uçak yapmadan direkt yolcu uçağı yapalım. Bu projeler ne kadar çok yapılırsa başarıya o kadar çabuk ulaşacağız. Arkadaşı tebrik ediyorum. Bizim sefil muhalefet yapanlar her gün işten nasıl kaytarırım, nasıl para kazanırım derdine düşmüşken adam düşünüp hem parasını hem imajını hem de yararlı bir iş çıkarmış. Hükümet yanlısı da değilim bunu belirteyim. Ben de muhalefetim ancak muhalefet yapılacak şey var yapılmayacak şey var. Ayrıca konuda siyaset yoktu ama siz soktuğunuz için cevap vermek durumunda kaldım. Hadi kalın sağlıcakla. Bana cevap yazacak olan da belgeli düzgün yazsın. Ben yukarıdaki yazdıklarımın belgesini dökerim ortaya sıkıntı yok.

• Kafalar pırıl pırıl. Eee ürettiğin o enerjiyi tesla bobiniyle kablosuz olarak mı aktaracaksın sayın muhterem? Arttırdığın adama da söyleyim: Her yerden güneş geldiğini mi sanıyorsun? O santraldeki panellerin koyulduğu profilin belirli açısı yok mu sanıyorsun? (Söyleyim o zaman güney tarafına doğru enlem-boylam ölçülerini dikkate alarak 29-54 derece arası. Düz zemin standart 35 derece yapar.) İroni yapsan bile hayal dünyasında boş yaşadığınız belli.

• Aslında eski mühendisler bu konuyu düşünmemiş. Yazdıklarınız da sanırım o yıkılamayacak olan büyük HES'ler. Güzel bir konuya değinmişsiniz ve o barajlar için artık yapılacak bir şey kalmamış. Ancak ders çıkarılmamış değil. Şimdi akarsu yanlarına küçük HES'ler kurularak ekosisteme etkisi daha da az olan santraller yapılıyor ve şu anda %10 civarlarına ulaşmış durumda. Ayrıca diğer yazdığınız olaya da sonuna kadar katılıyorum. Avrupa ülkelerinde planlı ve düzenli bir yerleşim yapısı var. Ayrıca egsoz gazlarından da bizim kadar ektilenmiyorlar çünkü yerleşim yerlerine uzak. Biz bu yerleşme yapısını düzeltemeyeceğimize göre yapacak tek çare elektrikli, lpgli doğaya ve insana az zarar veren araçlar kullanmak olacak ne yazık ki.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.