Şimdi Ara

Meshep o kadar önemli mi???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşımın biri kız arkadaşından mezhep sebebi ile ayrılmak zorunda kaldı..Kızın ailesi çocuk alevi diye kızı vermedi...Kız da çocuk ta birbirlerini seviyor..Fakat kızın ailesi sorun çıkarıyor...Böyle bir olay başından geçmiş biri veya yakınlarınız varsa ne yapması gerektiğini söylerseniz sevinirim...Teşekkürler...

• kız çocuğa kaçacak sanırım başka yolu yok.
  • Görüş farklılığı ilerde daha büyük huzursuzluk yaşayabilirler şimdiden ayrılmaları daha uygun olabilir.

Kimisi için önemi yoktur.
    Kimisine göre alevi den kız almak dogrudur ama kız vermek dogru degıldır.

Tartışılır bir konu

Herkesin hakkında hayırlısı olsun.
  • Böyle bir ülkde bu şekilde bir ayrımcılığı pek de yadırgamıyorum.
  • saçma ve geri kafalılık başka birşey değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayhan Arslan -- 13 Mart 2007; 13:19:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ayhan Arslan

saçma ve geri kafalılık başka birşey değil

Malesef ama Türkiyede böyle insanlar çok...
    Alevi olsa ne olacak;sünni olsa ne olacak,hristiyan olsa ne olacak,yahudi olsa ne olacak o olsa ne olacak bu olsa ne olacak...
    Konuyu saptırmayayım.. Önemli ola arkadaşım bu olayı nsl üzülmeden halledecek..
  • İnancı zayıf olanlar için önemli olmayabilir ama inançlı insanlar için önemlidir...

Kimse kimsenin inancını yargılamamalı... Benim için veya o kızın ailesi için önemlidir.
  • sonuçta her mezhepin örf ve adeti farklıdır , belqide karşı taraf sevmiyordur diğer tarafın örf adetlerini...

doğal birşey.

sadece alevilerde yaşanan bir olay değil bu , bir çok örneği var.
  • evet benim sınıftan kız arkadaşın başına geldi kız sünni çocuk aleviydi, ne oldu aileler ayırdı sonra çocuk gitti kızı vurdu öldürdü başka biride eşantiyon olarak kim vurduya gitti ikiside mezara girdi çocuk mapushaneye girdi, vs. vs. en iyisi büyükler böyle istiyorsa böle olsun aşk-meşk olayı zaten 1 sene, sonrasında daha büyük problemler baş gösterecek en iyisi bunların hiçbiri yaşanmadan kısa yoldan kestirip atmak, ne kadar seversen sev ne kadar sevilirsen sevil zamanımızda artık O büyük eski aşklar yaşanacak zorluklara direnecek sevgiler malesef yok...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kemall

İnancı zayıf olanlar için önemli olmayabilir ama inançlı insanlar için önemlidir...

Kimse kimsenin inancını yargılamamalı... Benim için veya o kızın ailesi için önemlidir.

Peygambermisin nereden anladın inancımızın zayıf olduğunu...
    İnanç yükşekliği sevenleri ayırmayı mı söylüyor..
    Ben sadece olaydan arkadaşımın nsl üzülmeden çıkmasını vede mutlu şekilde sonuçlanmasını istiyorum..
  • islamın özünde mezhep diye bir kavram yok ki birbirini seven inançlı gençlere engel olsun.

alevi kim ? sünni ne demek ? hepsi sonradan uydurulmuş kabuller. dinle alakası yok.

ama bunları aşamamış insanlar için hayata bakış ve yetiştiriliş sorun çıkarabilir bu gerçeği kabul etmek lazım.
  • Yukarı
  • konuyu amma alakasız yerlere çekiyorsunuz,siz olsanız yada sizce nasıl olurdu denmiyor beyler,size ne doğruluğundan yanlışlığından,bu olay üzerine konuşun...

ayrılmaları en mantıklısı,evlilik çocuk oyuncağı değil,ilerde çok büyük tatsızlıklar çıkmaması için şimdiden ayrılmaları daha iyi çünkü mezhep ayrılığı bu konuya önem verenler için herzaman sakıncalıdır...
  • hayır islam hoşgörü dini hoşgörüye dayalı bir dinde neden ayrımcılık yapıyorsunuz madem inanıyorsunuz biz müslümanız diyorsunuz müslümanlığın temelinde ayrımcılığın kötü birşey olduğunu neden göz önünde bulundurmak istemiyorsunuz
  • bu konunun sonu alevi-sünni tartışmasına gider ve konu silinirken bazılarımız uzaklaştırma alır, hiç gereği yok,

ama şunu bilin,evliliklerde bireylerin anlaşması kadar ailelerinde anlaşması çok çok önemlidir,gelenek,görenek,kültür,sosyal konum ve tabii maddiyat bu yüzden çift her açıdan uygun değilse problemler eninde sonunda yer bitirir o evliliği, idealist düşünmenizi anlıyorum ama pratikte işler öyle yürümüyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ayhan Arslan

hayır islam hoşgörü dini hoşgörüye dayalı bir dinde neden ayrımcılık yapıyorsunuz madem inanıyorsunuz biz müslümanız diyorsunuz müslümanlığın temelinde ayrımcılığın kötü birşey olduğunu neden göz önünde bulundurmak istemiyorsunuz

hocam ayrımcılık yapan yok, kadın her koşulda kocasına uymak zorunda ( ki karın bile olsa yanyana namaz kılamazsın bunları biliyorsundur vs. vs. ), bunuda kız ailesi istemiyor, oda bi sebebe dayanarak, mezhep değiştirmek oyuncak değil, nasıl geldiysen öyle gitmelisin doğrusuyla-yanlışıyla günahıyla-sevabıyla eğer karı da-koca da aynı mezhepten olursa kadın mezhepini değiştirmek zorunda kalmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Böyle bir ülkde bu şekilde bir ayrımcılığı pek de yadırgamıyorum.

BÖYLE BİR ÜLKEYE BÖYLE BİR BAYRAĞA KURBAN OL SEN.

Kişilerin görüşleri farklıdır. Ama bunu ÜLKEME mal edemezsin..
  • Saçmalık ve geri kafalılık başka birşey değil..

Kız arkadaşım başka mezhepten..

Ondan bu sebepten ayrılacagıma varsın dinsiz desinler..Böyle bir dayatma olursa kızdan değil ailemden ayrılırım..
  • Bencede saçma bir konu.Sonuçta hepimiz müslümanız.

• Bi Yahudinin Müslüman Olabilmesi İçin Önce Hiristiyan Olmak zorunda olduğunu Biliyormuydunuz..
    (bunlar ince konular ama gerçek)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.