Şimdi Ara

Meshep o kadar önemli mi??? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: SeKSandDoRT

quote:

Orjinalden alıntı: Ayhan Arslan

hayır islam hoşgörü dini hoşgörüye dayalı bir dinde neden ayrımcılık yapıyorsunuz madem inanıyorsunuz biz müslümanız diyorsunuz müslümanlığın temelinde ayrımcılığın kötü birşey olduğunu neden göz önünde bulundurmak istemiyorsunuz

hocam ayrımcılık yapan yok, kadın her koşulda kocasına uymak zorunda ( ki karın bile olsa yanyana namaz kılamazsın bunları biliyorsundur vs. vs. ), bunuda kız ailesi istemiyor, oda bi sebebe dayanarak, mezhep değiştirmek oyuncak değil, nasıl geldiysen öyle gitmelisin doğrusuyla-yanlışıyla günahıyla-sevabıyla eğer karı da-koca da aynı mezhepten olursa kadın mezhepini değiştirmek zorunda kalmaz.

bırakın bu işleri hocam millet uzaya çıktı bizim burda konuştuğumuz olaya bakın ya, yaptığınız ayrımcılık başka bişey değil

• quote:

Orjinalden alıntı: Kemall

İnancı zayıf olanlar için önemli olmayabilir ama inançlı insanlar için önemlidir...

Kimse kimsenin inancını yargılamamalı... Benim için veya o kızın ailesi için önemlidir.

aslında tam tersi, inancı kuvvetli insan hoşgörülüdür, her dine her mezhebe saygı duyar
  • ya hocam siz niye sadece işleri bu dünyalık görüyorsunuz-düşünüyorsunuz, kabir hayatında sorulacak 5 sorudan biride hangi mezhepten olduğun? dur e Kitabımızda geçen mezhepler de 4 adettir _Hanefilik _Şafiilik _Hanbelilik _Malikilik daha da birşey demiyorum ...
  • başkalarına görede seninki saçmalıktır,geri kafalılıktır aileni bir kenara bırak dininden bile vazgeçebiliyorsan seninle konuşulacak birşey kalmamıştır...
    saygı duyarız, sende saygı duy...
    quote:

Orjinalden alıntı: RccP

Saçmalık ve geri kafalılık başka birşey değil..

Kız arkadaşım başka mezhepten..

Ondan bu sebepten ayrılacagıma varsın dinsiz desinler..Böyle bir dayatma olursa kızdan değil ailemden ayrılırım..
  • Ben arkadaşıma kıza sor ddim seninle evlenmek isteyip istemediğini.. ailenin evlenebilmelerinde nedakar sorun olabileceğini sor dedim.. Kız böyle bir durumda ailesini bırakamayacağını söylüyorsa zaten ileride bu sorun önünüze çıkacaktır dedim. vede evlenmeseniz daha ii olacaktır dedim..Ama kız her türlü isteyip te zorlamalarla ve tehtidlerle evlenemiyorsa konunun üzerine git dedim..sonuçta 21. yüzyılda yaşıyoruz ve Ailelerin evliliklere karışması geride kaldı..Elbette ailenin onayı adetlerimizde önemli ama böle saçma sapan bir konu yüzünden karışmaları suç statüsüne bile girebilir...
  • araya hatrı sayılır kişiler girerek olayı biraz daha yumuşatma olayına girebilirler.
    aslında yapılacak çok şey yok genelde bu tip durumlarda kız erkek tarafına kaçarak daha sonra zaman geçtikten sonra kızın ailesi yumuşadıktan sonra tekrar istemeye gelir ve aileler arasında buzlarda erime yoluna gidilebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: trhates

Bi Yahudinin Müslüman Olabilmesi İçin Önce Hiristiyan Olmak zorunda olduğunu Biliyormuydunuz..
    (bunlar ince konular ama gerçek)

Nereden duydun? Kaynak? Yani kelimei şehadet getirdiğinde kabul olmuyor mu???
  • Mezhep tabi ki önemli...

Ben namaz kılan Kuran okuyan biriyim eşimde buna saygı duyabilecek biri olmalı yapmaması sorun degil ama ben ibadetimdeyken buna saygısı olmalı. Alevi bir eşim olsa ben namaza durcakken ya boşver kocacım gir koynuma demesi pek uygun olmaz.

Görüş farklılıgı olan kişilerin evlenmesi pek dogru degil bugun guzel gelebilir ama yarın sıkıntı yasarsınız.

quote:

Bi Yahudinin Müslüman Olabilmesi İçin Önce Hiristiyan Olmak zorunda olduğunu Biliyormuydunuz..

Öyle birşey yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kenshi -- 13 Mart 2007; 14:30:31 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mavim1974

başkalarına görede seninki saçmalıktır,geri kafalılıktır aileni bir kenara bırak dininden bile vazgeçebiliyorsan seninle konuşulacak birşey kalmamıştır...
    saygı duyarız, sende saygı duy...
    quote:

Orjinalden alıntı: RccP

Saçmalık ve geri kafalılık başka birşey değil..

Kız arkadaşım başka mezhepten..

Ondan bu sebepten ayrılacagıma varsın dinsiz desinler..Böyle bir dayatma olursa kızdan değil ailemden ayrılırım..

herhangi bir saygısızlıgımı mı gördün?

Eğer kendi mezhebimden birini bulmam gerektiğinicocukluktan beri bana empoze eden ve bulmazsam başka birini bulursam bu yüzden beni ayıracak ailede işim olmaz..

Bu yüzden ayrım yapabilecek kişi gözümde haram yiyip namaz kılan kadar müslümandır..

quote:

dogrulugundan emin olmadıgın birşeyde bu kadar kesin konuşma
    cünkü yanlış biliyorsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RccP -- 13 Mart 2007; 14:34:09 >

• quote:

Orjinalden alıntı: SeKSandDoRT

ya hocam siz niye sadece işleri bu dünyalık görüyorsunuz-düşünüyorsunuz, kabir hayatında sorulacak 5 sorudan biride hangi mezhepten olduğun? dur e Kitabımızda geçen mezhepler de 4 adettir _Hanefilik _Şafiilik _Hanbelilik _Malikilik daha da birşey demiyorum ...

sen kabir hayatında hanefiydim ama mükemmel insan ayırırdım dersin hayır anlamadığım hristiyanlara karşı daha hoşgörülüsünüz sanki alevilere oranla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayhan Arslan -- 13 Mart 2007; 14:33:57 >

• İki kişinin çözmesi gerekli olan bir durum konusunda burada ahkam kesmek çok saçma. Hele de "ayrılsınlar" diyenlere şaşamıyorum bile...
  • Arkadaşlar konuşmalar başka boyutlara gidiyor..Benim söylemek istediğim bu konuda neler yapmalı arkadaşım...Çevrelerde buna benzr durumlar varsa veya başından geçen arkadaşlar varsa tevsiye istedim...
  • Kişiye göre değişir bu. Sana göre önemli olmayan, başkasına göre önemli olabilir. Mesela bazıları , evlendiği kişinin bakir ya da bakire olmasını ister ama diğerleri için önemsizdir. Kimse kimseyi fikrinden dolayı yargılayamaz, eğer ki düşünürken kimseye hakaret etmiyorsa
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.